پمپئو برای چه به عراق سفر کرده؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پمپئو برای چه به عراق سفر کرده؟

تاکید پمپئو و برهم صالح بر تمدید معافیت‌های عراق از تحریم‌های ضدایرانی

ایسناخبرگزاری ایسنا
تاکید پمپئو و برهم صالح بر تمدید معافیت‌های عراق از تحریم‌های ضدایرانی
یک رسانه عراقی اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهور عراق بر مساله تمدید معافیت های عراق از تحریم های ایران تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، یک منبع آگاه در گفت‌وگو با السومریه نیوز اعلام کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سفر غیرمنتظره خود به بغداد سه شنبه شب با برهم صالح، رئیس جمهور عراق دیدار و گفت وگو کرد.

این منبع اعلام کرد که پمپئو و برهم صالح در این دیدار بر مساله تمدید معافیت‌های عراق از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و عدم ایجاد تنش با ایران تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، سفر غیرمنتظره مایک پمپئو، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا به عراق شبانه و تحت تدابیر امنیتی شدید انجام شد.

او به خبرنگاران گفت: هدف از این سفر این بوده که به مقام‌های عراقی نشان دهد که آمریکا از استقلال عراق حمایت می‌کند.

پمپئو پیش از دیدارهایش با مقامات عراقی اظهار کرد که در این ملاقات‌ها به این موضوع خواهد پرداخت که هرگونه حمله‌ای از سوی ایران و گروه‌های وابسته به آن علیه نیروهای آمریکایی در عراق، بر دولت عراق نیز اثرگذاری خواهد داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا این ادعای مضحک را نیز مطرح کرد که کشورش با توجه به فعالیت‌ها و اقدامات ایران، نسبت به استقلال عراق نگرانی دارد.

او پیش از ورود به بغداد، بیان کرد: می‌خواستم به بغداد بروم، با رهبران این کشور صحبت کنم و به آن‌ها اطمینان دهم که ما آماده‌ایم همچنان اطمینان حاصل کنیم که عراق، ملتی مستقل است.

پیش از این عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوال السومریه نیوز مبنی بر معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا در برابر دادن برخی تسهیلات به شرکت‌های آمریکایی گفت: چنین مطلبی صحت ندارد.

بر اساس این گزارش، روزنامه العرب چاپ لندن روز دوشنبه مدعی شد که وزیر خارجه آمریکا پیشنهاداتی برای معافیت عراق از برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران به بغداد داده است که به موجب آن عراق از تحریم‌های آمریکا در زمینه انرژی معاف می‌شود اما در مقابل باید تسهیلاتی به شرکت‌های آمریکایی از سوی عراق داده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

اتصال راه آهن کرمانشاه به عراق بسیار مهم است

موجخبرگزاری موج
اتصال راه آهن کرمانشاه به عراق بسیار مهم است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اتصال راه آهن کرمانشاه به عراق و سوریه بسیار مهم است.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانیرئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه مزیت استان کرمانشاه قرار گرفتن در مسیر زائران عتبات عالیات است، گفت: باید تجارت، کشاورزی و صنایع وابسته اولویت این استان باشد. برخی بنیادهای اقتصادی بزرگ که قدرت مانور دارند را می‌توان برای آبادانی استان کرمانشاه به کار گرفت.

وی افزود: در مناطقی از استان کرمانشاه که وضعیت خوبی نیست و آمار بیکاری بالا رفته، می‌توان از این شرکت‌های قدرتمند استفاده کرد و این بنیادهای اقتصادی با تقویت کارآفرینان خرد می‌توانند مشکلات مردم را حل کنند.

لاریجانی ادامه داد: نمایندگان استان کرمانشاه با استاندار جلساتی را برگزار کنند و این مناطق را بررسی کنند تا از بنیاد مستضعفان، بانک ملی، ستاد اجرای فرمان امام خمینی (ره) و برخی دیگر از بنیادهای اقتصادی برای همکاری دعوت به عمل آید تا من جلسه‌ای با حضور شما و استاندار برگزار کنم.

