اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 18 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 18 اردیبهشت‌ماه

واکنش رئیس اتحادیه املاک به بازی جدید در بازار مسکن

فارسخبرگزاری فارس
واکنش رئیس اتحادیه املاک به بازی جدید در بازار مسکن
رئیس اتحادیه مشاوران در واکنش به اظهارات معاون مسکن وزیر راه مبنی بر اینکه مشاوران املاک، بازی جدیدی را در بازار مسکن آغاز کرده‌اند، گفت: بازی جدید در بازار مسکن را کسانی آغاز کرده‌اند که تراکم، مصالح ساختمانی و آهن‌آلات دراختیار دارند.

مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از بازی جدید مشاوران املاک در بازار مسکن انتقاد کرده است، گفت: مشاوران املاک چه بازی جدیدی می‌توانند در بازار مسکن و یا اجاره بها آغاز کنند.

وی با بیان اینکه مشاوران املاک در بخش خصوصی هستند و چه نفعی در گرانی مسکن می‌برند، گفت: گرانی مسکن موجب رکود در بازار مسکن می‌شود، پس وقتی بازار مسکن دچار رکود می‌شود، نقل و انتقالات نیز کاهش و درآمد مشاوران املاک کم می‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: بازی جدید در بازار مسکن را کسانی آغاز کرده‌اند که تراکم، آهن و مصالح ساختمانی را در اختیار دارند.

قلی خسروی تصریح کرد: بهتر است وزارت راه و شهرسازی سرعت تکمیل و نهایی کردن ۴۰۰ هزار مسکن را بیشتر کند و باز هم تأکید می‌کنم که مشاوران املاک هیچ بازی جدیدی را آغاز نکرده‌اند.

به گزارش فارس، مازیار حسینی معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که برخی مشاوران املاک طی روزهای اخیر بازی جدیدی را شروع کرده‌اند، گفت: طی چند روز اخیر برخی سایت‌های اینترنتی و برخی مشاوران املاک یک بازی را شروع کردند که این بازی هیچ واقعیت اقتصادی حقیقی ندارد، بلکه برعکس هم بوده است.

انتهای پیام/ب

خواندن خبر در سایت منبع

حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی کارگران مایه خجالت است

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی کارگران مایه خجالت است

سلامت نیوز: دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: مبلغ حق مسکن کارگران از ۴۰ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان رسیده اما این مبلغ اصلا پولی نیست که بتوان در مورد آن صحبت کرد و یا چانه‌زنی انجام داد و بیان کردن آن بیشتر مایه خجالت است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، هادی ابوی اظهار داشت: برخی از کارفرمایان به اشتباه متوجه شده بودند که حق مسکن از اردیبهشت ماه به کارگران تعلق می‌گیرد؛ اما این درست نیست و حق مسکن کارگران از ابتدای امسال باید محاسبه شود و اگر افرادی آن را پرداخت نکرده‌اند باید همراه با حقوق اردیبهشت ماه به حساب کارگران واریز کنند.

وی بیان کرد: البته باید این را گفت که مبلغ حق مسکن کارگران از ۴۰ هزار تومان به صد هزار تومان رسیده اما این مبلغ اصلا پولی نیست که بتوان در مورد آن صحبت کرد و یا چانه‌زنی انجام داد و بیان کردن آن بیشتر مایه خجالت است.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به پشت سر گذاشتن روز کارگر، خاطرنشان کرد: متأسفانه این مراسم تکراری و نمادین هر ساله انجام می‌شود اما در دل آنها به مشکلات کارگران پرداخته نشده و هنوز هم امنیت شغلی برای آنها مفهومی ندارد.

روایت تسنیم از قراردادهای‌ ‌موقتی که‌ شأن کارگران را زیر سئوال برده استلرستان| ۷ ماه حقوق معوق کارگران شهرداری بروجرد پرداخت شدافزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران باید از فروردین اعمال شود

ابوی ادامه داد: این روزها کارگران آنقدر برای معیشت خود مشکل دارند که اصلا رغبتی برای حضور در مراسمات روز کارگر نداشته و تنها خواسته آنها توانایی اداره زندگی است و روز کارگر فرصتی است که دولت‌مردان به حرف‌های این قشر گوش دهند و بتوانند برای مشکلات آنها برنامه‌ریزی کنند اما این اقدامات انجام نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نیاز است که به کارگران برای خواستن حقوق خود آموزش‌هایی داده شود، عنوان کرد: هم اکنون ۵۰۰ هزار کارگر در خراسان رضوی در تشکلات کارگری عضو هستند اما نیمی دیگر هم عضو تشکلات نیستند و این مسئله در واقع نشان از این دارد که کارگران به حقوق خود آشنا نیستند و با این وضعیت به صورت انفرادی هم نمی‌توان کاری برای آنها انجام داد.

