چند خبر درباره همسایه شرقی ما!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

چند خبر درباره همسایه شرقی ما!

افغان‌ها حق همسایگی را به جا آورند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
افغان‌ها حق همسایگی را به جا آورند
درحالی از ۲۲ اردیبهشت‌ماه، افغانستان واردات فرآورده‌های نفتی از ایران را متوقف کرده که به نظر کارشناسان، این کشور اشتباه استراتژیک جبران ناپذیری را در قبال همسایه خود مرتکب شده است.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ مطابق با جدیدترین تصمیم مقامات افغانی، از ۲۲ اردیبهشت واردات نفت سفید، نفت کوره و برخی از حلال‌ها و دیگر فراورده‌های نفتی از ایران به صفر رسیده است.

اما کارشناسان معتقدند این اشتباه استراتژیک افغان‌ها اگر برای طولانی مدت باشد، خسارات جبران ناپذیری را به این کشور وارد می‌کند. در این رابطه حسین امیری خامکانی عضو کمیسیون انرژی به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: از اینکه افغانستان تحت فشار آمریکا است، قابل درک بوده و پیش‌بینی هم می‌شد. اما باید این موضوع را نیز در نظر بگیرند که غالب منافع شان در گرو ارتباط با ایران تامین می‌شود. از برق گرفته تا گاز و حتی تامین امنیت افغان‌ها نیز با مساعدت ایران در حال انجام است. وی در این خصوص افزود: اگر ایران نبود، داعش، افغانستان را به چند بخش تقسیم کرده بود. این موضوعاتی است که برادران افغانی ما نباید فراموش کنند.

خامکانی در ادامه با اشاره به مسئله مهاجرین افغانی داخل ایران گفت: یکی دیگر موارد بحث‌برانگیز، مسئله مهاجرین قانونی و غیرقانونی افغان در ایران است. به گفته این عضو کمیسیون انرژی، میلیون‌ها افغانی بالغ بر ۳۰ سال از یارانه دولت ایران بهره‌مند شده‌اند. برای مثال در حال حاضر بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور بویژه استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان به صورت رایگان پذیرای مهاجرین افغانی است. از آنجاکه ایرانیان سالیان سال با گشاده‌رویی از مهاجرین افغانی استقبال کرده‌اند، انتظار آن می‌رود که افغان‌ها نیز به راحتی تحت تاثیر تحریم‌ها و فشارهای سیاسی دولت آمریکا قرار نگیرند.

وی در پایان با اشاره به بحران بازگشت مهاجرین افغانی به کشورشان گفت: در صورت تداوم روند فعلی و ناسپاسی دولت افغانستان از لطف همسایه خود، احتمالا افغانستان با بحران بازگشت مهاجرین خود مواجه خواهد شد. هرچند که تاکنون جمهوری اسلامی ایران هیچ تصمیمی در خصوص بازگشت مهاجرین افغان به خاک شان نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

انفجار مین در مسیر ساخت راه آهن ایران - افغانستان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
انفجار مین در مسیر ساخت راه آهن ایران - افغانستان
انفجار مین در مسیر راه آهن ایران - افغانستان منجر به کشته شدن چند شهروند ایرانی و افغانستانی شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصرایران، وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای این موضوع را اعلام کرده است.

انفجار مین در مسیر خواف (ایران) - هرات (افغانستان) روی داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این حادثه را «تروریستی» توصیف کرده و گفته است: «حادثه تروریستی مین گذاری در مسیر راه آهن خواف - هرات که منجر به شهادت و جراحت چند تن از اتباع ایرانی و افغانستانی شاغل در این پروژه شد را به شدت محکوم می‌کنیم».

سیدعباس موسوی افزود: «بررسی ابعاد این حادثه و کمک به مداوای مجروحان بلافاصله آغاز شده است».

