پایان انتخابات استرالیا؛ شکست حزب کارگر از راست افراطی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پایان انتخابات استرالیا؛ شکست حزب کارگر از راست افراطی

تداوم سکانداری راست گرایان افراطی در استرالیا

ایرناخبرگزاری ایرنا
تداوم سکانداری راست گرایان افراطی در استرالیا
تهران - ایرنا - اسکات موریسون رهبر حزب حاکم محافظه کار لیبرال – ملی موفق شد در چهل و ششمین انتخابات سراسری استرالیا که روز گذشته برگزار شد، با کنار زدن بیل شورتن رهبر حزب اپوزیسیون کارگر نخست وزیری خود را احتمالا برای سه سال آینده دراین کشور تثبیت کند. البته حضور موریسون تازمانی تضمین شده است که وی از سوی حزبش مورد حمایت قرار گیرد.

به گزارش رسانه‌های استرالیایی، اسکات موریسون نخست وزیر کنونی و رهبر حزب ائتلافی لیبرال- ملی که یک حزب راستگرای افراطی شناخته می‌شود، موفق شد در این انتخابات با شکست دادن بیل شورتن رقیب خود، حضور دستکم سه سال دیگر را در کاخ نخست وزیری تثبیت کند.

نتایج این انتخابات با توجه به اینکه در نظر سنجی‌های انجام شده در دو سال اخیر و بویژه در هفته‌های اخیر منتهی به انتخابات، «بیل شورتن» رهبر حزی اپوزیسیون را پیروز نشان می‌داد، برای استرالیایی‌ها با شوک سیاسی همراه بوده است.

بیل شورتن رهبر حزب کارگر همزمان با اعلام شکست حزبش در این انتخابات اعلام کرد که از رهبری این حزب کناره گیری خواهد کرد.

موریسون نخست وزیر کنونی درنخستین اظهارات پس از اعلام نتایج گفت که وی همیشه 'به معجزه اعتقاد داشته' و نتایج نشان داد که حزب محافظه کار لیبرال – ملی همچنان اکثریت آرای مردم در استرالیا را در دست دارد.

کمیسیون برگزار کننده انتخابات اعلام کرده که نتایج قطعی این انتخابات تا ساعاتی دیگر ارائه می‌شود اما شمارش بیش از ۷۴ درصد آرا نشان می‌دهد که ائتلاف صاحب قدرت کنونی همچنان سکان سیاسی این کشور را در دوره قانونی آتی نیز برعهده خواهد داشت.

بر اساس گزارش این کمیسیون ائتلاف تحت رهبری موریسون تاکنون موفق به کسب ۷۴ کرسی پارلمان و حزب کارگر ۶۶ صندلی پارلمان استرالیا را در این انتخابات به خود اختصاص داده‌اند. علاوه بر این شش صندلی دیگر نیز به سایر احزاب این کشور اختصاص یافته است. براساس قوانین استرالیا حزب پیروز نیاز به کسب ۷۶ صندلی در پارلمان این کشور برای تشکیل کابینه آتی را دارد.

به طور قطع با این آرا بیل شورتن قادر به تشکیل دولت آتی در استرالیا نخواهد بود و وی بلافاصله پس از آشکار شدن نتایج به موریسون رقیبش تبریک گفت و درعین حال برکناره گیری خود از ریاست حزبش تاکیدکرد.

شرکت در انتخابات در استرالیا اجباری بوده و قریب به ۱۶٫۴ میلیون نفر در انتخابات سراسری که روز گذشته در سراسر استرالیا برگزار شد، شرکت کردند.

چهل و ششمین انتخابات سراسری استرالیا به عنوان مهمترین رویداد سیاسی سال جاری برای تعیین نمایندگان پارلمان (نمایندگان و سنا)، انتخاب نخست وزیر و کابینه دولت آتی در سراسر این کشور مطرح بوده است.

این کشور اقیانوسیه، دارای نظام سلطنتی مشروطه در فرم تشکیلات حکومت فدرال است و ملکه‌ انگلیس، رییس آن کشور نیز محسوب می‌شود؛ اما وظایف وی توسط فرماندار کل استرالیا ایفاد می‌شود که انتصابش نیز به پیشنهاد نخست وزیر استرالیا و تایید ملکه انگلستان انجام می‌شود.

انتخابات فدرالی استرالیا هر سه سال یک بار برگزار و هدف از برگزاری آن تعیین سرنوشت و جهت گیری سیاسی - اقتصادی این کشور با تعیین چهار فرد - گروه تصمیم ساز و اجرایی مهم شامل ۷۶ عضو مجلس سنا، ۱۵۱ نماینده مجلس نمایندگان، نخست وزیر و کابینه دولت است.

چهل و پنجمین انتخابات فدرالی استرالیا سال ۲۰۱۶ برگزار شد که در پی آن مالکوم ترنبول برای بار دوم به عنوان سی امین نخست وزیر این کشور برگزیده شد، اما ۹ ماه پیش در پی کودتای سیاسی درون حزبی لیبرال، اسکات موریسون جایگزین وی شد.

در واقع از سال ۲۰۰۷ تاکنون هیچ یک از نخست وزیران استرالیا نتوانستند، دوره سه ساله خود را به طور کامل طی کنند و معمولا هریک با یک کودتای درون حزبی، جای خود را به هم حزبی دیگر داده است.

اسکات موریسون نیز از سه ماه پیش تاکنون با یک تبانی سیاسی درون حزبی، مالکوم ترنبول نخست وزیر وقت را کنار زد و خود نخست وزیر این کشور شد، رخدادی که ترنبول نیز آن را تجربه کرده بود.

براساس گزارش رسانه‌های استرالیایی، بهبود شرایط اقتصادی، کاهش هزینه‌های زندگی، ارتقای سلامت در کانون توجه رای دهندگان استرالیایی قرار داشته، در حالیکه جوانترهای شرکت کننده دراین انتخابات عمدتا به دنبال تحقق وعده‌های تحقق مسکن مناسب و رفع چالش‌های مرتبط با تغییرات آب و هوایی بوده‌اند.

شورتن در وعده‌های انتخاباتی خود گفته بود که در صورت به قدرت رسیدن مالیات ثروتمندان را افزایش می‌دهد و برنامه‌های دولت و صنایع را به سمت کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای سوق خواهد داد.

انتخابات دراسترالیا به طور معمول روزهای شنبه برگزار می‌شود و واجدین شرایط در روز ۱۸ ماه مه ۲۰۱۹ (۲۸ اردیبهشت ۹۸) با حضور در۷ هزار ایستگاه انتخاباتی آرای خود را برای تعیین سرنوشت مجالس نمایندگان و سنا و همچنین تعیین نخست وزیر و دولت آتی دراین کشور اقیانوسیه به صندوق‌ها ریختند.

میزان مشارکت در انتخابات در استرالیا به طور معمول بالاست و افراد بالای ۱۸ سال که در رای گیری شرکت کننده با جریمه ۲۰ دلاری استرالیا روبه رو می‌شوند. در انتخابات گذشته این کشور در سال ۲۰۱۶، ۹۵ درصد از استرالیایی‌های واجد شرایط در انتخابات شرکت کردند.

درپی پیروزی مجدد راستگرایان افراطی در انتخابات سراسری استرالیا، کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای پیروزی اسکات موریسون را دراین انتخابات تبریک گفت. موریسون به عنوان یکی از متحدان دونالد ترامپ در این بخش از جهان عمل کرده و حتی بلافاصله پس از انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس اعلام کرد که سفارتش را به این شهر منتقل خواهد کرد که با اعتراض و انتقاد بسیاری از منتقدان داخلی و خارجی روبه رو شد.

درمجموع ائتلاف تحت هدایت موریسون با اتخاد سیاست‌های نژادپرستانه و افراط گرایانه ضد مهاجرتی از یکسو و تابعیت محض از آمریکا و همسویی با واشنگتن در جنگ تجاری علیه چین به عنوان یک دولت راست افراطی در داخل و متحد بی چون و چرای آمریکا در سیاست خارجی شناخته شده است.

