جزئیات اسناد صوتی شکنجه خاشقچی منتشر شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

جزئیات اسناد صوتی شکنجه خاشقچی منتشر شد

چرا ساعت اپل خاشقجی نمی‌تواند مدرک شکنجه و قتل او باشد؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
چرا ساعت اپل خاشقجی نمی‌تواند مدرک شکنجه و قتل او باشد؟
"گزارش‌هایی انتشار یافته است مبنی براینکه جمال خاشقجی، روزنامه نگارمفقود شده سعودی که احتمال قتل او می‌رود، تمام اتفاقات داخل کنسولگری عربستان سعودی را روی ساعت اپل خود ضبط کرد. اما بنظر من بسیار غیرمحتمل است که ساعت اپل توانسته باشد این اطلاعات را ضبط کند."

به گزارش ایسنا، "روری کاتلان- جونز"، خبرنگار حوزه تکنولوژی بی‌بی‌سی نوشته است: این خبر اولین بار در روزنامه دیلی صباح ترکیه منتشر شد و در بسیاری دیگر از شبکه‌های خبری هم انعکاس یافت.

بنا به گزارش روزنامه صباح، جمال خاشقجی قبل از ورود به کنسولگری گزینه ضبط صدای ساعت خود را فعال کرده بود و در نتیجه تمام وقایع داخل کنسولگری از بازجویی، شکنجه تا قتل روی ساعت ضبط شد و به گوشی آی فون که بیرون از سفارت در دست نامزدش بود و به سرور اپل، آی کلاود "Cloud" انتقال یافت.

روزنامه صباح در ادامه نوشته است که حمله‌کنندگان به این روزنامه‌نگار پس از آن که متوجه ساعت او می‌شوند اول سعی می‌کنند که رمز او را با حدس و گمان پیدا کنند ولی بعد از ناکامی در استفاده از انگشتانش برای رمزگشایی، بعضی از فایل‌های ضبط شده را پاک کردند.

اول بگذارید نکته آخر را در نظر بگیریم. ساعت اپل دارای سیستم شناسایی حسگرانگشت نیست، بنابراین استفاده از اثر انگشت به هیچ وجه امکان پذیرنبوده مگر این که اول از طریق آی فونی که به ساعتش وصل بوده رمز گشایی کرده باشند ولی تلفن او خارج از سفارت در دست نامزدش بوده است.

چرا ساعت اپل خاشقجی نمی‌تواند مدرک شکنجه و قتل او باشد؟ - 5

آیفون روزنامه‌نگار سعودی در دست نامزدش خدیجه (چپ) بود که خارج از کنسولگری انتظار خروجش را می‌کشید

این موضوع باعث شک و تردید من نسبت به این گزارش می‌شود. اما بد نیست نگاهی هم به "دستگاه ضبط" ساعت اپل بیاندازیم که در داخل ساعت کارگذاشته نمی‌شود و تنها از طریق اپلیکیشن ثالث قادر به ضبط است. آیا ممکن است که این روزنامه‌نگارقبل از ورود به کنسولگری یکی از این اپلیکیشن‌ها را کارگذاشته و توانسته باشد وقایع را ضبط کند.؟

برای انتقال فایل ضبط شده به تلفن آی فون جمال خاشقجی، لازم بوده است که او اول دکمه توقف را بدون جلب توجه حمله کنندگان فشار بدهد اما مهمتر اینکه، ساعت او می‌بایست دارای فرستنده بلوتوث "Bluetooth "برای ارتباط با تلفن آی فون بوده باشد، یعنی همان آی فونی که در دست نامزدش در خارج ازکنسولگری بود.

اما دامنه اتصال بلوتوث بسیار محدود است.

من دست به یک آزمایش زدم به این ترتیب که یک پادکست را از تلفن آی فونم در اتاق نشمین پخش کردم و بعد سعی کردم از طریق گوشی بی‌سیم بلوتوث در سوی دیگرخانه‌ام که بزرگ هم نیست به این پادکست گوش کنم. با آن که فاصله زیادی از آن دور نشده بودم صدا دیگر به گوشم نمی‌رسید.

این نشان می‌دهد که انتقال صدا از میان دیوارهای کنسولگری به خارج امکان‌پذیر نبوده مگرآنکه نامزد جمال خاشقجی درست خارج از اتاق بازجویی منتظر بوده باشد.

