اخبار روز بازار مسکن - شنبه 28 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه 28 اردیبهشت‌ماه

قیمت مسکن دوباره از آگهی‌ها حذف شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
قیمت مسکن دوباره از آگهی‌ها حذف شد
پس از چند روز که قیمت مسکن در آگهی سایت‌های اینترنتی درج شد، مجدداً سایت‌ها اقدام به حذف قیمت کردند و آگهی‌ها با عنوان توافقی منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ به دستور دادستانی قیمت مسکن و خودرو از آگهی سایت‌ها حذف و مجددا روز ۲۱ اردیبهشت ابتدا قیمت به آگهی‌های املاک و سپس به خودرو بازگشت. امروز یک بار دیگر قیمت‌ها حذف شده و گفته می‌شود. البته در توضیحات بعضی آگهی‌ها هنوز قیمت دیده می‌شود. جلسه‌ای به همین منظور با حضور مدیران سایت‌های اینترنتی در حال برگزاری است. تا لحظه ارسال این خبر علت برداشته شدن قیمت از سوی پلیس فتا و مرجع دیگری اعلام نشده است.

پس از آن‌که روز ۱۲ اردیبهشت ماه درج قیمت در آگهی‌های فروش ملک و خودرو در سایت‌های اینترنتی ممنوع شد، مجددا روز ۲۱ اردیبهشت ماه مشروط به لحاظ شرایط چهارگانه، سایت‌ها مجاز شدند تا قیمت‌گذاری از سر بگیرند. اعلام آگهی‌هایی که با کد ملی و شماره موبایل در دو دسته‌بندی خودرو و املاک احراز هویت شده‌اند، اعمال سقف قیمت برای خودروها بر اساس قیمت اعلامی اتحادیه خودرو، نمایش بازه و میانگین قیمت املاک بر اساس معاملات پایان پذیرفته‌ای که از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام می‌شود و سختگیری بیشتر در اعمال هزینه ثبت آگهی برای کسانی که بیش از حد مورد نیاز عموم، اقدام به درج آگهی می‌کنند از جمله این شروط عنوان شده است.

با این‌که کارشناسان سرکوب قیمتی را راهکاری مؤثر برای کنترل بازار مسکن در میان‌مدت و درازمدت نمی‌دانند، حفظ این بازار از سم آگهی‌های کاذب، دلبخواهی و بی‌هویت، ضروری به نظر می‌رسید. منحنی قیمت مسکن شهر تهران در هفته‌های اخیر به طور محسوسی رو به بالا حرکت می‌کرد که یکی از دلایل آن درج آگهی‌های کذایی عنوان می‌شد تا این‌که میانگین قیمت‌ها به ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان در فروردین ماه رسید و باعث شد معاملات ۳۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش پیدا کند. با این حال در اردیبهشت ماه نیز بازار مسکن رکود تورمی را در پیش گرفت. در ادامه، دادستانی دستور حذف قیمت آگهی‌ها در سایت‌های فروش مسکن و خودرو را صادر کرد. به دنبال این اقدام، بنا به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران، فروشندگان خودرو قیمت‌ها در بازار خودرو کاهشی شد و طبق گفته رئیس اتحادیه املاک و هم‌چنین واسطه‌های ملکی، بازار مسکن نیز به ثبات قیمتی رسید.

گزارش‌های میدانی از بازار مسکن حاکی از آن است بعد از ۱۲ اردیبهشت ماه که قیمت از آگهی‌ها برداشته شد، هرچند قیمت‌ها پایین نیامده اما بالا هم نرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

وام مسکن روستایی به ۴۰ میلیون تومان رسید

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
وام مسکن روستایی به ۴۰ میلیون تومان رسید
خبرگزاری میزان- مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: نخستین وام مسکن روستایی ۴۰ میلیون تومانی طی یک ماه آینده با باز پرداخت ۱۵ ساله به متقاضیان پرداخت خواهد شد.
وام مسکن روستایی به ۴۰ میلیون تومان رسید - 0

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، حمیدرضا سهرابی در خصوص جزئیات وام مسکن روستایی جدید اظهار کرد: در آخرین هفته سال ۹۷ پیشنهاد افزایش وام مسکن روستایی از ۲۷ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان مطرح شد و در هفته گذشته در شورای پول و اعتبار تصویب و تا یک ماه آینده با انجام امور اداری و بانکی با سود کارمزد ۵ درصد قرض الحسنه به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه این تسهیلات قابل پرداخت برای دو دسته از افراد است ادامه داد: دسته‌ی اول زوج‌های جوانی هستند که قصد خرید یا ساخت خانه دارند و دسته دوم آن دسته از مالکانی که قصد بازسازی واحد مسکونی خود را دارند.

مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن در رابطه با مراحل ثبت درخواست تسهیلات گفت: در ابتدا متقاضی با مراجعه به دفاتر بنیاد مسکن در شهرستان با ارائه مدارک مورد نیاز اقدام به تشکیل پرونده می‌کند سپس یک بازرس، از زمین یا واحد مسکونی بازدید می‌کند و در صورتی که آن واحد مسکونی صلاحیت دریافت وام را داشته باشد، پرونده به بانک عامل معرفی خواهد شد.

سهرابی در ادامه افزود: سهم هر روستا برای توزیع وام روستایی متفاوت است و شاخص‌هایی برای تعیین سهم روستاها وجود دارد از جمله تعداد واحد‌هایی فرسوده، نرخ رشد جمعیت و درصد افرادی که در یک روستا صاحب ملک نیستند.

وی خاطر نشان کرد: طبق برنامه ریزی‌های وزارت راه وشهرسازی و بر اساس برنامه ششم توسعه، سالانه باید ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با تسهیلات ارزان قیمت در کل کشور احداث شود، با توجه به شاخص‌های ذکر شده سهم هر بانک و روستا برای ارائه و دریافت وام روستایی مشخص شده است.

مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن متذکر شد: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت روستایی به حدود ۸۰ درصد از روستا‌های کشور ورود کرده و از سالی که این تسهیلات پرداخت شد حدود ۱۴ سال می‌گذرد، در این مدت واحد‌های مقاوم روستا‌های کشور از ۷ درصد به ۴۳ درصد افزایش یافته است.

وی در خصوص افزایش هزینه‌های ساخت مسکن تصریح کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های ساخت واحد مسکونی در کشور میانگین قیمت ساخت مسکن در روستا، حدود متری یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است با این وجود اگر فردی در یک روستا قصد ساخت یک واحد ۵۰ متری را داشته باشد با داشتن وام ۴۰ میلیون تومانی باید حدود همان مقدار نیز خود آورده داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

سهم ۴۰هزار میلیاردی مسکن از سقف ۸۰۰ هزار میلیاردی تسهیلات بانکی

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
سهم ۴۰هزار میلیاردی مسکن از سقف ۸۰۰ هزار میلیاردی تسهیلات بانکی

سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اهمیت توجه و برنامه ریزی برای افزایش تولید مسکن در کشور، گفت: کلیدی‌ترین راه کار بهبود وضعیت مسکن و کاهش قیمت‌ها، افزایش تولید و ساخت و ساز است، اما متأسفانه در شرایط کنونی بسیاری از سازندگان بخش خصوصی انگیزه‌ای برای فعالیت در این عرصه ندارند.

افزایش وام خرید مسکن نتیجه‌ای جزء تشدید تورم ندارد

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم هدایت نقدینگی و تسهیلات بانکی به سمت حوزه تولید و ساخت و ساز مسکن تأکید کرد و گفت: افزایش سقف تسهیلات مسکن در حوزه خرید و فروش نتیجه‌ای جزء افزایش قیمت‌ها و تورم در این حوزه ندارد، بنابر این هر زمان که ما میزان تسهیلات را بالا برده‌ایم، قیمت مسکن به میزان افزایش وام، بالا رفته است.

افزایش سقف تسهیلات ساخت و ساز موجب کاهش تورم و کاهش قیمت مسکن می‌شود

افزایش سقف تسهیلات ساخت و ساز مسکن موجب کاهش تورم در این بازار، کاهش قیمت مسکن و اشتغال زایی در کشور می‌شود

وی ادامه داد: در مقابل، افزایش سقف تسهیلات ساخت و ساز مسکن موجب کاهش تورم در این بازار، کاهش قیمت مسکن و اشتغال زایی در کشور می‌شود.