خواندن خبر در سایت منبع

لایحه مالیات بر عایدی مسکن طی چند ماه آینده تنظیم می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
لایحه مالیات بر عایدی مسکن طی چند ماه آینده تنظیم می‌شود
معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه مالیات‌های بخش مسکن نباید باعث فرار سرمایه از این بخش شود، گفت: در ماه‌های آینده لایحه‌ای در این خصوص در دولت تنظیم و به مجلس ارسال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، مازیار حسینی گفت: در برخی مناطق تقاضا هست، اما تولید نیست ما باید به سمت تولید و افزایش عرضه برویم و اگر عرضه زیاد صورت گیرد قیمت‌ها افزایش نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که باید قانونی برای کنترل قیمت مسکن باشد و نظارت بر قیمت‌ها صورت گیرد، گفت: روش‌های نظارتی حداقل در طولانی مدت جواب نمی‌دهد مالکیت در اسلام و قوانین ما به رسمیت شناخته شده است اگر مالک و فروشنده توافق کند کسی نمی‌تواند بگوید که چه قیمتی بگذارید.

دبیر شورای عالی مسکن افزود: قیمت دستوری در بخش مسکن روش درستی نیست. امروز افزایش قیمت به این معناست که درگذشته عرضه‌ای صورت نگرفته است.

معاون مسکن و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: در کنار ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، امسال حدود یک میلیون مسکن مهر وارد بازار می‌شود و تا حدودی بازار را به ثبات می‌رساند.

وی افزود: در ماه‌های آتی قیمت مسکن در حد تورم خواهد بود و تغییرات عجیب قیمتی نخواهیم داشت.

حسینی گفت: پردیس، پرند و شهریار به لحاظ کیفیت زندگی محل مناسبی هستند و تنها مشکل این شهرستان‌ها رفت و آمد است و بسیاری از آن‌ها به لحاظ اشتغال و درمان وابسته به شهرهای بزرگ هستند و باید رفت و آمد آن‌ها تسهیل شود به همین منظور مترو هشتگرد و پرند در حال تکمیل است و مطالعات ساخت مترو پردیس در دستور کار قرارگرفته است.

افزایش تولید؛ تنها راه حل کاهش قیمت مسکن

وی درباره قیمت مسکن گفت: در کل کشور افزایش صد درصدی قیمت صورت نگرفته است و در برخی از کلان شهرها افزایش قیمتی صورت گرفته که مطمئن هستم قیمت‌ها تعدیل می‌شود، زیرا قیمت‌ها حبابی است و به مرور زمان این شرایط به ثبات می‌رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه افزایش تولید تنها راه حل کاهش قیمت مسکن است، ادامه داد: مخالف افزایش سقف تسهیلات مسکن نیستیم، اما این افزایش تسهیلات باید به گونه‌ای باشد که منجر به تورم نشود.

حسینی افزود: بیشترین قیمت مسکن مربوط به زمین است به همین دلیل سیاست ما این است که زمین‌های دولتی را برای ساخت و ساز وارد بازار مسکن کنیم.

وی با بیان اینکه متولی شناسایی زمین، سازمان ملی زمین و مسکن است، ادامه داد: با تأکید ریاست جمهوری تمام نهادهای دولتی که زمین قابل ساخت دارند، باید واگذار کنند. اولویت خانه دار شدن هم با کارکنان همان سازمانی است که زمین در اختیار ما قرار داده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: متأسفانه تقاضای انباشته شده در بخش مسکن وجود دارد و این امر بر قیمت مسکن تأثیر گذاشته است.

بازنگری مجلس در قانون پیش فروش ساختمان

معاون مسکن و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: به دلیل عدم اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان، لایحه پیش فروش مسکن در مجلس در حال بازنگری است.

