1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

چه بر سر بازار تاریخی تبریز آمد؟

گزارش حریق بازار تبریز به آتش‌نشانی حدود ۲ ساعت پس از شروع آتش‌سوزی

ایسناخبرگزاری ایسنا
گزارش حریق بازار تبریز به آتش‌نشانی حدود ۲ ساعت پس از شروع آتش‌سوزی
آتش‌سوزی سرای دو دری (ایکی قاپیلی) بازار تبریز در صحن علنی شورای شهر تبریز بررسی شد و بر اساس گفته‌ی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تبریز، آتش‌سوزی یک‌ونیم الی دو ساعت پس از آغاز، گزارش شده که همین موضوع مهار آتش را بسیار سخت کرده بود.

‌‌‌‌‌‌‌به گزارش ایسنا، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تبریز در صحن علنی شورا اظهار کرد: ساعت ۲۲:۱۵ چهارشنبه، یکی از شهروندان آتش‌سوزی در بازار شمس را گزارش کرد که آتش‌نشانان در مدت سه دقیقه خود را به محل گزارش شده رساندند که در گزارش مجدد شهروندان، مشخص شد که بازار تبریز آتش گرفته و همین گزارش اشتباه در مرحله‌ی اول، باعث هدر رفت یک دقیقه شد و در نهایت آتش‌نشانان در طول چهار دقیقه خود را به محل حادثه رساندند.

محمد قلی‌زاده ادامه داد: گستره‌ی حریق هنگام رسیدن آتش‌نشانان به محل حادثه در حدی بود که در بررسی‌ها مشخص شد حدود یک‌و‌نیم الی دو ساعت پس از شروع آتش‌سوزی این حادثه گزارش شده است.

وی با بیان اینکه وجود مواد آتش‌زا در سرای دو دری مهار آتش را غیرممکن کرده بود، ادامه داد: آتش‌نشانان از هفت نقطه به سمت آتش حمله‌ور شدند و به دنبال مهار آتش و جلوگیری از سرایت آن به سراهای دیگر بودند.

قلی‌زاده با بیان اینکه آتش‌سوزی بازار در طول چهار ساعت مهار شد، خاطرنشان کرد: به گفته‌ی کارشناسان اعزامی از تهران، کار آتش‌نشانان در مهار آتش بازار بی‌نظیر بود.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه این آتش‌سوزی باعث سوختن ۹۵ درصد مغازه‌های سرای دو دری شد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز در خصوص اقدامات انجام شده برای افزایش ایمنی بازار در مقابل آتش‌سوزی، گفت: علاوه بر نصب کپسول اطفای حریق و شیر هیدرانت، دوره‌های آموزشی برای اصناف بازار برگزار کرده و گواهی شرکت در دوره را نیز اعطا کرده‌ایم.

وی با ابراز گلایه از همکاری نکردن شهروندان با آتش‌نشانان، خاطرنشان کرد: مردم تعدادی از شیلنگ‌ها را به صورت خود سرانه در کف بازار پهن کردند و همچنین حجم تردد نیز بالا بود تا اینکه نیروهای ارتش، سپاه و پلیس مردم را به بیرون هدایت کردند.

هیأت امنای بازار باید از تبدیل مغازه‌ها به انبار جلوگیری کند

شهردار تبریز نیز در صحن علنی شورا در خصوص این موضوع اظهار کرد: جا دارد از آتش‌نشانان که با ایثار جان خود در کمترین زمان ممکن آتش را مهار کردند، تشکر کنم. بر اساس قانون شهرداری متولی ایمنی شهر بوده و برای ارتقای ایمنی اخطارهای لازم به پاساژها داده شده است.

ایرج شهین باهر ادامه داد: دولت نیز در کنار شهرداری برای افزایش ایمنی شهر وظایفی دارد و برای تکمیل تجهیزات آتش‌نشانی باید کمک کند؛ اما ما برای دریافت کمک از دولت موفق نشده‌ایم.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای ارتقای ایمنی بازار در مواقع آتش‌سوزی، اظهار کرد: علی‌رغم ممانعت اصناف، شیرهای برداشت در بازار نصب شده و آتش‌نشانان سیار روزانه اطراف بازار گشت‌زنی می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه هیأت امنای بازار باید از تبدیل مغازه‌ها به انبار جلوگیری کند، گفت: معتقدم در صورت حضور نگهبان در بازار، آتش در همان لحظات اولیه خاموش می‌شد و حتی نیازی به آتش‌نشانی نبود.