سهم ۴۰ هزار میلیاردی مسکن از سقف ۸۰۰ هزار میلیاردی تسهیلات بانکی

بهادری با اعلام اینکه بر اساس آمارها، سهم مسکن از سقف ۸۰۰ هزار میلیارد تومانی تسهیلات بانکی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان است، افزود: در شرایط کنونی بخش قابل توجهی از تسهیلات ۴۰ هزار میلیاردی به حوزه خرید و فروش مسکن اختصاص داده می‌شود و عملا سهم بخش ساخت و ساز بسیار محدود است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: اولویت کنونی این است که سهم بخش مسکن از تسهیلات ۸۰۰ هزار میلیارد تومانی بالا برود تا بتوانیم اعتبارات مناسب و قابل قبولی را برای حوزه ساخت و ساز در نظر بگیریم.

سهم بخش مسکن از تسهیلات ۸۰۰ هزار میلیارد تومانی باید به ۱۰ درصد افزایش یابد

وی افزود: به نظر من سهم بخش مسکن از تسهیلات ۸۰۰ هزار میلیارد تومانی باید به ۱۰ درصد افزایش یابد، یعنی آنکه سهم حوزه مسکن از تمام تسهیلات باید به حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان برسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: قطعا مجلس از سیاست‌های جدید وزارت راه و شهرسازی برای تولید گسترده مسکن و افزایش عرضه حمایت می‌کند. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

پرداخت بیش از ۲۲۰ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن در سال ۹۷

ایبناخبرگزاری ایبنا
پرداخت بیش از ۲۲۰ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن در سال ۹۷
مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن از پرداخت ۲۲۸ هزار و ۹۴۹ فقره تسهیلات خرید مسکن طی یکسال ۹۷ به متقاضیان در شهرهای سراسر خبر داد.

به گزارش ایبِنا و به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، مسعود ایزدی مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن با بیان اینکه بانک مسکن در راستای توانمندسازی متقاضیان مصرفی بخش مسکن سبد متنوعی از تسهیلات خرید و ساخت مسکن را تدوین و در اختیار متقاضیان قرار داده است، گفت: مطابق با آمار اخذ شده بانک مسکن طی یکسال ۹۷ مجموعا ۲۲۸ هزار و ۹۴۹ فقره تسهیلات خرید به بخش مسکن و ساختمان اعطا کرده است.

به گفته وی، ارزش ریالی تسهیلات اعطایی در این بخش معادل ۱۱ هزار و ۳۸۳ میلیارد و ۶۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است.

وی، حجم تسهیلات اعطا شده به متقاضیان خرید مسکن در استان تهران را معادل ۷۰ هزار و ۱۳۵ فقره اعلام کرد و افزود: رقم تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان استان تهران معادل ۳ هزار و ۹۳۱ میلیارد و ۵۸۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است. تهران به دلیل تراکم جمعیتی و حجم بالای تقاضای مسکن ناشی از پایتخت بودن، بیشترین سهم را در اخذ تسهیلات خرید مسکن از بانک، در اختیار خود دارد. حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از معاملات کشوری خرید و فروش خانه در شهر تهران انجام می‌شود.

ایزدی به گزارش عملکرد یکسال ۹۷ اشاره کرد و گفت: براساس این گزارش پس از تهران، بیشترین میزان تسهیلات پرداخت شده در بخش خرید مسکن به لحاظ تعداد به ترتیب سه استان خوزستان، البرز و اصفهان بوده است.

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن با اشاره به حجم تسهیلات پرداخت شده به این سه استان، تصریح کرد: طی یکسال ۹۷، شعب بانک مسکن در استان خوزستان معادل ۱۶ هزار و ۵۴۱ فقره، استان البرز معادل ۱۵ هزار و ۳۶۴ فقره و استان اصفهان معادل ۱۳ هزار و ۲۷۳ فقره تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان خود پرداخت کرده‌اند.

وی ادامه داد: ارزش ریالی تسهیلات خرید مسکن اعطا شده به متقاضیان در استان خوزستان معادل ۷۱۲ میلیارد و ۵۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است. همچنین مجموع رقم تسهیلات خرید پرداخت شده از سوی شعب استان البرز معادل ۶۸۸ میلیارد و ۲۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.

