ترامپ شماره تلفنی برای تماس ایران در اختیار سفارت سوئیس گذاشت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ شماره تلفنی برای تماس ایران در اختیار سفارت سوئیس گذاشت

تبعات اقتصادی اظهارات جدید ترامپ / در انتظار بازار متشکل ارزی

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
تبعات اقتصادی اظهارات جدید ترامپ / در انتظار بازار متشکل ارزی
امروز (‌شنبه 21 اردیبهشت‌ماه 1398) بیشتر روزنامه‌های سراسری کشور از واکنش سریع‌ و صریح اتحادیه اروپا بعد از اولتیماتوم ۶۰روزه ایران به اروپا نوشته‌اند و روزنامه‌ خراسان هم از آغاز فعاليت بازار متشكل ارزی در هفته جاری خبر داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز (‌شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸) بیشتر روزنامه‌های سراسری کشور از واکنش سریع‌ و صریح اتحادیه اروپا بعد از اولتیماتوم ۶۰روزه ایران به اروپا نوشته‌اند و روزنامه‌ خراسان هم از آغاز فعالیت بازار متشکل ارزی در هفته جاری خبر داده است.

جنگ روانی تازه ترامپ

روزنامه آفتاب یزد با تیتر «جنگ روانی تازه ترامپ» نوشته است که بعد از اولتیماتوم ۶۰روزه ایران به اروپا مبنی بر اینکه اگر تغییری در روند فعلی همکاری‌های برجامی ‌صورت نگیرد و ایران کماکان ناگزیر به تحمل فشارهای یکی پس ازدیگری تحریم‌ها باشد این کشور بخش‌هایی از تعهدات برجام را به صورت مرحله‌ای قطع خواهدکرد واکنش‌های متعددی را در این باره شاهد بودیم که البته شاید سریع‌ترین و صریح‌ترین این واکنش‌ها اقدام اتحادیه اروپا و تشکیل جلسه‌ای در این باره بود.

واکنشی که از دید بسیاری مسئله برجام را پیچیده‌تر از قبل می‌کند. اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که هرگونه ضرب‌الاجل از جانب ایران را رد می‌کند. در این بیانیه آمده است ما کماکان پایبندی ایران به برجام را ارزیابی می‌کنیم.

این روزنامه نوشته است: مرتضی مکی کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اظهارات ترامپ مبنی بر مذاکره با ایران یا بیانیه کاخ سفید در این باره که آمریکا نه به دنبال جنگ بلکه مذاکره است حرف جدیدی نیست، می‌گوید: افکار عمومی‌ در موضوع جنگ بسیار حساس است. مردم آمریکا اصلا علاقه‌ای ندارند تا کشورشان در یک جنگ دیگر که ثمره‌ای برای منافع آمریکا ندارد گرفتار آیند. خود ترامپ بارها در سخنرانی‌های انتخاباتی‌اش اعلام کرده بود که هفت هزار میلیارد در عراق هزینه شده و این موضوع هیچ دستاوردی برای آمریکا نداشته است.

او خواهان خروج سریع نیروهایش از سوریه بوده است. وی با همین شعارها علیه جنگ توانست بخشی از افکار عمومی ‌جامعه آمریکا را به خود جلب کند.

وی اظهار می‌کند: از طرفی در سفری که ظریف به نیویورک داشت هم شاهد بودیم که وقتی وزیرخارجه ایران گفت ترامپ به دنبال جنگ نیست بلکه اطرافیان او مانند جان بولتون به دنبال جنگند، همان موقع نیز جان بولتون با واکنش شدیدی این موضوع را تکذیب کرد و اعلام داشت که او جنگ نمی‌خواهد بلکه به دنبال تغییر رفتار ایران است. بنابراین طرح این جمله ترامپ که منتظر تماس ایران برای مذاکره است مخصوص به بعد از اولتیماتوم ایران درباره برجام نیست.

