پسماندهایی که آب و خاک را آلوده و خساراتی جبران‌ناپذیر ایجاد می‌کنند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

پسماندهایی که آب و خاک را آلوده و خساراتی جبران‌ناپذیر ایجاد می‌کنند

روزانه ۲۰۰۰ تن زباله خانگی در سایت پسماند همدان دفن می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
روزانه ۲۰۰۰ تن زباله خانگی در سایت پسماند همدان دفن می‌شود
همدان - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان گفت: روزانه ۲ هزار تن زباله خانگی در ۴۵ هکتار سایت پسماند همدان واقع در پشت محوطه پلیس راه همدان - تهران دفن می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمودرضا عراقی پیش از ظهر شنبه در جلسه کارگروه پسماند بابیان اینکه شهرداران باید از تکنولوژی‌های نو در بازیافت زباله و نخاله‌های ساختمانی استفاده کنند، گفت: نباید تمرکز بر افزایش مساحت سایت‌های دفن پسماند باشد.

عراقی اظهار کرد: روزانه ۲ هزار تن زباله خانگی در ۴۵ هکتار سایت پسماند همدان واقع در پشت محوطه پلیس راه همدان-تهران دفن می‌شود و افزایش سایت پسماند به ۲۵۰ هکتار که شهرداری همدان متقاضی آن است نیاز به ارزیابی و بررسی بیشتر دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان در خصوص معضل رهاسازی نخاله‌های ساختمانی در حریم راه‌ها و تعیین مکان برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی نیز عنوان کرد: شهرداری‌ها ملزم به مطالعه علمی برای تعیین محل دفن نخاله‌های ساختمانی هستند و اداره کل حمل و نقل و پایانه‌ها در ارتباط با حریم راه باید کنترل لازم را انجام دهد.

وی با بیان اینکه در محوطه راه‌ها، مجتمع‌های بین راهی مکلف هستند زباله‌های اطراف مجتمع را جمع آوری کنند و شهرداری‌ها مسئولیت پاکسازی راه‌های حریم شهر را دارند، گفت: در خارج از حریم شهر این مسئولیت با بخشداری‌ها است و دستگاه‌های ذیربط موظف هستند نسبت به ساماندهی پسماند و نخاله‌های ساختمانی و بیمارستانی نیز تمهیدات لازم را اعمال کنند.

عراقی بیان کرد: معضل کیسه‌های پلاستیکی حریم راه‌های مواصلاتی استان همدان با انجام مراسم داوطلبانه پاکسازی‌های مقطعی حل نمی‌شود و آموزش و راهکارهای قانونی و داشتن برنامه و تخصیص اعتبار به برنامه‌های مصوب در سال جاری امکان پذیر است.

وی خواستار استفاده از پتانسیل جمعی برای جمع آوری کیسه‌های پلاستیکی حاشیه جاده‌های استان همدان از جمله زندانیان، سربازان، بسیج سازندگی و سازمان‌های مردم نهاد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان تاکید کرد: فرمانداران باید کار گروه مدیریت پسماند شهرستانی را با جدیت و به طور منظم برگزار و هماهنگی لازم را در این خصوص انجام دهند و سازمان محیط زیست نظارت بیشتری بر مدیریت پسماند اعمال کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر امروز برای پسماند کاری نکنیم فردا به معضل بزرگی تبدیل می‌شود و باید جدی‌تر از قبل جلسات کارگروه پسماند استان همدان دنبال شود.

خواندن خبر در سایت منبع

تبریززیزتیغ پسماندهای بیمارستانی/ تولیدروزانه ۵/ ۱۰ تن زباله خطرناک

آناجخبرگزاری آناج
تبریززیزتیغ پسماندهای بیمارستانی/ تولیدروزانه ۵/ ۱۰ تن زباله خطرناک
۹بیمارستان تبریز به خاطر نحوه دفع پسماند‌های پزشکی شان از سوی سازمان محیط‌زیست استان اعلام تخلف شده و این بیمارستان‌ها به مراجع قضائی معرفی شده‌اند.

