افشانی رفتنی شد!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

افشانی رفتنی شد!

شهر در تعلیق؛ جدال سیاسیون بر سر «افشانی»

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
شهر در تعلیق؛ جدال سیاسیون بر سر «افشانی»
روزنامه سازندگی با اشاره به وضعیت محمدعلی افشانی، شهردار تهران پس از تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان درباره خطر عدم ثبات در مدیریت شهری پایتخت هشدار داد.

برترین ها: روزنامه سازندگی با اشاره به وضعیت محمدعلی افشانی، شهردار تهران پس از تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان درباره خطر عدم ثبات در مدیریت شهری پایتخت هشدار داد.

این روزنامه نوشت: در حالی که برخی در مجمع امید (نمایندگان اصلاح طلب مجلس و شوریا شهر) تلاش می کنند افشانی در شهرداری تهران بماند اما دیدگاه اکثریت مجلس و نظر معاونت حقوقی رئیس جمهور این است که شهردار تهران نمی تواند خارج از شمول قانون بکارگیری بازنشستگی باشد.

شهر در تعلیق؛ جدال سیاسیون بر سر «افشانی» - 3

خواندن خبر در سایت منبع

عارف: فرض ما «ماندن افشانی» است!/فضای مجلس آماده اصلاح قانون نیست

مهرخبرگزاری مهر
عارف: فرض ما «ماندن افشانی» است!/فضای مجلس آماده اصلاح قانون نیست
رئیس مجمع امید تهران بر لزوم حاکمیت قانون در تمامی شئون تاکید کرد و گفت: فرض ما ماندگاری آقای افشانی است، اما فضای مجلس برای اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان فعلا آماده نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از امیدنامه، محمدرضا عارف در جلسه مجمع امید تهران، ضمن تشکر از رئیس شورای شهر برای دعوت از نمایندگان مجلس به شورای شهر اظهار داشت: مجمع امید تهران متشکل از نمایندگان مجلس، اعضای شورا، استاندار و شهردار تهران، فرصتی برای شهر و ماست تا مردم نتایج رای خود را در مجلس و مدیریت شهری ببینند. در همین راستا نیز برنامه های راهبردی تهیه شد و با تشکیل چند کمیته تخصصی راهبردی تلاش شد وعده هایی را که به مردم داده ایم، پیگیری و اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: از جمله این وعده ها پافشاری بر درآمدهای پایدار در شهر تهران است زیرا معتقدیم نمی توان شهر را با درآمدهای ناپایدار اداره کرد؛ همچنین بازنگری قانون شوراها از دیگر مواردی است که به دنبال آن هستیم. مجمع امید تهران در کنار تلاش برای تحقق این وعده ها، بر تصویب لایحه درآمدهای پایدار تمرکز ویژه ای دارد.

عارف بر ضرورت استفاده از فرصت خدمتگذاری به مردم تاکید کرد و با اشاره به چالش‌های کلانشهر تهران گفت: برای داشتن مدیریت شهری موفق، چاره ای جز محول کردن تمام امور شهری به پارلمان شهری نداریم و به همین دلیل، بازنگری در قانون شوراها باید صورت بگیرد.

رئیس مجمع امید همچنین بعداز اظهارنظر اعضای مجمع درخصوص «قانون منع به کارگیری بازنشستگان»، بر لزوم حاکمیت قانون در تمامی شئون تاکید کرد و گفت: فرض ما ماندگاری آقای افشانی است، اما نماینده شهرداری در مجلس در این باره ضعیف عمل کرد و می‌توانست در زمان بررسی این طرح، اعلام کند که شهردار تهران قانون خاص دارد و همتراز با وزراست. فضای مجلس هم برای اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان  فعلا آماده نیست و باید از طریق تعامل با اداره کل قوانین مجلس در قالب تشکیل کمیته ای پیشنهادات مطرح شده را پیگیری کرد.  

خواندن خبر در سایت منبع

افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

الفخبرگزاری الف
افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟
شورای شهر تهران در یک سال گذشته فراز و نشیب های فراوانی را پشت سرگذاشته است. این در حالی است که به نظر می رسد با قطعی شدن رفتن محمدعلی افشانی از شهرداری و با توجه به سابقه یک ساله شورای شهر تهران می باید منتظر تشدید اختلافات و سهم خواهی ها بود.

به گزارش الف، کارنامه شهرداران و شورای شهر در دوره پنجم آن چنان کم دستاورد بوده که فارغ از نظر اصولگرایان، خود اصلاح طلبان نیز به آن معترف می باشند. چنانچه به گزارش خبرگزاری ها حدود دو هفته قبل در جلسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با اعضای شورای شهر، انتقادات صریحی نسبت به یک سال فعالیت آنها بیان شد. همچنین در روزهای گذشته برخی رسانه های اصلاح طلب انتقادات جدی نسبت به عملکرد شوراها وشهرداری عنوان کردند.

