حرف جنگ بحث داغ این روزهاست اما نه ایران خواهان جنگ است نه آمریکا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

حرف جنگ بحث داغ این روزهاست اما نه ایران خواهان جنگ است نه آمریکا

پمپئو: نه من خواهان جنگ با ایران هستم و نه هیچ کسی دیگر در دولت آمریکا

ایسناخبرگزاری ایسنا
پمپئو: نه من خواهان جنگ با ایران هستم و نه هیچ کسی دیگر در دولت آمریکا
وزیر امور خارجه آمریکا با توجه به تنش‌های اخیر میان آمریکا و ایران و در ادامه اظهارات متناقض مقامات این کشور علیه ایران، تاکید کرد که هیچ کسی در دولت ترامپ خواهان جنگ با ایران نیست.

به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه وان آمریکا درباره تنش‌های اخیر میان آمریکا و ایران گفت: رئیس جمهور به دنبال جنگ نیست. من به دنبال جنگ نیستم. امروز صبح با شاناهان وزیر دفاع صحبتی داشتم. هیچ کسی در این دولت نیست [که خواهان جنگ باشد]. هیچ کدام از ما این را نمی‌خواهیم.

پمپئو در ادامه گفت: اما من فکر می‌کنم که ایرانی‌ها باید درک کنند. همان‌طور که رئیس جمهور در پیامی توییتری گفت، ما از منافع آمریکایی حفاظت خواهیم کرد.

وی همچنین با طرح این ادعا که [ما متوجهیم که ایران نیروی بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه است] افزود: وقتی به جاهایی مانند لبنان، سوریه، عراق و یمن نگاه کنید معلوم می‌شود که ایران عامل مخرب آن‌جا است؛ لیست بلندی از مکان‌های این چنینی وجود دارد.

پمپئو در ادامه با تکیه بر ادعای دولت ترامپ که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است گفت: ما به آن‌ها اجازه نخواهیم داد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کنند و اجازه ادامه دادن به برنامه موشکی‌شان را نخواهیم داد. مشغول یک کارزار دیپلماتیک و اقتصادی هستیم تا از دستیابی آن‌ها به منابعی برای این کارها جلوگیری کنیم و تا کنون بسیار موفق بوده‌ایم.

مایک پمپئو درباره این که آمریکا در میان این تنش‌های ایجاد شده اخیر به چه اطلاعاتی استناد می‌کند و آیا این اطلاعات درباره برنامه هسته‌ای ایران هستند یا نه گفت: تهدیدهایی که در چند هفته اخیر متوجه آن‌ها بوده‌ایم، درباره برنامه هسته‌ای آن‌ها نیست و در رابطه با تلاش‌های معمول آن‌ها یعنی بکارگیری نیروهای ایرانی و «نیروهای نیابتی ایران» در خاورمیانه بوده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اظهاراتش و نسبت دادن «چهل سال تروریسم» به ایران مدعی شد: [ایران] هدف نابودی آمریکا و اسرائیل را دارد. ما باید اطمینان حاصل کنیم که چهل سال دیگری وجود ندارد. این درست است که وقتی مقابله می‌کنید تنش‌ها شدت می‌گیرند. وقتی ما روی کار آمدیم آمریکا ایران را «نازپرورده» کرده و اجازه داشتن صدها میلیون دلار را به آن‌ها داده بود که می‌توانستند از آن برای توسعه شبکه‌ها و گنجایش ترورشان استفاده کنند. ما مطمئنیم که برخی از تلاش‌های ایران را بر هم زده‌ایم.

وی ادامه داد: شاناهان و من به ارائه طیف کاملی از انتخاب‌ها به رئیس جمهور ادامه خواهیم داد تا بتوانیم از آمریکایی‌ها محافظت کنیم و بتوانیم از درگیری با ایران جلوگیری کنیم و این مأموریت پیش رو است.

به گزارش ایسنا، ادعای دولت ترامپ مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در حالی مطرح می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون در چهارده گزارش متوالی از تأسیسات هسته‌ای ایران، پایبندی این کشور به برجام را تأیید کرده است.

