بالاخره اروپا با برجام چه می‌کند؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

بالاخره اروپا با برجام چه می‌کند؟

مرکل: برجام هنوز بهترین راه برای حل اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران است

ایسناخبرگزاری ایسنا
مرکل: برجام هنوز بهترین راه برای حل اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران است
صدراعظم آلمان ضمن تاکید بر پایبندی مداوم اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ای و با اظهار عدم تمایل برای گسترش دامنه تنش‌ها و لزوم دستیابی به حل‌و فصل دیپلماتیک از ایران نیز خواست همچنان به تعهدات برجامی خود پایبند باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در یک نشست سران اروپا روز پنج‌شنبه در شهر سیبیو رومانی، طی یک کنفرانس خبری بر پایبندی مداوم اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ای تاکید کرد.

آنگلا مرکل در این باره گفت: ما، یعنی اتحادیه اروپا، خواهان گسترش دامنه تنش‌ها نیستیم و سعی داریم ابزارهای دیپلماتیک را به کار ببندیم اما به محدودیت‌های خود نیز واقفیم.

وی برای دست یافتن به حل و فصلی برای مشکلات موجود ابراز امیدواری کرد.

صدراعظم آلمان همچنین تشریح کرد: ایران با تعهد خود به این حل‌وفصل دیپلماتیک فرصتی دارد تا به وضوح نشان دهد که تمایل به یک راهکار صلح‌آمیز دارد. همچنین تداوم پایبندی به این توافق به سود ایران خواهد بود.

وی افزود: برجام هنوز هم بهترین راه برای حل کردن اختلافات موجود با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن است.

مرکل در این بار ه توضیح داد: ما بر این عقیده‌ام، راه‌حلی که از طریق مذاکره به دست بیاید، بهترین گزینه ممکن است. این توافق برای هر دو طرف خوب است. ایران همچنین باید آن‌چه را که قصد دارد در آینده انجام دهد در نظر بگیرد. دست ما هنوز هم [به سوی ایران] دراز شده است و می‌خواهیم به تلاش برای راهکار دیپلماتیک ادامه دهیم.

به گزارش ایسنا، شورای عالی امنیت ملی روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی تعهدات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.

وزیر خارجه آلمان نیز روز چهارشنبه با اشاره به نگرانی دولت آلمان از کاهش تعهدات برجامی ایران، عنوان کرد که باید از هرگونه اقدامی که ثبات منطقه را به خطر بیاندازد جلوگیری شود.

به دنبال این اقدام متقابل ایران، اتحادیه اروپا و فرانسه، انگلیس و آلمان روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه به برجام پایبند هستند به کاهش تعهدات برجامی کشورمان واکنش نشان داده و تصریح کردند که اولتیماتوم ایران در خصوص این توافق را نمی‌پذیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

هراس رژیم صهیونیستی از خروج ایران از برجام

فارسخبرگزاری فارس
هراس رژیم صهیونیستی از خروج ایران از برجام
طبق گزارش المانیتور، منابع اطلاعاتی رژیم صهیونیستی ابراز نگرانی کرده بودند که احتمالاً ایران با خروج از برجام یا حداقل کاهش تعهداتش ذیل برجام به فشارهای واشنگتن پاسخ خواهد داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بدعهدی آمریکا و امضاکنندگان اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان ذیل برجام موجب شد تا روز چهارشنبه هفته جاری، ایران توقف برخی از تعهدات خود ذیل برجام را اعلام کند و به امضاکنندگان برجام ۶۰ روز برای عمل به تعهداتشان زمان داد.

پایگاه تحلیلی «المانیتور» در گزارشی به نگرانی صهیونیست‌ها از خروج ایران از برجام اشاره کرد و نوشت که منابع اطلاعاتی اسرائیل پیش از این ابراز نگرانی‌کرده بودند که احتمالا ایران با خروج از توافق هسته‌ای یا حداقل کاهش تعهدات ذیل برجام به فشارهای رو به رشد واشنگتن علیه تهران واکنش نشان خواهد داد.

این منابع اطلاعاتی رژیم صهیونیستی هشدار داده‌ بودند که احتمال می‌رود ایران تحت فشارهای فزاینده آمریکا در یک حد محدود، غنی‌سازی اورانیوم را از سربگیرد.

روز چهارشنبه، «حسن روحانی» ‌رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که اگر در مهلت ارائه شده، هیچ تفاهمات جدیدی برای اجرای برجام حاصل نشود، ایران ظرف دوماه، غنی‌سازی اورانیوم را از سرمی‌گیرد.

اخیرا منابع اطلاعاتی آمریکا مدعی شده‌اند که تهدیداتی از سوی ایران وجود دارد و در حالیکه مقامات ایران، این اطلاعات را جعلی توصیف کرده است، واشنگتن با استناد به این اطلاعات، از اعزام ناوگروه ضربتی «یو اس اس آبراهام لینکلن» به منطقه غرب آسیا برای مقابله با تهدیدات ایران خبر داد.

یکی از مقامات نظامی رژیم صهیونیستی در حالی که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با پایگاه «المانیتور» در خصوص احتمال اقدام نظامی ایران گفت که تصور اینکه ایران خودش چنین گامی اتخاذ کند، سخت است اما قطعا می‌توان تصور کرد که آنها به یکی از نائبان خود همچون حزب‌الله دستور حمله بدهد.

طبق این گزارش، موساد در خصوص احتمال حمله نائبان ایران هشدارهایی را به واشنگتن داده است و در یکی از اخیرترین این هشدارها، رژیم صهیونیستی مدعی شده است که اعضای جنبش حزب‌الله اخیرا در جزیره کیش دیده شده‌اند و در این تحلیل‌ها آمده که ممکن است از جزیره کیش به عنوان یک سکوی پرتاب برای هر آنکس استفاده شود که قصد آغاز حمله در تنگه هرمز را دارد.

بنا به گزارش المانیتور، احتمال اقدام ایران در بستن تنگه هرمز یا ممانعت از رفت و آمد تانکرهای نفت در این منطقه نیز از نگرانی‌های دیگر است.

پیش از این مقامات ایران هشدار داده بودند که به آمریکا اجازه ناامن کردن تنگه هرمز را نخواهند داد.

طبق این گزارش، کانالهای دیپلماتیک و اطلاعاتی واشنگتن مدعی شده‌اند که اسرائیل اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد ایران به دنبال حمله به اهداف غرب در خلیج‌فارس را دارد.

واشنگتن و همپیمانان صهیونیستی این کشور با هدف تحریک ایران، بدون هرگونه سندی چنین اطلاعاتی را در خصوص تهدید ایران ارائه می‌دهند.

اقدامات تحریکی دولت ترامپ علیه ایران سابقه طولانی دارد به طوریکه ترامپ سه‌شنبه ۸ می‌۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم‌های متوقف‌شده علیه ایران را صادر کرد.

او شامگاه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسما دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ اخیرا نیز اعلام کرده معافیت‌های مشتری‌های نفت ایران از تحریم‌ها را تمدید نخواهد کرد.

دولت آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) هم با صدور یک فرمان اجرایی صنایع آهن، آلومینیوم، مس و فولاد ایران را به فهرست تحریم‌های یکجانبه علیه ایران اضافه کرد و هم‌اکنون به بهانه مقابله با تهدیدهای ایران، ناو گروه ضربتی «یو اس اس آبراهام لینکلن» را به همراه یگان بمب‌افکن‌های آمریکا در منطقه غرب آسیا مستقر کرده است.

انتهای پیام/م

خواندن خبر در سایت منبع

چشم خیره اروپا به چین و هند برای حفظ برجام با خرید نفت ایران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
چشم خیره اروپا به چین و هند برای حفظ برجام با خرید نفت ایران
تسنیم به نقل از رویترز نوشت : قدرت های اروپایی امیدوارند چین و هند بار دفاع از منافع ایران در چارچوب برجام را بر دوش بکشند و به خرید نفت این کشور ادامه دهند.

علیرغم تصمیم تهران برای عقب‌نشینی از تعهداتش نسبت به قرارداد برجام در پاسخ به تحریم‌های آمریکا، اروپایی‌ها از این قرارداد دفاع می‌کنند ولی قدرت‌های اروپایی می‌گویند بدون فروش نفت ایران به چین یا هند امیدی به حفظ این قرارداد نیست.

انگلیس فرانسه و آلمان که به همراه آمریکا، چین و روسیه قرارداد برجام را امضا کرده بودند، مصمم هستند نشان دهند می‌توانند خروج آمریکا از این قرارداد را جبران کنند، تجارت با ایران را ادامه دهند.

ولی به خاطر وابستگی اقتصاد ایران به صادرات نفت خام به دلار آمریکا، ایجاد یک کانال برای دور زدن تحریم‌های آمریکا پیچیده شده است، هنوز عملیاتی نیست و به نظر می‌رسد نمی‌تواند فروش نفت را کنترل کند.

قرارداد برجام قبل از خروج ترامپ، بزرگترین موفقیت سیاست خارجی غرب بود که طبق آن ایران در ازای برداشته شدن تحریم‌های سازمان ملل به این قرارداد پایبند می‌ماند.

چشم خیره اروپا به چین و هند برای حفظ برجام با خرید نفت ایران - 5

آمریکا با وضع دوباره تحریم‌ها اعلام کرد هدفش تضعیف دولت ایران و اجبار تهران برای مذاکره دوباره در مورد یک قرارداد  وسیع تر است.  اتحادیه اروپا عقیده دارد هنوز هم می توان بدون پاره کردن قرارداد برجام به این هدف رسید و غنی سازی ایران را محدود کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اخطار داد اگر قدرت‌های اروپایی، چین و روسیه اقدامی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه بخش بانکداری و انرژی ایران انجام ندهند و تجارت را تقویت نکنند، غنی‌سازی را در درجات بالاتر آغاز می‌کند.

اینستکس، کانال تجاری خاص اتحادیه اروپا توسط روسیه به عنوان یک سیستم پایاپای معامله نفت ایران در ازای کالاهای اروپایی پیشنهاد شد ولی این کانال تا پایان ژوئن عملیاتی نمی‌شود و توانایی آن هم محدود است. یک دیپلمات اروپایی گفت: «اینستکس راه‌حل نیست چون فقط به درد دارو و غذا می‌خورد نه نفت و ساختار آن هم کامل نیست».

عدم وجود شفافیت در مورد سیستم مالی ایران هم یک مشکل است. تصمیم آمریکا برای تحریم سپاه که بخشی از اقتصاد ایران را کنترل می‌کند مشکل دیگری است.

طرح دوم اروپا خرید نفت ایران توسط چین یا هند است

چین که واردات نفت از ایران را در آوریل افزایش داده است اعلام کرد مخالف تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران است و از حق شرکت هایش دفاع می‌کند. گنک شانگ، وزیر امور خارجه چین گفت قرارداد برجام باید به صورت کامل و موثر اجرایی شود ولی مشخص نکرد چین چگونه از این قرارداد دفاع می‌کند.

هند بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین خرید نفت از ایران را از نوامبر نصف کرده است. مقامات هندی گفته‌اند به دنبال خرید نفت از تولیدکنندگان دیگری هستند.

مقامات اتحادیه اروپا می‌گویند دهلی‌نو تمایل به پیوستن به اینستکس دارد تا نفت ایران را بخرد ولی مذاکرات به تازگی آغاز شده و سوالاتی در مورد امکان پذیر بودن آن وجود دارد.

 فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس چین و اتحادیه اروپا در بروکسل با وانگ یی، یک عضو شورای دولتی چین دیدار کرد و در مورد خرید نفت چین از ایران گفتگو کردند.  چین هنوز می تواند نفت ایران را بخرد ولی با خطر تحریم‌های آمریکا مواجه است.

یک دیپلمات دیگر اروپایی گفت: «ایرانیها به اروپا می‌گویند باید کاری کند ولی چین و روسیه چی؟ آنها هیچ کاری نکرده‌اند. چینی‌ها به خاطر تحریم‌های آمریکا در زمینه‌های بسیاری عقب نشسته‌اند».

