چند خبر درباره همسایه شرقی ما!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

چند خبر درباره همسایه شرقی ما!

افغان‌ها حق همسایگی را به جا آورند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
افغان‌ها حق همسایگی را به جا آورند
درحالی از ۲۲ اردیبهشت‌ماه، افغانستان واردات فرآورده‌های نفتی از ایران را متوقف کرده که به نظر کارشناسان، این کشور اشتباه استراتژیک جبران ناپذیری را در قبال همسایه خود مرتکب شده است.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ مطابق با جدیدترین تصمیم مقامات افغانی، از ۲۲ اردیبهشت واردات نفت سفید، نفت کوره و برخی از حلال‌ها و دیگر فراورده‌های نفتی از ایران به صفر رسیده است.

اما کارشناسان معتقدند این اشتباه استراتژیک افغان‌ها اگر برای طولانی مدت باشد، خسارات جبران ناپذیری را به این کشور وارد می‌کند. در این رابطه حسین امیری خامکانی عضو کمیسیون انرژی به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: از اینکه افغانستان تحت فشار آمریکا است، قابل درک بوده و پیش‌بینی هم می‌شد. اما باید این موضوع را نیز در نظر بگیرند که غالب منافع شان در گرو ارتباط با ایران تامین می‌شود. از برق گرفته تا گاز و حتی تامین امنیت افغان‌ها نیز با مساعدت ایران در حال انجام است. وی در این خصوص افزود: اگر ایران نبود، داعش، افغانستان را به چند بخش تقسیم کرده بود. این موضوعاتی است که برادران افغانی ما نباید فراموش کنند.

خامکانی در ادامه با اشاره به مسئله مهاجرین افغانی داخل ایران گفت: یکی دیگر موارد بحث‌برانگیز، مسئله مهاجرین قانونی و غیرقانونی افغان در ایران است. به گفته این عضو کمیسیون انرژی، میلیون‌ها افغانی بالغ بر ۳۰ سال از یارانه دولت ایران بهره‌مند شده‌اند. برای مثال در حال حاضر بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور بویژه استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان به صورت رایگان پذیرای مهاجرین افغانی است. از آنجاکه ایرانیان سالیان سال با گشاده‌رویی از مهاجرین افغانی استقبال کرده‌اند، انتظار آن می‌رود که افغان‌ها نیز به راحتی تحت تاثیر تحریم‌ها و فشارهای سیاسی دولت آمریکا قرار نگیرند.

وی در پایان با اشاره به بحران بازگشت مهاجرین افغانی به کشورشان گفت: در صورت تداوم روند فعلی و ناسپاسی دولت افغانستان از لطف همسایه خود، احتمالا افغانستان با بحران بازگشت مهاجرین خود مواجه خواهد شد. هرچند که تاکنون جمهوری اسلامی ایران هیچ تصمیمی در خصوص بازگشت مهاجرین افغان به خاک شان نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

انفجار مین در مسیر ساخت راه آهن ایران - افغانستان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
انفجار مین در مسیر ساخت راه آهن ایران - افغانستان
انفجار مین در مسیر راه آهن ایران - افغانستان منجر به کشته شدن چند شهروند ایرانی و افغانستانی شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصرایران، وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای این موضوع را اعلام کرده است.

انفجار مین در مسیر خواف (ایران) - هرات (افغانستان) روی داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این حادثه را «تروریستی» توصیف کرده و گفته است: «حادثه تروریستی مین گذاری در مسیر راه آهن خواف - هرات که منجر به شهادت و جراحت چند تن از اتباع ایرانی و افغانستانی شاغل در این پروژه شد را به شدت محکوم می‌کنیم».

سیدعباس موسوی افزود: «بررسی ابعاد این حادثه و کمک به مداوای مجروحان بلافاصله آغاز شده است».

خواندن خبر در سایت منبع

رویترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهدیدات طالبان مواجه‌اند

ایرناخبرگزاری ایرنا
رویترز: زنان شاغل افغانستان هنوز با تهدیدات طالبان مواجه‌اند
تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز ترور«منا منگال» زن روزنامه نگار افغان که به تازگی به عنوان مشاور مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شده بود را محور گزارشی خبری کرده و در آن به وضعیت زنان شاغل در افغانستان در سایه تهدیدات گروه طالبان از نگاه خود پرداخته است .

در این گزارش آمده است: پس از سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی و با وجود بهبود شرایط برای زنان افغان که تنها به دنبال استقلال اجتماعی و اقتصادی هستند، مشکلات و تهدیدهای این گروه افراطی علیه زنان بی گناه افغان ادامه دارند و حتی به آنها اجازه فعالیت در کنار مردان نیز داده نمی‌شود.