چند روز قبل روزنامه شرق در یادداشتی عملکرد 5 ماهه شهردار تهران را به نقد کشیده و نوشت این 5 ماه به خوبی نشان داد که وی موفق نبوده است. در بخشی از این یادداشت آمده است:«پنج ماه اگرچه برای نشان‌دادن توانایی‌های مدیریتی بر کلان‌شهری به بزرگی پایتخت زمان زیادی نیست، اما برای ساختن تصویری از خود به‌عنوان چهره‌ای ناموفق متاسفانه زمانی کافیست. محمدعلی افشانی 23 اردیبهشت‌ماه 97 شهردار تهران شد و با احتساب فردا پنج ماه است که سمت شهرداری پایتخت را برعهده‌ دارد».

در ادامه این یادداشت آمده است: «.... عملکرد خود شورای شهر تماما اصلاح‌طلب موجود در زمینه انتخاب شهردار که با حجم چشم‌گیری از امیدواری و خوش‌بینی رای‌دهندگان روی صندلی‌های سبز شورا نشسته‌اند، مایوس‌کننده است».

اما به نظر می رسد در روزها و هفته های آینده، شورای شهر تهران با چالش هایی تکراری روبه رو خواهد شد که عدم مدیریت آنها نه تنها به اصلاح طلبان بلکه می تواند به شهر تهران نیز آسیب های جدی برساند.  

فهم مشترک از قانون و قطعیت رفتن افشانی

بعد از هفته ها گمانه زنی درباره شمولیت قانون بکارگیری بازنشستگان، بالاخره در روزهای اخیر این فهم مشترک بدست آمد که مصوبه مجلس شورای اسلامی شامل شهرداران کل کشور نیز می شود. بنابراین با توجه به ابلاغ قانون منع بکارگیری بازنشستگان توسط رئیس جمهور در روزهای آخر تابستان و فرصت دو ماه برای اجرایی شدن قانون، شورای شهر تهران تا 26 آبان ماه فرصت دارد گزینه جایگزین محمدعلی افشانی را انتخاب نماید. در غیر این صورت شورای شهر می باید سرپرستی برای مدت سه ماه تا زمان انتخاب شهردار تعیین نماید.

 این در حالی است که تقریباً از اردیبهشت ماه یعنی همان زمانی که تغییر قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستور کار مجلس شورای اسلامی بود، شورای شهر تهران نیز درگیر انتخاب شهردار بود اما آن زمان اختلافات بین گروه های سیاسی حاضر در شورا آن چنان بالا گرفته بود که کمتر کسی به این مسئله توجه می کرد. نکته جالب آن است همان زمان نیز برخی از نمایندگان لیست امید از تهران به همفکران خود در شوراها درباره سرانجام انتخاب افشانی هشدار داده بودند.

اما در چند ماه اخیر اعضای شورا در مصاحبه و گفت و گوهای خود بارها عنوان کردند پیگیر راهی برای استثناء کردن شهردار تهران از این قانون هستند. اما با توجه به صراحت قانون و تاکید دیوان محاسبات، وزارت کشور، سازمان بازرسی کل کشور، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و البته جلسه دو روز قبل نمایندگان تهران با اعضای شورا تقریباً این اجماع حاصل شده که شهردار تهران باید برود و اعضا باید در پی انتخاب جایگزینی برای وی باشند. در زمان تصویب قانون نیز علی لاریجانی رئیس مجلس تاکید کرده بود این قانون شامل حال شهردار تهران هم خواهد شد.

البته هنوز هم جسته گریخته اخباری از احتمال ارائه طرحی دو فوریت جهت تفسیر قانون و تلاش برای استثنا شدن شهردار تهران نیز شنیده می شود که بعید است این اقدام به سرانجام برسد. ظاهراً در جلسه دو روز قبل نمایندگان تهران با اعضای شورای شهر، برخی اعضای وابسته به حزب اعتماد ملی خواهان طی کردن چنین مسیری بودند اما ظاهراً اجماعی در این باره حاصل نشده است.

دعوای درون جناحی در شورای شهر

یکی از معضلاتی که از ابتدای ارائه لیست اصلاح طلبان برای شورای شهر بوجود آمد و در ادامه مسیر نیز به یک چالش و معضل تبدیل شد بحث سهمیه بندی لیست و اختصاص چند سهمیه به هر حزب بود. بر این اساس از همان ابتدا مشخص بود اگر چه اصلاح طلبان پیروز شده اند اما آنها یکدست نیستند و هر فردی منتسب به حزب و دسته ای است.

