واکنش‌ها به خبر خارج شدن بررسی پالرمو از دستور کار مجمع تشخیص
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

واکنش‌ها به خبر خارج شدن بررسی پالرمو از دستور کار مجمع تشخیص

واکنش معاون روحانی به احتمال کنار گذاشته شدن پالرمو از دستور کار مجمع

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش معاون روحانی به احتمال کنار گذاشته شدن پالرمو از دستور کار مجمع
حاشیه مربوط به یک ادعا درباره کنار گذاشته شدن دو لایحه پالرمو و سی اف تی از دستور کار مجلس به حیاط هیات دولت هم رسید و معاون حقوقی رییس جمهور به اظهارنظر درباره این قسم خبرها پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور، در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این سوال که روند بررسی لوایح چهارگانه در مجمع تشخیص مصلحت نظام چگونه است؛ گفت: از لوایح چهارگانه دو موردش اصلاح و تصویب و آیین نامه‌هایش هم تصویب شد.

اهم اظهارات معاون رییس جمهور را به نقل از خبرگزاری‌ها بخوانید؛

*دو لایحه مربوط به الحاق به معاهده‌های پالرمو و CFT همچنان در دستور کار مجمع قرار دارد.

*{در پاسخ به این سوال که یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته CFT و پالرمو از دستور کار مجمع خارج شده است}؛ اولا این گفته تلویحی است و صریح نیست؛ ثانیا اصلا عملی نیست چراکه موضوعی که برای مجمع ارسال می شود  باید در زمان مشخصی به آن رسیدگی شود.

واکنش معاون روحانی به احتمال کنار گذاشته شدن پالرمو از دستور کار مجمع - 5

لعیا جنیدی

* حداکثر تا همین پنج ماه آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام باید به این موضوع رسیدگی کند.

* در ارتباط با امکان تمدید مهلت  ایران  از سوی FATF، براساس دو قانونی که قبلا تصویب شده یعنی قانون مبارزه با پولشویی و تروریسم قدم های حقوقی برقرارشده است. دو لایحه مربوط به معاهدات دیگر مانده است. احتمالش هست که بار دیگر تعلیق ایران از لیست کشورهای غیر همکار را تمدید کنند. به هر حال همیشه باید این طور فرض کنیم که خطر عدم تمدید صفر نیست این خطر اگر درصدش خیلی بالا نباشد باید از آن دوری کنیم.

امیری: لایحه جامع انتخابات می‌تواند مشکلات انتخاباتی را رفع کند

همچنین در حاشیه جلسات هیات دولت حسینعلی امیری معاون امور مجلس رییس جمهوری، به سوالاتی درباره لایحه جامع انتخابات پاسخ داد.

وی گفت: لایحه جامع انتخابات محصول یک دوره کارشناسی طولانی هم در دولت یازدهم و هم دولت دوازدهم بود.

اهم اظهارات معاون روحانی را به نقل از خبرگزاری‌ها بخوانید؛

* این لایحه با مشارکت کنشگران سیاسی، مرکز پژوهش‌های مجلس، برخی کارشناسان شورای نگهبان و وزارت کشور تدوین شد و در کمیسیون‌های مختلف دولت مورد بررسی قرار گرفت.

* همچنین در این لایحه سیاست‌های کلی انتخابات که از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شده بود، اعمال شد، در دولت به صورت مفصل مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و بهمن سال گذشته با دو فوریت تحویل مجلس و اعلام وصول شد.

* متاسفانه فوریت این لایحه رای نیاورد و همزمان نمایندگان مجلس هم طرحی را تهیه کرده بودند، ما خواهش کردیم با توجه به اینکه لایحه جامع انتخابات از غنای کارشناسی بالایی برخوردار است و بسیاری از مشکلات و گله مندی هایی را که در هر انتخاباتی پیش می‌آید رفع کرده، مرزهای بین نظارت و اجرا و رویه‌ها را مشخص و منابع مالی نامزدها را شفاف سازی می‌کند و از ابعاد مختلف دارای غنای کارشناسی است، مورد بررسی قرار گیرد.

واکنش معاون روحانی به احتمال کنار گذاشته شدن پالرمو از دستور کار مجمع - 17

حسینعلی امیری

* به لحاظ اینکه طرح مجلس در دستور کار بود، بررسی طرح نمایندگان ادامه پیدا کرد، نکته مورد توجه در آن طرح موضوع استانی شدن انتخابات بود اما احکام دیگری را هم درباره نظام انتخاباتی کشور در بر می‌گرفت.

* پس از تصویب در مجلس، این طرح مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و این شورا اشکالات و ابهامات زیادی را به طرح نمایندگان وارد دانسته و این طرح به مجلس بازگشته است.

دولت معتقد است که با توجه به غنای کارشناسی لایحه جامع انتخابات، این لایحه می تواند مشکلات انتخاباتی را قبل و حین و بعد از انتخابات رفع کند؛ ما از مجلس درخواست داریم که این لایحه را در دستور کار قرار دهند تا مورد رسیدگی قرار گیرد که حتما به نفع همه و کشور خواهد بود. 

