چند خبر درباره همسایه شرقی ما!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

چند خبر درباره همسایه شرقی ما!

افغان‌ها حق همسایگی را به جا آورند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
افغان‌ها حق همسایگی را به جا آورند
درحالی از ۲۲ اردیبهشت‌ماه، افغانستان واردات فرآورده‌های نفتی از ایران را متوقف کرده که به نظر کارشناسان، این کشور اشتباه استراتژیک جبران ناپذیری را در قبال همسایه خود مرتکب شده است.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ مطابق با جدیدترین تصمیم مقامات افغانی، از ۲۲ اردیبهشت واردات نفت سفید، نفت کوره و برخی از حلال‌ها و دیگر فراورده‌های نفتی از ایران به صفر رسیده است.

اما کارشناسان معتقدند این اشتباه استراتژیک افغان‌ها اگر برای طولانی مدت باشد، خسارات جبران ناپذیری را به این کشور وارد می‌کند. در این رابطه حسین امیری خامکانی عضو کمیسیون انرژی به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: از اینکه افغانستان تحت فشار آمریکا است، قابل درک بوده و پیش‌بینی هم می‌شد. اما باید این موضوع را نیز در نظر بگیرند که غالب منافع شان در گرو ارتباط با ایران تامین می‌شود. از برق گرفته تا گاز و حتی تامین امنیت افغان‌ها نیز با مساعدت ایران در حال انجام است. وی در این خصوص افزود: اگر ایران نبود، داعش، افغانستان را به چند بخش تقسیم کرده بود. این موضوعاتی است که برادران افغانی ما نباید فراموش کنند.

خامکانی در ادامه با اشاره به مسئله مهاجرین افغانی داخل ایران گفت: یکی دیگر موارد بحث‌برانگیز، مسئله مهاجرین قانونی و غیرقانونی افغان در ایران است. به گفته این عضو کمیسیون انرژی، میلیون‌ها افغانی بالغ بر ۳۰ سال از یارانه دولت ایران بهره‌مند شده‌اند. برای مثال در حال حاضر بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور بویژه استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان به صورت رایگان پذیرای مهاجرین افغانی است. از آنجاکه ایرانیان سالیان سال با گشاده‌رویی از مهاجرین افغانی استقبال کرده‌اند، انتظار آن می‌رود که افغان‌ها نیز به راحتی تحت تاثیر تحریم‌ها و فشارهای سیاسی دولت آمریکا قرار نگیرند.

وی در پایان با اشاره به بحران بازگشت مهاجرین افغانی به کشورشان گفت: در صورت تداوم روند فعلی و ناسپاسی دولت افغانستان از لطف همسایه خود، احتمالا افغانستان با بحران بازگشت مهاجرین خود مواجه خواهد شد. هرچند که تاکنون جمهوری اسلامی ایران هیچ تصمیمی در خصوص بازگشت مهاجرین افغان به خاک شان نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

انفجار مین در مسیر ساخت راه آهن ایران - افغانستان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
انفجار مین در مسیر ساخت راه آهن ایران - افغانستان
انفجار مین در مسیر راه آهن ایران - افغانستان منجر به کشته شدن چند شهروند ایرانی و افغانستانی شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصرایران، وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای این موضوع را اعلام کرده است.

انفجار مین در مسیر خواف (ایران) - هرات (افغانستان) روی داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این حادثه را «تروریستی» توصیف کرده و گفته است: «حادثه تروریستی مین گذاری در مسیر راه آهن خواف - هرات که منجر به شهادت و جراحت چند تن از اتباع ایرانی و افغانستانی شاغل در این پروژه شد را به شدت محکوم می‌کنیم».

سیدعباس موسوی افزود: «بررسی ابعاد این حادثه و کمک به مداوای مجروحان بلافاصله آغاز شده است».

خواندن خبر در سایت منبع

رویترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهدیدات طالبان مواجه‌اند

ایرناخبرگزاری ایرنا
رویترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهدیدات طالبان مواجه‌اند
تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز ترور«منا منگال» زن روزنامه نگار افغان که به تازگی به عنوان مشاور مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شده بود را محور گزارشی خبری کرده و در آن به وضعیت زنان شاغل در افغانستان در سایه تهدیدات گروه طالبان از نگاه خود پرداخته است .

در این گزارش آمده است: پس از سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی و با وجود بهبود شرایط برای زنان افغان که تنها به دنبال استقلال اجتماعی و اقتصادی هستند، مشکلات و تهدیدهای این گروه افراطی علیه زنان بی گناه افغان ادامه دارند و حتی به آنها اجازه فعالیت در کنار مردان نیز داده نمی‌شود.

چندی پیش «منا منگال» یک روزنامه نگار برجسته و مشاور مجلس افغانستان جلوی در منزل پدری اش در کابل به ضرب گلوله دو مرد ناشناس کشته شد.

