واکنش‌ها به خبر خارج شدن بررسی پالرمو از دستور کار مجمع تشخیص
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

واکنش‌ها به خبر خارج شدن بررسی پالرمو از دستور کار مجمع تشخیص

واکنش معاون روحانی به احتمال کنار گذاشته شدن پالرمو از دستور کار مجمع

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش معاون روحانی به احتمال کنار گذاشته شدن پالرمو از دستور کار مجمع
حاشیه مربوط به یک ادعا درباره کنار گذاشته شدن دو لایحه پالرمو و سی اف تی از دستور کار مجلس به حیاط هیات دولت هم رسید و معاون حقوقی رییس جمهور به اظهارنظر درباره این قسم خبرها پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور، در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این سوال که روند بررسی لوایح چهارگانه در مجمع تشخیص مصلحت نظام چگونه است؛ گفت: از لوایح چهارگانه دو موردش اصلاح و تصویب و آیین نامه‌هایش هم تصویب شد.

اهم اظهارات معاون رییس جمهور را به نقل از خبرگزاری‌ها بخوانید؛

*دو لایحه مربوط به الحاق به معاهده‌های پالرمو و CFT همچنان در دستور کار مجمع قرار دارد.

*{در پاسخ به این سوال که یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته CFT و پالرمو از دستور کار مجمع خارج شده است}؛ اولا این گفته تلویحی است و صریح نیست؛ ثانیا اصلا عملی نیست چراکه موضوعی که برای مجمع ارسال می شود  باید در زمان مشخصی به آن رسیدگی شود.

واکنش معاون روحانی به احتمال کنار گذاشته شدن پالرمو از دستور کار مجمع - 5

لعیا جنیدی

* حداکثر تا همین پنج ماه آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام باید به این موضوع رسیدگی کند.

* در ارتباط با امکان تمدید مهلت  ایران  از سوی FATF، براساس دو قانونی که قبلا تصویب شده یعنی قانون مبارزه با پولشویی و تروریسم قدم های حقوقی برقرارشده است. دو لایحه مربوط به معاهدات دیگر مانده است. احتمالش هست که بار دیگر تعلیق ایران از لیست کشورهای غیر همکار را تمدید کنند. به هر حال همیشه باید این طور فرض کنیم که خطر عدم تمدید صفر نیست این خطر اگر درصدش خیلی بالا نباشد باید از آن دوری کنیم.

امیری: لایحه جامع انتخابات می‌تواند مشکلات انتخاباتی را رفع کند

همچنین در حاشیه جلسات هیات دولت حسینعلی امیری معاون امور مجلس رییس جمهوری، به سوالاتی درباره لایحه جامع انتخابات پاسخ داد.

وی گفت: لایحه جامع انتخابات محصول یک دوره کارشناسی طولانی هم در دولت یازدهم و هم دولت دوازدهم بود.

اهم اظهارات معاون روحانی را به نقل از خبرگزاری‌ها بخوانید؛

* این لایحه با مشارکت کنشگران سیاسی، مرکز پژوهش‌های مجلس، برخی کارشناسان شورای نگهبان و وزارت کشور تدوین شد و در کمیسیون‌های مختلف دولت مورد بررسی قرار گرفت.

* همچنین در این لایحه سیاست‌های کلی انتخابات که از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شده بود، اعمال شد، در دولت به صورت مفصل مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و بهمن سال گذشته با دو فوریت تحویل مجلس و اعلام وصول شد.

* متاسفانه فوریت این لایحه رای نیاورد و همزمان نمایندگان مجلس هم طرحی را تهیه کرده بودند، ما خواهش کردیم با توجه به اینکه لایحه جامع انتخابات از غنای کارشناسی بالایی برخوردار است و بسیاری از مشکلات و گله مندی هایی را که در هر انتخاباتی پیش می‌آید رفع کرده، مرزهای بین نظارت و اجرا و رویه‌ها را مشخص و منابع مالی نامزدها را شفاف سازی می‌کند و از ابعاد مختلف دارای غنای کارشناسی است، مورد بررسی قرار گیرد.

واکنش معاون روحانی به احتمال کنار گذاشته شدن پالرمو از دستور کار مجمع - 17

حسینعلی امیری

* به لحاظ اینکه طرح مجلس در دستور کار بود، بررسی طرح نمایندگان ادامه پیدا کرد، نکته مورد توجه در آن طرح موضوع استانی شدن انتخابات بود اما احکام دیگری را هم درباره نظام انتخاباتی کشور در بر می‌گرفت.

* پس از تصویب در مجلس، این طرح مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و این شورا اشکالات و ابهامات زیادی را به طرح نمایندگان وارد دانسته و این طرح به مجلس بازگشته است.

دولت معتقد است که با توجه به غنای کارشناسی لایحه جامع انتخابات، این لایحه می تواند مشکلات انتخاباتی را قبل و حین و بعد از انتخابات رفع کند؛ ما از مجلس درخواست داریم که این لایحه را در دستور کار قرار دهند تا مورد رسیدگی قرار گیرد که حتما به نفع همه و کشور خواهد بود. 

*طرح مجلس بخش کوچکی از مسائل مربوط به انتخابات را پوشش می دهد، در حالی که لایحه جامع انتخابات، همانگونه که از اسم آن بر می آید از جامعیت قابل توجهی برخوردار است و همه مسائل انتخابات را در بر می گیرد و محصول یک دوره کار کارشناسی بسیار غنی است. 

خواندن خبر در سایت منبع

میرسلیم: ادامه مطرح کردن CFT و پالرمو ساده‌لوحی است

انتخابخبرگزاری انتخاب
میرسلیم: ادامه مطرح کردن CFT و پالرمو ساده‌لوحی است
سیدمصطفی میرسلیم در پاسخ به این پرسش که آیا لایحه CFT و پالرمو از دستور کار مجمع خارج شده یا همچنان در دستور کار قرار دارد؟ گفت: اصولاً رسیدگی به موضوع پیوستن ما به چنان میثاق‌هایی، وقتی ما را در شرایط قهری تحریم‌های ظالمانه قرار داده‌اند، موجه نیست بویژه که در ماه گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هم با بی شرمی در فهرست تحریم گذاشتند.
میرسلیم: ادامه مطرح کردن CFT و پالرمو ساده‌لوحی است - 0

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رسیدگی به موضوع پیوستن ایران به لوایح CFT و پالرمو موجه نیست.

سیدمصطفی میرسلیم در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا لایحه CFT و پالرمو از دستور کار مجمع خارج شده یا همچنان در دستور کار قرار دارد؟ بیان کرد: اصولا رسیدگی به موضوع پیوستن ما به چنان میثاق‌هایی، وقتی ما را در شرایط قهری تحریم‌های ظالمانه قرار داده‌اند، موجه نیست بویژه که در ماه گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هم با بی شرمی در فهرست تحریم گذاشتند.

وی ادامه داد: بر همگان روشن شد که هدف آمریکا و یارانش از پافشاری برای پیوستن ما به چنان میثاق‌هایی، ایجاد راه‌های بیشتر برای افزایش اعمال محدودیت علیه ما از طریق FATF به نیابت از طرف آمریکا و یارانش است؛ بنابراین ادامه مطرح کردن آن میثاق‌ها نوعی ساده‌لوحی است.

خواندن خبر در سایت منبع

ضرورت اعلام موضع مجمع تشخیص درباره لوایح پالرمو و CFT

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
ضرورت اعلام موضع مجمع تشخیص درباره لوایح پالرمو و CFT

علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته ملی (پالرمو) و الحاق دولت ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) را یادآور شد و گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام بنا بر قانون موظف است در مورد این دو لایحه به جهت اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان اعلام نظر کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این لوایح باید مسیر قانونی خود را طی کند و در نهایت خروجی از این مسیر اعلام شود بنابراین مجمع تشخیص نظام باید در مورد لوایح پالرمو و CFT اعلام موضع کند.

وی در ادامه یادآور شد: دولت یا شخص آقای رئیس‌جمهور هم پیش از تعیین تکلیف و اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام به لحاظ قانونی نمی‌تواند این لوایح را به مرحله اجرا درآورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: اجرای لوایح پیش از اعلام موضع مجمع تشخیص مصلحت نظام را نمی‌توان در قالب اختیارات ویژه رئیس‌جمهور تعریف کرد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واکنش به تهدید ترور سردار قاآنی

آخرین خبرآخرین خبر23 ساعت قبل

تسلط کامل دختر سردار سلیمانی به زبان عربی با لهجه لبنانی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهریهمشهری2 روز قبل
مراسم بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا برگزار شد. در این مراسم مهمانان حاضر به احترام شهید قاسم سلیمانی قیام کردند و او را مورد تشویق ممتد قرار دادند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۰۱۷۱

ذره‌بین ۸ | دست قدرت خدا

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
۲۷ دی ماه ۹۸؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از ۸ سال برای خطبه‌های نماز جمعه راهی مصلای تهران می‌شوند. اوضاع پیچیده منطقه و جهان در این دو هفته پر افت و خیز باعث شد تا رسانه‌های جهان به گمانه زنی درباره سخنان رهبر معظم انقلاب بپردازند. چندین شبکه تلویزیونی داخلی و خارجی نیز به صورت زنده این رویداد را پوشش دادند. اما آنچه خطبه‌های ۲۷ دی ماه را از دیگر رویدادها متفاوت می‌کرد چه بود؟ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در هشتمین شماره از گزارش‌های خبری-تحلیلی ذره‌بین به این موضوع می‌پردازد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

فیلم | برخورد جالب پوتین با سرباز فلسطینی گارد تشریفات که کلاهش افتاد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: مردم فلسطین برخورد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در برخورد با افسر گارد احترام فلسطین که کلاه او را برداشته و سرش گذاشت، را تحسین کردند. رئیس جمهوری روسیه در تاریخ ۲۳ ژانویه (سوم بهمن ماه) برای مذاکره با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین وارد بیت لحم شد. پوتین در محل اقامت محمود عباس منتظر استقبال رسمی با حضور نیروهای نظامی فلسطینی بود. این خبرنگار یادآور شد که رئیس جمهوری روسیه با این حرکت، احترام خود برای گارد نظامی فلسطین را نشان داده است. در زیر این ویدئو جملاتی مانند: «با احترام و قدردانی از برخورد شما، خوش آمدید، مهمان عزیز رئیس جمهوری پوتین، احترام به شما» و مطالبی از این قبیل نوشته است.

فیلم | بن سلمان باعث گران‌ترین طلاق تاریخ شد

همشهریهمشهری1 روز قبل

اخبار بیشتر