به گفته وی، ارزش ریالی تسهیلات پرداخت شده به این بخش در استان اصفهان نیز معادل ۶۶۱ میلیارد و ۵۱۹ میلیون تومان بوده است.

ایزدی در عین حال تاکید کرد: بانک مسکن تنها بانک تخصصی در حوزه مسکن و ساختمان است که طی چندین دهه فعالیت تخصصی و متمرکز توانسته است سبد متنوعی از تسهیلات خرید و ساخت مسکن را برای استفاده متقاضیان سراسر کشور تدارک ببیند. تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم با نرخ سود تک رقمی ویژه خانه اولی‌ها و همچنین اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن دو نوع از مهم­‌ترین تسهیلات خرید مسکن که هر یک ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص خود را برای متقاضیان دارد. در این میان امکان فروش اقساطی تسهیلات مشارکت در ساخت نیز به سازنده‌های مسکن این اجازه را می‌دهد تا پس از تکمیل ساختمان بخشی از تسهیلات ساخت را به خریداران واحدهای نوساز منتقل کنند. این امکان با توجه به اینکه بانک مسکن در سال جاری شرایط پرداخت تسهیلات بدون نیاز به سپرده گذاری را برای سازنده‌ها فراهم کرده، باعث افزایش عرضه جدید مسکن خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم با سقف ۱۶۰ میلیون تومان بیشترین میزان تسهیلات خرید مسکن در بازار محسوب می‌شود. در عین حال اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای متقاضیان به فوریت قصد خرید و استفاده از تسهیلات مسکن را دارند مناسب است.

خواندن خبر در سایت منبع

مشکل تعاونی مسکن فرهنگیان بعد از ۲۰ سال حل شد

فارسخبرگزاری فارس
مشکل تعاونی مسکن فرهنگیان بعد از ۲۰ سال حل شد
شهردار ورامین گفت: مشکل تعاونی مسکن فرهنگیان ورامین بعد از 20 سال حل شد و مالکان به زودی صاحب سند مالکیت می شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ورامین، حسین دهقان ظهر امروز پیش از خطبه‌ها نماز جمعه این هفته شهرستان ورامین، اظهار داشت: شهرداری ورامین منویات حضرت امام خامنه‌ای در خصوص کار جهادی در دستور کار قرار داده و در عمل نشان می‌دهد، کار جهادی یعنی خستگی‌ناپذیری که برای جلب رضایت مردم باشد.

وی گفت: در ۱۸ماه گذشته شهر ورامین ۶۰ کیلومتر جدول‌گذاری و در این مدت ۵۷ هزار تن آسفالت در خیابان‌های شهر ورامین انجام شد.

شهردار ورامین با اشاره به اینکه ۳۰ پارک و بوستان در ۱۸ماهه گذشته در محله‌ها احداث، مرمت و نوسازی شد و در آینده نیز بیش از ۳۰ پارک نیز ساخته خواهد شد، تصریح کرد: پیشرفت‌های شهری در حوزه حرکت یکسان داشته، همان‌طور که مبلمان شهری، زیباسازی کارشده در حوزه زیرساخت‌ها نیز اقدامات خوبی انجام شد که نمونه بارز آن ۳۰ متری قائم، کنارگذر خلیج‌فارس است که ادوات خودروی هم در حال کار کردن هستند و در آینده نزدیک افتتاح می‌شود و را بیرون رفت از مشکلات و گره‌های ترافیکی جاده‌سازی است.

دهقان بیان کرد: مسجد جامع ورامین به‌عنوان نماد فرهنگی ورامین است و قدمت بالای ورامین را نشان می‌دهد، شهرداری اقدام به نوسازی و زیباسازی اطراف این مسجد را کرده است چراکه این مکان قدمت و فرهنگ دشت ورامین است.

وی اضافه کرد: پروژه کمربندی جنوبی ورامین ابر پروژه ورامین است که طول این پروژه ۱۶ کیلومتر است و کارهای مطالعاتی آن انجام‌شده و در سال جاری کلنگ زنی آن انجام خواهد شد.