چندی پیش «منا منگال» یک روزنامه نگار برجسته و مشاور مجلس افغانستان جلوی در منزل پدری اش در کابل به ضرب گلوله دو مرد ناشناس کشته شد.

«آنیسا» مادر منا در مصاحبه با رویترز گفت: «منا هرگز وظایف کاری و مسئولیت‌های خود در خانه را فراموش نمی‌کرد؛ پس از سال‌ها تلاش و کوشش به موفقیت دست یافت. منا کار درستی انجام داد و برای تبدیل شدن به یک زن حرفه‌ای و موفق سخت کار کرد.»

«فردوس فرامرز» سخگوی پلیس کابل می‌کوید: «تاکنون فردی در رابطه با این قتل که در روز روشن اتفاق افتاد، دستگیر نشده است؛ اما خانواده منا از چهار مرد مشکوک شکایت کرده‌اند که یکی از آنها همسر سابق منا است؛ این چهار مرد متواری هستند اما پلیس در تلاش برای یافتن و دستگیری آنهاست.»

مادر منا معتقد است که تعهد او به کار و منزل باعث کشته شدن وی شد؛ آنیسا همسر سابق منا را مقصر این قتل می‌داند زیرا دخترش حاضر به دست کشیدن از کارش نشد و به فعالیت در تلویزیون افغانستان ادامه داده بود.

به نوشته رویترز، این حمله وحشیانه بازتاب‌های گسترده‌ای در سطوح بین المللی داشته است؛ مقامات آمریکایی و کانادایی این اقدام را به شدت محکوم کرده می‌گویند، مشکلات زنان افغانستان همچنان ادامه دارد و هنوز هم از خشونت‌ها و تبعیض‌های خانگی و جنسی به شدت رنج می‌برند.

زنان تحصیل کرده افغان، همزمان با سرنگونی طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی، پرچمدار ارتقا و احقاق حقوق زنان افغانستان بوده‌اند؛ این زنان می‌گویند برای کسب استقلال مالی و حرفه‌ای با مخالفت‌های بسیاری چه از طرف اعضای خانواده و چه از سوی اعضای گروه‌های افراطی مواجه هستند.

برای مثال اوایل ماه جاری میلادی، طالبان به بهانه فعالیت زنان و مردان در یک سازمان که باعث ترویج دیدگاه‌های غربی می‌شود، حمله مرگباری به دفتر مرکزی یک گروه امدادی در کابل ترتیب دادند.

در این حمله و محاصره که هفت ساعت به طول انجامید دست کم ۹ نفر کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

یکی از کارمندان زنان این مرکز که نخواسته نامش فاش شود می‌گوید: «طالبان می‌خواهد تمام زنانی را که به همراه مردان کار می‌کنند را به قتل برسانند؛ اگر من کشته شوم کسی نیست که مخارج والدین، برادر و خواهرهایم را بدهد. اگر در خانه بنشینم آیا طالبان خرج خانواده مرا خواهد خواهد داد؟»

اما «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان، دلیل این حمله را تامین مالی این سازمان توسط آمریکا عنوان کرد و گفت: «زنان می‌توانند به تحصیل و فعالیت‌های اجتماعی خود ادامه دهند اما موضوع تفکیک جنسیتی سازمان‌ها باید مورد بررسی قرار گرفته و عملی شود.»

رویترز در ادامه نوشت، با وجودی که از سال ۲۰۰۱ به بعد حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی افغانستان اندکی افزایش یافته اما هنوز هم کار و زندگی برای آنها به معنای به خطر انداختن جان خود تلقی می‌شود.

تا ماه آوریل سال جاری میلادی، هزاران زن افغان که کارمند دولت بودند فرزندان خود را به مهد کودک این سازمان دولتی می‌آوردند و از این که کنار فرزند خود بودند احساس رضایت داشتند.

اما این حس امنیت و رضایت تنها تا ماه آوریل زمانی که شورشیان داعش با حملات انتحاری به وزارت ارتباطات افغانستان حمله کردند و ده‌ها تن را به قتل رساندند باقی بود.

پلیس نزدیک به ۱۰۰ کودک و دو هزار و ۸۰۰ کارمند را از مهد کودک این سازمان تخلیه کرد اما عکس هایی از کودکان وحشت زده که با صدای هر شلیک و انفجار فریاد می‌کشدند و گریه می‌کردند در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد.

یکی از کارکنان این وزارت خانه می‌گوید پس از این حمله، از بازگشت به محل کارم هراس دارم؛ زمانی که به یاد همکارانم که جان خود را از دست داده‌اند، می‌افتم غمگین می‌شوم، این حملات حتی بر روی فرزندم نیز تاثیرات منفی داشته است.

**آساق**۹۴۷۰**۱۱۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها