اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 5 خردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 5 خردادماه

وام مسکن کارآیی خود را از دست داده است

مهرخبرگزاری مهر
وام مسکن کارآیی خود را از دست داده است
بانک عامل حوزه مسکن به کاهش کارآیی تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم اذعان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، بانک عامل بخش مسکن در پی انتشار گزارشی با عنوان «نسخه پیچی غلط برای بازار مسکن / تشدید شکاف طبقاتی نتیجه تسهیلات شناور خرید» در ۲۸ اردیبهشت ماه امسال در خبرگزاری مهر، توضیحاتی به این شرح به دفتر خبرگزاری ارسال کرده که از نظرتان می‌گذرد:

در سال ۱۳۹۴ پس از یک دوره ثبات حدود ۵ ساله در میزان تسهیلات مسکن با معرفی صندوق پس انداز مسکن یکم، سقف تسهیلات مسکن تا ۸ برابر افزایش یافت. برای اولین بار این افزایش سقف تسهیلات بر اساس شهر محل وقوع ملک، به صورت متفاوت دیده شد تا قدرت خرید مشابهی در تمامی شهرها ایجاد شود. برخلاف آنچه قبلا تصور می‌شد این اقدام کمترین تأثیر را بر افزایش قیمت مسکن داشت و در ماه‌های متمادی افزایش قیمت مسکن حتی کمتر از افزایش نرخ تورم بود. در حال حاضر قطعا سقف‌های تسهیلاتی موجود متناسب با نیاز بازار نبوده و در حالی که شاهد افزایش بیش از دو برابری قیمت مسکن هستیم، کارایی تسهیلات فعلی کاهش یافته است و نباید انتظار داشت با این شرایط بر خروج از رکود بخش مؤثر واقع شود.

بر اساس همین نیاز، بررسی افزایش سقف تسهیلات مسکن در دستور کار این بانک قرار گرفته تا همچنان زمینه تأمین سرپناه برای گروه‌های هدف (اقشار متوسط جامعه) فراهم و قدرت خرید خانوارها حفظ شود. این افزایش در صورتی که در بستر صندوق پس انداز مسکن باشد (با توجه به تعهدی بودن حساب) نیاز به منابع خارج بانک داشته و منابع داخلی پاسخگوی این موضوع نخواهد بود. اما با استفاده از حساب ممتاز بانک مسکن که تعهدات به مراتب کمتری نسبت به صندوق دارد، می‌توان به این نیاز بازار پاسخ داد و آنچه مدنظر بانک مسکن است، بر همین زمینه استوار است.

در خصوص مطلب عنوان شده مبنی بر انحصار پرداخت تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن، لازم است یادآوری گردد که از سال ۱۳۹۴ و بر اساس مصوبه مورخ ۹۴/۰۲/۲۹ شورای پول و اعتبار، امکان اعطای تسهیلات خرید مسکن برای تمامی بانک‌ها فراهم شده، لیکن در عمل و پس از گذشت ۴ سال از مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک‌ها تمایل چندانی به اعطای تسهیلات مسکن به ویژه تسهیلات خرید مسکن ندارند. از جمله دلایل این عدم تمایل، سررسید طولانی این نوع تسهیلات بوده که برای بانک‌هایی که امکان اعطای تسهیلات در بازه زمانی به مراتب کوتاه‌تری دارند فاقد توجیه است.

در خصوص اعلام عدم امکان افزایش سقف تسهیلات مسکن در شهریورماه سال گذشته توسط مدیر امور طرح و برنامه این بانک، ذکر این مطلب ضروری است که خبر اعلامی مربوط به افزایش سقف تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم بوده است که در همین گفتار نیز بدان اشاره شد.

در خصوص اتمام طرح مسکن مهر با منابع ناشی از وصول اقساط مسکن مهر، بانک همواره خود را متعهد به تکمیل و واگذاری واحدهای مسکن مهر دانسته و تمام مساعی خود را جهت اتمام پروژه مسکن مهر به عمل آورده است. در همین راستا با شناسایی مشکلات و تکمیل زیرساخت‌ها و افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر عملا زمینه تکمیل و واگذاری بیش از ۱٫۸۲۸٫۰۰۰ واحد مسکن مهر به متقاضیان فراهم شده است.

در خصوص این مطلب که تحریک تقاضا لزوما منجر به افزایش تولید نمی‌شود، این بانک نیز بر همین اعتقاد است و باور دارد که در بحث مسکن، غفلت از هر یک از عوامل عرضه و تقاضا و تمرکز صرف بر یک بخش، منجر به شکست سیاست‌ها خواهد شد. بر همین منوال نیز بانک فقط به افزایش سقف تسهیلات خرید نپرداخته و این تسهیلات هم برای خرید و هم برای ساخت قابل استفاده است. از طرفی پیش‌تر بانک نسبت به افزایش سقف تسهیلات ساخت خود برای سازندگان صلاحیت دار اقدام کرده و در حال حاضر این امکان در شبکه بانک عملیاتی شده است. اما در بحث خرید مسکن، با توجه به دو مؤلفه عدم افزایش سقف تسهیلات خرید همپای تورم و وجود بیش از دو میلیون خانه خالی در بازار، نیاز به افزایش سقف تسهیلات مسکن بیش از پیش احساس می‌شود. لذا خواهشمند است دستور فرمائید طبق قانون مطبوعات نسبت به درج مطلب فوق الاشاره اقدام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت اجاره مسکن در برخی نقاط تهران

