1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

بحران کاغذ؛ زنگ خطری برای مطبوعات

کشف انبار دپوی میلیاردی کاغذهای احتکار شده در کرج

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کشف انبار دپوی میلیاردی کاغذهای احتکار شده در کرج
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان البرز از کشف انبار میلیاردی کاغذ احتکار شده در کرج خبر داد.

- اخبار استانها -

علی اکبر مختاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج اظهار داشت: در پی اخبار مردمی یک انبار پر از کاغذ در کرج کشف شد که ارزش این کاغذهای کشف شده میلیاردی است.

وی افزود: شخص صاحب کاغذها یک چاپخانه در تهران دارد ولی انبارش در کرج است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان البرز با بیان با هرگونه تخلفی در زمینه احتکار برخورد می‌شود، بیان کرد: درباره این انبار پر از کاغذ هم پرونده تشکیل شده و ابعاد مختلف آن بررسی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آیا با وجود پیشرفت تکنولوژی هنوز استفاده از کاغذ منطقی است؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
آیا با وجود پیشرفت تکنولوژی هنوز استفاده از کاغذ منطقی است؟
مصرف سالانه 560 میلیون درخت برای تولید کاغذ در ایران عدد کمی نیست، قطعا تک تک افراد جامعه در قبال منابع طبیعی کشور مسئول هستند، اما چه کار می‌شود کرد؟ ایا تکنولوژی‌های جدید می‌تواند کمک شگرفی به حل شدن این داستان بکند؟ آیا استارتآپ‌ها برای تبدیل دنیا به یک مکان بهتر برای زندگی راه حلی دارند؟

تاکنون برای خیلی‌ها پیش آمده که تیتر اول روزنامه‌ای را با عنوان «قطع درختان برای تولید کاغذ» یا «مصرف بی رویه کاغذ = قطع هزاران درخت» و امثال آن دیده باشند. یا تلویزیون را روشن کنند و ببینند کارشناس محترم برنامه به همراه مجری در حال صحبت از قطع بی رویه درختان برای تولید کاغذ می‌کند و کلی مقاله و کمپین دیگر. اما سوال اینجاست که آیا در شرایط فعلی اقتصادی که قیمت مواد اولیه تولید کاغذ بالا رفته و به موضوع آسیب‌های زیست محیطی و قطع درختان اضافه شده، چه راه کاری برای حل این مسئله وجود داره؟ آیا هنوز هم با افزایش قیمت و ادامه دادن به فرآیند گذشته تولید کاغذ می‌توان نیاز بازار را برطرف کرد؟ آیا وقت آن نرسیده که به روش‌های مدرن و جایگزین توجه بیشتری کرد و تغییر فرهنگی مورد نیاز در زمینه مصرف کاغذ را آغاز کردد؟

طبق آمار ارائه شده در زمینه میزان مصرف درختان برای تولید کاغذ همین بس که همه بدانند برای تولید ۵۰۰ برگ کاغذ A۴ یک تنه کامل درخت استفاده می‌شود. در عین حال خوب است که همه بدانند سرانه مصرف کاغذ در کشور ایران معادل ۲۲ کیلوگرم است. حالا یک بند کاغذ A۴ که شامل ۵۰۰ برگ کاعذ است و وزنی حدودا معادل ۲٫۵ کیلیوگرم دارد. یعنی حدودا هر کدام از افراد سالانه ۳، ۴۰۰ برگ کاغذ مصرف می‌کنند. سهم هر یک ایرانی از میزان مصرف درختان در سال معادل ۷ تنه تنومند درخت است. به نظر ناراحت کننده است؟ حدود جمعیت ایران ۸۰ میلیون نفر است پس دیگر صحبتی از قطع سالانه پانصد و شصت میلیون درخت نمی‌توان زد.