شهردار تبریز با تأکید بر اینکه تجهیزات آتش‌نشانی تبریز برای اطفای حریق بازار کافی بود، مطرح کرد: وضعیت سیم‌کشی بازار نامناسب بوده و به این منظور از اداره برق درخواست کرده‌ایم سیم کشی را به صورت کانال‌های زیرزمینی انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به بسته بودن درب دالان‌ها و عدم امکان دسترسی خودروهای آتش‌نشانی به داخل، اطفای حریق بازار تبریز به مراتب سخت‌تر از برج پلاسکو بود.

آتش‌نشانان در شب حادثه‌ی بازار کمبود تجهیزات تنفسی داشتند

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری تبریز گفت: بر اساس استانداردهای جهانی، تبریز باید ۲۸ ایستگاه و ۷۶۰ آتشنشان داشته و زمان استاندارد برای رسیدن به حادثه سه الی پنج دقیقه باشد.

عبداله تقی‌پور با اشاره به شیرهای هیدرانت نصب شده در بازار، گفت: این شیرهای هیدرانت به عنوان منبع مطمئن آب نقش مهمی در اطفای حریق دارند و بر اساس بررسی‌های انجام شده، آتش‌نشانان در شب حادثه‌ی بازار کمبود تجهیزات تنفسی داشتند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس تبصره‌های دائمی، سه درصد از درآمد حاصل از صدور پروانه ساختمانی و تراکم فروشی باید برای خرید تجهیزات آتش نشانی هزینه شود.

وی با تأکید بر اینکه سراهای بازار باید به تجهیزات اولیه اطفای حریق همچون منابع آب هوایی تجهیز شود، گفت: معتقدم اگر به محض شروع آتش‌سوزی به آتش‌نشانی گزارش می‌شد با این حجم از مشکلات رو‌به‌رو نمی‌شدیم که این موضوع ضرورت حضور نگهبان و استفاده از سیستم‌های هوشمند هشدار دهنده را نشان می‌دهد.

تقی‌پور با بیان اینکه آتش‌سوزی بازار بحران اجتماعی و روانی است، تأکید کرد: مجموعه بازار فراملی بوده و متعلق به دنیاست، به همین دلیل ضرورت دارد توجهات به این اثر تاریخی بیشتر باشد و تمامی مغازه‌ها را برای بیمه‌شدن مکلف کنیم.

فرج قلی‌زاده - عضو شورا با بیان اینکه آتش‌نشانان ایثارگران به معنای واقعی کلمه هستند، گفت: ضرورت دارد چندین جلسه با حضور متولیان امر برای موضوع ایمنی تبریز اختصاص دهیم. نظارت از اماکن عمومی برعهده شهرداری بوده و در موضوعات ایمنی نصیحت کارساز نبوده و باید راهکارعملی پیشنهاد شود.

غلامحسین مسعودی ریحان - عضو شورا با بیان اینکه تمامی اجناس مغازه‌ها سوخته است، گفت: اگر نگهبان در بازار حضور داشت، به محض وقوع آتش‌سوزی با کپسول آن را خاموش می‌کرد. ضرورت دارد با آگاهی‌سازی مردم از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری کنیم.

گفتنی است، بازار تبریز بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازار سرپوشیده در سطح جهان به‌شمار می‌رود، این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ‌‌ترین بازار سرپوشیده‌ی جهان است.

خواندن خبر در سایت منبع

تبدیل مغازه‌ها به انبار یکی از تهدیدات جدی در بازار تبریز است

مهرخبرگزاری مهر
تبدیل مغازه‌ها به انبار یکی از تهدیدات جدی در بازار تبریز است
تبریز- رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تبریز گفت: تبدیل مغازه‌ها به انبار یکی از تهدیدات جدی در بازار تبریز است چراکه لوازم قابل اشتعال در مغازه‌ها وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبداله تقی پور صبح امروز یک شنبه در جلسه شورای شهر تبریز در عمارت ساعت شهرداری گفت: مغازه‌ها به انبار تبدیل شده و باید از این پس از این اقدام جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه آتش نشانان در این آتش سوزی اخیر بازار تبریز برای حفاظت از اموال و جان مردم ایثار گری کردند، گفت: اگر امروز انتقادی از نبود تجهیزات در شهرداری می‌شود دلیلی بر زیر سوال بردن اقدامات آنان نیست.

شهرام دبیری دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز در این جلسه در خصوص نرخ کرایه‌های تاکسی در شهر تبریز گفت: نرخ کرایه تاکسی‌ها باید رند و کمی تعدیل شود.

قاصدی قائم مقام سازمان تاکسیرانی نیز در این جلسه گفت: کرایه تاکسی‌ها سال گذشته نیز ۲۵ درصد افزایش یافته بود.