رئیس قوه مقننه کشورمان گفت: اتصال راه آهن کرمانشاه به عراق بسیار مهم است.

وی درخصوص پیشنهاد فلاحت پیشه مبنی بر بهسازی جاده ۴۰ کیلومتری زله زرد سومار افزود: اگر با ردیف بودجه بتوان این اقدام را انجام داد، از وزیر راه و شهرسازی می‌خواهم تا آسفالت کردن این جاده را انجام دهد و اگر ردیف بودجه برای این کار کافی نباشد، می‌توان از وزارت نفت کمک گرفت، زیرا با آسفالته شدن این جاده تحول خوبی در سومار ایجاد می‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه اعضای مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نامه‌ای درخصوص مناطق جنگی بنویسید تا با ستادکل نیروهای مسلح رایزنی شود، در صورت عدم حل این موضوع، جلسه‌ای را برگزار می‌کنیم، اظهار داشت: در مورد تصریح در گازرسانی به بخش‌های مختلف استان کرمانشاه نیز به وزارت نفت توصیه‌های لازم را خواهم داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیشنهاد آقای حسن سلیمانی در مورد کارخانه‌های قند حوزه انتخابیه را پیگیری می‌کنم، بیان کرد: درخصوص واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی نیز با وزرای اقتصاد و دادگستری و رئیس سازمان خصوصی سازی جلسه‌ای را با حضور نمایندگان استان کرمانشاه برگزار می‌کنیم.

وی درخصوص پیشنهاد عبدالرضا مصری برای فروش اموال دولتی در استان‌ها با استفاده از اختیار سران قوا با اذن رهبری افزود: بر مبنای این پیشنهاد فروش با ترکیبی از نمایندگان سران قوا در استان‌ها می‌تواند انجام شود و من نیز این ایده را قبول دارم. البته در مصوبات قبلی سران قوا برای واگذاری طرح‌های نیمه تمام نیز تصمیم گیری شده بود و می‌توانید از آن نیز استفاده کنید.

لاریجانی با بیان اینکه کمک به مردم زلزله زده و آسیب دیدگان از سیل اخیر را نیز پیگیری می‌کنم، ادامه داد: در مورد وارد کردن قراضه‌های آهن از عراق باید مکانیزمی تهیه شود.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه تئوری صادرات و واردات (تهاتر) باید تهیه شود، گفت: در استان کرمانشاه محصولاتی مانند کاشی و پتروشیمی قابل صادرات است که می‌توان با اذن از وزارت صمت در ازای صادر کردن این کالاها اجناس مورد نیاز را وارد کرد.

در مورد عبور و مرور زائران از مرز خسروی با رئیس سازمان حج و زیارت گفتگو می‌کنم

وی افزود: بازگشایی مرز خسروی را آقای فلاحت پیشه پیگیری کند و در مورد عبور و مرور زائران از این مرز نیز با رئیس سازمان حج و زیارت گفت وگو خواهم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در مورد واگذاری سیلوهای سنقر و کنگاور نیز نامه‌ای را بنویسید تا پیگیری کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

«بغداد» میان واشنگتن و تهران/ تنها یک هدف پمپئو را به عراق کشاند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
«بغداد» میان واشنگتن و تهران/ تنها یک هدف پمپئو را به عراق کشاند
وزیر خارجه آمریکا سفر از پیش تعیین شده خود به برلین برای دیدار با آنگلا مرکل را لغو کرد و دلیل این اقدام "مسائل ضروری" اعلام شد. پس از آن به گفته منابعی عازم بغداد شده است.

زهره نوروزپور: این روزها تنش میان واشنگتن و تهران، دامن کشورهای متحد ایران را نیز گرفته است. تلفن‌های وقت و بی وقت مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق امان او را بریده است. سفر‌های گاه و بی گاه او یکی دیگر از عوامل موی دماغ شدن وزیر خارجه گرفتار است!

به گفته خود وزیر خارجه آمریکا او شبانه بدون اطلاع قبلی به مقامات عراقی وارد این کشور شده است، مایک پامپئو، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا به عراق شبانه و تحت تدابیر امنیتی شدید انجام شد. ظاهرا مقامات آمریکایی به دزدانه رفتن به عراق عادت کرده‌اند.