خواندن خبر در سایت منبع

آیا اروپا حاضر است هزینه‌های زیر پاگذاشتن برجام را بپردازد؟

الفخبرگزاری الف
آیا اروپا حاضر است هزینه‌های زیر پاگذاشتن برجام را بپردازد؟
کشورهای اروپایی‌ها باید قبل از آنکه تمام هم و غم خود را صرف هزینه‌های ایستادن در برابر سیاست‌های زورگویانه آمریکا کنند درباره هزینه‌های زیرپا گذاشتن برجام تأملی دوباره کنند.

طبق گفته رئیس‌جمهور ایران، «حسن روحانی»، طرف‌های اروپایی «برجام» بعد از خروج آمریکا از این توافق متعهد شدند با انجام برخی اقدامات مشکلات ناشی از این خروج یکجانبه را خنثی کنند، اما موفقیتی در این راستا به دست نیاوردند.

روحانی می‌گوید در شرایط فعلی همین شکست اروپا موجب شده ایران برای مبارزه با تروریسم، ایجاد امنیت در منطقه، جلوگیری از سیل حرکت مهاجران به سوی اروپا و مبارزه با قاچاق مواد مخدر با دشواری‌های روزافزونی مواجه شود، زیرا این اقدامات میلیاردها دلار هزینه دارند و شرایط ایجاد شده به دلیل تحریم‌های آمریکا و انفعال اروپا در تأمین مزایای اقتصادی برای ایران به موجب مفاد برجام این اقدامات را تضعیف می‌کند.

مفهوم پیام روز چهارشنبه رئیس‌جمهور روشن است: اگر توافق هسته‌ای برای صلح منطقه‌ای و جهانی خوب است همه باید برای آن هزینه پرداخت کنند، از جمله کسانی در اروپا که انتظار دارند ایران مخارج مبارزه با قاچاق مواد مخدر را تأمین کند و در برابر سیل حرکت میلیون‌ها پناه‌جو که در تقلا هستند بی‌یاری دیگران خودشان را به اروپا برسانند، بایستد.

در واقع هشدار روحانی تذکری است برای گوشزد کردن اینکه ایران به رغم تحریم‌ها و فشارهایی که هدف آنها قرار دادن تهران در مضیقه مالی بوده، از طریق مرزهایش با افغانستان در شرق کشور نقش مهمی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر ایفا کرده است. اما اکنون این فداکاری مورد تهاجم سیاست‌های غرب واقع شده و چنانچه ایران در اثر تحریم‌های آمریکا قادر به دسترسی به نظام بانکی بین‌المللی نباشد، این خدمات کمرنگ خواهند شد. برای فرایند جلوگیری از حرکت میلیون‌ها پناه‌جویی که حاضرند برای رساندن خود و خانواده‌شان به سواحل اروپایی هر کاری انجام دهند نیز همین اتفاق خواهد افتاد.

لازم است تأکید شود که طبق آمارهای «دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد» ایران دارنده رتبه نخست از لحاظ توقیف مواد مخدر است. حدود ۸۰ درصد از تریاک و ۴۰ درصد از هروئین و مورفین که در دنیا توقیف می‌شود توسط ایران انجام می‌شود. ایران کماکان برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر هم بهای سنگینی پرداخت می‌کند.

«گزارش سالانه مواد مخدر» که چشم‌اندازی سالانه از عمده‌ترین تحولات در بازار انواع مختلف مواد مخدر از زمان تولید گرفته تا قاچاق ارائه می‌کند نیز موید همین گزاره‌ها است. در این گزارش سالانه آمده است:

«انتقال هروئین در امتداد مسیر بالکان که از طریق ایران و ترکیه از افغانستان روانه بازارهای مقصد در اروپای غربی و مرکزی می‌شود در سال‌های اخیر کاهش یافته است. عوامل مختلفی اعم از موفقیت مسئولان انتظامی کشورهای اصلی مسیر ترانزیت مواد مخدر مثل ایران و افت تقاضا در بازارهای مقصد ممکن است در کاهش کشف مواد در امتداد این مسیر نقش ایفا کرده باشند.

