اخبار رسانه‌ها درباره تصمیمات ترامپ و واکنش او به این خبرها
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اخبار رسانه‌ها درباره تصمیمات ترامپ و واکنش او به این خبرها

ترامپ: رسانه‌های دروغین ایران را سردرگم کرده‌اند

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
ترامپ: رسانه‌های دروغین ایران را سردرگم کرده‌اند
ساعت 24 - رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی در یک انجمن صنفی گفت که رسانه‌های دروغین ایران را سر در گم کرده‌اند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بامداد شنبه در سخنرانی گفت که رسانه‌های دروغین ایران را سر در گم کرده‌اند.

وی که در انجمن ملی مسکن سخنرانی می‌کرد، به شایعات اخیر درباره وجود اختلاف در تیم امنیتی کاخ سفید واکنش نشان داد و گفت: گزارش رسانه‌ها درباره عدم اتفاق نظر در تیم امنیت ملی کاخ سفید مزخرف محض بوده و پامپئو و بولتون اقدامات بسیار خوبی انجام داده و از آنها خشمگین نیستم و کاملا مستقل تصمیم‌گیری می‌کنم.

روز پنجشنبه نیز همزمان با انتشار گزارش‌های متعدد درباره وجود اختلاف نظر میان اعضای ارشد دولت آمریکا در مورد سیاست این کشور در قبال ایران، «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید با تکذیب وجود چنین اختلافی، عنوان کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم‌گیرنده نهایی است.

چند رسانه آمریکایی گزارش داده‌اند که مقام‌های ارشد دولت آمریکا از جمله «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا درباره نحوه مقابله با ایران اختلاف نظر دارند. روزنامه «واشنگتن‌پست» هم گزارش داده است که ترامپ از اینکه تیم امنیت ملی او به رهبری بولتون اقداماتی انجام داده‌اند که بوی تلاش برای جنگ‌افروزی از آن به مشام می‌رسد، ناخرسند بوده و حتی پایگاه «نشنال اینترست» گزارش داد که ممکن است ترامپ به همین دلیل بولتون را از دولت کنار بگذارد.

ترامپ در واکنش به این گزارش، با انتشار توییت‌هایی وجود اختلاف در دولتش در مورد ایران را تکذیب کرد و بار دیگر ابراز امیدواری کرد که ایران برای مذاکره با او تماس بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ مجوز کنگره برای جنگ با ایران را ندارد!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
ترامپ مجوز کنگره برای جنگ با ایران را ندارد!
در شرایطی که دولت آمریکا و شخص ترامپ در هفته‌های اخیر و بویژه پس از اقدام تقابلی ایران در کاهش ۲ تعهد هسته‌ای، به دفعات اعلام کرده به دنبال جنگ با ایران نیست، رئیس مجلس نمایندگان این کشور می‌گوید ترامپ مجوز کنگره برای جنگ با ایران را ندارد!

به گزارش مشرق، مایک پمپئو از جان‌کری به خاطر دیپلماسی پنهانش با برخی کشورها برای عدم تعامل با کاخ‌سفید انتقاد کرد.

در شرایطی که دولت آمریکا و شخص ترامپ در هفته‌های اخیر و بویژه پس از اقدام تقابلی ایران در کاهش ۲ تعهد هسته‌ای، به دفعات اعلام کرده به دنبال جنگ با ایران نیست، رئیس مجلس نمایندگان این کشور می‌گوید ترامپ مجوز کنگره برای جنگ با ایران را ندارد!

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد دولت این کشور مجوز کنگره را برای جنگ با ایران ندارد. نانسی پلوسی روز پنجشنبه به جمعی از خبرنگاران اعلام کرد که دولت ترامپ مجوز لازم از کنگره را برای جنگ با ایران ندارد. وی در ادامه متذکر شد دونالد ترامپ نمی‌تواند با استفاده از «مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست‌ها» جنگی را با ایران آغاز کند. مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست‌ها اجازه استفاده از نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا را علیه مسببین حملات ۱۱ سپتامبر و هر «نیروی مرتبط» می‌دهد. این مجوز به رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا اجازه استفاده از هر نیروی ضروری و مناسب را علیه کسانی می‌دهد که او تعیین کند حملات ۱۱ سپتامبر را «طرح‌ریزی، مرتکب یا کمک‌رسانی کرده باشند» یا به چنین افراد و گروه‌هایی پناه داده باشند.