همه افراد در قبال منابع کشور ایران مسئول هستند و باید دلسوزانه برای یافتن راه حل، جهت کاهش مصرف درختان برای تولید کاغذ تلاش کنند. بی شک استفاده از نسخه‌های الکترونیک روزنامه و نشریات، کتاب‌ها، اعم از درسی و غیر درسی، کمک آموزشی، تمرین و آزمون می‌تواند در کاهش مصرف کاغذ اثر چشم‌گیری بگذارد. روند استفاده از محصولات منتشر شده در قالب نسخه‌های الکترونیک و کاهش قیمت چشم گیر آنها نسبت به نسخه‌های کاغذی، بیانگر اقدام همه کشورها، در راستای کاهش مصرف کاغذ است. فرهنگ استفاده از کتاب‌های و مجلات الکترونیک روز به روز در حال گسترده شدن است و برگزاری کمپین‌هایی مثل #نه_به_کاغذ خود بیانگر شروع این حرک در ایران است.

یکی از قسمت‌هایی که سالانه بخش قابل توجهی کاغذ مصرف می‌کند، برگزاری آزمون‌های حضوری است که در همه عرصه‌ها رواج دارد. از آزمون‌های استخدامی و ضمن خدمت در سازمان‌ها گرفته تا آزمون‌های مدرسه‌ای و آموزشی. که استفاده از مرجع برگزاری آزمون آنلاین می‌تواند سهم بزرگی از مصرف کاغذ را کاهش دهد. تجربه دوتست در ۲ سال اخیر نشان می‌دهد که حتی وزارتخانه‌ها نیز به این نکته حساس هستند و در همین راستا اقدام به برگزاری آزمون‌های خود به صورت آنلاین کرده‌اند و یا حتی شهرداری‌ها.

امید که مجموعه‌های بزرگ برگزاری آزمون نیز با استفاده از مرجع برگزاری آزمون آنلاین نقش خود را در کاهش مصرف کاغذ به خوبی ایفاء کنند. دوتست به عنوان مرجع برگزاری آزمون آنلاین در کشور، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری با برگزار کننده‌های آزمون اعلام می‌دارد و خوشحال خواهد بود که بتواند سهم کوچکی در کاهش هدر رفت سرمایه‌های کشور داشته باشد.حامی محیط زیست باشیم

انتشار محتوا:اخبار رسمی

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۸ صفحه‌ای صفحات روزنامه همشهری به دلیل کمبود کاغذ

همشهریخبرگزاری همشهری
کاهش ۸ صفحه‌ای صفحات روزنامه همشهری به دلیل کمبود کاغذ
همشهری آنلاین: روزنامه همشهری به دلیل کمبود کاغذ تا اطلاع ثانوی در ۱۶ صفحه منتشر شود

روزنامه همشهری به دلیل بحران کمبود و گرانی کاغذ، از فردا، ۲۲ اردیبهشت تا اطلاع ثانوی در ۱۶ صفحه منتشر می‌شود. کاهش ۸ صفحه‌ای صفحات روزنامه تصمیمی سخت اما ناگزیر بود.

بحران کاغذ در سال جدید از مرحله گرانی وارد مرحله کمبود و در حال حاضر وارد مرحله نبود! شده‌است. همشهری در هفته‌های گذشته تلاش کرد با اقداماتی چون کاهش ضمیمه‌های استانی و محله و پیام و همچنین کاهش تیراژ، از کاهش صفحات اجتناب کند. اما از آنجا که موجودی کاغذ برای انتشار همه صفحات کافی نیست، میان توقف انتشار و کاهش صفحات، دومین راه را انتخاب کرد.

همشهری تاکنون در چندین گزارش دلایل و مشکلات کاغذ را باز خوانی کرده است و در آینده نیز بیشتر در اینباره خواهیم گفت.

روزنامه ایران نیز از فردا در ۱۶ صفحه منتشر خواهد شد. کد خبر ۴۴۰۰۱۵

خواندن خبر در سایت منبع

بحران کاغذ، همشهری و ایران را هم فرا گرفت

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
بحران کاغذ، همشهری و ایران را هم فرا گرفت
مسئولان دو مؤسسه ایران و همشهری از کاهش هشت صفحه‌ایِ این دو روزنامه به دلیل بحران جدی کاغذ خبر دادند.

