پسماندهایی که آب و خاک را آلوده و خساراتی جبران‌ناپذیر ایجاد می‌کنند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

پسماندهایی که آب و خاک را آلوده و خساراتی جبران‌ناپذیر ایجاد می‌کنند

روزانه ۲۰۰۰ تن زباله خانگی در سایت پسماند همدان دفن می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
روزانه ۲۰۰۰ تن زباله خانگی در سایت پسماند همدان دفن می‌شود
همدان - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان گفت: روزانه ۲ هزار تن زباله خانگی در ۴۵ هکتار سایت پسماند همدان واقع در پشت محوطه پلیس راه همدان - تهران دفن می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمودرضا عراقی پیش از ظهر شنبه در جلسه کارگروه پسماند بابیان اینکه شهرداران باید از تکنولوژی‌های نو در بازیافت زباله و نخاله‌های ساختمانی استفاده کنند، گفت: نباید تمرکز بر افزایش مساحت سایت‌های دفن پسماند باشد.

عراقی اظهار کرد: روزانه ۲ هزار تن زباله خانگی در ۴۵ هکتار سایت پسماند همدان واقع در پشت محوطه پلیس راه همدان-تهران دفن می‌شود و افزایش سایت پسماند به ۲۵۰ هکتار که شهرداری همدان متقاضی آن است نیاز به ارزیابی و بررسی بیشتر دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان در خصوص معضل رهاسازی نخاله‌های ساختمانی در حریم راه‌ها و تعیین مکان برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی نیز عنوان کرد: شهرداری‌ها ملزم به مطالعه علمی برای تعیین محل دفن نخاله‌های ساختمانی هستند و اداره کل حمل و نقل و پایانه‌ها در ارتباط با حریم راه باید کنترل لازم را انجام دهد.

وی با بیان اینکه در محوطه راه‌ها، مجتمع‌های بین راهی مکلف هستند زباله‌های اطراف مجتمع را جمع آوری کنند و شهرداری‌ها مسئولیت پاکسازی راه‌های حریم شهر را دارند، گفت: در خارج از حریم شهر این مسئولیت با بخشداری‌ها است و دستگاه‌های ذیربط موظف هستند نسبت به ساماندهی پسماند و نخاله‌های ساختمانی و بیمارستانی نیز تمهیدات لازم را اعمال کنند.

عراقی بیان کرد: معضل کیسه‌های پلاستیکی حریم راه‌های مواصلاتی استان همدان با انجام مراسم داوطلبانه پاکسازی‌های مقطعی حل نمی‌شود و آموزش و راهکارهای قانونی و داشتن برنامه و تخصیص اعتبار به برنامه‌های مصوب در سال جاری امکان پذیر است.

وی خواستار استفاده از پتانسیل جمعی برای جمع آوری کیسه‌های پلاستیکی حاشیه جاده‌های استان همدان از جمله زندانیان، سربازان، بسیج سازندگی و سازمان‌های مردم نهاد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان تاکید کرد: فرمانداران باید کار گروه مدیریت پسماند شهرستانی را با جدیت و به طور منظم برگزار و هماهنگی لازم را در این خصوص انجام دهند و سازمان محیط زیست نظارت بیشتری بر مدیریت پسماند اعمال کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر امروز برای پسماند کاری نکنیم فردا به معضل بزرگی تبدیل می‌شود و باید جدی‌تر از قبل جلسات کارگروه پسماند استان همدان دنبال شود.

خواندن خبر در سایت منبع

تبریززیزتیغ پسماندهای بیمارستانی/ تولیدروزانه ۵/ ۱۰ تن زباله خطرناک

آناجخبرگزاری آناج
تبریززیزتیغ پسماندهای بیمارستانی/ تولیدروزانه ۵/ ۱۰ تن زباله خطرناک
۹بیمارستان تبریز به خاطر نحوه دفع پسماند‌های پزشکی شان از سوی سازمان محیط‌زیست استان اعلام تخلف شده و این بیمارستان‌ها به مراجع قضائی معرفی شده‌اند.