اظهارات رئیس مجلس نمایندگان آمریکا درباره عدم مجوز ترامپ برای حمله به ایران اما در شرایطی مطرح می‌شود که خود ترامپ در روزهای گذشته بارها و به شیوه‌های مختلف تلاش کرده است این پیام را بویژه به افکار عمومی آمریکا برساند که تمایلی برای جنگ ولو محدود با ایران ندارد. در چنین فضایی ترامپ تا حدی بر القای این گزاره که در پی جنگ با ایران نیست تاکید داشته که ۳ روز پیش خبر نیویورک‌تایمز مبنی بر اعزام ۱۲۰ هزار نیروی جدید به منطقه غرب آسیا برای تقابل احتمالی با ایران را به‌سرعت و در فاصله کمتر از چند ساعت تکذیب کرده است.

چهارشنبه هفته گذشته و تنها ساعاتی پس از انتشار خبر نیویورک‌تایمز مبنی بر تصمیم وزارت دفاع آمریکا برای اعزام ۱۲۰ هزار نیرو به غرب آسیا، رئیس‌جمهور آمریکا این خبر را جعلی دانست و به خبرنگاران گفت: «به نظرم این خبر جعلی است». علاوه بر این هفته گذشته و در پی سفر ناگهانی پمپئو، وزیر خارجه ایالات‌متحده آمریکا به بغداد، مدیر سابق شبکه الجزیره اعلام کرد برخلاف آنچه در رسانه‌ها پخش شد، پمپئو در این سفر حامل پیام آتش‌بس برای ایران بود و اینکه دولت ترامپ خواهان جنگ نیست. همچنین روز گذشته نیز روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به نقل از چند مقام آگاه گزارش داد دیپلمات‌های ارشد دولت ترامپ اخیرا تلاش‌های خود را در این زمینه آغاز کرده و در جست‌وجوی راه‌هایی برای کاستن از سطح تنش‌ها با ایران هستند.

این روزنامه عنوان کرده است مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت آمریکا، نیز اخیرا از مقامات اروپایی خواسته به کاهش تنش با ایران کمک و این کشور (ایران) را مجاب کنند که تنش‌های موجود را کاهش دهد. نیویورک‌تایمز همچنین در گزارش خود به نقل از برخی منابع آگاه گزارش داده که ترامپ صبح روز چهارشنبه در جلسه‌ای که در «اتاق وضعیت» کاخ سفید برای بررسی موضوع ایران تشکیل شده است، در پاسخ به اظهارات مشاوران و مقامات ارشد نظامی دولت خود «قاطعانه» تاکید کرده خواهان رویارویی نظامی با ایران نیست. به نوشته این روزنامه، یافته‌های دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا درباره تحرکات نظامی اخیر ایران و استقرار موشک روی قایق‌های تندروی این کشور، ترس زیادی را نسبت به اقدام نظامی احتمالی ایران علیه منافع آمریکا و متحدانش در منطقه ایجاد کرده است. با توجه به این موارد و این واقعیت که مقامات ارشد ۲ کشور بر عدم وقوع جنگ میان ۲ کشور تاکید کرده‌اند، به نظر می‌رسد اظهارات رئیس مجلس نمایندگان آمریکا درباره مجوز نداشتن ترامپ برای حمله به ایران، درگیری و چالشی انتخاباتی و برای پرهیز از انتساب به جنگ‌طلبی در میان افکار عمومی آمریکا مطرح می‌شود.

دعوای ناحسابی‌ها

کاخ سفید می‌گوید جان کری، وزیر خارجه دولت دوم باراک اوباما، یک دیپلماسی پنهان علیه دولت دونالد ترامپ به‌راه انداخته است و برخی کشورها را ترغیب می‌کند از تعامل با دولت فعلی آمریکا پرهیز کنند.