مکی تاکید می‌کند: ابزار مذاکره‌ای که ترامپ از آن می‌گوید یک ابزار تبلیغاتی بوده است، مذاکره با کره شمالی این مسئله را به‌خوبی نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به این سوال که مطرح شدن چنین اظهاراتی از سوی ترامپ چه قدر به معنای آن است که آمریکا بعد از اعلام اولتیماتوم ایران درباره برجام امیدوار به خروج کشورمان از توافق هسته‌ای شده است و از این رو فرصت را مناسب برای عملی شدن مذاکره‌ای جدید با ایران دیده است گفت: آمریکایی‌ها در یکسال گذشته بسیار تلاش کردند ایران از برجام خارج شود تا ترامپ دیگر مجبور نباشد رودرروی کشورهای اروپایی و چین و روسیه قرار گیرد. او خیلی سعی داشت تا اجماعی را که قبل از برجام علیه ایران وجود داشت را ایجاد کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید: اما در یک‌سال گذشته ایران تلاش کرد تا به هر شکل ممکن در زمین آمریکا بازی نکند. به هر حال گام‌هایی که ایران هفدهم اردیبهشت از آن با عنوان واکنش به انفعال طرف اروپایی در خصوص برجام انجام داده است نیز، آن چیزی نیست که آمریکا می‌خواهد. قطع فروش اورانیوم غنی شده یا تولید آب سنگین همان چیزی بود که پیشتر ایران درموردش تحریم شده و به عنوان گام اول این کشور برای خروج از برجام نمی‌تواند به شمار بیاید.

به همین دلیل بعد از اولتیماتوم روز هفدهم اردیبهشت از سوی ایران، پامپئو بیان کرد که موضع ایران نامشخص است و معلوم نیست از این پس ایران در برجام هست یا نیست و خارج از این دو گزینه نمی‌تواند برای آمریکا قابل هضم باشد.

مکی اما این نکته را هم اضافه می‌کند که آمریکا قطعا از اولتیماتوم ایران خوشحال است چرا که این مسئله می‌تواند یک گام دیگر برجام را ضعیف‌تر کند و این ضعیف شدن برجام در راستای سیاست‌های آمریکاست. آمریکا تلاش دارد تا مسیر را به سمت وسویی ببرد که توافقنامه فعلی از حیز انتفاع بیفتد. هرچند واکنش اروپایی‌ها به خروج ایران از برجام به گونه‌ای بود که نشان می‌دهد ایران درادامه باید به نحوی عمل کند که نه خواست آمریکا را محقق کند و هم اینکه در برابر انفعال اروپا نیز ساکت ننشیند.

اعلام یک تحریم برای سومین بار!

همچنین روزنامه خراسان با تیتر «اعلام یک تحریم برای سومین بار!» نوشته است که رئیس جمهور آمریکا در حالی چهارشنبه شب، طی دستوری اجرایی، بخش فلزی و معدنی ایران را مشمول تحریم اعلام کرد که این بخش پیشتر در ۱۵ مرداد ۹۷ نیز مشمول تحریم شده بود.

این روزنامه نوشته است: علاوه بر آن یک بار دیگر برخی شرکت‌های فلزی-معدنی در فهرست تحریمی آمریکا قرار گرفته بودند. موضوعی که نشان می‌دهد، آمریکا در صحنه واقعی گزینه دیگری برای فشار بر کشور ندارد و سعی می‌کند با اعلام متعدد یک تحریم، فضای روانی علیه کشور ایجاد کند.

به گزارش فارس، ترامپ در این دستور اجرایی اعلام کرد: «با هدف کاهش درآمدهای ایران از جمله درآمدهای ناشی از صادرات محصولاتی نظیر آهن، فولاد، آلومینیوم و مس که ممکن است برای تامین مالی و حمایت از توسعه سلاح‌های کشتار جمعی، گروه‌ها و شبکه‌های تروریستی و توسعه نظامی استفاده شود، گام‌هایی در نظر گرفته شده است.»