شب گذشته سی ان ان در خبری فوری اعلام کرد که نمی‌دانند وزیر خارجه کشورشان به کجا رفته است؟ این در حالی بود که وزیر خارجه کشورمان نیز در راه مسکو بود. پس از اعلام خبر سی ان ان از سوی خبرنگار این شبکه، اخبار و شایعات بار دیگر قوت گرفت مبنی بر اینکه پمپئو به روسیه رفته است تا با ظریف دیدار کند! (اینجا)

«بغداد» میان واشنگتن و تهران/ تنها یک هدف پمپئو را به عراق کشاند - 5

ماجرا از این قرار بود که وزیر خارجه آمریکا سفر خود را به برلین بدون هیچ توضیحی لغو کرد و مسیر هواپیمای خود را به سمت عراق کج کرد. پمپئو در پایان سفر غیرمنتظره و چند ساعته خود به بغداد در جمع خبرنگاران همراه خود گفت: علت این سفر - به زعم وی - افزایش فعالیت‌های ایران در منطقه است.

وی همچنین مدعی شد که واشنگتن خواهان عراقی قوی و مستقل و دور از تبعیت هر کشور دیگری است.

او به خبرنگاران گفت، هدف از این سفر این بوده که به مقام‌های عراقی نشان دهد که آمریکا از استقلال عراق حمایت می‌کند.

«بغداد» میان واشنگتن و تهران/ تنها یک هدف پمپئو را به عراق کشاند - 9

به گزارش وب سایت خبرگزاری رویترز ، وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگو درباره توافق‌های تجاری ناتمام را از جمله دیگر محورهای سفرش به بغداد عنوان کرد؛ توافق‌هایی که بنا به ادعای پامپئو به عراق اجازه خواهد داد از وابستگی به ایران در حوزه انرژی رهایی یابد.

پامپئو پیش از دیدارهایش با مقامات عراقی اظهار کرد، در این ملاقات‌ها به این موضوع خواهد پرداخت که هرگونه حمله‌ای از سوی ایران و گروه‌های وابسته به آن علیه نیروهای آمریکایی در عراق، بر دولت عراق نیز اثرگذاری خواهد داشت.

«بغداد» میان واشنگتن و تهران/ تنها یک هدف پمپئو را به عراق کشاند - 12

یک منبع به خبرگزاری سومریه نیوز گفته بود که در دیدار پمپئو و صالح بر تمدید معافیت عراق از اجرای تحریم‌های ضد ایرانی و همچنین عدم افزایش تنش با ایران از سوی آمریکا تاکید شده است.

وزیر امور خارجه عراق نیز در صفحه توییتر خود نوشت که وی 'در دو نشست مهم جداگانه' پمپئو با نخست وزیر و رئیس جمهوری شرکت داشته است.

همچنین وزیر خارجه آمریکا در دیدار با برهم صالح رئیس جمهور عراق، بر تمدید معافیت عراق از اجرای تحریم‌های ضد ایرانی و همچنین عدم افزایش تنش با ایران از سوی آمریکا تاکید شد.

این دیدار ناگهانی در حالی انجام شده است که وزیر خارجه کشورمان برای آینده برجام به مسکو رفته است و تنش میان ایران و آمریکا شدت گرفته است. (اینجا)

وزیر امور خارجه آمریکا پس از ورود به عراق این ادعای مضحک را طرح کرد که کشورش با توجه به فعالیت‌ها و اقدامات ایران، نسبت به استقلال عراق نگرانی دارد.

«بغداد» میان واشنگتن و تهران/ تنها یک هدف پمپئو را به عراق کشاند - 19

او پیش از ورود به بغداد، بیان کرد: می‌خواستم به بغداد بروم، با رهبران این کشور صحبت کنم و به آن‌ها اطمینان دهم که ما آماده‌ایم همچنان اطمینان حاصل کنیم که عراق، ملتی مستقل است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او در تشریح دلایل این سفر، ادعا کرد: علت این سفر اطلاعاتی است که نشان می‌دهد ایران فعالیت‌های خود را افزایش داده است.