حسینی با بیان اینکه تولید مسکن مهمترین سیاست وزارت راه و شهرسازی است، گفت: بخش مسکن بیش از ۸ درصد تولید ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و سالانه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در این بخش انجام

وی ادامه داد: به طور مستقیم و غیر مستقیم حدود ۲۰۰ صنعت وابسته به صنعت ساختمان است که اگر بتوانیم موتور تولید مسکن را روشن کنیم کمک به اشتغال و رونق تولید کرده ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: مسکن کالای اقتصادی است، باید برای سرمایه گذار توجیه اقتصادی داشته باشد تا به سمت تولید برود.

وی افزود: در تلاش هستیم تا پرداخت تسهیلات را به سمت دهک‌های پایین سوق دهیم تا آن‌ها بتوانند سرپناه مناسبی داشته باشند.

اشتغالزایی با افزایش ساخت مسکن

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: به دنبال این هستیم که در برخی از مراکز تولید اقدام به ساخت مسکن کنیم تا در کنار اشتغال سکونت هم شکل بگیرد و مسکن از قالب صرفا خوابگاهی خارج می‌شود.

وی تصریح کرد: مصالح ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود و کمترین خروج ارز در این بخش صورت می‌گیرد.

حسینی ادامه داد: در طرح ملی باید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود که از این تعداد نوسازی و بهسازی ۱۰۰ واحد آن در بافت فرسوده هدف گذاری شده است.

وی درباره اقدامات نوسازی در بافت فرسوده گفت: نوسازی و بهسازی در بافت فرسوده شهرهای اراک و شیراز آغاز و قراداد آن‌ها منعقد شده است.

حسینی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات وزارت راه و شهرسازی تغییر سبک ساخت است، گفت: باید به سمت صنعتی سازی برویم، زیرا این موضوع باعث افزایش کیفیت و صرفه جویی در انرژی می‌شود.

وی ادامه داد: به دلیل عدم استقبال از قانون پیش فروش مسکن این طرح در مجلس توسط تیمی از حقوق دانان و انبوه سازان در حال بررسی است. در صورت اصلاح و با حمایت مجلس از قانون پیش فروش ساختمان، سازنده و خریدار راغب به معامله می‌شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: زمان نهایی شدن قانون پیش فروش ساختمان بستگی به حمایت و عمل مجلس دارد.

تنظیم لایحه مالیات مسکن؛ شاید چند ماه بعد

وی درباره مالیات بر مسکن گفت: مالیات بر مسکن نباید باعث فرار سرمایه از این بخش شود.

حسینی ادامه داد: هدف از دریافت مالیات از مسکن، دریافت مالیات از فردی که یک ملک را یک بار می‌خواهد بفروش برساند نیست بلکه جلوگیری از سفته بازی است که قانون مالیات بر مسکن این موضوع را رصد کند.

وی گفت: در ماه‌های آینده لایحه‌ای تنظیم و به دولت تقدیم می‌کنیم، قوه قضائیه و وزارت دارایی باید در جهت تحقق این طرح کمک کند.