به گزارش آناج، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از منابع تولید زباله در شهر‌ها هستند که بخش زیادی از مواد زاید تولیدی آن‌ها را زباله‌های مخاطره آمیز تشکیل می‌دهد. عدم توجه به کنترل زباله‌های بیمارستانی نه تنها سلامت بیماران و کارکنان این مراکز را به خطر می‌اندازد بلکه موجب آلودگی نگران کننده محیط‌زیست می‌شود و می‌توانند از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم منجر به آلودگی خاک، آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی شوند و تهدیدی برای سلامت جامعه باشند. به همین جهت نحوه مدیریت صحیح پسماند‌های بیمارستانی از اهمیت بسیار بالایی برای جوامع برخوردار است. در ایران به‌رغم آن که چندین نهاد و دستگاه دولتی و نظارتی درگیر این موضوع هستند ولی هنوز راهی درست، علمی و اصولی برای برون رفت از وضعیت نامطلوب بهداشتی دفع این گونه زباله‌ها در کشور پیدا نشده است. حالا مدتی است که خبر‌های نگران کننده‌ای از بیمارستان‌های تبریز به گوش می‌رسد. اخباری که حکایت از وضعیت نامناسب دفع پسماند در آن‌ها دارد. البته در همین راستا و در رابطه با ۹ بیمارستان تبریز به خاطر نحوه دفع پسماند‌های پزشکی شان از سوی سازمان محیط‌زیست استان اعلام تخلف شده و این بیمارستان‌ها به مراجع قضائی معرفی شده‌اند.

پسماند بیمارستانی به کلیه پسماند‌های عفونی و زیان‌آور ناشی از بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و مراکز مشابه گفته می‌شود که به دلیل بالا بودن دست‌کم یکی از خواص خطرناک از قبیل: سمی بودن، بیماری‌زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن، به مراقبت ویژه نیاز دارند. پسماند‌های بیمارستانی احتمال آلوده شدن با میکروب و در نتیجه خطرناک شدن را دارند بنابر این هیچ یک از پسماند‌های بیمارستانی عادی تلقی نمی‌شوند و حتی بخشی از آن جزو پسماند ویژه قرار می‌گیرد. نکته حائز اهمیت این است که برای مدیریت پسماند‌های عفونی نمی‌توان با آن مشابه سایر پسماند‌های بیمارستانی برخورد کرد و لازم است برای مدیریت آن تدابیر خاصی در نظر گرفته شود. معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان شرقی در مورد میزان پسماند‌های تولید شده در بیمارستان‌های استان به تفکیک انواع زباله‌های بیمارستانی می‌گوید: «میزان زباله‌های شبه خانگی تولیدی در بیمارستان‌های استان روزانه ۵/ ۱۰ تن است؛ باید اضافه کنم که پسماند‌های شبه خانگی می‌تواند کاغذ و مقوای بسته‌بندی یک نوع دارو، بسته بندی نوعی دستگاه و در مجموع زباله‌هایی باشد که در بیمارستان به بهانه‌های مختلف تولید می‌شوند، اما خطر عفونی ندارند. میزان پسماند‌های عفونی در استان روزانه ۵ هزار و ۷۰۰ کیلو، پسماند‌های تیز و برنده ۸۷ کیلو و پسماند‌های شیمیایی ۳۴ کیلو به صورت روزانه است.» حسن عباس‌نژاد با اشاره به تعداد بیمارستان‌هایی که در آذربایجان شرقی مجهز به سیستم بی‌خطرسازی پسماند‌های بیمارستانی هستند، ادامه می‌دهد: «هم اکنون ۴۹ بیمارستان فعال در استان وجود دارد که تعداد بیمارستان‌های مجهز به سیستم بی‌خطرسازی ۴۳ مورد است و شش بیمارستان در زمینه بی‌خطرسازی پسماند‌های خود با مشکل مواجه هستند. در این ۴۳ بیمارستان، ۲۳ دستگاه اتوکلاو، ۱۸ دستگاه هیدروکلاو، ۱۲ دستگاه ماکروویو، ۳۷ دستگاه با روش شیمیایی و ۱۰ دستگاه با روش‌های دیگر به بی‌خطرسازی پسماند‌های بیمارستان می‌پردازند.»

یک‌ماه فرصت برای رفع مشکلات

بر اساس آمار‌های جهانی بین ۱۰ تا ۵۲ درصد زباله‌های بیمارستانی عفونی هستند. زباله‌هایی که بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت بسیار خطرناک هستند و حتی در صورت بازیافت نیز ممکن است باعث انتقال بیماری‌های واگیردار شوند. بر اساس آمار‌ها حدود ۲۱ میلیون نفر دچار هپاتیت «ب»، ۲ میلیون نفر هپاتیت «سی» و حدود ۲۶۰ هزار بیمار دچار HIV در جهان، بر اثر برخورد سهوی با زباله‌های عفونی بیمار شده‌اند. معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان شرقی می‌گوید: در شهر تبریز ۲۲ بیمارستان داریم که در طول سال گذشته بررسی‌های لازم برای دفع استاندارد پسماند در این بیمارستان‌ها صورت گرفت که به تعدادی از آن‌ها که مشکل داشتند، تذکراتی داده شد که برخی اقدام به اصلاح روند خود کردند، اما در نهایت در سه ماهه چهارم سال گذشته ۹ بیمارستان را به دستگاه قضائی معرفی کردیم. بعد دادگستری، مسئولان بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی را احضار کرده و از آنان توضیح خواسته است که یکی از بیمارستان‌های متخلف در این مدت اقدام به اصلاح ساختار بی‌خطر‌سازی پسماند‌ها کرده، اما مشکل هشت بیمارستان هم اکنون نیز باقی است که دانشگاه علوم پزشکی متعهد شده تا آخر خرداد، مشکلات موجود در این بیمارستان‌ها را برطرف خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