به گزارش آناج، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از منابع تولید زباله در شهر‌ها هستند که بخش زیادی از مواد زاید تولیدی آن‌ها را زباله‌های مخاطره آمیز تشکیل می‌دهد. عدم توجه به کنترل زباله‌های بیمارستانی نه تنها سلامت بیماران و کارکنان این مراکز را به خطر می‌اندازد بلکه موجب آلودگی نگران کننده محیط‌زیست می‌شود و می‌توانند از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم منجر به آلودگی خاک، آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی شوند و تهدیدی برای سلامت جامعه باشند. به همین جهت نحوه مدیریت صحیح پسماند‌های بیمارستانی از اهمیت بسیار بالایی برای جوامع برخوردار است. در ایران به‌رغم آن که چندین نهاد و دستگاه دولتی و نظارتی درگیر این موضوع هستند ولی هنوز راهی درست، علمی و اصولی برای برون رفت از وضعیت نامطلوب بهداشتی دفع این گونه زباله‌ها در کشور پیدا نشده است. حالا مدتی است که خبر‌های نگران کننده‌ای از بیمارستان‌های تبریز به گوش می‌رسد. اخباری که حکایت از وضعیت نامناسب دفع پسماند در آن‌ها دارد. البته در همین راستا و در رابطه با ۹ بیمارستان تبریز به خاطر نحوه دفع پسماند‌های پزشکی شان از سوی سازمان محیط‌زیست استان اعلام تخلف شده و این بیمارستان‌ها به مراجع قضائی معرفی شده‌اند.

پسماند بیمارستانی به کلیه پسماند‌های عفونی و زیان‌آور ناشی از بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و مراکز مشابه گفته می‌شود که به دلیل بالا بودن دست‌کم یکی از خواص خطرناک از قبیل: سمی بودن، بیماری‌زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن، به مراقبت ویژه نیاز دارند. پسماند‌های بیمارستانی احتمال آلوده شدن با میکروب و در نتیجه خطرناک شدن را دارند بنابر این هیچ یک از پسماند‌های بیمارستانی عادی تلقی نمی‌شوند و حتی بخشی از آن جزو پسماند ویژه قرار می‌گیرد. نکته حائز اهمیت این است که برای مدیریت پسماند‌های عفونی نمی‌توان با آن مشابه سایر پسماند‌های بیمارستانی برخورد کرد و لازم است برای مدیریت آن تدابیر خاصی در نظر گرفته شود. معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان شرقی در مورد میزان پسماند‌های تولید شده در بیمارستان‌های استان به تفکیک انواع زباله‌های بیمارستانی می‌گوید: «میزان زباله‌های شبه خانگی تولیدی در بیمارستان‌های استان روزانه ۵/ ۱۰ تن است؛ باید اضافه کنم که پسماند‌های شبه خانگی می‌تواند کاغذ و مقوای بسته‌بندی یک نوع دارو، بسته بندی نوعی دستگاه و در مجموع زباله‌هایی باشد که در بیمارستان به بهانه‌های مختلف تولید می‌شوند، اما خطر عفونی ندارند. میزان پسماند‌های عفونی در استان روزانه ۵ هزار و ۷۰۰ کیلو، پسماند‌های تیز و برنده ۸۷ کیلو و پسماند‌های شیمیایی ۳۴ کیلو به صورت روزانه است.» حسن عباس‌نژاد با اشاره به تعداد بیمارستان‌هایی که در آذربایجان شرقی مجهز به سیستم بی‌خطرسازی پسماند‌های بیمارستانی هستند، ادامه می‌دهد: «هم اکنون ۴۹ بیمارستان فعال در استان وجود دارد که تعداد بیمارستان‌های مجهز به سیستم بی‌خطرسازی ۴۳ مورد است و شش بیمارستان در زمینه بی‌خطرسازی پسماند‌های خود با مشکل مواجه هستند. در این ۴۳ بیمارستان، ۲۳ دستگاه اتوکلاو، ۱۸ دستگاه هیدروکلاو، ۱۲ دستگاه ماکروویو، ۳۷ دستگاه با روش شیمیایی و ۱۰ دستگاه با روش‌های دیگر به بی‌خطرسازی پسماند‌های بیمارستان می‌پردازند.»

یک‌ماه فرصت برای رفع مشکلات

بر اساس آمار‌های جهانی بین ۱۰ تا ۵۲ درصد زباله‌های بیمارستانی عفونی هستند. زباله‌هایی که بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت بسیار خطرناک هستند و حتی در صورت بازیافت نیز ممکن است باعث انتقال بیماری‌های واگیردار شوند. بر اساس آمار‌ها حدود ۲۱ میلیون نفر دچار هپاتیت «ب»، ۲ میلیون نفر هپاتیت «سی» و حدود ۲۶۰ هزار بیمار دچار HIV در جهان، بر اثر برخورد سهوی با زباله‌های عفونی بیمار شده‌اند. معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان شرقی می‌گوید: در شهر تبریز ۲۲ بیمارستان داریم که در طول سال گذشته بررسی‌های لازم برای دفع استاندارد پسماند در این بیمارستان‌ها صورت گرفت که به تعدادی از آن‌ها که مشکل داشتند، تذکراتی داده شد که برخی اقدام به اصلاح روند خود کردند، اما در نهایت در سه ماهه چهارم سال گذشته ۹ بیمارستان را به دستگاه قضائی معرفی کردیم. بعد دادگستری، مسئولان بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی را احضار کرده و از آنان توضیح خواسته است که یکی از بیمارستان‌های متخلف در این مدت اقدام به اصلاح ساختار بی‌خطر‌سازی پسماند‌ها کرده، اما مشکل هشت بیمارستان هم اکنون نیز باقی است که دانشگاه علوم پزشکی متعهد شده تا آخر خرداد، مشکلات موجود در این بیمارستان‌ها را برطرف خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