بر این اساس، اموال و منابع شخصیت‌هایی که در بخش آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران فعالیت می‌کنندیا معامله بزرگی در این حوزه انجام می‌دهند یا برای بازاریابی این محصولات اقدام کنند، از سوی خزانه داری آمریکا مسدود خواهد شد.

این در حالی است که در فهرست تحریمی وضع شده از نیمه مرداد ۹۷ صریحا فلزات وجود داشت، به طوری که «فلزات خام یا نیمه‌خام مانند آلومینیوم و آهن، زغال‌سنگ و نرم‌افزارهای مورد استفاده از سوی صنایع ایران» جزو این اقلام بود.

جالب است که آمریکا بعد از آن چندین نهاد و شرکت از جمله فولاد مبارکه اصفهان را مشمول تحریم کرده بود. این شرکت بورسی بعد از این اقدام آمریکا رسما اعلام کرد: «تحریم‌های بین المللی موضوع جدیدی نیست و فولاد مبارکه از سال‌ها قبل همچون دیگر بخش‌های اقتصادی کشور با آن روبه رو بوده است».

گفتنی است ارزش سهام این شرکت در بورس از مردادماه سال گذشته تاکنون دو برابر شده است و میزان تولید، فروش و سود هم رشد کرده است. به نظر می‌رسد دولت ترامپ سعی دارد با تکرار این خبر سوخته، عملیات روانی انجام دهد و به بازار شوک وارد کند.

این در حالی است که برخی کارشناسان بورسی و اقتصادی هم درباره این تحریم‌ها گفته‌اند که حتی در صورت تشدید سخت گیری آمریکا، در نهایت با مقداری تخفیف، مشکل رفع خواهد شد و مانند سال ۹۷ و همچنین دور قبلی تحریم‌ها مشکلی برای حجم و مقدار فروش ایجاد نخواهد شد.

عقب‌نشینی کاخ سفید از شروط ۱۲ گانه

روزنامه دنیای اقتصاد با تیتر «عقب‌نشینی کاخ سفید از شروط ۱۲ گانه» نوشته است که یک‌سال پس از خروج آمریکا از برجام و تعیین ۱۲ شرط برای توافق جدید با ایران، حال ترامپ در جدیدترین اظهارنظر خود که نوعی عقب‌نشینی از شروط پیشین است، خواهان مذاکره با ایران شده و گفته است مایلم شاهد این باشم که آنها با من تماس بگیرند. در واکنش به این اظهارات معاون سیاسی سپاه در این خصوص گفت مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها انجام نخواهد شد.

این روزنامه نوشته است: نماینده ایران در سازمان ملل نیز افزود ملاقات با کسی که بی‌ملاحظه یک توافق بین‌المللی را پاره می‌کند هیچ فایده‌ای ندارد. ایران چهارشنبه هفته گذشته و در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، برخی تعهدات برجامی خود را کاهش داد و اعلام کرد به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی فرصت داده می‌شود در غیر این صورت، ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۹ اردیبهشت گفت چیزی که در رابطه با ایران مایلم شاهدش باشم؛ این است که آنها با من تماس بگیرند. جان کری با آنها زیاد صحبت می‌کند. جان کری به آنها می‌گوید که تماس نگیرند. این کار نقض قانون لوگان است.

ترامپ ادامه داد: به بیان صریح، او باید به این خاطر مورد پیگرد قرار گیرد، اما افراد من نمی‌خواهند در این باره کاری کنند. فقط دموکرات‌ها از این کارها می‌کنند.

ترامپ مدعی است، جان کری باید به دلیل نقض قانون «لوگان» و ارتباط و گفت‌وگو با ایران مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

قانون «لوگان» جزو قوانین فدرال ایالات‌متحده است که براساس آن مذاکره افراد خارج از دولت با دولت‌هایی که با آمریکا دچار مناقشه هستند، جرم تلقی می‌شود.

