برگزاری همایش به مناسبت بزرگداشت خیام نیشابوری
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

برگزاری همایش به مناسبت بزرگداشت خیام نیشابوری

ابراز نگرانی از وضعیت مجسمه خیام در پارک لاله

مهرخبرگزاری مهر
ابراز نگرانی از وضعیت مجسمه خیام در پارک لاله
یک عضو شورای شهر تهران نسبت به وضعیت مجسمه خیام در پارک لاله تذکر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مسجدجامعی در جلسه علنی روز یکشنبه شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت مجسمه خیام که مجسمه‌ای بسیار ارزشمند است، گفت: متأسفانه این مجسمه مورد غفلت قرار گرفته و سازنده آن استاد صدیقی است که آثار کمی در شهر تهران دارد.

وی تصریح کرد: مجسمه خیام از مرمر ساخته شده و یک سال ساخت آن به طول انجامید. این مجسمه که در پارک لاله قرار دارد، بر اساس داستانی از خیام است و همیشه اطراف این مجسمه پر از گل‌های سرخ بوده که طی سال‌ها بدون توجه به روایت و داستان پشت این مجسمه، گل‌های سرخ از بین رفته و دور تا دور این مجسمه را درخت کاشته‌اند و در حال حاضر مجسمه خیام در محاصره درختان است.

این عضو شورا تأکید کرد: طی این سال‌ها این مجسمه آسیب فراوان دیده که به دلیل سرما، گرما و عوامل انسانی بوده است.

مسجدجامعی تصریح کرد: استاد صدیقی مجسمه ساز پرکاری نبوده و باید چنین کارهای ارزشمندی که جنبه بین المللی و ملی دارند (این مجسمه با کمک کشور ایتالیا ساخته شده)، به عنوان میراث شهر ثبت شوند.

وی با بیان اینکه از این مجسمه قالب گیری شده است، گفت: باید برای حفظ اصل این مجسمه تصمیم گیری شود و آسیب دیدن آن به هر شکلی متوقف شود.

مسجدجامعی درخواست کرد مجسمه خیام در خیابان خیام جانمایی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

همایش علمی خیام با رویکرد ادبی برگزار شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
همایش علمی خیام با رویکرد ادبی برگزار شد
دبیر علمی همایش خیام گفت: امسال همایش علمی خیام با رویکرد ادبی‌تر و برای افزایش توجه به اشعار وی در دانشگاه نیشابور برگزار شد.

عبدالمجید جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: تا قبل از امسال دانشگاه آزاد متولی برنامه‌های علمی روز خیام بود و موضوعات اکثرا جنبه‌های عمومی داشت. سال گذشته محوریت موضوع همایش علمی خیام ریاضیات وی بود اما امسال با رویکرد ادبی‌تر و برای افزایش توجه به اشعار خیام این همایش علمی برگزار شد.

وی ادامه داد: متولی سمیناری که امسال برگزار شد دانشجویان زبان فارسی و انگلیسی بودند. اساتیدی که برای سخنرانی در این سمینار دعوت کردیم اکثرا اساتید زبان انگلیسی هستند؛ احساس کردیم که اگر سمینار به صورت دو زبانه برگزار شود، شخصیت بین‌المللی این همایش شکل می‌گیرد کما اینکه احتمالا سال بعد سمیناری منطقه‌ای (منطقه خاورمیانه) برگزار شود.

در این همایش علمی احمد شیرخانی با موضوع «بررسی ترجمه ادوارد فیتز جرالد از رباعیات خیام از منظر استعماری»؛ محسن مبارکی با محوریت «فرایند بومی‌سازی در ترجمه رباعیات خیام»؛ معصومه دادپور با موضوع «رویکرد زبان‌شناختی در نقد ترجمه رباعیات خیام» و مریم خلیلی جهان‌تیغ با محور «گفتمان رباعیات خیام در تقابل با گفتمان‌های حاکم بر زمانه او» سخنرانی کردند.

