این روزها ظریف با چه اهدافی به کشورهای مختلف سفر می‌کند؟ + فیلم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

این روزها ظریف با چه اهدافی به کشورهای مختلف سفر می‌کند؟ + فیلم

ظریف: تحرکات مشکوک در منطقه با هدف تنش زایی است

ایرناخبرگزاری ایرنا
ظریف: تحرکات مشکوک در منطقه با هدف تنش زایی است
تهران- ایرنا - وزیر امور خارجه اقدامات و خرابکاری های مشکوک در منطقه را از محورهای مطرح شده در دیدار با همتای هندی خود عنوان کرد و گفت: قبلا هم ما پیش بینی این گونه اقدامات در جهت دامن زدن به تنش در منطقه را کرده بودیم.

به گزارش خبرنگار روز سه شنبه ایرنا، «محمدجواد ظریف» که عصر روز گذشته به هند سفر کرده است امروز سه شنبه پس از دیدار با سوشما سواراج همتای هندی خود، این دیدار را خوب ارزیابی کرد و اظهارداشت: همانطور که این روزها ما مواضع جمهوری اسلامی را برای شرکای نزدیکمان از جمله روسیه تبیین کرده‌ایم، در دیدار امروز هم در مورد آخرین تحولات برجام و اقدامات جمهوری اسلامی توضیحات کافی داده و اقدامات جمهوری اسلامی در این خصوص تبیین شد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: وزیر خارجه هند و سایر طرف‌ها نیز بر اهمیت این که ایران باید از منافع برجام بهره مند شود تاکید داشته و درخواست داشتند تا اقدامات لازم صورت بگیرد. ما هم تاکید کردیم جمهوری اسلامی اقدامات خود را در چارچوب برجام انجام داده است.

وی در خصوص تحرکات رخ داده در سطح منطقه هم گفت: در دیدار امروز در مورد مسائل منطقه و همچنین خطراتی که سیاست‌های افراد تندرو در داخل حکومت آمریکا و در منطقه تلاش دارند بر منطقه تحمیل کنند، گفت و گو شد.

ظریف اضافه کرد: در این دیدار همچنین از نگرانی‌ها از اقدامات و خرابکاری‌های مشکوک در منطقه صحبت شد و اعلام کردیم که قبلا هم ما پیش بینی این گونه اقدامات در جهت دامن زدن به تنش در منطقه را کرده بودیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی یادآورشد: همچنین در مورد مباحث مربوط به انرژی، چابهار و روابط دوجانبه بسیار خوب بین ایران و هند گفت و گو شد. علاوه بر این درباره میزان بالای تجارت بین دو کشور و تلاش دو کشور برای تداوم آن مورد توجه و تاکید قرار گرفت.

ظریف با اشاره به تحولات افغانستان گفت: در موضوع افغانستان و تحولات آن کشور و ضرورت مبارزه با تروریسم نیز تبادل نظر لازم صورت گرفت.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: هند در بسیاری از زمینه‌ها با ایران همراه و هماهنگ هست و اینگونه گفت وگوها و تبادل نظرها برای روابط دو کشور حتما ضروری هست.

سیام**ا. م**۲۰۲۱**

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر | دیدار ظریف با همتای هندی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تصاویر | دیدار ظریف با همتای هندی
وزیر امور خارجه کشورمان با همتای هندی خود دیدار کرد.

به گزارش خبرآنلاین، ظریف پیش از هند به ترکمنستان سفر کرده بود.

تصاویر | دیدار ظریف با همتای هندی - 2

خواندن خبر در سایت منبع

دستاورد سفر ظریف به ترکمنستان

ایرناخبرگزاری ایرنا
دستاورد سفر ظریف به ترکمنستان
تهران - ایرنا - محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در صدر یک هیات بلند پایه عازم عشق آباد شد تا با مقامات عالی ترکمنستان در باره مسائل دو جانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی دیدار و گفت وگو کند.

وی در این سفر دور روزه در دیدارهای خود از جمله با 'قربانقلی بردی محمداف' رئیس جمهوری کشور میزبان، راه‌های گسترش روابط دو جانبه از جمله در زمینه‌های سیاسی، تجاری، حمل و نقل، انرژی، گمرکی و همچنین مهم‌ترین تحولات منطقه‌ای و جهانی را مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار داد.

ظریف صبح دوشنبه در دیدار با رئیس جمهوری ترکمنستان، در خصوص ابعاد مختلف روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی در چارچوب رایزنی‌ها و مشورت‌های دوجانبه مذاکره و گفت وگو کرد.

