تحریم محصولات هواوی از طرف گوگل
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

تحریم محصولات هواوی از طرف گوگل

خداحافظی اجباری هواوی از اندروید!

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
خداحافظی اجباری هواوی از اندروید!
ساعت24 -با توجه به آنکه شرکت چینی هواوی روز پنج شنبه در فهرست سیاه تجارت با آمریکا قرار گرفت، حالا گوگل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که قصد دارد ادامه همکاری و فعالیت خود را با این غول تکنولوژی بزرگ خاتمه بخشد.

روز پنج شنبه بود که دولت ترامپ فهرست جدیدی از شرکت‌های ممنوعه برای تجارت با ایالات متحده آمریکا را اعلام و منتشر کرد که در آن نام شرکت چینی هواوی به عنوان بزرگترین توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین عرضه کننده گوشی‌های هوشمند در جهان نیز به چشم می‌خورد.

حالا به نظر می‌رسد که شرکت‌های آمریکایی یکی پس از دیگری تصمیم گرفته‌اند طبق قوانین و مقررات محدودکننده جدیدی که دولت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای آنها تعیین کرده است، عمل کرده و به منظور جلوگیری از تحریم شدن و مشکلات مالی و حقوقی، روابط تجاری و همکاری‌های خود را با شرکت‌های چینی همچون هواوی که در فهرست سیاه و ممنوعه آمریکا قرار گرفته است، قطع کرده و یا به حالت تعلیق درآورند.

بر اساس گزارش رویترز به نقل از وب سایت thenextweb، سخنگوی شرکت گوگل در این باره خاطرنشان کرده است که گوگل در حال بررسی تبعات ناشی از این قطع همکاری و پشتیبانی خواهد بود. هرچند هنوز جزئیات و اطلاعات بیشتری در خصوص تصمیم جدید گوگل در دسترس نیست اما این طور که به نظر می‌رسد اتخاذ این تصمیم جدید می‌تواند تأثیرات منفی متعددی بر روی فعالیت هواوی و میزان موفقیت و پیشرفت آن داشته باشد.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که قطع همکاری گوگل با هواوی به معنای خداحافظی اجباری گوشی‌های هوشمند و محصولات این شرکت از سیستم عامل اندروید است و این امر بدون شک بدترین قسمت این ماجرا خواهد بود.

آنها همچنین معتقدند که این قطع همکاری نه تنها بر روی سیستم عامل اندروید بلکه بر روی سایر بخش‌ها همچون پشتیبانی از نرم افزار و سرویس‌های توسعه داده شده توسط گوگل نیز تأثیرگذار خواهد بود، بنابراین انتظار می‌رود که در صورت عملی و اجرایی شدن این تصمیم، هواوی با ضرر و زیان‌های گسترده و خسارات جبران ناپذیری روبرو خواهد شد که در قبال آن هیچ پاتک و ضدحمله‌ای را برای اجرا علیه آمریکا در دست نداشته باشد.

بدون شک مشکلات و کشمکش‌های دولت آمریکا با هواوی از جنجال‌برانگیزترین و خبرسازترین اتفاقات سال ۲۰۱۸ میلادی بود که به نظر می‌رسد به این زودی تمام نخواهد شد.

هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه‌دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه‌کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و بسیاری از کشورهای هم‌پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها اعم از آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و بریتانیا استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تأثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین ممنوع اعلام کرده بودند.

با اینکه دولت چین و شرکت هواوی همه این اتهامات را بارها رد و تکذیب کردند، به نظر می‌رسد که نگرانی در مورد جاسوسی از اطلاعات کاربران در کشورهای مختلف علیه این اپراتورهای مخابراتی همچنان وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

منازعات چین وآمریکا موجب توقف برخی ازهمکاریهای گوگل با هواوی شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
منازعات چین وآمریکا موجب توقف برخی ازهمکاریهای گوگل با هواوی شد
تهران-ایرنا- تشدید منازعات تجاری چین و آمریکا پیامد آن را به دنبال داشت که گوگل روز دوشنبه اعلام کند، برخی از روابط تجاری خود را با شرکت هواوی به عنوان بزرگ شرکت فناوری و خدمات تلفنی چینی، به حالت تعلیق در می آورد.

