دیشب اصابت راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد انفجار مهیبی ایجاد کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

دیشب اصابت راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد انفجار مهیبی ایجاد کرد

واکنش سیاسیون عراقی به انفجار در منطقه سبز

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
واکنش سیاسیون عراقی به انفجار در منطقه سبز
دفتر نخست‌وزیر عراق و برخی چهره‌های سیاسی در این کشور، به انفجار یک‌شنبه شب در منطقه سبز امنیتی بغداد، که با توجه به اوضاع کنونی منطقه مشکوک ارزیابی می‌شود، واکنش نشان دادند.

به گزارش مشرق به نقل از السومریه‌نیوز، «محمد البیاتی» رئیس دفتر نخست‌وزیر عراق اعلام کرد: سقوط موشک کاتیوشا بر منطقه سبز (المنطقه الخضراء) هیچ تأثیر در بازگشایی آن ندارد.

البیاتی افزود: «این منطقه بعد از چند روز به مدت ۲۴ ساعت برای شهروندان باز خواهد شد و طبق وعده عبدالمهدی (نخست‌وزیر) تمامی موانع را از بغداد خارج می‌کنیم.»

«هادی العامری» رئیس ائتلاف «الفتح» نیز درباره تلاش‌ها برای شعله‌ور کردن فتنه جنگ هشدار داد و گفت: «تأکید می‌کنیم که مسئولیت ملی، دینی و تاریخی بر همگان دور کردن شبح جنگ در وهله اول از عراق و در وهله دوم از تمامی منطقه را واجب می‌کند.»

العامری هشدار داد «اگر جنگی شعله‌ور شود همگان در آتش آن خواهند سوخت.»

وی افزود: «کسانی‌که تلاش می‌کنند فتیله جنگ را ابتدا از عراق شعله‌ور کنند یا جاهل هستند و یا دسیسه‌ای پنهانی دارد.»

رئیس سازمان «بدر» در ادامه خاطرنشان کرد: «تمامی طرف‌های جنگ خواهان جنگ نیستند نه جمهوری اسلامی ایران به دنبال جنگ است و نه ایالات متحده جنگ می‌خواهد. بلکه این فقط رژیم صهیونیستی است که به جنگ سوق می‌دهد.»

العامری گفت: «ما از تمامی عراقی‌ها می‌خواهیم آتشی برای این جنگ نشوند.»

«مقتدی صدر» رهبر جریان «صدر» نیز در پیامی در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: «خواهان شعله‌ور شدن جنگ میان ایران و آمریکا نیستم همان‌طور که خواهان آن نیستم که عراق نیز به این جنگ کشیده شود و میدانی برای درگیری ایران و آمریکا شود.»

صدر افزود: «ما نیاز به حمایت جدی بزرگان قوم برای دور کردن عراق از این جنگ احمقانه داریم که‌تر و خشک را با هم خواهد سوزاند و آن را به ذغالی تبدیل خواهد کرد. ما نیاز داریم که ملت عراق صدای‌شان را جهت محکوم کردن جنگ و کشیده شدن عراق به این جنگ، بلند کنند.»

مقتدی صدر با بیان این‌که اگر جنگی صورت بگیرد آن جنگ پایان عراق خواهد شد، گفت: «هر طرفی که عراق را سمت جنگ سوق دهد و آن را میدانی برای این نبرد قرار دهد دشمن ملت عراق خواهد شد.»

«جعفر الحسینی» سخنگوی «گردان‌های حزب‌الله» - از گروه‌های وابسته به الحشد الشعبی- انفجار یک شنبه شب گلوله کاتیوشا در منطقه سبز امنیتی بغداد را اقدامی غیرقابل توجیه و هم به لحاظ شرایط زمانی نامناسب و بر خلاف منافع ملی عراق خواند و متذکر شد که این حادثه مغایر منافع عراق است.

طبق این گزارش، مقام‌های امنیتی عراق اعلام کردند شامگاه یکشنبه حمله‌ای راکتی در منطقه سبز بغداد و حدود ۳ کیلومتری سفارت آمریکا روی داده است.

بخش رسانه‌ای سرویس امنیتی عراق دقایقی پس از وقوع انفجار، در اطلاعیه‌ای کوتاه اعلام کرد که «یک گلوله کاتیوشا» به منطقه سبز بغداد اصابت کرده اما این انفجار تلفاتی نداشته است.

یک مقام پلیس بغداد به خبرگزاری رویترز گفت که موشک‌اندازی که این راکت را شلیک کرده بود در منطقه‌ای در شرق بغداد پیدا شده و نیروهای امنیتی با محاصره منطقه، در جست‌وجوی عوامل این حمله هستند.

در پی انتشار خبر انفجار در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتی لفاظی‌های خود علیه ایران را تکرار کرد و نوشت: «اگر ایران درگیری می‌خواهد، این پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز ایالات متحده را دوباره تهدید نکنید.»