وی همچنین در دیدار ظهر دوشنبه با 'رشید مردوف' همتای ترکمستانی خود گفت که مشترکات ایران و ترکمنستان بیش از همسایگی است و جمهوری اسلامی ایران برای گسترش بیش از پیش روابط دو کشور دوست و همسایه آمادگی کامل دارد.

همکاری در مجامع و سازمان‌های بین المللی، مسائل منطقه‌ای به ویژه درخصوص افغانستان، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، سفر قریب الوقوع رئیس جمهور ترکمنستان به ایران، همکاری‌های ترانزیتی و ریلی، همکاری در حوزه انرژی و برق، اتباع زندانی در دو کشور و دریای خزر از جمله موضوعات و محورهای گفت وگوی دو مقام بود.

وزیر خارجه ترکمنستان در این نشست با اشاره به اهمیت سفر ظریف به ترکمنستان، گفت: 'ترکمنستان و ایران از قابلیات‌های سیاسی توسعه روابط همه جانبه برخوردار هستند به همین دلیل عشق آباد اراده سیاسی قویی برای گسترش همه جانبه روابط با تهران دارد'.

دو وزیر خارجه بعد از این دیدار رسمی، ریاست یک نشست مشترک هیات‌های رسمی دو کشور را که با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های نفت، راه و شهرسازی و نیرو از ایران و بخش‌های مرتبط ترکمنستانی در محل وزات خارجه ترکمنستان در عشق آباد برگزار شد، به عهده گرفتند.

در این نشست پس از گفت وگو و تبادل نظرهای فنی و کارشناسی، درخصوص مهمترین مسائل اقتصادی - تجاری موجود میان دو کشور تفاهمات و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای حاصل شد.

بررسی وضعیت شهروندان ایرانی و ترکمن زندانی در دو کشور از جمله موارد مطرح در این نشست کارشناسی و همچنین در دیدار ظریف با رئیس جمهوری و همتای ترکمنی او بود که براساس گزارشات توافقات مثبتی نیز در این خصوص حاصل شد.

پیشتر در پی سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به عشق‌آباد و در ادامه رایزنی‌های مقامات دو کشور و در راستای اجرای موافقتنامه انتقال محکومان فیمابین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان بود که در هشتم فروردین ۱۳۹۷ تعداد ۲۸۳ زندانی ایرانی و تعدادی زندانی ترکمنی در مرز لطف‌آباد و با حضور نمایندگان قضایی دو کشور و همچنین نماینده سفارت کشورمان در عشق آباد مبادله شده بودند.

از جمله موضوعات مطرح در دیدارهای وزیر خارجه ایران با مقامات و نیز در نشست مشترک کارشناسان، موضوع رژیم حقوقی دریای خزر بود.

قربانقلی بردی‌محمداف، رئیس‌جمهور ترکمنستان اسناد بین‌المللی که در نشست ۱۲ اوت سال ۲۰۱۸ در خلال دیدار سران کشورهای ساحلی دریای خزر در آکتائو به امضا رسیده بود را دیروز قبل ظهر تصویب کرد.

این اسناد شامل دو پروتکل الحاقی به موافقتنامه ۱۸ نوامبر ۲۰۱۰ در زمینه همکاری‌های امنیتی در دریای خزر، در ارتباط با اقدامات هماهنگ نیروهای مرزی و همکاری در مبارزه علیه تروریسم در این دریاچه بود.

یک هیات ترکمنستانی نیز اخیرا در نشستی که با حضور هیات‌های وزارتخانه‌های دفاع کشورهای ساحلی دریای خزر اخیرا در آستاراخان روسیه برگزار شد، شرکت کرده بود.

در این رویداد مسائل مربوط به اجرایی شدن موافقتنامه پیشگیری از حوادث در دریای خزر که اوت سال گذشته در خلال پنجمین نشست سران کشورهای ساحلی در آکتائو امضا شده بود، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در دیدار مذکور طرفین تایید کردند که سطح بالای اعتماد متقابل میان ناوگان‌های ساحلی کشورهای حوزه خزر وجود دارد و هیات‌ها آمادگی خود را برای بحث پیرامون پیش‌نویس موافقتنامه اقدامات اعتمادساز در دریای خزر در آینده اعلان داشتند.

این سند با هدف تضمین امنیت ناوبری کشتی‌های نظامی و پرواز هواپیماهای نیروهای نظامی کشورهای پیرامون در منطقه خزر به امضا می‌رسد.

سران پنج کشور ساحلی دریای خزر در اوت سال ۲۰۱۸ در آکتائو قزاقستان کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر را به امضا رساندند. بخش مهمی از این کنوانسیون مربوط به ترتیبات امنیتی منطقه خزر، به ویژه حضور نیروهای نظامی خارجی در این حوزه بود.