حال که چنین است چرا کشورهای اتحادیه اروپا دست روی دست گذاشته‌اند و از ارائه هر گونه کمک دیپلماتیک و لجستیک به ایران و ذیلا اجرای تعهدات برجامی‌شان امتناع می‌ورزند؟

صرفا جهت اطلاع یادآوری می‌شود که دولت‌های غربی به دلیل تحریم‌های آمریکا نه تنها پول خود ایران را از کشور دریغ می‌کنند، از تأمین ابزارهای نظارتی پیشرفته و فناوری‌های وارسی که از اهمیتی حیاتی برای حفاظت از مرز طولانی ایران با افغانستان برخوردارند هم خودداری می‌کنند. مطمئنا نباید انتظار داشته باشند وقتی که تحریم‌های اقتصادی، بانکی و نفتی آمریکا و سرسپردگی اتحادیه اروپا در برابر واشنگتن اولویت‌های بودجه‌ای ایران را تغییر می‌دهد همه این از خودگذشتگی‌ها را نیروهای داوطلب ایرانی انجام دهند.

مضاف بر این، ایران همیشه در سازمان ملل متحد از عدم همکاری جدی اتحادیه اروپا و سایر نهادهای بین‌المللی با تهران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر از افغانستان گلایه کرده است. در طول سه دهه گذشته، ایران میلیاردها دلار برای بستن مرزهایش و جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر به مقصد کشورهای اروپایی، عربی و آسیای مرکزی هزینه کرده است. جنگ با تجارت مواد مخدر تا کنون جان ۴۰۰۰ افسر پلیس و سرباز ایرانی را نیز گرفته است. با وجود این، بسیاری از کشورهای اروپایی حتی از اذعان به نقش ایران در این زمینه امتناع می‌کنند چه برسد به اینکه بخواهند کمک‌های تکنولوژیک، اطلاعاتی یا مالی ارائه دهند.

به هر صورت، همان‌طور که روحانی روز ۱۸ اردیبهشت تأکید کرد جنگ چند دهه‌ای ایران با کارتل‌های بین‌المللی مواد مخدر و تلاش‌های سرسختانه و پرهزینه این کشور برای جلوگیری از هجوم چندین میلیون پناه‌جو به سمت غرب، تحت فشار شدید قرار گرفته و ممکن است به زودی با توجه به ناتوانی در تأمین مخارج میلیارد دلاری آن تضعیف شود، چرا که فشارها و کمبودهای اقتصادی اولویت‌ها را تغییر داده و محدود می‌کنند. ایران به دلیل جنگ اقتصادی آمریکا قادر نیست به تنهایی در این میدان جنگ مبارزه کند. حال وقت آن است که سایر کشورها از جمله کشورهای اتحادیه اروپا برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر به ایران ملحق شوند. اروپایی‌ها که مدت‌ها است به رایگان از خیرخواهی ایران بهره‌مند شده‌اند حالا باید به ایران برای جلوگیری از هجوم مهاجران کمک کنند. طبق قوانین و قواعد بین‌المللی آنها باید به طرق مختلف از جمله ارائه کمک‌های مالی به ایران کمک می‌کردند. ایران هیچ‌گاه از آنها نخواسته سهمشان را بپردازند، ولی حداقل آنها می‌توانند از ضربه زدن به این اقدامات پیشکش‌شده خودداری کنند، زیرا آنها در حال حاضر با تبعیت از تحریم‌های آمریکا که نقض برجام است دارند به جای تقویت تلاش‌های ایران به آن لطمه می‌زنند.

جامعه بین‌الملل، به خصوص کشورهای اروپایی‌ها باید قبل از آنکه تمام هم و غم خود را فقط صرف هزینه‌های ایستادن در برابر سیاست‌های زورگویانه آمریکا کنند درباره این موضوعات تأملی دوباره کنند.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
الفالف13 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر21 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف9 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

اخبار بیشتر