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه در مراسمی در واشنگتن به مناسبت سالروز تأسیس رژیم صهیونیستی سخنرانی کرد و به تکرار ادعاهای خصمانه خود علیه کشورمان پرداخته و گفت: ما با اعمال فشار حداکثری بر ایران که بزرگ‌ترین تهدید علیه امنیت و ثبات منطقه است، ثبات و امنیت اسرائیل را تقویت کرده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا رسانه‌های غربی حرف از جنگ می‌زنند؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
چرا رسانه‌های غربی حرف از جنگ می‌زنند؟
هرچند آمریکا بارها گفته که نمی‌خواهد با ایران بجنگد، امّا به‌نظر می‌رسد بازی روانی با گزینه جنگ حربه‌ای است که از سوی رسانه‌های غربی دنبال می‌شود تا نهایتاً مطالبات را در جهان علیه آمریکا تقلیل دهد.

به گزارش مشرق، در حالی که بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد و دولت ترامپ طی این مدت بسیاری از قوانین بین‌المللی را در ارتباط با برجام و ایران زیر پا گذاشته، جامعه بین‌الملل هنوز نتوانسته است در این خصوص آمریکا را وادار به پاسخگویی کند.

از طرفی در شرایطی که شواهد و قرائن موجود نشان می‌دهند که آمریکا اساسا توان لازم برای آغاز و ادامه یک جنگ دیگر را آن هم با یک قدرت منطقه‌ای مانند ایران که تجربه زیادی در جنگ‌های گذشته اندوخته است ندارد، این کشور اخیرا با هیاهوی بسیار از تقویت حضور نظامی خود در منطقه خلیج فارس سخن گفته و بر اساس تحلیل بسیاری از رسانه‌ها تلاش می‌کند تا از طریق تهدید نظامی، ایران را به پای میز مذاکره بکشاند.

اما با دانستن این نکته که آمریکا پس از چهار دهه توطئه‌چینی و تهدیدات گوناگون (حتی از نوع نظامی) علیه ایران باید به این نتیجه رسیده باشد که چنین تهدیدهایی بر ایران اثرگذار نخواهد بود، پس چه توجیهی باعث شده است که آمریکایی‌ها بار دیگر راهکار تهدید را علیه ایران امتحان کنند؟ آیا آمریکایی‌ها به هدف دیگری فکر می‌کنند که رسانه‌ها و جامعه بین‌الملل از آن غافلند؟

واقعیت این است که خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های اقتصادی شدید علیه ایران که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، آن را برابر با تروریسم می‌داند از همان ابتدا نیز دست‌کم در ظاهر با مخالفت آشکار کشورهای مختلف جهان از جمله متحدان اروپایی واشنگتن مواجه بود و نهادهای بین‌المللی نیز این اقدام آمریکا را توجیه‌ناپذیر می‌دانستند.

آمریکا در حالی ایران را به نقض برجام متهم می‌کند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۴ بار پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را به‌صورت رسمی تأیید کرده است. از طرفی تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده است که حتی ورود کالاهای بشردوستانه و داروهای ضروری نیز به ایران با دشواری انجام شود و این مسئله نیز نقض آشکار قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود.

حتی اگر آمریکا خود را با خطر بازخواست شدن از سوی دیگر کشورها و همچنین سازمان‌های بین‌المللی مواجه نبیند کما اینکه در چند دهه اخیر به‌ندرت شاهد واکنش جدی آنها به اقدامات غیرقانونی آمریکا بوده‌ایم مقامات این کشور نگاه‌های سنگین و غیردوستانه همتایان خود در دیگر کشورها را احساس می‌کنند و به‌خوبی دریافته‌اند که وجهه و اعتبار آمریکا به‌دلیل این قانون‌شکنی‌های مکرر به‌شدت خدشه‌دار شده است.

آمریکا از برجام خارج شده و شهروندان عادی ایران را تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی قرار داده است، این واقعیتی است که حتی با بازگشت آمریکا به برجام یا رفع تحریم‌ها نیز از تاریخ پاک نخواهد شد و به‌عنوان یک لکه ننگ در کارنامه آمریکا خواهد ماند.

