واکنش‌های بین‌المللی به اقدام ایران در کاهش اجرای برجام؛ از فرانسه تا چین
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

واکنش‌های بین‌المللی به اقدام ایران در کاهش اجرای برجام؛ از فرانسه تا چین

لاوروف: خروج آمریکا از برجام اوضاع را متشنج کرده است

فارسخبرگزاری فارس
لاوروف: خروج آمریکا از برجام اوضاع را متشنج کرده است
وزیر خارجه روسیه تأکید کرد، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران اوضاع را متشنج کرده است.

به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) تأکید کرد، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران اوضاع را متشنج کرده است.

وی در دیدار با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران که به مسکو رفته است، گفت: «اوضاع پیرامون برجام به دلیل خروج آمریکا از این توافق متشنج‌تر شده است. این توافق به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بود».

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: «ما برای پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام و تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل -همانطور که در بیانیه امروز ایران نیز تأکید شده بود - ارزش بالایی قائلیم».

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: «ما امروز نامه رئیس‌جمهور ایران را دریافت کردیم. این سند مورد بررسی بسیار دقیق قرار خواهد گرفت و صحبت امروز فرصت بسیار خوبی برای تبادل آراء درباره این موضوع و این سند خواهد بود».

وی همچنین گفت: «البته سفر امروز برای تبادل نظر و مرور روابط دوجانبه و ارتباطات در زمینه امور اقتصادی و فرهنگی و دیگر حوزه‌های همکاری‌های دوجانبه فرصت خوبی خواهد بود. البته امروز درباره تحولات سوریه و هماهنگی‌ها میان دو کشور در چارچوب آستانه نیز گفت‌وگو خواهیم کرد».

خواندن خبر در سایت منبع

بازتاب گسترده رسانه‌ای اقدام ایران در توقف برخی تعهدات در برجام +سند

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
بازتاب گسترده رسانه‌ای اقدام ایران در توقف برخی تعهدات در برجام +سند
دولت ایران در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و در اعتراض به اقدامات ناکافی اتحادیه اروپا در این توافق، بخشی از اقدامات خود در اجرای برجام را از امروز، متوقف کرد.

به گزارش جام نیوز، تصمیم دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق فعالیت‌های داوطلبانه مرتبط با برجام که از سوی دکتر روحانی اعلام شد، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های فارسی زبان وابسته به دولت‌های غربی داشت.

بی بی سی، رسانه دولت انگلیس با اشاره به این اقدام صبورانه ایران نوشت: ایران در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و در اعتراض به اقدامات ناکافی سایر کشورهای عضو این توافق، بخشی از اقدامات خود در اجرای برجام را از امروز، چهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت (۸ مه) متوقف کرده است.

بازتاب گسترده رسانه‌ای اقدام ایران در توقف برخی تعهدات در برجام +سند - 3

یورونیوز هم طی گزارشی مفصل نوشت: ایران از سال ۲۰۱۵، یعنی از زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای بارها نسبت به عدم بهره‌مندی خود از منافع برجام از ایالات متحده و دیگر اعضای این توافق بین المللی گله کرده بود. با این حال از سال گذشته و پس از خروج دولت ترامپ از برجام، تهران بارها به دیگر طرف‌های برجام و از جمله اتحادیه اروپا هشدار داده بود در صورت ادامه روند کنونی، دلیل بر تداوم اجرای تعهدات خود نمی‌بیند.

بازتاب گسترده رسانه‌ای اقدام ایران در توقف برخی تعهدات در برجام +سند - 5

رادیو فردا وابسته به سازمان سیا هم چنین واکنش نشان داد: ایران روز چهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت، رسما خروج خود از «برخی» تعهدات خود ذیل قرارداد اتمی موسوم به برجام را اعلام کرد. حسن روحانی در عین حال تاکید کرد که «راه امروز ما راه جنگ نیست، راه دیپلماسی است».

بازتاب گسترده رسانه‌ای اقدام ایران در توقف برخی تعهدات در برجام +سند - 7

رادیوفردا با کنایه نوشت: یک سال پیش در چنین روزی ترامپ خروج یک‌طرفه دولتش از توافق اتمی را اعلام کرد، توافقی که برخی بزرگ‌ترین دستاورد سیاست خارجی باراک اوباما توصیف می‌کردند.

صدای آمریکا دیگر رسانه دولت آمریکا تا لحظه تنظیم این خبر واکنشی از خود نشان نداده است.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارش کوتاه با اشاره به این موضوع مهم نوشت: روحانی در سخنان خود از از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت ۶۰ روز خبر داد.