تذکر به وزیر صمت و سازمان محیط‌زیست در خصوص انتقال پسماند پتروشیمی به گیلان

فارسخبرگزاری فارس
تذکر به وزیر صمت و سازمان محیط‌زیست در خصوص انتقال پسماند پتروشیمی به گیلان
عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با تأکید بر اینکه برای احقاق حق گیلان و جلوگیری از انتقال پسماند پتروشیمی به این استان کوتاه نخواهیم آمد گفت: در اولین فرصت تذکر جدی را به سازمان محیط‌زیست و وزیر صنعت، معدن تجارت برای چرایی صدور مجوز در گیلان خواهم داد که آنان باید پاسخ درست و دقیق دهند.

مهرداد لاهوتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لنگرود با اشاره به انتقال پسماند پتروشیمی از جنوب کشور به گیلان اظهار کرد: استان گیلان مشکلات پسماند تقریبا زیادی دارد و ‌انتقال این پسماند به استان گیلان قطعا مشکلاتی را به لحاظ زیست‌محیطی برای مردم ایجاد می‌کند.

وی با تأکید بر لزوم توجه مسؤولین محیط‌زیست به مسئله انتقال پسماند پتروشیمی به استان گیلان گفت: در این خصوص با سازمان محیط‌زیست مکاتباتی را انجام داده و به گفته رئیس سازمان محیط‌زیست انتقال این پسماند به گیلان ازنظر زیست‌محیطی مشکلی ایجاد نمی‌کند که برای ما غیرقابل‌باور و قابل‌پیگیری است.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با اذعان به اینکه مجوز انتقال پسماند پتروشیمی به چهار استان کشور صادرشده است افزود: پسماند پتروشیمی به استان‌های اراک، قزوین، گیلان و یک استان دیگر انتقال داده می‌شود و فردی در لوشان مجوز تبدیل بازیافت این پسماند را بر عهده دارد.

لاهوتی از پیگیری دلیل صدور مجوز برای انتقال پسماند پتروشیمی به استان گیلان خبر داد و تصریح کرد: این انتقال برای بنده ابهامات زیادی دارد زیرا اگر این پسماند برای مردم و زیست محیط مشکلی ایجاد نمی‌کرد چرا باید این‌همه هزینه انتقال پسماند از خوزستان به استان گیلان داده شود و پس از بازیافت در این استان، به فروش برسد.

