پیروزی حزب راست افراطی در انتخابات پارلمان اروپا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پیروزی حزب راست افراطی در انتخابات پارلمان اروپا

رهبر جریان راست افراطی فرانسه: در انتخابات پارلمان اروپا، ما پیروز شدیم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
رهبر جریان راست افراطی فرانسه: در انتخابات پارلمان اروپا، ما پیروز شدیم
منابع خبری نوشته اند رهبر جریان راست افراطی فرانسه در انتخابات پارلمان اروپا در برابر حزب امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام پیروزی کرد.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارین لوپن رهبر جریان اصلی راست افراطی فرانسه درحالی روز گذشته در انتخابات پارلمانی فرانسه اعلام پیروزی کرد که براساس گزارش‌ها، حزب اتحاد ملی به رهبری وی بر اساس نتایج نظرسنجی‌ها درخروجی صندوق‌های رای با کسب ۲۳/۲ درصد آرا پیشتاز این انتخابات است.

در صورت تایید این نتیجه بعد از شمارش آراء، یک پیروزی بزرگ برای ملی‌گرایان فرانسه دو سال پس از شکست در برابر امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ محسوب می‌شود.

حزب جمهوری به پیش به رهبری امانوئل مکرون احتمالا با کسب ۲۱/۹ درصد آراء در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. حزب اروپای اکولوژیست سبزها به رهبری یانیک ژدو هم با ۱۲/۸ درصد آراء سوم است.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش داد: حزب حاکم قانون و عدالت در لهستان در انتخابات پارلمانی اروپا در برابر دیگر احزاب این کشور پیشتاز است. براساس نتایج محاسبه شده کمیسیون انتخاباتی در لهستان از ۹۶درصد حوزه‌های رای گیری مشخص شد که حزب حاکم قانون و عدالت پیشتاز بوده و بهترین نتیجه چند سال اخیرش را در این انتخابات کسب کرده است.

این حزب در انتخابات کنوبی ۴۶ درصد آراء را بدست آورده این در حالی است که در انتخابات پنج سال پیش اتحادیه اروپا ۳۱٫۸ درصد و در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ تنها ۳۷٫۶ درصد آراء را از آن خود کرده بود.

ائتلاف اروپایی مخالف نیر توانسته با کسب ۳۷٫۹ درصد آرا در جایگاه دوم انتخابات پارلمانی اروپا در لهستان قرار بگیرد.

نتایج نظرسنجی‌ها در زمان خروج از حوزه‌های رای‌گیری نشانگر پیشتازی حزب سبزهای آلمان با کسب نزدیک به ۲۱، ۸ درصد آرا را دارد.

شهروندان اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، لیتوانی، لوکزامبورگ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلونی، اسپانیا و سوئد روز گذشته پای صندوق‌های رای رفتند. انتخابات شامگاه یکشنبه در تمام ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به پایان رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

ثبت مشارکت ۵۰٫۵ درصدی در انتخابات پارلمان اروپا

مهرخبرگزاری مهر
ثبت مشارکت ۵۰٫۵ درصدی در انتخابات پارلمان اروپا
پارلمان اروپا از مشارکت ۵۰.۵ درصد مردم کشورهای اروپایی و ثبت رکوردی جدید در انتخابات این پارلمان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، پارلمان اروپا تایید کرد که انتخابات این دوره با ثبت مشارکت ۵۰٫۵ درصدی، رکورد مشارکت در انتخابات ۲۰ سال اخیر اروپا را شکسته است.

به گفته سخنگوی پارلمان اروپا این مشارکت ۸ درصد بیش از دوره انتخابات دوره پیشین در سال ۲۰۱۴ بوده است.

در آلمان نیز میزان مشارکت مردم در انتخابات پارلمان اروپا رکورد شکست. بر این اساس در این دوره ۶۴٫۸ میلیون نفر در پای صندوق‌های رای حاضر شده و مشارکت ۶۱٫۴ درصدی را به ثبت رساندند.

این در حالی است که در انتخابات ۵ سال پیش پارلمان اروپا میزان مشارکت آلمانی‌ها ۴۸٫۱ درصد بود.

گفتنی است پارلمان اروپا ۷۵۱ عضو دارد که هر پنج سال یک بار انتخاب می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

نتایج اولیه انتخابات پارلمان اروپا؛ قدرت نمایی احزاب راست افراطی و افول احزاب سنتی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
نتایج اولیه انتخابات پارلمان اروپا؛ قدرت نمایی احزاب راست افراطی و افول احزاب سنتی
خبرگزاری میزان- علیرغم پایان یافتن انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا شمارش آرا همچنان در همه کشور‌های عضو اتحادیه ادامه دارد، اما نتایج اولیه چشم انداز پنج سال آینده اروپا را به تصویر کشیده است.
نتایج اولیه انتخابات پارلمان اروپا؛ قدرت نمایی احزاب راست افراطی و افول احزاب سنتی - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ شمارش آرا انتخابات پارلمان اروپا با پایان یافتن انتخابات در کشور‌های عضو این اتحادیه همچنان ادامه دارد؛ اما نتایج اولیه حاکی از شکست نسبی احزاب سنتی در این انتخابات است.