پارلمان و نهادهای دولتی عراق و همچنین سفارت‌خانه‌های خارجی در عراق در منطقه سبز بغداد قرار دارند و این منطقه تحت مراقبت‌های شدید امنیتی است.

هر چند ماهیت حادثه انفجار در منطقه سبز بغداد و ابعاد آن هنوز مشخص نشده و تاکنون هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است ولی می‌توان گفت این حادثه، با توجه به اوضاع منطقه و اوج‌گیری جنگ روانی آمریکا، رویدادی مشکوک به نظر می‌رسد.

این انفجار و طرح ادعای هدف قرار دادن سفارت آمریکا در بغداد، که به گفته مقام‌های عراقی هیچ آسیبی به آن نرسیده است، در حالی روی داده است که اقدامات تحریک‌آمیز و تهدیدهای آمریکا علیه منطقه و از جمله ایران طی هفته‌های اخیر شدت گرفته است.

آمریکا چند روز پیش با جوسازی درخصوص افزایش تهدیدها و ناامنی در عراق، حدود ۲۰۰ نیروی خود را از این کشور خارج کرد که این اقدام و تحولات بعد از آن برای ناظران معنادار و نگران کننده است.

و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی کشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق صورت می‌گیرد که برای ناظران معنادار و در عین حال نگران کننده است.

به دنبال جنگ روانی آمریکا برای ناامن جلوه دادن اوضاع عراق، شرکت نفتی «اکسون موبیل» آمریکا متعلق به «رکس تیلرسون» وزیر سابق خارجه آمریکا، اعلام کرد از روز شنبه خارج کردن کارکنان خارجی خود در میدان نفتی «قرنه غربی» در استان بصره را از خاک این کشور آغاز کرده است.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

گروه مقاومت عراقی: انفجار منطقه سبز ناموجه و مغایر منافع عراق بود

ایرناخبرگزاری ایرنا
گروه مقاومت عراقی: انفجار منطقه سبز ناموجه و مغایر منافع عراق بود
بغداد - ایرنا - در نخستین واکنش رسمی گروههای عراقی به انفجار در منطقه سبز بغداد، یکی از گروههای مقاومت این کشور، حادثه مذکور را ناموجه و مغایر با منافع ملی عراق دانست.

سخنگوی کتائب حزب الله عراق از گروههای مقاومت اسلامی عراق و زیر مجموعه الحشد الشعبی انفجار گلوله کاتیوشا در منطقه سبز امنیتی بغداد را اقدامی غیرقابل توجیه و هم به لحاظ شرایط زمانی نامناسب و بر خلاف منافع ملی عراق دانست.

'جعفر الحسینی' دقایقی پیش در پیامی کوتاه مجازی برای خبرنگاران تاکید کرد که این حادثه مغایر منافع عراق است.

منابع امنیتی در عراق ساعتی پس از این که رسانه‌های آمریکایی برای نخستین بار از انفجار یک گلوله کاتیوشا در منطقه سبز بغداد و نزدیک سفارت آمریکا خبر دادند تاکید کردند که انفجار در محدوده‌ای به نام 'سرباز گمنام' و در فاصله‌ای حدود ۲ تا ۳ کیلومتر با دیوار سفارت آمریکا رخ داده و هیچگونه خسارتی در بر نداشته است.

هر چند ماهیت حادثه و ابعاد آن هنوز مشخص نشده و مقامات رسمی هنوز در این خصوص اظهارنظر نکرده‌اند اما ناظران مسائل عراق با توجه به اوضاع منطقه و اوج گیری جنگ روانی آمریکا، وقوع چنین انفجاری در منطقه سبز را رویدادی مشکوک ارزیابی می‌کنند.

انفجار یکشنبه شب در منطقه سبز عراق و طرح ادعای هدف بودن سفارت آمریکا، همزمان با افزایش اقدامات تحریک آمیز و تهدیدات آمریکا علیه کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی کشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق صورت می‌گیرد که برای ناظران معنادار و در عین حال نگران کننده است.

در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریک آمیز مقامات آمریکایی در هفته‌های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این کشور با صدور بیانیه و سخنرانی یا گفت و گو با رسانه‌ها نسبت به تبعات آن هشدار داده‌اند.

خاورم*۱۰**۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

وقوع انفجار در منطقه سبز بغداد/ به صدا درآمدن آژیرخطر سفارت آمریکا

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
وقوع انفجار در منطقه سبز بغداد/ به صدا درآمدن آژیرخطر سفارت آمریکا
رسانه‌های عراقی از وقوع انفجار در منطقه سبز بغداد خبر دادند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

برخی منابع گفتند که آژیرهای هشدار از داخل سفارت آمریکا به صدا در آمده است.

به گزارش نامه نیوز خبرنگار الجزیره گزارش داد که انفجار بعد از اصابت یک خپاره به نزدیکی سفارت آمرکیا در منطقه سبز بغداد رخ داده است.

