عراقچی: اینکه «اگر تحریم‌ها فشار بیاورد مجبوریم با افغان‌ها خداحافظی کنیم»، تعبیر بنده نیست
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

عراقچی: اینکه «اگر تحریم‌ها فشار بیاورد مجبوریم با افغان‌ها خداحافظی کنیم»، تعبیر بنده نیست

عراقچی: از صحبت‌هایم در مورد اتباع افغان، سوء برداشت و سوء تفاهم شده است

همشهریخبرگزاری همشهری
عراقچی: از صحبت‌هایم در مورد اتباع افغان، سوء برداشت و سوء تفاهم شده است
عراقچی گفت: از صحبت‌هایم در مورد اتباع افغان سوء برداشت و سوء تفاهم بزرگ شده است.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه درخصوص واکنش‌ها به اظهاراتش در مورد اتباع افغان در ایران گفت: از صحبت‌های بنده یک سوءبرداشت و سوءتفاهم بزگ صورت گرفته است.

وی با بیان این که این تعبیر که اگر تحریم‌ها فشاور بیاورد مجبوریم با افغان‌ها خداحافظی کنیم، تعبیر بنده نیست، گفت: اصلا چنین برنامه‌ای هم نداریم. کد خبر ۴۳۹۹۱۲

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم/ توضیحات عراقچی درمورد اهانتش به افغان‌ها

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عراقچی: اصلا بحث خداحافظی با برادران افغان مطرح نیست. منظور من این است که یا اروپایی ها هزینه مهاجرت برادران افغان را بپردازند یا آنها نیز پذیرای مهاجرت باشند.

عراقچی: اروپایی‌ها باید به مسئولیت خود در قبال مهاجران افغانی عمل کنند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
عراقچی: اروپایی‌ها باید به مسئولیت خود در قبال مهاجران افغانی عمل کنند
معاون وزیر خارجه کشورمان در گفتگو با یک برنامه تلویزیونی بر لزوم مسئولیت پذیری اروپا در قبال آوارگان افغانستانی تاکید کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید عباس عراقچی در گفتگو با برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما با اشاره به جریان سازی‌های انجام شده در مورد سخنان وی در مورد مهاجران افغان در ایران تصریح کرد: این که عراقچی گفته است اگر تحریم‌ها فشار آورد ما مجبوریم با برادران و خواهران افغان خودمان خداحافظی کنیم این تعبیر از بنده نیست.

وی افزود: یک برداشت و سوءتفاهم بزرگی نسبت به صحبت‌های بنده صورت گرفته است، بحث اخراج، بازگرداندن و خداحافظی اصلا مطرح نیست.

عراقچی گفت: حرفی که در آن شب زدم این بود که ما در مقابل برادران و خواهران افغان خود گزینه‌های جدیدی را قرار می‌دهیم اروپایی‌ها باید به مسئولیت خود عمل کنند و عمل به این مسئولیت نیز از دو طریق انجام پذیر است.

وی افزود: اروپایی‌ها باید در تأمین هزینه مهاجران و پناهندگان افغان مشارکت کنند و بخشی از آن‌ها را در خاک خود بپذیرند اصلا بحث بازگشت افغان‌ها به کشورشان مطرح نیست بلکه موضوع قرار دادن گزینه‌های جدید پیش روی افغان‌ها برای بهبود وضعیت این عزیزان است و اروپایی‌ها نیز مهاجران افغان را بپذیرند.

عراقچی با بیان اینکه روی صحبت ما اصلا نه با افغانستان و نه افغان هاست بلکه با غربی‌ها و اروپایی هاست گفت:: دیگرانی که مسبب بسیاری از مشکلات و مسائل در افغانستان هستند باید به مسئولیت خود در این رابطه عمل کنند.

معاون سیاسی وزیرامور خارجه افزود: مسبب مشکلات و آوارگی مردم افغانستان مردم ایران نیستند بلکه در درجه اول امریکایی‌ها و غربی‌ها و کسانی هستند که گروه‌های تروریستی در افغانستان ایجاد و از آن‌ها حمایت کردند و نیروی نظامی به افغانستان فرستادند و در آنجا پایگاه نظامی ایجاد کردند، در این کشور جنگ به راه انداختند لذا نباید توقع داشته باشند فقط ایران هزینه‌های عملکرد آن‌ها را بپردازد.

وی گفت: ما با برادران و خواهران افغان خودمان ۴۰ سال است که زندگی می‌کنیم و اتفاقا بسیار حضور خوبی در ایران دارند و در جبهه‌ها رشادت‌های بسیار کرده‌اند و در زمان جنگ با صدام و دفاع از حرم رشادت‌های بسیاری داشتند.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه روابط واقعا برادرانه و خواهرانه بین مردم ایران و افغان‌ها وجود دارد تاکید کرد: بحث ما کمک بیشتر به همین عزیزان است و دیگران نیز مسئولیت خود را باید در این رابطه انجام دهند.

