موضع ترامپ در برابر ایران زیر ذره‌بین دیگر مقامات آمریکا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

موضع ترامپ در برابر ایران زیر ذره‌بین دیگر مقامات آمریکا

رئیس سابق سیا: رهبران ایران تسلیم ترامپ نمی‌شوند

الفخبرگزاری الف
رئیس سابق سیا: رهبران ایران تسلیم ترامپ نمی‌شوند
رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در نشست خود با نمایندگان کنگره عنوان داشت که رهبران ایران تسلیم فشارهای ترامپ نخواهند شد.

به گزارش مهر به نقل از سایت خبری بوستون، دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته میزبان «جان برنان» رئیس سابق سازمان سی‌آی‌ای، و «وندی شرمن» از مقامات سابق وزارت امور خارجه که در مذاکرات هسته‌ای با ایران حضور داشت بودند تا آرای آنان را در رابطه با تنش‌های اخیر میان تهران و واشنگتن بشنوند.

این جلسه پشت درهای بسته برگزار شد، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منبعی که نخواسته نام وی منتشر شود، از قول برنان نوشته «ایران در عین حال که می‌خواهد از جنگ دوری کند، رهبرانش تسلیم ترامپ نخواهند شد.»

وندی شرمن نیز در این جلسه هشدار داده که رفتارهای غیرمسئولانه دولت ترامپ به موقعیت میانه‌روها در داخل ایران آسیب می‌رساند.

قرار است ظرف چند روز آینده نیز مقامات ارشد کاخ سفید در کنگره حضور یافته و گزارش خود در مورد ادعای افزایش تهدیدهای ایران را به اطلاع اعضای سنا و مجلس نمایندگان برسانند.

کنگره نگران آن است که کاخ سفید در مورد ادعای خود در خصوص تهدیدهای ایران اقدام به فریب کپیتال هیل نماید از همین رو اقدام به برگزاری چنین نشست‌هایی کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ دستاوردی کوچک در مذاکرات را بزرگ جلوه می‌دهد

مهرخبرگزاری مهر
ترامپ دستاوردی کوچک در مذاکرات را بزرگ جلوه می‌دهد
«جفری کارلینر» با بیان اینکه ترامپ می خواهد با ایران مذاکره کند گفت: نه تنها ترامپ بلکه مردم امریکا مخالف جنگ با ایران بوده و از مذاکره با این کشور به طور جدی حمایت می کنند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – فاطمه محمدی پور: «جفریکارلینر» استاد دانشگاه بوستون امریکا در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با وجود تمام این لفاظی‌ها قادر است مانع فروش نفت ایران شود و صادرات نفت ایران را به صفر برساند گفت: ترامپ اخیرا تحریم‌های اعمال شده علیه صادرات نفت ایران را گسترش داده است. در طی چند ماه اخیر صادرات نفت ایران کاهش یافته اما بزرگترین مشتری آن یعنی چین، همچنان به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد. مشخص نیست که آیا چین در آینده به خرید نفت ایران ادامه خواهد داد یا خیر و تصمیم آن به اختلافات تجاری که با ایالات متحده امریکا دارد بستگی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ مایل به مذاکره با ایران بدون در نظر گرفتن «جان بولتون» و «مایک پمئو» است گفت: در مورد روابط ایران و ایالات متحده امریکا اختلافات واضحی بین ترامپ و مشاور امنیت ملی آن جان بولتون و وزیر امور خارجه مایک پومپئو وجود دارد. به نظر می‌رسد که این مشاوران خواهان منازعه مسلحانه با ایران هستند اما ترامپ نمی‌خواهد وارد جنگ با ایران شود.

استاد دانشگاه بوستون افزود: واقعیت این است که ترامپ تلاش کرده نیروهای نظامی ایالات متحده امریکا را در سوریه و افغانستان کاهش دهد و نمی‌خواهد وارد جنگ با ایران شود. مردم امریکا خواهان جنگ با ایران نیستند.

وی افزود: ترامپ از برجام خارج شد چون اوباما در مورد آن مذاکره کرده بود. به طور کلی باید گفت که ترامپ با هر اقدامی که اوباما انجام داده مخالفت می‌کند. با این حال، او دوست دارد با ایران مذاکره کند و ادعا می‌کند که توافقات وی بسیار بهتر از موافقت نامه‌های گذشته است.

کارلینر در ادامه یادآور شد: ترامپ جهت ایجاد تغییرات جزئی در نفتا و توافقنامه تجاری ایالات متحده امریکا با کانادا و مکزیک مذاکره کرد و سپس ادعا کرد که تغییرات او تحولی بزرگ می‌باشد. ممکن است وی در ارتباط با ایران نیز به طور مشابه عمل کند.