او اظهار کرد، مقامات عراقی به او متعهد شده‌اند که به اندازه کافی از منافع آمریکا محافظ کنند. پامپئو در این باره گفت: ما با آنها درباره اهمیت این موضوع صحبت کردیم که عراق اطمینان حاصل کند که قادر است به اندازه کافی از آمریکایی‌ها در این کشور محافظت کند. آنها این تضمین را دادند که متوجه هستند که این امر، مسئولیت آنهاست.

به گزارش سی‌بی‌اس، پامپئو درباره لغو دیدارش با مقام‌های آلمانی، گفت، وزیر امور خارجه آلمان کاملا متوجه بوده که چرا او سفرش را به برلین لغو کرده است.

او در ادامه مدعی شد: او همچنین می‌داند که رابطه ما با عراق مهم است. ما در چالش‌هایی که ایران برای آلمان و اروپا ایجاد می‌کند، شریک هستیم.

«بغداد» میان واشنگتن و تهران/ تنها یک هدف پمپئو را به عراق کشاند - 26

  همچنین روز گذشته عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در هشداری جدی به آمریکایی ها درباره گزارش های مربوط به معافیت عراق از اجرای تحریم های ضد ایرانی آمریکا در برابر اعطای امتیاز به شرکت اکسن موبیل آمریکا را رد کرد و گفت: این که آمریکا پیشنهاد استثنا کردن عراق از تحریم های ایران را در برابر برخی امتیازات به شرکت آمریکایی فعال در عراق مطرح کرده باشد، صحت ندارد.

پیش‌تر برخی رسانه‌ها و منابع عراقی از مشروط کردن معافیت عراق از این تحریم‌ها در برابر اعطای امتیاز فعالیت و سرمایه گذاری به شرکت اکسون موبیل آمریکا و تلاش برای خودکفایی عراق در زمینه برق و بی نیازی از واردات از جمهوری اسلامی ایران خبر داده بودند.

این گمان بویژه پس از گفت و گوی تلفنی 'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا با عبدالمهدی روز شنبه گذشته درست یک روز پس از بازگشت وی از سفر اروپایی به آلمان و فرانسه و عقد قرارداد ۱۴ میلیارد دلاری با زیمنس آلمان تقویت شد.(اینجا)

«بغداد» میان واشنگتن و تهران/ تنها یک هدف پمپئو را به عراق کشاند - 31

عراق در برابر یک آزمون دشوار!

در همین رابطه صابر گل عنبری پژوهشگر جهان عرب در تحلیلی که برای خبرآنلاین ارسال کرده است می‌گوید: «با توجه به فرا رسیدن سالگرد خروج آمریکا از برجام و بالا رفتن سطح تنش میان واشنگتن و تهران قابل حدس بود که «این مسائل ضروری» چیست و در چه زمینه‌ای است. به گفته منابع آمریکایی قرار است دونالد ترامپ امروز (چهارشنبه) تحریم‌های تازه‌ای علیه کشور در سالگرد خروجش از برجام اعلام کند.

سفر ناگهانی پومپئو به بغداد به دور از این تحریم‌ها و احتمالا «تهدیداتی» نیست که جان بولتون و دیگر مقامات و منابع خبری آمریکایی اعلام کردند از ناحیه همپیمانان ایران در منطقه متوجه نیروهای آمریکایی است.

فارغ از صحت و سقم این ادعا، سفر وزیر خارجه آمریکا به بغداد چه درباره تحریم‌های احتمالی آتی علیه ایران باشد یا تهدیدات پیشگفته یا هر دو، یک هدف را دنبال می‌کند و آن هم فشار بر دولت عراق و احتمالا تهدید آن در صورت تداوم روابط تجاری با ایران و عدم مقابله با نفوذ آن است.

چند روز پیش پومپئو تلفنی با عبدالمهدی صحبت کرد. احتمالا این تماس تلفنی مکفی نبوده که وزیر خارجه آمریکا سفر خود به برلین را لغو و به خاطر «مسائلی ضروری» عازم بغداد شده است.