جمهوری اسلامی ایران این اقدام را در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، انجام داده است.

روز گذشته در خبرها آمده بود که ایران قرار است در سالروز یک سالگی خروج آمریکا از برجام و تعلل اتحادیه اروپا در عمل به تعهداتش در چهارچوب آن، دستورالعملی صادر کرده و برخی تعهدات داوطلبانه خود را تعلیق کند.

آقای روحانی امروز با استناد به دو بند ۲۶ و ۳۶ مندرج در متن برجام طی گفتگویی زنده از تلویزیون ملی گفت: متأسفانه علیرغم اینکه اروپایی‌ها و دوستان‌مان بارها و بارها تأکید کردند که خروج آمریکا را به نحوی جبران و به تعهدات خود عمل می‌کنیم، در مقام عمل شاهد آن نبودیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز به سران ۵ کشور اعلام کردیم که از دو اقدامی که تاکنون انجام می‌دادیم، صرفنظر خواهیم کرد، افزود: هر زمان مواد غنی‌شده ما به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسید، اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و در قبال آن کیک زرد می‌گرفتیم. از امروز این فروش متوقف می‌شود و فروش دوم، فروش آب سنگین بود که هر وقت آب سنگین ما از ۱۳۰ تن تجاوز می‌کرد، آن مقدار اضافی را به کشوری می‌فروختیم، امروز این فروش را هم متوقف می‌کنیم.

پیش از اعلام دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در نامه‌ای به فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی، جزئیات تصمیم جدید تهران در خصوص برجام را به آنها اعلام کرده بود.

در این نامه چنین آمده است: «ایران چقدر در موضوع برجام خویشتنداری کرده اما فرصت‌ها از دست رفته است و طرف مقابل نتوانسته به تعهداتش در برجام عمل کند به طوری که برای ایران راهی به جز کاهش تعهداتش نیست.»

در این نامه آمده است که خواسته ایران «بازگشت شرایط در زمینه بانکی و نفتی به بیش از خروج آمریکا در اردیبهشت ماه سال ۹۷ است.»

ایران در سال ۲۰۱۵ در قالب توافقنامه هسته‌ای وین (برجام) پذیرفت که بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و طرف دیگر مذاکرات یعنی کشورهای موسوم به ۱+۵ (شامل ۵ عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد+آلمان) نیز قبول کردند که در مقابل این اقدام ایران، تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور را لغو کنند.

در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸-۱۸ اردیبهشت ۹۷، ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اقدامی نادرست، خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت‌های هسته‌ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم‌های یک طرفه می‌شد.

در ادامه رفتارهای ضد قوانین بین المللی دولت آمریکا، روز جمعه هفته گذشته این کشور چند محدودیت‌ جدید دیگر بر فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان وضع کرد و از بین پنج معافیت قبلی برای همکاری با تهران، به دو معافیت خاتمه داد: مبادله اورانیوم غنی‌شده با اورانیوم طبیعی (کیک زرد) بین ایران و دیگر کشورها و همچنین انتقال آب سنگین مازاد نیروگاه اراک به خارج از کشور.

خواندن خبر در سایت منبع

چین: برجام باید کامل اجرا شود

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
چین: برجام باید کامل اجرا شود
وزارت خارجه چین بر لزوم اجرای کامل برجام از سوی همه طرفین دخیل در توافق هسته‌‏ای تاکید کرد.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه در پاسخ به اظهارات حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، اعلام کرد: توافق هسته‌‏ای ایران باید به طور کامل اجرا شود و همه طرفین در مقابل تحقق این امر مسئول هستند.

روحانی طی اظهارات امروز خود گفت: از دو اقدامی که تاکنون انجام می‌دادیم صرف نظر خواهیم کرد. این دو اقدام در واقع به یک بیان ساده دو فروش بوده است، یعنی هرگاه مواد غنی سازی شده به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسید اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و در عوض آن کیک زرد می‌گرفتیم. از امروز این فروش متوقف می‌شود.

وی ادامه داد: اقدام دیگر ایران این بود که هر گاه آب سنگین از ۱۳۰ تن بیشتر می‌شد ما مقدار اضافی را به کشوری می‌فروختیم. از امروز این فروش را هم متوقف می‌کنیم پس اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران توقف دو اقدام در فروش بود، یعنی اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین را از امروز دیگر نمی‌فروشیم البته این اعلام ما برای ۶۰ روز است و به طرف مقابل اعلام کردیم که اگر تا پایان ۶۰ روز، ۵ کشور پای میز مذاکره آمدند و با آنها مذاکره کرده و به نتیجه رسیدیم و منافع اصلی ما که نفت و بانک به عنوان دو منابع مهم کشورمان تأمین شود، به نقطه اول برمی‌گردیم. یعنی اگر تا ۶۰ روز دیگر آنها رفتار خود را در برجام تا به امروز جبران کردند ما به تعهدات خود قبل از تصمیم امروز برمی گردیم.

