اخبار روز بازار خودرو - سه‌شنبه 24 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - سه‌شنبه 24 اردیبهشت‌ماه

خودرویی با ۳۲ میلیون تومان خلافی راهی پارکینگ شد

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
خودرویی با ۳۲ میلیون تومان خلافی راهی پارکینگ شد
معاون اجتماعی راهور تهران از انتقال خودرویی با ۳۲ میلیون تومان خلافی به پارکینگ خبر داد.

به گزارش وانانیوز،

سرهنگ بشیری در این باره اظهار کرد: چندی پیش خودروی پژو پارس توسط پلیس راهور متوقف شد و پس از بررسی‌های ماموری که وی را متوقف کرده بود، مشخص شد که حدود ۳۲میلیون تومان خلافی دارد.

وی ادامه داد: ‌ این خودرو با برگه خلافی ۳۲ میلیون و ۱۱۸ هزار تومان توسط پلیس بزرگراه راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ به پارکینگ منتقل و قرار شد تا پس از پرداخت جریمه‌های معوق و اخذ برگه عدم خلافی، چنانچه به علت دیگری توقیف نباشد پس از احراز هویت به مالک قانونی‌اش تحویل داده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

خریداران برلیانس و بلاتکلیفی تحویل خودرو

مهرخبرگزاری مهر
خریداران برلیانس و بلاتکلیفی تحویل خودرو
اگرچه صنعت خودروی ایران در مراحل اولیه تحریم‌ها بعد از خروج ترامپ از برجام قرار داشت، اما خودروسازان بدون توجه به مشکلات احتمالی واردات قطعات، اقدام به پیش‌فروش‌های بی‌اندازه کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، اگرچه صنعت خودروی ایران در مراحل اولیه تحریم‌ها بعد از خروج ترامپ از برجام قرار داشت، اما خودروسازان بدون توجه به مشکلات احتمالی واردات قطعات، اقدام به پیش‌فروش‌هایی بیش از توان تولید خود کردند. مروری بر کارنامه خودروسازان در سال گذشته نشان می‌دهد که بسیاری از مشتریانی که سال گذشته برای تأمین نیاز خود یا سرمایه‌گذاری ناشی از نااطمینانی به شاخص‌های اقتصادی و به منظور حفظ سرمایه خود وارد بازار خودرو شده و اقدام به پیش‌خرید خودرو از خودروسازان کرده بودند، هنوز هم نتوانسته‌اند با گذشت ماه‌ها از سررسید موعد تحویل، خودروی خود را تحویل بگیرند.

این روزها تجمع‌های متعددی هر روز از سوی خریداران خودروهای مختلف مقابل درب ساختمان اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود که حاضران در آن، خواستار تعیین تکلیف خودروهای ثبت نامی خود پس از گذشت ماه‌ها هستند. این در حالی است که مراجعات مکرر آنها به نمایندگی‌های خودروسازان هم عمدتا بدون نتیجه باقی مانده و تنها تماس‌هایی که با مشتریان در حوزه خودروهای ثبت نامی صورت می‌گیرد، در مورد تکمیل وجه است و کمترین پاسخگویی در این رابطه وجود ندارد.

خریداران برلیانس و بلاتکلیفی تحویل خودروها

برلیانس یکی از خودروهایی بود که سال گذشته با افزایش تقاضای خریداران مواجه شد و البته شرکت تولیدکننده نیز با عطش فراوان نسبت به پیش فروش و اخذ وجه از مشتریان اقدام می‌کرد، حال آنکه اصول اولیه بنگاهداری حکم می‌کند که ورودی و خروجی انبارهای مواد اولیه برای تولید به دقت و هر روزه چک شود و در نهایت شرایطی فراهم گردد تا اگر موجودی انبار مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید به میزان کافی نیست، از ایجاد تعهد برای فروش محصولات جلوگیری شود وجای تعجب است که خودروسازان با ادارات مختلف و متنوعی که در اختیار دارند، چطور نتوانسته‌اند موجودی قطعات را چک کنند تا این همه تعهدات بلاتکلیف در حوزه آنها باقی نماند.

یکی از خریداران خودروی برلیانس ثبت نامی در نیمه اول سال گذشته در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: سال گذشته این خودرو را ثبت نام کرده و قرار بود در آذرماه ۹۷ آن را تحویل بگیرم ولی اکنون که اردیبهشت سال ۹۸ هم رو به اتمام است، هنوز در مورد تحویل خودروی خود، پاسخ مشخصی از خودروساز و نمایندگی مورد نظر نگرفته ام.