اروپا که آخرین بار در سال ۱۹۹۴ شاهد مشارکت ۵۰ درصدی مردم در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا بوده است پس از حدود بیست سال به رکورد تاریخی مشارکت ۵۰٫۵ درصدی دست یافت. مجارستان، رومانی و اسپانیا بیشترین افزایش مشارکت در انتخابات را به خود اختصاص دادند.

در فرانسه مهم‌ترین حزب راست افراطی یعنی «اتحاد ملی» به ریاست «مارین لوپن» تاکنون تقریبا ۲۴ درصد آرا را به دست آورده است که کمی کمتر از میزان آرای این حزب در سال ۲۰۱۴ است. پیش بینی می‌شود این حزب بتواند با این نتیجه ۲۲ تا ۲۴ کرسی در پارلمان اروپا را به خود اختصاص دهد.

«حزب جمهوری به پیش» «امانوئل مکرون» نیز توانست ۲۲٫۵ درصد آرا را به خود اختصاص دهد. مکرون این نتیجه را «مایوس کننده» توصیف کرد. سبزها هم با ۱۲٫۸ درصد آرا در جایگاه سوم قرار دارند.

در انگلیس حزب «برگزیت» وابسته به «نایجل فاراژ» از حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در صدر قرار دارد و حزب محافظه کار «ترزا می» نخست وزیر شکست سختی را متحمل شده و بین ۱۰ تا ۱۲ درصد کمتر از سال ۲۰۱۴ رای کسب کرده است. حزب کارگر افول و سبز‌ها رشد داشته‌اند.

پیش بینی می‌شود حزب برگزیت احتمالا ۳۱ درصد آرا را به خود اختصاص دهد و حزب محافظه کار بعد از حزب سبز در جایگاه پنجم قرار بگیرد.

«جرمی کوربین» رئیس حزب کارگر انگلیس پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات در صفحه توییتر خود خواستار برگزاری انتخابات عمومی یا همه پرسی دوم شد.

آلمان که با مشارکت ۵۹ درصدی مردم در انتخابات پارلمان اروپا روبرو شد، شاهد رشد ۱۱ درصدی مشارکت و رشد ۲ برابری آرا حزب سبز مواجه شد. آلمان در میان ۲۸ عضو اتحادیه اروپا بیشترین سهم در پارلمان اتحادیه یعنی ۹۶ کرسی را دارد. حزب «دموکرات مسیحی» به ریاست «آنجلا مرکل» صدراعظم این کشور در رقابتی نزدیک با سبز‌ها جایگاه نخست خود را حفظ کرده است. حزب سبز نیز توانست با کسب ۲۰ درصد آرا به جایگاه دوم صعود کرده و حزب چپ میانه «سوسیال دموکرات» را که کاهش آرای قابل ملاحظه‌ای با انتخابات ۲۰۱۴ را تجربه کرد، به جایگاه سوم براند.

در ایتالیا حزب ضد مهاجر «ماتئو سالوینی» بیش از ۳۳ درصد آرا را به خود اختصاص داده و اقتدار دولتش را مستحکم کرد. براساس اظهارات سالوینی وی قصد دارد با مارین لوپن و «ویکتور اوربان» که بهترین نتایج را در فرانسه و مجارستان به دست آوردند، اتحاد قدرتمندی در پارلمان جدید اروپا تشکیل دهند.

حزب راست افراطی و ضد مهاجر ویکتور اوربان در مجارستان با کسب ۵۲ درصد آرا موفق شد از سهمیه ۲۱ کرسی این کشور در پارلمان اروپا ۱۳ کرسی را از آن خود کند.

نتایج اولیه در اتریش نیز حاکی از موفقیت حزب راست میانه «سباستین کورتز» صدراعظم این کشور است و احزاب سوسیال دموکرات و راست افراطی در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

در اسپانیا نیز حزب حاکم سوسیالیست از دیگر رقبای خود سبقت گرفته است.

در یونان حزب «دموکراسی نوین» براساس نتایج اولیه در صدر است و حزب اصلی راست میانه نیز حدود ۳۲ تا ۳۶ درصد آرا را کسب کرده است. حزب چپگرای نخست وزیر فعلی یونان در جایگاه دوم قرار دارد. «الکسیس سیپراس» نخست وزیر با مشاهده نتایج ضعیف از برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور خبر داد.