دونالد ترامپ، در کاخ سفید در پاسخ به این پرسش که آیا خطر تقابل نظامی با ایران وجود دارد، گفت: فکر می‌کنم می‌توانید بگویید که همواره؛ درست است؟ غیر از این است؟ نمی‌خواهم بگویم نه، اما امیدوارانه، این اتفاق نخواهد افتاد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه ادعاهای خود اظهار کرد: از زمانی که من از توافق ایران (برجام) خارج شدم، اقتصاد آنها در وضعیت آشفته‌ای است. آنها تورمی دارند که نرخ آن بالاترین رقمی است که تاکنون شنیده‌ام. در هر آخر هفته و حتی در طول هفته شاهد آشوب هستند. کاری که باید انجام دهند، تماس گرفتن با من و نشستن (برای گفت‌وگو) است. ما می‌توانیم به یک توافق دست پیدا کنیم؛ یک توافق عادلانه.

او افزود: ما فقط می‌خواهیم آنها سلاح هسته‌ای نداشته باشند؛ خواسته زیادی نیست. ما به آنها کمک خواهیم کرد که به حالتی عالی برگردند. آنها اکنون در حالت بدی هستند. من چشم‌انتظار روزی هستم که در آن بتوانیم واقعا به ایران کمک کنیم. ما به‌دنبال آسیب زدن به ایران نیستیم.

ترامپ همچنین ادعا کرد: من می‌خواهم آنها قوی و عالی باشند و اقتصادی عالی داشته باشند اما آنها به جان کری گوش می‌دهند. آنها باید تماس بگیرند و اگر این کار را بکنند، ما برای گفت‌وگو با آنها آمادگی داریم. به لحاظ مالی آنها می‌توانند بسیار بسیار قوی شوند. آنها قابلیت‌های بالایی دارند.

ترامپ بعد از ابراز علاقه‌اش برای تماس ایران به او، درباره این احتمال که بولتون او را به سمت جنگ با ایران پیش ببرد، گفت: ترمز جان بولتون دست من است. بولتون آدم خوبی است و نگاه دقیقی به مسائل دارد. اما درست است! من کسی هستم که باید او را کنترل کنم که می‌کنم. من هم جان بولتون را دارم هم کسانی که از او معتدل‌ترند.

پس از درخواست ترامپ از ایران برای مذاکره برای توافق جدید ریچارد نفیو، عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا، در حساب توییتری خود نوشت: اگر روحانی همین الان به درخواست ترامپ پاسخ مثبت بدهد و به کاخ‌سفید زنگ بزند و بگوید وصل کنید دفتر رئیس‌جمهوری، جان‌ بولتون ولو با پرواز از پله‌های سه طبقه کاخ سفید، خود را به سرعت می‌رساند تا دستش را روی تلفن بگذارد و تماس را قطع کند.

همزمان با این اظهارات، معاون سیاسی سپاه گفت: مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها انجام نخواهد شد و آمریکایی‌ها هم جرأت اقدام نظامی علیه ما را نخواهند داشت.

سردار یدالله جوانی افزود: ترامپ فکر می‌کرد با تحریم‌ها و فشار‌های جدیدی که آمریکا پس از خروج از برجام بر جمهوری اسلامی تحمیل می‌کند، ایران دچار نوعی به هم ریختگی داخلی می‌شود و در نهایت به مذاکره و گفت‌وگو با آمریکا تن خواهد داد، اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد.

سردار جوانی ادامه داد: در سال ۹۷ تصور تیم ترامپ بر این بود که ایران دچار یک آشفتگی خواهد شد و برای رهایی از فروپاشی تن به مذاکره با آمریکا خواهد داد، اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد و آمریکایی‌ها به این جمع‌بندی رسیدند که باید چیز‌های دیگری را چاشنی این تحریم‌ها کنند.