استاد دانشگاه بوستون آمریکا در پایان افزود: ترامپ به حمایت یا توافق بولتون و پومپئو برای مذاکره با ایران نیازی ندارد و برای آغاز مذاکرات با انتقاد مواجه نخواهد شد. زمانی که ترامپ مذاکرات خود را با کره شمالی در مورد سلاح‌های هسته‌ای آغاز کرد انتقاداتی در مورد این موضوع در امریکا وجود داشت اما این مخالفت‌ها خیلی جدی نبودند. در مورد مذاکره با ایران باید گفت که مخالفت‌ها بسیار کمتر بوده و بسیاری از امریکایی‌ها از مذاکره با ایران حمایت می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

سندرز پس از جلسه با مقام‌های دولت ترامپ درباره ایران چه گفت؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
سندرز پس از جلسه با مقام‌های دولت ترامپ درباره ایران چه گفت؟
سناتور دموکرات برنی سندرز پس از جلسه با مقام‌های اطلاعاتی دولت دونالد ترامپ درباره ایران گفت بیشتر آمریکایی‌ها می‌دانند که پیش از این درباره شرایط در ویتنام دروغ گفته شد و نتیجه آن کشته شدن ۵۹ هزار نفر بر پای آن دروغ بود.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از دویچه وله، این نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزود: «در سال ۲۰۰۳ درباره داشتن سلاح‌های کشتار جمعی در عراق دروغ گفته شد و در پی حمله به این کشور بیش از چهار هزار آمریکایی شجاع کشته و صدها هزار نفر از مردم منطقه کشته و یا مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.»

سندرز با بیان اینکه جنگ با ایران یک «فاجعه مطلق» بدتر از جنگ عراق خواهد بود، افزود: «امیدوارم مردم آمریکا به دولت این کشور بگویند که ما با قصد قبلی و یا به صورت ناخواسته خواهان جنگ با ایران نیستیم.»

سندرز پس از جلسه با مقام‌های دولت ترامپ درباره ایران چه گفت؟ - 3

به گفته سناتور سندرز آمریکا می‌تواند شرایطی را رقم بزند که به جنگ منجر شود.

او ابراز امیدواری کرد که کنگره امریکا همه توان خود را برای جلوگیری از جنگ به کار گیرد. این سناتور دموکرات تصریح کرد باید به دونالد ترامپ قانون اساسی آمریکا را یادآوری کرد که تنها کنگره است که می‌تواند در مورد شرکت و یا عدم شرکت در یک جنگ تصمیم‌گیری کند.

خواندن خبر در سایت منبع

دولت ترامپ لحن خود درباره ایران را نرم کرده است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
دولت ترامپ لحن خود درباره ایران را نرم کرده است
اعضای کنگره آمریکا بعد از نشست محرمانه با نمایندگان دولت این کشور گفته‌اند مقام‌های دولت ترامپ لحن خود درباره ایران را نرم کرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، اعضای کنگره آمریکا بعد از شرکت در جلسه توضیحی با مقام‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا گفته‌اند کاخ سفید قصد درگیری نظامی با ایران ندارد.

طبق گزارش رویترز، «الیوت انگل»، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا بعد از اتمام این جلسه محرمانه که با حضور «مایک پامپئو»، وزیر خارجه دولت ترامپ و «پاتریک شاناهان»، وزیر دفاع موقت آمریکا برگزار شد گفت: «آنها (مقام‌های دولت ترامپ) لحنشان را نرم کرده‌اند.»

«مایک مک‌کاول»، عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا هم در جمع خبرنگاران گفت: «هیچ قصدی برای رفتن به جنگ در خاورمیانه وجود ندارد. این، یک عملیات مهار برای متوقف کردن ستیزه‌جویی و تنش‌آفرینی ایران است.»

«روبن گالگو»، عضو دموکرات کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا هم گفت: «از نظر من اطلاعاتی به ما داده نشد که روشن کند چرا ما باید وارد صحبت از جنگ با ایران شویم؟»

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند هفته پیش اعلام کرد ارتش آمریکا برای «مقابله با تهدید ایران» ناو «یو اس اس آبراهام لینکلن» را به منطقه خلیج فارس اعزام کرده است.

با این حال، اندکی بعد معلوم شد که این ناو طبق برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده روانه منطقه شده است.