برترین‌ها: مسئولان دو مؤسسه ایران و همشهری از کاهش هشت صفحه‌ای این دو روزنامه به دلیل بحران جدی کاغذ خبر دادند.

کاهش ۸ صفحه‌ای روزنامه ایران

جواد دلیری سردبیر روزنامه ایران خبر داد به علت بحران جدی کاغذ، از فردا ۸ صفحه از صفحات این روزنامه کم خواهد شد.

روزنامه ایران تا امروز در ۲۴ صفحه منتشر می‌شد و از فردا در ۱۶ صفحه منتشر خواهد شد.

بحران کاغذ، همشهری و ایران را هم فرا گرفت - 5

آقای دلیری دراین باره توضیح داده‌است: به دلیل بحران جدی کاغذ، از یکشنبه و تا اطلاع ثانوی ۸ صفحه از صفحات روزنامه ایران را کاهش دادیم!

او نوشته است: مجبوریم به فکر کاهش تیراژ، کاهش صفحات و تعطیل کردن روزنامه در بین تعطیلی‌ها باشیم تا مصرف کاغذ را کاهش دهیم و روز‌های بیشتری دوام بیاوریم. مشکلاتی از قبیل افزایش قیمت کاغذ، زینک و مرکب و دیگر هزینه‌های جاری در کنار کاهش منابع درآمدی مطبوعات از مواردی است که رسانه‌های مکتوب را گرفتار کرده است.

به نوشته‌ی سردبیر روزنامه ایران «بحران کاغذ به حدی جدی است که تیراژ بسیاری از روزنامه‌ها در دوماه گذشته به یک سوم کاهش پیدا کرده است» و براساس اطلاعاتی که وی دارد «برخی روزنامه‌ها تا یکی دو شب دیگر بیشتر کاغذ ندارند.»

همشهری هم ۸ صفحه کم می‌کند

خانم نیلوفر قدیری عضو هیات مدیره روزنامه همشهری خبر داد: روزنامه همشهری از فردا تا اطلاع ثانوی در ۱۶ صفحه منتشر می‌شود. بحران کاغذ آتش به جان مطبوعات زده است.

روزنامه همشهری تا امروز در ۲۴ صفحه منتشر می‌شد و از فردا در ۱۶ صفحه منتشر خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدیو/ آرزوی تلخ یک زوج عاشق در برنامه زنده: آرزو دارم دستش و بگیرم اما نمیتونم

انتخابانتخاب19 ساعت قبل

خلاقیت بدون هیچ امکاناتی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۹۵ هزار تومان است.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
او با اشاره به این که جمعیت، عامل سرمایه انسانی است: جمعیت دهان هایی برای خوردن نیستند بلکه دست هایی هستند برای کار کردن و مغزهایی هستند برای فکر کرد و جمعیت یکی از عوامل قدرت است و جمعیت از مبانی حفظ پرستیژ بین المللی و قدرت کشور است البته جمعیت باکیفیت. مشفق با اشاره به رابطه معکوس سطع توسعه با نرخ جمعیت گفت: اکنون مهاجرت هم نقش به سزایی در کاهش جمعیت دارد که باید به آن هم توجه کرد. این کارشناس گفت: باید بدون شتابزدگی و با گفتمان سازی مسائل جمعیتی را حل کنیم. محزون گفت: میزان رشد جمعیت به ۱٫۴ درصد رسیده است و با این روند در سال ۱۴۰۰ سهم جمعیت بالای ۶۰ سال از مرز ۱۰ درصد عبور خواهد کرد و با همین روند در سال ۱۴۳۰ به ۲۶ درصد خواهد رسید. مروتی گفت: باید فرهنگ سازی کنیم مردم الان بیشتر از ۲ فرزند نمی‌خواهند حتی اگر وضع اقتصادی شان بهتر شود.

اخبار بیشتر