بررسی نتایج اولیه انتخابات پارلمان اروپا از چند نکته حکایت دارد:

نخست، نتایج اولیه حاکی از شکست نسبی احزاب سنتی و رشد راستگرا‌های افراطی و احزاب سبز در اتحادیه اروپا است.

دو، پارلمان اروپا به رغم اختیارات اجرایی اندک در پنج سال آینده با چند دستگی بیشتری مواجه خواهد شد. عمده مشکل اروپا در سال‌های آتی ایجاد اجماع و تفاهم خواهد بود.

سه، علیرغم موفقیت جنبش‌های پوپولیستی و راست افراطی در ایتالیا و فرانسه و مجارستان، موج پوپولیست اروپایی فروکش کرده است.

چهار، تظاهرات و تحصن‌های متعدد اقلیمی و زیست محیطی در سراسر اروپا، تمایل مردم به احزاب سبز را تقویت کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

مارین لوپن پیروزی حزب خود در انتخابات پارلمان اروپا را جشن گرفت

مهرخبرگزاری مهر
مارین لوپن پیروزی حزب خود در انتخابات پارلمان اروپا را جشن گرفت
حزب راستگرای «اجتماع ملی» فرانسه به رهبری «مارین لوپن» موفقیت چشمگیری را در انتخابات پارلمان اروپا به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، «مارین لوپن» رهبر حزب راستگرای «اجتماع ملی» فرانسه شکست‌های پیشین خود از «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور این کشور را پاسخ داد.

بر اساس آخرین نتایج شمارش آرا این حزب توانست با کسب ۲۴٫۴ درصد آرا پیروز انتخابات پارلمان ارپا در فرانسه لقب بگیرد.

این در حالی است که حزب تازه تاسیس «جمهوری در حرکت» به رهبری «امانوئل ماکرون» با کسب ۲۲٫۴ درصد آرا در مکان دوم قرار گرفته است.

در این انتخابات همچنین «ژوردن باردلا» نامزد اصلی فهرست مورد حمایت حزب اجتماع ملی با عنوان «رنسانس» و با ۲۳ سال سن، راهی پارلمان اروپا شد.

لوپن در پی اعلام خبر پیروزی حزبش در انتخابات، آن را انتخاباتی برای فرانسه و برای ملت فرانسه عنوان کرد.

وی همچنین از ماکرون رئیس جمهور فرانسه خواست پارلمان این کشور را منحل کند.

خواندن خبر در سایت منبع

«حزب برگزیت» پیروز انتخابات پارلمان اروپا در انگلیس شد

مهرخبرگزاری مهر
«حزب برگزیت» پیروز انتخابات پارلمان اروپا در انگلیس شد
حزب موافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به رهبری «نایجل فاراژ» اکثریت آرای انتخابات پارلمان اروپا را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «نایجل فاراژ» از طرفداران اصلی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و رهبر «حزب برگزیت» پیروزی خود در انتخابات پارلمان اروپا در این کشور را جشن گرفت.

با شمارش حدود ۹۰ درصد آرای انتخابات روز گذشته در انگلیس این حزب با کسب ۳۱٫۶ درصد در صدر قرار گرفت.

بر این اساس دومین حزب پیروز انتخابات پارلمان اروپا حزب موافقان ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا (لیبرال دموکرات‌ها) با ۲۰٫۳ درصد آرا بود.

همانطور که انتظار می‌رفت حزب محافظه کار به رهبری «ترزامی» شاهد شکستی سنگین در این انتخابات بود و تنها ۹ درصد آرا را کسب کرد. این حزب هم اکنون در رده پنجم احزاب راه یافته به پارلمان اروپا از انگلیس قرار دارد.

در همین حال حزب کارگر با ثبت نتیجه‌ای ناامید کننده نسبت به انتخابات ۲۰۱۴ تنها ۱۴ درصد آرا را از آن خود کرد.

در این میان برخی احزاب انگلیسی مانند حزب سبزها با کسب ۱۲ درصد آرا وضعیت خود را بهبود بخشیدند.

انتظار می‌رود نتایج انتخابات پارلمان اروپا در اسکاتلند و ایرلند شمالی تا بعدازظهر امروز اعلام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

انتخابات پارلمان اروپا؛ پیروزی سبزها و ملی‌گراها

فراروخبرگزاری فرارو
انتخابات پارلمان اروپا؛ پیروزی سبزها و ملی‌گراها
در انتخابات اخیر پارلمان اروپا ۵۵۰ فهرست از نامزدهای احزاب مختلف برای کسب کرسی‌های پارلمانی ارائه شده است و اکثر رأی‌دهندگان با وجود مشکلات اتحادیه اروپا هنوز دربارهٔ کارآمد بودنش نظری مثبت دارند.