وی افزود: تا جایی که توانستیم کمک کردیم و باز هم کمک خواهیم کرد و تا هر روزی که بتوانیم افغان‌های عزیز در ایران حضور خواهند داشت ما هیچ مشکلی با این موضوع نداریم، اما نمی‌شود که غربی‌ها، امریکا و اروپایی‌ها ما را تحریم و فشار‌های اقتصادی سنگینی را بر ما تحمیل کنند، اما مسئولیت خود را در این رابطه فراموش کنند.

در حال تکمیل …

خواندن خبر در سایت منبع

آقای عراقچی، چه کسی باید برود؟!

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آقای عراقچی، چه کسی باید برود؟!
اظهارات سخیف آقای عراقچی در‌باره برادران و خواهران افغانی مقیم ایران، در جغرافیای سخنان آن شب ایشان یک «وصله ناجور»! است و به جمله معترضه‌ای شبیه است که با موضوع مورد بحث وی همخوانی ندارد

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، حسین شریعتمداری در یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: اظهارات سخیف آقای عراقچی در‌باره برادران و خواهران افغانی مقیم ایران، در جغرافیای سخنان آن شب ایشان یک «وصله ناجور»! است و به جمله معترضه‌ای شبیه است که با موضوع مورد بحث وی همخوانی ندارد. ناهمخوانی اظهارات وی با موضوع مصاحبه، این احتمال را قوت می‌بخشد که ایشان اصرار عجیب و سؤال‌برانگیزی داشته است به هر بهانه‌ای که شده، آن اظهارات سخیف را بر زبان آورد! موضوع مصاحبه ایشان بدعهدی آمریکا و اروپا در انجام تعهدات برجامی آنها بوده است و فقط نیم نگاهی به آنچه آقای عراقچی در این مصاحبه مطرح کرده است به وضوح نشان می‌دهد که ایشان غیر از تکرار مکررات، هیچ سخن تازه و نا‌شنیده‌ای برای مخاطبان آن برنامه نداشته است. تنها سخن تازه آقای عراقچی در مصاحبه یاد شده، اظهارات دشمن‌پسند وی درباره مهاجران مظلوم افغانستان در ایران اسلامی است از این روی، به وضوح می‌توان نتیجه گرفت که ایشان در مصاحبه خویش غیر از آنچه در این خصوص گفته است برنامه دیگری نداشته است! آقای عراقچی می‌گوید: «وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند منابع مالی ما محدود شود و فروش نفت ایران به صفر برسد که البته این اتفاق نمی‌افتد ما مجبور هستیم که سیاست‌های ویژه‌ای برای اقتصاد خود اعمال کنیم و ممکن است در یک جا به یک نقطه‌ای برسیم که نتوانیم این هزینه‌ها را ادامه دهیم و در آن صورت ممکن است از خواهران و برادران افغانستانی خود بخواهیم ایران را ترک کنند»!

باید از آقای عراقچی پرسید؛ جنابعالی از کدام جایگاه سخن می‌گویید و حکم صادر می‌کنید؟! اگر به نمایندگی از وزارت خارجه سخن می‌گویید که وای به حال وزارت خارجه! و اگر از پیش خود اظهار نظر کرده‌اید که بازهم وای به حال وزارت خارجه‌ای که جنابعالی معاون سیاسی آن هستید! آیا اظهارات سخیف شما دقیقا و بی‌کم و کاست همسو با سیاست اعلام شده آمریکا و اسرائیل برای جدا کردن ملت‌های مسلمان منطقه از ایران اسلامی نیست؟! مگر همین دو روز قبل مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با همین منظور و انگیزه به عراق نرفته بود؟! مگر جان بولتون رسما از جدایی میان ملت‌های مسلمان منطقه با ایران اسلامی به عنوان یکی از اهداف استراتژیک آمریکا یاد نکرده بود؟! آقای عراقچی! شما نمی‌دانید که برادران افغانی ما با حضور در جنگ تحمیلی و در دفاع از کیان اسلام بیش از ۳ هزار شهید داشته‌اند؟! اصلا شما می‌دانید که تیپ فاطمیون متشکل از برادران افغانستانی مقیم ایران اسلامی در مقابله با تکفیری‌های داعش چه تعداد شهید داده‌اند و هنوز هم می‌دهند؟! راستی جنابعالی و سایر مدیران وزارت خارجه تاکنون در کجای این معادله قرار داشته‌اید؟!

جناب عراقچی! چرا رگ غیرتتان علیه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نجنبیده است؟! مثلا چرا نگفته‌اید به ادامه کار شرکت‌های غربی در ایران خاتمه می‌دهیم؟! یادتان هست که در ملاقاتی به اظهارات وندی شرمن ‌اشاره کردم که گفته بود فریبکاری در ذات و در دی. ان. ‌ای (DNA) ایرانیان است و پرسیده بودم چرا خواستار حذف او از میز مذاکرات با آمریکا نمی‌شوید؟ و جنابعالی گفته بودید، به حضور وی در مذاکرات علی‌رغم آن جسارت بی‌شرمانه رضایت دادید! چرا در آن ماجرای خفن رگ غیرتتان نجنبید؟! چون آمریکایی بودند؟!

در گزارش امروز به موضوع مورد بحث پرداخته‌ایم و در این وجیزه فقط به بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهدای فاطمیون بسنده می‌کنیم. آنجا که می‌فرمایند؛

«بنده از قدیم به برادران هزاره افغانستان نگاه ستایش‌گرانه‌ای داشتم چرا که از نزدیک دیده بودم طلبه‌های‌شان با ما مأنوس بوده و از قدیم با آنها آشنا بودم. جمعیت زیادی از خانواده‌های افغانستانی به ایران آمدند و در انقلاب و دفاع مقدس با ما همراهی کردند … در قضایای سوریه، دفاع از حرم حضرت زینب (س) و حرم‌های مطهر در عراق و مسئله داعش، برادران افغانستانی و هزاره از مجموعه‌های پیشقدم در این قضایا بودند که هم خوب شرکت کردند و هم خوب جنگیدند. ما برای شهدای شما [فاطمیون] ارزش قائل هستیم و این قضایا از جمله حوادثی است که در طول تاریخ اسلام نظیر آن را کم داشتیم … بعضی از خانواده‌ها دو شهید دادند و این به‌خاطر احساس دینی است که دارند. پاره جگر آنها به میدان خطری برود که سرنوشتش معلوم نیست. خانواده‌ها قدر این زحمت‌ها را بدانند که پیش خدا عزیز هستند. شهیدی با چهار فرزند به‌شهادت رسیده است، این‌ها خیلی با ارزش است. خداوند به شما صبر و اجر بدهد و در دنیا و آخرت عزیز هستید. ان‌شاءالله ما هم به‌برکت شهدای شما عاقبت‌به‌خیر باشیم و در قیامت با شما محشور شویم».

جناب عراقچی لطفا به خدمات و فداکاری‌ها و ایثار برادران افغانی در ایران اسلامی نیم نگاهی بیندازید. اکنون به عملکرد خودتان و وزارتخانه متبوعتان نگاه کنید. چه می‌بینید؟ حضور برادران و خواهران افغانی در ایران اسلامی سرشار از ایثار و جانبازی و فداکاری است و … حضرتعالی و وزارتخانه متبوعتان غیر از تحمیل سند ذلت‌بار برجام و برباد دادن امکانات و ظرفیت‌های کشور چه دستاوردی داشته‌اید؟! حالا خودتان کلاهتان را قاضی کنید و بفرمایید اگر قرار به رفتن باشد، آیا عقل و عدل و انصاف و منافع ملی حکم نمی‌کند که شما باید بروید؟!

و بالاخره چه جانسوز است این چند بیت از قصیده بلند برادر عزیزمان، محمدکاظم کاظمی شاعر افغانستانی خطاب به قدر‌ناشناسانی نظیر شما که؛

تمام آنچه ندارم، نهاده خواهم رفت

پیاده آمده بودم، پیاده خواهم رفت

به این امام قسم، چیز دیگری نبرم

به جز غبار حرم، چیز دیگری نبرم

خدا زیاد کند اجر دین و دنیاتان

و مستجاب شود باقی دعاهاتان

همیشه قلک فرزندهایتان پر باد

و نان دشمنتان- هرکه هست- آجر باد

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش کابل به سخنان عراقچی: رفتار ایران مسئولانه باشد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
واکنش کابل به سخنان عراقچی: رفتار ایران مسئولانه باشد
واکنش کابل به سخنان عراقچی: رفتار ایران مسئولانه باشد - 0

صبغت الله احمدی، سخن‌گوی وزارت خارجه افغانستان اظهار امیدواری کرد تا برخورد و رویکرد ایران نسبت به مهاجرانی که در ایران ساکن هستند، «مسئولانه» باشد.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز فارسی در واکنش به سخنان اخیر عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در مورد میلیون‌ها نفری که از افغانستان مهاجرت کرده و در ایران سکنی گزیده‌اند گفت که این سخنان تنها یک «احتمال» را بیان می‌کند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه گفته بود که اگر فروش نفت ایران به صفر برسد ممکن است تهران از «برادران و خواهران افغانستانی بخواهد ایران را ترک کنند.»

این مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران مدعی شد که حدود سه میلیون مهاجر افغان دو میلیون فرصت شغلی در بازار کار ایران را اشغال کرده‌اند و سالانه تا رقم پنج میلیارد یورو را از ایران خارج می‌کنند.

بسیاری از تحلیلگران این سخنان عباس عراقچی را تهدید ضمنی اتحادیه اروپا به بحران جدیدی در حوزه مهاجرت تعبیر کردند. یورونیوز برای آگاهی از موضع کابل در مورد تهدید تلویحی ایران به اخراج مهاجران افغان با صبغت الله احمدی، سخن‌گوی وزارت خارجه افغانستان گفتگویی کوتاه کرد.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران همیشه برقرار بوده است، چرا تهران این بار و با شدت علیه مهاجران افغان واکنش نشان می‌دهد؟

صبغت الله احمدی: «افغانستان با آمریکا روابط نزدیک دارد. آمریکا شریک راهبردی افغانستان است و در این کشور با تروریسم مبارزه می‌کند. از سوی دیگر ایران هم کشور همسایه و دوست ماست. درباره اظهارات آقای عراقچی فقط به این بسنده می‌کنم که امیدوارم برخورد و رویکرد ایران نسبت به مهاجران افغانستان مسئولانه باشد. آقای عراقچی هم از احتمال سخن گفته و نه قطعیت.»

آیا چنین اظهاراتی از سوی مقامات ایران در مورد مهاجران افغان سابقه داشته است؟

صبغت الله احمدی: «مسئله‌ای است که یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران آن را مطرح کرد اما باز تاکید می‌کنم که از احتمال و با احتیاط سخن گفته است. مشکل ایران و آمریکا ربطی به افغانستان ندارد. در عین حال امیدواریم مشکلات تمام دنیا بخصوص منطقه ما با گفتگو و دیپلماسی حل شود.»

به نظر شما آیا تهدید دستگاه خارجه ایران به اخراج ۳ میلیون مهاجر از این کشور بلوف سیاسی است؟ رویکرد کابل در صورت عملی شدن این تهدید چه می‌تواند باشد؟

صبغت الله احمدی: «فعلا نمی‌خواهم روی فرضیه‌ها حرف بزنم. ایران به ماندن مهاجران و پناهجویان در خاکش پایبند است. ایران شرایط مهاجران را درک می‌کند. با پناهنده باید مثل یک پناهنده برخورد کرد و مطابق با کنوانسیونهایی که جمهوری اسلامی ایران هم آنها را پذیرفته است. تاکید می‌کنم ما از مردم و جمهوری اسلامی ایران برای چند دهه میزبانی از مهاجران افغانستانی سپاسگزاریم و این در حافظه تاریخی ما باقی خواهد ماند.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رجز خوانی سردار قاآنی برای قاتلان حاج قاسم

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | فرزندان سردار سلیمانی در مراسم معارفه جانشین پدر | وعده‌ای که سردار قاآنی برای انتقام داد

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم | فرزند شهید سلیمانی در آغوش جانشین پدر

همشهریهمشهری1 روز قبل

:: باکو - بررسی همکاری‌های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از باکو؛ در دیدار ژنرال «الچین قلی اف» فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان و سردار سرتیپ «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار شد دو طرف درباره آخرین وضعیت امنیت مرزها‌ی دو کشور، شرایط فعلی منطقه، فعالیت دوجانبه در زمینه‌ مبارزه با جرایم فرامرزی، وضعیت اجرای توافقات و توسعه همکاری‌های متقابل تبادل نظر کردند. در این دیدار دو طرف همچنین با در نظر گرفتن طرح‌های حمل و نقل بین المللی اجرا شده با همکاری دو کشور بر تحکیم زیرساخت‌های مرزی و سرعت بخشی به فرایند نظارت بر زمینه‌ گذر از مناطق گمرکی مشترک تاکید کردند. برگزاری نشست سه جانبه فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک و ایجاد گذرگاه‌های مرزی جدید بین ایران و جمهوری آذربایجان از جمله توافقات این نشست صمیمی بود. در این دیدار همچنین طرفین درخصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه، ادامه‌ دیدار‌های کاری و تبادل نظر درخصوص مسایل مورد علاقه دو طرف توافق کردند.

دلتنگی سردار سلامی از نبود همسایه‌اش حاج قاسم‌

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدخبرگزاری دانشجو/ سردار سلامی می‌گوید: من همسایه او بودم، هر روز صبح خودروی او را که می‌دیدم دلم آرام میگرفت. الآن چند روز است که هر وقت صبح از خانه بیرون می‌‌آیم قاسم نیست، آن خودرو هم نیست …

فیلم/ سوخت حقیقی موشک‌ها علیه آمریکا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

اخبار بیشتر