1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تفسیر سرگئی لاوروف از نزاع سیاسی آمریکا با ونزوئلا و قرار دیدارش با ظریف

گفت‌وگوی برجامی ظریف با لاوروف فردا در مسکو

ایسناخبرگزاری ایسنا
گفت‌وگوی برجامی ظریف با لاوروف فردا در مسکو
وزیر امور خارجه کشورمان، امشب در رأس هیأتی بلندپایه و با هدف رایزنی در خصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه، جدیدترین تحولات منطقه‌ای و موضوعات روز بین المللی با همتای روس خود، عازم پایتخت فدراسیون روسیه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، وزیر خارجه کشورمان روز چهارشنبه در ملاقات با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مسائل دوجانبه، برجام و سایر مسائل منطقه‌ای و بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

همچنین تمدید برنامه همکاری‌های وزارت‌خانه‌های امور خارجه ایران و روسیه و نیز امضای تفاهمنامه در زمینه تسهیلات ورودی و اقامتی برای اعضای خدمه پروازی شرکت‌های هواپیمایی دو کشور از دیگر موضوعات مورد بحث در دیدار وزرای خارجه ایران و روسیه خواهد بود.

در پایان این نشست وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه پروتکل توافق دوجانبه تسهیل شرایط سفر اتباع ایران و روسیه را امضا کرده و در کنفرانس مطبوعاتی نتایج مذاکرات خود را با اصحاب رسانه در میان خواهند گذاشت.

خواندن خبر در سایت منبع

مسکو از دیدار احتمالی لاوروف و پامپئو در سوچی خبر داد

ایسناخبرگزاری ایسنا
مسکو از دیدار احتمالی لاوروف و پامپئو در سوچی خبر داد
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور و همتای آمریکایی او برای مذاکراتی در سوچی در اواسط ماه مه آماده می‌شوند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری نووستی روسیه امروز (سه‌شنبه) به نقل از یک منبع در وزارت خارجه این کشور اعلام کرد، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و مایک پامپئو، همتای آمریکایی او برای انجام مذاکراتی در سوچی در تاریخ ۱۴ مه آماده می‌شوند.

طبق اظهارات این منبع، لاوروف در حاشیه نشست وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری قطب شمال در فنلاند با پامپئو دیدار کرده و دو طرف درباره انجام مذاکراتی در شهر سوچی توافق کردند.

وزیر خارجه روسیه در سخنرانی که امروز در این نشست داشت، گفت: روسیه یک سوم امکانات و پتانسیل‌های منطقه قطب شمال را در کنترل دارد.

او با تاکید بر توجه روسیه به توسعه این منطقه بر اساس گفتگو، اظهار کرد: این امر با تلاش برای پیشرفت در زمینه اقتصادی و اجتماعی همراه با حفاظت از محیط زیست انجام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

لاوروف سخنان پمپئو را تفسیر کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
لاوروف سخنان پمپئو را تفسیر کرد
تسنیم نوشت: وزیر خارجه روسیه در پاسخ به ادعای همتای آمریکایی درباره اقدامات غیرقانونی مسکو در برخورد با کشتی‌های عبوری خارجی، تأکید کرد که مسیر دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی بوده و روسیه امنیت آن را تامین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در جمع خبرنگاران در تفسیر سخنان مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که مسیر دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی محسوب شده و این کشور حق خود می‌داند تا امنیت این منطقه را بطور کامل تامین کند.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سئوالی در این باره، توضیح داد: «در جریان مذاکرات امروز با مایک پامپئو موضوع مسیر دریایی شمالی مورد بررسی قرار نگرفت. واقعیت این است که راه دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی است و ما بعنوان یک کشور ساحلی و کاملا مطابق با اصول حقوق بین الملل، مسئولیت تامین امنیت این مسیر را برعهده داریم. ما تمام تلاش خود را بکار می گیریم تا حرکت کشتی‌های خارجی در این مسیر، مطابق با کنوانسیون مربوط به حقوق دریایی امضاء شده در سال 1982 باشد و روسیه در این رابطه کاملا مسئولانه و مطابق با قوانین برخورد می کند.»