انتخابات پارلمان اروپا؛ پیروزی سبزها و ملی‌گراها - 1

فرارو- انتخابات سرنوشت ساز پارلمان اروپا روز گذشته در این اتحادیه برگزار شد و نتایج جالب توجهی را در پی داشت. براساس گزارش‌ها دو بلوک بزرگ راست میانه و چپ میانه در پارلمان اروپا اکثریت خود را در خلال افزایش حمایت از لیبرال‌ها، سبزها و ملی گرایان از دست داده‌اند.

حزب راست میانه «مردم اروپا» (ای پی پی) همچنان بزرگترین بلوک در پارلمان اروپایی خواهد بود و انتظار می‌رود در حمایت از اتحادیه اروپا یک ائتلاف اکثریت تشکیل دهد.

انتخابات پارلمان اروپا؛ پیروزی سبزها و ملی‌گراها - 5

به گزارش یورونیوز، نتایج اولیه انتخابات پارلمان اروپا نشانگر آن است که:

شمار کرسی‌های احزاب راست افراطی و عوامگرا بیشتر می‌شود. پیشروی این جریان به‌ویژه در فرانسه، ایتالیا و بلژیک قابل توجه است.

جریان سبز به‌ویژه در آلمان، ایرلند و فرانسه قدرت بیشتری می‌گیرد. بسیاری این «موج سبز» را نتیجه تلاش‌های ماه‌های اخیر جوانان و نوجوانان می‌دانند.

احزاب سنتی حاضر در پارلمان اروپا، اعم از چپ و راست میانه، شمار قابل توجهی از کرسی‌های خود را از دست می‌دهند. با این حال این دو جریان احتمالا کماکان دو گروه پارلمانی اصلی در پارلمان را در دست خواهند داشت.

حزب اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن موفق شد «جمهوری به‌پیش» امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری را شکست دهد.

شمار شرکت‌کنندگان در این انتخابات برای نخستین بار در تاریخ از زمان برگزاری اولین انتخابات اروپایی در سال ۱۹۷۹ افزایش یافته است.

اولین پس‌لرزه سیاسی این انتخابات، دستور نخست‌ وزیر یونان برای برگزاری انتخابات زودهنگام داخلی در پی‌ شکست در روز یکشنبه است.

حزب حاکم محافظه‌کار بریتانیا یکی از بازندگان بزرگ انتخابات پارلمانی اروپا بود. راست‌گراهای «برکسیت» پیشتاز این رقابت اروپایی بودند.

در بسیاری از کشورهای اروپای شرقی و مرکزی، بر خلاف پیش‌بینی‌ها احزاب راست افراطی و جریان‌های عوام‌گرا نتوانستند پیروز انتخابات باشند. با این حال بیشتر این جریان‌ها شمار کرسی‌های خود را در پارلمان اروپا افزایش می‌دهند.

پیروز بزرگ ملی‌گرایان فلامان در بلژیک

نتایج شمارش ۹۷ درصد آراء در بلژیک نشانگر پیروزی احزاب متعدد ملی‌گرای فلامان (هلندی زبان) در این کشور است. سه حزب عمده این گروه قومی زبانی نزدیک به ۲۷ درصد آراء را کسب کرده‌اند.

پیروزی چپ و راست میانه در استونی

در لتونی، حزب لیبرال-محافظه‌کار «اتحاد» با وجود از دست دادن ۲۰ درصد آراء نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۴ با کسب ۲۶ درصد آرا، پیشتاز است. سوسیال دموکرات‌ها با ۱۷/۵ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارند.

حزب لیبرال «اصلاح» با کسب ۲۶/۲ درصد آراء صدرنشین انتخابات در استونی است. حزب سوسیال دموکراتیک همین کشور با ۲۳/۳ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد. حزب میانه با ۱۴/۴ درصد آرا سوم است. راست‌گراهای افراطی در حزب مردم با سه برابر کردن آرای خود، ۱۲/۷ درصد آرا را کسب می‌کنند.

انتخابات پارلمان اروپا؛ پیروزی سبزها و ملی‌گراها - 20

پیشتازی حزب برکسیت در بریتانیا

حزب برکسیت با کسب دست‌کم ۳۱/۵ درصد آرا در انتخابات پارلمان اروپا پیشتاز است. نایجل فاراژ رهبر این حزب می‌گوید منتظر کسب یک پیروزی بزرگ است.

پس از شمارش نزدیک به یک سوم آراء، حزب لیبرال دموکرات، به‌عنوان جریان سیاسی اصلی مخالف خروج بریتانیا با ۱۹/۴ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد. حزب کارگر با ۱۴/۸ درصد آراء سوم است. محافظه‌کاران حاکم تنها ۸/۳ درصد آرا را کسب کرده‌اند.