پایگاه خبری «هیل»، رویترز امروز به نقل از منابع خبری افزود: گوگل برخی همکاری‌های مهم و کلیدی خود را با هواوی از جمله انتقال سخت‌افزار، نرم‌افزار را در پی تصمیم جدید واشتگتن برای افزایش فشار بر این شرکت، متوقف می‌کند.

بر اساس این گزارش، توقف همکاری گوگل با هواوی، مانع دسترسی کاربران به نسخه‌های جدید سیستم عامل اندروید، گوگل پلی استور و جی‌میل در خارج از چین می‌شود.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، به تازگی با صدور فرمانی از شرکت‌های آمریکایی خواسته است از خرید تجهیزات مخابراتی و فناوری از هر شرکتی که تهدیدی برای امنیت ملی این کشور به شمار می‌آید، جلوگیری به عمل آورند و در پی صدور این حکم عملا ممنوعیت استفاده از تجهیزات و خدمات هواوی در آمریکا به وجود آمد.

پایگاه خبری مزبور، افزوده است، شرکت هواوی هنوز در ارتباط با این گزارش واکنشی از خود نشان نداده است.

آمریکا ۲۰ اردیبهشت پس از آن که نتوانست در مذاکرات سطح بالای با چین به توافق برسد، تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی چین به آمریکا را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش داد. ترامپ همچنین دستور داده است تا روند افزایش تعرفه‌ها بر تمام کالاهای باقیمانده وارداتی آمریکا از چین به ارزش حدود ۳۰۰ میلیارد دلار را نیز آغاز کنند.

اقتصام**۹۰۶۰ **۱۵۵۹

خواندن خبر در سایت منبع

تعلیق برخی از فعالیت‌های تجاری گوگل و هواوی؛ کاربران چینی واکنش نشان دادند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تعلیق برخی از فعالیت‌های تجاری گوگل و هواوی؛ کاربران چینی واکنش نشان دادند
خبرگزاری میزان- گوگل پس از آنکه دولت آمریکا شرکت هواوی را در لیست سیاه قرار داد برخی از فعالیت‌های تجاری خود را با این شرکت به تعلیق درآورد.

تعلیق برخی از فعالیت‌های تجاری گوگل و هواوی؛ کاربران چینی واکنش نشان دادند - 1

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، گوگل برخی از فعالیت تجاری خود را با شرکت هواوی که شامل انتقال سخت افزار، نرم افزار و ارائه خدمات فنی است به تعلیق درآورد.

سخنگوی شرکت گوگل می‎گوید در حال حاضر صاحبان گوشی‌های اندروید هواوی که نرم افزار‌های گوگل را بر روی گوشی نصب دارند، خواهند توانست از بروزرسانی‎های نرم افزار ارائه شده توسط این شرکت استفاده کرده و همچنین آن را بارگیری کنند.

وی همچنین افزود، Google Play و نرم افزار حفاظت امنیتی Google Play Protect بر روی گوشی‌های هواوی موجود عمل می‌کنند.

در واقع این تعلیق می‌تواند بازار گوشی‌های هوشمند هواوی در خارج از چین را متوقف کند زمانی که این شرکت بروزرسانی‎های سیستم اندروید گوگل را در اختیار نداشته باشد.

در آینده نسخه‌های گوشی‌های هوشمند اندروید این شرکت چینی دسترسی به برخی از خدمات کاربران هستند را از دست خواهد داد. این خدمات شامل نرم افزار‌های Google Play Store، YouTube و Gmail هستند.

روز پنج شنبه گذشته دولت آمریکا نام شرکت هواوی را به لیست سیاه خود اضافه کرد. اعمال محدودیت‌ها از سوی کاخ سفید انجام فعالیت‌های تجاری شرکت هواوی با همتایان آمریکایی خود را بسیار دشوار خواهد کرد.

به دنبال افزایش تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و همچنین اعمال محدویت‌ها به شرکت هواوی در اوایل هفته، مردم چین خواستار تحریم محصولات اپل شدند.

کاربران چینی در شبکه اجتماعی وایبو به فشار‌هایی که آمریکا به شرکت هواوی وارد کرده واکنش نشان دادند.

فروش محصولات شرکت اپل در ۳ ماه آخر سال ۲۰۱۸ بیست درصد کاهش داشته است. این در حالی است که در همین بازه زمانی فروش گوشی‌های هواوی در حدود ۲۵ درصد افزایش یافته‎اند.

خواندن خبر در سایت منبع

گوگل، کوالکام و اینتل داد و ستد با هواوی را متوقف کردند

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
گوگل، کوالکام و اینتل داد و ستد با هواوی را متوقف کردند

آلفابت، شرکت مادر گوگل از تعلیق همکاری خود با هواوی خبر داده است. علاوه بر این کوالکام، اینتل و برادکام، سه نام بزرگ حوزه چیپ‌ها هم به اعمال محدودیت علیه این شرکت چینی پیوسته‌اند.

بر اساس گزارش رویترز متوقف کردن داد و ستد گوگل با هواوی شامل انتقال نرم افزار و سخت افزار و خدمات فنی می‌شود. البته سخنگوی گوگل اعلام کرده که کاربران فعلی گوشی‌های هواوی که از اپلیکیشن‌های گوگل استفاده می‌کنند همچنان قادر به آپدیت اپ‌های خود از طریق گوگل پلی استور خواهند بود. علاوه بر این سرویس گوگل پلی پروتکت نیز در دسترسی کاربران فعلی قرار خواهد داشت.

چنین محدودیتی ممکن است برای کاربران چینی چندان مهم نباشد؛ چرا که بیشتر اپلیکیشن‌های موبایل گوگل در این کشور مسدود هستند. در مورد بازارهایی از جمله اروپا اما شرایط متقاوت بوده و ممکن است علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای کسب و کار هواوی کاربران بلافاصله امکان آپدیت اندروید را از دست بدهند. علاوه بر این دستگاه‌های آتی هواوی هم احتمالا فاقد دسترسی به اپلیکیشن‌های گوگل از جمله پلی استور، جیمیل و یوتیوب خواهند بود. به این ترتیب هواوی مجبور می‌شود به سمت استفاده از نسخه های پروژه کد منبع باز اندروید (AOSP) روی بیاورد.

گوگل، کوالکام و اینتل داد و ستد با هواوی را متوقف کردند - 4

هواوی احتمالا باید به نسخه‌های پروژه کد منبع باز اندروید (AOSP) روی آورد و قید ارائه اپلیکیشن‌های گوگل در برخی از کشورها را بزند. از سوی دیگر بر اساس گزارش بلومبرگ، کوالکام، اینتل و برادکام هم به گوگل پیوسته و محدودیت هایی را بر شرکت چینی اعمال کرده‌اند. به گفته منابع آگاه به کارمندان این شرکت‌ها در سراسر ایالات متحده اطلاع داده شده که مبادلات با هواوی تا اطلاع ثانوی معلق می‌شود.

اینتل چیپ‌های مربوط به سرورها و نیز پردازنده‌های لپتاپ‌ها را در اختیار هواوی قرار می‌دهد. کوالکام هم پردازنده‌ها و مودم‌های خود را به این شرکت چینی عرضه می‌کند. البته با توجه به اینکه هواوی چیپست‌ها و مودم‌های ویژه خود را توسعه می‌دهد می‌توان گفت که تا حد زیادی از وابستگی به کوالکام کاسته است. علاوه بر این گزارش دیگری به این موضوع اشاره کرده که هواوی میزان ذخیره مورد نیاز از چیپست‌های کوالکام برای حداقل ۳ ماه آتی را دارد. برای اینکه هواوی دریابد که این ممنوعیت موقتی است یا دائمی، احتمالا همین زمان کافی خواهد بود و می‌تواند به برخی فعالیت‌های خود ادامه دهد.