تذکر به وزیر صمت و سازمان محیط‌زیست در خصوص انتقال پسماند پتروشیمی به گیلان

فارسخبرگزاری فارس
تذکر به وزیر صمت و سازمان محیط‌زیست در خصوص انتقال پسماند پتروشیمی به گیلان
عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با تأکید بر اینکه برای احقاق حق گیلان و جلوگیری از انتقال پسماند پتروشیمی به این استان کوتاه نخواهیم آمد گفت: در اولین فرصت تذکر جدی را به سازمان محیط‌زیست و وزیر صنعت، معدن تجارت برای چرایی صدور مجوز در گیلان خواهم داد که آنان باید پاسخ درست و دقیق دهند.

مهرداد لاهوتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لنگرود با اشاره به انتقال پسماند پتروشیمی از جنوب کشور به گیلان اظهار کرد: استان گیلان مشکلات پسماند تقریبا زیادی دارد و ‌انتقال این پسماند به استان گیلان قطعا مشکلاتی را به لحاظ زیست‌محیطی برای مردم ایجاد می‌کند.

وی با تأکید بر لزوم توجه مسؤولین محیط‌زیست به مسئله انتقال پسماند پتروشیمی به استان گیلان گفت: در این خصوص با سازمان محیط‌زیست مکاتباتی را انجام داده و به گفته رئیس سازمان محیط‌زیست انتقال این پسماند به گیلان ازنظر زیست‌محیطی مشکلی ایجاد نمی‌کند که برای ما غیرقابل‌باور و قابل‌پیگیری است.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با اذعان به اینکه مجوز انتقال پسماند پتروشیمی به چهار استان کشور صادرشده است افزود: پسماند پتروشیمی به استان‌های اراک، قزوین، گیلان و یک استان دیگر انتقال داده می‌شود و فردی در لوشان مجوز تبدیل بازیافت این پسماند را بر عهده دارد.

لاهوتی از پیگیری دلیل صدور مجوز برای انتقال پسماند پتروشیمی به استان گیلان خبر داد و تصریح کرد: این انتقال برای بنده ابهامات زیادی دارد زیرا اگر این پسماند برای مردم و زیست محیط مشکلی ایجاد نمی‌کرد چرا باید این‌همه هزینه انتقال پسماند از خوزستان به استان گیلان داده شود و پس از بازیافت در این استان، به فروش برسد.

وی با تأکید بر اینکه برای احقاق حق استان گیلان و جلوگیری از انتقال پسماند پتروشیمی به این استان کوتاه نخواهیم آمد بیان کرد: اگر بازیافت پسماند پتروشیمی برای سلامتی مردم و زیست‌محیطی ضرری نداشت باید در همان استان خوزستان این کار انجام می‌شد نه اینکه به استان‌ گیلان انتقال داده شود و برای این استان مشکل ایجاد کند‌.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست باید این موضوع را جدی بگیرند گفت: این موضوع ابهامات زیادی دارد و عقل و منطق این است که پسماند در همان استان تبدیل شود و در اولین فرصت تذکر جدی را به سازمان محیط‌زیست و وزیر صنعت، معدن تجارت برای چرایی صدور مجوز در گیلان خواهم داد که آنان باید پاسخ درست و دقیق دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

(ویدئو) آیا شب گذشته چند پمپ بنزین‌ به آتش کشیده شد؟

فراروفرارو2 روز قبل
بعد از اعلام سهمیه‌بندی و نرخ جدید بنزین، ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی پخش و ادعا شده مربوط به آتش زدن پمپ بنزین خمینی‌شهر، بعد از اعلام وضعیت تازۀ بنزین است. ویدئوی اختصاصی و جدید ایسنا از همان پمپ بنزین نشان می‌دهد چنین اتفاقی نیفتاده و ویدئوی ادعایی، قدیمی است.