وی ادامه داد: علت اینکه در بحث کرایه‌ها کنترلی وجود ندارد، این است که افزایش نرخ کرایه‌ها بر اساس واقعیت نیست. به جز کرایه تاکسی‌ها تمام اقلام افزایش قیمت داشته است.

وی افزود: رانندگان تاکسی‌ها راضی به افزایش کرایه‌ها نیستند چرا که با افزایش کرایه‌، میزان مسافران نیز کمتر می‌شود.

محمدباقر بهشتی دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز در این جلسه شورا گفت: افزایش تورم در اختیار رانندگان تاکسی نیست.

وی گفت: افزایش کرایه کمتر از تورم یعنی کاهش قدرت خرید تاکسی‌ها و در این صورت افزایش کرایه در حد نرخ تورم مجاز است. کرایه تاکسی‌ها باید رند شود.

خواندن خبر در سایت منبع

شهردار: نبود راه دسترسی به بازار تبریز کار آتش نشانان را سخت می‌کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
شهردار: نبود راه دسترسی به بازار تبریز کار آتش نشانان را سخت می‌کند
تبریز - ایرنا - شهردار تبریز گفت: نبود راه دسترسی به بازار تبریز به هنگام شب کار آتش نشانان را برای خاموش کردن آتش در زمان بروز آتش سوزی سخت می کند.

به گزارش ایرنا، ایرج شهین باهر روز یکشنبه در جلسه شورای اسلامی این شهر افزود: حادثه آتش سوزی سرای «ایکی قاپیلی» بازار تبریز با آتش سوزی پلاسکو قابل مقایسه نیست، زیرا هنگام شب راه دسترسی به محل آتش سوزی وجود نداشت و درب بسیاری از سراها بسته بود.

وی اظهار داشت: اگر از نگهبان در سرای «ایکی قاپیلار» استفاده می‌شد، وی می‌توانست آتش سوزی را در همان لحظه و بدون نیاز به آتش نشانی مهار کند.

شهردار تبریز با بیان اینکه برای خاموش کردن این آتش سوزی تمامی ایستگاه‌های آتش نشانی در محل مستقر شده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن موفق به مهار آن شدند، گفت: تجهیزات برای خاموش کردن آتش بازار تبریز کافی بود ولی در صورت برخورداری از هلیکوپتر بهتر می‌شد اقدام کرد.

شهین باهر، ادامه داد: بر اساس استانداردهای جهانی ۳ تا ۵ دقیقه زمان استاندارد برای حضور در صحنه آتش سوزی است که آتش نشانان در حادثه بازار تبریز در مدت ۴ دقیقه در محل حادثه حضور یافته بودند.

وی با بیان اینکه در زمان کنونی سازمان آتش نشانی تبریز در ارایه خدمات و حضور در صحنه با استاندارد جهانی فاصله چندانی ندارد، یادآوری کرد: در این راستا ۳ ایستگاه آتش نشانی در سال گذشته در مناطق مختلف این شهر احداث شد.

شهردار تبریز نصب شیرهای برداشت و شیلنگ‌های ایمنی در بازار این شهر را اقدامی مهم در راستای ایمن سازی آن دانست و گفت: با ایجاد آتش نشانان سیار روزانه در بازار برای افزایش ایمنی این مرکز تاریخی اقدام شده و این اقدام بسیار موثر بوده است.

شهین باهر، با بیان اینکه در بحث ایمن سازی شهر تکلیف دستگاه‌ها مشخص است، افزود: شهرداری به عنوان متولی حفظ ایمنی شهر اخطارهای لازم را به تمامی پاساژها داده و تکلیف کرده که سریعا ایمن سازی‌های لازم را انجام دهند.

وی یادآوری کرد: مسئولیت این امر با هیات امنای پاساژها و مجتمع‌های تجاری است و شهرداری ناظر این کار است.

شهردار تبریز گفت: در سال‌های گذشته دولت در خصوص تجهیز و خرید تجهیزات ایمنی شهر تا ۱۰۰ درصد کمک می‌کرد اما در سال‌های نتوانسته‌ایم مبلغی از دولت کمک بگیریم.

شهین باهر، ادامه داد: مدیریت بازار تاریخی تبریز ۱۰۰ درصد با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و این اداره کل باید هماهنگی‌های لازم را برای ایمنی بازار انجام دهد.

وی اظهار داشت: تلاش می‌شود در زمان کف سازی بازار سیم کشی برق تومسط دستگاه‌های مسئول از طریق کانال‌های زیرسطحی انجام شود.