اکنون آمریکا راه دیگری را در پیش گرفته است تا شاید از این طریق خود را تطهیر کند و آن ایجاد تنش‌های مصنوعی علیه ایران است، به‌گونه‌ای که دیگر کشورها و همچنین نهادهای بین‌المللی را به دخالت برای جلوگیری از وقوع جنگ وادار کند و پس از آن با کنار کشیدن از جنگ بگوید به‌دلیل حفظ جان انسان‌ها و به‌خواست جامعه جهانی دست از جنگ کشیده است.

ترامپ در مصاحبه اخیرش با شبکه خبری فاکس‌نیوز اعلام کرده است که از جنگ استقبال نمی‌کند زیرا جنگ اقتصادها را ویران می‌کند و به کشتار انسان‌ها منجر می‌شود. آیا می‌توان این سخن را از کسی که با اعمال تحریم‌های شدید و به صفر رساندن صادرات نفت یک کشور، قصد دارد اقتصاد آن کشور را فلج و به‌زعم خود مردمش را دچار قحطی و گرسنگی کند، پذیرفت؟

پرواضح است که دولت ترامپ به‌دنبال این است که اصطلاحا «روغن ریخته را نذر امامزاده کند!» یعنی در حالی که اساسا توان جنگ با ایران را ندارد، می‌خواهد شرایط را به‌گونه‌ای جلوه دهد که گویی جنگ با ایران قریب‌الوقوع بوده و آمریکا صرفا برای عمل به تعهدات انسانی خود از این جنگ چشم‌پوشی کرده است.

رسانه‌های آمریکایی این روزها خاطرات جنگ عراق و هزاران نفر از غیرنظامیان بیگناه عراقی را که در این جنگ خونشان به‌ناحق ریخته شد بیش از گذشته مرور می‌کنند تا نشان دهند که وقوع یک جنگ دیگر چه فاجعه انسانی بزرگی به‌بار می‌آورد.

از سوی دیگر همین رسانه‌ها با علام اینکه آمریکا قصد دارد هزاران نیرو به خلیج فارس اعزام کند، این ایده را به مخاطبان خود می‌قبولانند که آمریکا توانایی لازم را برای یک رویارویی نظامی تمام‌عیار با ایران دارد.

این رویه تا جایی ادامه پیدا می‌کند که جامعه جهانی عملا قانون‌شکنی‌ها مکرر دولت آمریکا و تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران را فراموش کند و تنها به متوقف شدن یک جنگ فاجعه‌بار راضی شود؛ جنگی تخیلی که اساسا قرار نبوده اتفاق بیفتد.

در واقع آمریکایی‌ها می‌خواهند با جدی جلوه دادن خطر جنگ، مطالبات جهانی علیه خود را مدیریت کنند. تا قبل از خروج آمریکا از برجام، جامعه جهانی از آمریکا می‌خواست به تعهدات خود در قبال برجام پایبند باشد، اما پس از خروج آمریکا از برجام سطح این مطالبات روز به روز تقلیل یافت و از مطالبه‌گری برای عدم وضع تحریم علیه ایران به مطالبه‌گری برای اعطای معافیت به مشتریان نفت ایران رسید.

اکنون آمریکا به‌دنبال این است که جامعه جهانی تنها به اینکه جنگی بین آمریکا و ایران رخ ندهد، راضی شود، به‌عبارتی آمریکا می‌خواهد سقف مطالبات جامعه جهانی از خود را به‌حدی تقلیل دهد که تنها با چشم‌پوشی کردن از جنگی که اساسا قرار نبوده است اتفاق بیفتد، به یک قهرمان بدل شود.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی
شب گذشته هزاران نفر از هواداران رهبر جریان صدر با برپایی تظاهرات گسترده در بغداد با بروز درگیری احتمالی در منطقه مخالفت کردند.

فرارو-هزاران نفر از طرفداران مقتدی صدر رهبر جنبش صدر با تجمع در بغداد با بروز جنگ منطقه‌ای از سوی آمریکا و کشیده شدن آن به عراق مخالفت کردند.

‌به گزارش فرارو، طرفداران صدر با هشتگ «#نه_به_جنگ» به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در خیابان‌ها حضور یافتند تا با بروز درگیری احتمالی در منطقه مخالفت کنند.