خواندن خبر در سایت منبع

رویترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهدیدات طالبان مواجه‌اند

ایرناخبرگزاری ایرنا
رویترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهدیدات طالبان مواجه‌اند
تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز ترور«منا منگال» زن روزنامه نگار افغان که به تازگی به عنوان مشاور مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شده بود را محور گزارشی خبری کرده و در آن به وضعیت زنان شاغل در افغانستان در سایه تهدیدات گروه طالبان از نگاه خود پرداخته است .

در این گزارش آمده است: پس از سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی و با وجود بهبود شرایط برای زنان افغان که تنها به دنبال استقلال اجتماعی و اقتصادی هستند، مشکلات و تهدیدهای این گروه افراطی علیه زنان بی گناه افغان ادامه دارند و حتی به آنها اجازه فعالیت در کنار مردان نیز داده نمی‌شود.

چندی پیش «منا منگال» یک روزنامه نگار برجسته و مشاور مجلس افغانستان جلوی در منزل پدری اش در کابل به ضرب گلوله دو مرد ناشناس کشته شد.

«آنیسا» مادر منا در مصاحبه با رویترز گفت: «منا هرگز وظایف کاری و مسئولیت‌های خود در خانه را فراموش نمی‌کرد؛ پس از سال‌ها تلاش و کوشش به موفقیت دست یافت. منا کار درستی انجام داد و برای تبدیل شدن به یک زن حرفه‌ای و موفق سخت کار کرد.»

«فردوس فرامرز» سخگوی پلیس کابل می‌کوید: «تاکنون فردی در رابطه با این قتل که در روز روشن اتفاق افتاد، دستگیر نشده است؛ اما خانواده منا از چهار مرد مشکوک شکایت کرده‌اند که یکی از آنها همسر سابق منا است؛ این چهار مرد متواری هستند اما پلیس در تلاش برای یافتن و دستگیری آنهاست.»

مادر منا معتقد است که تعهد او به کار و منزل باعث کشته شدن وی شد؛ آنیسا همسر سابق منا را مقصر این قتل می‌داند زیرا دخترش حاضر به دست کشیدن از کارش نشد و به فعالیت در تلویزیون افغانستان ادامه داده بود.

به نوشته رویترز، این حمله وحشیانه بازتاب‌های گسترده‌ای در سطوح بین المللی داشته است؛ مقامات آمریکایی و کانادایی این اقدام را به شدت محکوم کرده می‌گویند، مشکلات زنان افغانستان همچنان ادامه دارد و هنوز هم از خشونت‌ها و تبعیض‌های خانگی و جنسی به شدت رنج می‌برند.

زنان تحصیل کرده افغان، همزمان با سرنگونی طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی، پرچمدار ارتقا و احقاق حقوق زنان افغانستان بوده‌اند؛ این زنان می‌گویند برای کسب استقلال مالی و حرفه‌ای با مخالفت‌های بسیاری چه از طرف اعضای خانواده و چه از سوی اعضای گروه‌های افراطی مواجه هستند.

برای مثال اوایل ماه جاری میلادی، طالبان به بهانه فعالیت زنان و مردان در یک سازمان که باعث ترویج دیدگاه‌های غربی می‌شود، حمله مرگباری به دفتر مرکزی یک گروه امدادی در کابل ترتیب دادند.

در این حمله و محاصره که هفت ساعت به طول انجامید دست کم ۹ نفر کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

یکی از کارمندان زنان این مرکز که نخواسته نامش فاش شود می‌گوید: «طالبان می‌خواهد تمام زنانی را که به همراه مردان کار می‌کنند را به قتل برسانند؛ اگر من کشته شوم کسی نیست که مخارج والدین، برادر و خواهرهایم را بدهد. اگر در خانه بنشینم آیا طالبان خرج خانواده مرا خواهد خواهد داد؟»

اما «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان، دلیل این حمله را تامین مالی این سازمان توسط آمریکا عنوان کرد و گفت: «زنان می‌توانند به تحصیل و فعالیت‌های اجتماعی خود ادامه دهند اما موضوع تفکیک جنسیتی سازمان‌ها باید مورد بررسی قرار گرفته و عملی شود.»