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
قیمت اجاره مسکن در برخی نقاط تهران
این روزها بازار اجاره مسکن گرم شده و با توجه به فصل نقل‌وانتقالات خانه، فایل‌های اجاره خانه در تهران رو به افزایش است که قیمت اجاره در برخی نقاط با جهش چشمگیری روبرو شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طی روزهای اخیر بر تعداد فایل‌های اجاری در بازار مسکن به میزان قابل ملاحظه‌ای افزوده شده است و این موضوع نشان‌دهنده روند افزایش دمای معاملات اجاره در آستانه فصل تابستان است.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال تحصیلی، زمان جست‌وجوی آپارتمان از سوی مستاجرانی که قصد جابه‌جایی دارند، فرا می‌رسد و به همین خاطر موجران هر سال از ابتدای خرداد ماه آپارتمان خود را نزد بنگاه‌های ملکی فایل می‌کنند.

به این ترتیب شروع رونق بازار اجاره را می‌توان آخرین ماه بهار اعلام کرد، هر چند با شروع تابستان این رونق سرعت می‌گیرد و از افزایش فایل به مرحله افزایش تعداد قراردادهای اجاره می‌رسد.

تحقیقات میدانی حاکی از این است که بسیاری از مستاجران که موعد قرارداد اجاره آنها فرارسیده، در صدد تمدید قرارداد هستند و انتخاب آنها پرهیز از جابه‌جایی ملکی است.

توافق با موجران می‌تواند هم برای موجر و هم برای مستاجر انتفاع داشته باشد، چراکه موجر از یکسو با مستاجری که از وی شناخت دارد، برای یک سال بعد توافق می‌کند و از طرفی مستاجر نیز از جست‌وجو در بازاری که اجاره‌بها نیز ممکن است همچون قیمت مسکن در آن سردرگم باشد، معاف می‌شود.

از طرفی هر دو طرف از پرداخت حق مشاور املاک معاف خواهند شد چراکه قرارداد معمولا با پشت‌نویسی و امضای شهود تمدید می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد اجاره‌های پیشنهادی در بازار کنونی در برخی از مناطق برخوردار و لوکس همچون سال گذشته و در مناطق متوسط با افزایش نسبت به پارسال اعلام شده است.

قیمت اجاره مسکن در برخی نقاط تهران - 7

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

وجود ۵۰۰ هزار مسکن خالی درتهران/بورس بازی زمین و مستغلات بزرگترین مانع تحولات شهری

ایسناخبرگزاری ایسنا
وجود ۵۰۰ هزار مسکن خالی درتهران/بورس بازی زمین و مستغلات بزرگترین مانع تحولات شهری
عضوهیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر طرح جامع به عنوان سند موثر و جدی برای مدیریت شهر تهران مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بیش از همه به دلیل ضعف‌های درونی خودش است گفت: سند طرح جامع به سوالات و مطالبات اصلی و واقعی شهر تهران توجه جدی ندارد. وقتی مساحت زیادی از تهران به عنوان بافت‌های فرسوده را صرفا به عنوان یک طرح موضوعی مطرح می‌کند و آن طرح موضوعی هرگز انجام نمی‌شود، این مسأله اول شهر تهران است.

به گزارش ایسنا، سید امیر منصوری عضوهیات علمی دانشگاه تهران در نشستی که با موضوع بررسی جایگاه طرح جامع در مدیریت شهری باحضور عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، مجید غمامی، کارشناس ارشد معماری و شهرسازی در گالری نظرگاه برگزار شد بابیان اینکه در جلسه‌ای که چندی پیش در شورای شهر تهران برگزار شد، تهیه‌کنندگان طرح تفصیلی اعلام کردند که سند تهیه‌شده به طور کلی کنار گذاشته شده و شهرداری به راه خودش رفته است گفت: اکنون موضوع جلسه این است که این سند تا چه اندازه در برنامه‌ریزی و تعیین خط مشی در مدیریت شهری نقش ایفا می‌کند؟.

وی ادامه داد: در زمان مدیریت شهری قالیباف، بین شورای عالی شهرسازی و معماری، وزیر راه، شهرداری تهران و کمیسیون مادۀ ۵ در عدول از طرح جامع کشمکش بود، تا جایی که شورای عالی شهرسازی بخشی از احکام طرح جامع را متوقف کرد و پای بخشنامه‌ها و مصوبات موردی به میان آمد. طرح جامع همچنین اسناد مکملی تحت عنوان طرح‌های موضعی و موضوعی داشت که این‌ها اغلب در مرحله تهیه و شروع باقی ماندند و هیچ‌وقت تهیه نشدند.