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته (دوشنبه) در جریان سخنرانی خود در نشست وزیران شورای قطب شمال که در شهر «روانیمی» فنلاند در حال برگزاری است، نسبت به طرح‌هایی که منافع ایالات متحده در مسیر دریایی شمالی را در معرض خطر قرار می‌دهد، ابراز نگرانی کرد و درخواست روسیه از کشتی‌های خارجی برای درخواست اجازه عبور از مناطق ساحلی این کشور را غیرقانونی نامیده و گفته بود که فدراسیون روسیه امنیت مرزهای شمالی خود را با روش‌های تهاجمی و استفاده از قدرت نظامی، تقویت می‌کند. راه دریایی شمالی، اصلی‌ترین مسیر حمل و نقل روسیه در مناطق قطب شمال است که مسیر آبی بین مناطق شرق دور با بخش اروپایی این کشور را کوتاه می‌کند. این مسیر راه ارتباطی بین بنادر واقع در قطب شمال با رودخانه‌های بزرگ در مناطق شمالی روسیه محسوب می‌شود و برای این کشور اهمیت راهبردی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

لاوروف: روسیه حق دارد امنیت مسیر دریایی شمالی را تامین کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
لاوروف: روسیه حق دارد امنیت مسیر دریایی شمالی را تامین کند
وزیر خارجه روسیه در پاسخ به ادعای همتای آمریکایی درباره اقدامات غیرقانونی مسکو در برخورد با کشتی‌های عبوری خارجی، تأکید کرد که مسیر دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی بوده و روسیه امنیت آن را تامین می‌کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در جمع خبرنگاران در تفسیر سخنان مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که مسیر دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی محسوب شده و این کشور حق خود می‌داند تا امنیت این منطقه را بطور کامل تامین کند.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سئوالی در این باره، توضیح داد: «در جریان مذاکرات امروز با مایک پامپئو موضوع مسیر دریایی شمالی مورد بررسی قرار نگرفت. واقعیت این است که راه دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی است و ما بعنوان یک کشور ساحلی و کاملا مطابق با اصول حقوق بین الملل، مسئولیت تامین امنیت این مسیر را برعهده داریم. ما تمام تلاش خود را بکار می‌گیریم تا حرکت کشتی‌های خارجی در این مسیر، مطابق با کنوانسیون مربوط به حقوق دریایی امضاء شده در سال ۱۹۸۲ باشد و روسیه در این رابطه کاملا مسئولانه و مطابق با قوانین برخورد می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته (دوشنبه) در جریان سخنرانی خود در نشست وزیران شورای قطب شمال که در شهر «روانیمی» فنلاند در حال برگزاری است، نسبت به طرح‌هایی که منافع ایالات متحده در مسیر دریایی شمالی را در معرض خطر قرار می‌دهد، ابراز نگرانی کرد و درخواست روسیه از کشتی‌های خارجی برای درخواست اجازه عبور از مناطق ساحلی این کشور را غیرقانونی نامیده و گفته بود که فدراسیون روسیه امنیت مرزهای شمالی خود را با روش‌های تهاجمی و استفاده از قدرت نظامی، تقویت می‌کند.

راه دریایی شمالی، اصلی‌ترین مسیر حمل و نقل روسیه در مناطق قطب شمال است که مسیر آبی بین مناطق شرق دور با بخش اروپایی این کشور را کوتاه می‌کند. این مسیر راه ارتباطی بین بنادر واقع در قطب شمال با رودخانه‌های بزرگ در مناطق شمالی روسیه محسوب می‌شود و برای این کشور اهمیت راهبردی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