وی افزود: هر روزه تعداد خریداران زیادی جلوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع می‌کنند که پلاکارد به دست خواستار ایفای حق و حقوق خود از سوی وزارت صنعت به عنوان متولی خودروسازی در کشور هستند؛ در حالیکه کوچک‌ترین پاسخی در این زمینه داده نمی‌شود و بعد هم معترضان پراکنده می‌شوند و تجمع به روز دیگری موکول می‌شود.

این خریدار خودروی برلیانس گفت: تکمیل وجه را هم در بهمن ماه سال ۹۷ انجام داده ولی هنوز خبری از تحویل خودروی خود ندارم.

پاسخگویی؛ وظیفه کاری و اخلاقی خودروسازان

در این میان بررسی‌های خبرنگار مهر حکایت از آن دارد که تولید برلیانس در ماه‌های اخیر کاهش یافته و بر همین اساس قاعدتا تحویل این خودروها به مشتریان با تأخیر همراه بوده و خواهد بود، در حالیکه کمترین انتظار از خودروساز این است که بر حسب وظیفه و اصول مشتری مداری که همواره یکی از تأکیدات خودروسازان بوده است، مشتریان را تعیین تکلیف کرده و اقدام به اجرای طرح تبدیل و یا جایگزینی برای این مشتریان با توجه به خودروهای موجود کند.

اصول مشتری مداری حکم می‌کند که شرکت‌های خودروساز در این شرایط تکلیف مشتریان خود را روشن کنند تا مشتریان در صورت تمایل بتوانند اصل پول خود را همراه با سود منطقی و جریمه تأخیر پس بگیرند، یا از طرح‌های جایگزین استفاده کنند.

آمار تولید برلیانس در سال ۹۶

طبق آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، پارس‌خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا، توانسته ۳۳ هزار و ۱۴۸ دستگاه برلیانس را طی سال گذشته مونتاژ کند. با توجه به این آمار، برلیانس در مقایسه با سال ۹۶، حدود ۲۷ درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

هجوم نقدینگی به بازار از علت‌های افزایش قیمت خودرو است

ایرناخبرگزاری ایرنا
هجوم نقدینگی به بازار از علت‌های افزایش قیمت خودرو است
زنجان - ایرنا - نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: هجوم نقدینگی به بازار، محدودیت عرضه و تولید، افزایش تقاضا و از طرفی افزایش نرخ ارز از جمله عواملی هستند که به بالا رفتن قیمت خودروها در کشور دامن زده است.

فریدون احمدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ورود نقدینگی به بازار از عوامل مهم افزایش قیمت خودروها محسوب می‌شود، زیرا بسیاری از افراد با توجه به پیش بینی تورم بیش از نرخ سود بانکی، نسبت به خارج کردن سپرده‌های خود از بانکها اقدام و به جای هدایت آن به سوی تولید، سرمایه‌های خود را در حوزه هایی نظیر مسکن، خودرو، ارز و سکه سرمایه گذاری می‌کنند.

وی اظهار داشت: اقدامی از قبیل حذف قیمت گذاری خودرو در کانال و سایت‌های مختلف برای کاهش قیمت خودرود انجام گرفت که چندان خوشایند نبود، زیرا همین کار به نوبه خود فضای روانی و به عبارتی عطش بیشتری را برای افزایش تقاضا و خرید بیشتر از سوی متقاضیان بوجود می‌آورد.

احمدی خاطرنشان کرد: متاسفانه وضعیت نامطلوب فضای کسب و کار در کشور بیانگر آن است که وضعیت خوبی در حوزه خودرو که متاثر از فضای کسب و کار است، متصور نیست و در این میان راهکارها نیز چندان موثر نبوده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: قیمت خودرو به کاهش تولید و یا ثبات نسبی عوامل تولید بستگی دارد و در این میان اگر تقاضا بیش از عرضه باشد آشفتگی بازار را به دنبال دارد.

وی اضافه کرد: بر این اساس عوامل قیمت تمام شده تولید شامل مواد اولیه، قطعات، نیروی کار، مالیات به اضافه نرخ ارز را در بر می‌گیرد که بروز خللی در هر کدام از آنها، به ویژه تامین مواد اولیه، معضلاتی را ایجاد می‌کند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خودروسازان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ با کاهش عرضه خودرو مواجه بودند و این در حالی است که سالانه تقاضای ۱٫۵ میلیون خودرو در کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: شاید در صورت مدیریت نرخ ارز روند افزایشی در قیمت خودروها چندان ملموس نباشد اما عوامل دیگری موجب خواهد شد که این رویه چندان از ثبات کافی برخوردار نباشد.

۹۶۴۶/۶۰۸۵

خواندن خبر در سایت منبع

بدهی ۲۰۰میلیاردتومانی خودروسازان به صنعت تایر

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
بدهی ۲۰۰میلیاردتومانی خودروسازان به صنعت تایر
کمبود نقدینگی، ‌فروش تایر به خودروسازان را متوقف کرد.

به گزارش «اخبار خودرو»، درحالی‌که خبرهای اعلامی از سوی دوخودروساز بزرگ کشور حکایت از تولید روزانه ۴هزار دستگاه خودرو در کشور دارد، ‌اما عدم تسویه بدهی‌های معوقه خودروسازان به صنعت تایر باعث شده است ۴کارخانه بزرگ تایرسازی فروش مستقیم و اعتباری خود به دو خودروساز بزرگ کشور را متوقف کنند.

محمدرضا تقی‌گنجی، رئیس انجمن صنعت تایر ایران ضمن اعلام این خبر رقم بدهی خودروسازان به صنعت تایر را ۲۰۰میلیارد تومان اعلام کرد و به روزنامه «دنیای‌خودرو» گفت: در آخرین ماه‌های سال گذشته خودروسازان پس از دریافت وام ۴هزارمیلیاردی ازدولت بخشی از بدهی‌های معوقه خود را تسویه کردند اما متاسفانه هنوز ۲۰۰میلیاردتومان از این بدهی‌ها باقی مانده است.

وی با تاکید بر اینکه این میزان مطالبات مربوط به ۴کارخانه تایرسازی بارز، ‌ یزد، ‌آرتاویل و کویرتایر است، گفت: کمبود نقدینگی در کارخانه‌های تولید تایر باعث شده است تولید کنندگان فروش اعتباری خود به خودروسازان را متوقف کنند. این درحالی است که بر اذعان خودروسازان مبنی‌بر تولید روزانه ۴هزاردستگاه خودرو در کشور باید روزانه ۲۰هزارحلقه تایر وارد خطوط تولید این شرکت‌ها شود.

وی با محتمل دانستن ورود دوباره خودروسازان به بازار برای تامین تایر مورد نیاز خود گفت: متاسفانه موجودی بازار به‌هیچ‌وجه جوابگوی نیاز بالای خودروسازان نیست و همین موضوع حکایت از کاهش میزان تولید خودروسازان طی چند هفته گذشته دارد.

گنجی تنها دو راه باقیمانده برای تامین تایر توسط خودروسازان را ترسیم کرد و گفت: برخی شنیده‌ها از تصمیم خودروسازان برای واردات تایر از خارج کشور حکایت دارد که این اقدام هزینه‌هایشان را به میزان ۳۰تا ۴۰درصد بیشتر از خرید نقدی از بازار خواهد کرد. دومین راه‌حل نیز خرید نقدی از سطح بازار است که بر اساس برآوردهای صورت‌گرفته از بازار و در نتیجه تولید تایرسازان با ۶۰درصداز توان ظرفیتی خود احتمال تامین تایر از این طریق نیز به‌دلیل کمبود تایر در بازاروجود ندارد.

گنجی اظهار امیدواری کرد خودروسازان با پرداخت بدهی‌های معوقه خود بخشی از نیاز تایرسازان به نقدینگی را تامین کنند تا چرخه خرید مواد اولیه و تولید تایر در کشور دچار وقفه نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

تداوم شرایط فروش فوری گروه خودروسازی سایپا

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
تداوم شرایط فروش فوری گروه خودروسازی سایپا
طبق اعلام این شرکت در طول فرآیند ثبت‌نام باید مجموعه‌ای از اطلاعات شخصی شامل اطلاعات شناسنامه‌ای، کدپستی، آدرس، شماره تماس و مشخصات کارت بانکی را در فیلدهای موردنظر وارد کند.

به گزارش «اخبار خودرو»، گروه خودروسازی سایپا که ازچندی پیش به منظور تثبیت قیمت محصولات خود در بازار و همچنین ادامه طرح تنظیم بازار، شرایط فروش ویژه محصولات پرفروش و پرتقاضای خود را آغاز کرده، از ادامه این شرایط فروش طی روزهای آتی خبر داده است.

طبق اعلام این شرکت در طول فرآیند ثبت‌نام باید مجموعه‌ای از اطلاعات شخصی شامل اطلاعات شناسنامه‌ای، کدپستی، آدرس، شماره تماس و مشخصات کارت بانکی را در فیلدهای موردنظر وارد کند. البته در طرح فروش فوری محصولات سایپا، قیمت‌های درنظر گرفته‌شده برای خودرو تیبا ۴٢ میلیون و ۴٣ هزار تومان، سایپا١٣١ به قیمت ٣٧ میلیون و ٣٨١هزار تومان، سایپا١۵١ به قیمت ۴۰ میلیون و ٢١٣ هزار تومان، سایپا ١١١ به قیمت ٣٩ میلیون و ۶۸۱ هزار تومان، ساینا به قیمت ۵۶ میلیون و ٢۴٣ هزار تومان و خودرو کوییک ۵٩ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. این طرح دارای محدودیت کدملی برای ثبت‌نام است و هر کدملی می‌تواند فقط یک دستگاه خودرو ثبت‌نام کند.