این تظاهرات چند ساعت پس از آن برگزار شد که خطیب جمعه نجف اشرف تاکید کرد؛ عراق دیگر محلی برای بازگشت اشغال گران آمریکا و یا تعدی به ایران از طریق خاک این کشور نخواهد شد.

در همین حال دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که ۱۵۰۰ نیروی نظامی به خاورمیانه می‌فرستد که هدف از اعزام آنها عمدتا حفاظتی است.

سی ان ان نیز ساعاتی پیش به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد که ترامپ با اعزام تجهیزات و نیروهای نظامی بیشتر به خاورمیانه موافقت کرده است.

این تجهیزات شامل باتری‌های سامانه موشکی پاتریوت، هواپیمای شناسایی و نیروهای ضروری برای ایجاد بازدارندگی در مقابل آن چیزی است که پنتاگون تهدید فزاینده ایران می‌نامد.

(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 8(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 9(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 10(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 11(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 12(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 13(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 14(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 15(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 16(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 17(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 18(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 19(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 20(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 21(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 22(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 23(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 24(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 25(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 26(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 27(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 28(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 29(تصاویر) #نه_به_جنگ هواداران مقتدی صدر به زبان فارسی - 30

خواندن خبر در سایت منبع

تصویر ماهواره‌ای مورد ادعای آمریکا درباره نزدیک بودن جنگ در منطقه! (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
تصویر ماهواره‌ای مورد ادعای آمریکا درباره نزدیک بودن جنگ در منطقه! (+عکس)
ادعاهای دولت ترامپ درباره آماده شدن ایران برای انجام اقدامات نظامی علیه آمریکا و متحدانش در منطقه، بسیاری از متحدان آمریکا و مخالفان دولت ترامپ را در داخل آمریکا متقاعد نکرده است.

بیش از ۳ هفته از غوغای مقامات سیاسی و نظامی آمریکا درباره آماده شدن ایران برای حمله به منافع ایالات متحده آمریکا و متحدانش در منطقه می‌گذرد و همچنان این موضوع در کانون توجه رسانه‌ها و محافل سیاسی در آمریکا و جهان است.

به گزارش عصرایران، مقامات ایالات متحده آمریکا درست از زمان پایان یافتن ارایه معافیت تحریمی به خریداران نفت ایران، بازی جدیدی را شروع کردند که نقطه کانونی آن تلاش برای ایجاد هراس و تنش در منطقه با ادعای آماده شدن ایران برای حمله به منافع آمریکا و متحدانش است.

در این میان چند حادثه مشکوک نیز به وقوع پیوست از جمله حمله به ۴ نفتکش در بندر فجیره امارات متحده عربی و حمله راکتی هفته گذشته به ۱ کیلومتری ساختمان سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد.

علاوه بر اینها مقامات آمریکا و برخی کشورهای عربی منطقه تلاش کردند حمله پهپادی گروه انصارالله یمن به تاسیسات نفتی سعودی را نیز به ایران ارتباط داده و این گونه وانمود کنند که ایران در صدد تحریک آغاز یک جنگ است.

حضور سه‌شنبه هفته گذشته برخی مقامات دولت ترامپ در کنگره آمریکا برای تشریح تهدید ایران نیز در عمل منجر به قانع شدن شمار زیادی از سناتورها و نمایندگان دموکرات کنگره درباره فوریت و جدیت تهدیدات ناشی از ایران نشد.

برخی مقاماتی که در نشست‌های کنگره شرکت داشتند به رسانه‌های آمریکایی گفتند که شاکله استدلال‌ مقامات دولت ترامپ – از جمله پمپئو- درباره نشانه‌هایی که آنها را به تهدید آمیز بودن فعالیت‌های ایران مجاب کرده عبارتند از:

1-پیغام ادعایی که گفته می‌شود سردار قاسم سلیمانی به شبه نظامیان شیعی در عراق درباره آماده باش برای حمله به منافع آمریکا داده است.

2-ادعای برنامه ریزی ایران برای هدف قرار دادن کشتیرانی تجاری در منطقه با مانور دادن روی ماجرای فجیره.