همچنین در این مراسم که در محل دانشگاه نیشابور برگزار شد، حمید گرمابی نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی گفت: خیام فیلسوف، حکیم، منجم، ریاضیدان و شاعر بود. اولین بار اشعار خیام توسط فیتز جرالد ترجمه و باعث شد تا تمام دنیا خیام را بشناسند. شاید شرایط آن زمان انگلیس و آمریکا باعث شد تا شهرت خیام سریع‌تر به سر انجام برسد به طوری که حتی در بعضی از دبیرستان‌های آمریکا رباعیات خیام در قالب درسی تدریس می‌شد.

هاجر چنارانی دیگر نماینده مردم نیشابور و فیروزه در این مراسم بیان کرد: خیام نگین درخشانی برای شهرستان و برای تمام فرهنگ و ادب ماست. امروز همچنان نام خیام زنده است و امیدوارم به درجاتی برسیم که از دامن زنان ما کسانی مانند عطارها و خیام‌ها پا به گیتی بگذارند.

از دیگر برنامه‌های بزرگداشت روز ملی خیام که در ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت‌ماه برگزار شد، نواخته شدن زنگ خیام در دبیرستان خیام و همچنین رونمایی از تمبر اختصاصی روز ملی خیام در محل آرامگاه این فیلسوف شاعر بود.

خواندن خبر در سایت منبع

آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر
خبرگزاری میزان- آئین گرامیداشت حکیم عمر خیام نیشابوری با گلباران آرامگاه وی در نیشابور برگزار شد.

به گزارش گروه فضای مجازیخبرگزاری میزان، آئین گرامیداشت حکیم عمر خیام نیشابوری روز شنبه به مناسبت روز ملی بزرگداشت این شاعر، ریاضیدان و فیلسوف بزرگ ایرانی با گلباران آرامگاه وی در نیشابور برگزار شد.

آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر - 1آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر - 3آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر - 5آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر - 6آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر - 7

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری

تکراتوخبرگزاری تکراتو
تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری

گوگل امروز (۱۸ می‌۲۰۱۹ مصادف با ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸) لوگوی خود را به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام به تصویری از این شخصیت و دانشمند و ریاضی‌دان ایرانی تغییر داد.

شرکت گوگل به عنوان بزرگ‌ترین شرکت مرتبط با خدمات اینترنتی جهان و مالک سرویس‌هایی ماند یوتیوب (YouTube) و جی‌میل (GMail)، از روش‌های مختلفی برای رضایت و جلب توجه مخاطبین از هر قوم، آیین و مذهبی استفاده می‌کند. یکی از راه‌های اینکار، تغییر لوگوی موقت موتور جستجوی گوگل است. این لوگو که با نام دودل (Doodle) شناخته می‌شود، با توجه به اهمیت وقایع تاریخی، ملی و مذهبی هر قوم و کشوری و بسته به زمان مناسب تغییر می‌کند.

ایرانیان و ایران زمین نیز با توجه به نقش پررنگی که در تاریخ تمدن جهان داشته، مورد توجه گوگل قرار گرفته و این شرکت هر از چند گاهی و به مناسبت‌های مختلف مربوط به ایران و فرهنگ ایرانی، لوگوی خود را تغییر می‌دهد. مشاهیر علمی ایرانی و پارسی‌گوی نیز با توجه به نقش مهم خود در تاریخ، از سوژه‌های جذاب گوگل برای جذب مخاطبان ایرانی هستند.بیشتر بخوانید: پربازدیدترین و محبوب‌ترین ویدیوهای یوتیوب یا بیش از ۴۰ میلیاردبار مشاهده!

