تصویب کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تصویب کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی

تصویب لایحه تابعیت در راستای به رسمیت شناختن از حقوق حقه زنان است

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
تصویب لایحه تابعیت در راستای به رسمیت شناختن از حقوق حقه زنان است
یک عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به تصویب لایحه ⁧اعطای تابعیت⁩ به فرزندان حاصل از ⁧ مادر ایرانی⁩ گفت: این اقدام در راستای به رسمیت شناختن یکی از حقوق حقه ⁧زنان⁩ ایرانی است.

به گزارش وانانیوز، 

نماینده مردم تهران در مجلس در صفحه رسمی توییتر خود ‌نوشت: «لایحه ⁧اعطای تابعیت⁩ به فرزندان حاصل از ⁧ مادر ایرانی⁩ و پدر خارجی اکنون در مجلس تصویب شد. در صورت تایید شورای نگهبان، فرزندان مادر ایرانی می‌توانند تقاضای ⁧ تابعیت ایرانی⁩ دهند.

‏این اقدامی است در راستای حمایت از حقوق انسان‌ها و به رسمیت شناختن یکی از حقوق حقه ⁧زنان⁩ ایرانی.»

خواندن خبر در سایت منبع

مصوبه مجلس برای تعیین تکلیف تابعیت فرزندان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
مصوبه مجلس برای تعیین تکلیف تابعیت فرزندان
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت کردند.

به گزارش مشرق، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی با ۱۸۸ رأی موافق، ۲۰ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از ۲۲۶ نماینده حاضر با کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت کردند.

در این جلسه معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و لعیا جنیدی معاونت حقوقی ریاست جمهوری حضور داشتند.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرات موافقان و مخالفان لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

ایسناخبرگزاری ایسنا
نظرات موافقان و مخالفان لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی
کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در شرایطی تصویب شد که مخالفان آن معتقد بودند که این لایحه ابعاد امنیتی دارد اما موافقان تاکید کردند که این لایحه صدمه‌ای به امنیت و تمامیت ارزی کشور وارد نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، نادر قاضی پور در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس به عنوان مخالف کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصله از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی گفت: تابعیت به خون و پدر و خاک است که در این لایحه محدودیت قائل نمی‌شود. مشخص نیست که شرایط ازدواج زن ایرانی با کدام مرد خارجی است که قرار است فرزندش تابعیت ایرانی گرفته شود. آیا قرار است در کل جهان هر دختری که با هر خارجی ازدواج کند به فرزندان آنها شناسنامه ایرانی دهیم. حداقل باید نام کشورها مشخص شود. با این کار بنیان امنیتی کشور متزلزل شده و به افراد موهوم، ناشناس و جاسوس اعطای تابعیت و شهروندی ایران داده می‌شود.

این نماینده اصولگرای مجلس افزود: از آن طرف اگر مرد خارجی دختر ایرانی را طلاق دهد چطور قرار است حقوق آن دختر را از خارجی طلب کنیم؟ اگر طلاق گرفت و به کشورش برگشت تکلیف این زن با بچه‌هایش چه می‌شود؟ بهتر است قبل از تصویب این قانون سپاه و نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات گزارش جدیدی از خیانت و جاسوسی افراد چند تابعیتی بدهد. کسانی که به کشورشان عشق و علاقه‌ای ندارند ولی ما می‌خواهیم به آنها تابعیت ایرانی دهیم. اصلا چرا باید بی حساب و کتاب به هر خارجی تابعیت ایرانی داده شود؟

وی خطاب به نمایندگان گفت: آیا به آسانی می‌خواهید نام ایرانی عزیزمان که ناموس و عشق و علاقه ما هستند را به خارجی‌ها بدهید که بعد از مدتی آنها رها شده و به کشور برگردانده و بی سرپرست شوند؟ از کجا معلوم که آن فرد خارجی بت پرست نباشد؟ اینها همه باید مشخص شود.

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده اصلاح طلب مجلس به عنوان موافق کلیات گفت: کسانی که می‌گویند مادر به فرزند خونی را منتقل نمی‌کند به زندگی حضرت فاطمه (س) به عنوان افتخار بشریت، انسانیت و ما مسلمانان نگاه کنند. سلسله سادات از طریق حضرت فاطمه زهرا (س) تا به امروز پایدار مانده است و به برکت اسلام و اهل بیت (ع) و وحدت مسلمانان حول اهل بیت (ع) به خاطر وجود مبارک و نازنین حضرت زهرا (س) است. پس چه کسی می‌گوید که تنها تابعیت از طریق پدر منتقل می‌شود و ارتباطی به مادر ندارد؟

