تفسیر سرگئی لاوروف از نزاع سیاسی آمریکا با ونزوئلا و قرار دیدارش با ظریف
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تفسیر سرگئی لاوروف از نزاع سیاسی آمریکا با ونزوئلا و قرار دیدارش با ظریف

گفت‌وگوی برجامی ظریف با لاوروف فردا در مسکو

ایسناخبرگزاری ایسنا
گفت‌وگوی برجامی ظریف با لاوروف فردا در مسکو
وزیر امور خارجه کشورمان، امشب در رأس هیأتی بلندپایه و با هدف رایزنی در خصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه، جدیدترین تحولات منطقه‌ای و موضوعات روز بین المللی با همتای روس خود، عازم پایتخت فدراسیون روسیه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، وزیر خارجه کشورمان روز چهارشنبه در ملاقات با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مسائل دوجانبه، برجام و سایر مسائل منطقه‌ای و بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

همچنین تمدید برنامه همکاری‌های وزارت‌خانه‌های امور خارجه ایران و روسیه و نیز امضای تفاهمنامه در زمینه تسهیلات ورودی و اقامتی برای اعضای خدمه پروازی شرکت‌های هواپیمایی دو کشور از دیگر موضوعات مورد بحث در دیدار وزرای خارجه ایران و روسیه خواهد بود.

در پایان این نشست وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه پروتکل توافق دوجانبه تسهیل شرایط سفر اتباع ایران و روسیه را امضا کرده و در کنفرانس مطبوعاتی نتایج مذاکرات خود را با اصحاب رسانه در میان خواهند گذاشت.

خواندن خبر در سایت منبع

مسکو از دیدار احتمالی لاوروف و پامپئو در سوچی خبر داد

ایسناخبرگزاری ایسنا
مسکو از دیدار احتمالی لاوروف و پامپئو در سوچی خبر داد
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور و همتای آمریکایی او برای مذاکراتی در سوچی در اواسط ماه مه آماده می‌شوند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری نووستی روسیه امروز (سه‌شنبه) به نقل از یک منبع در وزارت خارجه این کشور اعلام کرد، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و مایک پامپئو، همتای آمریکایی او برای انجام مذاکراتی در سوچی در تاریخ ۱۴ مه آماده می‌شوند.

طبق اظهارات این منبع، لاوروف در حاشیه نشست وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری قطب شمال در فنلاند با پامپئو دیدار کرده و دو طرف درباره انجام مذاکراتی در شهر سوچی توافق کردند.

وزیر خارجه روسیه در سخنرانی که امروز در این نشست داشت، گفت: روسیه یک سوم امکانات و پتانسیل‌های منطقه قطب شمال را در کنترل دارد.

او با تاکید بر توجه روسیه به توسعه این منطقه بر اساس گفتگو، اظهار کرد: این امر با تلاش برای پیشرفت در زمینه اقتصادی و اجتماعی همراه با حفاظت از محیط زیست انجام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

لاوروف سخنان پمپئو را تفسیر کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
لاوروف سخنان پمپئو را تفسیر کرد
تسنیم نوشت: وزیر خارجه روسیه در پاسخ به ادعای همتای آمریکایی درباره اقدامات غیرقانونی مسکو در برخورد با کشتی‌های عبوری خارجی، تأکید کرد که مسیر دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی بوده و روسیه امنیت آن را تامین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در جمع خبرنگاران در تفسیر سخنان مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که مسیر دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی محسوب شده و این کشور حق خود می‌داند تا امنیت این منطقه را بطور کامل تامین کند.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سئوالی در این باره، توضیح داد: «در جریان مذاکرات امروز با مایک پامپئو موضوع مسیر دریایی شمالی مورد بررسی قرار نگرفت. واقعیت این است که راه دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی است و ما بعنوان یک کشور ساحلی و کاملا مطابق با اصول حقوق بین الملل، مسئولیت تامین امنیت این مسیر را برعهده داریم. ما تمام تلاش خود را بکار می گیریم تا حرکت کشتی‌های خارجی در این مسیر، مطابق با کنوانسیون مربوط به حقوق دریایی امضاء شده در سال 1982 باشد و روسیه در این رابطه کاملا مسئولانه و مطابق با قوانین برخورد می کند.»