گزارش: مریم شفیعی

آساق**۱۵۹۹**۱۶۶۳**

خواندن خبر در سایت منبع

موریسون درصدد اصلاح کابینه پس از پیروزی در انتخابات استرالیا

ایسناخبرگزاری ایسنا
موریسون درصدد اصلاح کابینه پس از پیروزی در انتخابات استرالیا
اسکات موریسون پس از پیروزی در انتخابات استرالیا، اکنون وظیفه بازسازی کابینه را بر عهده دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اگرچه نظرسنجی‌های پیش از انتخابات شنبه حکایت از آن داشتند که ائتلاف محافظه‌کاران شکست خورده و اسکات موریسون یکی از کوتاه‌ترین دوره‌های نخست‌وزیری در تاریخ استرالیا را تجربه می‌کند اما ائتلاف محافظه‌کاران در انتخابات استرالیا به طور غیرمنتظره‌ای به پیروزی دست یافت؛ امری که اسکات موریسون نخست‌وزیر این کشور خود از آن به عنوان «معجزه» نام برده است.

اکنون مورسیون نیاز دارد که برخی وزارتخانه‌ها را با وزرای جدید پر کند.

در همین راستا باید وزیر جدید خدمات انسانی انتخاب کند، زیرا مایکل کینان وزیر وقت استعفا کرده است.

همچنین او باید زنان بیشتری برای پست‌های وزارتخانه‌ای انتخاب کند اما به نظر می‌رسد که وزرای کشور، خزانه‌داری و دارایی در کار خود ابقاء شوند.

موریسون اعلام کرد: همچنین وزیر بهداشت، وزیر آموزش و وزیر محیط زیست در جایگاه خود باقی خواهند ماند.