بعضی از مدافعان این فرضیه می‌گویند که این روزنامه‌نگار دارای ساعت اپل سری ۳ بوده که دارای قابلیت اتصال سلولار است و به این ترتیب، ‌توانسته مستقیما به آی کلاد وصل شود.

این درست است که در یک مصاحبه تلویزیونی با خاشقجی، یک ساعت اپل سری ٣ با مشخصه دکمه قرمزبر مچ دستش دیده می‌شد اما او احتمالا برای این ساعت با اپل در آمریکا قرارداد آیفون بسته بود.

در چنین صورتی، به محض ورود به ترکیه مشکل پیش آمده است چون اپل سلولار" Cellular ''برای انتقال داده‌های خود به آیفون نیاز دارد. ممکن است ک او سیم کارت جداگانه‌ای در ترکیه برای آی فون خود گرفته باشد اما سال گذشته شرکت اپل در پاسخ به این سوال که آیا می‌شود از ساعت اپل در ترکیه مستقلا استفاده کرد، توضیح داد: "سه مدل مختلف ساعت اپل سری ۳ برای منطقه وجود دارد (GPS + Cellular) که هریک از شبکه اتصال متفاوت (LTE و UMTS) استفاده می‌کند اما درحال حاضر هیچ یک از این شبکه‌ها در ترکیه قابل دسترس نیست."

به عبارت دیگر ساعت اپل نمی‌تواند در استانبول به اینترنت وصل شود مگر آنکه به یک آی فون در نزدیکی آن دسترسی داشته باشد.

اما ممکن است که سرویس‌های امنیتی ترکیه توانسته باشند ساعت جمال خاشوقجی را هک و از آن به صورت وسیله ضبط از راه دور استفاده کرده باشند و این ساعت را قبل از ورود او به سفارت در اختیارش قرار داده باشند.

اما محتمل‌تر به نظر می‌رسد که دستگاه‌های امنیتی ترکیه روش‌های دیگری برای تحت نظرقراردادن دیپلمات‌های خارجی دارند و از داستان ساعت جمال خاشقجی صرفا برای سرپوش گذاشتن بر این روش‌ها استفاده کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیات اسناد صوتی شکنجه خاشقچی منتشر شد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
جزئیات اسناد صوتی شکنجه خاشقچی منتشر شد
بین الملل > خاورمیانه - ایرنا نوشت: شبکه خبر.7 ترکیه اعلام کرد که ماموران امنیتی ترکیه به اسناد صوتی مبنی بر شکنجه و قتل جمال خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول دست یافته اند که حاوی جزئیات بیشتری از جنایت علیه این روزنامه نگار است.

هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(10 مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیر رسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که وی در داخل ساختمان کنسولگری مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و در همان جا به قتل رسیده است.

دقایقی پیش پایگاه اینترنتی شبکه خبر.7 با انتشار گزارشی مدعی شد که بر اساس اخبار دریافتی از منابع موثق، اسناد صوتی زیادی مربوط به ضرب و شتم خاشقچی در اختیار ماموران قضایی ـ امنیتی ترکیه قرار دارد که در یکی از موارد محمد العتیبی سرکنسول عربستان از ماموران بن سلمان می خواهد که هر گونه اقدام علیه خاشقچی را بیرون از کنسولگری انجام دهند.

جزئیات اسناد صوتی شکنجه خاشقچی منتشر شد - 4

در ادامه این گزارش آمده است که خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری به شدت شکنجه شده و در ادامه تیم ترور اعزامی آل سعود، ابتدا انگشتان و در نهایت سر این روزنامه نگار مشهور را به طرز وحشیانه بریده اند.

به نوشته این رسانه، در اسناد صوتی به دست آمده صدای اعتراض محمد العتیبی شنیده می شود که می گوید 'این جنایت را بیرون از کنسولگری انجام دهید و برای من بلا و دردسر درست نکنید.'

این گزارش می افزاید: در پاسخ به اعتراضات سرکنسول، فردی با خشونت به وی می گوید' اگر در بازگشت به عربستان قصد زندگی داری، ساکت شو.'