دو رسانه آمریکایی پنجشنبه گذشته در گزارش‌هایی جداگانه بر تلاش «دونالد ترامپ» برای دورگزینی از درگیری نظامی با ایران تأکید کرده‌ و نوشته‌اند او از تلاش‌های خودسرانه برخی از مشاورانش برای القای اینکه آمریکا در آستانه درگیری نظامی با ایران قرار گرفته، ناخرسند است.

«سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه نوشت ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود.

واشنگتن‌پست هم به نقل از چندین مقام آمریکایی گزارش داد ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است.

برخی تحلیل‌گران از طرف دیگر ادعاهایی نظیر آنچه در گزارش این دو رسانه مطرح‌شده را نوعی فضاسازی برای چیدن واقعیت‌های میدانی در قالب بازی «پلیس بد-پلیس خوب» و در نهایت تحت فشار گذاشتن تهران برای انتخاب راه گفت‌وگو از دو گانه جنگ-مذاکره تلقی می‌کنند.

این تحلیلگران معتقدند دولت آمریکا بر اساس نوعی تقسیم کار در تلاش است شخص ترامپ را «پلیس خوب» و حامی گفت‌وگو و «جان بولتون» و «مایک پامپئو» را پلیس بد و طرفدار جنگ با ایران به تصویر بکشند.

از این منظر، دولت آمریکا با اعزام ناو و بمب‌افکن به منطقه هدفی فراتر از راه انداختن نوعی جنگ روانی و در نهایت تحت فشار قرار دادن ایران دنبال نمی‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

دست ترامپ برای فرمان حمله نظامی بسته شد

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
دست ترامپ برای فرمان حمله نظامی بسته شد
کمیته اعتبارات مجلس نمایندگان آمریکا سه‌شنبه با افزودن متممی به لایحه بودجه دفاعی این کشور که خواستار لغو مجوز اعلام جنگ از سوی رئیس‌جمهور آمریکا بدون مجوز کنگره است، موافقت کرد.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، کمیته‌ اعتبارات مجلس نمایندگان آمریکا با اضافه شدن متممی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا که خواستار سلب اختیارات ویژه رئیس‌جمهور این کشور برای اعلان جنگ بدون مشورت با کنگره در برخی موارد خاص است، موافقت کرد.

اعضای این کمیته با ۳۰ رأی موافق و ۲۲ رأی مخالف با تصویب این متمم که خواستار ابطال قانون موسوم به «اختیار استفاده از نیروی نظامی» (AUMF) است موافقت کردند.

«اختیار استفاده از نیروی نظامی» قانونی است که کنگره آمریکا بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا به تصویب رساند. این قانون به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌دهد بدون مشورت با کنگره از زور نظامی برای مبارزه با «گروه‌های تروریستی» استفاده کند.

منتقدان این قانون می‌گویند بعد از حملات ۱۱ سپتامبر، از آن به عنوان توجیه برای وارد شدن به ۴۱ درگیری در ۱۸ کشور دنیا استفاده شده است.

«باربارا لی»، تهیه‌کننده این طرح در سخنانی گفت: «ظرف ۱۸ سال گذشته، روشن شده که AMUF به روسای جمهور آمریکا- تمامی روسای جمهور- اجازه جنگ‌افروزی در همه جای دنیا در هر زمان را داده است.»

این متمم برای تبدیل شدن به قانون، بایستی در قالب لایحه بودجه دفاعی آمریکا به تصویب رسیده و سپس به امضای رئیس‌جمهور این کشور برسد.

«باربارا لی» سال گذشته هم خواستار اضافه شدن متمم مشابهی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا شده بود که با تصویب آن موافقت نشد.

برنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ظریف به ترامپ: چند نفر را با سلاح اتمی کشتید؟