روحانی تاکید کرد: اما اگر در پایان ۶۰ روز به نتیجه‌ای نرسیدیم دو اقدام دیگر را آغاز خواهیم کرد. در برجام توافق ما این بود که غنی سازی در سطح ۳٫۶۷ درصد نگهداری شود. اگر پایان ۶۰ روز مذاکرات به نتیجه نرسد از این سطح غنی سازی عبور خواهیم کرد و این محدودیت دیگر برای ما مطرح نیست و دوم اینکه راکتور آب سنگین اراک که بنا بود با مشارکت کشورهای ۱+۵ طبق توافق برجام نوسازی شود و هنوز به نتیجه‌ای نرسیده بعد از ۶۰ روز ما نسبت به راکتور اراک تصمیم خواهیم گرفت و برنامه قبل از برجام مان را ادامه خواهیم داد و اراک را تکمیل خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در مرحله دوم نیز به طرف‌های مقابل ۶۰ روز فرصت داده می‌شود، اگر در آن ۶۰ روز به نتیجه‌ای نرسیدیم اقدامات بعدی در دستور کار قرار خواهد گرفت.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست وزیر خارجه لتونی برای بررسی موضوع اقدام برجامی ایران

مهرخبرگزاری مهر
درخواست وزیر خارجه لتونی برای بررسی موضوع اقدام برجامی ایران
وزیر خارجه لتونی با انتشار پیامی به خروج ایران از برجام واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «ادگارز رینکویچز» وزیر خارجه لتونی در این پیام که در توئیتر منتشر شده آورده است: تصمیم ایران به عقب‌نشینی از بخشی از توافق هسته‌ای تأسف‌بار است. این تصمیم اثرات منفی بر امنیت منطقه‌ای و جهانی خواهد داشت. اتحادیه اروپا به‌عنوان یکی از کارگزاران برجام باید این تحولات را بررسی کرده و واکنش مناسب نشان دهد.

«حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران امروز چهارشنبه از کاهش عمل به تعهدات ایران در خصوص برجام خبر داد. روحانی طی اظهارات امروز خود گفت: از دو اقدامی که تاکنون انجام می‌دادیم صرف نظر خواهیم کرد. این دو اقدام در واقع به یک بیان ساده دو فروش بوده است، یعنی هرگاه مواد غنی سازی شده به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسید اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و در عوض آن کیک زرد می‌گرفتیم. از امروز این فروش متوقف می‌شود.

وی ادامه داد: اقدام دیگر ایران این بود که هر گاه آب سنگین از ۱۳۰ تن بیشتر می‌شد ما مقدار اضافی را به کشوری می‌فروختیم. از امروز این فروش را هم متوقف می‌کنیم پس اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران توقف دو اقدام در فروش بود، یعنی اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین را از امروز دیگر نمی‌فروشیم البته این اعلام ما برای ۶۰ روز است و به طرف مقابل اعلام کردیم که اگر تا پایان ۶۰ روز، ۵ کشور پای میز مذاکره آمدند و با آنها مذاکره کرده و به نتیجه رسیدیم و منافع اصلی ما که نفت و بانک به عنوان دو منابع مهم کشورمان تأمین شود، به نقطه اول برمی‌گردیم. یعنی اگر تا ۶۰ روز دیگر آنها رفتار خود را در برجام تا به امروز جبران کردند ما به تعهدات خود قبل از تصمیم امروز برمی گردیم.

روحانی تاکید کرد: اما اگر در پایان ۶۰ روز به نتیجه‌ای نرسیدیم دو اقدام دیگر را آغاز خواهیم کرد. در برجام توافق ما این بود که غنی سازی در سطح ۳٫۶۷ درصد نگهداری شود. اگر پایان ۶۰ روز مذاکرات به نتیجه نرسد از این سطح غنی سازی عبور خواهیم کرد و این محدودیت دیگر برای ما مطرح نیست و دوم اینکه راکتور آب سنگین اراک که بنا بود با مشارکت کشورهای ۱+۵ طبق توافق برجام نوسازی شود و هنوز به نتیجه‌ای نرسیده بعد از ۶۰ روز ما نسبت به راکتور اراک تصمیم خواهیم گرفت و برنامه قبل از برجام مان را ادامه خواهیم داد و اراک را تکمیل خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در مرحله دوم نیز به طرف‌های مقابل ۶۰ روز فرصت داده می‌شود، اگر در آن ۶۰ روز به نتیجه‌ای نرسیدیم اقدامات بعدی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش فرانسه به اقدام ایران درباره برجام

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
واکنش فرانسه به اقدام ایران درباره برجام
وزیر دفاع فرانسه به اقدام ایران در توقف برخی تعهداتش در برجام واکنش نشان داد.

