برگزاری همایش به مناسبت بزرگداشت خیام نیشابوری
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

برگزاری همایش به مناسبت بزرگداشت خیام نیشابوری

ابراز نگرانی از وضعیت مجسمه خیام در پارک لاله

مهرخبرگزاری مهر
ابراز نگرانی از وضعیت مجسمه خیام در پارک لاله
یک عضو شورای شهر تهران نسبت به وضعیت مجسمه خیام در پارک لاله تذکر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مسجدجامعی در جلسه علنی روز یکشنبه شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت مجسمه خیام که مجسمه‌ای بسیار ارزشمند است، گفت: متأسفانه این مجسمه مورد غفلت قرار گرفته و سازنده آن استاد صدیقی است که آثار کمی در شهر تهران دارد.

وی تصریح کرد: مجسمه خیام از مرمر ساخته شده و یک سال ساخت آن به طول انجامید. این مجسمه که در پارک لاله قرار دارد، بر اساس داستانی از خیام است و همیشه اطراف این مجسمه پر از گل‌های سرخ بوده که طی سال‌ها بدون توجه به روایت و داستان پشت این مجسمه، گل‌های سرخ از بین رفته و دور تا دور این مجسمه را درخت کاشته‌اند و در حال حاضر مجسمه خیام در محاصره درختان است.

این عضو شورا تأکید کرد: طی این سال‌ها این مجسمه آسیب فراوان دیده که به دلیل سرما، گرما و عوامل انسانی بوده است.

مسجدجامعی تصریح کرد: استاد صدیقی مجسمه ساز پرکاری نبوده و باید چنین کارهای ارزشمندی که جنبه بین المللی و ملی دارند (این مجسمه با کمک کشور ایتالیا ساخته شده)، به عنوان میراث شهر ثبت شوند.

وی با بیان اینکه از این مجسمه قالب گیری شده است، گفت: باید برای حفظ اصل این مجسمه تصمیم گیری شود و آسیب دیدن آن به هر شکلی متوقف شود.

مسجدجامعی درخواست کرد مجسمه خیام در خیابان خیام جانمایی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

همایش علمی خیام با رویکرد ادبی برگزار شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
همایش علمی خیام با رویکرد ادبی برگزار شد
دبیر علمی همایش خیام گفت: امسال همایش علمی خیام با رویکرد ادبی‌تر و برای افزایش توجه به اشعار وی در دانشگاه نیشابور برگزار شد.

عبدالمجید جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: تا قبل از امسال دانشگاه آزاد متولی برنامه‌های علمی روز خیام بود و موضوعات اکثرا جنبه‌های عمومی داشت. سال گذشته محوریت موضوع همایش علمی خیام ریاضیات وی بود اما امسال با رویکرد ادبی‌تر و برای افزایش توجه به اشعار خیام این همایش علمی برگزار شد.

وی ادامه داد: متولی سمیناری که امسال برگزار شد دانشجویان زبان فارسی و انگلیسی بودند. اساتیدی که برای سخنرانی در این سمینار دعوت کردیم اکثرا اساتید زبان انگلیسی هستند؛ احساس کردیم که اگر سمینار به صورت دو زبانه برگزار شود، شخصیت بین‌المللی این همایش شکل می‌گیرد کما اینکه احتمالا سال بعد سمیناری منطقه‌ای (منطقه خاورمیانه) برگزار شود.

در این همایش علمی احمد شیرخانی با موضوع «بررسی ترجمه ادوارد فیتز جرالد از رباعیات خیام از منظر استعماری»؛ محسن مبارکی با محوریت «فرایند بومی‌سازی در ترجمه رباعیات خیام»؛ معصومه دادپور با موضوع «رویکرد زبان‌شناختی در نقد ترجمه رباعیات خیام» و مریم خلیلی جهان‌تیغ با محور «گفتمان رباعیات خیام در تقابل با گفتمان‌های حاکم بر زمانه او» سخنرانی کردند.

همچنین در این مراسم که در محل دانشگاه نیشابور برگزار شد، حمید گرمابی نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی گفت: خیام فیلسوف، حکیم، منجم، ریاضیدان و شاعر بود. اولین بار اشعار خیام توسط فیتز جرالد ترجمه و باعث شد تا تمام دنیا خیام را بشناسند. شاید شرایط آن زمان انگلیس و آمریکا باعث شد تا شهرت خیام سریع‌تر به سر انجام برسد به طوری که حتی در بعضی از دبیرستان‌های آمریکا رباعیات خیام در قالب درسی تدریس می‌شد.