لاوروف: آمریکا درک می‌کند اوضاع ونزوئلا راه حل نظامی ندارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
لاوروف: آمریکا درک می‌کند اوضاع ونزوئلا راه حل نظامی ندارد
وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه مذاکراتش با همتای آمریکایی، بر اساس سیاست واقعی و نه اظهارات برای افکارعمومی بود، گفت: مقامات واشنگتن خود درک می‌کنند که راه حل نظامی برای اوضاع ونزوئلا می‌تواند عواقب فاجعه آمیزی داشته باشد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در پایان دیدار خود با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا ابراز عقیده کرد که مقامات ایالات متحده خود درک می‌کنند که اوضاع ونزوئلا نمی‌تواند راه حل نظامی داشته باشد و عواقب چنین سناریویی فاجعه آمیز خواهد بود.

وی تاکید کرد: «من از تماس‌ها با همتایان آمریکایی، اروپایی و آمریکای لاتینی درک کرده‌ام که هیچ کس طرفدار یک راه حل نظامی بی‌پروا نیست. و امیدوارم این درک که نزد همه وجود دارد، در تصمیم گیری‌های سیاسی غالب شود اوضاع در ونزوئلا راه حل نظامی نداشته و عواقب آن فاجعه آمیز خواهد بود.»

لاوروف افزود: «ما بشت مخالف اقدام نظامی در برخورد با موارد نقض حقوق بین الملل هستیم. استفاده از توان نظامی تنها از سوی شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند مورد تصمیم گیری قرار بگیرد که در این صورت هم، سناریوی نظامی تنها می‌تواند در پاسخ به تجاوز به کشور مستقلی در دستور کار باشد که در ونزوئلا اصلا چنین مسئله‌ای وجود ندارد.»

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به این سئوال خبرنگاران که آیا در دیدار با پامپئو دورنمای دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا مورد بررسی قرار گرفت، اعلام کرد که در نشست با همتای آمریکایی خود، توجه اصلی به روی سیاست واقعی و نه اظهاراتی که برای افکارعمومی صورت می‌گیرد، متمرکز بود.

لاوروف یادآور شد که دو طرف مسائل مربوط به ثبات راهبردی و اوضاع در برخی مناطق که در دستورکار سازمان ملل و در روابط بین المللی مطرح است را مورد بررسی قرار دادند و در مجموع مذاکرات خود با وزیر خارجه آمریکا را سازنده نامید.وزیر خارجه همچنین معتقد است که روسای جمهوری روسیه و آمریکا امکان ملاقات دوجانبه را پیدا خواهند کرد. وی گفت: «رهبران دو کشور درباره دیدار در هر فرصتی که مهیا شود، توافق کرده‌اند و من اطمینان دارم که امکان چنین ملاقاتی فراهم خواهد شد.»

لاوروف افزود که در طول دیدار خود با «مایک پامپئو» که بیشتر از یک ساعت بطول انجامید، توانستند تا مذاکرات اخیر بین روسای جمهوری روسیه و آمریکا را ادامه دهند و وی شخصا معتقد است که این گام نه چندان بدی برای توسعه رایزنی‌ها بین دو کشور بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز12 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدومین مرحله لیگ سری آ کاراته در حالی به میزبانی شهر استانبول ترکیه با حضور ۱۸۱۳ کاراته کا از ۱۰۲ کشور پیگیری می‌شود که نمایندگان کشورمان برای رسیدن به مدال در این مسابقات به روی تاتامی رفتند. مهدی خدابخشی، علی مسکینی وکاتای تیمی مردان با ترکیب (ابوالفضل شهرجردی، علی زند و میلاد فرازمهر) ۳ مدال برنز این مسابقات را بدست آوردند. رده بندی مسابقات به شرح زیر است: تیم ایران با کسب ۶ مدال طلا و ۳ برنز بر سکوی قهرمانی ایستاد. تیم‌های ایتالیا با ۲ نقره و یک برنز و چین تایپه با ۲ نقره پنجم و ششم شدند. در بخش مردان ۳ طلا و ۳ برنز قهرماندر بخش بانوان ۳ طلا قهرمان

اخبار بیشتر