پس از دونالد ترامپ که چندی پیش مدعی شده بود جان کری برخی مقامات دولت ایران را از مذاکره با دولت ترامپ برحذر می‌دارد، حالا مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت آمریکا نیز زبان به انتقاد از سلف خود گشوده و گفته است جان کری یک دیپلماسی پنهان علیه دیپلماسی دولت ترامپ به‌راه انداخته است. پمپئو می‌گوید جان کری به مقامات برخی کشورها پیغام می‌دهد با دولت فعلی آمریکا تعامل نکنند و تا پایان دوره ۴ ساله ریاست جمهوری ترامپ صبر کنند. بر اساس این گزارش «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری «فاکس‌نیوز» ابتدا اتهاماتی را علیه ایران مطرح کرد آنگاه به انتقاد از وزیر سابق خارجه آمریکا پرداخت. پمپئو برای انتقاد از دولت اوباما گفت سیاست‌های دولت سابق آمریکا برای تضعیف ایران بی‌نتیجه بوده و دولت اوباما نتوانست قدرت ایران را مهار کند. او بر همین اساس مدعی شد سیاست‌های دولت ترامپ علیه ایران برای جبران اشتباهات دولت سابق آمریکا است. پمپئو در همین راستا اظهار داشت: «در جریان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ما شاهد افزایش قابلیت‌های موشکی ایران بودیم. ما قابلیت آنها را در توانایی حوثی‌ها در یمن دیدیم. همه اینها به این دلیل رخ داد که دولت قبلی در برابر ایران کوتاه آمد. بنابراین ما در حال اعمال فشار برای به عقب برگرداندن ایرانی‌ها هستیم و در نتیجه این اعمال فشار، تنش‌ها افزایش می‌یابد. ماموریت ما کاملا روشن است. ما می‌دانیم که از حاکمیت ایران چه می‌خواهیم و کاملا بر دستیابی به آنچه می‌خواهیم تمرکز داریم و تلاش می‌کنیم این کار را به شیوه‌ای انجام دهیم تا مطمئن باشیم هر دیپلمات، سرباز، ملوان و هر فردی که در نیروی دریایی و هوایی خدمت می‌کند در امنیت است». به گزارش فارس، پمپئو در ادامه این گفت‌وگو به انتقاد از سیاست‌های کری پرداخت و گفت: «اینکه وزرای پیشین خارجه به اقداماتی ادامه دهند که زمانی که وزیر بودند به آنها می‌پرداختند، موضوعی تاریخی و کاملا غیرسازنده است …. من متوجه هستم که آنها دیدگاه‌های متفاوتی در مقایسه با ما دارند و در این مورد حق دارند اما مذاکره با سران جهان و پیشنهاد دادن به آنها مبنی بر اینکه منتظر ماندن برای پایان دولت کنونی بهترین اقدام است، کاری بی‌سابقه است و کاملا با آنچه دولت‌های قبلی انجام داده‌اند، تفاوت دارد.» وی افزود: «آنها باید سیاست خارجی را به ما واگذار کنند و بعد تمام تلاش خود را در جهت سیاست‌هایی به کار بگیرند که در برابر ایران داشتند و به «کیم‌جونگ اون» رهبر کره‌شمالی اجازه داد در تهدید هسته‌ای خود پیشروی داشته باشد و ما را در سراسر جهان تحقیر کرد. اگر اینها سیاست‌هایی هستند که این افراد خواهانش هستند، باید در صندوق رأی برای‌شان مبارزه کنند».

دستورکار انتخاباتی

اظهارات مایک پمپئو علیه جان کری، بعد از آن مطرح شد که دونالد ترامپ اخیرا این موضوع را مطرح کرده بود که جان کری برخی مقامات دولت ایران را ترغیب کرده تا از تعامل و مذاکره با دولت فعلی آمریکا پرهیز کنند. ترامپ حتی مدعی شد جان کری نمی‌گذارد دولت حسن روحانی با دولت او مذاکره کند. ترامپ در این‌باره مدعی شد: «می‌دانید دوست دارم درباره ایران چه اتفاقی بیفتد؟ دوست دارم به من زنگ بزنند. می‌دانید که جان کری با آنها زیاد صحبت می‌کند. جان کری به آنان می‌گوید زنگ نزنند. این نقض قانون لوگان است و او باید بابت این، تعقیب قضایی شود، ولی آدم‌های من نمی‌خواهند کاری کنند که …. فقط دموکرات‌ها از این جور کارها انجام می‌دهند». وی در ادامه مدعی شد جان کری جلسات و تماس‌های تلفنی زیادی با مقام‌های دولت ایران داشته و به آنها گفته چه کاری انجام دهند. پس از این اظهارات ترامپ، مایک پمپئو وزیر خارجه او نیز می‌گوید جان کری نه فقط با ایران، بلکه به سران دنیا نیز پیغام داده است که با دولت ترامپ تعامل نکنند و تا پایان دوره ۴ ساله ریاست‌جمهوری او یعنی تا سال ۲۰۲۰ صبر کنند. به عبارتی جان کری به نمایندگی از دموکرات‌ها به سایر کشورها پیام می‌دهد آنها در انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ را شکست می‌دهند و به همین دلیل، مقامات سایر کشورها لازم نیست وارد تعامل با ساکنان فعلی کاخ سفید شوند. البته اظهارات پمپئو در حالی است که پیش از این سخنگوی جان کری در واکنش به اظهارات ترامپ گفته بود ترامپ درباره دیپلماسی پنهان او اشتباه می‌کند. به اعتقاد کارشناسان، تمرکز دولت ترامپ روی این موضوع، با هدف تاثیرگذاری در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور انجام می‌شود و ترامپ دنبال آن است با برجسته‌سازی رفتار جان کری، ناکامی‌های خود در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی را توجیه کند.

