مجرم اسیدپاش قصاص می‌شود؛ مجازات اسیدپاشی تصویب شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

مجرم اسیدپاش قصاص می‌شود؛ مجازات اسیدپاشی تصویب شد

مجازات معاونت در جرائم اسیدپاشی مشخص شد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
مجازات معاونت در جرائم اسیدپاشی مشخص شد
نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز پارلمان مجازات معاونت در جرایم اسیدپاشی را مشخص کردند.

به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه) پارلمان ماده ۴ طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را بررسی کرده و در نهایت با ۱۷۲ رأی موافق و ۴ رأی مخالف آن را به تصویب رساندند.

به موجب ماده ۴ طرح مزبور، مجازات معاونت در جرایم موضوع این قانون به ترتیب زیر تعیین می‌شود:

الف- در صورتی که مجازات قانونی مرتکب سلب حیات باشد به حبس تعزیری درجه دو.

ب- در صورتی که مجازات قانونی مرتکب قصاص عضو باشد به حبس تعزیری درجه سه.

پ- در صورتی که مجازات مرتکب قصاص نباشد و یا به هر علت قصاص نفس و یا عضو اجرا نشود به یک درجه پایین‌تر از مجازات تعزیری مرتکب.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نمایندگان مجلس: مجازات اسیدپاشی قابل تخفیف و تعلیق نیست

رکناخبرگزاری رکنا
نمایندگان مجلس: مجازات اسیدپاشی قابل تخفیف و تعلیق نیست
رکنا: نمایندگان مجلس مقرر کردند تا مجازات اسدپاشی قابلیت تخفیف و تعلیق نداشته باشد.

نمایندگان مجلس: مجازات اسیدپاشی قابل تخفیف و تعلیق نیست - 1

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه) پارلمان، در جریان بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن، با ماده ۳ این طرح با ۱۷۳ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس این ماده، در مورد جرایم موضوع این قانون و شروع به آن، مقررات مربوط به آزادی مشروط، تعقیب، تعلیق و تخفیف مجازات قابل اعمال نیست، مگر آنکه بزه دیده یا اولیای دم نسبت به مجازات تعزیری مرتکب نیز اعلام گذشته کرده باشند که در این صورت دادگاه می‌تواند مجازات مرتکب را یک درجه تخفیف دهد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

تشخیص عدم تمکن مالی فرد اسیدپاش برعهده قاضی پرونده است

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
تشخیص عدم تمکن مالی فرد اسیدپاش برعهده قاضی پرونده است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا کاتب در نشست علنی امروز (سه شنبه ۳۱ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده ۵ طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن، پیشنهاد داد تا عدم تمکن مالی فرد مرتکب به اسیدپاشی با تشخیص قاضی رسیدگی کننده مشخص شود که نمایندگان با ۱۱۸ رأی موافق، ۵۹ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در صحن با آن موافقت کردند.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی گفت: قاضی رسیدگی کننده باید عدم تمکن مالی مرتکب به اسیدپاشی را بپذیرد، باید بار مالی دولت و صندوق تامین خسارت‌های بدنی را کاهش دهیم، نباید بر روی دوش دولت و اقتصاد کشور بار اضافه قرار داده شود، این موضوع باعث شده تا ۹۰ درصد بودجه به سمت هزینه‌ها سوق داده شود. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

مصوبه مجلس: مجازات تعزیری اسیدپاش با اعلام گذشت اولیای دم یک درجه تخفیف می‌یابد

انتخابخبرگزاری انتخاب
مصوبه مجلس: مجازات تعزیری اسیدپاش با اعلام گذشت اولیای دم یک درجه تخفیف می‌یابد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند: مقررات مربوط به آزادی مشروط، تعویق و تعلیق و تخفیف مجازات اسیدپاش قابل اعمال نیست مگر این که بزه دیده یا اولیای دم نسبت به مجازات تعزیری مرتکب اعلام گذشت کنند که در این صورت دادگاه می تواند مجازات را یک درجه تخفیف دهد.
مصوبه مجلس: مجازات تعزیری اسیدپاش با اعلام گذشت اولیای دم یک درجه تخفیف می‌یابد - 0

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند: مقررات مربوط به آزادی مشروط، تعویق و تعلیق و تخفیف مجازات اسیدپاش قابل اعمال نیست مگر این که بزه دیده یا اولیای دم نسبت به مجازات تعزیری مرتکب اعلام گذشت کنند که در این صورت دادگاه می‌تواند مجازات را یک درجه تخفیف دهد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز-سه شنبه- مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده ۳ طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن مقرر کردند: در مورد جرائم موضوع این قانون و شروع به آن، مقررات مربوط به آزادی مشروط، تعویق، تعلیق و تخفیف مجازات قابل اعمال نیست مگر آن که بزه دیده یا اولیای دم نسبت به مجازات تعزیری مرتکب نیز اعلام گذشت کرده باشند که در این صورت دادگاه می‌تواند مجازات مرتکب را یک درجه تخفیف دهد.

کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا پیشنهاد حذف این ماده را داده بود که «حمیده زرآبادی» نماینده مردم قزوین در مجلس در مخالفت با حذف این پیشنهاد گفت: ما در این ماده جنبه عمومی جرم را در نظر گرفتیم و از کسانی که قربانی اسیدپاشی می‌شوند حمایت می‌کنیم، دادگاه می‌تواند یک درجه تخفیف دهد و نهایتا یک طرح حمایتی را در پیشگیری از تکرار این امر در ماده ۳ پیش بینی کردیم.

وی افزود: این ماده از نقاط قوت طرح است و حذف آن به صلاح نیست زیرا اسیدپاشی علاوه بر آن که موجب تالمات روحی زیاد برای فرد آسیب دیده می‌شود، آسیب‌های اجتماعی و روانی در پی دارد.

علی بختیار نماینده مردم گلپایگان در موافقت با حذف این ماده گفت: در این ماده ما می‌خواهیم قوانین تشدید کننده در ارتکاب جرم را بیاوریم اما ماده ۳ راه‌های ارفاقی برای مرتکبان متهمان اسیدپاشی در نظر گرفته است که به دلیل تاکید بر قطعیت کیفر، با اصل و صدر ماده و اصل قانون منافات دارد.منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

مجازات اسید پاشی مشمول هیچگونه تخفیفی نمی‌شود

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
مجازات اسید پاشی مشمول هیچگونه تخفیفی نمی‌شود
با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجازات مربوط به اسیدپاشی مشمول هیچ گونه آزادی مشروط، تعویق، تعلیق، و تخفیف مجازات نمی‌شود.

به گزارش وانانیوز،

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز ماده ۳ طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را بررسی کرده و در نهایت با ۱۷۳ رای موافق، ۵ رای مخالف و ۳ رای ممتنع آن را به تصویب رساندند.

در این ماده آمده است: در مورد جرائم موضوع این قانون و شروع به آن مقررات مربوط به آزادی مشروط، تعویق و تعلیق و تخفیف مجازات قابل اعمال نیست. مگر آن که بزه دیده یا اولیای دم نسبت به مجازات تعزیری مرتکب نیز اعلام گذشت کرده باشد که در این صورت دادگاه می‌تواند مجازات مرتکب را یک درجه تخفیف دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش پلیس به تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
واکنش پلیس به تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی
رئیس پلیس آگاهی ناجا تاکید کرد که هرچه قوانین بازدارندگی بیشتری داشته باشند، وقوع جرم نیز کاهش می‌یابد.

به گزارش وانانیوز،

سردار محسن حسن خانی در واکنش به تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در مجلس شورای اسلامی گفت: قطعا ما هرچقدر قوانین بازدارنده‌تری داشته باشیم و در قوانین ما به موضوعات پیشگیرانه توجه بیشتری شود تأثیر بیشتری هم در حوزه پیشگیری از وقوع جرم خواهد داشت.

وی با بیان اینکه هرچه هزینه جرم بالاتر برود یقینا جرم کمتر می‌شود، گفت: در مورد طرح مربوط به اسیدپاشی نیز اداره حقوقی پلیس باید جزئیات آن را بررسی کند، اما همانطور که گفتم قوانینی که بازدارندگی بیشتری داشته باشند طبیعتا می‌توانند وقوع جرم را کاهش دهند.

روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای قصاص نفس یا عضو را برای مجرمان اسیدپاشی تعیین کردند. براساس ماده یک طرح تشدید مجازات اسیدپاشی هرفرد عمدا با پاشیدن اسید یا هرگونه ترکیبات شیمیایی با هر میزان غلظت موجب جنایت بر نفس و عضو شود در صورت مطالبه از ناحیه مجنی علیه یا ولی دم حسب مورد با رعایت شرایط مقرر در کتاب قصاص، به قصاص نفس یا عضو محکوم می‌شود. طبق تبصره این ماده ریختن اسید یا سایر ترکیبات شیمیایی بر روی فرد، فرو بردن اعضای بدن در درون اسید و اعمالی نظیر آن در حکم اسیدپاشی است.

همچنین نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مجازات حبس بیش از پنج تا ۲۵ سال را برای مرتکبین اسید پاشی تعیین و مقرر کردند در صورتی که به هر دلیلی دسترسی به مرتکب ممکن نباشد دیه فرد بزه دیده از بیت‌المال پرداخت شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشتازه‌ترین اعلام سازمان برنامه و بودجه از این حکایت داشت که خسارت ناشی از حادثه سیل در ابتدای سال جاری حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. هم‌چنین جزئیات تأمین منابع برای جبران آن نشان داد که دولت حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات بودجه‌ای و ۱۵ هزار میلیارد تومان دیگر را در قالب تسهیلات تأمین خواهد کرد. پنج درصد مقرر در بودجه عمومی برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه، جابه‌جایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی و همچنین بیمه و تسهیلات بانکی سه گزینه اصلی مورد اشاره رهبر بود و بعد از آن مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی قرار داشت. البته این برداشت بازگشت خواهد داشت چرا که گفته شده ۱۵ هزار میلیارد تومان باقی مانده از محل تسهیلات است و این در شرایطی است که دولت ۳,۰۰۰ میلیارد تومان آن را از بانک‌ها تأمین کرده و مابقی نیز باید در قالب تسهیلاتی که می‌تواند از محل صندوق توسعه ملی باشد، تأمین کند. به هر صورت به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک دولت و مجلس در مورد نحوه تأمین این ۱۲ هزار میلیارد تومان بحث و بررسی کرده و در نهایت ممکن است از ذخایر ارزی برای جبران بخشی از خسارت سیل استفاده شود.

فیلم/ لحظه تیراندازی مرگبار در مشهد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
روز گذشته مردی میان‌سال در منزلش در محله طبرسی مشهد هدف گلوله اسلحه وینچستر قرار گرفت و به قتل رسید. این حادثه حاصل یک دعوای محله‌ای بین دو کودک بوده که به مرگ پدر یکی از آنان منجر شده است.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری قزوین گفت: به هیچ عنوان باغستان در عرصه شهری قرار نخواهد گرفت، سوداگرانی که خسارت می‌زنند به‌ غیر از اینکه نسل بعدی را از این مواهب و هوای پاک محروم می‌کنند به نتیجه‌ دیگری نمی‌رسند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین اظهار کرد: میراث فرهنگی این عرصه را به ثبت رسانده است تا بتوانیم برای نسل آینده حفظ کنیم، این رسالتی است که بر عهده سازمان است و این طرح در سال ۹۳ به ثبت ملی رسیده است. خزائلی تصریح کرد: نگهداری عرصه پهناور توسط ادارات دولتی غیرممکن است حتما باغستان باید توسط سلسله‌مراتب و نظام تاریخی، حفظ و مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، خطا است که مسئولین این نظام را تغییر دهیم. وی تأکید کرد: نه میراث فرهنگی و نه هیچ دستگاهی نباید برنامه‌ای برای تصرف و ایجاد مالکیت در باغستان داشته باشد و حتما باید نظام بهره‌برداری باغستان سنتی را حفظ کنیم، تغییر کاربری عرصه ثبت‌شده غیرممکن است و پرونده‌ای در این حوزه به خاطر ندارم. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین یادآور شد: به‌هیچ عنوان باغستان در عرصه شهری قرار نخواهد گرفت و نمی‌تواند قرار بگیرد، سوداگرانی که خسارت می‌زنند به‌غیراز اینکه نسل بعدی را از این مواهب و هوای پاک محروم می‌کنند به نتیجه‌ دیگری نمی‌رسند.
مهرمهر21 ساعت قبل
استاندار مرکزی بیان کرد: استان مرکزی یکی از استان‌های مهم در راه و راهداری است. آقازاده افزود: شرایط بحرانی در سیل را با حداقل خسارت پشت سر نهادیم و باید برای جبران خسارت‌ها تلاش کرد. وی اظهار کرد: امروز پس از گذشت سه ماه از بحران سیل، سرما و کولاک در راه‌های استان می‌توان شاهد ارزیابی مناسب بود به طوری که در جلسات وزارت کشور و دستگاه‌های دیگر استان مرکزی به عنوان استان معین برای چند استان سیل زده به ویژه برای استان لرستان معین شد. آقازاده گفت: استان مرکزی در جریان سیل اخیر ماشین آلات مورد نیاز برای استان گلستان، مواد اولیه، تجهیزات فنی و مهندسی، مواد غذایی و … برای استان لرستان ارسال کرد و کمک به استان خوزستان نیز در دستور کار آن قرار گرفت. وی گفت: کمک رسانی به مناطق سیل زده از جمله استان لرستان تا کاهش آلام و جبران خسارت‌های وارد شده استمرار پیدا می‌کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
استاندار مرکزی با اشاره به روند افزایش تلفات ناشی از تصادفات درون و برون شهری استان در بهار ۹۸ گفت: استان در مدیریت سیل اخیر و کمک به استان‌های سیل زده عملکرد خوبی از خود به جای گذاشت. وی تصریح کرد: در نوروز ۹۸ تعداد مسافران استان مرکزی نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافت و خوشبختانه خدمات مناسبی نیز ارائه شد و در بارندگی شدید نیز راهداران به خوبی درخشیدند. آقازاده با تاکید بر اینکه شرایط بحرانی را با حداقل خسارت پشت سر گذاشتیم و امروز زمان جبران خسارات است، گفت: استان مرکزی در سیل اخیر به عنوان معین چند استان وارد میدان شد و به سرعت ماشین‌آلات فنی و مهندسی، تجهیزات، نیرو و ارزاق را به استان‌های سیل زده گلستان، لرستان و خوزستان ارسال کرد. وی با اشاره به افتتاح استودیوی راه افزود: این استودیو امکان ارتباط مستقیم مرکز مدیریت راه‌ها با رانندگان و سرنشینان خودرو را فراهم می‌کند و از این طریق امکان کاهش حوادث، خسارات و تلفات جاده‌ای میسر می‌شود و استان مرکزی در واقع اولین استانی است که رسما این استودیو را راه‌اندازی کرده است. آقازاده در خصوص وضعیت تلفات جاده‌ای و شهری استان گفت: متأسفانه تلفات ناشی از تصادفات استان مرکزی در محورهای درون و برون شهری در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است که لازم است رانندگان به عوامل اصلی در کنترل تصادفات، ضوابط رانندگی را مورد توجه قرار دهند تا در کنار خدمات راهداری، تلفات نیز روند کاهشی داشته باشد.
مهرمهر1 ساعت قبل
نجاتی اضافه کرد: تاکنون تعداد ۶۰۴ واحد احداثی و دو هزار و ۵۶۳ واحد تعمیری در گنبدکاووس جهت دریافت وام به بانک‌های عامل معرفی شدند. که از این تعداد ۱۱۷ نفر در احداثی و ۳۹۰ نفر در تعمیری موفق به انعقاد قرارداد با بانک‌های عامل شده‌اند. وی با بیان اینکه تا پایان بازسازی واحدهای مسکونی در خدمت خسارت دیدگان خواهیم بود؛ یاد آور شد: خسارت دیدگان از سیل به صورت جدی و در اسرع وقت پیگیر تشکیل پرونده و انعقاد قرارداد با بانک‌ها و شروع عملیات ساختمانی خود باشند. وی همچنین از مدیران بانک‌ها درخواست کرد در روند انعقاد قرارداد تسهیل نمایند تا خسارت دیدگان بتوانند زودتر از تسهیلات بهره مند و سریعا بتوانند به سرپناه خود بازگردند. گفتنی است بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی پیش از این هم در بسیاری از بازسازی‌ها از جمله مناطق خسارت دیده از جنگ تحمیلی، زلزله رودبار، زلرله لرستان، زلزله بم، زلزله کرمانشاه و … به عنوان معین حضور داشته و در بازسازی مناطق خسارت دیده مشارکت داشته است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری1 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری3 ساعت قبل

کاهش تعهدات برجامی ایران و برگزاری نشست این کمیسیون

خبری3 ساعت قبل

سردردهای عصبی خود را اینگونه پیشگیری و درمان کنید

اقتصادنیوز8 دقیقه قبل

تشریح جزئیات پرداخت وام اجاره مسکن توسط وزیر اقتصاد

اقتصادنیوز9 دقیقه قبل

افزایش ثبات بازار سهام در پی راه‌اندازی فروش تعهدی/ سازمان بورس به دنبال تکمیل ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه

اقتصاد آنلاین10 دقیقه قبل

دریافت سه جایزه از جشنواره آمریکایی

سینماپرس10 دقیقه قبل

تنها با مجاهدت علمی می‌توان از دسیسه شیطان بزرگ رهایی یافت

مهر10 دقیقه قبل

وعده امیدوار کننده وزیر اقتصاد به مستاجران

اقتصادنیوز12 دقیقه قبل

تحریم فرماندهان سپاه ناشی از واماندگی آمریکا در برابر اقتدار ایران اسلامی است

قدس آنلاین13 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1