خواندن خبر در سایت منبع

بازار املاک کلنگی تهران+جدول قیمت

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
بازار املاک کلنگی تهران+جدول قیمت
اقتصادنیوز : فعالان بازار ساخت وساز و سازندگان مسکن در حالی از کمیاب شدن زمین و املاک کلنگی مناسب ساخت وساز در بازار فروش زمین و ملک کلنگی شهر تهران خبر می‌دهند که کاهش آگهی‌های مربوط به عرضه زمین مناسب ساخت در روزهای اخیر نیز این موضوع را تایید می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز تحقیقات میدانی نشان می‌دهد، در حالی که بیش از نیمی از ساخت و سازهای شهر تهران روی زمین املاک کلنگی و قدیمی بعد از تخریب بنا انجام می‌شود هم‌اکنون سازندگان مسکن با دو مشکل ناشی از کمبود عرضه مناسب و بالا بودن سطح قیمت زمین‌ها در مقایسه با ارزش واقعی آنها مواجهند؛ در شرایطی که به دنبال نوسانات ارزی، هزینه ساخت مسکن از بابت نقدینگی مورد نیاز برای خرید و تامین مصالح و تجهیزات ساختمانی با افزایش قابل ملاحظه‌ای مواجه شده و براساس اعلام سازندگان در برخی اقلام ساختمانی در مقایسه با سال گذشته تا سه برابر نیز افزایش قیمت مشاهده می‌شود، کمبود عرضه زمین مناسب ساخت وساز به بازار مسکن به خصوص مناطق مصرفی و پرتقاضا از یکسو و گران بودن این زمین‌ها از سوی دیگر در مسیر آغاز پروژه‌های جدید ساختمانی ایجاد مانع کرده است؛ با این حال، جزئیات مربوط به آگهی‌های عرضه زمین و ملک کلنگی به بازار مسکنشهر تهران نشان می‌دهد اگرچه هم‌اکنون سازنده‌ها با معضل کمبود عرضه و تعیین بهای غیرواقعی برای این واحدها مواجهند اما با افزایش جست و جو در بازار املاک کلنگی و تغییر منطقه مورد نظر خود برای خرید زمین می‌توانند موارد محدود اما مناسبی را پیدا کنند؛ از سوی دیگر تحت تاثیر شرایط فعلی عرضه املاک کلنگی به بازار مشارکت در ساخت هم کاهش یافته است و سازندگانی که پیش از این در قالب پروژه‌های مشارکتی اقدام به ساخت وساز می‌کردند نیز در این زمینه با مشکل مواجه شده‌اند.

بازار املاک کلنگی تهران+جدول قیمت - 3

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

رکود تورمی در بازار مسکن ادامه دارد

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
رکود تورمی در بازار مسکن ادامه دارد
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: آمار‌ها و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که رکود در بازار مسکن همچنان ادامه خواهد داشت و اگر تصمیمات بهتری اتخاذ نشود، سال آینده شاهد افزایش قیمت‌ها و رکود شدیدتری در بازار خواهیم بود.

به گزارش افکارنیوز،

حسام عقبایی در خصوص شرایط بازار مسکن اظهار کرد: در نیمه اول سال جاری، رشد و افزایش قیمتی نخواهیم داشت، اما بازار مسکن وارد دوران رکود تورمی سنگینی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: شرایط بازار مسکن در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ دارای رکود نسبی بسیار شدیدی بوده است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: میزان معاملات مسکن سال ۹۷ در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار بالا بوده به طوری که آمار‌ها نشان می‌دهد با کاهش ۷۰ درصدی معاملات رو به رو بوده‌ایم.

عقبایی با بیان اینکه در سه ماهه دوم سال ۹۷ رکود در بازار آغاز شد و در میانه تابستان میزان رکود و تورم شدیدتر شد، توضیح داد: تیر سال ۹۷ میزان معاملات ۲۴ درصد، مرداد ۳۶ درصد، شهریور ۴۵ درصد، مهر ۵۴ درصد، آبان ۶۳ درصد، آذر ۶۷ درصد و در فصل زمستان میزان رکود معاملات به ۷۰ درصد افزایش یافت.

وی تاکید کرد: ابتدای سال ۹۷ میانگین قیمت یک متر آپارتمان ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود، اما پایان سال میانگین قیمت آپارتمان به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت؛ در حالی که میزان حقوق کارمندان افزایش نیافته و تسهیلات خرید مسکن هم جوابگوی این بازار نیست.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد رشد قیمت مسکن در شهر‌های بزرگ صد در صد افزایش یافته و معاملات مسکن وارد رکود عمیقی شده است.

وی خاطر نشان کرد: آمار‌ها و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که این رکود همچنان ادامه خواهد داشت و اگر تصمیمات بهتری اتخاذ نشود، سال آینده شاهد افزایش قیمت‌ها و رکود شدیدتری در بازار خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

منطقه‌ای شدن تسهیلات مسکن؛ شمشیری دو لبه در بازار

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
منطقه‌ای شدن تسهیلات مسکن؛ شمشیری دو لبه در بازار
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: اگر دولت و بانک مرکزی بدون پیش برنامه، اقدام به منطقه ای کردن تسهیلات خرید مسکن کند، قطعا باید شاهد افزایش سرسام آور قیمت مسکن باشیم.