وی با بیان اینکه امروز مجلس در یک موقعیت تاریخی قرار گرفته است گفت: در سال ۱۳۱۳ یعنی در زمان رضا خان و دوره‌ای که زن جایگاهی نداشت قانونی تصویب شد که تنها تابعیت از طریق پدر منتقل شود اما امروز زن به کرامت و جایگاه رسیده و بالاترین پست‌ها را دارد. پس ندادن تابعیت از طریق مادر ایرانی چه توجیهی دارد؟ اکنون دولت و مجلس و طیف‌های سیاسی مختلف معتقد به دادن تابعیت هستند. کما این که تنها ۶ کشور جهان وجود دارد که چنین کاری را انجام نمی‌دهند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: این کار عزت بزرگی به زنان ایرانی می‌دهد فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی با مرد خارجی حق داشتن تابعیت ایرانی را ندارند و توجیهی نداشته که آنها هویت ایرانی نداشته باشند و به عزت و هویت ایرانی افتخار نکنند.

فرهاد تجری نماینده قصر شیرین و نماینده اصولگرای مجلس به عنوان دومین مخالف کلیات این لایحه گفت: ما با داشتن قانون اعطای تابعیت خلاء قانونی نداریم. در این مدت افراد زیادی کسب تابعیت کردند و شهروند جمهوری اسلامی ایران شدند. حرف ما این است که کشور ما اکنون با مشکلات بسیاری بخصوص در مورد اشتغال جوانان مواجه است. این که بخواهیم درهای کشور را باز کنیم و به افراد زیادی تابعیت دهیم تنها مشکلاتمان را زیاد می‌کند. کسانی که تابعیت چندگانه دارند و از این به بعد به راحتی می‌توانند وارد کشور شوند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر چطور دستگاه‌های امنیتی می‌تواند ظرف سه ماه صلاحیت امنیتی حدود یک میلیون نفر را بررسی کند؟ کسانی که بخواهند تابعیت کسب کنند زیاد هستند. کما این که تاکنون هم برخی از آنها توانستند تابعیت بگیرند. با هیچ منطقی و عقل سازگار نیست که در شرایط فعلی ما این کار را انجام دهیم.

به گفته‌ی وی، در حال حاضر هم محدودیتی برای دادن تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج پدر ایرانی با زن خارجی هم وجود دارد. باید در این مورد منافع و امنیت ملی لحاظ شود. اکنون ما برای دو تابعیتی‌ها روند سخت گیرانه‌ای داشته و حقوق اجتماعی آنها را محدود می‌کنیم پس چطور می‌خواهیم ظرف سه ماه درهای کشور را برای چند تابعیتی‌ها باز کنیم؟

عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه و نماینده اصولگرای مجلس به عنوان موافق کلیات گفت: ما گرفتار ماده ۹۷۶ قانون مدنی شدیم که تابعیت ذاتی را از پدر منتسب می‌کند که این مغایر آیه‌ی قانونی است که خداوند می‌فرماید شما را زن و مرد خلق کرده است. باید در این موضوع تجدید نظر شود.

وی افزود: کشور ما بی در و پیکر نیست که هر کسی خواست به راحتی وارد کشور شود قطعا برای این کار هم فیلترهایی وجود دارد اما وقتی در جریان جنگ تحمیلی کسانی که از ظلم صدام به ایران آمدند و جنگیدند و زندگی تشکیل دادند اکنون با ازدواجشان با زنان ایرانی فرزندانی بدون هویت ایرانی دارند آیا این فرزندان حق داشتن هویت ایرانی ندارند؟ آنها ازدواج شرعی کرده و مشکلی نداشته و تنها ظلم متوجه بچه‌هایشان می‌شود که هویت و شناسنامه ندارند؟ این فرزندان بی هویتی را با خود تا بزرگسالی دنبال می‌کنند که در آینده این موضوع مشکلاتی را برای جامعه به وجود می‌آورد و حتی ممکن است آنها بخواهند این بی هویتی را تلافی کنند.

به گفته‌ی وی نرخ طلاق در این ازدواج‌ها حدود ۹ درصد است و ۸۱ درصد نرخ پایداری ازدواج می‌باشد. بحث امروز ما این است که این بچه‌ها به خواسته خودشان در ایران به دنیا نیامدند؛ آنها حق دارند که هویت ایرانی داشته باشند.

مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح طلب مجلس به عنوان مخالف کلیات گفت: قطعا باید برای ارتقا و منزلت زن ایرانی برنامه ریزی دقیق شود. مخالفت بنده مشروط است. بحث این است که نباید این کار بدون برنامه ریزی و حساب و کتاب باشد. در این موضوع بحث شرعی وجود ندارد کما این که بسیاری از روحانیون مجلس هم موافق این لایحه هستند. صحبت ما بر این موضوع است که دغدغه نیروی انتظامی و وزارت خارجه در این لایحه برطرف شود.

وی توضیح داد: برای دادن تابعیت باید دستورالعمل را وزارت خارجه بنویسد تا کارها با برنامه ریزی صورت گیرد.