پیروزی سوسیالست‌ها در اسپانیا

نتایج رسمی انتخابات پارلمان اروپا در اسپانیا پس از شمارش ۸۵ درصد آراء نشانگر پیروزی حزب سوسیالیست حاکم است. این حزب توانسته ۳۳ درصد آراء را به خود اختصاص دهد. حزب محافظه کار مردم حدود ۲۰ درصد و حزب عوامگرای نزدیک به ۶/۵ درصد آرا را کسب کرده‌اند.

کارلس پوجدمون از استقلال طلبان کاتالونیا به پارلمان اروپا راه خواهد یافت.

انتخابات پارلمان اروپا؛ پیروزی سبزها و ملی‌گراها - 27

پیروزی بزرگ حزب راست‌گرایان افراطی لگا در ایتالیا

با پایان مهلت اخذ رای در ساعت ۱۱ شب در ایتالیا، نتایج اولیه نشانگر پیشتازی حزب راست‌گرای افراطی لگا به رهبری ماتئو سالوینی، وزیر کشور است. براساس تخمین‌های اولیه رقابت تنگانگی میان حزب دموکرات (چپ میانه) و جنبش پنج ستاره برای جایگاه دوم در میان است.

انتخابات پارلمان اروپا؛ پیروزی سبزها و ملی‌گراها - 30

پیشتازی راست‌گرایان افراطی در فرانسه

حزب اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن، جریان اصلی راست افراطی فرانسه بر اساس نتایج نظرسنجی‌ها در خروجی صندوق‌های رای با کسب ۲۳/۲ درصد آرا پیشتاز این انتخابات است: یک پیروزی بزرگ برای ملی‌گرایان فرانسه دو سال پس از شکست در برابر امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷.

حزب اتحاد ملی فرانسه با توجه به این نتایج ۲۲ تا ۲۴ کرسی در پارلمان اروپا را کسب خواهد کرد.

حزب جمهوری به پیش به رهبری امانوئل ماکرون احتمالا کسب با ۲۱/۹ درصد آراء در جایگاه دوم قرار دارد. حزب اروپای اکولوژیست سبزها به رهبری یانیک ژدو هم با ۱۲/۸ درصد آراء سوم است.

پیروزی قاطع ملی‌گرایان در مجارستان

حزب حاکم فیدز به رهبری ویکتور اوربان با کسب ۵۶ درصد آرا پیروز بزرگ انتخابات اروپایی در مجارستان است. احزاب چپ میانه و راست افراطی با کمتر از ۲۰ درصد آرا در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند.

در مجارستان آمارگیری پای صندوق‌های رای ممنوع است.

انتخابات پارلمان اروپا؛ پیروزی سبزها و ملی‌گراها - 38

پیروزی چپ و راست میانه در لیتوانی

شمارش حدود ۹۰ درصد آرا در لیتوانی نشان می‌دهد حزب راست میانه «اتحادیه میهن» با حدود ۱۷/۴۱ درصد آرا پیشتاز است. حزب سوسیال دموکراتیک با ۱۶/۹۰ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد. ائتلاف کشاورزان و سبزها هم با نزدیک به ۱۴ درصد آراء، مکان سوم این رقابت را به خود اختصاص داده است.

آلمان: پیشتازی حزب دموکرات مسیحی، قدرتنمایی حزب سبز، ورود «آلترناتیو برای آلمان» به پارلمان اروپا

آمارگیری در حوزه‌های اخذ رای‌ نشانگر پیشتازی حزب دموکرات مسیحی در آلمان است. براساس همین آمار سبزها با کسب دست‌کم ۲۰ درصد آرا یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های سیاسی خود را تجربه می‌کنند. حزب سوسیالیست آلمان با ۱۵/۵ درصد آراء سوم است و راست‌گرایان افراطی «آلترناتیو برای آلمان» با کسب ۱۰ رصد آراء مجوز حضور در پارلمان را به دست آورده‌اند.

با وجود پیشتازی حزب دموکرات مسیحی، این حزب ضعیف‌ترین نتایج تاریخی خود را در انتخابات اروپایی کسب کرده است.

حزب سوسیالیست آلمان کم‌ترین آرای تاریخی خود را در ایالت برمن در ۷۳ سال گذشته به دست آورده است.

نتایج همین آمار نشان می‌دهد که محبوبیت‌ راست‌های افراطی «آلترناتیو برای آلمان» نسبت به انتخابات پیشین پارلمان اروپا دست‌کم سه درصد افزایش یافته است.