قانون بد از بی‌قانونی بهتر است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه طرح جامع، سندی است که فارغ از چیستی آن، در پروسه مدیریت شهر به‌طور جدی به بازی گرفته نشد اظهار کرد: باید بگوییم که قانون بد از بی‌قانونی بهتر است و علی‌رغم تمام انتقاداتی که به طرح جامع وجود دارد اگر مبنا قرار می‌گرفت و به جای اینکه کنار گذاشته شود، اصلاح می‌شد، شاید اکنون وضعیت مدیریت شهری ما بهتر بود.

منصوری افزود: در دوره مدیریت شهری گذشته شاهد بودیم که مرتبا پروژه‌های بزرگی تعریف می‌شد که در طرح جامع دیده نشده بود، امروز هم اگرچه شهرداری به دلیل مشکلات مالی نمی‌تواند پروژه‌های بزرگ‌مقیاس تعریف کند اما همچنان بازگشت به طرح جامع را به صورت استراتژیک و اصولی در مدیریت شهری نمی‌بینیم. در این جلسه می‌خواهیم در خصوص اینکه چه نقایصی در طرح جامع وجود دارد که مدیریت شهری را وادار به عدول از این طرح می‌کند، بحث کنیم.

منصوری ادامه داد: تصور من این است که ما علی رغم تمام مشکلاتی که به واسطه منابع مالی و یا مشکلات موجود در چارچوب تهیه طرح جامع داریم یک مشکل بزرگ دیگری هم داریم، اینکه یک زمانی وظیفه طرح جامع حل مسائل اولیه مانند ایجاد خیابان‌ها و محلات مسکونی جدید بود اما مسأله در طرح جامع ۸۶ یا بازنگری امروز آن مطالبه کیفیت است، بنابراین به تناسب تغییر زمان مطالبه‌ها نیز تغییر می‌کند در عین اینکه ما همچنان مسأله درآمد پایدار را نیز داریم. طرح جامعی که می‌دانست داشتن سند مالی محتاج یک فکر اساسی است و به آن توجهی نکرد پیشاپیش زیرآب خود را زد.

ضعف درونی طرح جامع عامل بی‌توجهی به آن

وی با بیان اینکه اگر طرح جامع به عنوان سند موثر و جدی برای مدیریت شهر تهران مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بیش از همه به دلیل ضعف‌های درونی خودش است اظهار کرد: سند طرح جامع به سوالات و مطالبات اصلی و واقعی شهر تهران توجه جدی ندارد. وقتی مساحت زیادی از تهران به عنوان بافت‌های فرسوده را صرفا به عنوان یک طرح موضوعی مطرح می‌کند و آن طرح موضوعی هرگز انجام نمی‌شود این مسأله اول شهر تهران است.

طرح جامع سندی ناقص و دوپهلو

این استاد دانشگاه اضافه کرد: نهایتا در طرح تفصیلی برای بخش‌های جدا شده شهر همان ضوابطی را تعریف می‌کنند که برای سایر نقاط در نظر گرفته است. طرح جامع در مورد دغدغه‌های تهران شعار خوبی می‌دهد اما در نهایت دست شهرداری را باز می‌گذارد تا با طرح‌های خود خواسته که در سطح مناطق تهیه می‌شود، اقدام کند. در واقع طرح جامع سندی ناقص و دوپهلو است. البته میل به اقتدار گرایی هم وجود دارد یعنی مدیران ما می‌خواهند بر اساس یافته‌های خود اقدام کنند و شهر را همانی جلوه دهند که خودشان می‌بینند و جلب نظرات کارشناسی در فرایند مدیریت شهری تهران خیلی جدی نیست و اجازه نمی‌دهند که بدنه کارشناسی با سند پیش بروند.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران دیگر سخنران این نشست با بیان اینکه اصلی‌ترین پارامترهای موجود در مدیریت شهری، نگاه به تحولات اجتماعی و تحولات کالبدی شهر است گفت: مدیریت شهری برای این تحولات حتما به یک طرح و برنامه با رویکردهای مشخص نیاز دارد. شهرداری تهران از منظر قانونی متولی نگهداشت کالبد شهر، توسعه شهر، حمایت و نظارت و پاسداشت دارایی‌های شهر، حفظ هویت شهر و مدیریت شهر است و قرار نیست به سمتی برود که چیزی از شهر بودن و دارایی‌های آن کم شود و ما برای این مهم باید رویکرد و برنامه‌ای مشخص داشته باشیم.

وی ادامه داد: در سال ۷۹ موضوع به‌روزرسانی طرح جامع مطرح شد، چراکه تحولات شهری ایجاب می‌کرد که برای راهبری شهری که با دو بخشنامه مدیریت و با رویکرد تراکم‌فروشی اداره می‌شد، افقی جدید را تبیین کرد، بنابراین شورای اول شهر تهران به این موضوع ورود کرد و سند منشور تهران نوشته شد. سپس تشکیلاتی که طرح جامع و تفصیلی را دوباره بنویسد تشکیل شد، تا سندی برای شهر تهیه شود که منافع عموم را در نظر داشته باشد و بتواند ظرف زندگی و تحولات اجتماعی شهر را مدیریت کند و در نهایت منجر به تهیه طرح جامع شد.