محمد قوچانی در یکی از سرمقاله های روزنامه سازندگی در این باره عنوان کرده بود: « در درون شورای شهر تهران گونه‌ای از فراکسیونیسم شکل گرفته است که در نهایت به‌ضرر جبهه اصلاحات منجر خواهد شد». در این باره می توان به احزاب کارگزاران، اتحاد ملت، اعتماد ملی، ندای ایرانیان و ... اشاره کرد. البته نکته جالب این است در جریان انتخاب افشانی نه تنها بین این احزاب اختلافات جدی پیش آمد بلکه بین خود حزب اتحاد ملت نیز انشقاق پیش می آمد که منجر به استعفای محمد نعیمی پور از این حزب شد.

شاید به همین دلیل است که با وجود نارضایتی جدی نسبت به عملکرد افشانی، حداقل بخشی از اعضای شورای شهر ترجیح می دهند هر طور شده شهردار تهران بر کرسی خود باقی بماند. البته انتصابات افشانی در شهرداری نگرانی های در برخی از اعضای شورا ایجاد کرده است؛ به گونه ای که حتی برخلاف وعده های انتخاباتی به حفظ یاران هم حزبی نسبت به بکارگیری زنان حساسیت بیشتری دارند. در این راستا جایگزینی سکینه اشرفی با حجت الله میرزایی را می توان در این راستا ارزیابی کرد.

افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟ - 14

چالش محسن هاشمی

حضور محسن هاشمی در لیست اصلاح طلبان بدلیل سابقه خانوادگی و تجربه مدیریت شهری به نسبت دیگر اعضای فهرست که آشنایی کمتری داشتند به عنوان یکی از فاکتورهای مثبت لیست نام برده می شد اما به نظر می رسد حضور وی با چالش هایی نیز همراه بوده است. چنانچه از همان روز اول، یکی از گزینه هایی که مدام برای کسب کرسی شهرداری تهران از آن نام برده می شد پسر هاشمی رفسنجانی بود. اما اصلاح طلبان به شدت با رفتن وی از شورای شهر تهران مخالف هستند؛ از دیدگاه اصلاح طلبان این امر می تواند زمینه ورود مهدی چمران، عضو علی البدل را به شورای شهر فراهم نماید که از نگاه آنان با توجه به سابقه ، تجربه ونگرش سیاسی  وی احتمالاً موجب از بین رفتن یکدستی شورا خواهد شد.

 البته دو عامل دیگر نیز شاید بی تاثیر در مخالفت سرسختانه اصلاح طلبان نباشد. یکی از آنها بدلیل مشی محسن هاشمی است که احتمالاً کمتر در پی بکارگیری نیروهای مشارکتی در شهرداری تهران خواهد بود. عامل دیگر نیز واهمه اصلاح طلبان از رسانه ای شدن بیشتر هاشمی و خیز وی برای انتخابات ریاست جمهوری باشد.

در این راستا علی صوفی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دیروز درباره تعهدات اعضایی که با فهرست امید به شورای شهر رفتند گفت: الزامی برای وفای به میثاق‌نامه وجود ندارد ولی تعدی از آن یک کار غیراخلاقی است. آن میثاق‌نامه که بعدتر نیز درباره احتمال نامزدی برخی از اعضای شورای شهر برای شهرداری تهران مطرح شد، بیش از آنکه جنبه اجرایی داشته باشد، یک مرامنامه اخلاقی است و لزوما اجرای آن قطعی نیست.

البته اسامی دیگری نیز برای شهرداری تهران در رسانه ها مطرح می شوند که از آن جمله می توان به عباس آخوندی، پیروز حناچی، علی ربیعی و ...  اشاره کرد اما به نظر می رسد با توجه به تعدد دیدگاه ها نباید انتظار داشت که شورای شهر بتواند در فرصت باقیمانده تا 26 آبان به یک جمع بندی برسد و شاید اعضا ناچار شوند برای سومین بار هدایت شهر تهران را به یک سرپرست واگذار کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ظهور معجزه‌آسای دریاچه‌ای جوان در میان کویر لوت

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر این دریاچه در میانه کلوت‌ها در کویر شهداد ظاهر شده است. کلوت‌ها برجستگی‌های طبیعی هستند که بر اثر فرسایش و در میان شیارهای نعلی به وجود می‌آیند. برای رسیدن به این دریاچه باید ۵۰ کیلومتر از سمت شهر تاریخی شهداد در شرق کرمان به سمت این کلوتها حرکت کنید تا در آغوش کویر لوت این دریاچه مواج را ببینید. فعالان گردشگری می‌گویند این دریاچه پس از سیلاب‌های ابتدای سال جاری و طغیان «رود شور» که ارتفاعات خراسان جنوبی منشا می‌گیرد و در انتهای کویر در جنوب لوت در استان کرمان آرام می‌گیرد، ایجاد شده است. به گفته این فعالان حجم آب دریاچه بسیار زیاد است اما درصد بالایی از نمک دارد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
خوشبختانه جامعه ایران فرهنگ بسیار متفاوتی دارد، با این وجود عوامل مختلفی در جامعه ایران دست به دست هم داده تا میزان پسران و دختران مجرد در ایران روزبه‌روز افزایش پیدا کند. بدون‌شک اگر وضعیت مردان مجرد را هم در نظر می‌گرفتند هیچ‌گاه موضوع چندهمسری در سطح جامعه مطرح نمی‌شد. اگر قصد افراد جامعه از ازدواج آرامش و بقای نسل باشد که این اتفاق در ازدواج اول رخ داده است. در غیراین صورت همه فلسفه و هدف ازدواج در ازدواج نخست تامین شده است. نکته دیگر اینکه کمتر دخترانی وجود دارند که حاضر باشند با یک مردی که قبلا ازدواج کرده ازدواج کنند.

زندگی در اطراف «دریاچه ارومیه» از زاویه دید عکاس آلمانی (+عکس)

11+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
تمام فکرم رفت سمت والدینی که اینستاگرام دخترانشان با عکس‌های نیمه‌عریان پر شده. هیچ وقت درخواست نکرده بودم که اینستاگرام پائولینا را ببینم. تلفن همراهم را برداشتم و ناگهان همه چیز جلوی چشمم بود: زندگی پائولینا. مناظر زیبایی از اوریینت در لانگ آیلند بود که بخشی از هر ماه اوت در کل زندگی پائولینا را در آنجا می‌گذراندیم و از روی عشق عنوانش را «خانۀ شادی‌هایم» گذاشته بود. وب‌سایت ترجمان آن را در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۸ با عنوان «روزی که در اینستاگرام دخترم را پیدا کردم» و ترجمۀ میترا دانشور منتشر کرده است.
الفالف21 ساعت قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، علی بیات مدیر آموزش و پرورش خوشاب گفت: پدر دانش‌آموز کلاس ششم مقطع ابتدایی یکی از مدارس شهرستان خوشاب دیروز بامراجعه به مدرسه بدون اطلاع و اجازه مدیر و مسئولان واحد آموزشی وارد کلاس درس شده، در حضور دانش‌آموزان به معلمی که در حال تدریس بوده فحاشی کرده و او را از کلاس به بیرون برده و مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. او تصریح کرد: شخص مهاجم در حالی مرتکب این اعمال غیراخلاقی در فضای آموزشی شده که معلم مورد تهاجم هیچ گونه واکنش دفاعی انجام نمی‌دهد تا اینکه با حضور و دخالت کادر مدرسه به دفتر مرکز آموزشی هدایت و بلافاصله موضوع از سوی مدیر مدرسه به پلیس ۱۱۰ گزارش و در پی حضور ماموران انتظامی فرد مهاجم به کلانتری منتقل می‌شود. او در مورد انگیزه بروز این حادثه، گفت: معلم مورد اشاره، روز پیشتر پس از آنکه در زمان زنگ تفریح چند دانش‌آموز در سالن مدرسه با یکدیگر درگیر شده بودند اقدام به بیرون بردن آن‌ها از سالن کرده که در همین حین یکی از دانش‌آموزان به معلم فحاشی می‌کند و او نیز برخوردی جزئی نسبت به دانش‌آموز فحاش انجام می‌دهد. مدیر آموزش و پرورش خوشاب افزود: این دانش‌آموز نیز همان روز پس از بازگشت از مدرسه در خانه از تنبیه معلم نزد والدینش شکایت می‌کند. بیات افزود: این در حالی است که پس از حمله پدر این دانش‌آموز به معلم و انتقال وی به کلانتری، در جریان بررسی پلیس مشخص شد گزارش این دانش‌آموز به والدینش غلط بوده است.
تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
وی ادامه داد: فراکسیون شفافیت مجلس، بازرسی ریاست‌جمهوری، سازمان بازرسی کل کشور، نمایندگی رهبری در هلال‌احمر و شورایعالی هلال احمر به این موضوع ورود کردند و مشخص شد که آقای رئیس آلوده فساد است اما آقای روحانی او را نگه داشته است. نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه الان خیلی‌ها معترض هستند و نمی‌دانیم چه کنیم، درباره هجمه اخیر روحانی به قوه‌قضاییه گفت: این یک مصداق بارز است، آقای روحانی! این موردی است که مو لای درزش نمی‌رود، پس چرا برخورد نمی‌کنید؟ همین است که آن‌طور که سخنرانی وخطابه می‌کنید ما باور نمی‌کنیم. می‌گوید چرا ریالی‌ها را می‌گویند و دلاری‌ها را نمی‌گویند، بابک زنجانی که دستگیر شده و تلاش زیادی صورت گرفته است. انتهای پیام/

اخبار بیشتر