«آنیسا» مادر منا در مصاحبه با رویترز گفت: «منا هرگز وظایف کاری و مسئولیت‌های خود در خانه را فراموش نمی‌کرد؛ پس از سال‌ها تلاش و کوشش به موفقیت دست یافت. منا کار درستی انجام داد و برای تبدیل شدن به یک زن حرفه‌ای و موفق سخت کار کرد.»

«فردوس فرامرز» سخگوی پلیس کابل می‌کوید: «تاکنون فردی در رابطه با این قتل که در روز روشن اتفاق افتاد، دستگیر نشده است؛ اما خانواده منا از چهار مرد مشکوک شکایت کرده‌اند که یکی از آنها همسر سابق منا است؛ این چهار مرد متواری هستند اما پلیس در تلاش برای یافتن و دستگیری آنهاست.»

مادر منا معتقد است که تعهد او به کار و منزل باعث کشته شدن وی شد؛ آنیسا همسر سابق منا را مقصر این قتل می‌داند زیرا دخترش حاضر به دست کشیدن از کارش نشد و به فعالیت در تلویزیون افغانستان ادامه داده بود.

به نوشته رویترز، این حمله وحشیانه بازتاب‌های گسترده‌ای در سطوح بین المللی داشته است؛ مقامات آمریکایی و کانادایی این اقدام را به شدت محکوم کرده می‌گویند، مشکلات زنان افغانستان همچنان ادامه دارد و هنوز هم از خشونت‌ها و تبعیض‌های خانگی و جنسی به شدت رنج می‌برند.

زنان تحصیل کرده افغان، همزمان با سرنگونی طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی، پرچمدار ارتقا و احقاق حقوق زنان افغانستان بوده‌اند؛ این زنان می‌گویند برای کسب استقلال مالی و حرفه‌ای با مخالفت‌های بسیاری چه از طرف اعضای خانواده و چه از سوی اعضای گروه‌های افراطی مواجه هستند.

برای مثال اوایل ماه جاری میلادی، طالبان به بهانه فعالیت زنان و مردان در یک سازمان که باعث ترویج دیدگاه‌های غربی می‌شود، حمله مرگباری به دفتر مرکزی یک گروه امدادی در کابل ترتیب دادند.

در این حمله و محاصره که هفت ساعت به طول انجامید دست کم ۹ نفر کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

یکی از کارمندان زنان این مرکز که نخواسته نامش فاش شود می‌گوید: «طالبان می‌خواهد تمام زنانی را که به همراه مردان کار می‌کنند را به قتل برسانند؛ اگر من کشته شوم کسی نیست که مخارج والدین، برادر و خواهرهایم را بدهد. اگر در خانه بنشینم آیا طالبان خرج خانواده مرا خواهد خواهد داد؟»

اما «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان، دلیل این حمله را تامین مالی این سازمان توسط آمریکا عنوان کرد و گفت: «زنان می‌توانند به تحصیل و فعالیت‌های اجتماعی خود ادامه دهند اما موضوع تفکیک جنسیتی سازمان‌ها باید مورد بررسی قرار گرفته و عملی شود.»

رویترز در ادامه نوشت، با وجودی که از سال ۲۰۰۱ به بعد حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی افغانستان اندکی افزایش یافته اما هنوز هم کار و زندگی برای آنها به معنای به خطر انداختن جان خود تلقی می‌شود.

تا ماه آوریل سال جاری میلادی، هزاران زن افغان که کارمند دولت بودند فرزندان خود را به مهد کودک این سازمان دولتی می‌آوردند و از این که کنار فرزند خود بودند احساس رضایت داشتند.

اما این حس امنیت و رضایت تنها تا ماه آوریل زمانی که شورشیان داعش با حملات انتحاری به وزارت ارتباطات افغانستان حمله کردند و ده‌ها تن را به قتل رساندند باقی بود.

پلیس نزدیک به ۱۰۰ کودک و دو هزار و ۸۰۰ کارمند را از مهد کودک این سازمان تخلیه کرد اما عکس هایی از کودکان وحشت زده که با صدای هر شلیک و انفجار فریاد می‌کشدند و گریه می‌کردند در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد.

یکی از کارکنان این وزارت خانه می‌گوید پس از این حمله، از بازگشت به محل کارم هراس دارم؛ زمانی که به یاد همکارانم که جان خود را از دست داده‌اند، می‌افتم غمگین می‌شوم، این حملات حتی بر روی فرزندم نیز تاثیرات منفی داشته است.

**آساق**۹۴۷۰**۱۱۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، درپی تخریب تعداد زیادی از شعب و خودپرداز‌های بانک‌ها توسط اغتشاشگران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در بخشنامه‌ای از تمام بانک‌ها درخواست کرد برای تداوم خدمت رسانی به مردم شریف، هرچه سریعتر به راه اندازی شعب و خودپرداز‌های بانک‌ها در مناطق مختلف کشور اقدام کنند.

بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
رئیس کل بانک مرکزی: اثرات تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین، ناچیز است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کل بانک مرکزی گفت: براساس آخرین برآوردی که همکاران در حساب‌های اقتصادی داشتند اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین به طور مستقیم حدود ۲ و نیم درصد و با غیر مستقیم در کل حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی؛ برای خودرو‌های شخصی تک سوز ۶۰ لیتر، دوگانه سوز ۳۰ لیتر، تاکسی بنزینی ۴۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۲۵۰ لیتر، موتورسیکلت ۲۵ لیتر، وانت کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۶۰ لیتر، وانت پرمصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر و آمبولانس ۵۰۰ لیتر بنزین واریز شده است. این سهمیه برای افرادی که کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند، نیز واریز شده است.
عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
برآوردها میزان خسارت قطعی اینترنت در ایران را روزانه معادل ۳۶۹ میلیون دلار آمریکا تخمین می‌زنند. به گزارش عصر ایران، نت بلاک که یک وبسایت معتبر در زمینه آزادی استفاده از اینترنت در جهان است و به‌طور لحظه‌ای بهره‌مندی مناطق مختلف جهان را از شبکه جهانی اینترنت رصد می‌کند، میزان خسارت ناشی از هر روز قطعی اینترنت را در ایران مبلغی معادل ۳۶۹ میلیون دلار آمریکا برابر با ۴۳۰۰میلیارد تومان تخمین زده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با توجه به مراجعه فراوان مالکان خودروهای عمومی به جایگاه‌های سوخت اعلام کرد، مالکان خودروهای عمومی نگران حفظ مانده سهمیه سوخت واریزی نباشند زیرا این موضوع طی چند روز آینده مورد بازنگری قرار گرفته و در صورت نیاز تغییرات لازم اعمال خواهد شد. گفتنی است طی روزهای گذشته و با توجه به اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مبنی بر از بین رفتن سهمیه سوخت خودروهای عمومی در پایان هر ماه جایگاه‌های سوخت با صف‌های طولانی و مراجعه زیاد این خودروهای مواجه شده است.
تابناکتابناک8 ساعت قبل
مدیر عامل سابق سرمایه گذاری ملی ایران معتقد است: قطعی اینترنت در شرایط فورس ماژور و برای حفظ امنیت ملی رخ داده، موضوعی که در کنار شرایط اجتماعی در هفته گذشته موجب کاهش ارزش معاملات خرد بورس تهران به میزان ۱۱۴۶۹ میلیارد ریال شد. کاهش ۱۱۴۶۹ میلیارد ریالی مشارکت سهامداران خرد در هفته گذشتهمجموع ارزش معاملات خرد در هفته منتهی به ۲۲ آبان ماه رقم ۴۹۶۷۸ میلیارد ریال بوده و این رقم در هفته منتهی به ۲۹ آبان ماه، ۳۸۲۰۹ میلیارد ریال گزارش شده یعنی در هفته گذشته شاهد کاهش ۱۱۴۶۹ میلیارد ریالی در ارزش معاملات خرد بوده‌ایم. روز یکشنبه ۲۶آبان ماه ارزش معاملات ۳۹۵۵۰ میلیارد ریال گزارش شده در حالی که از این رقم ۲۶۴۲۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات عمده و انتقالی بوده است، حال اگر ارزش معاملات بورس تهران را در هفته گذشته بدون احتساب این رقم محاسبه کنیم به عدد ۵۷۴۷۴ میلیارد ریال خواهیم رسید که نسبت به ارزش معاملات هفته قبل (۶۵۴۶۳ میلیارد ریال) کاهش قابل توجهی داشته است، لازم به ذکر است در هر دو هفته ۵ روز معاملاتی را شاهد بوده‌ایم. یکی دیگر از پارامترهای موثر بر نحوه مشارکت سهامداران حقیقی و خرد در بازار سرمایه ارزش معاملات خرد است، در هفته گذشته (منتهی به ۲۹/۰۸/۹۸) ارزش معاملات خرد بدین شرح بوده است. مدیر عامل بورس تهران در حاشیه نمایشگاه کیش اینوکس ۲۰۱۹ نیز بر این مطلب صحه گذاشت که درصد بالایی از معامله گران بورس تهران به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

حق‌الزحمه چندمیلیون یورویی کارشناس متخلف پرونده بابک زنجانی

ایسنا10 دقیقه قبل

هاشمی‌طبا: بازی، پول، شرافت و عرق ملی را باختیم/ وزیر از «تاج» توضیح بخواهد

ایسنا18 دقیقه قبل

فرصت رویایی استقلال پس از ۱۲۹۶ روز

مشرق‌نیوز25 دقیقه قبل

وقتی در جریان اعمال اصلاحات قیمت بنزین، روحانی هیچ گفت‌وگویی با مردم ندارد

الف25 دقیقه قبل

مهناز افشار در کنار ابی در برنامه استعدادیابی

تابناک27 دقیقه قبل