بورس بازی زمین و مستغلات بزرگترین مانع تحولات شهری در ایران

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: در همان زمان برای تهیه طرح جامع بضاعت جامعه مهندسی به‌کار گرفته شد و رویکرد اصلی این بود که بین منافع شهر و منافع اشخاص که مالکین هستند باید سازش ایجاد کرد چراکه بحث مالکیت زمین یکی از مهم‌ترین پارامترهای سیر تحولات شهری در ایران است، شاید بورس بازی زمین و مستغلات بزرگترین مانع تحولات شهری در ایران باشد.

گلپایگانی با اشاره به اینکه تمام این دغدغه‌ها موجب شد که یک برنامه راهبردی_ساختاری که پیش‌بینی انعطاف و تأثیرپذیری از تحولات را کرده بود تهیه شود، اظهار کرد: اینکه امروز می‌گویند آنچه که رشته بودیم پنبه شد، جای ارزیابی کارشناسانه و موشکافانه دارد، اما آیا آنچه تدوین و تصویب شد و وارد شهرداری شد بدون خدشه بود یا زمانی که به شهرداری آمد دچار خدشه شد؟.

نیازهای واقعی جامعه در طرح جامع دیده نشد

وی تصریح کرد: من بعد از مطالعات و بررسی‌های بسیار به این نتیجه رسیدم که خود طرح‌های شهری پر از کاستی بود و نیازهای واقعی جامعه در طرح جامع دیده نشده بود لذا این‌گونه نبوده که شهرداری سیر تحولات آن را دگرگون کرده باشد و البته مواردی هم وجود داشته که شهرداری تصمیمات مصوب را جابه‌جا کرده است.

طرح توسعه شهری برای مدیریت شهر کافی نیست

گلپایگانی با بیان اینکه بی‌انضباطی و بی‌نظمی شدید در تحولات و روندها در شهرداری کاملا مشهود است اظهار کرد: البته مدیریت شهری نیز برای خود استدلال‌هایی داشته که عمدتا به این موضوع برمی‌گردد که طرح‌های تهیه‌شده کفایت مدیریت شهری را برای راهبری شهر نمی‌کنند و چارچوبی که سند توسعه‌ای دارد به تنهایی نمی‌تواند بار نیازهای مدیریت شهر را بدوش بکشد و حتما هم طرح‌های جامع و تفصیلی به تنهایی نمی‌توانند سیر تحولات شهر را سازماندهی کنند. طرح‌های ما هر چقدر هم خوب باشند قوانین وساختارها در کشور ما آنقدر قدرتمند هستند که به تنهایی اجازه شکل گیری بر اساس طرح‌های از پیش اندیشیده‌شده را نمی‌دهند، بنابراین ما طرح و سند توسعه را باید مبتنی بر شناخت این واقعیت‌ها پیش ببریم. به نظر من طرح‌های توسعه‌ای که تهیه شده از منظر حقوقی و مالکیتی با واقعیت‌های جاری فاصله زیادی تا تحقق دارند.

معاون شهردار تهران تصریح کرد: کشمکش بین نهاد ناظر و مدیریت شهری نیز عمدتا به این دلیل است که نهاد ناظر، اسناد تهیه شده روی کاغذ را در نظر می‌گیرد اما نهاد مدیریت شهری به اقدامات اجرایی و عملیاتی را که در شهر با آن‌ها دست به گریبان است در نظر می‌گیرد و همچنین نیازش به تولید درآمد و تأمین هزینه‌ها از محل ساخت و ساز که هیچ  فکر قانونی دیگر برای آن نشده است.

وی ادامه داد: سازو کار قانون برای این است که بدانیم که چگونه شهر را مدیریت و هزینه‌های آن را تأمین کنیم اما قانون ما در این زمینه الکن است، به همین دلیل، نقد‌ترین روش درآمدزایی، فروش شهر و بارگذاری بیش از توان شهر است، بنابراین بخشی از اختلاف بین ناظر و مدیریت شهری به این موضوع برمی گردد، البته قبول دارم که ولنگاری در مدیریت شهری نیز وجود داشته است. بخشی از نقص موجود در سند توسعه مربوط به چارچوب قانونی است که ما برای طرح تفصیلی تعریف کردیم، بخشی هم به بضاعت مهندسی مربوط است که هنوز تا تهیه طرح‌های بی‌نقص و کامل فاصله زیادی دارد.