بهمن طاهرخانی نماینده تاکستان نیز به عنوان آخرین موافق کلیات این لایحه گفت: با توجه به پیشرفت جوامع لازم است که این تابعیت داده شود؛ چون در غیر این صورت ناهنجاری اجتماعی ایجاد می‌کند. فرزندان این افراد باید هویت و شخصیت داشته باشد تا در آینده منشأ ناهنجاری برای کشور نباشد. این لایحه صدمه‌ای به امنیت و تمامیت ارزی وارد نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، در نهایت کلیات این لایحه به تصویب مجلس رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

توضیحات جنیدی درباره تعیین تکلیف تابعیت فرزندان

الفخبرگزاری الف
توضیحات جنیدی درباره تعیین تکلیف تابعیت فرزندان
معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: در اعطای تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مسائل امنیتی موضوعیتی ندارد چون می‌خواهیم جهت تابعیت برای فرزندان حاصل ازدواج زن ایرانی با مرد غیر ایرانی با سن کمتر از ۱۸ سال اقدام کنیم.

به گزارش خانه ملت، لعیا جنیدی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۲ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، گفت: حدود ۴ سال این لایحه در دولت مورد بررسی قرار گرفته است و در کمیسیون حقوقی قضایی نیز تغییراتی روی این لایحه اعمال شده است.

معاونت حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه زنان ایرانی از حق انتخاب خود استفاده کرده و ممکن است با مردی غیرایرانی ازدواج کرده باشند، افزود: حاصل این ازدواج این بوده که این افراد فرزندانی در داخل ایران دارند که به دلیل علاقمندی می‌خواهند هویت ایرانی داشته باشند که برای حفظ هویت زن ایرانی و حفظ هویت فرزند باید تابعیت آن‌ها را مشخص کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مریم میرزاخانی تا لحظه مرگ خود به دنبال این بود که فرزندش تابعیت ایرانی داشته باشد، ادامه داد: جمعیتی در ایران از مادر ایرانی متولد می‌شوند اما ما آن‌ها را ایرانی نمی‌دانیم که این افراد به شدت احساس تبعیض می‌کنند و ممکن است تحصیل آن‌ها با مشکلات زیادی مواجه شود.

جنیدی با بیان اینکه اشتغال قانونی و تحصیل یکی از مشکلات افرادی است که مادر ایرانی دارند، تاکید کرد: افرادی که احساس تبعیض می‌کنند خود به خود با گذشت زمان با نظم اجتماعی درگیر می‌شوند و در نقطه مقابل نظم اجتماعی قرار می‌گیرند و حتی می‌توانند خطر امنیتی ایجاد کنند.

وی با تاکید بر اینکه قانون مدنی از فقه امامیه و شیعه اخذ شده است، افزود: بخشی از این قانون از فقه امامیه نیست که باید در این بخش تامل بیشتری شود و نظرات اجتهادی جدید اخذ شود.

معاونت حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه ما تحت تاثیر نظام‌های حقوقی، شاخه رومی همانند فرانسه بوده‌ایم، ادامه داد: این نظام‌های حقوقی که ۱۰۰ سال پیش به صورت محدود تابعیت از جانب مادر و به صورت مطلق تابعیت از جانب پدر را می‌شناختند اما همان نظام‌ها با گذشت نزدیک به یک قرن تغییر الگو داده‌اند و در حال حاضر قبول دارند که سیستم خون از جانب مادر و پدر کار می‌کند اما ما هنوز همچنان آن الگوی قدیمی را داریم.

وی با تاکید بر اینکه برخی این انتقاد را مطرح می‌کنند که اگر تابعیت از جانب مادر پذیرفته شود سبب چند تابعیتی می‌شود، تصریح کرد: هیچ دولتی اراده خود را به دلیل اینکه ممکن است تابعیت مضاعف ایجاد شود به اراده طرف خارجی واگذار کند چرا که خلاف واقعیت ملی است و هر کشوری براساس مصالح خود اعطای تابعیت می‌کند.

جنیدی با بیان اینکه هم اکنون ما در سیستم تابعیت از جانب پدر، تابعیت خود به خودی برای نسل‌های متوالی داریم، افزود: ممکن است تا ۱۰ نسل حتی اگر بگذرد فردی که پدر پدربزرگ پدربزرگش ایرانی بوده تابعیت کشور ما را اخذ کرده و با حضور در کنسولگری ایران شناسنامه اخذ کند.

معاونت حقوقی رئیس جمهور، تصریح کرد: در اعطای تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مسائل امنیتی موضوعیتی ندارد چون می‌خواهیم جهت تابعیت برای فرزندان حاصل ازدواج زن ایرانی با مرد غیر ایرانی با سن کمتر از ۱۸ سال اقدام کنیم که مساله امنیتی ندارد بنابراین بعد از تصویب کلیات، دستورالعمل اجرایی تابعیت باید بر عهده وزارت امور خارجه گذاشته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
الفالف13 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر20 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف9 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

اخبار بیشتر