پایان انتخابات استرالیا؛ شکست حزب کارگر از راست افراطی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پایان انتخابات استرالیا؛ شکست حزب کارگر از راست افراطی

تداوم سکانداری راست گرایان افراطی در استرالیا

ایرناخبرگزاری ایرنا
تداوم سکانداری راست گرایان افراطی در استرالیا
تهران - ایرنا - اسکات موریسون رهبر حزب حاکم محافظه کار لیبرال – ملی موفق شد در چهل و ششمین انتخابات سراسری استرالیا که روز گذشته برگزار شد، با کنار زدن بیل شورتن رهبر حزب اپوزیسیون کارگر نخست وزیری خود را احتمالا برای سه سال آینده دراین کشور تثبیت کند. البته حضور موریسون تازمانی تضمین شده است که وی از سوی حزبش مورد حمایت قرار گیرد.

به گزارش رسانه‌های استرالیایی، اسکات موریسون نخست وزیر کنونی و رهبر حزب ائتلافی لیبرال- ملی که یک حزب راستگرای افراطی شناخته می‌شود، موفق شد در این انتخابات با شکست دادن بیل شورتن رقیب خود، حضور دستکم سه سال دیگر را در کاخ نخست وزیری تثبیت کند.

نتایج این انتخابات با توجه به اینکه در نظر سنجی‌های انجام شده در دو سال اخیر و بویژه در هفته‌های اخیر منتهی به انتخابات، «بیل شورتن» رهبر حزی اپوزیسیون را پیروز نشان می‌داد، برای استرالیایی‌ها با شوک سیاسی همراه بوده است.

بیل شورتن رهبر حزب کارگر همزمان با اعلام شکست حزبش در این انتخابات اعلام کرد که از رهبری این حزب کناره گیری خواهد کرد.

موریسون نخست وزیر کنونی درنخستین اظهارات پس از اعلام نتایج گفت که وی همیشه 'به معجزه اعتقاد داشته' و نتایج نشان داد که حزب محافظه کار لیبرال – ملی همچنان اکثریت آرای مردم در استرالیا را در دست دارد.

کمیسیون برگزار کننده انتخابات اعلام کرده که نتایج قطعی این انتخابات تا ساعاتی دیگر ارائه می‌شود اما شمارش بیش از ۷۴ درصد آرا نشان می‌دهد که ائتلاف صاحب قدرت کنونی همچنان سکان سیاسی این کشور را در دوره قانونی آتی نیز برعهده خواهد داشت.

بر اساس گزارش این کمیسیون ائتلاف تحت رهبری موریسون تاکنون موفق به کسب ۷۴ کرسی پارلمان و حزب کارگر ۶۶ صندلی پارلمان استرالیا را در این انتخابات به خود اختصاص داده‌اند. علاوه بر این شش صندلی دیگر نیز به سایر احزاب این کشور اختصاص یافته است. براساس قوانین استرالیا حزب پیروز نیاز به کسب ۷۶ صندلی در پارلمان این کشور برای تشکیل کابینه آتی را دارد.

به طور قطع با این آرا بیل شورتن قادر به تشکیل دولت آتی در استرالیا نخواهد بود و وی بلافاصله پس از آشکار شدن نتایج به موریسون رقیبش تبریک گفت و درعین حال برکناره گیری خود از ریاست حزبش تاکیدکرد.

شرکت در انتخابات در استرالیا اجباری بوده و قریب به ۱۶٫۴ میلیون نفر در انتخابات سراسری که روز گذشته در سراسر استرالیا برگزار شد، شرکت کردند.

چهل و ششمین انتخابات سراسری استرالیا به عنوان مهمترین رویداد سیاسی سال جاری برای تعیین نمایندگان پارلمان (نمایندگان و سنا)، انتخاب نخست وزیر و کابینه دولت آتی در سراسر این کشور مطرح بوده است.