به گزارش ایسنا، در ادامه عبدالرضا گلپایگانی با تاکید بر اینکه طرح‌های جامع و تفصیلی بشدت نیاز به تجدید نظر و بازنگری دارند، بیان کرد: در طرح جامع آمده است که بافت فرسوده که پهنه بزرگی از تهران را در بر می‌گیرد باید نوسازی شود و سازمان نوسازی هم برای همین امر ایجاد شده است. رویکرد هم رویکرد نوسازی بود و به آن به عنوان میراث تاریخی نگاه نمی‌کرد. وارطان می‌گفت باید ایرانی‌ها را از خانه‌های تاریک و نمور بیرون بیاوریم و خانه‌هایی بسازیم که مانند اروپایی‌ها زندگی کنند و برای این نوسازی که حرف غلطی بود یک سازمان نوسازی درست کرد و برای آنکه پول سازمان نوسازی را تأمین کند، عوارض نوسازی را وضع کرد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: اگر ما همان دریافت عوارض را رعایت می‌کردیم، مشکل هزینه اداره شهر حل می‌شد اما طرح جامع ۸۶ در مورد موضوع مهم بافت‌های فرسوده خیلی بی‌رمق صحبت کرده و در مورد بافت‌های تاریخی هم حرفی ندارد و صرفا یک لکه را به عنوان بافت‌های ارزشمند تاریخی در نظر گرفته و رفتار درستی در این خصوص ندارد. در مورد بازار تهران نیز به عنوان یک طرح موضعی و بدون چارچوب‌های کلی صحبت کرده و انتظار طرح را نگفته است. در مورد سرمایه‌های طبیعی شهر نیز طرح‌های ناقص ارائه کرده است که در جایی منجر به برج باغ شد. در خصوص حمل و نقل و ایجاد پیاده راه‌ها نیز نقایصی وجود دارد، بنابراین این طرح نیاز به بازنگری دارد.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار در پایان سال ۹۷ تقریبا ۵۰ درصد هزینه‌های شهرداری از محل عوارض صدور پروانه بوده است نه فقط فروش تراکم، عوارض صدور پروانه تقریبا نزدیک ۳۰ درصد مربوط به زیربنا و ۷۰ درصد فروش تراکم که ما بسیار ارزان می‌فروشیم و این رانتی است که به مردم تهران دادیم که اقتصاد کشور ما را با خلل و خدشه مواجه کرده است.

رانت طرح جامع به مالکین زمین در تهران

گلپایگانی اضافه کرد: حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود دارد اگر هر آپارتمانی را یک میلیارد تومان در نظر بگیریم، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه در تهران قفل شده است و این رانتی است که طرح جامع برای مالکین زمین در تهران ایجاد کرد و موجب مهاجرت شهروندان به کرج، پاکدشت و … شد، چراکه این حجم سنگین پول، گرانی مسکن و آپارتمان نشینی و اجاره نشینی در تهران را به همراه داشت و این موضوع باید در طرح جامع در نظر گرفته می‌شد.

وی افزود: فرایند انتخاب مشاور و فرایند تصویب طرح که ۱۱ سال طول کشید و تغییر و تحولات شهر در آن دیده نشد، می‌گوید که ما طور دیگری باید به شهر نگاه کنیم. اکنون مطالبات همگانی نیز تغییر کرده و نظارت همگانی اجازه نمی‌دهد شهرداری هر کاری می‌خواهد انجام دهد. ضمن اینکه بازنگری طرح یک الزام قانونی است و شورای شهر ما را موظف به بازنگری کرده است.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست منصوری عضوهیات علمی دانشگاه تهران در جمع‌بندی صحبت‌های گلپایگانی گفت: ایشان می‌پذیرند که مدیریت شهر از چارچوب طرح خارج شده است و بارزترین علت آن را وجود نقایصی در طرح جامع می‌دانند که با واقعیت‌های اجرایی انطباق ندارد بنابراین مدیریت ناگزیر از خروج از طرح است و یک وجه دیگر هم موضوع درآمدی است که طرح برای گذاره‌ها و اهداف خود، درآمد بخصوصی را پیش بینی نکرده است، در حقیقت نظام مالی شهرداری، مدیریت را ناگزیر از خروج از طرح می‌کند.

شهر تهران نیازی به طرح جامع ندارد

مجید غمامی کارشناس ارشد معماری و شهرسازی نیز در ادامه با بیان این موضوع که این توهم وجود دارد که ما برای هر مشکلی باید یک طرح تهیه کنیم، گفت: قرار نیست مشکلات ما را طرح‌ها حل کنند، طرح دارو نیست. وقتی مسأله‌ای داریم ابتدا باید تشخیص دهیم که آن مسأله چیست، بعد میل و اراده حل مسأله و امکانات حل آن را بررسی و سپس برای آن، طرحی را به عنوان ابزاری برای رفع مسأله تهیه کنیم. موضوع دیگر این است که آیا همه شهرها نیاز به طرح جامع دارند؟ من معتقدم که شهر تهران نیاز به طرح جامع ندارد.

وی با اشاره به چگونگی تهیه طرح جامع شهر تهران اظهار کرد: دلیل تهیه طرح جامع رشد ناگهانی جمعیت و نیاز به ایجاد معابر و تعیین محدوده برای شهر و نیاز به الگوهای رشد و توسعه شهر است اما در تهران زمانی تصمیم به تهیه طرح گرفته شد که جمعیت بشدت افزایش یافته، محدوده شهر قبل از تهیه طرح جامع گسترش پیدا کرده بود و معابر ساخته شده بودند بنابراین مسأله شهر این موضوعات نبودند بلکه مسأله هدایت تحولات درون شهر بود، بخش‌هایی از شهر نیازمند بازسازی و بخشی نیازمند نوسازی بودند و به محض اینکه طرح جامع شروع شد ما وارد یک بازی شدیم.

این کارشناس ارشد شهر سازی با بیان اینکه امروز جایگاه طرح جامع در مدیریت تهران جایگاه دقیق و درستی است گفت: من قبول ندارم قانون بد بهتر از بی‌قانونی است بلکه من معتقدم قانون بد موجب می‌شود گمراه شویم. مهم‌ترین کار طرح جامع این بود که به شهرداری یک طرح مصوب بدهد و مدیران شهرداری نگران بودند که این طرح راهبردی - ساختاری آن را محدود کند اما طرح انعطاف‌پذیر بود.

کمک طرح جامع به تراکم فروشی

وی ادامه داد: اکنون ۳۰ سال است که شهر تهران از طریق فروش تراکم اداره می‌شود و اگر مدیریت شهری تراکم فروشی نکند هیچ کاری نمی‌تواند برای شهر انجام دهد و درآمد پایداری هم وجود ندارد بنابراین تا زمانی که تأمین هزینه اداره شهر به فروش تراکم وابسته است، دیگر طرح‌ها معنایی ندارد و طرح جامع و ضوابط پهنه بندی نیز به تراکم فروشی کمک می‌کند.

اجرای طرح جامع نفعی برای شهر نداشت

غمامی اضافه کرد: در زمان تهیه طرح شرایط به گونه‌ای بود که شهرداری‌ها مناطق این طرح را بررسی می‌کردند و اگر موردی وجود داشت که مزاحم آن‌ها بود اصلاح می‌کردند و در نهایت این طرح همان شد که شهرداری می‌خواست، بنابراین اجرای این طرح نفعی برای تهران ندارد و جایگاه طرح جامع در مدیریت شهری تهران صرفا این بود که شهرداری بگوید من طرح دارم اما اصل قضیه این است که اجرای آن روز به روز مارا به سمت نابودی می‌برد. ما یا ناگزیریم شهرمان را بفروشیم یا باید فکر دیگری برای درآمد کنیم، اگر مجبور به فروش باشیم، اصلا نیاز به طرح نیست. ما باید یک فکر اساسی کنیم وگرنه حتی نیاز به بازنگری طرح نیست.

به گزارش ایسنا، منصوری در جمع بندی سخنان غمامی گفت: ایشان در مورد علت مغفول ماندن طرح جامع تهران در جریان مدیریت شهری یک نظر قطعی و چند نظر فرعی دادند؛ نظر قاطع ایشان این است که منابع مالی علت العلل است یعنی شهرداری برای گردش کارش چاره‌ای جز تراکم فروشی و زیرپا گذاشتن طرح جامع ندارد و بقیه ماجرا ذیل این علت اصلی تغییر می‌یابد، در عین حال راجع به موضوعات دیگری مانند اینکه اقتدارگرایی طرح را از مسیر اداره شهر خارج کرد و یا انحراف طرح از مسیر با صدور بخشنامه و یا تزییناتی و تشریفاتی بودن طرح و همچنین فقدان مشروعیت فنی خود طرح مبنی بر اینکه نقطه ثابتی ندارد و در درون طرح مشکلاتی وجود دارد و در نهایت اینکه آنقدر طرح توسط مدیران دستکاری شده که از مشروعیت فنی خارج شد و اینکه طرح نه بدلیل نقص کار تهیه کنندگان بلکه بدلیل مداخله مدیران منحرف شده است، اشاره کردند، بنابراین ما با دلایل مختلفی در خصوص این سوال که چرا طرح جامع در جریان مدیریت شهر تهران خیلی مورد اعتنا قرار نمی‌گیرد رو به رو هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

رکود سنگین در انتظار بازار مسکن

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
رکود سنگین در انتظار بازار مسکن
ساعت24 -به دنبال کاهش ۳۷ درصدی معاملات، حالا آمار می‌گوید تسهیلات پرداخت شده در فروردین ماه ۱۳۹۸ برای خرید، ساخت و تعمیر مسکن در کل کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۶ درصد کاهش یافته و در این بین، تهران در خط مقدم ورود به رکود سنگین معاملات قرار دارد.

معاملات مسکن شهر تهران به عنوان شهر پیشتاز در رونق و رکود مسکن ۳۷ درصد کاهش یافته و به تبع آن کلانشهرها نیز در حال ورود به دوران رکود قرار دارند. هر چند در شهرهای کوچک هنوز جریان خرید خانه به شکل مناسب استمرار دارد اما وزن این شهرها در بازار مسکن به قدری نیست که رشد معاملات بتواند خود را در کارنامه کل بازار مسکن یا بازار پرداخت تسهیلات اعتباری منعکس کند و نشان دهد.

جدیدترین اطلاعات مالی و اعتباری درباره میزان پرداخت تسهیلات مسکن که برای ماه فروردین ۹۸ است نشان می‌دهد: در این ماه تعداد کل تسهیلاتی که به متقاضیان ساخت، خرید و تعمیر واحد مسکونی در بخش مسکن و سایر بخش‌ها پرداخت شد، ۱۵٫۸ درصد کاهش داشته است.