خواندن خبر در سایت منبع

توقیف خودرو جهت کنترل مدارک رانندگان توسط پلیس ممنوع است

ایرناخبرگزاری ایرنا
توقیف خودرو جهت کنترل مدارک رانندگان توسط پلیس ممنوع است
قزوین - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تاکستان گفت: توقیف خودرو جهت کنترل مدارک رانندگان توسط پلیس راهور در صورت داشتن سرعت مطمئنه و بسته بودن کمربند ایمنی راننده و سرنشینان، ممنوع است.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، حسین رجبی روز سه شنبه با اشاره به ماده ۹ رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی بیان داشت: مطابق این ماده رانندگان موظفند، هنگام رانندگی گواهی نامه، کارت خودرو و بیمه نامه معتبر شخص ثالث و برای خودروهایی که بیش از پنج سال از تولید آنان می‌گذرد برگه معاینه فنی را به همراه داشته و در صورت مطالبه ماموران راهنمایی و رانندگی آنها را ارائه نمایند.

این مسئول گفت: ماموران در صورتی می‌توانند مدارک رانندگان را مطالبه کنند که شاهد تخلف از سوی راننده بوده یا خودرو تحت تعقیب قضایی یا انتظامی باشد.

وی در ادامه افزود: با توجه به صراحت ماده مذکور، چنانچه ماموران راهور نسبت به توقیف خودروها جهت کنترل مدارک، درحالی که خودرو دارای سرعت مطمئنه بوده و راننده و سرنشینان نیز کمربند ایمنی داشته‌اند، اقدام نموده تا تخلف را احراز نمایند، این اقدام می‌تواند نقض حقوق شهروندی تلقی شود.

رجبی خاطر نشان کرد: مطابق ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی نقض حقوق شهروندی جرم تلقی می‌شود، بنابراین به منظور پیشگیری از وقوع جرم برای شهروندان، ماموران راهور باید مانند گذشته نسبت به رعایت دقیق قانون مورد اشاره اقدام نمایند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

همخوانی قطعه مرغ سحر مقابل محل بستری محمدرضا شجریان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل

فیلم | شاهکار جدید احمدی‌نژاد؛ آموزش ساخت ماسک ضد کرونا، پای صندوق رای!

اقتصادنیوزاقتصادنیوز16 ساعت قبل
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، به گفته مشاوران املاک، در سال جاری با توجه به رکود حاکم بر بازار مسکن و نیز اثرگذاری سایر فاکتورهای بیرونی همچون وضعیت بازارهای دارایی، اصطلاحا «معاملات شب عید» به میزان سال‌های گذشته رونق ندارد.

فیلم | همخوانی «مرغ سحر» عاشقان شجریان با چشمان گریان، در حضور همایون

اقتصادنیوزاقتصادنیوز16 ساعت قبل
اقتصادنیوز: جمع زیاد هواداران استاد محمدرضا شجریان که برابر بیمارستان جم چشم انتظار خبر سلامتی این هنرمند بی همتای موسیقی ایرانند، یک صدا و در حضور همایون فرزند استاد، ترانه معروف مرغ سحر را همراه با اشک‌و گریه همخوانی کردند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، «کیانوش جعفری» مدیرکل روابط عمومی منطقه ۱۳ درخصوص تکذیب و یا تائید خبر ابتلای شهردار منطقه ۱۳ به ویروس کرونا گفت: در انتظار جواب نهائی آزمایش هستیم و تا چند ساعت دیگر نتیجه مشخص می‌شود. او درباره بیماری شهردار منطقه ۱۳ گفت: آقای رحمان‌زاده از دو هفته پیش دچار سرماخوردگی شدید شد و به علت ناراحتی ریوی در بیمارستان بستری شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴16 ساعت قبل
ساعت۲۴ - دختر جوان به حکم شلاق پسری که وی را فریب داده و با وعده ازدواج او را به تله شیطانی انداخته است اعتراض کرد. دختر جوان به حکم شلاق پسری که وی را فریب داده و با وعده ازدواج او را به تله شیطانی انداخته است اعتراض کرد. با اعلام این شکایت، پسر جوان ردیابی و بازداشت داد و در شعبه ۱۱ دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد. صدور حکمدر ابتدای جلسه، ارمغان برای پسر جوان اشد مجازات خواست و گفت: این پسر زندگی و آینده مرا نابود کرد. وی به قضات گفت: وقتی از نیما شکایت کردم دانشجوی ترم اول رشته هنر بودم.

اخبار بیشتر