اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه 21 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه 21 اردیبهشت‌ماه

تغییرات قیمت انواع مصالح ساختمانی

ایبناخبرگزاری ایبنا
تغییرات قیمت انواع مصالح ساختمانی
مرکز آمار ایران تغییرات قیمت انواع مصاحی ساختمانی در نیمه دوم سال گذشته را اعلام کرد.

به گزارش ایبِنا به نقل از مرکز آمار ایران، طرح آمارگیری از قیمت مصالح ساختمانی از سال ١٣٦٥ به‌صورت شش‌ماهه در سطح استان تهران توسط مرکز آمار ایران اجرا می‌شود. در این آمارگیری، اطلاعات مربوط به قیمت مصالح ساختمانی (١٢٧ قلم) با مراجعه به تولیدکنندگان یا عمده‌فروشان مصالح ساختمانی و با استفاده از تبلت، جمع ‏آوری می‌‏شود.

آمارهای مربوط به نیمه‌ دوم سال ١٣٩٧ به‌ صورت زیر است:

در مقایسه‌ تمامی ١٢٧ قلم مورد آمارگیری این دوره، «ورق استیل» با ٢٠٦٫٨ درصد دارای بیش‌ترین افزایش و «ورق سیاه به ضخامت بیش از ٣ میلی‌متر» با ٥٫٨ درصد دارای بیشترین کاهش در متوسط قیمت نسبت به دوره‌ قبل بوده‌اند.

همچنین، مقایسه‌ متوسط قیمت در این دوره با دوره‌ مشابه سال قبل نشان می‌دهد که بیشترین افزایش قیمت مربوط به «ورق استیل» با٣٣٥,٤ درصد و کمترین افزایش قیمت مربوط «مخلوط شن و ماسه‌ رودخانه‌ای- تونان» با ٢٫٣ درصد بوده است.

تغییرات قیمت انواع مصالح ساختمانی - 6

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۸/۰۲/۲۱

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۱۵درصد افزایش به ۱۲۸۶ دلار و ۵ سنت رسید و رشد هفتگی حدوداً ۰.۶درصدی را تجربه کرد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که دولت آمریکا تعرفه‌ها علیه کالاهای چینی را افزایش داده و نگرانی‌ها از کند شدن رشد اقتصاد جهانی را تشدید کرده است، قیمت طلا روز جمعه افزایش داشت و رشد هفتگی را تجربه کرد. در همین حال قیمت فلز پالادیوم به‌دلیل خریدهای فنی و پیش‌خرید‌ها بیش از ۵ درصد افزایش یافت.

دولت آمریکا روز جمعه با افزایش تعرفه‌ها علیه ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی بار دیگر آتش جنگ تجاری را شعله‌ور ساخت. ترامپ دیروز گفت، عجله‌ای برای امضای یک توافق تجاری با چین ندارد.

افزایش تنش تجاری بین آمریکا و چین موجب شده تا بازارهای بورس در سراسر جهان تحت فشار قرار بگیرند و تقاضا برای سرمایه گذاری در بازارهای امن نظیر بازار طلا افزایش یابد.

راب لوتس، تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «قیمت طلا افزایش یافته و تا زمانی که تنش‌ها بین آمریکا و چین ادامه یابد، قیمت فلز زرد باز هم بالاتر خواهد رفت».

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰٫۱۵ درصد افزایش به ۱۲۸۶ دلار و ۵ سنت رسید و رشد هفتگی حدودا ۰٫۶درصدی را تجربه کرد. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۰٫۱۷ درصد رشد به ۱۲۸۷ دلار و ۴۰ سنت رسید.

ادوارد میر، تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «علت افزایش نسبی قیمت طلا بی‌ثباتی در بازارهای بورس بوده است».

قیمت فلز پالادیوم که در روز پنجشنبه به پایین‌ترین رقم از ۴ ژانویه یعنی ۱۲۶۳ دلار و ۸۵ سنت رسیده بود، دیروز با ۴٫۷ درصد رشد به ۱۳۵۴ دلار و ۵۱ سنت رسید. قیمت این فلز گرانبها در این هفته حدودا ۱٫۲ درصد افت داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا سفر هوایی از سبد خانوار حذف شد؛ قیمت تمام‌شده یک ساعت ‌پرواز ۵۵دلار‌

فارسخبرگزاری فارس
چرا سفر هوایی از سبد خانوار حذف شد؛ قیمت تمام‌شده یک ساعت ‌پرواز ۵۵دلار‌
دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه قیمت تمام‌شده یک ساعت صندلی پرواز در ایران ۴۵ تا ۵۵ دلار است، گفت: با توجه به آمار کاهش سفرهای هوایی داخلی و خارجی، به نظر می‌رسد، حمل و نقل هوایی از سبد خانوار حذف شده است.

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: طبق بررسی‌های آماری که به تازگی استخراج کرده‌ایم، در سال ۹۷ میزان جابه‌جایی مسافر هوایی نسبت به سال ۹۶ کاهش ۱۶ درصدی داشت.

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد: در سال گذشته در بخش سفرهای هوایی خارجی، شاهد ۲۰ درصد کاهش و در بخش سفرهای هوایی داخلی شاهد ۱۵ درصد کاهش نسبت به سال ۹۶ بودیم.

‌وی اظهار داشت: طبق بررسی‌ها‌ی آماری همچنین‌ پروازهای عتبات نیز در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۷ درصد کاهش داشت.

* حمل و نقل هوایی در حال حذف از سبد خانوار ‌

اسعدی سامانی در پاسخ به این سؤال که دلایل عمده این کاهش سفرها چه بوده است؟ بیان کرد: دلیل کاهش سفرهای هوایی شرایط نامناسب اقتصادی مردم است و مشخص است که حمل و نقل هوایی از سبد خانوار حذف شده است.

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی تأکید کرد: از سوی دیگر کاهش و قطع برخی پروازهای شرکت‌های هواپیمایی خارجی به ایران نیز در کاهش این آمار پروازی موثر بوده است.

* عوامل تعیین قیمت هر ساعت صندلی پرواز

وی در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت‌های بالای بلیت هم موجب این کاهش استقبال شده است؟ توضیح داد: ‌‌قیمت بلیت هواپیما‌، از آن منظر که صندلی پرواز یک تولید به سرعت فاسدشدنی است، متغیر است؛ زمانی که هواپیما به نقطه زمان انجام پرواز‌ نزدیک می‌شود، ‌قیمت صندلی هر مقدار‌ هم ارزش داشته باشد، به صفر تبدیل می‌شود، بنابراین شرکت‌های هواپیمایی در دنیا‌ معمولا براساس عرضه و تقاضا قیمت صندلی را تعیین می‌کنند؛ ساعت پرواز، زمان پرواز، روز پرواز، میزان استقبال مسافر، اقبال مسافر به شرکت‌ هواپیمایی، اقبال مسافر به نوع صندلی پرواز و نوع هواپیما همه در تعیین قیمت هر ساعت صندلی پرواز مؤثر است.

اسعدی سامانی گفت: ‌ ممکن است به عنوان مثال در مسیر لندن - نیویورک یک شرکت هواپیمایی یک صندلی پرواز را تا ۲ هزار دلار بفروشد، اما در همان پرواز یک صندلی به قیمت ۱۰ دلار هم فروخته شود و این یک عرف جهانی است، وقتی پروازی باز می‌شود، به تدریج هر میزان اقبال به آن پرواز بیشتر باشد، طبیعتا قیمت آن صندلی افزایش می‌یابد.

* مسافران برای کاهش هزینه سفر هوایی مدیریت زمان داشته باشند

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: ضرورت دارد در این حوزه مسافران مدیریت زمان سفر داشته باشند، به عنوان مثال‌ در اواسط هفته، نرخ بلیت پروازها پایین‌تر است و هر چه به سمت آخر هفته نزدیک می‌شویم، قیمت‌ها افزایش می‌یابد، یا در تعطیلات، قیمت‌های بلیت بر اساس روال ‌عرضه و تقاضا افزایش می‌یابد، چون تقاضا افزایش می‌یابد، حال آنهایی که قصد دارند در تعطیلات به سفر بروند و می‌خواهند در دقیقه نود هم بلیت خریداری کنند، قطعا باید هزینه بیشتری بپردازند، اما پروازی که در شب تعطیلات در یک مسیر با رقم بالایی فروخته می‌شود، همان شب در مسیر برگشت آن، با یک‌پنجم قیمت رفت عرضه می‌شود و این مواردی است که در بازار حمل و نقل هوایی رایج است و همه دنیا اجرا می‌شود.