رویترز در ادامه نوشت، با وجودی که از سال ۲۰۰۱ به بعد حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی افغانستان اندکی افزایش یافته اما هنوز هم کار و زندگی برای آنها به معنای به خطر انداختن جان خود تلقی می‌شود.

تا ماه آوریل سال جاری میلادی، هزاران زن افغان که کارمند دولت بودند فرزندان خود را به مهد کودک این سازمان دولتی می‌آوردند و از این که کنار فرزند خود بودند احساس رضایت داشتند.

اما این حس امنیت و رضایت تنها تا ماه آوریل زمانی که شورشیان داعش با حملات انتحاری به وزارت ارتباطات افغانستان حمله کردند و ده‌ها تن را به قتل رساندند باقی بود.

پلیس نزدیک به ۱۰۰ کودک و دو هزار و ۸۰۰ کارمند را از مهد کودک این سازمان تخلیه کرد اما عکس هایی از کودکان وحشت زده که با صدای هر شلیک و انفجار فریاد می‌کشدند و گریه می‌کردند در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد.

یکی از کارکنان این وزارت خانه می‌گوید پس از این حمله، از بازگشت به محل کارم هراس دارم؛ زمانی که به یاد همکارانم که جان خود را از دست داده‌اند، می‌افتم غمگین می‌شوم، این حملات حتی بر روی فرزندم نیز تاثیرات منفی داشته است.