شهردار ورامین تاکید کرد: شهرداری ورامین در حمایت از تیم‌های ورزشی موفق بوده است و در زیرساخت‌های ورزشی نیز اقدام به ساخت سه مجتمع فرهنگی ورزشی در شهر ورامین خواهد کرد و یک پارک هم به نام پارک بانوان نام‌گذاری شده است.

دهقان ادامه داد: در ۱۸ ماه گذشته دو تعاونی مسکن فرهنگیان و راه تغییر شکل داشتند که با کمک راه و ترابری آن حل‌وفصل شد، تعاونی فرهنگیان نیز در چند ماه آینده ختم به خیر خواهد شد تا فرهنگیان شهرستان بعد از ۲۰ سال صاحب سند مالکیت می‌شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از همه شهروندان تقاضا دارم شهرداری را در همه حوزه‌ها کمک کنند، چراکه مشارکت مردم نباشد شهر پیشرفت نخواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

یک پیشنهاد جالب برای نجات بازار اجاره مسکن

روزنوخبرگزاری روزنو
یک پیشنهاد جالب برای نجات بازار اجاره مسکن
نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که این‌که بگوییم اجاره‌بها از یک سقفی افزایش یابد، به آن مالیات تصاعدی تعلق می‌گیرد، به نظر من این کار، روشی است که تنها موجر دیده شده و مستاجر را ندیدیم، چراکه برای موجر راه‌های فرار بسیاری وجود دارد.

در حالی به فصل نقل و انتقال مسکن نزدیک می‌شویم، فعالان بازار مسکن از رشد حدود ۱۰ تا ۴۰ درصدی اجاره‌بها خبر می‌دهند و برخی مالکان نیز پیشنهادات عجیب و غریبی برای اجاره واحدهای مسکونی مطرح می‌کنند. این شرایط و عدم تناسب نرخ اجاره با درآمد مستاجرها کار را به جایی رسانده که مستاجران به اولویت‌های بعدی همچون کوچ به حاشیه شهرها فکر می‌کنند؛ اتفاقی که به طور محسوس در سال گذشته مشاهده می‌شد و بسیاری از مستاجرانی که دیگر توانایی اجاره حتی در مناطق پایین تهران را نداشتند، به حاشیه شهر تغییر سکونت دادند.

آن‌طور که فعالان بازار مسکن می‌گویند، فصل اجاره باید از ۱٫۲ ماه آینده آغاز شود، اما در حال حاضر کمتر کسی را می‌توان یافت که امکان جابه‌جایی را در این بازار داشته باشد؛ چراکه متاسفانه یک جو روانی ایجاد شده مبنی بر این‌که قیمت مسکن ۲ برابر شده و به تبع آن، نرخ اجاره مسکن نیز دو برابر شود.

بنا بر اطلاعاتی که در زمینه ثبت قراردادهای خرید و فروش و اجاره در بازار مسکن در مدت زمان ۲۱ روز ابتدایی اردیبهشت امسال منتشر شده، میزان ثبت قرارداد اجاره در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. با این حال، بررسی‌ها حکایت از آن دارد که ۱۰ تا ۴۰ درصد نرخ اجاره‌بهای پیشنهادی در اردیبهشت رشد کرده است.

آخرین آمار بانک مرکزی مربوط به تحولات اجاره‌بهای مسکن در فروردین‌ماه امسال نیز حاکی از آن است که در شهر تهران و در کل مناطق شهری اجاره‌بها به ترتیب معادل ۲۱٫۹ و ۱۸٫۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته است.

یک پیشنهاد جالب برای نجات بازار اجاره مسکن - 5

منافع گروهی در گرو بهم‌ریختگی بازار اجاره

وضعیت نامشخص بازار اجاره، در حال حاضر باعث شده که دولت به دنبال سازوکاری تازه برای ساماندهی بازار باشند. بر همین اساس، در روزهای گذشته مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، از رونمایی برنامه‌ای برای حمایت مستاجران خبر داد که در روزهای آینده اعلام خواهد شد. عباس فرهادیه اعلام کرد که اواخر هفته آینده چند برنامه که التهاب بازار اجاره را کاهش می‌دهد، نهایی خواهد شد. به اعتقاد وی، نرخ اجاره‌بها هیچ ارتباطی به قیمت مسکن ندارد.

فرهادیه در خصوص جوی که بازار اجاره به راه افتاده، عنوان کرده است: این جو روانی متاسفانه توسط عده‌ای که منافع آنها در این قضیه است، در حال رقم خوردن است؛ البته نمی‌خواهیم کسی را به این داستان متهم کنیم. وی باور دارد: بخش اجاره اصولا تا الان نشان می‌دهد از تورم عمومی پیروی کرده و امروز هم اعتقاد داریم نرخ اجاره از تورم عمومی تبعیت می‌کند و این جهش‌های قیمتی مسکن در خصوص بازار اجاره صدق نمی‌کند.

اخذ مالیات تصاعدی از اجاره‌های بالا

به نظر می‌رسد یکی از سازوکارها و ابزارهایی که دولت برای کنترل قیمت‌ها در بازار اجاره در نظر گرفته، دریافت مالیات تصاعدی باشد. موضوعی که به تازگی وزیر راه و شهرسازی نیز خبر داده است. محمد اسلامی اعلام کرده اصلاحیه‌ای را با مجلس پیگیری می‌کنیم که در صورت تصویب، چنانچه سقف اجاره‌بهای مسکن رعایت شود، مشمول معافیت مالیاتی شود، در غیر این صورت اخذ مالیات به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد.

به گفته محمد اسلامی، این اصلاحیه هنوز در مرحله اجرایی نیست و در تعامل با مجلس هستیم. نکته مهم این اصلاحیه این است که کار اثربخشی برای مستاجران انجام شود.

وی عنوان کرده برای اتصال سامانه مالیاتی آن نیز اقداماتی را انجام دادیم و باید چند سیستم به هم متصل شود. البته مهم این است که اطلاعات دقیق وجود داشته باشد و از آن استفاده کرد.

آن‌طور که صدیف بدی، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس درباره نشست چندی پیش مجلس با وزیر راه گفته، قرار است براساس ارزش منطقه‌ای ملک و دارایی افراد، نرخ و تعرفه مشخصی تعیین می‌شود که در صورت رعایت مالکان معافیت مالیاتی تعلق خواهد گرفت و اگر رعایت نکنند، طبیعتا به او تعلق نگرفته و مالیات به صورت تصاعدی اخذ خواهد شد.

ضمانت اجرایی مالیات تصاعدی؟

حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور در خصوص دریافت مالیات تصاعدی از مالکانی که سقف اجاره‌بها را رعایت نمی‌کنند، در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: در رابطه با این اطلاعاتی که داده شده، چند نکته مطرح است. زمانی مشکل مسکن در حوزه خرید و فروش و اجاره حل می‌شود که توازن بین عرضه و تقاضا برقرار شود. تا زمانی که این توازن وجود ندارد و ما سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز داشته باشیم و تولید مسکن نیز به ۳۰۰ هزار واحد مسکونی هم نرسد، هر نوع طرح دیگری را بخواهیم در کشور اجرا کنیم، جنبه مسکنی و درمانی دارد و درمان درست برای حل مشکل نیست.

به اعتقاد وی، نکته دیگر این است که در خصوص اجاره و یا قیمت‌گذاری املاک، با برخوردهای تعزیراتی، پلیسی و قضایی مخالف هستم، اما اعتقاد دارم با کسانی که در بازار مسکن سوداگری می‌کنند باید برخورد پلیسی، قضایی و تعزیراتی شود.

عقبایی در خصوص کنترل قیمت اجاره تصریح می‌کند: اگر بگوییم اجاره‌بها از یک سقفی افزایش یابد و به آن مالیات تصاعدی تعلق می‌گیرد، این کار به نظر من روشی است که تنها موجر دیده شده و مستاجر را ندیدیم. به عبارت دیگر، برای موجر راه فرار وجود دارد.

وی عنوان می‌کند: فرض می‌گیریم، موجر در سال گذشته یک میلیون تومان اجاره می‌گرفته و سال بعد اجاره خود را می‌خواهد ۲ میلیون تومان کند. چه ضمانت اجرایی وجود دارد که بشود مالیات تصاعدی از این موجر گرفت؟ موجر می‌تواند به مستاجر بگوید که من یک قرارداد با شما تنظیم می‌کنم و در این قرارداد نرخ اجاره پارسال را می‌نویسیم که من حتی مشمول مشوق مالیاتی هم شوم، اما شما جداگانه ۱۲ چک ۲ میلیون تومانی به صورت جداگانه به من می‌دهی. آیا مستاجر راه دیگری دارد؟ مستاجر مجبور است تن به این کار بدهد. اگر هم مستاجر نپذیرد و بگوید نباید با قاعده‌ای که وجود دارد، این اجاره را بگیرید، موجر می‌گوید برای مثال، من خانه‌ام را می‌خواهم به دخترم یا پسرم بدهم تا بنشیند، لطفا تخلیه کنید.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور متذکر می‌شود: راه‌های فرار بسیاری برای موجر وجود دارد و این ابزارها خیلی کارا و موثر در کنترل نرخ اجاره نیست.

عقبایی با بیان این‌که در تمام کشورهای توسعه‌یافته قوانین مالیاتی سنگینی برای خانه‌های خالی وجود دارد، می‌گوید: من اعتقاد دارم که دولت برای خانه‌های خالی‌ای که در کشور وجود دارد و به طور عمده در مناطق بالا و خانه‌های لوکس و مدرن است، باید مالیات سنگین تعیین کند تا الگوی سازه ساختمان‌سازی در کشور تغییر کند و روی الگوهای متعادل و متناسب دهک‌های ضعیف و متوسط قرار گیرد و توازن برقرار شود. نکته بعدی این است که اگر خانه‌ها خالی بماند، میزان مالیات به حدی بالا باشد که مالیات اجاره ندادن خیلی بیشتر از اجاره گرفتن باشد. به عبارتی، مالکان مجبور شوند خانه‌های خود را خالی نگه ندارند.

وی با تاکید بر این‌که ما باید قوانین مالیاتی سنگین و تاثیرگذار در خصوص خانه‌های خالی وضع کنیم، عنوان می‌کند: با توجه به مثالی که برای شما زدم، می‌تواند گفت دریافت مالیات تصاعدی از اجاره‌های بالا در مجموع راهکار اثرگذاری نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پرداخت درآمد گرانی بنزین جدای از یارانه‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: حدود ۱۹ میلیون خانوار معادل بیش از ۶۰ میلیون نفر حائز شرایط دریافت درآمد حاصل از گرانی بنزین هستند و ممکن است افرادی که از دریافت رایانه انصراف داده باشند مبلغ تعیین شده برای هر خانواده بر اساس درآمد اصلاح قیمت بنزین را دریافت کنند. وی افزود: از این به بعد سازمان برنامه و بودجه در ماه حدود چهار هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه، ۲۴ هزار میلیارد تومان پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت حمایت معیشتی دارد. نوبخت با بیان اینکه هر کس خود را متقاضی دریافت درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین می‌داند تقاضای خود را برای بررسی به وزارت رفاه ارائه دهد گفت: درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین از حدود ۶۴ میلیون لیتر بنزین سهمیه‌ای و ۳۰ میلیون لیتر بنزین آزاد و سوپر است. وی افزود: با سهمیه بندی بنزین پیش بینی حدود سه هزار میلیارد تومان صادرات بنزین می‌کنیم. وی گفت: پرداخت یارانه‌ها فردی بود، اما پرداخت درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در جهت کمک به خانواده هاست.

بنزین مال مردم است/ درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت با افزایش قیمت بنزین/ دولت از این پس سه نوع پرداختی به خانوار‌ها خواهد داشت/ بر اساس تجربه، اصلاح قیمت بنزین اثر تورمی زیادی ندارد + فیلم

تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک اقتصادی؛ «محمد باقر نوبخت» در گفت و گوی ویژه خبری، درباره جزییات طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین اعلام کرد: از محل افزایش قیمت بنزین ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت و ۳ هزار میلیارد تومان نیز از محل صادرات درآمد کسب خواهد شد. وی گفت: از هفته آینده پرداخت یارانه کمک معیشت خانوارها از محل منابع مالی افزایش قیمت بنزین آغاز می‌شود. وی گفت: پیشتر تعدادی از خانوارها برای کمک به دولت و جامعه از دریافت یارانه خود انصراف داده بودند، اما در این شرایط این خانواده‌ها نیز می‌توانند از یارانه معیشتی اصلاح قیمت بنزین برخوردار شوند. سال‌های قبل هرسال ۷ تا ۸ سال با افزایش مصرف بنزین مواجه بودیم، اما هم اکنون مصرف آن بسیار افزایش یافته است. رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت تدابیر لازم را اندیشیده است تا از طریق ستاد تنظیم بازار بتوانند آثار روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین را کاهش دهد و از افزایش در کشور جلوگیری کند.

پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین

تابناکتابناک1 روز قبل
با اعلام رسمی دولت، وضعیت تازه قیمت و سهمیه‌بندی بنزین و حامل‌های انرژی مشخص شد. بر این اساس، برای خودروهای شخصی (هر نفر تنها یک خودرو) ماهانه ۶۰ لیتر بنزین در کارت سوخت شارژ می‌شود. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ آزاد بنزین سه هزار تومان خواهد بود. تصاویر پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین را می‌بینید؛ شرایطی که با گذشت یک روز همچنان در برخی پمپ‌های بنزین تداوم دارد.

آمادگی برخورد با عاملان افزایش غیرقانونی قیمت‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: پیش بینی من اینست که ۸ الی ۱۰ درصد شاهد کاهش مصرف باشیم. وکیل‌زاده افزود: بنزین سوپر به صورت سهمیه‌ای نیست و به صورت آزاد عرضه می‌شود. تابش افزود: هیچ نواع افزایش قیمت کالایی نداریم و با هر گونه افزایش برخورد جدی می‌شود. وی درباره تاثیر افزایش قیمت بنزین بر حمل و نقل کالایی گفت: حمل و نقل کالای بین شهری بیشتر با گازوئیل است. تابش گفت: اجرای سیاست اصلاح قیمت بنزین نباید هزینه‌ای اضافی به خانوار تحمیل کند.

جزئیات طرح حمایت معیشتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر نفت یک روز پس از اجرای سهمیه بندی بنزین درباره منابع حاصل از افزایش نفت توضیح داد: با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد خواهیم داشت. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همه منابع حاصل از این طرح در یک حساب مشخص که به همین عنوان نزد خزانه افتتاح شده است واریز می‌شود و ماهانه بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار تقسیم می‌شود. کنترل مصرف بی رویه بنزین، هدفمند ساختن پرداخت یارانه سوخت و کمک به اقشار کم درآمد جامعه هدف اصلی طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین اعلام شده است.
مهرمهر1 روز قبل
طبق قانون، ۵۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها باید به صورت نقدی به مردم پرداخت شده و ۵۰ درصد دیگر در بخش‌های دیگر مانند سلامت و تولید توزیع شود. وی ادامه داد: در زمان آقای احمدی‌نژاد برای افزایش قیمت بنزین ۶ ماه دولت و وزرا با مردم صحبت کردند. درخواست استانداران برای به تعویق افتادن طرح افزایش قیمت بنزینعضو هیئت رئیسه مجلس اظهارداشت: استانداران و فرمانداران نیز خواستار به تعویق افتادن اجرای این طرح بودند. دستگاه‌های امنیتی نیز نسبت به افزایش قیمت بنزین هشدار داده بودند. وی تصریح کرد: برخی معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه قیمت سوخت را افزایش داده است، این در حالی است که دولت همه پول افزایش قیمت بنزین را به صورت یارانه نقدی پرداخت خواهد کرد.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری5 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

نماینده ویژه وزیر در طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی منصوب شد

ایسنا1 ساعت قبل

مادر ۷ فرزند از تأثیر مثبت ازدواج در سن کم می‌گوید / تربیت فرزندانم را به حضور در تیم ملی تیراندازی ترجیح دادم

قدس آنلاین1 ساعت قبل

جام جهانی شمشیربازی| سابریست‌ها از رسیدن به نیمه‌نهایی بازماندند

فارس1 ساعت قبل

دولت اجازه گرانی کالاها را نمی‌دهد/ قدردانی از حمایت رهبری از تصمیم سران قوا

فارس1 ساعت قبل

استقلال به سختی مقابل سرخ‌پوشان پاکدشت به پیروزی رسید

ایمنا1 ساعت قبل

عملکرد شهرداری تهران در برف‌روبی ضعیف بود

مهر1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1