بارش برف تا سه روز آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کارشناس سازمان هواشناسی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: حداقل تا سه چهار روز آینده بارندگی در نوار شمالی کشور و دامنه‌های البرز ادامه خواهد داشت و دمای هوا باز هم کاهش می‌یابد. امیر سرکرده افزود: همچنان بارش در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز شامل تهران، شمال سمنان، زنجان و شمال استان‌های قزوین و البرز ادامه خواهد داشت.

ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگاران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانخبر تکمیل می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. محسن قاسمی فر - ورودی بزرگراه کردستان به سمت جنوبکد ویدیو دانلود فیلم اصلی ناهید اکبرزاده - پل پارک وی، ابتدای مدرسمیترا لبافی - خیابان سئولکد ویدیو دانلود فیلم اصلیروایت یک راننده تاکسی‌های اینترنتی از ترافیککد ویدیو دانلود فیلم اصلیامیر نوایی - بزرگراه یادگار امامکد ویدیو دانلود فیلم اصلی

بارش نخستین برف پاییزی در تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اداره کل هواشناسی استان تهران هم درباره احتمال آبگرفتگی معابر و مسیل‌ها و اختلال تردد به ویژه در نواحی کوهستانی به دلیل رخداد مه و لغزندگی هشدار داده است. امروز در بخش‌های شمالی استان (به ویژه ارتفاعات شرقی) بارش باران، برف و کاهش محسوس دما پیش بینی و توصیه شده است از تردد یا اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود و به علت کاهش محسوس دما، تمهیدات لازم صورت پذیرد. همچنین به علت احتمال ریزش سنگ و لغزندگی هم در جاده‌های کوهستانی موارد ایمنی مدنظر قرار گیرد. از سویی با ورود سامانه بارشی در استان‌های ساحلی دریای خزر کاهش دما در برخی مناطق استان‌های شمالی و ساحلی پیش بینی شده است. این هفته با کاهش ۶ تا ۱۲ درجه‌ای در برخی مناطق استان‌های شمالی کشور هم بارش برف خواهیم داشت و بارش باران در استان‌های ساحلی دریای خزر ۵۰ تا ۸۰ میلی متر خواهد بود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، نوشین سرور، ضمن اعلام این خبر، افزود: باتوجه به هشدار هواشناسی از روزهای گذشته شن و نمک در سطح بزرگراه‌های شهر پاشیده شد. با این وجود، در ساعات ابتدایی صبح امروز ترافیک سنگینی در شریان‌های اصلی به خصوص مناطق شمالی شهر تهران مشاهده شد. وی با بیان اینکه تعدادی از ماشین‌ها در مناطق شمالی شهر در برف گیر کرده‌اند، تصریح کرد: لیز خوردن ماشین‌ها و عدم استفاده از زنجیر چرخ از جمله دلایل ایجاد ترافیک سنگین امروز صبح هستند. به گفته‌ی سرور؛ تعداد تصادفات در ساعات اولیه صبح به دلیل سرعت پایین خودروها کم بود. مدیر مرکز کنترل ترافیک تهران به خودروسواران توصیه کرد که برای تردد در سطح شهر به زنجیر چرخ و تجهیزات لازم مجهز باشند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به همین علت، کاهش چربی شکم مزایای زیادی را برای سلامت انسان به همراه دارد و می‌تواند سبب طولانی‌تر شدن عمر یک فرد شود. خوردن پروتئین بیشتر یک استراتژی بلند مدت برای کاهش چربی شکمپروتئین مهم‌ترین ماده مغذی برای کاهش وزن است. پروتئین نه تنها می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک کند، بلکه می‌تواند به شما کمک می‌کند تا از کاهش وزن خود جلوگیری نمایید. ورزش در کاهش چربی شکم بسیار موثر استورزش به دلایل مختلفی برای بدن شما از اهمیت فراوانی برخوردار است. کاهش چربی یک نقطه از بدن با ورزش موضعی امکان پذیر نیست، و انجام تمرینات مداوم باعث کاهش وزن چربی موجود در ناحیه شکم خواهد شد.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری6 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برگزاری بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور27 دقیقه قبل

تاکید دکتر لاریجانی بر توسعه روابط میان دو کشور

خانه ملت28 دقیقه قبل

ایجاد بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بازی‌های رایانه‌ای

ایبنا28 دقیقه قبل

نصیرزاده: پنجره نقل‌وانتقالات‌مان باز می‌شود

مشرق‌نیوز29 دقیقه قبل

مذاکره عربستان و روسیه بر سر سامانه دفاعی اس-۴۰۰

ایلنا29 دقیقه قبل

تشدید حضور بازرسان در بازار شهرستان اسدآباد/ افزایش قیمت تخلف است

مهر30 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

15 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1