3-تصاویر ماهواره‌ای از ادعای بارگیری موشک‌های بالستیک کوتاه برد روی قایق‌های کوچک در بندر جاسک ایران.

همه این علایم و نشانه‌های ادعایی آمریکا به روز دوم ماه می؛ یعنی روز پایان یافتن معافیت‌های خرید نفت ایران، برمی‌گردد و تهدیدات سابق مقامات سیاسی و نظامی ایران مبنی بر ممکن نبودن صفر کردن صادرات نفت ایران و صادر نشدن نفت از منطقه در صورت صفر شدن صادرات نفت ایران و … نیز به عنوان مستندات پیش‌زمینه‌ای این نشانه‌های ادعایی، مطرح می‌شود.

از سوی دیگر و در واکنش به این خبرسازی‌ها و جنگ روانی، مقامات واشنگتن طی ۳ هفته گذشته به طور مداوم از افزایش شمار نیروها و جنگ افزارهای خود در منطقه سخن می‌گویند؛ به گونه‌ای که افکار عمومی را به این باور برسانند که برخورد نظامی قریب‌الوقوعی در منطقه محتمل است.

اعزام ناو هواپیمابر «آبراهام لینکن» به منطقه با آب و تاب فراوان به تحرکات منتسب شده به ایران نسبت داده شد و اخیرا – دیروز- نیز ترامپ اعلام کرد ۱۵۰۰ نیروی جدید به منطقه اعزام می‌کند.

ارتباط دادن اعزام ناو لینکلن به منطقه به تهدیدات ادعایی ایران در حالی است که طبق اعلام بسیاری از رسانه‌ها در آمریکا اعزام این ناو به خلیج فارس ارتباطی به مسایل اخیر ندارد و از ماه‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود.

از نظر گروهی از تحلیلگران در ایران و نیز غالب مقامات جمهوری اسلامی ایران که طی روزها و هفته‌های گذشته اظهارنظر کرده‌اند، اقدامات اخیر آمریکا همه در قالب جنگ روانی و برای ایجاد جو هراس در منطقه است.

اخیرا نیز کاشف به عمل آمده که ترامپ به بهانه آنچه که تهدیدات ایران می‌خوانند در همین «بلبشوی خبری جنگ در منطقه» به صورت «بی سروصدا» کنگره آمریکا را بابت فروش ۸ میلیارد دلار اسلحه به عربستان سعودی دور زده است.

وب سایت خبری "دیلی بیست " آمریکا با دسترسی به تصاویرماهواره‌ای مورد ادعای مقامات دولت ترامپ از آنچه که بارگیری «موشک‌های بالستیک کوتاه برد» روی قایق‌های کوچک در تاریخ ۲ ماه می‌ (۲۳ روز پیش) در بندر جاسک ایران می‌خوانند، این تصاویر را غیرگویا و مبهم توصیف کرده است.

تصویر ماهواره‌ای از بندر جاسک به تاریخ ۲ می‌۲۰۱۹ (۲۳ روز پیش)

تصویر ماهواره‌ای مورد ادعای آمریکا درباره نزدیک بودن جنگ در منطقه! (+عکس) - 19

این اظهار نظر برخی کارشناسان آمریکایی است که با «دیلی بیست» درباره این تصویر ماهواره‌ای گفتگو کرده‌اند.

بسیاری از این کارشناسان اساسا بر این باورند که هنوز نشانه‌هایی از قابل انجام بودن شلیک موشک بالستیک از روی قایق‌های کوچک را در مقام عمل ندیده‌اند؛ برخی نیز می‌گویند تصاویر به قدری کوچک است که معلوم نیست آن کامیون‌ها و کانتینرهای ادعایی در حال خالی کردن چه باری روی قایق‌ها هستند.