وی با تأکید بر اینکه برای احقاق حق استان گیلان و جلوگیری از انتقال پسماند پتروشیمی به این استان کوتاه نخواهیم آمد بیان کرد: اگر بازیافت پسماند پتروشیمی برای سلامتی مردم و زیست‌محیطی ضرری نداشت باید در همان استان خوزستان این کار انجام می‌شد نه اینکه به استان‌ گیلان انتقال داده شود و برای این استان مشکل ایجاد کند‌.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست باید این موضوع را جدی بگیرند گفت: این موضوع ابهامات زیادی دارد و عقل و منطق این است که پسماند در همان استان تبدیل شود و در اولین فرصت تذکر جدی را به سازمان محیط‌زیست و وزیر صنعت، معدن تجارت برای چرایی صدور مجوز در گیلان خواهم داد که آنان باید پاسخ درست و دقیق دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سحر تاجبخش در نشست خبری با رسانه‌ها با اشاره به اینکه شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی (WMO) متشکل از نمایندگان کشور‌های مناطق شش گانه WMO است و در آن تمام مستندات و مصوبات این سازمان نهایی می‌شود گفت: از مجموع ۱۹۴ عضو این سازمان جهانی، تنها ۲۷ کشور دارای نماینده در شورای اجرایی هستند و ایران پس از ۱۵ سال توانست با شکست نماینده عربستان سعودی در این اجلاس، با اخذ اکثریت اعضا به عضویت این شورا درآید. وی افزود: منطقه ۲ این شورا که اکثریت کشور‌های آسیایی را در برمی گیرد ۶ صندلی در شورای اجرایی دارد که یک صندلی برای رئیس گروه (امارات متحده عربی در حال حاضر) و ۵ صندلی برای سایر نامزدهاست. تاجبخش افزود: از منطقه ۲، کشور‌های ایران، عربستان، هند، چین، ژاپن و کره جنوبی کاندید شده بودند که پس از مذاکرات سنگین و بدون توافق، هر ۶ کشور برای رأی‌گیری به مجمع (فروم) اصلی رفتند. وی تصریح کرد: یکی از شروط موفقیت در این انتخابات، مشارکت مالی و کاری با سازمان جهانی هواشناسی است و موفقیت ایران مقابل عربستان، با حمایت مسئولان وزارت راه و شهرسازی ممکن شد. رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه در دوره حضور ایران در شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی تلاش می‌کنیم موقعیت ایران را در سطح جهان ارتقا دهیم گفت: یکی از این کارها، ارتقا و گسترش مرکز آموزش منطقه‌ای ایران است که در سال‌های گذشته به عنوان یکی از ۱۷ مرکز نماینده سازمان جهانی هواشناسی عمل کرده است، اما در این دوره تلاش می‌کنیم این مرکز فعالیت بیشتری داشته باشد.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
در حالیکه این میزان تخریب از اراضی مشجر و باغات در شهر تهران تنها یک درصد از منابع درآمد شهرداری را تامین کرده است. صدراعظم نوری رویکرد‌های شورای شهر را در دوره جدید در خصوص باغات و حفظ و صیانت از آن‌ها رویکردی مثبت ارزیابی کرد و توضیح داد: لغو مصوبه برج- باغ، کاری ارزشمند بود که توسط شورای شهر تهران انجام شد. همچنین پیشنهادی که از سوی شورای شهر تهران به شورای عالی شهرسازی و معماری آمده است حاوی این ویژگی‌ها است که به رغم فشار‌ها و مشکلاتی که وجود دارد، باقیمانده آنچه که به عنوان ذخیره گاه شهر تهران است حفظ شوند. عضو شورای شهر تهران، تصریح کرد: پیشنهاد‌های شورای شهر تهران در خصوص صیانت و حفاظت از باغات کاملا عملیاتی و اجرایی است و می‌تواند در صورت اجرا و تحقق به حفظ باغات باقیمانده شهر تهران ختم شود. صدراعظم نوری اقدامات شهرداری تهران را در خصوص صیانت از باغات تهران، اقدامی قابل قبول و قابل دفاع برشمرد.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، امیر کریمی گفت: دعوت از اساتید بنام بین‌المللی در برنامه‌های معاونت بهداشت و درمان پیگیری می‌شود و از ۲۰ خرداد تا ۲ تیر ۱۳۹۸، پروفسور مهاجر فوق تخصص درد از کشور آلمان با حضور در بیمارستان فوق تخصصی خاتم‌الانبیا (ص) به همراه تیم پزشکی ایرانی، اقدام به ویزیت و عمل جراحی جانبازان و خانواده معظم شهدا کرد. وی افزود: ۱۸ نفر مورد عمل جراحی و بلوک عصبی قرار گرفتند و در مجموع ۵۰ نفر از خانواده معظم شهدا و جانبازان معزز ویزیت و مشاوره درمانی شدند.

۱۲ خوراکی که نباید یخ بزنند!

9+
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
فارسفارس1 روز قبل
فرمانده انتظامی پایتخت از بازداشت و عزل دو مامور کلانتری به خاطر رفتار خارج از عرف در ماجرای پارک پلیس خبر داد. به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت در واکنش به دستگیری۵ هنجارشکن در پارک پلیس تهرانپارس و فیلمی که از درگیری مامور با یکی از هنجارشکنان در فضای مجازی منتشر شد اظهار داشت: براساس تماس جمعی از شهروندان که در آن پارک مشغول تفریح بودند در ساعت ۱۶:۳۰ اول تیر مامور پلیس ۱۱۰ به محل اعزام شد. پس از حضور مامور مشخص شد که عده‌ای جوان که حالت عادی نداشتند رفتارهای هنجارشکنانه و ناشایست که غیرقابل تحمل برای خانواده‌ها بود مرتکب شده و شئونات را زیر پا گذاشتند که درنهایت طی تماس مامور جانشین کلانتری، چند نفر از ماموران به محل اعزام شدند. عالی‌ترین مقام انتظامی پایتخت تصریح کرد: با گذشت ۴۸ ساعت از ماموریت دو نفر از همکاران پلیس از جمله جانشین کلانتری و مامور از مسئولیت خود عزل شده و هم اکنون در بازداشت هستند تا به رفتار خارج از عرف آنها رسیدگی شود. عالی‌ترین مقام انتظامی پایتخت جرم ۵ دختر و پسر دستگیر شده را کشف حجاب، هنجارشکنی و برخورد توهین‌آمیز با پلیس عنوان و خاطرنشان کرد: این ۵ نفر هنوز در بازداشت پلیس هستند.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

5 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1