به گزارش مشرق و به نقل از الجزیره، فلورنس پارلی وزیر دفاع فرانسه در واکنش به اقدام ایران برای توقف برخی از تعهداتش ذیل برجام گفت: چیزی بدتر از خروج ایران از توافق هسته‌ای وجود ندارد. اروپایی‌های می‌خواهند این توافق زنده بماند‎.

شب گذشته نیز یک مقام فرانسوی گفته بود: اگر ایران به تعهدات هسته‌اش احترام نگذارد مساله فعال سازی مجدد ساز و کار تحریم‌ها مطرح خواهد شد.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

فشار تندروهای داخلی برای خروج ایران از برجام

ایسناخبرگزاری ایسنا
فشار تندروهای داخلی برای خروج ایران از برجام
یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرب‌الاجل ۶٠ روزه ایران به طرف‌های برجام، خروج از برجام توسط ⁧ ایران را ⁩ گزینه مطلوب آمریکایی‌ها دانست و گفت که برخی تندروهای داخلی برای خروج از برجام فشار می‌آورند.

به گزارش ایسنا، علیرضا رحیمی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:

«خروج از برجام توسط ⁧ ایران⁩ گزینه مطلوب آمریکایی‌ها و گروه B است. برخی تندروها نیز از داخل فشار برای خروج دارند.

‏محدود کردن همکاری‌های ایران پیام روشنی دارد، آمریکا و اروپا به اجرای تعهدات خود برگردند و شرکای ⁧ برجام ⁩ برای حفظ آن هزینه کنند.

‏قلدری آمریکا نمی‌تواند فشار برای ⁧ مذاکرات ⁩ باشد.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فریاد انتقام ملت

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل

لازمه قوی شدن کشور اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی امان با فساد است/ مردم مناطق سیل زده به هیچ عنوان نگران تثبیت مالکیت اراضی خود نباشند/ حضور میلیونی مردم در نماز جمعه اخیر تهران از روزهای به یادماندنی انقلاب اسلامی شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین16 ساعت قبل
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: فرمایشات مقام معظم رهبری، نقشه راه برای همه مردم و بویژه مسئولان بود که تلاش کنند کشور قوی شود. این موضوع هم تنها با سخنرانی اتفاق نمی‌افتد بلکه باید همانند شهید سلیمانی در صحنه حضور داشت. مکتب سردار سلیمانی (رضوان الله تعالی علیه)، مکتب حضور و خدمت خالصانه به مردم است و ایشان نماد خدمت خالصانه به مردم شدند. مردم ما از دوران گذشته تا کنون این تجربه را دارند که اعتماد به غرب، دستاوردی جز خسارت ندارد. براساس این گزارش، پس از اظهارات برخی از مسئولان شورای عالی قوه قضاییه در این جلسه، موضوع نهاد وکالت و قوانین مربوط به آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ایرناایرنا15 ساعت قبل
اما علیرغم تمامی این تلاش‌ها، ناهماهنگی بسیاری میان وزارت امور خارجه، پنتاگون و حتی ترامپ در توجیه عملی ترور سلیمانی دیده شد. در هفته نخست پس از حمله به (سردار) سلیمانی، مقامات واشنگتن در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی ظاهر شده و تلاش کردند علت ترور این فرمانده ارشد نظامی ایران را توجیه کنند. «برایان هوک» رییس گروه اقدام ایران مدعی شد که ترور سلیمانی به منظور «پیشبرد صلح» انجام شد. اما کاخ سفید استدلال دیگری هم مطرح می‌کرد و آن به ادعای مقامات آمریکایی حملات قریب الوقوع به منافع و سفارت‌های آمریکا بود. یک هفته پس از این اقدام، دولت آمریکا در جلسه توجیهی با کنگره دست و پا می‌زد تا دلیل این اقدام را همچنان حملات قریب الوقوع معرفی کند.

فیلم | فرزند شهید سلیمانی در آغوش جانشین پدر

همشهریهمشهری12 ساعت قبل

فیلم/ سوخت حقیقی موشک‌ها علیه آمریکا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

اخبار بیشتر