ناحسابی‌ها علیه ناحسابی‌ها

رهبر حکیم انقلاب سه‌شنبه‌شب در دیدار کارگزاران نظام، با تاکید بر اینکه موضوع برنامه دفاع موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران قابل مذاکره نیست، تصریح کردند این موضوعات حتی با «آدم حسابی» ‌ها امکان‌پذیر نیست چه برسد به اینکه مقامات دولت آمریکا آدم حسابی هم نیستند. ایشان در تعریف ناحسابی بودن مقامات آمریکا ۲ نکته را مثال زدند:

۱- کسانی که زیر قول‌شان می‌زنند.

۲- کسانی که تعهدشان را به هم می‌زنند.

ویژگی‌هایی که رهبر انقلاب درباره مقامات فعلی دولت آمریکا برشمردند، برای مقامات دولت سابق آمریکا نیز معتبر و صادق است. دولت اوباما در حالی برجام را توسط جان کری امضا کرد که همین دولت سنگ بنای بدعهدی در اجرای مفاد و تعهدات برجام را بنا نهاد. با وجودی که در برجام آمریکا متعهد شده بود هیچگونه سنگ‌اندازی در مسیر اجرای مفاد برجام انجام ندهد اما دولت آمریکا مانع همکاری‌های بانکی دنیا با ایران شد. جلسه معروف جان کری با بانکداران بزرگ اروپایی در لندن و ندادن تضمین به آنها برای همکاری با ایران یکی از مواردی است که به وضوح نشان داد دولت اوباما با وجودی که برجام را امضا کرده بود اما مانع اجرای تعهدات آن شد. از سوی دیگر حسن روحانی و مقامات دولت او بارها از بدعهدی دولت اوباما نسبت به اجرای تعهدات برجام گلایه می‌کردند. نخستین‌بار این علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی بود که در دوره ریاست جمهوری اوباما، گفت آمریکایی‌ها در اجرای تعهدات خود در برجام «دبه» درمی‌آورند. پس از آن و باز هم در دوره ریاست جمهوری اوباما، ولی‌الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی در سفر به آمریکا اذعان کرد دستاوردهای ایران از برجام «تقریبا هیچ» بوده است. جواد ظریف نیز چندی پیش در چند نوبت از دولت اوباما انتقاد کرد و گفت بدعهدی نسبت به تعهدات، مختص دولت ترامپ نیست و در دولت اوباما نیز تعهدات آمریکا در برجام اجرا نمی‌شد. بنابراین، لقب و ویژگی ناحسابی بودن، بیشتر برای اوباما و جان کری صادق است چون آنها تعهدی را که خودشان زیرش را امضا کردند زیر پا گذاشتند و بدون آنکه در ظاهر از آن خارج شوند اما در عمل نه‌تنها مفاد آن را اجرا نمی‌کردند، بلکه مانع اجرای مفاد آن از سوی دیگر اعضای ۱+۵ نیز می‌شدند.

منبع: وطن امروز

خواندن خبر در سایت منبع

نخست وزیر ایرلند: هم از ترامپ در کشورمان استقبال می‌کنیم هم به اعتراضات علیه او مجوز می‌دهیم

ایسناخبرگزاری ایسنا
نخست وزیر ایرلند: هم از ترامپ در کشورمان استقبال می‌کنیم هم به اعتراضات علیه او مجوز می‌دهیم
نخست وزیر ایرلند اعلام کرد، با وجود استقبال دولتش از سفر دونالد ترامپ در ماه آینده میلادی به این کشور، اجازه برگزاری اعتراضات به این سفر در ایرلند را نیز می‌دهد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، ‌به نقل از پایگاه هیل، لئو وارادکار، نخست وزیر ایرلند تاکید کرد، برگزاری تظاهرات به هنگام اولین سفر دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به ایرلند «مجاز بوده و از آن استقبال می‌شود».

ترامپ قرار است در ماه ژوئن به منظور شرکت در یک نشست در دوبلین به ایرلند سفر کند.

وارادکار در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص این که موضعش نسبت به برنامه‌ریزی شهروندان ایرلندی برای برپایی تظاهرات همزمان با سفر ترامپ به ایرلند چیست اظهار کرد: من به آنها می‌گویم این یک دموکراسی است و اعتراضات صلح آمیز نیز بخشی از دموکراسی است.