حال بغداد در برابر آزمونی دشوار قرار گرفته است و راهبرد موازنه‌ در روابط خارجی آن با چالشی جدی مواجه است. اکنون پرسش این است که عراق تا چه اندازه در اعمال این راهبرد می‌تواند در مقابل فشارها و تهدیدات آمریکا مقاومت کند؟

شخصا بعید می‌دانم بغداد با توجه به تجربه تلخ تحریم‌ها در دهه نود قرن گذشته و طرح‌ توسعه اقتصادی کشور بخواهد از حد مشخصی در همکاری با ایران فراتر رود که خود را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار دهد. حال باید منتظر ماند و دید آیا دولت عادل عبدالمهدی می‌تواند از آمریکا برای مراودات اقتصادی خود با ایران معافیت بگیرد یا خیر؟

در کنار نکات پیشگفته، ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که سفر اروپایی اخیر عادل عبدالمهدی و امضای قراردادهای چند میلیارد دلاری دلخوری آمریکایی‌ها را به دنبال داشت و احتمالا ترامپ بازرگان به شدت از این کار دلخور باشد. از این رو، بعید نیست فعلا تمامی کاسه کوزه‌ها را بر سر روابط تهران بغداد بشکند.

«بغداد» میان واشنگتن و تهران/ تنها یک هدف پمپئو را به عراق کشاند - 40

به گزارش خبرآنلاین، وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با صالح و عبدالمهدی عراق را ترک کرد، تصویری که رویترز از لحظه‌ای که پمپئو بغداد را ترک کرده است منتشر کرده است. در سیاهی شب آمد و در سیاهی شب رفت!

خواندن خبر در سایت منبع

عراق قرارداد ۵۳ میلیارد دلاری با اکسون موبیل آمریکا امضا می‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
عراق قرارداد ۵۳ میلیارد دلاری با اکسون موبیل آمریکا امضا می‌کند
نخست وزیر عراق گفت که کشورش به زودی یک قرارداد انرژی ۳۰ ساله ۵۳ میلیارد دلاری با اکسون موبیل آمریکا و پتروچاینا امضا می کند.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویتر، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق گفت که کشورش به زودی یک قرارداد انرژی ۳۰ ساله ۵۳ میلیارد دلاری با اکسون موبیل و پتروچاینا امضا می‌کند. وی هرگونه ارتباط بین این پروژه بزرگ و مجوز آمریکا به عراق برای تجارت با ایران را رد کرد.

عراق انتظار دارد ۴۰۰ میلیارد دلار طی ۳۰ سال اجرای این قرارداد به دست آورد.

این پروژه بزرگ جنوبی شامل توسعه میادین نفتی نهر بن عمر و ارتاوی می‌شود که تولید را از این میادین به ۵۰۰ هزار بشکه در روز از ۱۲۵ هزار بشکه فعلی می‌رساند.

سفیر ایران در لندن در روز دوشنبه گفته بود که آمریکا به عراق معافیتی برای معامله اقتصادی با ایران می‌دهد و در عوض یک قرارداد نفتی با بغداد امضا می‌کند.

عبدالمهدی در مورد موانع نهایی کردن این قرارداد گفت: «مذاکرات بین وزارت نفت عراق و اکسون موبیل و پتروچاینا بر چگونگی تقسیم سود این پروژه در صورت افزایش یا کاهش قیمت نفت تمرکز دارد».

وی اضافه کرد: «این قرارداد ۳۰ ساله است و این جزئیات مالی حساس هستند و باید بیشتر در مورد آنها مذاکره شود».

عراق دومین صادر کننده نفت اوپک است و مدت‌هاست قصد دارد تولیدش را تقویت کند. تولید نفت عراق دهه‌ها به خاطر جنگ و تحریم محدود شده بود. چنین پروژه‌هایی مزایایی ارزشمند برای شرکت‌های نفت بین‌المللی در جهان دارند. قرار داد اولیه موفقیتی بزرگ برای طرح‌های توسعه‌ای اکسون موبیل در عراق است.