خبرگزاری رویترز از شنیده شدن صدای انفجار در مرکز بغداد خبر داد. خبرنگار المیادین نیز گزارش داد که بعد از شنیده شدن صدای انفجار آژیرهای خطر در منطقه سبز بغداد به صدا در آمده است.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عوض کردن جای اشرار و مردم

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
در این هسته‌ها عمدتا برخی زنان و دختران نقش محوری را دارند برای تحریک افکار عمومی نیز از واژه «غیرت» استفاده می‌شود. در آشوب‌های شنبه و یکشنبه خشونت رمز عملیات بود؛ خشونت‌های بسیار بالا و تخریب اموال عمومی. اکنون رسانه‌های بیگانه که در ماجرای آشوب‌ها و اغتشاشات به آخر خط رسیده‌اند و شکست طراحی دو ساله را جلوی چشمان خود می‌بینند همچنان تلاش دارند آموزش آشوب و خشونت بدهند. در طراحی آشوب‌های شنبه و یکشنبه استفاده از سلاح گرم و کشتن مردم در دستور کار جدی طراحان بوده است. اکنون آمریکایی‌ها و رسانه‌های آن‌ها بعد از شکست در این طراحی وارد مرحله جدیدی شده‌اند تا جای اشرار و مردم را عوض کنند و جلاد را به جای مظلوم بنشانند، اما این بار نیز به جایی نخواهند رسید.

کهن جامه‌ خویشتن آراستن، به از جامه‌ عاریت خواستن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در داخل، ظرفیتها خیلی بالا است، خیلی بالا است. شما بهتر از من میدانید، من هم البته بی‌اطلاع نیستم اما شماها خودتان که در بخشهای مختلف تولیدی دارید کار میکنید، خوب میدانید که ظرفیتهای کشور چقدر بالا است. همین آقایان و این خانمی که اینجا صحبت کردند، در واقع تبیین کردند بخشی از ظرفیتهای کشور را در آن رشته‌ای که خودشان در آن رشته دارند کار میکنند. گله‌ها و دغدغه‌ها که گفته شد، معنایش این است که در این بخش، ظرفیتهای استفاده‌نشده‌ای وجود دارد که با این موانع نمیتوانیم از آنها استفاده کنیم، موانع را برداریم تا بشود استفاده کرد. پس ببینید، همه‌ی حرف در این جلسه‌ی امشب ما این است که ظرفیتهای کشور بی‌نهایت است، فراوان است، از بخشی‌ از آنها استفاده شده و بحمدالله اثربخشی داشته، از بسیاری هم استفاده نشده» ۱۳۹۸/۰۸/۲۸پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENE. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «کهن جامه‌ خویشتن آراستن به از جامه‌ عاریت خواستن» را منتشر کرد.

حرف مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده شمال غرب کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او ادامه داد: تا این لحظه طبق آمارگیری‌های انجام شده در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حدود ۳ هزار واحد احداثی و ۱۵۰۰ واحد هم تعمیراتی شناسایی شده است. پورمحمدی در خصوص دام‌های بلاتکلیف مناطق آسیب دیده گفت: تا عصر امروز حدود ۳۰ جایگاه برای دام‌های بلاتکلیف طراحی و اجرا شده، متولی این طرح جهاد کشاورزی می‌باشد. با این حال هر کس فرم درخواست تسهیلات و کمک هزینه را پر نموده باشد ما آمادگی امدادرسانی داریم اما افراد باید اسکان دائم خود را در روستاهای آسیب دیده احراز نمایند. احتمالا یک ماه آینده عملیات لایروبی ۵ کیلو متر از منطقه آسیب دیده آق قلا به اتمام می‌رسد. او ادامه داد: بالا بردن و اضافه کردن ارتفاع سطوح واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده وسیل زده هم آغاز و در برخی مناطق به انجام رسیده است.

پشت پرده اغتشاشات

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
الفالف10 ساعت قبل
گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل مطالب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید. اونوقت دیگه آزاد کردن قیمت بنزین اعتراض نمیکنیم. اونوقت عین دولت آقای روحانی، ضمن افزایش ندادن مبلغ مربوطه، یک عده رو هم به بهانه‌های مختلف حذف می‌کنه. دولت می‌توانست بنزین سهمیه‌ای را لیتری ۱۰۰۰ تومان نگه دارد و فقط بنزین آزاد را گران کند. *** «حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر؟» عنوان یادداشتی بود که به بررسی اختلال در اینترنت در پی اغتشاشات و ناامنی‌ها پرداخت.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

جزئیات استخدام ۴ گروه در آموزش و پرورش

ایسنا13 دقیقه قبل

نیویورک‌تایمز: آینده سیاسی نتانیاهو در ابهام است

الف15 دقیقه قبل

کاهش تورم آبان ۹۸ نسبت به ماه گذشته +اینفوگرافی

میزان‌آنلاین21 دقیقه قبل

واردات ۱۲ میلیون دلاری آسیاب و مخلوط کن به کشور

میزان‌آنلاین23 دقیقه قبل

راه‌حل اپل برای جلوگیری از بروز مشکل در iOS ۱۴

مشرق‌نیوز23 دقیقه قبل