معاون سیاسی سپاه تاکید کرد: در سال‌جاری شاهد این بودیم که از یک طرف سپاه را در فهرست سازمان‌های ترویستی قرار دادند و از طرف دیگر ناو هواپیمابر خودشان را به منطقه اعزام کردند و یک نوع ادبیات جنگی را در پیش گرفتند. به نظر می‌رسد تصور آنها این است که اگر یک نوع ادبیات نظامی را چاشنی تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی خودشان بکنند، ملت ایران مرعوب شده و دولتمردان جمهوری اسلامی تن به مذاکره می‌دهند. این همان چیزی است که ترامپ در سخنان اخیر خودش اعلام کرده که آماده است تا مقامات جمهوری اسلامی با او تماس بگیرند و پای میز مذاکره بنشینند.

سردار جوانی اظهار کرد: آمریکایی‌ها دچار نوعی بر آشفتگی و عصبانیت هستند و به خاطر استیصالی که دارند هر آنچه در توان دارند به میدان آورده‌اند تا بتوانند مقاومت ۴۰ ساله ملت ایران را بشکنند و نماد این امر هم تن دادن جمهوری اسلامی به مذاکره تحت فشار با دولتمردان آمریکا است.

همچنین نماینده دائم ایران در سازمان ملل در واکنش به پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران گفت ملاقات با کسی که بی‌ملاحظه یک توافق بین‌المللی را پاره می‌کند هیچ فایده‌ای ندارد. برای ما گزینه‌ای جز این نمانده که اعلام کنیم ظرف ۶۰ روز اجرای بخش‌هایی از برجام را متوقف می‌کنیم. البته معتقدیم که پنجره دیپلماسی بسته نشده است.

به گزارش «ایسنا» مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه پی‌بی‌اس آمریکا، زورگویی‌های آمریکا به متحدان نزدیکش را مانع دستیابی ایران به منافع اقتصادی برجام دانست و گفت: اگر اروپایی‌ها در ۶۰ روز آینده به تعهدات خود عمل نکنند یعنی اراده سیاسی وجود ندارد و ما براساس منافع ملی تصمیم می‌گیریم.

تخت‌روانچی افزود: اولین سوالی که او [دونالد ترامپ] باید پاسخ دهد این است که چرا میز مذاکره را ترک کرد؟ ما در حال مذاکره با تمامی اعضای برجام از جمله آمریکا در چارچوب کمیسیون مشترک آن توافق بودیم که او ناگهان تصمیم گرفت از میز مذاکره کنار برود. چرا او با پیشینه پاره کردن یک توافق هسته‌ای که تنها میان ایران و آمریکا نبود، با قدرت‌های دیگر جهان بر سر آن مذاکره شده بود، به امضای شورای امنیت سازمان ملل رسیده و به بخشی از قانون بین‌المللی تبدیل شده بود، پیشنهاد دور جدیدی از مذاکرات با ایران را می‌دهد، این سوال را جواب نداده است؟ چه تضمینی وجود دارد که او در مذاکرات آینده آمریکا با ایران بدعهدی نکند؟

فعالیت بازار متشکل ارزی هفته جاری آغاز می‌شود

روزنامه اطلاعات با تیتر «فعالیت بازار متشکل ارزی هفته جاری آغاز می‌شود» نوشته است که فعالیت بازار متشکل ارزی از هفته جاری آغاز و تاثیر مثبتی در بازار ارز بر جای می‌گذارد که قیمت واقعی دلار هم در این بازار کشف می‌شود.

این روزنامه نوشته است: فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اعلام این مطلب در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا به درخواست نمایندگان برای متوقف کردن خصوصی سازی تا زمان تعیین تکلیف نهایی پاسخ داده شده است یا خیر، افزود: وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال سیاست گذاری درباره فعالیت‌های آینده خصوصی سازی است.