هاجر چنارانی دیگر نماینده مردم نیشابور و فیروزه در این مراسم بیان کرد: خیام نگین درخشانی برای شهرستان و برای تمام فرهنگ و ادب ماست. امروز همچنان نام خیام زنده است و امیدوارم به درجاتی برسیم که از دامن زنان ما کسانی مانند عطارها و خیام‌ها پا به گیتی بگذارند.

از دیگر برنامه‌های بزرگداشت روز ملی خیام که در ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت‌ماه برگزار شد، نواخته شدن زنگ خیام در دبیرستان خیام و همچنین رونمایی از تمبر اختصاصی روز ملی خیام در محل آرامگاه این فیلسوف شاعر بود.

خواندن خبر در سایت منبع

آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر
خبرگزاری میزان- آئین گرامیداشت حکیم عمر خیام نیشابوری با گلباران آرامگاه وی در نیشابور برگزار شد.

به گزارش گروه فضای مجازیخبرگزاری میزان، آئین گرامیداشت حکیم عمر خیام نیشابوری روز شنبه به مناسبت روز ملی بزرگداشت این شاعر، ریاضیدان و فیلسوف بزرگ ایرانی با گلباران آرامگاه وی در نیشابور برگزار شد.

آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر - 1آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر - 3آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر - 5آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر - 6آیین بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری +تصاویر - 7

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری

تکراتوخبرگزاری تکراتو
تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری

گوگل امروز (۱۸ می‌۲۰۱۹ مصادف با ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸) لوگوی خود را به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام به تصویری از این شخصیت و دانشمند و ریاضی‌دان ایرانی تغییر داد.

شرکت گوگل به عنوان بزرگ‌ترین شرکت مرتبط با خدمات اینترنتی جهان و مالک سرویس‌هایی ماند یوتیوب (YouTube) و جی‌میل (GMail)، از روش‌های مختلفی برای رضایت و جلب توجه مخاطبین از هر قوم، آیین و مذهبی استفاده می‌کند. یکی از راه‌های اینکار، تغییر لوگوی موقت موتور جستجوی گوگل است. این لوگو که با نام دودل (Doodle) شناخته می‌شود، با توجه به اهمیت وقایع تاریخی، ملی و مذهبی هر قوم و کشوری و بسته به زمان مناسب تغییر می‌کند.

ایرانیان و ایران زمین نیز با توجه به نقش پررنگی که در تاریخ تمدن جهان داشته، مورد توجه گوگل قرار گرفته و این شرکت هر از چند گاهی و به مناسبت‌های مختلف مربوط به ایران و فرهنگ ایرانی، لوگوی خود را تغییر می‌دهد. مشاهیر علمی ایرانی و پارسی‌گوی نیز با توجه به نقش مهم خود در تاریخ، از سوژه‌های جذاب گوگل برای جذب مخاطبان ایرانی هستند.بیشتر بخوانید: پربازدیدترین و محبوب‌ترین ویدیوهای یوتیوب یا بیش از ۴۰ میلیاردبار مشاهده!

زندگی و آثار حکیم عمر خیام نیشابوری

غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری که بیشتر با نام حکیم عمر خیام شناخته می‌شود، یکی از برجسته‌ترین و حکمای ایران زمین بوده که در مباحثی مانند ریاضیات، فلسفه، نجوم و شعر به خصوص رباعی به درجه استادی رسیده بود. او در ۲۸ اردیبهشت سال ۴۲۷ شمسی به دنیا آمد و در سال ۵۱۰ در شهر نیشابور درگذشت. از مشهورترین آثار وی می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:رساله فی البراهین علی مسائل الجبر و المقابله، دربارهٔ معادلات درجهٔ سومرساله فی شرح مااشکل من مصادرات کتاب اقلیدس در مورد خطوط موازی و نظریهٔ نسبت‌هارساله میزان الحکمهالقول علی اجناس الذی بالاربعه درباره موسیقیرساله‌ای در صحت طرق هندسی برای استخراج جذر و کعبرساله نظام الملک در بیان حکومتنوروزنامهرباعیات خیام

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام

شرکت گوگل نیز امروز به مناسبت پاسداشت ۹۷۱‌مین سالگرد تولد این شخصیت جهانی، لوگوی خود را به گرافیکی از وی تغییر داد. البته این اولین تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نبوده و این شرکت در سال ۲۰۱۲ و به مناسبت ۹۶۴‌مین سالگرد تولد وی، لوگوی خود را به او اختصاص داده بود.