** دستاوردهای سفر

وزیر خارجه ایران در پایان این سفر دو روزه دستاورهای آنرا مثبت ارزیابی و تاکید کرد که همکاری‌های ایران و ترکمنستان در زمینه‌های انرژی، ترانزیت، حمل و نقل و مبارزه با مواد مخدر گسترش می‌یابد.

وی در این خصوص گفت: 'دیدارهای خوبی با رییس جمهوری و وزیر امور خارجه این کشور داشتم و در این دیدارها درباره روابط دو جانبه و مسائل منطقه‌ای و بین المللی صحبت کردیم'.

وزیر امور خارجه با بیان این که روابط ایران و ترکمنستان به عنوان دو کشور همسایه و دوست نزدیک بسیار گسترده است، تصریح کرد: 'امروز توافق کردیم همکاری‌ها در همه حوزه‌ها از جمله حمل و نقل به ویژه راه آهن، انرژی و برق، مسئله دریای خزر و سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری ترکمنستان به ایران ترانزیت، همکاری‌های تجاری و مبارزه با مواد مخدر و سایر حوزه‌ها با سرعت بیشتری گسترش یابد'.

وی بر توسعه روابط فرهنگی دو کشور تاکید کرد و گفت: 'همکاری‌های ایران و ترکمنستان در حوزه فرهنگی به نفع دو کشور و مردم منطقه است و باید پیشرفت کند'.

ظریف ابراز امیدواری کرد که هم مردم دو کشور و هم مردم منطقه از نتایج مثبت توسعه همکاری‌های تهران و عشق‌آباد در حوزه تجاری و فرهنگی، همکاری در حوزه مبارزه با مواد مخدر بهره‌مند شوند.

ظریف حتی در بدو ورود به هند نیز در جمع خبرنگاران در باره سفر به ترکمنستان گفت: سفر بسیار خوبی را به ترکمنستان داشتم و در این سفر در مورد همکاری‌های دو جانبه و چندجانبه صحبت‌های خوبی شد به نحوی که این موضوع به نفع مردم دو کشور و منطقه باشد.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف تاکنون چند سفر به عشق آباد انجام داده است که از جمله در دی ماه ۱۳۹۲ برای شرکت در سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور و در فروردین ۱۳۹۶ بود که البته رشید مردوف، همتای ترکمستانی او نیز پیشتر در مرداد ۱۳۹۴، اردیبهشت ۱۳۹۵، مرداد ۱۳۹۶ و در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ به تهران سفر کرده بود.

وی عصر دوشنبه عشق آباد را ترک و راهی دهلی نو شد تا با مقامات هندی درخصوص مسائل فیمابین بحث و تبادل نظر کند.

گزارش از علی نصیری**

آساق**۱۳۷۸**۱۶۶۳**

خواندن خبر در سایت منبع

دیدار و رایزنی ظریف با همتای روسی خود

موجخبرگزاری موج
دیدار و رایزنی ظریف با همتای روسی خود
در جریان سفر ظریف به هند، این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با همتای هندی خود دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد جواد ظریفوزیر امور خارجه ایران در جریان سفر به هند با همتای هندی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

در جریان این دیدار، این دو مقام عالی رتبه در مورد مسائل منطقه‌ای و بین المللی دیدار و رایزنی کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | دلیل سفر ظریف به هند چه بود؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
وزیر امور خارجه کشورمان پس از سفر به ترکمنستان به هند رفت و در میان خبرنگاران از اهداف سفر خود گفت.