بانک مسکن در فروردین امسال به دلیل رکود مسکن و کاهش تقاضای دریافت انواع تسهیلات، ۱۲ هزار و ۳۹۵ فقره انواع تسهیلات به متقاضیان مانده در بازار مسکن پرداخت کرد. فروردین سال گذشته که هنوز معاملات خرید مسکن و همچنین ساخت و سازهای مسکونی رونق داشت، ۱۴ هزار و ۷۱۴ فقره انواع تسهیلات توسط این بانک به مشتریان پرداخت شده بود.

ارزش ریالی کل تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن طی فروردین امسال رقمی معادل ۵۳۱٫۶ میلیارد تومان بوده است که این میزان تسهیلات به لحاظ مبلغ کاهش هفت درصدی نسبت به پرداختی‌های فروردین ۹۷ پیدا کرده است.

از بین انواع تسهیلاتی که بانک مسکن پرداخت می‌کند، تقاضا برای تسهیلات خرید مسکن از اقبال بیشتری از طرف مشتریان برخوردار است. کمترین اقبال به دریافت تسهیلات مسکن طی فروردین امسال مربوط به سازنده‌های مسکن و تسهیلات احداث یا همان تسهیلات مشارکت مدنی بوده است.

فروردین امسال تعداد تسهیلات پرداختی در حوزه مشارکت مدنی ۸۱ درصد نسبت به فروردین سال گذشته کاهش پیدا کرد.

اما تعداد تسهیلاتی که در اولین ماه از سال جاری برای خرید مسکن به مشتریان و متقاضیان خرید خانه پرداخت شد رشد ۶٫۷ درصدی را تجربه کرد.

مقایسه تسهیلات پرداختی بین ماه‌های فروردین ۹۷ و ۹۸، ارتباط بین تعطیلات نوروز با کاهش تقاضا را رد می‌کند به بیان دیگر اگر میزان پرداختی تسهیلات در فروردین امسال با اسفند پارسال مورد مقایسه قرار می‌گرفت، افت پرداختی‌ها می‌توانست ناشی از تعطیل بودن نیمی از روزهای فروردین باشد. اما مقایسه نقطه‌ای تسهیلات پرداختی در فروردین حکایت از همان افت تقاضای خرید و ساخت مسکن در مناطق شهری بزرگ دارد. تهران در خط مقدم ورود به رکود سنگین معاملات مسکن قرار دارد و بعد از آن بازار مسکن کلان شهرهای دیگر کشور جای گرفته‌اند. هر چند در شهرهای کوچک هنوز جریان خرید خانه به شکل مناسب استمرار دارد اما وزن این شهرها در بازار مسکن به قدری نیست که رشد معاملات بتواند خود را در کارنامه کل بازار مسکن یا بازار پرداخت تسهیلات اعتباری منعکس کند و نشان دهد.

بعضی از کارشناسان، تابستان سال جاری و بعضی دیگر پایان سال را اتمام دوره رکود تورمی بازار مسکن می‌دانند. طبق سیکل‌های رونق و رکود، بازار مسکن در فاز اول وارد دوره رونق معاملاتی می‌شود، در فاز دوم قیمت‌ها بالا می‌رود، بعد معاملات کاهش می‌یابد و نهایتا در فاز چهارم رکود در بازار ایجاد می‌شود که دوره آن معمولا ۱۰ تا ۱۲ فصل به طول می‌انجامد.

خواندن خبر در سایت منبع

تعیین دستوری سقف قیمت در بازار مسکن نتیجه‌بخش نیست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تعیین دستوری سقف قیمت در بازار مسکن نتیجه‌بخش نیست
رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت:‌ در بلندمدت اقداماتی مانند تعیین سقف قیمت برای بازار مسکن نتیجه بخش نخواهد بود و حتی شاید اثرات منفی به دنبال داشته باشد، اما این روش ها در کوتاه مدت اثرات مثبت خواهد داشت.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی برای تعیین سقف قیمت در بازار اجاره مسکن، اظهار کرد: برخی کارشناسان می‌گویند با اقدامات دستوری نمی‌توان بازار مسکن را مدیریت کرد، اما به نظرم اجرای طرح هایی مانند تعیین سقف قیمت در کوتاه مدت اثرگذار خواهد بود.

وی بیان کرد: ‌قطعا در بلندمدت اقداماتی مانند تعیین سقف قیمت برای بازار مسکن نتیجه بخش نخواهد بود و حتی شاید اثرات منفی به دنبال داشته باشد، اما این روش‌ها در کوتاه مدت اثرات مثبت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تولید گسترده مسکن مهم‌ترین راه کار برای ساماندهی بازار است، افزود: با افزایش تولید مسکن و عرضه ملک می‌توان بازار را مدیریت کرد، زیرا در شرایط کنونی کشور با کمبود مسکن روبه رو بوده و این مسئله موجب افزایش قیمت‌ها شده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان «سیاست اصلی دولت در عرصه مسکن باید حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان مسکن باشد که این امر با تخصیص تسهیلات کلان و کم سود محقق خواهد شد»، به خانه ملت گفت: اگر میزان عرضه و تقاضای مسکن به تعادل برسد، آن زمان فضای رقابت برای خرید و فروش مسکن از بین خواهد رفت و قیمت‌ها روند نزولی به خود می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