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری - 9

گوگل دودل تولد ۹۶۴ سالگی حکیم عمر خیام

سایر گوگل دودل‌های مرتبط با ایران

از دیگر لوگوهای اختصاصی گوگل برای شخصیت‎‌ها و مناسبت‌های ایرانی می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری - 13

گوگل دودل نوروز ۱۳۹۸لوگوی نوروز ۱۳۹۸ (Nowruz ۲۰۱۹)

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری - 15

گوگل دودل عید ۱۳۸۵لوگوی سال نو ایرانی ۱۳۸۵ (Persian New Year ۲۰۰۶)

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز جهانی حکیم عمر خیام نیشایوری - 17

گوگل دودل تولد ۱۰۸۳ سالگی ابن سینالوگوی ۱۰۸۳‌مین سالگرد تولد ابن سینا (Ibn Sina’s ۱۰۳۸th Birthday)

منبع: Google Doodles

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
زیرا یک خانواده متوسط با درآمدی که دارد برای حضور دریک کنسرت باید بخش بزرگی از حقوقش راهزینه کند. معتمدی درادامه افزود: بخشی ازمردم جامعه ما، کنسرت هنرمندان این مرزوبوم را یک کالای فرهنگی، هنری و دور از دسترس می‌دانند. دیدار دو مدیر موسیقی یکی از ارشاد و دیگری از صدا و سیمامحمد اله‌یاری مدیر کل دفتر موسیقی با مدیر دفتر موسیقی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. محمد اله یاری فومنی در این دیدار گفت: دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکزموسیقی صدا وسیما دو مجموعه تآثیر گذاردر عرصه موسیقی کشور هستند. محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی ضمن اشاره به نقش صداو سیما به عنوان مهمترین رسانه جمعی، در آگاهی بخشی و انعکاس رویدادها درعرصه موسیقی گفت: صداو سیما امروز رسالت خطیری برعهده دارد و می‌تواند نقش حلقه ارتباطی مردم، مسئولین و هنرمندان باشد.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
شب «فدریکو گارسیا لورکا»، شاعر و نمایشنامه‎نویس مطرح اسپانیایی برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، در شب فدریکو گارسیا لورکا که ساعت ۵ عصر روز پنجشنبه، ششم تیرماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برپا می‎شود، دکتر قطب‎الدین صادقی از نمایشنامه‎های لورکا سخن می‎گوید و علیرضا بهرامی به ویژگی‎های شعر او می‎پردازد. احمد پوری و فؤاد نظیری چند شعر از لورکا می‎خوانند و ندا سماواتی با گیتار همراهی‎شان می‎کند. این شب که به این شاعر بزرگ اسپانیایی اختصاص دارد همزمان است با انتشار نوزدهمین شماره مجله «کاروان مهر» و درخیابان استاد نجات‌اللهی، بوستان ورشو، تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود. در خبر برگزاری این نشست عنوان شده است: فدریکو گارسیا لورکا شاعر و نمایشنامه‎نویس پرآوازه اسپانیایی که برخی او را شاعرترین شاعران دانسته‎اند، در ایران نیز از بختی بلند بهره برد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
اعتمادآنلاین|جعفر گودرزی نایب رییس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در پی موفقیت حامد بهداد بازیگر فیلم سینمایی «قصر شیرین» ساخته سیدرضا میرکریمی در بیست و دومین جشنواره فیلم شانگهای و کسب جایزه بهترین بازیگر مرد، در یادداشتی این موفقیت را به وی تبریک گفت. بازی کنترل و حساب شده و منطقی‌ات در فیلم «قصر شیرین» بدون شک یکی از امتیازات بارز فیلم است و کلاس درسی برای جوانان عاشق بازیگری. حامد جان در «قصر شیرین» تو نوع دیگری از هنر و توانایی خود را به رخ کشیده‌ای، میمیک صورت، کنترل اجزای صورت و نگاه پر جذبه و نافذت تا عمق وجود مخاطب نفوذ و حس همذات پنداری را در مخاطب دو چندان می‌کند. تو با شناختت و درک درستی که از جهان بینی کاراکتر جلال پیدا کرده‌ای، شخصیت و کاراکتری عصبی، عبوس و تلخ را با بازی شیرینت به همراه ظرافت و آگاهی، دلنشین کرده‌ای. دست مریزاد به تو که هر سال پخته‌تر، حرفه‌ای‌تر و بی مانندتر در عرصه هنر بازیگری می‌درخشی.