نظرها

در ادامه بخوانید

مهرمهر13 ساعت قبل
برخی دیگر از نامزدهای انتخاباتی اقدام به دعوت چهره‌های مشهور و معروف ورزشی به حوزه انتخابیه کرده بودند، به عنوان مثال فیروزکوه و دماوند، میزبان بهداد سلیمی، قهرمان جهان و المپیک و علی فتح اله زاده، مدیر عامل سابق استقلال برای حمایت از یک کاندیدای خاص بود. از بغض یک نامزد انتخاباتی تا ایجاد امیدواری به طرفداران توسط نامزدهای رد صلاحیت شدهدر حوزه انتخابیه پاکدشت، اما یکی از کاندیداهای انتخاباتی که در مراسمی کم جمعیت در حال سخنرانی بوده است، از آنچه وضعیت سخت اقتصادی مردم عنوان کرده است، بغض می‌کند و دقایقی با صدای بغض آلود سخنرانی کرده و سپس مطالب خود را به اتمام می‌رساند. در حوزه انتخابیه شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک نیز شاهد فعالیت برای حذف پوسترهای تبلیغاتی در محل‌های غیر مجاز هستیم، تعدادی از نامزدهای انتخاباتی در این حوزه نیز اقدام به برپایی ضیافت شام تبلیغاتی برخلاف تذکرات رئیس ستاد انتخابات استان تهران کرده‌اند و این روند ادامه دارد. تعدادی از کاندیداهای رد صلاحیت شده نیز همچنان جلسات انتخاباتی تشکیل داده و به طرفداران خود امیدواری می‌دهند، آنها معتقدند هنوز احتمال تأیید صلاحیتشان وجود دارد، با این حال اعلام کرده‌اند، که در صورت عدم تأیید صلاحیت از یکی از نامزدهای انتخاباتی حمایت خواهند کرد. کم‌تر از ۲ روز تا پایان تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و در این میان هر نامزد انتخاباتی سعی در جذب رأی حداکثری و راهیابی به مجلس شورای اسلامی را دارد، اما باید قبل از هرچیز به پسوند «اسلامی» در نام مجلس دقت داشت و از شیوه‌های غیر اسلامی و غیر اخلاقی برای رسیدن به کرسی مکانی اسلامی پرهیز کرد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین16 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - زلزله‌ای به بزرگی ۳٫۶ ریشتر صبح سه شنبه آغاجاری در خوزستان را لرزاند. به گزارش ایرنا به نقل از مرکز لرزه نگاری کشور این زمین لرزه در ساعت ۸:۲۷ صبح امروز در عمق ۱۲ کیلومتری زمین در منطقه آغاجاری خوزستان به وقوع پیوست. به گفته مدیر کل مدیریت بحران خوزستان تا این لحظه خسارتی از این زمین لرزه گزارش نشده است. کیامرث حاجی زاده بیان کرد: در پی وقوع این زمین لرزه به فرمانداری‌های آغاجاری و بهبهان به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه احتمالی آماده باش اعلام شد. شهرستان آغاجاری در جنوب شرقی استان خوزستان واقع شده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
انتخابات مجلس یازدهم در حالی پیش رو است که اغلب تائید صلاحیت‌شدگان از یک طیف خاص هستند و این اولین بار نیست که شاهد حضور یک جناح سیاسی در مجلس هستیم. در آن زمان شاهد بودیم که کشور نتوانست از تنگناها به‌درستی عبور کند و دچار چالش‌های فراوانی شدیم. بنابراین، روند پیش‌گرفته شده به‌هیچ‌عنوان روند مطلوبی نیست و باید نسبت به این قضیه فکر عاجلی شود. این البته بیش از اینکه مربوط به انتخابات باشد مربوط به یک نوع نگرش است که متأسفانه سال‌ها است که در اداره کشور حاکم شده است. بدون شک این مسیری نیست که خواست مردم باشد و طبیعتا پاسخگوی عواقب آن باید کسانی باشند که چنین نتایجی را رقم زدند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین16 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - زلزله‌ای به بزرگی ۳٫۶ ریشتر صبح سه شنبه آغاجاری در خوزستان را لرزاند. به گزارش ایرنا به نقل از مرکز لرزه نگاری کشور این زمین لرزه در ساعت ۸:۲۷ صبح امروز در عمق ۱۲ کیلومتری زمین در منطقه آغاجاری خوزستان به وقوع پیوست. به گفته مدیر کل مدیریت بحران خوزستان تا این لحظه خسارتی از این زمین لرزه گزارش نشده است. کیامرث حاجی زاده بیان کرد: در پی وقوع این زمین لرزه به فرمانداری‌های آغاجاری و بهبهان به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه احتمالی آماده باش اعلام شد. شهرستان آغاجاری در جنوب شرقی استان خوزستان واقع شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| شکرالله حسن بیگی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران، گفت: ۲۳۸ نامزد در سطح استان تهران تا شب گذشته از ادامه رقابت انتخاباتی برای مجلس یازدهم انصراف داده‌اند. وی با اشاره به اینکه از روز پنجشنبه ۲۴ بهمن مهلت قانونی تبلیغات انتخاباتی همزمان در سراسر کشور آغاز شده است، افزود: از همه نامزدهای انتخابات می‌خواهیم از فرصت تبلیغات تا ساعت ۸ صبح پنجشنبه اول اسفند برای معرفی خود و افزایش شور و نشاط انتخاباتی استفاده کنند. شورای نگهبان صلاحیت ۱۵۷۶نفر در استان تهران را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید کرده بود. منبع: ایسنا

اخبار بیشتر