پرداخت ۳ میلیون فقره تسهیلات به واحدهای مسکن مهر

فارسخبرگزاری فارس
پرداخت ۳ میلیون فقره تسهیلات به واحدهای مسکن مهر
رییس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن از پرداخت ۳ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۷۷۷ فقره تسهیلات به واحدهای طرح مسکن از ابتدای اجرای طرح تا پایان فروردین ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهدی احمدی از پرداخت ۳ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۷۷۷ فقره تسهیلات به واحدهای طرح مسکن از ابتدای اجرای طرح تا پایان فروردین ماه سال جاری خبر داد و گفت: از ابتدای اجرای این طرح تا پایان ماه نخست سال جاری مجموعا ۳ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۱۸۴ واحد مسکن مهر برای اخذ تسهیلات به شعب بانک مسکن معرفی شده‌اند.

رییس اداره کل روابط عمومی با اشاره به تازه‌ترین کارنامه عملکرد بانک مسکن در پرونده تامین مالی واحدهای مسکونی طرح مسکن مهر، اظهار کرد: به دنبال تاکید رییس جمهوری مبنی بر تکمیل و افتتاح تمامی واحدهای طرح مسکن مهر، بانک مسکن نیز بر شتاب دهی تسهیلات دهی به این طرح افزوده است. به طوری که از ابتدای دولت دوازدهم بانک مسکن حمایت مالی ویژه‌ای به همراه دولت از این طرح به عمل آورده است.

وی به جزییات کارنامه عملکرد بانک عامل بخش مسکن در تامین مالی پروژه‌های مسکن مهر اشاره کرد و افزود: از ابتدای اجرای این طرح تا پایان ماه نخست سال جاری مجموعا ۳ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۱۸۴ واحد مسکن مهر برای اخذ تسهیلات به شعب بانک مسکن معرفی شده‌اند که از این تعداد تاکنون به ۳ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۷۷۷ واحد تسهیلات به صورت کامل پرداخت شده است.

وی رقم تسهیلات پرداخت شده به این تعداد واحد مسکن مهر را معادل ۵۰ هزار و ۳۸۵ میلیارد و ۹۹۴ میلیون تومان اعلام کرد و به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: مطابق با برآوردهای انجام شده مجموع تسهیلاتی که باید برای واحدهای معرفی شده در قالب این طرح پرداخت شود به لحاظ ریالی معادل ۵۳ هزار و ۳۱۱ میلیارد و ۲۹۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ارزش دارد.

احمدی به کارنامه تسهیلات پرداخت شده به واحدهای مسکن مهر اشاره کرد و ادامه داد: طی بازه زمانی مذکور، مجموعا ۵۳۳ هزار و ۵۴۸ واحد مسکن مهر در استان تهران به شعب مختلف بانک مسکن معرفی شده‌اند که از این تعداد تاکنون ۵۳۲ هزار و ۵۸۱ واحد به طور کامل تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند.

به گفته وی ارزش ریالی تسهیلات پرداخت شده به واحدهای مسکن مهر استان تهران تا پایان فرودین ماه امسال معادل ۹ هزار و ۵۷۶ میلیارد و ۴۹۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.

وی در عین حال تصریح کرد: پس از استان تهران، سه استان آذربایجان شرقی، اصفهان و فارس از میان ۳۱ استان کشور بیشترین میزان اخذ تسهیلات به لحاظ تعداد واحد مسکونی در پروژه مسکن مهر را به خود اختصاص داده‌اند.

رییس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن به حجم تسهیلات پرداخت شده به واحدهای مسکن مهر سه استان آذربایجان شرقی، اصفهان و فارس اشاره کرد و گفت: از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر تا پایان فروردین ماه سال جاری ۱۹۲ هزار و ۱۳۷ واحد مسکن مهر در استان آذربایجان شرقی، ۱۶۸ هزار و ۷۷۴ واحد مسکن مهر در استان اصفهان و ۱۶۷ هزار و ۲۵۸ واحد مسکن مهر در استان فارس تسهیلات ویژه این طرح را از سوی بانک عامل بخش مسکن دریافت کرده‌اند.

وی تاکید کرد: کارنامه عملکرد بانک مسکن در طرح مسکن مهر فقط به پرداخت تسهیلات محدوده نشده است. به این معنا که بانک مسکن به عنوان تنها بانک عامل فعال در پرداخت تسهیلات ویژه به پرونده مسکن، علاوه بر پرداخت تسهیلات به متقاضیان این طرح، عملیات فروش اقساطی (واگذاری سهم الشرکه) را نیز بر عهده گرفته است. به این ترتیب که واحدهای مسکونی که در قالب این طرح کار ساخت وساز آنها تمام و تکمیل می‌شود و به آنها اجازه افتتاح و بهره برداری داده می‌شود، پیش از بهره برداری از واحد، عملیات فروش اقساطی آنها توسط بانک مسکن انجام می‌شود.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

حمله معترضان به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

اخبار بیشتر