اهدای «قلب، کلیه و کبد» یک جوان دچار مرگ مغزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، یک جوان ۱۶ ساله لاهیجانی چندی قبل پس از تصادف با موتور سیکلت دچار مرگ مغزی می‌شود، اعضای اصلی بدن این جوان با رضایت خانواده‌اش، امروز در رشت تحت عمل جراحی قرار گرفت که کلیه او به یک بیمار در رشت پیوند زده می‌شود. سازمان اورژانس نیز با اعزام گروه ویژه هوایی به رشت، قلب او را بلافاصله به بیمارستان قلب شهید رجایی منتقل می‌کند تا در بدن یک بیمار نیازمند به تپش ادامه دهد. همچنین قرار است کبد این جوان نیز به شیراز منتقل تا در بیمارستان شهید نمازی به بیمار در انتظار کبد، پیوند زده شود. خبر‌های تکمیلی داردصدا و تصویر متعاقبل ارسال خواهد شد
سینماپرسسینماپرس2 ساعت قبل
سینماپرس: پر خرج‌ترین فیلم‌های سینمایی هفته، در تبلیغات تلویزیونی آمریکا. رتبه این فیلم کمدی بدین صورت است که مبلغ ۴٫۹ میلیون دلار از روز یکشنبه، برای ۱۳۲۵ تبلیغ ملی در ۴۲ شبکه صرف شده است. مبلغ هزینه شده ۴٫۶۹ میلیون دلار برآورد شده است. مکان دیگر تبلیغات تلویزیونی به ترتیب با ۴٫۵۵ میلیون دلار برای محصول جدید پیسکار و برادران وارنر یعنی «داستان اسباب بازی ۴»، «دیروز» محصول کمپانی یونیورسال با ۳٫۹ میلیون دلار، «آنابل به خانه باز می‌گردد» محصول برادران وارنر با ۲٫۲۱ میلیون دلار است. گفتنی است؛ «آنابل؛ بازگشت به خانه» با امتیاز ۹۲ درصد بهترین جلب توجه مخاطب در تبلیغات تلویزیونی را از نگاه این سایت دریافت کرد.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

مهمترین اخبار ۸ ساعت گذشته؛ از حضور ستاره استقلال در ترکیه به جای حضور در تمرین تا پیام ستاره پرسپولیس پس از تمدید قرارداد

ورزش ۱۱1 روز قبل

آیا جنین در رحم مادر می‌بیند؟!

نامه‌نیور1 روز قبل

آخرین قیمت دلار، یورو و سایر ارزها امروز چهارشنبه ۹۸/۰۴/۰۵ | ریزش نرخ‌ها

اقتصادنیوز1 ساعت قبل

رسول نویدکیا در سپاهان ماندنی شد + عکس

تسنیم1 روز قبل

آلوس در آستانه بازگشت به ایتالیا

فارس1 روز قبل

با تبعات صدور چک بی محل آشنا شوید

میزان‌آنلاین1 روز قبل

جزییات عرضه ۷٫۵ درصدی سهام از سوی بانک ملی

ایبنا1 روز قبل

خصوصی‌سازی چیزی جز ورشکستگی نبوده است/ دستور احمدی‌نژاد برای احداث سایت در ونزوئلا، امروز ضرر خود را نشان می‌دهد/ دولت همه سهم ایران خودرو و سایپا را بگیرد؛ اما دست از سر بازار بردارد/ سه گروه برای خرید سهام دولت اعلام آمادگی کرده‌اند

اعتمادآنلاین1 روز قبل

علت سرمای همیشگی بعضی‌ها

برنا11 ساعت قبل

داشتن نرخ واحد ارز؛ راه جلوگیری از تنش‌های ارزی

ایسنا1 روز قبل

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1