موضع ترامپ در برابر ایران زیر ذره‌بین دیگر مقامات آمریکا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

موضع ترامپ در برابر ایران زیر ذره‌بین دیگر مقامات آمریکا

رئیس سابق سیا: رهبران ایران تسلیم ترامپ نمی‌شوند

الفخبرگزاری الف
رئیس سابق سیا: رهبران ایران تسلیم ترامپ نمی‌شوند
رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در نشست خود با نمایندگان کنگره عنوان داشت که رهبران ایران تسلیم فشارهای ترامپ نخواهند شد.

به گزارش مهر به نقل از سایت خبری بوستون، دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته میزبان «جان برنان» رئیس سابق سازمان سی‌آی‌ای، و «وندی شرمن» از مقامات سابق وزارت امور خارجه که در مذاکرات هسته‌ای با ایران حضور داشت بودند تا آرای آنان را در رابطه با تنش‌های اخیر میان تهران و واشنگتن بشنوند.

این جلسه پشت درهای بسته برگزار شد، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منبعی که نخواسته نام وی منتشر شود، از قول برنان نوشته «ایران در عین حال که می‌خواهد از جنگ دوری کند، رهبرانش تسلیم ترامپ نخواهند شد.»

وندی شرمن نیز در این جلسه هشدار داده که رفتارهای غیرمسئولانه دولت ترامپ به موقعیت میانه‌روها در داخل ایران آسیب می‌رساند.

قرار است ظرف چند روز آینده نیز مقامات ارشد کاخ سفید در کنگره حضور یافته و گزارش خود در مورد ادعای افزایش تهدیدهای ایران را به اطلاع اعضای سنا و مجلس نمایندگان برسانند.

کنگره نگران آن است که کاخ سفید در مورد ادعای خود در خصوص تهدیدهای ایران اقدام به فریب کپیتال هیل نماید از همین رو اقدام به برگزاری چنین نشست‌هایی کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ دستاوردی کوچک در مذاکرات را بزرگ جلوه می‌دهد

مهرخبرگزاری مهر
ترامپ دستاوردی کوچک در مذاکرات را بزرگ جلوه می‌دهد
«جفری کارلینر» با بیان اینکه ترامپ می خواهد با ایران مذاکره کند گفت: نه تنها ترامپ بلکه مردم امریکا مخالف جنگ با ایران بوده و از مذاکره با این کشور به طور جدی حمایت می کنند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – فاطمه محمدی پور: «جفریکارلینر» استاد دانشگاه بوستون امریکا در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با وجود تمام این لفاظی‌ها قادر است مانع فروش نفت ایران شود و صادرات نفت ایران را به صفر برساند گفت: ترامپ اخیرا تحریم‌های اعمال شده علیه صادرات نفت ایران را گسترش داده است. در طی چند ماه اخیر صادرات نفت ایران کاهش یافته اما بزرگترین مشتری آن یعنی چین، همچنان به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد. مشخص نیست که آیا چین در آینده به خرید نفت ایران ادامه خواهد داد یا خیر و تصمیم آن به اختلافات تجاری که با ایالات متحده امریکا دارد بستگی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ مایل به مذاکره با ایران بدون در نظر گرفتن «جان بولتون» و «مایک پمئو» است گفت: در مورد روابط ایران و ایالات متحده امریکا اختلافات واضحی بین ترامپ و مشاور امنیت ملی آن جان بولتون و وزیر امور خارجه مایک پومپئو وجود دارد. به نظر می‌رسد که این مشاوران خواهان منازعه مسلحانه با ایران هستند اما ترامپ نمی‌خواهد وارد جنگ با ایران شود.

استاد دانشگاه بوستون افزود: واقعیت این است که ترامپ تلاش کرده نیروهای نظامی ایالات متحده امریکا را در سوریه و افغانستان کاهش دهد و نمی‌خواهد وارد جنگ با ایران شود. مردم امریکا خواهان جنگ با ایران نیستند.

وی افزود: ترامپ از برجام خارج شد چون اوباما در مورد آن مذاکره کرده بود. به طور کلی باید گفت که ترامپ با هر اقدامی که اوباما انجام داده مخالفت می‌کند. با این حال، او دوست دارد با ایران مذاکره کند و ادعا می‌کند که توافقات وی بسیار بهتر از موافقت نامه‌های گذشته است.

کارلینر در ادامه یادآور شد: ترامپ جهت ایجاد تغییرات جزئی در نفتا و توافقنامه تجاری ایالات متحده امریکا با کانادا و مکزیک مذاکره کرد و سپس ادعا کرد که تغییرات او تحولی بزرگ می‌باشد. ممکن است وی در ارتباط با ایران نیز به طور مشابه عمل کند.

استاد دانشگاه بوستون آمریکا در پایان افزود: ترامپ به حمایت یا توافق بولتون و پومپئو برای مذاکره با ایران نیازی ندارد و برای آغاز مذاکرات با انتقاد مواجه نخواهد شد. زمانی که ترامپ مذاکرات خود را با کره شمالی در مورد سلاح‌های هسته‌ای آغاز کرد انتقاداتی در مورد این موضوع در امریکا وجود داشت اما این مخالفت‌ها خیلی جدی نبودند. در مورد مذاکره با ایران باید گفت که مخالفت‌ها بسیار کمتر بوده و بسیاری از امریکایی‌ها از مذاکره با ایران حمایت می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

سندرز پس از جلسه با مقام‌های دولت ترامپ درباره ایران چه گفت؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
سندرز پس از جلسه با مقام‌های دولت ترامپ درباره ایران چه گفت؟
سناتور دموکرات برنی سندرز پس از جلسه با مقام‌های اطلاعاتی دولت دونالد ترامپ درباره ایران گفت بیشتر آمریکایی‌ها می‌دانند که پیش از این درباره شرایط در ویتنام دروغ گفته شد و نتیجه آن کشته شدن ۵۹ هزار نفر بر پای آن دروغ بود.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از دویچه وله، این نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزود: «در سال ۲۰۰۳ درباره داشتن سلاح‌های کشتار جمعی در عراق دروغ گفته شد و در پی حمله به این کشور بیش از چهار هزار آمریکایی شجاع کشته و صدها هزار نفر از مردم منطقه کشته و یا مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.»

سندرز با بیان اینکه جنگ با ایران یک «فاجعه مطلق» بدتر از جنگ عراق خواهد بود، افزود: «امیدوارم مردم آمریکا به دولت این کشور بگویند که ما با قصد قبلی و یا به صورت ناخواسته خواهان جنگ با ایران نیستیم.»

سندرز پس از جلسه با مقام‌های دولت ترامپ درباره ایران چه گفت؟ - 3

به گفته سناتور سندرز آمریکا می‌تواند شرایطی را رقم بزند که به جنگ منجر شود.

او ابراز امیدواری کرد که کنگره امریکا همه توان خود را برای جلوگیری از جنگ به کار گیرد. این سناتور دموکرات تصریح کرد باید به دونالد ترامپ قانون اساسی آمریکا را یادآوری کرد که تنها کنگره است که می‌تواند در مورد شرکت و یا عدم شرکت در یک جنگ تصمیم‌گیری کند.

خواندن خبر در سایت منبع

دولت ترامپ لحن خود درباره ایران را نرم کرده است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
دولت ترامپ لحن خود درباره ایران را نرم کرده است
اعضای کنگره آمریکا بعد از نشست محرمانه با نمایندگان دولت این کشور گفته‌اند مقام‌های دولت ترامپ لحن خود درباره ایران را نرم کرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، اعضای کنگره آمریکا بعد از شرکت در جلسه توضیحی با مقام‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا گفته‌اند کاخ سفید قصد درگیری نظامی با ایران ندارد.

طبق گزارش رویترز، «الیوت انگل»، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا بعد از اتمام این جلسه محرمانه که با حضور «مایک پامپئو»، وزیر خارجه دولت ترامپ و «پاتریک شاناهان»، وزیر دفاع موقت آمریکا برگزار شد گفت: «آنها (مقام‌های دولت ترامپ) لحنشان را نرم کرده‌اند.»

«مایک مک‌کاول»، عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا هم در جمع خبرنگاران گفت: «هیچ قصدی برای رفتن به جنگ در خاورمیانه وجود ندارد. این، یک عملیات مهار برای متوقف کردن ستیزه‌جویی و تنش‌آفرینی ایران است.»

«روبن گالگو»، عضو دموکرات کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا هم گفت: «از نظر من اطلاعاتی به ما داده نشد که روشن کند چرا ما باید وارد صحبت از جنگ با ایران شویم؟»

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند هفته پیش اعلام کرد ارتش آمریکا برای «مقابله با تهدید ایران» ناو «یو اس اس آبراهام لینکلن» را به منطقه خلیج فارس اعزام کرده است.

با این حال، اندکی بعد معلوم شد که این ناو طبق برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده روانه منطقه شده است.

دو رسانه آمریکایی پنجشنبه گذشته در گزارش‌هایی جداگانه بر تلاش «دونالد ترامپ» برای دورگزینی از درگیری نظامی با ایران تأکید کرده‌ و نوشته‌اند او از تلاش‌های خودسرانه برخی از مشاورانش برای القای اینکه آمریکا در آستانه درگیری نظامی با ایران قرار گرفته، ناخرسند است.

«سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه نوشت ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود.

واشنگتن‌پست هم به نقل از چندین مقام آمریکایی گزارش داد ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است.

برخی تحلیل‌گران از طرف دیگر ادعاهایی نظیر آنچه در گزارش این دو رسانه مطرح‌شده را نوعی فضاسازی برای چیدن واقعیت‌های میدانی در قالب بازی «پلیس بد-پلیس خوب» و در نهایت تحت فشار گذاشتن تهران برای انتخاب راه گفت‌وگو از دو گانه جنگ-مذاکره تلقی می‌کنند.

این تحلیلگران معتقدند دولت آمریکا بر اساس نوعی تقسیم کار در تلاش است شخص ترامپ را «پلیس خوب» و حامی گفت‌وگو و «جان بولتون» و «مایک پامپئو» را پلیس بد و طرفدار جنگ با ایران به تصویر بکشند.

از این منظر، دولت آمریکا با اعزام ناو و بمب‌افکن به منطقه هدفی فراتر از راه انداختن نوعی جنگ روانی و در نهایت تحت فشار قرار دادن ایران دنبال نمی‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

دست ترامپ برای فرمان حمله نظامی بسته شد

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
دست ترامپ برای فرمان حمله نظامی بسته شد
کمیته اعتبارات مجلس نمایندگان آمریکا سه‌شنبه با افزودن متممی به لایحه بودجه دفاعی این کشور که خواستار لغو مجوز اعلام جنگ از سوی رئیس‌جمهور آمریکا بدون مجوز کنگره است، موافقت کرد.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، کمیته‌ اعتبارات مجلس نمایندگان آمریکا با اضافه شدن متممی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا که خواستار سلب اختیارات ویژه رئیس‌جمهور این کشور برای اعلان جنگ بدون مشورت با کنگره در برخی موارد خاص است، موافقت کرد.

اعضای این کمیته با ۳۰ رأی موافق و ۲۲ رأی مخالف با تصویب این متمم که خواستار ابطال قانون موسوم به «اختیار استفاده از نیروی نظامی» (AUMF) است موافقت کردند.

«اختیار استفاده از نیروی نظامی» قانونی است که کنگره آمریکا بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا به تصویب رساند. این قانون به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌دهد بدون مشورت با کنگره از زور نظامی برای مبارزه با «گروه‌های تروریستی» استفاده کند.

منتقدان این قانون می‌گویند بعد از حملات ۱۱ سپتامبر، از آن به عنوان توجیه برای وارد شدن به ۴۱ درگیری در ۱۸ کشور دنیا استفاده شده است.

«باربارا لی»، تهیه‌کننده این طرح در سخنانی گفت: «ظرف ۱۸ سال گذشته، روشن شده که AMUF به روسای جمهور آمریکا- تمامی روسای جمهور- اجازه جنگ‌افروزی در همه جای دنیا در هر زمان را داده است.»

این متمم برای تبدیل شدن به قانون، بایستی در قالب لایحه بودجه دفاعی آمریکا به تصویب رسیده و سپس به امضای رئیس‌جمهور این کشور برسد.

«باربارا لی» سال گذشته هم خواستار اضافه شدن متمم مشابهی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا شده بود که با تصویب آن موافقت نشد.

برنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واکنش به تهدید ترور سردار قاآنی

آخرین خبرآخرین خبر23 ساعت قبل

تسلط کامل دختر سردار سلیمانی به زبان عربی با لهجه لبنانی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهریهمشهری2 روز قبل
مراسم بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا برگزار شد. در این مراسم مهمانان حاضر به احترام شهید قاسم سلیمانی قیام کردند و او را مورد تشویق ممتد قرار دادند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۰۱۷۱

ذره‌بین ۸ | دست قدرت خدا

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
۲۷ دی ماه ۹۸؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از ۸ سال برای خطبه‌های نماز جمعه راهی مصلای تهران می‌شوند. اوضاع پیچیده منطقه و جهان در این دو هفته پر افت و خیز باعث شد تا رسانه‌های جهان به گمانه زنی درباره سخنان رهبر معظم انقلاب بپردازند. چندین شبکه تلویزیونی داخلی و خارجی نیز به صورت زنده این رویداد را پوشش دادند. اما آنچه خطبه‌های ۲۷ دی ماه را از دیگر رویدادها متفاوت می‌کرد چه بود؟ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در هشتمین شماره از گزارش‌های خبری-تحلیلی ذره‌بین به این موضوع می‌پردازد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

فیلم | برخورد جالب پوتین با سرباز فلسطینی گارد تشریفات که کلاهش افتاد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: مردم فلسطین برخورد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در برخورد با افسر گارد احترام فلسطین که کلاه او را برداشته و سرش گذاشت، را تحسین کردند. رئیس جمهوری روسیه در تاریخ ۲۳ ژانویه (سوم بهمن ماه) برای مذاکره با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین وارد بیت لحم شد. پوتین در محل اقامت محمود عباس منتظر استقبال رسمی با حضور نیروهای نظامی فلسطینی بود. این خبرنگار یادآور شد که رئیس جمهوری روسیه با این حرکت، احترام خود برای گارد نظامی فلسطین را نشان داده است. در زیر این ویدئو جملاتی مانند: «با احترام و قدردانی از برخورد شما، خوش آمدید، مهمان عزیز رئیس جمهوری پوتین، احترام به شما» و مطالبی از این قبیل نوشته است.

فیلم | بن سلمان باعث گران‌ترین طلاق تاریخ شد

همشهریهمشهری1 روز قبل

اخبار بیشتر