قرار است سناتور لیندا رینولدز جایگزین کریستوفر پین در وزارت دفاع شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عصر امروز (سه شنبه) از بقایای پهپاد جاسوسی ساقط شده آمریکایی بازدید کردند. رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با حضور در ستاد فرماندهی نیروی هوافضای سپاه، از بقایای پهپاد جاسوسی ساقط شده آمریکایی بازدید کردند. اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین پس از این بازدید، با سردار امیر علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه دیدار و گفت وگو کردند. ارتقای توان موشکی و حمایت از سیاست‌های پدافندی نیروهای مسلح از جمله محورهای این گفت وگو بود. انتهای پیام/
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رویترز، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا اندکی پس از اعمال تحریم‌های جدید آمریکا بر علیه ایران گفت: واشنگتن هنوز مایل به گفتگو با ایران است. بولتون بار دیگر با تکرار ادعاهای واهی مقام‌های آمریکایی گفته واشنگتن اجازه نخواهد داد ایران به سلاح‌های هسته‌ای دست یابد. بولتون افزوده: تنها کاری که ایران باید انجام دهد این است که از در بازی که آمریکا از آن سخن می‌گوید، بگذرد. ایالات متحده آمریکا سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خارج شد. مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفته است: ایران هرگز زمانی که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد، با این کشور مذاکره نخواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اینترنتی العهد لبنان؛ یک دختر بچه در اثر حمله تروریستهای «جبهه النصره» به منطقه کرناز در حومه شمالی حماه به شهادت رسید. این منطقه هدف اصابت راکت قرار گرفت.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اعضای هیأت دولت با هدف تحقق دستور مقام معظم رهبری و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، چارچوب کلی طرح اصلاحات ساختاری بودجه عمومی با رویکرد قطع وابستگی مستقیم آن به نفت را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. چارچوب کلی طرح اصلاحات ساختاری بودجه عمومی که در جلسه صبح چهارشنبه هیأت وزیران به ریاست رئیس جمهوری، مورد بحث و بررسی قرار گرفت، پس از تکمیل، در نهایت در شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارائه خواهد شد. این اصلاحات با لحاظ توان فنی، مالی و اجرایی کشور، به اولویت‌بندی اقدامات پرداخته و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت را در چهار محور تقویت نهادی بودجه، هزینه‌کرد کارا، درآمدزایی پایدار، و ثبات اقتصاد کلان طبقه‌بندی کرده است. محوری‌ترین مسئله در طرح اصلاح ساختاری بودجه، ایجاد یک قاعده مالی برای دولت است به‌طوری‌که طی برنامه از پیش تعیین شده، ثبات اقتصادی را تضمین نموده و نسبت‌های مالی پایدار کننده بودجه را در طی ۵ سال آتی، مشخص کند. موافقت دولت با افزایش اعتبار برای مقابله با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوبی کشوردولت در ادامه با اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر به سازمان حفظ نباتات کشور برای مقابله با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوبی کشور موافقت کرد.
فارسفارس8 ساعت قبل
نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی گفت: ‌ دادستان می‌تواند برای حفظ منافع عمومی در شرایط جنگی امروز اقدام برخی قطعه‌سازان را علیه امنیت ملی تلقی کرده و به این موضوع انحصار در قطعه ورود کنند. وی افزود: وجود انحصار در بازار قطعه‌سازی بخشی از ضعف صنایع خودروسازی کشورمان است. نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خاطرنشان کرد: قطعه‌سازان تابع قراردادهایی هستند که با خودروسازان منعقد می‌شود اما اگر قطعه‌سازی شرایط را به سمتی هدایت کند که تأمین قطعه را با سختی مواجه کند و در آن صورت مشکل امنیتی به وجود آید قطعا دادستان می‌تواند قطعه‌ساز متخلف را به عنوان اخلالگر اقتصادی محاکمه کند. کاظمی افزود: خودرو در حال حاضر به دلیل تقاضای زیاد و سودجویی دلالان به موضوعی امنیتی تبدیل شده است بر همین دلیل است که دادستان می‌تواند برای حفظ منافع عمومی در شرایط جنگی امروز اقدام برخی قطعه‌سازان را علیه امنیت ملی تلقی کرده و به این موضوع انحصار در قطعه ورود کنند. وی در پایان گفت: ایجاد انحصار در بازار اگر مربوط به مصالح و مسائل عمومی باشد جرم تلقی می‌شود و این موضوع مصداق بارز اخلال در امور اقتصادی کشور است و به همین دلیل داستانی می‌تواند در این باره اقدام عاجل را انجام دهد.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشوزارت امور خارجه روسیه در بیانیه شدیداللحنی، اقدامات تحریک‌آمیز، ازجمله نظامی و خط مشی آمریکا در برخورد با ایران را به‌شدت محکوم کرده و یادآور شد، اعمال تحریم‌های بی‌اساس جدید، تمامی پل‌ها برای گفت‌وگو با مقامات تهران را به آتش کشید. اخبار سیاسی- به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، مقامات واشنگتن باید به خوبی بیاندیشند که خط مشی در پیش گرفته آنها در برخورد با تهران به کجا منجر خواهد شد. در این بیانیه آمده است: «مقامات مسکو به شدت نگران آن هستند که ایالات متحده اکنون بیشتر از یک سال است که در صدد افزایش تنش‌ها در پیرامون ایران بوده و اتهامات بدون پایه و اساسی را به این کشور وارد و به طور یکجانبه از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در زمینه تامین صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران خارج شده است. آنچه که در پیش روی ما قرار دارد، تلاش دائمی آمریکا برای دیکته کردن خواست و اراده خود بر سایر کشورهای جهان است. مقامات واشنگتن خود را یک قاضی جهانی تصور می‌کنند که می‌توانند سیاست تهاجمی خود را اجرا کرده و هر کسی که در مقابل دیکتاتوری آمریکا سر خم نکند را تنبیه کنند.» در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده دولت آمریکا باید به خوبی فکر کند که این سیاست بی پروا و تهاجمی در برخورد با ایران به کجا منجر خواهد شد این خط مشی نه تنها اوضاع در خلیج فارس و به‌طورکلی منطقه خاورمیانه را دچار بی ثباتی می‌کند، بلکه به سیستم امنیت بین‌المللی آسیب می‌رساند.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1