* قیمت تمام‌شده یک ساعت صندلی پرواز در ایران ۴۵ تا ۵۵ دلار

اسعدی سامانی گفت: ‌ قیمت تمام شده یک ساعت صندلی پرواز در ایران بین ۴۵ تا ۵۵ دلار بسته به‌ موارد مختلف، متفاوت است، اما اقبال مشتری و تقاضا در این موضوع تأثیر دارد.

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی تأکید کرد: ما نباید کشور را فقط تهران تصور کنیم، بلیتی که در مسیر تهران ‌به یک مقصد گردشگری یا زیارتی به عنوان مثال مشهد مقد‌س‌ با قیمت مثلا ۷۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود، ممکن است همان پرواز برای مشهدی‌ها از مشهد به تهران ۱۵۰ هزار تومان باشد، یعنی اگر به صورت مجموع قیمت‌های رفت و برگشت محاسبه شود، مشخص می‌شود که نرخ‌های بلیت اعداد بالایی نیست.

انتهای پیام/ب

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت کالاهای اساسی به خط قرمز نزدیک شود اقدام می‌کنیم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قیمت کالاهای اساسی به خط قرمز نزدیک شود اقدام می‌کنیم
مدیرکل تنظیم بازار و ذخایر راهبردی گفت: کارگروه تنظیم بازار هر هفته بازار را رصد می کند و مسائل در این کارگروه مورد بحث قرار می‌گیرد و در هر محصولی افزایش قیمت به خط قرمز نزدیک شود، کارگروه تمهیداتی در نظر خواهد داشت.

- اخبار اقتصادی -

مسعود بصیری مدیرکل دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره حذف هم زمان ارز واردات گوشت و حبوبات به عنوان کالاهایی جایگزین اظهار کرد: به این جمع بندی نرسیده‌ایم که حبوبات کالایی جایگزین گوشت است و شاید کالایی در کنار آن باشد اما میزان تولید حبوبات در کشور مناسب است و کسری هایی که داریم بیشتر مربوط به عدس است.

حذف ارز برخی کالاهای اساسی تصمیم دولت بود

وی افزود: قیمت‌های حبوبات در شرایط فعلی خیلی افزایشی نیستند به همین منظور دولت به این جمع بندی رسید که ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات برخی از کالاهای از جمله حبوبات را حذف کند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی تأمین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: واردات کسری گوشت قرمز نیز با ارز نیمایی شده است و عمده نیاز داخل از نیاز داخل تامین می‌شود و این تصمیمی است که دولت با تمام بحث‌های کارشناسی به جمع بندی می‌رسد.

وی در پاسخ به اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حبوبات منجر به افزایش قیمت حبوبات در بازار داخل نخواهد شد گفت: بر اساس رصد انجام شده و بررسی‌های انجام شده کارگروه تنظیم بازار، بعد از حذف ارز حبوبات افزایش قیمتی را در بازار نداشتیم.

بصیری تصریح کرد: بارندگی‌های مناسب امسال نیز باعث شده است که عمده مصرف کشور بر اساس حبوبات تولید شده در داخل صورت گیرد و در محصولات مانند عدس واردات وجود دارد.

این مقام مسئول افزود: هرجا نیازی باشد و متوجه شویم که افزایش قیمت ایجاد شده است کارگروه تنظیم بازار ورود میکند و این کاگروه هر هفته بازار را رصد می‌کند.

آیا ارز کالاهای اساسی در صورت افزایش قیمت باز می‌گردد؟

وی در پاسخ به اینکه در صورت افزایش قیمت حبوبات و سایر کالاها کارگروه تنظیم بازار ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاها را دوباره اختصاص می‌دهد اظهار داشت: نمیتوان گفت در صورت افزایش قیمت هر کالایی ارز ۴۲۰۰ تومانی آن دوباره برمیگردد یا خیر اما کارگروه تنظیم بازار تمهیدات لازم را در نظر می‌گیرد.