وی در خصوص انتقاد برخی مبنی بر اینکه فعالیت‌های گمرک مبتنی بر جنگ اقتصادی نیست، ادامه داد: برخی انتقاد می‌کنند که چرا کالای وارداتی به صورت روان وارد کشور شده و ترخیص‌ها راحت انجام می‌شود و برخی از تعلل در ورود انتقاد می‌کنند، اما واقعیت این است که ۸۵ درصد کالاهای وارداتی به کشور کالاهای سرمایه‌ای، کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه است که اگر روان وارد شود به این معناست که در حال تقویت ماشین تولید کشور هستیم و اگر گمرک این اقدامات را انجام دهد یعنی اینکه در جهت اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و افزایش اشتغال حرکت می‌کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: هرچه صادرات غیرنفتی در کشور روان‌تر انجام شود، اعتبار ایران در حوزه بین‌الملل افزایش یافته و ارزآوری کشور هم بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه گمرک با شعار دقت، سرعت و سلامت فعالیت می‌کند، تصریح کرد: در عین حال که گمرک به دنبال این است که کار ترخیص سریع‌تر انجام شود، اما می‌خواهد منطبق بر قوانین و مقررات و با شفافیت و سلامت هم فعالیت کند.

درهمین حال، گمرک ایران به برخی اخبار در رابطه با تاخیر در ترخیص و خروج کالا‌ها از محوطه‌های بندری و مناطق آزاد واکنش نشان داد و اعلام کرد: گمرک قانونا نسبت به کالا‌هایی مسئولیت دارد که به گمرک اظهار شده‌اند؛ بنابراین تا قبل از آن نمی‌تواند قانونا اقدامی انجام دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ اگر دنبال مذاکره است به برجام برگردد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
ترامپ اگر دنبال مذاکره است به برجام برگردد
عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اگر ترامپ حامی مذاکره است می‌تواند به برجام برگردد و به تعهدات دولت آمریکا در برجام عمل کند.

- اخبار سیاسی -

منصور حقیقت‌پور عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی تسنیم درباره اقدامات اخیر کشورمان در قبال خروج آمریکا و توقف دو تعهد در برجام گفت: این اقدام، اقدام مثبتی است و البته می‌توانست شیب تیزتر و تندتری داشته باشد یعنی مقداری این اقدام وسیع‌تر باشد ولی به ذهن می‌رسد که مقامات محترم کشورمان با پختگی که امروز در مسائل سیاسی دارند، با احتیاط کامل و سنجیده عمل می‌کنند که «آتو» و بهانه به دست رقبا و مخالفین ندهند.

وی افزود: ما این اقدام را مثبت ارزیابی می‌کنیم و امیدواریم بتواند اروپایی‌ها را از «خواب خرگوشی» بیدار کند و همچنین موضعی که دو کشور روسیه و چین گرفتند مواضع خوبی است و اروپایی باید مواضعی مانند این مواضع بگیرند و بدانند که بحث ما در برجام برای انعقاد این توافقنامه برد-برد بوده و برد-باخت نبوده است. ما کریمانه به تمام تعهدات خودمان عمل کردیم ولی متاسفانه طرف مقابل ما یعنی آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و اروپایی‌ها هم که قول داده بودند این کاستی‌های موجود درباره خروج آمریکا را به نحو معقولی برای ما پر کنند، جبران نکردند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم بنشینیم و بازیگر یک‌سویه‌ای به نفع آمریکایی‌ها و غربی‌ها باشیم، تصریح کرد: ما هم منافع ملی خودمان و منافع کشور عزیزمان را مد نظر داریم. باید اقدامی انجام دهیم که تامین‌کننده منافع ملی ما در آن معاهده باشد و مردم عزیز هم در این چند روز از تصمیم دولت که این تصمیم، تصمیم دولت هم نیست و تصمیم شورای عالی امنیت ملی است که سران قوا در آن حضور دارند و تصمیم نظام است، حمایت کردند.

حقیقت‌پور همچنین درباره پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران خاطرنشان کرد: این‌ها نقشه خودشان را رو کردند و این فشارها همه‌ مانوری بوده که ایران را به میز مذاکره برگردانند و آمریکایی‌ها امروز به شدت نیازمند به این هستند که ایران با آنها مذاکره کنند. ما مذاکرات‌مان را با آمریکایی‌ها در زمان انعقاد برجام انجام دادیم و وقتی آمریکایی‌ها را در تصمیمات‌شان راسخ نمی‌بینیم و وقتی آنها را بدعهد می‌بینیم و آنها به راحتی زیر تمام معاهدات بین‌المللی‌شان می‌زنند؛ چه شتابی داشته باشیم که بخواهیم با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم.

وی ادامه داد: ما در گذشته در عراق و برجام هم مذاکره کردیم ولی الان بر اساس کدام چارچوب عقلایی، منطقی و اخلاقی با آقای ترامپ شتاب داشته باشیم که مذاکره کنیم؟ آقای ترامپ آدمی هست که بخواهیم روی حرفش حساب کنیم؟ او چه چیزی دارد که ما دلمان را خوش کنیم که با او مذاکره کنیم؟.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: آقای ترامپ به برجام برگردد و بگوید من اشتباه کردم از برجام خارج شدم و برجام را اجرایی کند که نگرانی‌های بین‌المللی در این‌باره حل می‌شود و رابطه اقتصادی، سیاسی و امنیتی ما با غرب و آمریکا نیز معلوم می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

دولت ترامپ شماره تلفن داد تا ایران تماس بگیرد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
دولت ترامپ شماره تلفن داد تا ایران تماس بگیرد
یک منبع خبری به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته کاخ سفید بعد از درخواست رئیس‌جمهور آمریکا برای تماس مقام‌های ایران با او شماره تلفنی را در اختیار سفارت سوئیس در تهران قرار داده است.

به گزارش مشرق، بعد از آنکه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پنجشنبه در جمع خبرنگاران به صورت علنی از ایران خواست که با او تماس بگیرند، کاخ سفید با سفارت سوئیس تماس گرفت و شماره تلفنی از رئیس‌جمهور آمریکا برای تماس ایرانی‌ها در اختیار آنها قرار داد.

ترامپ پنجشنبه در پاسخ به سوال یک خبرنگار در خصوص سیاستش در قبال ایران گفت: «می‌دانید دوست دارم درباره ایران چه اتفاقی بیفتد؟ دوست دارم آنها با من تماس بگیرند.»

یک منبع به سی‌ان‌ان گفت سفارت سوئیس احتمالا این شماره تلفن را مگر در صورت درخواست مشخص ایرانی‌ها برای آن، در اختیار مقام‌های ایران قرار نخواهد داد. این منبع، البته گفته که ایرانی‌ها احتمالا چنین کاری نخواهند کرد.

با آنکه دونالد ترامپ، همانند سایر رؤسای جمهور آمریکا از زمان ورود به کاخ سفید ضدایرانی‌ترین سیاست‌ها را در دستور کار قرار داده و بارها به ملت ایران توهین کرده، مقام‌های کاخ سفید ادعا کرده‌اند ژست او برای مذاکره صادقانه است.

سردار «یدالله جوانی»، معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه گفت که ایران با آمریکایی‌ها گفت‌وگو نخواهد کرد.

آمریکا و ایران با یکدیگر روابط رسمی دیپلماتیک ندارند و سفارت سوئیس در ایران حافظ منافع آمریکا است.

درخواست ترامپ برای گفت‌وگو در حالی صورت گرفته که واشنگتن پس از متهم کردن ایران به قصد حمله به نیروهای آمریکایی حضور نظامی‌اش در منطقه را افزایش داده است.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | دقیقترین جزئیات رسمی خسارات تهران بر اثر اعتراضات بنزینی

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نامش و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند، این دیواره اوپرت نام دارد. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دامهای خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی دشت‌های زیبا، کوه‌های زیبا پوشیده شده از چمن، چشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان دارالقرآن الکریم ضمن صدور بیانیه و محکوم کردن اقدامات ناشایست و ساختار شکنانه فتنه‌گران و اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم در مصلای شهر قدس توسط عده‌ای آشوب‌گر یکصد جلد قرآن کریم به مصلای شهرستان قدس اهدا کرد. این اقدام در پی اقدامات هنجار شکنانه ایادی استکبار جهانی و فتنه‌گران در کشور و سوزاندن قرآن کریم و اهانت به ساحت مقدس کلام الهی و اماکن مذهبی و تخریب اموال عمومی و ایجاد نا امنی در برخی مناطق کشور صورت گرفت. بی‌شک آتش زدن اماکن عمومی و مراکز دولتی و خصوصی و اهانت به مساجد و علی الخصوص آتش زدن «قرآن کریم» کار مردم مسلمان این دیار نیست و چنین اقدامات شنیعی مخصوص فتنه طراحی شده از سوی مستکبرانی است که دست‌شان تا مرفق به خون این مردم مسلمان آغشته است. اما همان‌گونه که قرآن کریم وعده داده است: «إن ٱلذین قالوا۟ ربنا ٱلله ثم ٱستقٰموا۟ تتنزل علیهم ٱلملٰٓئکة ألا تخافوا۟ ولا تحزنوا۟ وأبشروا۟ بٱلجنة ٱلتی کنتم توعدون». سازمان دارالقرآن الکریم
الفالف23 ساعت قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.
مهرمهر1 روز قبل
در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده‌های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.
فارسفارس8 ساعت قبل
فرمانده نیرو پدافند هوایی ارتش با اشاره به برگزاری رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت۹۸، گفت: منطقه این رزمایش شبیه سازی منطقه عمومی خلیج فارس بخصوص تنگه هرمز است یعنی همه تجهیزات و سامانه هایی که ما برای کشف، شناسایی و درگیری در خلیج فارس و تنگه هرمز استفاده می‌کنیم در این میدان حاضر است. وی افزود: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته در این رزمایش سخت‌ترین و واقعی‌ترین شرایط رزم را تمرین خواهیم کرد. وی خاطرنشان کرد: در این رزمایش سلاح و سامانه‌های بومی و به روز دنیا به کار گیری شده که در لبه تکنولوژی پدافند هوایی دنیا قرار دارند. وی گفت: این رزمایش اولین رزمایش نیروی پدافند هوایی است که خردادماه امسال بعنوان یکی از نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد. امیر صباحی فرد در پایان اظهار داشت: منطقه این رزمایش شبیه سازی منطقه عمومی خلیج فارس بخصوص تنگه هرمز است یعنی همه تجهیزات و سامانه هایی که ما برای کشف، شناسایی و درگیری در خلیج فارس و تنگه هرمز استفاده می‌کنیم در این میدان حاضر است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۱۹ ایسوس؛ کدام لپ تاپ‌های ایسوس کارایی بهتری دارند؟

تکراتوچند ثانیه قبل

وزارت‌ ارتباطات، وصل تدریجی اینترنت را تایید کرد

ساعت ۲۴5 دقیقه قبل

اسماعیلی: عامل انسداد بزرگراه امام علی (ع) دستگیر شد

ساعت ۲۴6 دقیقه قبل

سلاح‌های عربستان روی سر «کودکان یمنی»؛ مسئله این است!

مشرق‌نیوز7 دقیقه قبل

آیین غبارروبی مزار شهدای مدفون در حرم مطهر رضوی برگزار شد

تسنیم8 دقیقه قبل