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، طرح الحاق موادی به قانون اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی (اعاده اموال نامشروع) در نشست علنی امروز پارلمان بررسی شد. گفتنی است نمایندگان مجلس با پیشنهاد مسکوت ماندن طرح مزبور با ۹۱ رای موافق، ۸۹ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند. شایان ذکر است: پیشنهاد مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسولان از سوی کاظم دلخوش اباتری نماینده مردم صومعه‌سرا مطرح شد که این پیشنهاد با ۸۹ رای مخالف نمایندگان مواجه شد. در همین رابطه برخی نظر موافقان طرح ذکر شده این بود که از صبح امروز برخی نمایندگان به دنبال عدم تصویب جزئیات طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان و مسکوت ماندن آن هستند و همواره در صحن علنی مجلس در این خصوص در حال مذاکره بودند. به گزارش فارس، جزئیات طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان که از روز گذشته در دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که ۱۰ ماده این طرح به تصویب رسیده است و پیشنهاد مسکوت ماندن این طرح در حالی مطرح شد که تنها ۲ ماده دیگر آن برای بررسی نمایندگان باقی مانده بود.
تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
آوارگان این جنگ نیز در اردوگاه‌ها در شرایط سختی به سر می‌برند. غرش توپ‌ها و تانک‌ها همچنان شهروندان طرابلس و سرنوشت آینده لیبی را هدف قرار داده است. یک گروه لیبیایی به نام «ائتلاف نیروهای ملی در لیبی» برای از سرگیری گفت وگو‌های سیاسی برای پایان دادن به بحران داخلی این کشور و خاموش کردن آتش جنگ در طرابلس طرح صلحی ارائه داد که شامل چند مرحله است. ائتلاف نیروهای ملی در لیبی اعلام کرد: هدف از تشکیل این ارتش عیار سنجی صداقت کسانی است که مدعی مبارزه با گروه‌های تروریستی و جرایم سازمان یافته هستند. به علاوه، تشکیل ارتش مزبور می‌تواند گامی در راستای یکپارچه سازی سازمان‌های نظامی در لیبی محسوب شود.
قدس آنلاینقدس آنلاین7 ساعت قبل
ارتش آمریکا از کشته شدن ۲ عضو خود در افغانستان خبر داد. به گزارش خبرنگار بین الملل قدس آنلاین، ارتش آمریکا می‌گوید که دو عضو سرویس در افغانستان کشته شده‌اند. در بیانیه ارتش آمریکا آمده است که این اتفاق روز چهارشنبه رخ داد، یعنی درست روزی که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، سریعا به کابل پایتخت افغانستان سفر کرد و در سخنانی گفت که واشنگتن امیدوار است که قبل از ۱ سپتامبر معاهده صلح با طالبان را امضا کند. لازم به ذکر است هنوز روشن نیست که دلیل مرگ این دو عضو ارتش آمریکا ناشی از درگیری نظامی بوده است یا نه؛ جنگی که ۱۸ سال از آغاز آن می‌گذرد و طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا است. در بیانیه ارتش ایالات متحده آمده است که هویت سربازان تا زمانی که به خانواده‌های آنها اطلاع داده نشود، منتشر نخواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
رئیس‌جمهور با اشاره به انجام تعهدات برجامی ایران و عهدشکنی‌های مختلف آمریکا و اروپا نسبت به برجام به آنها هشدار داد هرچه زودتر به قوانین و مفاد برجام متعهد شوند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای روحانی در جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به نقض پیمان امریکا در برجام گفت: امروز به امریکایی‌ها می‌گوییم راهی که انتخاب کرده‌اید راه اشتباهی است. وی افزود: به اروپایی‌ها نیز توصیه می‌کنیم بی عملی شما نسبت به برجام نادرست بوده است. رئیس جمهور گفت: به هر دوی این‌ها می‌گوییم به پیمان و عهدتان برگردید، زیرا این به نفع شما، ما، منطقه، قانون، نهاد‌های بین المللی و نظام عدم اشاعه خواهد بود و کوتاهترین راه رسیدن به منافع مشترک است. خبر تکمیل می‌شود …
فارسفارس21 ساعت قبل
به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس، امیر خلبان علی عفیف فرمانده هوانیروز اصفهان، گفت: به منظور ارتقاء آمادگی رزمی و توان دفاعی خلبانان جوان پایگاه چهارم هوانیروز اصفهان، رزمایش آبی خاکی بالگردهای شینوک هوانیروز در اصفهان برگزار شد. وی تاکید کرد: هدف از برگزاری رزمایش‌های آبی خاکی، انتقال تجربیات از پیشکسوتان به خلبانان جوان است که بتوانند در ماموریت‌های آینده به درستی عمل کنند. فرمانده پایگاه هوانیروز اصفهان تصریح کرد: امروز ما افتخار می‌کنیم، در این رزمایش از بالگردهایی استفاده کردیم که در گذشته مشکلات فنی، آن‌ها را زمین گیر کرده بود و توسط کارکنان متخصص و فنی جوان باز آماد و به ناوگان هوانیروز اضافه شدند. امیر عفیف در ادامه افزود: برگزاری این نوع رزمایش‌ها علاوه بر افزایش تجربیات خلبانان جوان، موجب می‌شود در ماموریت‌های حوادث غیر مترقبه این خلبانان به آمادگی صددرصدی برسند. وی گفت: اتحاد و همدلی خلبانان جوان در کنار خلبانان باتجربه رمز موفقیت اجرای رزمایش آبی خاکی پایگاه هوانیروز اصفهان بود.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1