بصیری افزود: کارگروه تنظیم بازار هر هفته بازار را رصد می‌کند و مسائل در این کارگروه مورد بحث قرار میگیرد و در هر محصولی افزایش قیمت به خط قرمز نزدیک شود، کارگروه تمهیداتی در نظر می‌گیرد که این تمهیدات ممکن است به شیوه‌های مختلف انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

هزینه‌های جانبی علت تفاوت قیمت دارو با نرخ مندرج روی آن است

ایرناخبرگزاری ایرنا
هزینه‌های جانبی علت تفاوت قیمت دارو با نرخ مندرج روی آن است
تهران- ایرنا- رئیس انجمن داروسازان تهران، هزینه های جانبی دارو را علت دوگانگی قیمت آن با بهای درج شده روی بسته بندی دارو عنوان کرد و گفت: دارو دارای هزینه های جانبی مانند بسته بندی است.

محمدرضا دری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دارو نیز مانند تمام کالاها و اجناسی که سوبسید می‌گیرد، مواد اولیه آن نیز متاثر از سوبسید است اما نکته‌ای که مصرف کنندگان باید بدانند که این بسیاری از داروها دارای هزینه‌های دیگری هستند که به آنها سوبسیدی تعلق نمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از این هزینه‌های جانبی بسته بندی است، مواد اولیه که در بسته بندی دارو به کار می‌رود متاثر از قیمت بازار است؛ به طورمثال اگر نیاز به کاغذ است باید توسط شرکت از بازار تهیه شود، بنابراین به این کاغذها و موادی برای ساخت در شیشه شربت سوبسید تعلق نمی‌گیرد و علت افزایش فعلی قیمت داروها نیز همین است.

وی ادامه داد: علت افزایش قیمت داروها، بالا رفتن قیمت مواد مصرفی استف در عین حال در بحث هزینه و دست مزد نیز افزایش داشتیم و عدد تورمی که وجود داشته است متاثر از شرایط است، قیمت دارو مانند کالاهای دیگر البته با عدد و رقم بسیار کمتر متاثر از تورم قیمتی شده است.

رئیس انجمن داروسازان تهران، گفت: روی برخی داروها قیمت وجود دارد اما هنگامیکه به دست مصرف کننده می‌رسد قیمت دیگری است، بارها اعلام کردیم قیمت زدن دارو یا نباید انجام گیرد یا اگر انجام می‌گیرد باید به روزرسانی شود.

دری تصریح کرد: دارو تاریخ ساخت و انقضا دارد، از زمان تولید تا زمان انقضایش چند سال طول می‌کشد و چه بسا تولیدکننده‌ای دارو را قیمت تولیدی می‌زند اما تا زمان عرضه مدتی از آن می‌گذرد و متاسفانه چون هر سال کالا ثبات قیمت ندارد منجر به این می‌شود که مصرف کننده قیمتی دیگر پرداخت می‌کند.

وی اضافه کرد: از سوی انجمن داروسازان و انجمن داروخانه داران از سازمان غذا و دارو تقاضا شده که به تولیدکنندگان اعلام کند که قیمت مصرف را درج کند و تا زمانی که آن دارو تمام نشده، قیمت دیگری اضافه نشود، به طورمثال اگر یک میلیون واحد از قرصی مصرف و فروخته شود آنگاه تولید جدید براساس قیمت جدید و با قیمت جدید در سطح عرضه باشد.

رئیس انجمن داروسازان تهران اظهار داشت: دو گانگی در قیمت دارو موجب می‌شود که مصرف کننده احساس خوبی نداشته باشد. به طورمثال روی بسته بندی یک قطره، قیمت دوهزار تومان درج شده و کارخانه‌ها میلیون‌ها عدد از این قطره را تولید کرده و با همان بسته بندی به بازار عرضه می‌شود اما هیچکس قیمت روی آن را اصلاح نمی‌کند.

دری افزود: اینگونه مسائل موجب دردسر به ویژه برای داروخانه داران می‌شود و مردم نسبت به داروخانه داران دچار سوء ظن می‌شوند.

وی در پاسخ به این سئوال که کارخانه دارو را قبلا با قیمت ارزان‌تر تولید کرده پس چرا می‌خواهد آن را در شرایط فعلی گران‌تر عرضه کند، گفت: واقعیت این است که تولید دارو برای کارخانه، هزینه دارد. به طورمثال سکه طلایی قبلا یک میلیون تومان خریداری شده اما اکنون این سکه در بازار پنج میلیون تومان است، درباره دارو هم به همین شکل است و کارخانه داروسازی نیز نمی‌تواند داروهایش را به قیمت قبل عرضه کنند چون سرمایه‌اش در تورم‌های فعلی نابود می‌شود و نقدینگی برایش باقی نمی‌ماند و ورشکسته می‌شود.

دری تاکید کرد: بنابراین کارخانه‌ها، آنچه را که دارند باید به قیمت روز عرضه کند، اگر این کار را نکند دچار کسری بودجه می‌شود و اگر بخواهید همان کارخانه را نجات دهید با این شرایط به طورمثال باید ۳۰۰ میلیون تومان دیگر برای تهیه مواد اولیه تزریق شود تا آن کارخانه را سرپا نگاه دارید، در سیستم اقتصادی تمام کارخانه‌ها به این شکل هستند.

وی درعین حال افزود: کنترل قیمت‌ها، سیستم‌های نظارتی و کارشناسی می‌طلبد تا ضمن آنکه منجر به سوء استفاده تولیدکننده نشود، بقای کارخانه را نیز تضمین کند.

رئیس انجمن داروسازان تهران، گفت: مقاومت کردن وزارت بهداشت در برابر افزایش قیمت دارو و قیمت تمام شده دارو منجر به این می‌شود که چون قیمت دارو واقعی نیست بنابراین باید در شرایط فعلی، کارخانه‌ها از هزینه‌های جانبی دیگر بکاهند.

دری افزود: در شرایط فعلی اقتصادی، کارخانه می‌خواهد سرپا بماند بنابراین مجبور است از هزینه‌ها کم کند اما از سویی دارو، بازی نیست که از کیفیت آن کم شود، کنترل‌های کیفی بر داروها به شدت اعمال می‌شود. اما کارخانه می‌تواند هزینه‌های بسته بندی را کاهش دهد به طورمثال مقوا امروز با ارزنیمایی به دستش می‌رسد اما دیگر از این مقوا استفاده نمی‌کند.

وی اضافه کرد: به طورمثال کارخانه‌ها قبلا ۱۰ عدد قرص را برای طول عمر بیشتر در یک قوطی می‌ریخت اما حالا ۱۰۰ عدد قرص را در یک قوطی می‌ریزد و خود داروخانه در یک پاکت تقسیم بندی می‌کند سلامت جامعه در این شرایط مدیریت شود.

اجتمام*۹۱۸۵*۹۱۰۵

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت پوند کاهش یافت/نرخ ارز در ۲۱ اردیبهشت ۹۸

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
قیمت پوند کاهش یافت/نرخ ارز در ۲۱ اردیبهشت ۹۸
بر اساس اعلام بانک مرکزی امروز نرخ ۱۱ ارز بین بانکی ثابت ماند، ۱۱ ارز از جمله پوند انگلیس کاهش و ۲۵ ارز افزایش یافت.

به گزارش افکارنیوز، بانک مرکزی امروز نرخ ۴۷ ارز بین بانکی را اعلام کرد که بر این اساس نرخ ۱۱ ارز بین بانکی ثابت ماند، ۱۱ ارز از جمله پوند انگلیس کاهش و ۲۵ ارز افزایش یافت.

قیمت پوند کاهش یافت/نرخ ارز در ۲۱ اردیبهشت ۹۸ - 1قیمت پوند کاهش یافت/نرخ ارز در ۲۱ اردیبهشت ۹۸ - 4

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.

کیفیت خدمات شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ اقای رضا رحمانی در دومین همایش اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تاکید بر شدت گرفتن نظارت‌ها در بازار افزود: واحد‌های صنفی و مابقی واحد‌های عرضه کننده کالا باید خودکنترلی را در خود اجرا کنند و پس از آن سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و بقیه سازمان‌های ناظر بر وضعیت عرضه کالا نظارت دقیق داشته باشند. وی با بیان اینکه تخلف در این روز‌ها خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد گفت: ما در مقابل حقوق مردم مسئولیم و اجازه ضایع شدن این حقوق را نخواهیم داد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به در اختیار گرفتن همه امکانات موجود در سازمان‌های مختلف نظارت و بازرسی ادامه داد: ۲۰ هزار بازرس در کشور بر نظام توزیع نظارت می‌کنند که در کنار آن‌ها سامانه ۱۲۴ از ساعت ۷ صبح تا ۱۰ شب و همچنین تعزیرات و دادستان‌ها نیز با ما همراه هستند. آقای رحمانی با بیان اینکه ما از همه صنوف و فروشگاه‌های زنجیره‌ای انتظار کمک داریم گفت: ​ اعمال تحقیق‌های ویژه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بهترین تصمیم در این روزهاست. وی با اشاره به اینکه ما باید به خاطر یکدیگر از سود خود کم کنیم افزود: این موضوع باید بین همه افراد در بخش‌های مختلف کالا و خدمات نهادینه شود که از بخش کوچکی از منافع خود بگذریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همکاری موثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف در روز‌های گذشته ادامه داد: در حال حاضر کالا به میزان مورد نیاز ذخیره سازی شده است و افزایش قیمت در دستگاه‌های دولتی تا عید انجام نخواهد شد. آقای رحمانی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین نباید تاثیر قیمتی بر کالا‌ها داشته باشد گفت: در دوره‌های گذشته ایجاد موج گرانی با افزایش بنزین در ذهن مردم نقش بسته است که البته مردم باید بدانند بنزین شاخص افزایش قیمت در کالا‌ها نیست بنابراین ما باید اثر روانی افزایش نرخ بنزین را بر روی قیمت کالا‌ها در جامعه کاهش دهیم. وی با اشاره به بهره گیری از شیوه‌های نوین در نظام تولید و توزیع افزود: نظام سامانه جامع تجارت در کشور راه اندازی شده است که در این نظام بخش‌های مختلف وجود دارد که بر اساس آن‌ها ما می‌توانیم کالا را از مبدا تا مقصد کنترل کنیم که البته این موضوع در حال حاضر فقط برای برخی کالا‌ها مانند لاستیک کامیون عملیاتی شده است و البته باید همه کالا‌ها در این سامانه قرار بگیرند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ما تاثیر قیمت بنزین را در سطوح مختلف بررسی کرده‌ایم گفت: به طور مثال تاثیر بنزین در نرخ کرایه تاکسی ۹ درصد است. آقای رحمانی با اشاره به اصلاح ذهنیت مردم در خصوص موارد مختلف از جمله بنزین ادامه داد: به طور مثال در خصوص صادرات مردم این تفکر را دارند که با انجام صادرات تامین کالای مورد نیاز در بازار با مشکل مواجه می‌شود در حالی که صادرات، رونق اشتغال، ​تولید و افزایش قدرت خرید برای مردم را به همراه دارد، اما انجام نادرست صادرات در برخی موارد سبب ایجاد ذهنیت منفی برای مردم شده است که این رویه باید اصلاح شود. وی با بیان اینکه امسال شرایط تحریم در کشور کمتر از سال گذشته نشده است، گفت: این در حالی است که در هشت ماهه گذشته تولید در کالا‌های پرمصرف افزایش داشته است به طور مثال سبد مواد غذایی ۱۵ درصد و دارو‌های انسانی ۲۰ درصد افزایش تولید را تجربه کرده‌اند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایجاد تضاد منافع بین توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف سنتی از دغدغه‌های ما بوده است، افزود: این موضوع بخصوص در شهر‌های کوچک بیشتر مورد نظر است که اجرای مدل فرانچایز اگر خوب ارائه شود و همکاری مناسب شکل بگیرد بزرگترین مانع توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای از بین خواهد رفت.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سازمان هواشناسی کشوربا اشاره به بارش باران در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و شرق کشور به کشاورزان این مناطق توصیه کرده است، اقدامات پیشگرانه را در مدت فعالیت سامانه بارشی به کار بندند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه‌ای با اشاره به بارش باران در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و شرق کشور به کشاورزان این مناطق توصیه کرده است، اقدامات پیشگرانه را در مدت فعالیت سامانه بارشی به کار بندند. در اطلاعیه شماره ۱۲۲ این سازمان، ضمن اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز شنبه، دوم آذرماه از بارش برف و باران، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما در این مدت در تعدادی از استان‌های کشور خبر داد. در این اطلاعیه، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، لغزندگی و مه‌آلود شدن و اختلال تردد در جاده‌های کوهستانی، کاهش دید و احتمال کولاک برف و وزش تندباد‌های لحظه‌ای از مخاطرات فعالیت این سامانه در روز‌های آینده عنوان و به کشاورزان مناطق متاثر از فعالیت سامانه بارشی توصیه شده است، ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه و به‌کارگیری تمهیدات لازم، نسبت به محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار و تخلیه سمپاش‌ها اقدام کنند.