انتخابات پارلمان اروپا؛ پیروزی سبزها و ملی‌گراها - 46

محافظه‌کاران یونان چپ‌گراهای حاکم را شکست دادند

آمارگیری در حوزه‌های اخذ رای در یونان نشانگر پیشتازی حزب دموکراسی نوین، جریان اصلی راست میانه این کشور با کسب ۳۲ تا ۳۶ درصد آراء است. حزب چپ‌گرای سیریزا به رهبری الکسیس تسیپراس، نخست وزیر احتمالا با کسب ۱۹ تا ۲۵ درصد آراء در جایگاه دوم قرار خواهد گرفت. نخست وزیر یونان با پذیرش شکست در این انتخابات دستور برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام را صادر کرد.

پیشتازی پررنگ محافظه‌کاران اتریش

حزب محافظه‌کار مردم اتریش به رهبری سباستین کورتس با کسب ۳۴/۵ درصد آرا، برنده بزرگ انتخابات اتریش خواهد شد. حزب سوسیال دموکرات این کشور که در جریان انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی گذشته بازنده اصلی بود، این بار می‌تواند با کسب حدود ۲۴/۱ درصد آراء دومین جریان اصلی سیاسی این کشور اروپای مرکزی باشد. حزب راست‌گرای افراطی آزادی اتریش که اخیرا با رسوایی ایبیزاگیت از دولت خارج شد، احتمالا با کسب ۱۷/۵ درصد در جایگاه سوم قرار می‌گیرد.

پیشتازی راست میانه در فنلاند

حزب ائتلاف ملی، جریان اصلی راست میانه با کسب ۲۰/۱۰ درصد آرا پیشتاز انتخابات پارلمان اروپا است. احزاب سوسیال دموکرات و جبهه سبز با کسب ۱۵/۱۰ درصد آرا در مکان‌های دوم و سوم قرار دارند. حزب میانه با ۱۴/۳۰ درصد آرا در جایگاه چهارم قرارد دارد. حزب راست‌گرای افراطی «فنلاندی‌های واقعی» با ۱۴/۱۰ درصد آرا می‌تواند ۲ کرسی در پارلمان اروپا را به خود اختصاص دهد.

پیشتازی چپ و راست میانه کرواسی

حزب اتحاد دموکراتیک، جریان اصلی محافظه‌کار به همراه حزب سوسیال دموکراتیک به ترتیب با ۲۳/۴۳ و ۱۸/۳۸ درصد آراء پیشتاز انتخابات در کرواسی هستند. تنها ۳۲ درصد شهروندان این کشور در انتخابات پارلمان اروپا شرکت کرده‌اند.

انتخابات پارلمان اروپا؛ پیروزی سبزها و ملی‌گراها - 56

فرانسه؛ جدال دوباره لوپن و ماکرون

مارین لوپن و امانوئل ماکرون پس از جدال سال ۲۰۱۷ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، این بار برای تصاحب کرسی‌های بیشتر احزاب و ائتلاف‌های تحت رهبریشان در پارلمان اروپا جدال می‌کنند.

مطابق آخرین نظرسنجی‌های انجام شده، رقابتی نزدیک میان حزب «جمهوری به پیش» به رهبری ماکرون و حزب «اتحاد ملی» (حزب ملی‌گرای افراطی) به رهبری مارین لوپن در جریان است.

فرانسه در پارلمان اروپا ۷۹ کرسی در اختیار دارد.

سبزهای ایرلند وارد پارلمان اروپا می‌شوند

انتخابات ایرلند روز جمعه ۲۴ مه همزمان با انتخابات محلی این جزیره برگزار شد. بر اساس آرای شمرده شده که نتیجۀ آن روز شنبه منتشر شد، حزب سبز ایرلند توانسته است رقبا را پشت سر گذاشته و وارد پارلمان اروپا شود.

این اولین بار در بیست سال گذشته است که سبزهای ایرلند وارد پارلمان اروپا می‌شوند؛ رویدادی که دستاوردی بزرگ برای آنها محسوب می‌شود.

ایرلند سهم زیادی از ۷۵۱ کرسی پارلمان اروپا در اختیار ندارد و تا قبل از اجرایی شدن برکسیت تنها می‌تواند ۱۱ نماینده به این پارلمان بفرستد. حزب سبز ایرلند در تلاش بود تا دست‌کم ۳ کرسی را در این پارلمان از آن خود کند و برای عملی کردن این رویا باید ۹ درصد از کل آرای ریخته شده در صندوق‌ها را به دست می‌آورد. این حزب پنج سال پیش از این، کمتر از ۲ درصد آراء را به دست آورده بود.

ایامون ریان، رهبر حزب سبز ایرلند در واکنش به نتیجۀ شمارش آراء گفت: «اگرچه هنوز برای جمع‌بندی زود است اما این نتیجه بسیار دلگرم کننده است.»