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته (دوشنبه) در جریان سخنرانی خود در نشست وزیران شورای قطب شمال که در شهر «روانیمی» فنلاند در حال برگزاری است، نسبت به طرح‌هایی که منافع ایالات متحده در مسیر دریایی شمالی را در معرض خطر قرار می‌دهد، ابراز نگرانی کرد و درخواست روسیه از کشتی‌های خارجی برای درخواست اجازه عبور از مناطق ساحلی این کشور را غیرقانونی نامیده و گفته بود که فدراسیون روسیه امنیت مرزهای شمالی خود را با روش‌های تهاجمی و استفاده از قدرت نظامی، تقویت می‌کند. راه دریایی شمالی، اصلی‌ترین مسیر حمل و نقل روسیه در مناطق قطب شمال است که مسیر آبی بین مناطق شرق دور با بخش اروپایی این کشور را کوتاه می‌کند. این مسیر راه ارتباطی بین بنادر واقع در قطب شمال با رودخانه‌های بزرگ در مناطق شمالی روسیه محسوب می‌شود و برای این کشور اهمیت راهبردی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

لاوروف: روسیه حق دارد امنیت مسیر دریایی شمالی را تامین کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
لاوروف: روسیه حق دارد امنیت مسیر دریایی شمالی را تامین کند
وزیر خارجه روسیه در پاسخ به ادعای همتای آمریکایی درباره اقدامات غیرقانونی مسکو در برخورد با کشتی‌های عبوری خارجی، تأکید کرد که مسیر دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی بوده و روسیه امنیت آن را تامین می‌کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در جمع خبرنگاران در تفسیر سخنان مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که مسیر دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی محسوب شده و این کشور حق خود می‌داند تا امنیت این منطقه را بطور کامل تامین کند.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سئوالی در این باره، توضیح داد: «در جریان مذاکرات امروز با مایک پامپئو موضوع مسیر دریایی شمالی مورد بررسی قرار نگرفت. واقعیت این است که راه دریایی شمالی یک شریان حمل و نقل ملی است و ما بعنوان یک کشور ساحلی و کاملا مطابق با اصول حقوق بین الملل، مسئولیت تامین امنیت این مسیر را برعهده داریم. ما تمام تلاش خود را بکار می‌گیریم تا حرکت کشتی‌های خارجی در این مسیر، مطابق با کنوانسیون مربوط به حقوق دریایی امضاء شده در سال ۱۹۸۲ باشد و روسیه در این رابطه کاملا مسئولانه و مطابق با قوانین برخورد می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته (دوشنبه) در جریان سخنرانی خود در نشست وزیران شورای قطب شمال که در شهر «روانیمی» فنلاند در حال برگزاری است، نسبت به طرح‌هایی که منافع ایالات متحده در مسیر دریایی شمالی را در معرض خطر قرار می‌دهد، ابراز نگرانی کرد و درخواست روسیه از کشتی‌های خارجی برای درخواست اجازه عبور از مناطق ساحلی این کشور را غیرقانونی نامیده و گفته بود که فدراسیون روسیه امنیت مرزهای شمالی خود را با روش‌های تهاجمی و استفاده از قدرت نظامی، تقویت می‌کند.

راه دریایی شمالی، اصلی‌ترین مسیر حمل و نقل روسیه در مناطق قطب شمال است که مسیر آبی بین مناطق شرق دور با بخش اروپایی این کشور را کوتاه می‌کند. این مسیر راه ارتباطی بین بنادر واقع در قطب شمال با رودخانه‌های بزرگ در مناطق شمالی روسیه محسوب می‌شود و برای این کشور اهمیت راهبردی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

لاوروف: آمریکا درک می‌کند اوضاع ونزوئلا راه حل نظامی ندارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
لاوروف: آمریکا درک می‌کند اوضاع ونزوئلا راه حل نظامی ندارد
وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه مذاکراتش با همتای آمریکایی، بر اساس سیاست واقعی و نه اظهارات برای افکارعمومی بود، گفت: مقامات واشنگتن خود درک می‌کنند که راه حل نظامی برای اوضاع ونزوئلا می‌تواند عواقب فاجعه آمیزی داشته باشد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در پایان دیدار خود با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا ابراز عقیده کرد که مقامات ایالات متحده خود درک می‌کنند که اوضاع ونزوئلا نمی‌تواند راه حل نظامی داشته باشد و عواقب چنین سناریویی فاجعه آمیز خواهد بود.