از ماه‌ها قبل هواوی اعلام کرده بود که به دنبال توسعه سیستم عامل‌های اختصاصی خود به عنوان جایگزین هایی برای ویندوز و اندروید است. البته باید اشاره کرد که مایکروسافت هنوز خبر از اعمال محدویت‌ها بر هواوی نداده است اما ممنوعیت ارائه مجوز ویندوز برای لپتاپ‌های شرکت چینی چندان هم دور از انتظار نخواهد بود.

گوگل، کوالکام و اینتل داد و ستد با هواوی را متوقف کردند - 9

در هفته قبل وزارت بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد که هواوی و ۷۰ شرکت وابسته به آن را به لیست سیاه خود موسوم به «فهرست موجودیت» اضافه می‌کند. در توضیح گفته شده بود که این اقدام مانع از فروش قطعات توسط شرکت‌های آمریکایی به هواوی می‌شود و تنها با صدور مجوز از سوی دولت ایالات متحده اینگونه مراودات امکان پذیر خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری9 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین بعد از ظهر دیروز، پنجشنبه ۳۰ آبان اتصال اینترنت ایران به اینترنت جهانی ۱۳ درصد بود. این موضوع به همراه نمودار آن در خبر ذیل آمده بود. امروز نت بلاک که یک وبسایت در زمینه آزادی استفاده از اینترنت در جهان است تائید کرد که پس از ۱۳۶ ساعت قطعی اینترنت در ایران، اتصال داخل ایران به اینترنت جهانی به آرامی در حال افزایش هست و به ۱۵ درصد رسیده است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
اکنون در شرایطی که اینترنت کشور پس از چندین روز قطعی و اختلال در حال اتصال و افزایش دسترسی است، شاید برایتان سوال باشد چگونه می‌توان سرعت اینترنت را بررسی کرد. اگرچه گاهی مثل شرایط روزهای گذشته کشور، قطعی اینترنت سراسری است اما در برخی اوقات دیگر، سرعت اینترنت برخی کاربران خاص از حد عادی ضعیف‌تر است. سایت‌های متفرقهفارغ از سایت‌های اصلی که می‌توانید اینترنت خود را در آنها بررسی کنید، برخی سایت‌های متفرقه نیز برای بررسی وضعیت اینترنت شما وجود دارند. برخی از این سایت‌ها شامل موارد زیر است: Speedof. meوبسایت Speedtest. net یکی از مشهورترین سایت‌ها برای بررسی سرعت اینترنت است. با توجه به این که برخی سنجشگرهای سرعت اینترنت فقط روی سرویس‌های ثابت قوی عمل می‌کنند، این سیستم سنجش سرعت را می‌توان قوی‌تر از سایرین دانست.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، گزارش واصله در استانهای خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان، سمنان، یزد، همدان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، زنجان و ایلام حاکی از برقراری اینترنتهای خانگی در این استانهاست.
همشهریهمشهری1 روز قبل
شامگاه امشب، پنجشنبه ۳۰ آبان، اینترنت تهران وصل شد. هنوز مقام رسمی این خبر را تایید نکرده است اما تعدادی از مخاطبان همشهری از مناطق مختلف شهر خبر از برقرار اینترنت دادند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس

مشرق‌نیوز27 دقیقه قبل

سروش: مکانی برای تجمعات مردم تعیین شود

ایسنا29 دقیقه قبل

بازداشت زوج قاتل که قلب قربانیان را به خورد سگ می‌دادند

مشرق‌نیوز29 دقیقه قبل

اعلام علل مسمومیت‌ دانشجویان علم و صنعت در هفته جاری/آغاز فعالیت پیمانکار جدید از دو هفته آینده

ایسنا36 دقیقه قبل

کوربین: نخست وزیر انگلیس شوم درباره برگزیت بی‌طرف خواهم بود

فارس37 دقیقه قبل