بطور کلی کاهش استقبال از احزاب اصلی و سنتی در سطح اتحادیه اروپا و همزمان افزایش نگرانی‌ها دربارۀ وضعیت محیط زیست و تغییرات آب و هوایی، این امید را در احزاب دیگر از جمله سبزها در تمام کشورهای اروپا تقویت کرده است که بتوانند امسال رای بیشتری را صاحب شوند.

بر اساس نظرسنجی‌ها، نزدیک به ۹۰ درصد رای دهندگان ایرلندی بر این باورند که تغییرات اقلیمی باید یکی از اولویتهای فعالیت دولت منطقه‌ای باشد و بر این اساس سبزهای ایرلند امیدوار بودند با رشد اقبال عمومی نسبت به آنها، بتوانند بر مشارکت خود با دولت محلی نیز بیفزایند.

نگرانی‌ها از برکسیت در ایرلند، پیشتازی عوامگرایان در چک

انتخابات در این دو جمهوری کوچک اروپایی در حالی آغاز شد که هر کدام در سطح خود دچار برخی نگرانی‌ها و بحران‌های داخلی هستند.

جمهوری چک تنها کشور اروپا است که انتخابات در آن در دو روز برگزار می‌شود.

روز جمعه نیز چشم اروپایی‌ها به رأی دهندگان ایرلندی دوخته شد که با نگرانی از رویدادهای مرتبط با برکسیت و حواشی استعفای ترزا می، قرار است تکلیف ۱۱ کرسی از سهمیه خود در پارلمان اروپا را مشخص کنند. این سهمیه در غیاب بریتانیا به زودی به ۱۳ کرسی خواهد رسید.

چرا اروپایی‌ها به اتحادیه‌ای رأی می‌دهند که از آینده آن ناامیدند؟

در انتخابات اخیر پارلمان اروپا ۵۵۰ فهرست از نامزدهای احزاب مختلف برای کسب کرسی‌های پارلمانی ارائه شده است و اکثر رأی‌دهندگان با وجود مشکلات اتحادیه اروپا هنوز دربارهٔ کارآمد بودنش نظری مثبت دارند.

در آلمان که با ۹۶ کرسی بیشترین سهم را در این پارلمان دارد ۴۱ فهرست در اختیار رأی‌دهندگان قرار گرفته است.

اما در جمهوری چک که ۲۱ نماینده را به پارلمان می‌فرستد احزاب رقیب در مجموع ۳۹ لیست ارائه کرده‌اند که به نسبت بیشتر از فرانسه، ایتالیا و بریتانیاست که هرکدام به ترتیب ۳۴، ۱۸ و ۲۷ نماینده در پارلمان دارند. کمترین شمار سیاهه نامزدها را کشورهای اتریش و مالت دارند.

نتایج پیش‌بینی‌انتخابات پارلمان اروپا؛ پیشتازی احزاب راست و عوام‌گرا

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشانگر آن است که حزب برکسیت بریتانیا به قدرتمندترین حزب این کشور در جریان انتخابات پارلمان اروپا تبدیل خواهد شد و بیشترین تعداد کرسی‌های این پارلمان را به خود اختصاص خواهد داد.

براساس این نتایج که روز چهارشنبه منتشر شد، حزب برکسیت به رهبری نایجل فاراژ ۳۷ درصد آرای شهروندان بریتانیایی را به خود اختصاص می‌دهد. به این ترتیب محبوبیت این حزب در مقایسه با هفته گذشته دو درصد افزایش یافته است.

پیروزی غیرمنتظره حزب کارگر هلند در انتخابات پارلمان اروپا

حزب کارگر هلند (PvdA) برخلاف پیش بینی تمام نظرسنجی‌ها در جریان انتخابات پارلمان اروپا بیشترین آرا را به دست آورد. نتایج آخرین نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری انتخابات نشانگر پیشتازی عوامگرایان و راست‌های میانه بود.