وی تاکید کرد: «من از تماس‌ها با همتایان آمریکایی، اروپایی و آمریکای لاتینی درک کرده‌ام که هیچ کس طرفدار یک راه حل نظامی بی‌پروا نیست. و امیدوارم این درک که نزد همه وجود دارد، در تصمیم گیری‌های سیاسی غالب شود اوضاع در ونزوئلا راه حل نظامی نداشته و عواقب آن فاجعه آمیز خواهد بود.»

لاوروف افزود: «ما بشت مخالف اقدام نظامی در برخورد با موارد نقض حقوق بین الملل هستیم. استفاده از توان نظامی تنها از سوی شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند مورد تصمیم گیری قرار بگیرد که در این صورت هم، سناریوی نظامی تنها می‌تواند در پاسخ به تجاوز به کشور مستقلی در دستور کار باشد که در ونزوئلا اصلا چنین مسئله‌ای وجود ندارد.»

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به این سئوال خبرنگاران که آیا در دیدار با پامپئو دورنمای دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا مورد بررسی قرار گرفت، اعلام کرد که در نشست با همتای آمریکایی خود، توجه اصلی به روی سیاست واقعی و نه اظهاراتی که برای افکارعمومی صورت می‌گیرد، متمرکز بود.

لاوروف یادآور شد که دو طرف مسائل مربوط به ثبات راهبردی و اوضاع در برخی مناطق که در دستورکار سازمان ملل و در روابط بین المللی مطرح است را مورد بررسی قرار دادند و در مجموع مذاکرات خود با وزیر خارجه آمریکا را سازنده نامید.وزیر خارجه همچنین معتقد است که روسای جمهوری روسیه و آمریکا امکان ملاقات دوجانبه را پیدا خواهند کرد. وی گفت: «رهبران دو کشور درباره دیدار در هر فرصتی که مهیا شود، توافق کرده‌اند و من اطمینان دارم که امکان چنین ملاقاتی فراهم خواهد شد.»

لاوروف افزود که در طول دیدار خود با «مایک پامپئو» که بیشتر از یک ساعت بطول انجامید، توانستند تا مذاکرات اخیر بین روسای جمهوری روسیه و آمریکا را ادامه دهند و وی شخصا معتقد است که این گام نه چندان بدی برای توسعه رایزنی‌ها بین دو کشور بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا22 ساعت قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

خروج آمریکا از منطقه خواست موکد ملت‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره ویژگی نماز جمعه امروز به امامت، ولی امر مسلمین جهان افزود: نماز جمعه امروز از آن نماز‌هایی است که همه با احساس مسوولیت در مقابل دشمن و برای انسجام و وحدت حول ولایت آمده‌اند. ان شاءالله با بیانات حکیمانه و مدبرانه مقام معظم رهبری یک بار دیگر انسجام و وحدت خود را کامل به دشمنان جمهوری اسلامی نشان بدهند و نشان دهند که با یکپارچگی همه مسائل را خودمان حل می‌کنیم. وی درباره زمان خروج آمریکایی‌ها از منطقه گفت: با این آگاهی که امروز مردم منطقه نسبت به ظلم و سیاست آمریکایی پیدا کرده‌اند، خروج آن‌ها یک مسیر طبیعی است. امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در هر موضوعی دخالت می‌کنند، هرجا هم که دخالت کردند جز تخریب و ایجاد مشکل در آن کشور کار دیگری نکرده‌اند و به طور طبیعی و البته با خواست اکید ملت‌ها به طور حتم و یقین بیرون رانده خواهند شد. وزیر دفاع درباره ادعای دلسوزی آمریکایی‌ها برای مردم ایران گفت: آن‌ها در جهان خیلی ظلم می‌کنند، ولی این موضوع یکی از ظالمانه‌ترین حرف‌هایی است که می‌زنند، آن‌ها مردم ایران را از دارو، غذا، منابع، پول نفت خودشان محروم می‌کنند، بعد ادعا می‌کنند که دلسوز مردم ایران هستند که بسیار ظالمانه است، اما دروغ آشکاری است که هیچ کس آنرا باور نمی‌کند.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا13 ساعت قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

اخبار بیشتر