رئیس شورای اسلامی تبریز نیز در این جلسه با بیان اینکه مسئولان دقت ویژه‌ای برای حراست از بازار تاریخی این شهر داشته باشند، گفت: اقدام به موقع آتش ‌نشانان، نهادهای نظامی و انتظامی، اعضای ستاد بحران و سایر دستگاه‌های مسئول موجب شد تا آتش سوزی سرای ایکی قاپیلی زود خاموش شود.

شکور اکبرنژاد، با اشاره به سابقه آتش‌ سوزی این سرای در سال ۸۸، افزود: تکرار چنین حادثه‌ای پس از ۱۰ سال نشانگر وجود مشکل در این بخش از بازار است.

وی با بیان اینکه بازار تاریخی تبریز سرمایه ‌ای تاریخی برای کشور است، یادآوری کرد: عوامل دخیلی که می‌تواند از وقوع حوادثی مانند آتش‌ سوزی در بازار جلوگیری کند باید مشخص شود و فعالیت آن‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی پیگیری شود.

رئیس شورای اسلامی تبریز گفت: اصناف بازار تبریز می‌توانند برای حفاظت از اموال خود نگهبان به کار گیرند و سیستم هشدار و ضد حریق در مغازه‌ها نصب کنند.

اکبرنژاد، از شهردار تبریز خواست، تغییر وضعیت نیروهای آتش‌ نشانی را بر اساس قانون پیگیری کرده و مسیر رشد استعداد نیروهای جوان شهرداری را فراهم کند.

۸۰۲۳/۵۱۸

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ صحبت‌های راننده پورشه جنجالی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل

مجری صدا و سیما به دنبال پدر زن پولدار!

برترین‌هابرترین‌ها14 ساعت قبل
عصرایران: مجری برنامه «سلام صبح بخیر» در شبکه سه دارد مثلا گزارش ماجرای دو پسر و دختر پورشه سوار اصفهانی که یک بی نوای پراید سوار را کشتند تعریف می‌کند، به پورشه و دختر جوان که می‌رسد انگار که آب از لب و لوچه‌اش آویزان شده باشد می‌گوید از این دخترهای پورشه سوار اگر غلامی چیزی می‌خواهند من در خدمتم. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی: ساعت ۱۳ و ۲۱ دقیقه ظهر امروز حادثه آتش سوزی در خیابان اشرفی اصفهانی نرسیده به جلال آل احمد اطلاع رسانی شد که متاسفانه در این حادثه یک نفر جان خود را از دست دادجلال ملکی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با اطلاع به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی بلافاصله سه ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند. وی گفت: محل حادثه یک مجتمع مسکونی چهارطبقه بود که در حیاط جنوبی آن یک مغازه حدود ۲۵ متری وجود داشت که کاربری آن تعمیرات خودرو و تعویض روغن است. ملکی افزود: همچنین در بخشی از حیاط لوازم یدکی نیز نگهداری می‌شد که با رسیدن ماموران سازمان آتش نشانی محل کاملا شعله ور و تخریب شده بود و در محل حادثه یک دستگاه سمند و یک دستگاه پراید وجود داشت. وی گفت: با ایمن سازی محل سریعا آتش نشانان کار را آغاز کردند و بعد از دقایقی آتش خاموش شد. ملکی گفت: کار آواربرداری همچنان ادامه دارد.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل1 نظر
پایگاه خبری پلیس نوشت: ساعت یک و ۱۷ دقیقه بامداد روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه سال جاری مأموران پلیس راهنمایی و رانندگی از تصادف یک خودروی پورشه با چند خودرو در خیابان «کارگر» شهر اصفهان مطلع و بلافاصله به منظور بررسی صحنه در محل حاضر شدند. در این حادثه خودروی پورشه با یک سواری پراید برخورد کرده بود که راننده خودروی پراید براثر شدت جراحات وارده پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. راننده خودروی پورشه در ادامه پس از برخورد با یک خودروی پراید و یک خودروی پژو ۲۰۶ و بروز خسارت به آنان از صحنه متواری می‌شود. ساعاتی بعد از این حادثه، تصاویر تصادف بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و زیر آن می‌نویسند: «خودروی پورشه در خیابان» کارگر «اصفهان، کورس گذاشته بود که به دلیل سرعت بالا، کنترل خود را از دست داده و با خودروهای دیگر تصادف می‌کند.» فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه راننده پورشه حادثه ساز خود را به پلیس معرفی کرد گفت: مأموران پلیس این فرماندهی محل زندگی راننده متواری را شناسایی کرده بودند که او خود را به پلیس معرفی کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴12 ساعت قبل

اخبار بیشتر