او در ادامه خاطر نشان کرد: من قطعا و هرگز از هیچ کس به خاطر شرکت در اعتراضات چنانچه خواسته آنها بیان‌ دیدگاهشان باشد انتقاد نخواهم کرد.

دونالد ترامپ بر اساس برنامه اعلام شده قرار است پنجم ژوئن وارد ایرلند شود.

ایرلند بخشی از برنامه سفری است که ترامپ قصد دارد طی سه روز انجام دهد و شامل سفر به انگلیس و همچنین سفر به منطقه نرماندی فرانسه به منظور شرکت در یک مراسم یادبود مربوط به جنگ جهانی دوم می‌شود.

نخست وزیر ایرلند در ادامه، خاطر نشان کرد که رییس جمهور آمریکا در هنگام سفر به کشور او مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

او در این رابطه گفت‌: شما می‌دانید که طبق روال همیشگی گذشته رییس جمهور آمریکا در ایرلند مورد استقبال قرار می‌گیرد و من معتقدم با وجود این که مردم دیدگاه‌های دیگری درباره رییس جمهور فعلی آمریکا دارند، اما ما باید به این مقام احترام بگذاریم.

روزنامه‌ آیریش تایمز، گزارش کرد که مقامات ایرلند مشغول تدارک برای برگزاری نشستی بین ترامپ و وارادکار هستند.

دونالد ترامپ در ابتدا برای سفر به ایرلند در ماه نوامبر گذشته برنامه‌ریزی کرده بود، اما این سفر بدون اعلام دلیل مشخصی کنسل شد. در آن زمان نیز اعلام شده بود که همزمان با سفر ترامپ در آن تاریخ قرار است تظاهرات در ایرلند برگزار شود.

انتظار می‌رود که ترامپ به هنگام سفر به ایرلند در زمین گلفی که در این کشور در اختیار دارد، ساکن شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: رسانه‌ها درباره اختلافات بین من و پمپئو و بولتون مزخرف می‌گویند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ترامپ: رسانه‌ها درباره اختلافات بین من و پمپئو و بولتون مزخرف می‌گویند
انتخاب نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گزارش برخی رسانه های آمریکایی در خصوص اختلاف نظر در درون کاخ سفید بخصوص درباره ایران را به تندی رد کرد و این گزارش ها را 'مزخرف گویی' خواند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گزارش برخی رسانه‌های آمریکایی در خصوص اختلاف نظر در درون کاخ سفید بخصوص درباره ایران را به تندی رد کرد و این گزارش‌ها را 'مزخرف گویی' خواند.

ترامپ شامگاه جمعه در سخنانی از رسانه‌ها و خبرنگارانی که اینگونه مطالب را به نقل از منابع بدون نام منتشر می‌کنند به شدت انتقاد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در جریان این سخنرانی در کنوانسیون 'ریلتورها' در واشنگتن گفت: این مطالب مزخرفات و خزعبلات است.

ترامپ وجود اختلاف میان او و مشاورانش بخصوص مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی را رد کرد و گفت: دیدگاهها ممکن است متفاوت باشد اما من تصمیم نهایی را می‌گیرم.

ترامپ در خصوص گزارش رسانه‌ها گفت: طوری حرف می‌زنند انگار یک مناقشه (بین ما) وجود دارد. من از دست آنها عصبانی نیستم؛ من تصمیمات خودم را می‌گیرم. کار مایک پمپئو عالی است؛ کار بولتون هم عالی است.

وی پیش از این در روز جمعه نیز با انتشار توییتی نوشته بود: با وجود این همه فیک نیوز و اخبار ساختگی در رسانه‌ها، ایران نمی‌تواند هیچ ایده‌ای داشته باشد که چه خبر است.

ترامپ در هفته گذشته همچنین به واشنگتن پست و نیویورک تایمز به علت گزارش درخصوص اختلافات در درون کاخ سفید درباره سیاست آمریکا در قبال خاورمیانه حمله کرده بود.

ترامپ توییت کرد: واشنگتن پست فیک نیوز و نیویورک تایمز فیک نیوز‌تر گزارش هایی درباره نبردهای داخلی در ارتباط با سیاست نیرومند من در خاورمیانه منتشر می‌کنند. هیچ نبرد داخلی در کار نیست. ۳۱۰۳۱۱

خواندن خبر در سایت منبع

یک مسئول دولت ترامپ: آمریکا پای تلفن نشسته، اما خبری از ایران نیست!