زندگی و آثار حکیم عمر خیام نیشابوری

غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری که بیشتر با نام حکیم عمر خیام شناخته می‌شود، یکی از برجسته‌ترین و حکمای ایران زمین بوده که در مباحثی مانند ریاضیات، فلسفه، نجوم و شعر به خصوص رباعی به درجه استادی رسیده بود. او در ۲۸ اردیبهشت سال ۴۲۷ شمسی به دنیا آمد و در سال ۵۱۰ در شهر نیشابور درگذشت. از مشهورترین آثار وی می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:رساله فی البراهین علی مسائل الجبر و المقابله، دربارهٔ معادلات درجهٔ سومرساله فی شرح مااشکل من مصادرات کتاب اقلیدس در مورد خطوط موازی و نظریهٔ نسبت‌هارساله میزان الحکمهالقول علی اجناس الذی بالاربعه درباره موسیقیرساله‌ای در صحت طرق هندسی برای استخراج جذر و کعبرساله نظام الملک در بیان حکومتنوروزنامهرباعیات خیام

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام

شرکت گوگل نیز امروز به مناسبت پاسداشت ۹۷۱‌مین سالگرد تولد این شخصیت جهانی، لوگوی خود را به گرافیکی از وی تغییر داد. البته این اولین تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نبوده و این شرکت در سال ۲۰۱۲ و به مناسبت ۹۶۴‌مین سالگرد تولد وی، لوگوی خود را به او اختصاص داده بود.

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری - 9

گوگل دودل تولد ۹۶۴ سالگی حکیم عمر خیام

سایر گوگل دودل‌های مرتبط با ایران

از دیگر لوگوهای اختصاصی گوگل برای شخصیت‎‌ها و مناسبت‌های ایرانی می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری - 13

گوگل دودل نوروز ۱۳۹۸لوگوی نوروز ۱۳۹۸ (Nowruz ۲۰۱۹)

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری - 15

گوگل دودل عید ۱۳۸۵لوگوی سال نو ایرانی ۱۳۸۵ (Persian New Year ۲۰۰۶)

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری - 17

گوگل دودل تولد ۱۰۸۳ سالگی ابن سینالوگوی ۱۰۸۳‌مین سالگرد تولد ابن سینا (Ibn Sina’s ۱۰۳۸th Birthday)

منبع: Google Doodles

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
آقای حمید شاه آبادی ادامه داد: همه همکاران در رادیو تلاش می‌کنند، اما آن‌ها که کار طنز می‌سازند سختی بیشتری تحمل می‌کنند. هنرمندان رادیو همیشه به فکر مردم هستند تا غمی از غم‌های مردم بزدایند و مشکلی از مردم را رفع کنند. معاون صدا افزود: نسلی از پیشکسوتان رادیو را ترک می‌کند و این برای اصحاب رادیو سخت است. در این مراسم تعدادی از هنرمندان رادیو نیز در خصوص مرحوم عبدی سخنرانی کردند. مرحوم رضا عبدی، که ایفای نقش او در شخصیت «آمیزعبدالطمع» برای بسیاری از علاقه‌مندان رادیو شناخته شده بود، به دلیل کهولت سن و بیماری ۲۳ آبان ماه درگذشت.