*طرح مجلس بخش کوچکی از مسائل مربوط به انتخابات را پوشش می دهد، در حالی که لایحه جامع انتخابات، همانگونه که از اسم آن بر می آید از جامعیت قابل توجهی برخوردار است و همه مسائل انتخابات را در بر می گیرد و محصول یک دوره کار کارشناسی بسیار غنی است. 

خواندن خبر در سایت منبع

میرسلیم: ادامه مطرح کردن CFT و پالرمو ساده‌لوحی است

انتخابخبرگزاری انتخاب
میرسلیم: ادامه مطرح کردن CFT و پالرمو ساده‌لوحی است
سیدمصطفی میرسلیم در پاسخ به این پرسش که آیا لایحه CFT و پالرمو از دستور کار مجمع خارج شده یا همچنان در دستور کار قرار دارد؟ گفت: اصولاً رسیدگی به موضوع پیوستن ما به چنان میثاق‌هایی، وقتی ما را در شرایط قهری تحریم‌های ظالمانه قرار داده‌اند، موجه نیست بویژه که در ماه گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هم با بی شرمی در فهرست تحریم گذاشتند.
میرسلیم: ادامه مطرح کردن CFT و پالرمو ساده‌لوحی است - 0

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رسیدگی به موضوع پیوستن ایران به لوایح CFT و پالرمو موجه نیست.

سیدمصطفی میرسلیم در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا لایحه CFT و پالرمو از دستور کار مجمع خارج شده یا همچنان در دستور کار قرار دارد؟ بیان کرد: اصولا رسیدگی به موضوع پیوستن ما به چنان میثاق‌هایی، وقتی ما را در شرایط قهری تحریم‌های ظالمانه قرار داده‌اند، موجه نیست بویژه که در ماه گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هم با بی شرمی در فهرست تحریم گذاشتند.

وی ادامه داد: بر همگان روشن شد که هدف آمریکا و یارانش از پافشاری برای پیوستن ما به چنان میثاق‌هایی، ایجاد راه‌های بیشتر برای افزایش اعمال محدودیت علیه ما از طریق FATF به نیابت از طرف آمریکا و یارانش است؛ بنابراین ادامه مطرح کردن آن میثاق‌ها نوعی ساده‌لوحی است.

خواندن خبر در سایت منبع

ضرورت اعلام موضع مجمع تشخیص درباره لوایح پالرمو و CFT

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
ضرورت اعلام موضع مجمع تشخیص درباره لوایح پالرمو و CFT

علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته ملی (پالرمو) و الحاق دولت ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) را یادآور شد و گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام بنا بر قانون موظف است در مورد این دو لایحه به جهت اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان اعلام نظر کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این لوایح باید مسیر قانونی خود را طی کند و در نهایت خروجی از این مسیر اعلام شود بنابراین مجمع تشخیص نظام باید در مورد لوایح پالرمو و CFT اعلام موضع کند.