فراروخبرگزاری فرارو
یک مسئول دولت ترامپ: آمریکا پای تلفن نشسته، اما خبری از ایران نیست!
آمریکا می‌گوید همچنان منتظر تماس تهران برای آغاز مذاکرات رسمی جهت حل مشکلات میان دو کشور است.
یک مسئول دولت ترامپ: آمریکا پای تلفن نشسته، اما خبری از ایران نیست! - 0

یک مسئول بلند پایه دولت ترامپ روز جمعه با اعلام این مطلب یادآور شد: ایالات متحده پای تلفن نشسته، اما هنوز پیامی از جانب ایران برای اعلام آمادگی به دعوت رئیس جمهور ترامپ جهت گفتگو‌های مستقیم دریافت نکرده است.»

به گزارش رویترز این مسئول دولت آمریکا که در حضور گروه کوچکی از خبرنگاران سخن می‌گفت، در ادامه تاکید کرد: «آن‌ها باید از شدت تنش بکاهند و به پای مذاکرات بازگردند.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که شبکه خبری سی ان ان شنبه هفته گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد که کاخ سفید در تماس با مقامات سوئیس، کشور حافظ منافع ایالات متحده شماره تلفنی را در اختیار آن‌ها قرار داده تا به ایران منتقل کنند و تهران در صورت تمایل به گفتگو با دونالد ترامپ بتواند از این شماره مستقیم استفاده کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که در سفری دوره‌ای به شرق آسیا به سر می‌برد روز پنجشنبه پس از گفتگو با نخست وزیر و وزیر خارجه ژاپن در توکیو «هرگونه احتمال» مذاکره با آمریکا را در شرایط کنونی منتفی قلمداد کرده بود.

ترامپ: اخبار جعلی رسانه‌ها در باره تنش با ایران برای آمریکا زیان بار است

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انشتار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر ضمن انتقاد نسبت به نوع پوشش رسانه‌ای اخبار مرتبط با تنش‌های اخیر با ایران تاکید کرده است که این پوشش خبری می‌تواند برای کشورش زیان بار باشد.

در این پیام آمده است: «رسانه‌ها با اخبار جعلی و به شدت غیرواقعی و فریبکارانه در باره ایران به کشور ما ضربه می‌زنند. ‌ای رویکرد فریبنده، نادرست و خطرناک است. حداقل ماجرا این است که ایران نمی‌داند به چه فکر کند و این مسئله حداقل تا این حد چیز خوبی خواهد بود.»

دونالد ترامپ همچنین با انتشار یک توییت دیگر افزود: «با این همه خبر‌های جعلی و ساختگی ایران نمی‌تواند هیچ ایده‌ای از آنچه به واقع در جریان است داشته باشد.»

انتشار پیام توییتری رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله با واکنش محمد جواد ظریف همراه شد. وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این بخش از پیام دونالد ترامپ که به سردرگمی ایران و ناتوانی این کشور از درک درست وقایع جاری در چارچوب تنش‌های اخیر میان دو طرف اشاره داشت رویکرد دوگانه حاکم بر دستگاه اجرایی آمریکا را زیر سوال برد و بر استیصال و درماندگی کاخ سفید از هرگونه تفکر درست تاکید کرد.

ظریف در توییت خود آورده است: «زمانی که تیم «ب» چیزی می‌گوید و دونالد ترامپ چیز دیگر کاملا روشن است که چه کسی نمی‌داند به چه باید فکر کند. ما از هزاران سال پیش تاکنون در ایران می‌دانیم که به چه باید فکر کنیم و این را در مورد آمریکا از سال ۱۹۵۳ تاکنون به خوبی می‌دانیم. تا این حد این «چیز خوبی است».»

این پیام در حالی منتشر می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در تازه‌ترین اظهار نظر خود در خصوص بالا گرفتن تنش میان کشورش و ایران در منطقه خاورمیانه در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال رویارویی نظامی گفته بود که امیدوار است این اتفاق روی ندهد.

ترامپ این سخنان را پیش از ملاقات غیر منتظره با رئیس جمهوری سوئیس ایراد و تاکید کرده بود که ایران یکی از مهمترین محور‌های گفتگو با میهمان اش در کاخ سفید است.