**آساق**۹۴۷۰**۱۱۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک9 ساعت قبل
همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۷۱۴ واحدی معادل ۱٫۰۴ درصد به رقم ۶۹ هزار و ۲۱۹ واحد رسید. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۱۹۵ واحدی معادل ۰٫۵۰ درصد به رقم ۳۹ هزار و ۶۱۴ واحد رسید. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار آبشده که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. این عضو کابینه دولت دوازدهم، با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز مقداری نامتعادل است ابراز امیدواری کرد که قیمت این محصول پروتئینی به تعادل برسد. کاهش قیمت گوجه فرنگی و پیاز/ موز ارزان شدرئیس اتحادیه بارفروشان از کاهش قیمت گیلاس، موز و زرد آلو در میدان مرکزی میوه و تره بار نسبت به هفته گذشته خبر داد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز6 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبنا؛ دونالد ترامپ در ادامه مواضع اقتصادی‌اش بار دیگر تصریح کرد که از نظرش دلار بیش از حد گران است؛ موضوعی که می‌تواند با کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا جبران شود. این نخستین باری نیست که ترامپ از سیاست‌های بانک مرکزی و وزارت خزانه‌داری آمریکا انتقاد می‌کند. نزدیک‌شدن به انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا و تلاش شدید ترامپ برای انتخاب دوباره باعث شده موضع‌گیری‌های وی درباره مسایل مختلف، به عنوان بخشی از کمپین تبلیغاتی در آستانه انتخابات مورد ارزیابی قرار بگیرد. انتقادات مداوم رییس‌جمهور آمریکا از رییس بانک مرکزی این کشور شایعات درباره برکناری جروم پاول را به اوج رسانده بود، اما ترامپ تاکنون تاکید کرده که برنامه‌ای برای برکناری رییس بانک مرکزی ندارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز27 دقیقه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که به هند سفر کرده است امروز (چهارشنبه) در یک نشست خبری مشترک با همتای هندی خود گفت که درهای کشورش برای گفت‌وگو با ایران باز خواهد ماند. پمپئو همچنین مدعی شد: ایران نه تنها برای خاورمیانه بلکه تهدیدی برای تمام جهان است. وزیر خارجه آمریکا گفت که با توجه به تنش‌های بوجود آمده در منطقه، واشنگتن تلاش می‌کند از تعادل در قیمت نفت محافظت کند. نمونه‌ای از این اقدامات خروج از توافق هسته‌ای بود که پس از چند سال مذاکره میان ایران و پنج قدرت جهان به امضا رسید. آمریکا پس از این اقدامش تحریم‌های قبل را دوباره بر ایران اعمال کرد و با سیاستی که آن را کارزار فشار حداکثری می‌خواند با تکیه بر برخی ادعاها، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز8 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشبهای معاملات آتی نفت برنت ۱٫۳ درصد افزایش یافت و به ۶۵ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه رسید. اخبار اقتصادی- بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱٫۸ درصد نسبت به روز گذشته افزایش پیدا کرد و به ۵۸ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه رسید. بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران می‌گویند افزایش قیمت معاملات روز جاری عمدتا تحت تأثیر انتظار آمار مؤسسه امریکن پترولیوم روی داد که نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۱ ژوئن به میزان ۷٫۵ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده و به ۴۷۴٫۵ میلیون بشکه رسیده است در حالی که تحلیلگران کاهش ذخایر به میزان ۲٫۵ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند. ذخایر کاشینگ اوکلاهاما که هاب تحویل معاملات نفت است نیز ۱٫۳ میلیون بشکه کاهش داشت. به گفته استفن اینس از شرکت ونگارد مارکتس، قیمت نفت تحت تأثیر تنش‌ها در خاورمیانه بالا رفته است اما پس از گزارش مؤسسه امریکن پترولیوم افزایش یافت زیرا سیگنال قوی برای بازارهای انرژی بود.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
بانک مرکزی نرخ جدید فروش ارز در تاریخ سه شنبه ۴ تیرماه ۹۸ را در سامانه سنا منتشر کرد. بانک مرکزی نرخ جدید فروش ارز در تاریخ سه شنبه ۴ تیرماه ۹۸ را در سامانه سنا منتشر کرد. سامانه سنا با هدف گردآوری سیستماتیک داده‌های معاملاتی بازار ارز و نقل و انتقالات ارزی در سطح صرافی‌های سراسر کشور طراحی و راه اندازی شده است و کلیه صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، اطلاعات معاملاتی خود اعم از فروش و خرید را در این سامانه به ثبت می‌رسانند که از میانگین این معاملات و نرخ‌های ثبت شده، رقم میانگینی محاسبه و اعلام می‌شود که به آن نرخ سنا اطلاق می‌شود به عبارت دیگر این نرخ‌ها میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه سنا توسط صرافی‌های مجاز کل کشور است.
موجموج3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک ملت، این مسابقه به مدت ۱۰ روز برگزار شد و بر اساس آن، کاربران با شرکت در یک چالش، احساس خود را درباره سفر به ماه، بیان و نسبت به جمع آوری لایک از دنبال کنندگان، اقدام کردند. بر اساس این گزارش، سه هزار و ۳۰۰ نفر در این مسابقه که بخشی از کمپین تبلیغاتی اینترنت بانک جدید بانک ملت است، شرکت کردند که از بین آنها، ۵ نفر به عنوان برنده مسابقه انتخاب شدند. ضمن این که پست مسابقه مذکور، ۴۹ هزار بار از سوی دنبال کنندگان، دیده شد. بر این اساس، به نفرات برتر این مسابقه و با هدف ترغیب آنان به رصد اجرام آسمانی، تلسکوپ اعطا شد. این گزارش حاکی است، علیرضا بهاری از تبریز، سیدعرفان یوسفی از تهران، محمد امین اسماعیلی از قم، الهه عسگری از زابل و امین جباری از ارومیه، توانستند با جمع آوری بیشترین لایک، نام خود را به عنوان نفرات برتر مسابقه اینستاگرامی بانک ملت با عنوان مهاجرت به ماه، مطرح کنند.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

5 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1