وی در ادامه یادآور شد: دولت یا شخص آقای رئیس‌جمهور هم پیش از تعیین تکلیف و اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام به لحاظ قانونی نمی‌تواند این لوایح را به مرحله اجرا درآورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: اجرای لوایح پیش از اعلام موضع مجمع تشخیص مصلحت نظام را نمی‌توان در قالب اختیارات ویژه رئیس‌جمهور تعریف کرد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشوزارت امور خارجه روسیه در بیانیه شدیداللحنی، اقدامات تحریک‌آمیز، ازجمله نظامی و خط مشی آمریکا در برخورد با ایران را به‌شدت محکوم کرده و یادآور شد، اعمال تحریم‌های بی‌اساس جدید، تمامی پل‌ها برای گفت‌وگو با مقامات تهران را به آتش کشید. اخبار سیاسی- به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، مقامات واشنگتن باید به خوبی بیاندیشند که خط مشی در پیش گرفته آنها در برخورد با تهران به کجا منجر خواهد شد. در این بیانیه آمده است: «مقامات مسکو به شدت نگران آن هستند که ایالات متحده اکنون بیشتر از یک سال است که در صدد افزایش تنش‌ها در پیرامون ایران بوده و اتهامات بدون پایه و اساسی را به این کشور وارد و به طور یکجانبه از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در زمینه تامین صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران خارج شده است. آنچه که در پیش روی ما قرار دارد، تلاش دائمی آمریکا برای دیکته کردن خواست و اراده خود بر سایر کشورهای جهان است. مقامات واشنگتن خود را یک قاضی جهانی تصور می‌کنند که می‌توانند سیاست تهاجمی خود را اجرا کرده و هر کسی که در مقابل دیکتاتوری آمریکا سر خم نکند را تنبیه کنند.» در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده دولت آمریکا باید به خوبی فکر کند که این سیاست بی پروا و تهاجمی در برخورد با ایران به کجا منجر خواهد شد این خط مشی نه تنها اوضاع در خلیج فارس و به‌طورکلی منطقه خاورمیانه را دچار بی ثباتی می‌کند، بلکه به سیستم امنیت بین‌المللی آسیب می‌رساند.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
یک سال بعد و در سال ۱۹۱۷ بریتانیا بیانیه بالفور را صادر کرد که شامل «ایجاد یک رژیم سیاسی یهودی در سرزمین فلسطین» بود. در همین سال حکم قیمومیت بریتانیا بر فلسطین امضا شد، طوری که ارتش این کشور توانست بر فلسطین و شرق اردن تسلط یابد. پیمان اسلو تلاشی برای تعیین یک چارچوب مشخص بود که به حل‌ و فصل کامل منازعه اسرائیل و فلسطین می‌انجامید. متن پیمان اسلو شامل خروج تدریجی نیروهای رژیم صهیونیستی از کرانه باختری و غزه بود. مذاکرات دیگری با هدف حل و فصل منازعه فلسطین و رژیم صهیونیستی انجام شد و در مراحل بعدی برای تشکیل یک حکومت خودگردان تلاش شد.
تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
میدل ایست آی افزود، مقام‌های ارشد دولت «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر سند راهبردی را تهیه و به رهبران اخوان ارائه کرده بودند. میدل‌ایست آی در عین حال گفته که از انتشار برخی جزئیات تماس‌های طولانی میان مقام‌های مصری و محمد مصری طی چند ماه اخیر، به دلیل نگرانی از به خطر افتادن امنیت جانی زندانیان، امتناع کرده است. این سند، با عنوان «بستن پرونده گروه اخوان‌المسلمین» گفته است گروه اخوان‌المسلمین ضربه‌ای بی‌سابقه در تاریخ خود، به دلیل کودتای نظامی ۲۰۱۳ خورده و به شکل چشمگیری ضعیف شده است و الان دیگر تحت فرمان رهبری مشخص نیست. با تداوم این مذاکرات، خشم مقام‌های مصری از مرسی و رهبران زندانی اخوان بیشتر می‌شود. مرسی از سخن گفتن درباره انحلال گروه اخوان‌المسلمین خودداری می‌کرد؛ چرا که او رهبر این گروه نبود.
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج، سیدحسین نقوی حسینی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از اقدامات ارزشمندی که سپاه مقتدر اسلام در روزهای اخیر انجام داده، برخورد قاطع با پهپاد جاسوسی آمریکا بود که به آسمان ایران تجاوز کرد. وی افزود: ساقط کردن این پهپاد جاسوسی نقش موثری در اثبات اقتدار ایران اسلامی داشت و به طور قطع باید فرماندهان و نیروهای این عملیات حساس تقدیر و تشکر کرد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در همین راستا امروز اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با حضور در نیروی هوافضای سپاه، ضمن دیدار و گفتگو با سردار حاجی زاده، فرمانده مقتدر این نیرو، از نیروهای شرکت کننده در عملیات سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا تقدیر خواهند کرد. نقوی حسینی گفت: همچنین بازدید از لاشه‌های پهپاد آمریکایی و اطلاع از جزییات این عملیات نیز در دستور کار نمایندگان قرار دارد. وی تاکید کرد: مجلس به طور قطع از هر اقدامی که در جهت تقویت اقتدار ایران اسلامی باشد، حمایت می‌کند و اگر نیاز به تخصیص بودجه و یا تصویب قوانین باشد، در این راستا پیش قدم خواهیم شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از آسوشیتدپرس؛ دادگاهی در ویتنام یک تبعه آمریکایی را به اتهام تلاش برای براندازی دولت کمونیست این کشور به ۱۲ سال زندان حبس محکوم کرد. روزنامه دولتی توی تره [Tuoi Tre] روز سه شنبه در گزارشی نوشت: مایکل مگوین ۵۵ ساله به تحریک مردم برای شرکت در اعتراض هایی که با هدف حمله به دفاتر دولتی در هانوی، پایتخت ویتنام، و شهر هو چی مین برگزار شده بود، متهم شده است. دو مرد ویتنامی نیز به همین اتهام به ۱۰ و ۸ سال حبس محکوم شدند. اعتراض هایی که مگوین به برنامه ریزی آنها متهم شده است، هیچگاه برگزار نشد.
فارسفارس1 روز قبل
یک روزنامه لبنانی تحریم‌های جدید آمریکا را نمادین توصیف کرد و نوشت: این گام نمادین ترامپ، عمق تنگنایی را نشان می‌دهد که آمریکا در آن گرفتار شده است. این روزنامه لبنانی، این اقدام دولت آمریکا را «نمادین» توصیف کرد و نوشت: این گام نمادین ترامپ، عمق تنگنایی را نشان می‌دهد که آمریکا در آن گرفتار شده است. او رهبر ایران را مسئول نهایی رفتار ایران دانست و گفت «تحریم‌ها … رهبر و دفتر و نزدیکان او را از دسترسی به منابع اساسی مالی محروم می‌کند». ترامپ پیشتر گفته بود که این اقدام ایران احتمالا ناشی از اشتباه یک ژنرال ایران بوده است. او گفت که کشورهایی که از این اقدام‌ آمریکا بهره‌مند می‌شوند باید خودشان بیایند و از کشتی‌هایشان محافظت کنند.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1