منبع: یورونیوز

خواندن خبر در سایت منبع

اروپا به دولت ترامپ: دنبال جنگ با ایران هستید؟ روی ما حساب نکنید

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
اروپا به دولت ترامپ: دنبال جنگ با ایران هستید؟ روی ما حساب نکنید
مقامات ارشد اروپایی می گویند که معتقدند ترامپ به دنبال جنگ در خاورمیانه نیست، اما انها براین باورند که بولتون چنین خواسته ای دارد. آنها اغلب به مقاله بولتون در سال 2015 در نیویورک تایمز اشاره می کنند که تیترش «برای متوقف کردن ایران، ایران را بمباران کنید» بود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

اروپا به دولت ترامپ: دنبال جنگ با ایران هستید؟ روی ما حساب نکنید - 1

به گزارش نامه نیوز، نیویورک تایمز در گزارشی تحت عنوان «اروپا به دولت ترامپ: دنبال جنگ با ایران هستید؟ روی ما حساب نکنید» نوشت: اروپایی‌ها با توجه به خاطراتی از اخرین جنگ فاجعه بار در عراق، اکنون در مخالفت با آنچه تلاش امریکا برای تحریک ایران به اغاز جنگ می‌دانند، یکپارچه مخالفند. با این حال، باوجود تنش در روابط اروپا و امریکا در دوره ترامپ، مخالفت صریح با واشنگتن همچنان برای اروپایی‌ها دشوار است.

در ادامه این مطلب آمده است: در ابتدا، حتی بریتانیای طرفدار امریکا هم با دولت ترامپ همراهی نکرد. در این راستا، مقامات بریتانیا از ژنرال انگلیسی که گفته بود تهدید ایران در عراق و سوریه افزایش نیافته، دفاع کردند.

اما این واکنش‌ها باعث بیانیه‌ای در رد اظهارات ژنرال انگلیسی شد و اروپایی‌ها خیلی زود انتقادات خود را نرم کردند. بریتانیا رسما عقب نشینی کرد و المان و هلند هم اموزش ارتش در عراق را با اشاره به هشدار امریکا متوقف کردند. با این حال، شکی نیست که اروپایی‌ها در ماجرای ایران، کجا ایستاده‌اند.

کوری شیک، یک مقام سابق پنتاگون که اکنون معاون مدیر موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک است، می‌گوید: همه‌ی دولت‌های اروپایی معتقدند که تهدید افزایش یافته‌ای که از سوی ایران، با آن مواجهیم، واکنشی به خروج امریکا از برجام و تلاش این کشور برای تسلیم ایران در سایر مسائل است.

وی افزود: اروپایی‌ها معتقدند امریکا در حال تحریک ایران است و نگرانند که امریکا طوری رفتار کند که تهران اقدامی قابل پیش بینی انجام دهد و بهانه‌ای به دست امریکا برای حمله به ایران بیافتد.

توماس والاسک مدیر اندیشکده کارنگی اروپا و سفیر سابق اسلواکی در ناتو می‌گوید: مسائل فعلی خیلی متفاوت از بحث‌های پیش از جنگ ۲۰۰۳ عراق است که اروپا را به دو نیم تقسیم کرده بود.

وی افزود: این بار، تمام دولت‌های اروپایی دارند به واشنگتن می‌گویند که این اقدام دیوانگی است، و امروز ما نباید در شرایط فعلی باشیم و تقصیر امریکاست که اکنون از جنگ سخن می‌گوییم.

والاسک اضافه کرد: برای یک حامی روابط واشنگتن و اروپا، اخرین چیزی که به آن فکر می‌کند، متحد ساختن اروپا بر پایه نظرات ضدامریکایی است، اما این کاری است که ترامپ و بولتون انجام داده‌اند.

اروپایی‌ها میان ترامپ و تهران گرفتار شده‌اند؛ درحالیکه سعی در حفظ روابط با واشنگتن دارند، به برجام نیز پایبند مانده‌اند.

مقامات ارشد اروپایی می‌گویند که معتقدند ترامپ به دنبال جنگ در خاورمیانه نیست، اما انها براین باورند که بولتون چنین خواسته‌ای دارد. آنها اغلب به مقاله بولتون در سال ۲۰۱۵ در نیویورک تایمز اشاره می‌کنند که تیترش «برای متوقف کردن ایران، ایران را بمباران کنید» بود.