به رسم ایثار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | واکنش مجری تلویزیون به واژه‌های «ترشیده» و «پیر پسر»!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!
ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات قاچاق کتاب را یکی از آسیب‌های حوزه نشر و کتاب عنوان کرد. به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، محمد سلگی در همایش نشر هفته کتاب را فرصتی برای ترویج کتابخوانی دانست و گفت: برنامه‌های مختلفی در هفته کتاب با همکاری خانه کتاب درحال پیگیری است که زمینه نگاه علمی و تخصصی به کتاب را فراهم آورده است. او از سوی دیگر حوزه نشر را یکی از مباحث مرتبط با کتاب دانست و گفت: در این راستا آسیب‌ها و خلاهای بسیاری وجود دارد که در این میان باید به تنظیم روابط بین ناشر و مولف، ناشر و دولت و قاچاق کتاب توجه شود. بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده است و تا ۳۰ آبان‌ماه ادامه دارد. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab. ketab. ir بارگذاری شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مشاور رسانه‌ای خانه نمایش مهرگان، اختتامیه نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی خانه نمایش مهرگان در سالن شماره یک این تماشاخانه برگزار شد؛ در این مراسم که اجرای آن را رضا فیاضی برعهده داشت، محمد ساربان به‌ عنوان نماینده منتخب هیات داوران و اردشیر صالح پور به‌ عنوان مهمان ویژه سخنرانی کردند. سارا داروفروش دبیر این جشنواره در بخشی از بیانیه خانه نمایش مهرگان درباره اهداف این جشنواره، آورده است: «بسیار خرسندیم که در این جشنواره بیننده آثاری ارزشمند، قابل توجه، هنرمندانه و خلاقانه بودیم. آثاری که باعث شدند هیات داوران پس از ساعت‌ها گفتگو، چالش و تبادل نظر و بررسی بتوانند برگزیدگان هربخش را اعلام کنند. امیدواریم در داوری اولین دوره جشنواره توانسته باشیم آثار ارزشمند شرکت کنندگان گرامی را در رقابتی عادلانه به درستی ارزیابی و انتخاب کنیم.» اسامی برگزیدگان این جشنواره به شرح ذیل است: نقش خوانی خانم:۱- آیلار سادات محمدپور برای نمایشنامه خوانی راز عروسک۲- نگار سادات میرمعینی برای نمایشنامه خوانی راز عروسک۳- نرگس صفدریان برای نمایشنامه خوانی باغ وحش شیشه‌اینقش خوانی آقا:۱ -علیرضاقربانزاده برای نمایشنامه خوانی نگهباغ۲- کامران پورناجی برای نمایشنامه خوانی دیدن این نمایش جرم نیست۳- علی پیله ور برای نمایشنامه خوانی دور از دسترس اطفال نگهداری شودکارگردانی:۱- سمیه آباده برای کارگردانی نمایشنانه خوانی راز عروسک۲- مهدی خشکباری برای کارگردانی نمایشنامه خوانی نگهباغ۳- محمدگرگین برای کارگردانی نمایشنامه خوانی دیدن این نمایش جرم نیستنویسندگی: مهدی ملکی برای نمایشنامه نگهباغو در پایان نیز از ۲ نمایشنامه خوانی نگهباغ و راز عروسک به صورت ویژه قدردانی شد و قرار است با حمایت خانه نمایش مهرگان این ۲ اثر روی صحنه خواهند رفت. نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی خانه نمایش مهرگان از ۱۶ تا ۲۳ آبان ماه سال جاری با داوری محمد ساربان، ایمان اشراقی، ژاکلین آواره و قاسم عبداللهی برگزار شد.

فیلم| واکنش صداوسیما به اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
افزایش شبانه قیمت بنزین به ۳۰۰۰ تومان، موجی از اعتراضات خیابانی را در سراسر ایران به راه انداخته است. صداوسیما که در ابتدا نسبت به اعتراضات مردمی درخصوص گرانی بنزین سکوت کرده بود، حالا به صورت مختصر به این اعتراضات پرداخته است. این اعتراضات تاکنون یک کشته داشته است. تعداد بازدید: ۱۴۳ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری4 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری5 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

احتمال فعال شدن متروی اصفهان تا عصر امروز وجود دارد

مهر56 دقیقه قبل

برگزاری جشن نوشتار سینمایی به تعویق افتاد

ایسنا57 دقیقه قبل

دمای زیر صفر درجه در مناطق زلزله‌زده و ۱۲ شهر دیگر

ایسنا58 دقیقه قبل

جلسات کمیته تنظیم بازار روزانه برگزار می‌شود

مهر59 دقیقه قبل

عزل شهردار ناحیه به دلیل قصور در برف روز گذشته

انتخاب59 دقیقه قبل

مادر ۷ فرزند از تأثیر مثبت ازدواج در سن کم می‌گوید / تربیت فرزندانم را به حضور در تیم ملی تیراندازی ترجیح دادم

تسنیم1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1