عراق همچنین یکی از کشورهای جهان است که هم با ایران رابطه دوستانه دارد و هم با آمریکا. تهران و واشنگتن دشمن هم هستند و متحد بغداد.

اکسون موبیل و پتروچاینا یک پروژه برای آبرسانی به چاه‌های نفت در جنوب عراق دارند و قرار است خط لوله‌های جدید صادراتی بسازند. هدف این پروژه همچنین تولید ۱۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گاز طبیعی از میادین ارتاوی و بن عمر است.

عراق از ایران نفت وارد نمی‌کند ولی یک معافیت از واشنگتن برای واردات گاز طبیعی ایران گرفته است.

یک مقام ارشد نفتی عراق گفت: «تحریم‌های آمریکا علیه کشورهایی هستند که فقط نفت ایران را می‌خرند و عراق هیچ نفتی از ایران وارد نمی‌کند. برای گاز تا جایی که من میبینم هیچ محدودیتی وجود ندارد. معافیت خرید گاز همچنان برقرار است».

خواندن خبر در سایت منبع

توضیحات وزیر خارجه آمریکا از اهداف سفر ناگهانی‌اش به عراق

تسنیمخبرگزاری تسنیم
توضیحات وزیر خارجه آمریکا از اهداف سفر ناگهانی‌اش به عراق
وزیر خارجه آمریکا ضمن توضیح درباره سفر ناگهانی‌اش به عراق و دیدار با مقام‌های این کشور، تنش جاری میان ایالات متحده و ایران را از دلایل آن عنوان کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، که شب گذشته به صورت سرزده وارد بغداد شد، اعلام کرد، مسئولان عراقی، که با آنها دیدار داشت، متعهد شده‌اند که «حمایت مناسب» را از منافع ایالات متحده در کشورشان فراهم کنند.

پامپئو به خبرنگارانی، که او را در سفر به پایتخت عراق همراهی می‌کردند، گفت: «درباره اهمیت این موضوع صحبت کردیم که عراق توانایی تامین حمایت مناسب از آمریکایی‌ها در این کشور را تضمین می‌کند.» وی اظهار داشت که مسئولان عراق «به من ابراز کردند که آنها این مسئولیت‌شان را درک می‌کنند.»

پامپئو بعد از دیدار با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، مدعی شد که ایالات متحده نگران حاکمیت عراق به دلیل افزایش فعالیت‌های ایران است.

وی با تکرار ادعاهای ثابت‌نشده درباره قصد ایران برای حمله به منافع آمریکا در عراق، گفت: «قطعا، اگر منافع آمریکا در عراق تهدید شود روی عراق هم اثر خواهد گذاشت.»

پامپئو، در توضیح بیشتر درباره چنین ادعایش گفت: «تلاش‌هایی در جریان بودند تا نیروهای آمریکایی که مبارزه علیه داعش را ادامه می‌دهند از عراق بیرون رانده شوند. این برای دولت عراق اهمیت باورنکردنی دارد.»

وزیر خارجه آمریکا در مسیر پرواز به عراق و در هواپیما به خبرنگاران اعلام کرد که در سفر به عراق، به مقام‌های این کشور بر حمایت آمریکا از استقلال و حاکمیت ملت عراق تاکید خواهد کرد.

وی اضافه کرد: «می‌خواهم با سران این کشور صحبت کنم تا به آنها اطمینان خاطر بدهم آماده‌ایم همچنان به آنها اطمینان بدهیم که عراق کشوری مستقل و با حاکمیت ملی باقی می‌ماند.»

پامپئو در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این که آیا تهدیدی از جانب ایران متوجه استقلال و حاکمیت عراق است که شما این حرف را مطرح کردید؟ گفت: «نه، نه این موضع دولت ترامپ از زمانی‌که راهبرد امنیت ملی منتشر شد، است.»

وزیر خارجه آمریکا پیش از دیدار با مقام‌های دولت عراق در بغداد گفت: «این فرصت را خواهم داشت تا در خصوص روابط تجاری دو کشور از جمله معامله بزرگ انرژی صحبت کنیم که می‌تواند به عراق کمک کند که دیگر به خرید انرژی از ایران محتاج نباشد.»