مقامات اروپایی همچنین نسبت به اصرار ترامپ برای مجبور ساختن ایران به مذاکرات جدید، سردرگمند. آنها می‌گویند چرا تهران باید رضایت به توافقی با رئیس جمهوری دهند که برجام را رها کرده است؟

مسئولان اروپایی معقتند که بحث‌های شکل گرفته بر سر ایران در واشنگتن به این زودی‌ها تمام نمی‌شود و انها می‌خواهند هر آنچه در توان دارند را به کار گیرند تا از اکراه ترامپ نسبت به ورود امریکا به جنگی دیگر در خاورمیانه، پشتیبانی کنند.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار

الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۵۳ ۳۹۸۰۳۲۷۲۵۷به گزارش فارس، ۱۷ خردادماه سال ۱۳۹۶ و در یک روز گرم بهاری حملات تروریستی تهران اتفاق افتاد. پس از اتمام عملیات تروریستی و در همان روز ۱۷ خردادماه، سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای وعده انتقام از این عملیات تروریستی را به ملت ایران داد و تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثابت کرده است ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذارد. در این عملیات تعداد ۶ فروند موشک بالستیک میان‌برد زمین به زمین که از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های کردستان و کرمانشاه شلیک شد، پس از عبور از آسمان عراق، به صورت دقیق به اهداف خود در دیرالزور اصابت کرد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین تاکید کرد: شناسایی و احاطه اطلاعاتی این تروریست‌ها به خودی خود یک دنیا مسئله است و شلیک این موشک‌ها از فاصله ۷۰۰ کیلومتری و نشاندن روی یک ساختمان کوچک، خودش یک پیام است و آنها می‌فهمند عیار ایرانی‌ها کجاست. اکنون و در دومین سالگرد این عملیات غرورآفرین، تصاویری از محل برخورد موشک‌های سپاه به مقر تروریست‌های تکفیری منتشر شده است که در آن به خوبی موقعیت قبل و بعد از برخورد مشخص شده است.

خودشیرینی نتانیاهو برای ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بنیامین نتانیاهو نخستین بار در بیست سال گذشته، کلنگ شهرکی را در منطقه اشغالی جولان سوریه بر زمین زد که نام ترامپ برای آن انتخاب شده است. نتانیاهو برای تشکر از اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر منطقه اشغالی جولان، نام ترامپ را برای این شهرک انتخاب کرد. قرار است ۱۲۰ خانواده در شهرک ترامپ اقامت کنند. هزاران سوری ساکن منطقه جولان که بیشتر آنها از طایفه دروزی‌ها هستند، خود را ملت در اشغال می‌دانند و حاضر نیستند تابعیت و گذرنامه اسرائیلی دریافت کنند. نکته جالب این که در این مراسم وزش شدید باد در جولان اشغالی سوریه مراسم رونمایی از شهرک ترامپ را به شدت تحت الشعاع قرار داد و همه برنامه را به هم ریخت..

رونمایی از رقیب ترامپ

همشهریهمشهری1 روز قبل

اولین تصاویر از حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در سوریه

مهرمهر19 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشصلاح خاشقجی، فرزند جمال خاشقجی در این پیام توییتری که مصادف با «روز جهانی پدر» منتشر کرده است، تنها به نوشتن این پیام اکتفا کرده است: «خاشقجی … روز پدر مبارک». صلاح آخرین پیام خود را ماه آوریل منتشر کرد که نوشته بود: هر کسی که مشارکتی یا ارتباطی با جنایت قتل پدرم دارد، دادگاهی شده و به جزای عملش می‌رسد. جمال خاشقجی دوم اکتبر ۲۰۱۸ به دست تیم تروری در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. اواسط ماه نوامبر دادستانی کل عربستان اعلام کرد، رئیس تیم مذاکره با خاشقجی دستور قتل او را صادر کرده است. این در حالی است که سازمان اطلاعات آمریکا در گزارشی که پس از ارتکاب این جنایت منتشر کرد، آورده است، ولیعهد عربستان دستور قتل این روزنامه‌نگار را صادر کرده است.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، مراسم تشییع و تدفین پیکر جوان‌ترین آزاده دفاع مقدس شهید قنبرعلی بهارستانی صبح امروز ابتدا بر روی دستان مردم شهیدپرور شهرستان داران تشیع و سپس برای خاکسپاری به گلستان شهدای اصفهان بدرقه و توسط مردم ولایت مردار اصفهان به خاک سپرده شد. مراسم بزرگداشت این جانباز و آزاده سرافراز روز پنجشنبه ۳۰ خردادماه در خیمه گلستان شهدای اصفهان از ساعت ۱۶:۳۰ الی ۱۹:۳۰ برگزار خواهد شد. این معنویت در شهرها هم بود و تقریبا همه مردم به هر نحوی در اوضاع سخت جنگ به رزمنده‌ها کمک می‌کردند. لحظه لحظه پایداری پرشکوه آزادگان در دوران اسارت، موجب اجر مضاعف الهی است. عزت، قدرت و صدرنشینی هر ملت در تاریخ به مجاهدت فرزندانش بستگی دارد و استقامت پیروز عزیزان آزاده، ملت ایران را در صدر نشانده است».

اخبار بیشتر