بسیاری از منتقدان دولت ترامپ نیز در داخل آمریکا طی روزهای گذشته این بحث را مطرح می‌کنند که فعالیت هایی که دولت ترامپ مدعی است اقدامات تحریک کننده ایران برای آغاز یک جنگ است، اساسا اقدامات واکنشی و احتیاطی ایران در برابر اقدامات و اظهارات تنش‌زای اخیر مقامات آمریکای ترامپ است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رجانیوزرجانیوز1 روز قبل
داعش با اجرای حمله‌ای در شهر کرکوک در شمال عراق ۳ شهروند عراقی را به قتل رساند. داعش با اجرای حمله‌ای در شهر کرکوک در شمال عراق ۳ شهروند عراقی را به قتل رساند. خبرنگاری در عراق سه شنبه شب گزارش داد: تروریست‌های داعش با حمله به روستای الوردیه در منطقه العباسی شهر کرکوک ۳ نفر از مردم این روستا را به قتل رساندند. اجساد کشته‌ها به پزشکی قانونی منتقل شد و نیروهای امنیتی تحقیقات خود را برای یافتن تروریست‌ها آغاز کرده‌اند. تروریست‌های داعش هر چند وقت یک بار حملاتی را در مناطق امن عراق آغاز و در این حملات به مردم عادی و نیروهای امنیتی حمله می‌کنند که این حملات معمولا تلفاتی بر جای می‌گذارد.
جام نیوزجام نیوز18 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام نیوز، تاکنون ارقام متفاوتی در خصوص میزان اموالی که خاندان پهلوی هنگام فرار از کشور در سال ۵۷ با خود خارج کرده است منتشر شده است. با این وجود نشریه آمریکایی فانشنال تایمز در سال ۹۱ طی گزارشی به مناسبت قیام‌های موجود در کشور‌های عربی علیه دیکتاتورها، میزان دارایی‌های خارج شده از سوی دیکتاتور‌های فراری از کشور‌های مختلف را بررسی و اعلام کرد محمدرضا پهلوی، شاه مخلوع ایران ۳۵ میلیارد دلار دارایی از ایران خارج کرده‌است. در خصوص ثروت بی حد و اندازه خاندان پهلوی در زمان سلطنت نیز روایت‌های متفاوتی بیان شده است اما یکی از کاربران توئیتر بخشی از کتاب جان فوران، جامعه شناس آمریکایی را در خصوص دارایی‌های افسانه‌ای خاندان پهلوی منتشر کرده است. فوران می‌نویسد: «خانواده ۶۳نفره سلطنتی بین ۵تا۲۰ میلیارد دلار سرمایه داشتند که برابر یک پنجم کل دارایی‌های خصوصی کشور بوده! شامل سهام ۲۷۰ کمپانی کشاورزی، ساختمان‌سازی، هتل‌داری، خودروسازی، بیمه، انتشارات و نساجی.» به نظر می‌رسد این حجم از دارایی در زمان حکومت و خروج آن پس از فرار از کشور باعث شده تا کماکان بعد از گذشت ۴ دهه از ینگه دنیا رویای براندازی را در سر خود بپرورانند!
عصر ایرانعصر ایران3 ساعت قبل
: اگر دوستان بگذارند کار می‌کنم و ان‌شاء الله از عهده دشمنان بر می‌آییم. وزیر نفت با اشاره به حواشی اخیر درباره تداوم مسئولیتش گفت: ‌به امید خدا جا نمی‌زنم، اگر این دوستان وقت مرا نگیرند. زنگنه: بر دشمنان غلبه می‌کنیمبه گزارش فارس، ‌ بیژن زنگنه وزیر نفت صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت، با اشاره به حواشی اخیر درباره تداوم مسئولیتش اظهار کرد: اگر دوستان بگذارند کار می‌کنم و ان‌شاء الله از عهده دشمنان بر می‌آییم. وی ادامه داد: ‌ به امید خدا جا نمی‌زنم؛ اگر این دوستان وقت مرا نگیرند، بر دشمنان غلبه می‌کنیم.