پیشتر یک منبع دولتی در بغداد اعلام کرد که هدف از سفر سرزده وزیر خارجه آمریکا به عراق «گفت‌وگو برای مستثنی کردن عراق در زمینه تعامل با ایران است که تحت تحریم‌های آمریکایی قرار دارد.

در حالی وزیر خارجه آمریکا به عراق سفر کرده است که طی روزهای اخیر تنش بین آمریکا و ایران تشدید شده است و مقام‌های آمریکایی مدعی هستند نشانه‌هایی از «تهدید جدی» و اقدام احتمالی ایران و نیروهای نیابتی آن برای حمله احتمالی به نیروهای آمریکایی دریافت کرده‌اند و بر همین اساس، ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» و بمب‌افکن‌های استراتژیک «بی-۵۲» را به منطقه اعزام می‌کنند.

ساعتی پیش از سفر مایک پومپئو به عراق، رسانه‌ها خبر داده بودند که وزیر خارجه آمریکا سفر خود به آلمان را به دلیل «مسائل امنیت بین‌المللی» لغو کرده است. قرار بود پامپئو با صدر اعظم آلمان دیدار کند.

رسانه‌های آمریکایی لغو سفر پامپئو به برلین را به دریافت خبرهایی از آماده‌شدن ایران به حمله به نیروهای آمریکایی در منطقه مرتبط دانسته‌اند و گفته‌اند که ایالات متحده اطلاعاتی در این‌باره دریافت کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ سفر شبانه پمپئو به عراق

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ سفر شبانه پمپئو به عراق
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در سفری از پیش اعلام نشده به بغداد سفر و با مقامات سیاسی این کشور دیدار کرد.

نظرها

در ادامه بخوانید

فرزندان سردار شهید سلیمانی در مراسم معارفه فرمانده جدید نیروی قدس سپاه

آخرین خبرآخرین خبر14 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدصدا و سیما/ آیین معارفه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و پاسداشت مجاهدت‌های سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور فرماندهان و مسئولین عالی‌رتبه نیروهای مسلح در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد. دو فرزند سردار شهید سلیمانی نیز در مراسم معارفه سردار قاآنی فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران حضور داشتند.

فیلم | فرزند شهید سلیمانی در آغوش جانشین پدر

همشهریهمشهری12 ساعت قبل

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم/ سوخت حقیقی موشک‌ها علیه آمریکا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل

حرف‌های مگوی ظریف از تصمیم آمریکا برای حمله به فردو

آخرین خبرآخرین خبر18 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ ظریف که امروز در مجلس سخن میگفت از بولتنی در آمریکا خبر داد که تحلیل‌های آمریکا برای تخریب فردو و علت ترس آنها از عدم این کار را بیان میکرد و به علاوه خاطراتی از مذاکرات هسته‌ای را برای نمایندگان بازگو کرد.

لازمه قوی شدن کشور اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی امان با فساد است/ مردم مناطق سیل زده به هیچ عنوان نگران تثبیت مالکیت اراضی خود نباشند/ حضور میلیونی مردم در نماز جمعه اخیر تهران از روزهای به یادماندنی انقلاب اسلامی شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین17 ساعت قبل
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: فرمایشات مقام معظم رهبری، نقشه راه برای همه مردم و بویژه مسئولان بود که تلاش کنند کشور قوی شود. این موضوع هم تنها با سخنرانی اتفاق نمی‌افتد بلکه باید همانند شهید سلیمانی در صحنه حضور داشت. مکتب سردار سلیمانی (رضوان الله تعالی علیه)، مکتب حضور و خدمت خالصانه به مردم است و ایشان نماد خدمت خالصانه به مردم شدند. مردم ما از دوران گذشته تا کنون این تجربه را دارند که اعتماد به غرب، دستاوردی جز خسارت ندارد. براساس این گزارش، پس از اظهارات برخی از مسئولان شورای عالی قوه قضاییه در این جلسه، موضوع نهاد وکالت و قوانین مربوط به آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اخبار بیشتر