پایش کرایه حمل ونقل برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا و خدمات

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نائب رئیس سندیکای صنعت برق ایران در ارتباط با رسانه ملی افزود: ​ بطورکلی از این میزان صادرات یک هزار و ۱۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ مگاوات مربوط به کشور عراق است. پیام باقری اضافه کرد: این آمار و اطلاعات نشان می‌دهد ایران در شرایط حاضر به سایر کشور‌ها صادرات برق قابل توجهی ندارد. وی گفت: صادرات برق ایران به پاکستان و افغانستان به ترتیب برای هر کشور ۱۰۰ مگاوات است که به نسبت ظرفیت منصوبه در داخل عدد قابل توجهی نیست. وی افزود: کشور‌های همسایه به لحاظ شبکه برق نسبت به تقاضای موجود در این کشور‌ها به شدت دچار کمبود هستند. باقری گفت: میزان تولید برق در کشور‌های افغانستان، پاکستان، عراق و … متناسب با میزان تقاضا نیست بنابراین در این کشور‌ها خاموشی‌های روزانه وجود دارد یعنی در تمامی مقاطع شبانه روز ساکنان این ممالک از نعمت برق برخوردار نیستند. وی ادامه داد: کشور‌های همسایه نیاز مبرم به برق جمهوری اسلامی ایران دارند و باید از این فرصت به بهترین وجه ممکن استفاده کرد. نائب رئیس سندیکای صنعت برق گفت: اکنون شبکه برق ایران به کشور‌های همسایه دارای مرز خاکی متصل است. وی افزود: جمهوری اسلامی در حال حاضر به افغانستان، پاکستان و سایر کشور‌های اطراف صادرات برق دارد. باقری تصریح کرد: مطابق برنامه‌های بالادستی از جمله برنامه پنج ساله ششم توسعه قرار بر این است که کشور به هاب برق منطقه یا شاهراه برق منطقه تبدیل شود. وی اضافه کرد: اینکه شبکه برق ایران به شبکه برق کشور‌های همسایه متصل بوده یک تعبیری از صادرات برق است، اما اگر کشور بخواهد به هاب برق منطقه تبدیل شود بی تردید باید ظرفیت صادرات برق به کشور‌های همسایه افزایش یابد و در عین حال شبکه‌های برق ممالک همسایه با شبکه برق جمهوری اسلامی سنکرون شود. باقری گفت: صنعت برق ایران این قابلیت را دارد که بتواند به عنوان مرکز تبادل برق منطقه مطرح باشد. وی افزود: همسایگانی که در بخش شرقی، غربی و شمالی ایران قرار دارند می‌توانند از این طریق به شبکه برق کشور متصل و همانطوری که در برنامه‌های کلان مملکت تعریف شده ایران به قطب برق منطقه تبدیل شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۱۹ ایسوس؛ کدام لپ تاپ‌های ایسوس کارایی بهتری دارند؟

تکراتوچند ثانیه قبل

کلاهبرداری با شگرد ثبت‌نام طرح‌های حمایتی دولت

اقتصاد آنلاین5 دقیقه قبل

جزئیات پیشنهاد میلان به زلاتان

نود5 دقیقه قبل

بازیکنان پرسپولیس شارژ مالی شدند/قول انصاری‌فرد به سرخ‌پوشان

نود5 دقیقه قبل

چالش پیرترین سرمربی ملی جهان؛ تمدید سرمربی ۷۴ ساله با آلبانی

نود5 دقیقه قبل