به گزارش افکارنیوز،

سیداحسن علوی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره تصمیم بانک مرکزی برای منطقه‌ای شدن تسهیلات خرید مسکن، گفت: به نظر من این سیاست و رویکرد مانند یک شمشیر دو لبه است که یا می‌تواند به بهبود بازار مسکن کمک کند و یا عملا موجب تلاطم چند برابری این بخش شود.منطقه‌ای شدن قیمت مسکن ملاک اصلی برای اجرای منطقه‌ای شدن تسهیلات

اگر دولت و بانک مرکزی به دنبال منطقه‌ای شدن تسهیلات خرید مسکن است، در گام نخست باید قیمت مسکن را منطقه‌ای کند، یعنی آنکه دولت به صورت دستوری، مناطق را نرخ گذاری و قیمت گذاری کند و مساکن در هر منطقه تا سقف اعلامی بتوانند قیمت مسکن خود را بالا ببرند

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر من اگر دولت و بانک مرکزی به دنبال منطقه‌ای شدن تسهیلات خرید مسکن است، در گام نخست باید قیمت مسکن را منطقه‌ای کند، یعنی آنکه دولت به صورت دستوری، مناطق را نرخ گذاری و قیمت گذاری کند و مالکان در هر منطقه تا سقف اعلامی بتوانند قیمت مسکن خود را بالا ببرند.کنترل بازار ملک با منطقه ای شدن قیمت مسکن

وی ادامه داد: با این سیاست و برنامه می‌توان نسبت به اجرایی کردن موضوع منطقه‌ای شدن تسهیلات خرید مسکن اقدام کرد و قطعا با این رویکرد می‌توان از افزایش چشمگیر قیمت مسکن جلوگیری کرده و در جهت تأمین سرمایه متقاضیان خرید خانه اقدام کرد.اجرای غیراصولی تسهیلات منطقه ای موجب تایید افزایش سرسام آور قیمت مسکن می شود

علوی افزود: از طرف دیگر اگر دولت و بانک مرکزی بدون پیش برنامه اقدام به منطقه‌ای کردن تسهیلات خرید مسکن کند، قطعا باید شاهد تایید افزایش سرسام آور قیمت مسکن باشیم، از طرف دیگر منطقه‌ای کردن تسهیلات، مهر تأییدی بر گرانی‌های اخیر بازار مسکن است. در حالی که وزارت راه و شهرسازی اولویت نخست خود را باید کاهش قیمت کنونی مسکن بگذارد.منطقه‌ای کردن تسهیلات خرید مسکن بدون پشتوانه موجب به هم ریختن عرضه و تقاضا در بازار می شود

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: منطقه‌ای کردن تسهیلات خرید مسکن بدون پشتوانه برنامه‌ای موجب هرج و مرج و به هم ریختن عرضه و تقاضا در بازار می‌شود، از این رو ملاک هر اقدام و اجرای سیاست جدید، نظارت شدید دولت بر بازار است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز11 ساعت قبل

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.
ایرناایرنا21 ساعت قبل
فرامرز افشانی روز دوشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز تبریز، اظهار کرد: ۱۴۴ هزار نفرجمعیت روستایی شهرستان تبریز است که از این تعداد ۲۲ هزار بهره بردار کشاورزی هستند. وی افزود: شهرستان تبریز از نظر استقرار واحدهای مرغداری مقام نخست آذربایجان شرقی را دارد به گونه‌ای که از مجموع ۸۱ واحد مرغداری آن ۶۲ واحد گوشتی و تخمی است. وی اضافه کرد: کشاورزی شهرستان تبریز در تولید کلزا نیز مقام نخست آذربایجان شرقی را دارد به گونه‌ای که ۲۶۰۰ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت کلزاست. افشانی با اشاره به واقع شده شهرستان تبریز در حاشیه دریاچه ارومیه ادامه داد: تاکنون ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان تبریز زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته، برای ۸۵۰ هکتار پرونده تشکیل شده و ۷۰۰ هکتار نیز در حال آماده سازی و تشکیل پرونده است. وی افزود: شهرستان تبریز ۲ هزار هکتار اراضی برای کاشت سبزی و صیفی جات در منطقه هکماوار داشت که اکنون ۵۰۰ هکتار از آن باقی مانده و برای حفظ این اراضی تلاش می‌کنیم.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

اخبار بیشتر