نتایج اعلام شده آرا در هلند نشان می‌دهد که جریان اصلی چپ میانه این کشور موفق شده در انتخابات روز پنجشنبه از احزاب دست راستی لیبرال (VVD) و عوام‌گرایان (FvD) موقعیت بهتری را کسب کند. حزب کارگر با کسب دست‌کم ۱۸ درصد آرا پنج کرسی از ۲۶ جایگاه کشور هلند در پارلمان اروپا را کسب کرده است. رهبر این حزب فرانس تیمرمنس، نایب رئیس کنونی کمیسیون اروپا است. تیمرمنس همچنین یکی از نامزدهای ریاست کمیسیون اروپاست.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کهن جامه‌ خویشتن آراستن، به از جامه‌ عاریت خواستن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در داخل، ظرفیتها خیلی بالا است، خیلی بالا است. شما بهتر از من میدانید، من هم البته بی‌اطلاع نیستم اما شماها خودتان که در بخشهای مختلف تولیدی دارید کار میکنید، خوب میدانید که ظرفیتهای کشور چقدر بالا است. همین آقایان و این خانمی که اینجا صحبت کردند، در واقع تبیین کردند بخشی از ظرفیتهای کشور را در آن رشته‌ای که خودشان در آن رشته دارند کار میکنند. گله‌ها و دغدغه‌ها که گفته شد، معنایش این است که در این بخش، ظرفیتهای استفاده‌نشده‌ای وجود دارد که با این موانع نمیتوانیم از آنها استفاده کنیم، موانع را برداریم تا بشود استفاده کرد. پس ببینید، همه‌ی حرف در این جلسه‌ی امشب ما این است که ظرفیتهای کشور بی‌نهایت است، فراوان است، از بخشی‌ از آنها استفاده شده و بحمدالله اثربخشی داشته، از بسیاری هم استفاده نشده» ۱۳۹۸/۰۸/۲۸پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENE. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «کهن جامه‌ خویشتن آراستن به از جامه‌ عاریت خواستن» را منتشر کرد.

عوض کردن جای اشرار و مردم

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
در این هسته‌ها عمدتا برخی زنان و دختران نقش محوری را دارند برای تحریک افکار عمومی نیز از واژه «غیرت» استفاده می‌شود. در آشوب‌های شنبه و یکشنبه خشونت رمز عملیات بود؛ خشونت‌های بسیار بالا و تخریب اموال عمومی. اکنون رسانه‌های بیگانه که در ماجرای آشوب‌ها و اغتشاشات به آخر خط رسیده‌اند و شکست طراحی دو ساله را جلوی چشمان خود می‌بینند همچنان تلاش دارند آموزش آشوب و خشونت بدهند. در طراحی آشوب‌های شنبه و یکشنبه استفاده از سلاح گرم و کشتن مردم در دستور کار جدی طراحان بوده است. اکنون آمریکایی‌ها و رسانه‌های آن‌ها بعد از شکست در این طراحی وارد مرحله جدیدی شده‌اند تا جای اشرار و مردم را عوض کنند و جلاد را به جای مظلوم بنشانند، اما این بار نیز به جایی نخواهند رسید.

حرف مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پشت پرده اغتشاشات

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
الفالف17 ساعت قبل
هفته پیش که مقابل عراق بازی می‌کردیم دیگر نه از آن مربی خوب خبری بود و نه از آن تیم خوب. با این وضعیت، حتی برای گرفتن یک مساوی هم خیلی باید شاکر می‌بودیم ولی باز هم سرمربی و باز یک تصمیم اشتباه. استفاده از یک بازیکن فرتوت، تکرار خاطره اخراج و تکرار خاطره شکست …به نظر، این روزها چقدر شبیه تیم ملی مان شده‌ایم. در ادامه سلسله فتنه‌های ده سال یکبار ۷۸ و ۸۸، فتنه ۹۸ چیزی نبود که برایمان خیلی دور از ذهن باشد. پس اجازه دهید ببینیم از اغتشاشات اخیر چه چیزهایی می‌توان فهمید؟ پیش از همه، از آنچه گذشت فهمیدیم دلسوزانی که هشدار می‌دادند دشمن می‌خواهد ایران را به سوریه و عراق دیگری تبدیل کند، سخن به گزاف نمی‌گفتند.
الفالف10 ساعت قبل
گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل مطالب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید. اونوقت دیگه آزاد کردن قیمت بنزین اعتراض نمیکنیم. اونوقت عین دولت آقای روحانی، ضمن افزایش ندادن مبلغ مربوطه، یک عده رو هم به بهانه‌های مختلف حذف می‌کنه. دولت می‌توانست بنزین سهمیه‌ای را لیتری ۱۰۰۰ تومان نگه دارد و فقط بنزین آزاد را گران کند. *** «حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر؟» عنوان یادداشتی بود که به بررسی اختلال در اینترنت در پی اغتشاشات و ناامنی‌ها پرداخت.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

نیویورک‌تایمز: آینده سیاسی نتانیاهو در ابهام است

الف10 دقیقه قبل

کاهش تورم آبان ۹۸ نسبت به ماه گذشته +اینفوگرافی

میزان‌آنلاین16 دقیقه قبل

واردات ۱۲ میلیون دلاری آسیاب و مخلوط کن به کشور

میزان‌آنلاین18 دقیقه قبل

راه‌حل اپل برای جلوگیری از بروز مشکل در iOS ۱۴

مشرق‌نیوز18 دقیقه قبل

دست بوسی ستاره سابق بارسلونا +عکس

مشرق‌نیوز18 دقیقه قبل