این کشور اقیانوسیه، دارای نظام سلطنتی مشروطه در فرم تشکیلات حکومت فدرال است و ملکه‌ انگلیس، رییس آن کشور نیز محسوب می‌شود؛ اما وظایف وی توسط فرماندار کل استرالیا ایفاد می‌شود که انتصابش نیز به پیشنهاد نخست وزیر استرالیا و تایید ملکه انگلستان انجام می‌شود.

انتخابات فدرالی استرالیا هر سه سال یک بار برگزار و هدف از برگزاری آن تعیین سرنوشت و جهت گیری سیاسی - اقتصادی این کشور با تعیین چهار فرد - گروه تصمیم ساز و اجرایی مهم شامل ۷۶ عضو مجلس سنا، ۱۵۱ نماینده مجلس نمایندگان، نخست وزیر و کابینه دولت است.

چهل و پنجمین انتخابات فدرالی استرالیا سال ۲۰۱۶ برگزار شد که در پی آن مالکوم ترنبول برای بار دوم به عنوان سی امین نخست وزیر این کشور برگزیده شد، اما ۹ ماه پیش در پی کودتای سیاسی درون حزبی لیبرال، اسکات موریسون جایگزین وی شد.

در واقع از سال ۲۰۰۷ تاکنون هیچ یک از نخست وزیران استرالیا نتوانستند، دوره سه ساله خود را به طور کامل طی کنند و معمولا هریک با یک کودتای درون حزبی، جای خود را به هم حزبی دیگر داده است.

اسکات موریسون نیز از سه ماه پیش تاکنون با یک تبانی سیاسی درون حزبی، مالکوم ترنبول نخست وزیر وقت را کنار زد و خود نخست وزیر این کشور شد، رخدادی که ترنبول نیز آن را تجربه کرده بود.

براساس گزارش رسانه‌های استرالیایی، بهبود شرایط اقتصادی، کاهش هزینه‌های زندگی، ارتقای سلامت در کانون توجه رای دهندگان استرالیایی قرار داشته، در حالیکه جوانترهای شرکت کننده دراین انتخابات عمدتا به دنبال تحقق وعده‌های تحقق مسکن مناسب و رفع چالش‌های مرتبط با تغییرات آب و هوایی بوده‌اند.

شورتن در وعده‌های انتخاباتی خود گفته بود که در صورت به قدرت رسیدن مالیات ثروتمندان را افزایش می‌دهد و برنامه‌های دولت و صنایع را به سمت کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای سوق خواهد داد.

انتخابات دراسترالیا به طور معمول روزهای شنبه برگزار می‌شود و واجدین شرایط در روز ۱۸ ماه مه ۲۰۱۹ (۲۸ اردیبهشت ۹۸) با حضور در۷ هزار ایستگاه انتخاباتی آرای خود را برای تعیین سرنوشت مجالس نمایندگان و سنا و همچنین تعیین نخست وزیر و دولت آتی دراین کشور اقیانوسیه به صندوق‌ها ریختند.

میزان مشارکت در انتخابات در استرالیا به طور معمول بالاست و افراد بالای ۱۸ سال که در رای گیری شرکت کننده با جریمه ۲۰ دلاری استرالیا روبه رو می‌شوند. در انتخابات گذشته این کشور در سال ۲۰۱۶، ۹۵ درصد از استرالیایی‌های واجد شرایط در انتخابات شرکت کردند.

درپی پیروزی مجدد راستگرایان افراطی در انتخابات سراسری استرالیا، کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای پیروزی اسکات موریسون را دراین انتخابات تبریک گفت. موریسون به عنوان یکی از متحدان دونالد ترامپ در این بخش از جهان عمل کرده و حتی بلافاصله پس از انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس اعلام کرد که سفارتش را به این شهر منتقل خواهد کرد که با اعتراض و انتقاد بسیاری از منتقدان داخلی و خارجی روبه رو شد.

درمجموع ائتلاف تحت هدایت موریسون با اتخاد سیاست‌های نژادپرستانه و افراط گرایانه ضد مهاجرتی از یکسو و تابعیت محض از آمریکا و همسویی با واشنگتن در جنگ تجاری علیه چین به عنوان یک دولت راست افراطی در داخل و متحد بی چون و چرای آمریکا در سیاست خارجی شناخته شده است.

گزارش: مریم شفیعی

آساق**۱۵۹۹**۱۶۶۳**

خواندن خبر در سایت منبع

موریسون درصدد اصلاح کابینه پس از پیروزی در انتخابات استرالیا

ایسناخبرگزاری ایسنا
موریسون درصدد اصلاح کابینه پس از پیروزی در انتخابات استرالیا
اسکات موریسون پس از پیروزی در انتخابات استرالیا، اکنون وظیفه بازسازی کابینه را بر عهده دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اگرچه نظرسنجی‌های پیش از انتخابات شنبه حکایت از آن داشتند که ائتلاف محافظه‌کاران شکست خورده و اسکات موریسون یکی از کوتاه‌ترین دوره‌های نخست‌وزیری در تاریخ استرالیا را تجربه می‌کند اما ائتلاف محافظه‌کاران در انتخابات استرالیا به طور غیرمنتظره‌ای به پیروزی دست یافت؛ امری که اسکات موریسون نخست‌وزیر این کشور خود از آن به عنوان «معجزه» نام برده است.

اکنون مورسیون نیاز دارد که برخی وزارتخانه‌ها را با وزرای جدید پر کند.

در همین راستا باید وزیر جدید خدمات انسانی انتخاب کند، زیرا مایکل کینان وزیر وقت استعفا کرده است.

همچنین او باید زنان بیشتری برای پست‌های وزارتخانه‌ای انتخاب کند اما به نظر می‌رسد که وزرای کشور، خزانه‌داری و دارایی در کار خود ابقاء شوند.

موریسون اعلام کرد: همچنین وزیر بهداشت، وزیر آموزش و وزیر محیط زیست در جایگاه خود باقی خواهند ماند.

قرار است سناتور لیندا رینولدز جایگزین کریستوفر پین در وزارت دفاع شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسناایسنا1 روز قبل
ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه «جمهوری» بیان کردند و این جمله تاریخی را که «من رأی به جمهوری اسلامی می‌دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد. جمهوری اسلامی.» در روز رای‌گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند. این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند. روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که ۹۸٫۲ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی از تصمیمات مهم این جلسه بود، گفت: ابتدا آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به جلسه ارایه کردند. آقای ربیعی افزود: سران قوا از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح تشکر و هرکدام طی صحبت‌های جداگانه بر همکاری همه جانبه همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند. وی همچنین یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف این طرح دانست و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت. سخنگوی دولت افزود: از اهداف مهم ما در این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. آقای ربیعی گفت: همچنین بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم سازی اقتصاد ناشی از این طرح، مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

از فردا طرح معیشتی را برای خانوارها می‌ریزیم

مهرمهر1 روز قبل

شعار علیه روحانی در سخنرانی احمدی‌نژاد+عکس

24+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | زیرنویس شبکه خبر درباره اعتراضات در برخی شهرهای کشور

همشهریهمشهری1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری5 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مادر ۷ فرزند از تأثیر مثبت ازدواج در سن کم می‌گوید / تربیت فرزندانم را به حضور در تیم ملی تیراندازی ترجیح دادم

قدس آنلاین58 دقیقه قبل

احتمال فعال شدن متروی اصفهان تا عصر امروز وجود دارد

مهر1 ساعت قبل

برگزاری جشن نوشتار سینمایی به تعویق افتاد

ایسنا1 ساعت قبل

دمای زیر صفر درجه در مناطق زلزله‌زده و ۱۲ شهر دیگر

ایسنا1 ساعت قبل

جلسات کمیته تنظیم بازار روزانه برگزار می‌شود

مهر1 ساعت قبل

عزل شهردار ناحیه به دلیل قصور در برف روز گذشته

انتخاب1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1