گردهمایی احزاب یمنی در محکومیت معامله قرن

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از صنعا، همزمان با نشست بحرین، دفتر سیاسی انصار ا … و احزاب یمنی، در گردهمایی، هدف از معامله قرن را نابودی آرمان و حقوق ملت فلسطین دانستند و شرکت کنندگان در نشست منامه را خائنان به حقوق شهروندان فلسطینی معرفی کردند. عبدالملک الحجری فعال سیاسی گفت: ما به نمایندگی از احزاب سیاسی یمن بار دیگر حمایت خود را از ملت فلسطین اعلام و در جهت آگاه سازی مردم به اهداف شوم دشمن تلاش می‌کنیم. صلاح ابوشعر فعال سیاسی می‌گوید: ملت‌های مسلمان هرگز نمی‌پذیرند قدس را بفروشند، ما از فلسطین و قدس نمیگذریم. حزام الاسد عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله گفت: شمار زیادی از حکام و رژیم‌های عربی در برابر طرح معامله قرن سکوت کردند، اما قطعا سرانجام آن شکست خواهد بود. مصاحبه‌ها:۱- عبدالملک الحجری - فعال سیاسی:۲- صلاح ابوشعر - فعال سیاسی۳- حزام الاسد - عضو دفتر سیاسی جنبش انصار ا …۴- عبدالکریم الوشلی - فعال رسانه‌ای:
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین17 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز- بر اساس آئین نامه جدید مصوبه هیئت وزیران در دوازدهم خرداد سال جاری، ۱۲ کارگروه تخصصی زیر مجموعه شورای برنامه ریزی استان‌ها از جمله خوزستان در چهار گروه تخصصی ادغام شده است. وی افزود: روند جدید باید به نحوی باشد که موارد کارشناسی شده وارد شورای برنامه ریزی شوند تا بعد از آن تصمیمات مقتضی گرفته شود. به همین منظور در کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری دارای، کمیته تخصصی اقتصادی، کمیته تخصصی اشتغال و کمیته تخصصی سرمایه گذاری و مشارکت‌های عمومی-خصوصی تشکیل شده است. همچنین در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده نیز کمیته تخصصی اجتماعی-فرهنگی، کمیته تخصصی سلامت و کمیته تخصصی زنان و خانواده تشکیل شد. علاوه بر این کمیته تخصصی آموزش و پژوهش و کمیته تخصصی فناوری و نوآوری در ذیل کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری ایجاد شد.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
نماینده نخست وزیر اتیوپی جمعه گذشته با سفر به خارطوم، طرحی را در خصوص مهم‌ترین محور اختلاف معارضان با شورای نظامی ارائه داد. آدیس آبابا پیشنهاد کرده بود که شورای حاکمیتی متشکل از ۱۵ نفر باشد که ۷ نظامی و۷ غیر نظامی در آن عضویت داشته و ریاست این شورا نیز دوره‌ای باشد. شورای نظامی در واکنش به این طرح اعلام کرد ما هنوز درباره تعداد اعضای شورای حاکمیتی با معارضان به توافقی نرسیده‌ایم. شما می‌دانید ائتلاف آزادی و تغییر تنها سلاحش نافرمانی مدنی و اعتراضات مسالمت آمیز است، اما شورای نظامی سلاح دارد و می‌تواند اقدامات امنیتی انجام دهد. صادق المهدی با بیان اینکه سودان در وضعیت خطرناکی قرار دارد، گفت: بوکو حرام (گروه تروریستی وابسته طالبان مستقر در نیجریه) از سودان زیاد دور نیست.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری1 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری3 ساعت قبل

کاهش تعهدات برجامی ایران و برگزاری نشست این کمیسیون

خبری3 ساعت قبل

سردردهای عصبی خود را اینگونه پیشگیری و درمان کنید

اقتصادنیوز6 دقیقه قبل

تشریح جزئیات پرداخت وام اجاره مسکن توسط وزیر اقتصاد

اقتصادنیوز7 دقیقه قبل

افزایش ثبات بازار سهام در پی راه‌اندازی فروش تعهدی/ سازمان بورس به دنبال تکمیل ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه

اقتصاد آنلاین8 دقیقه قبل

دریافت سه جایزه از جشنواره آمریکایی

سینماپرس8 دقیقه قبل

تنها با مجاهدت علمی می‌توان از دسیسه شیطان بزرگ رهایی یافت

مهر9 دقیقه قبل

وعده امیدوار کننده وزیر اقتصاد به مستاجران

اقتصادنیوز10 دقیقه قبل

تحریم فرماندهان سپاه ناشی از واماندگی آمریکا در برابر اقتدار ایران اسلامی است

قدس آنلاین11 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1