بنا بر اعلام شبکه خبر.7، بسیاری از رسانه های خبری جهان با استناد به منابع امنیتی ترکیه، از ضرب و شتم خاشقچی در ساختمان کنسولگری خبر می دهند به طوری که خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت که ماموران ترکیه به اسناد جنایت در کنسولگری دست یافته اند و شبکه تلویزیونی سی.ان.ان نیز خبر از قتل و مثله کردن جنازه خاشقچی را منتشر کرد.

بنا بر ادعای این شبکه خبری ترکیه، از دیگر رسانه می توان به شبکه الجزیره قطر اشاره کرد که به جزئیاتی از حادثه خاشقچی پرداخت و نوشت: خاشقچی در اتاق کنسولگری به قتل رسیده و در هفت دقیقه توسط صلاح محمد الطبیقی متخصص کالبد شکافی مثله و تکه تکه شده است و در حین ارتکاب به این جنایت به اطرافیان خود، گوش دادن به موسیقی را توصیه کرده است.

برای تعیین سرنوشت خاشقچی، به درخواست پلیس ترکیه برای بازرسی فنی ساختمان کنسولگری و اقامتگاه العتیبی در استانبول تیم تحقیقاتی مشترک تشکیل شده و این تیم دو شب گذشته به جست و جوی ساختمان کنسولگری پرداختند.

بازرسی و تفتیش اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در شهر استانبول نیز که قرار بود شب گذشته برای مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقچی انجام شود، ابطال شد.

شبکه ان.تی.وی ترکیه علت لغو بازرسی از اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول را حضور نیافتن یکی از مقام های مرتبط عربستان در این مکان اعلام کرد.

این در حالی است که محمد العتیبی که از او به عنوان فرد کلیدی در پرونده خاشقچی نام برده می شود، دیروز عصر پس از آن که مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه خبر از احتمال بازجویی از تمام کارکنان کنسولگری را داد، از ترکیه خارج شده و به کشور خود بازگشت.

دو شب پیش تیم مشترک 22 نفره پلیسی ترکیه و عربستان ساختمان کنسولگری عربستان را در استانبول به مدت 9 ساعت مورد بازرسی قرار دادند و دیشب نیز بازرسی در این مکان ادامه یافت.

رسانه های ترکیه اعلام کردند که امروز نیز بازرسی فنی و تخصصی عوامل پلیس جنایی و قضایی دو کشور از ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که رسانه های آمریکایی اعلام کردند که مقامات ترکیه در تحقیقات مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقچی هویت پنج مظنون قتل این روزنامه نگار را مشخص کرده اند که چهار نفر از آنها به طور مستقیم با حکومت عربستان سعودی در ارتباط هستند.

به نوشته نیویورک تایمز، یکی از این افراد از دست اندرکاران دفتر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و دیگری نیز پزشک متخصص پزشکی قانونی با پست رده بالا در وزارت کشور عربستان است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیروز طی مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که تفتیش کنسولگری عربستان برای مشخص شدن نهایی سرنوشت جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی ناپدید شده ادامه خواهد داشت.

وی هدف از انجام تحقیقات پیرامون ناپدید شدن خاشقچی را دستیابی به ادله و شواهد محکمه پسند بیان کرد و گفت: علاوه بر ادامه جست و جوی فنی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، در جریان تحقیقات احتمال وجود مواد سمی نیز بررسی می شود.

وی افزود: امیدواریم که در روند تحقیقات و در زمان کوتاه به نتایج و یافته های معقول برسیم.

مولود چاووش ‌اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه نیز بعد از ظهر سه شنبه در دیدار با معاون وزیر امور خارجه بخش ترک نشین قبرس از احتمال بازجویی دادستانی ترکیه از هر فرد مظنون در کنسولگری عربستان سعودی در خصوص ناپدید شدن خاشقچی خبر داد.

وی اعلام کرد که احتمال بازجویی از کارکنان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول وجود دارد، ولی آنها ممنوع الخروج نیستند و هر کدام از کارکنان کنسولگری عربستان اجازه خروج از ترکیه را دارند.

ساعاتی پس از اعلام این اظهارات وزیر امور خارجه ترکیه، محمد العتیبی سرکنسول عربستان در استانبول که از او به عنوان فرد کلیدی در ناپدید شدن جمال خاشقچی نام برده می شود، ترکیه را ترک کرد.

هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(10 مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیر رسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او از ساختمان کنسولگری خارج نشده و در همان جا به قتل رسیده است.

خاشقچی 59 ساله، پس از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.

دولت ترکیه که بررسی وضعیت او را در اولویت کاری قرار داده، نتیجه آخرین بررسی های خود را به شکل رسمی اعلام نکرده است و مقامات این کشور روش محتاطانه ای را در اظهار نظر در باره وضعیت خاشقچی در پیش گرفته اند.

خاشقچی روزنامه نگار مشهور عربستانی که از اعضای انجمن رسانه های ترک ـ عرب بوده است، از دو هفته پیش و از زمان مراجعه به ساختمان سرکنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شده است.

برخی منابع غیر رسمی خبری، مدعی قتل روزنامه نگار منتقد آل سعود از سوی ماموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان شده اند.

بر اساس شایعه منتشر شده، خاشقچی توسط 15 ماموری که در زمان حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول آمده بودند، به قتل رسیده است و قاتلان نیز به کشور خود بازگشته اند.

خاشقچی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان در عربستان انتقاد کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

رویترز: لحظات شکنجه و قتل خاشقجی بر روی ساعت هوشمند او ضبط شده است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
رویترز: لحظات شکنجه و قتل خاشقجی بر روی ساعت هوشمند او ضبط شده است
بین الملل > خاورمیانه - باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بازرسان ترکیه در تحقیقات خود درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی به اطلاعاتی دست یافته‌اند که بر روی ساعت هوشمند وی ضبط شده و نشان می‌دهد که او تحت شکنجه قرار گرفته و کشته شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از استانبول نوشت: بازرسان ترکیه در تحقیقات خود درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی به اطلاعاتی دست یافته اند که این اطلاعات بر روی ساعت هوشمند اپل خاشقجی ثبت و ضبط شده است و نشان می‌دهد که وی تحت شکنجه قرار گرفته و کشته شده است.

رویترز: لحظات شکنجه و قتل خاشقجی بر روی ساعت هوشمند او ضبط شده است - 2

روزنامه صباح چاپ ترکیه که از حامیان دولت این کشور شمرده می‌شود امروز شنبه این خبر را منتشر کرد. این خبر پس از آن منتشر شد که امروز یک تیم از عربستان به ترکیه رفت تا به همراه بازرسان این کشور درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی تحقیق کند.روزنامه صباح در گزارش خود نوشته است لحظاتی که جمال خاشقجی تحت شکنجه قرار گرفته و بعد از آن هم کشته شده است، همگی روی حافظه ساعت اپل وی ثبت و ضبط شده است. ساعت اپل خاشقجی به تلفن همراه آیفون وی متصل بوده است و تلفن در هنگام ورود خاشقجی به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول در اختیار نامزد وی قرار داشته است.پیش از این هم دو مقام ارشد ترکیه اعلام کردند زمانی که خاشقجی وارد ساختمان کنسولگری عربستان شد، یک ساعت مچی به دست داشته است که این ساعت به تلفن همراهش که در اختیار نامزدش قرار داشته، متصل بوده است.روزنامه صباح به نقل از منابع اطلاعاتی ترکیه نوشت خاشقجی قبل از ورود به داخل ساختمان کنسولگری، ساعت اپل خود را بر روی حالت ضبط قرار داده بود. این روزنامه ترکیه‌ای نوشت ماموران اطلاعاتی عربستان بعد از آن که متوجه شدند ساعت اپل خاشقجی همه اطلاعات را بعد از ورود وی به ساختمان کنسولگری ضبط کرده است، بعد از قتل او، با اثر انگشت وی صفحه ساعت را باز و بخشی از این اطلاعات را حذف کردند، اما موفق نشدند همه اطلاعات را حذف کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
در سال ۱۹۲۲، سیتروئن «گلدن اسکرب» اولین خودرویی بود که از کویر «صحرا» عبور کرد و حالا تقریبا ۱۰۰ سال پس از آن روزها سیتروئن شبیه به آن خودرو دوباره ساخته است. این سازه به ماهیت قدیمی گلدن اسکرب وفادار مانده است. دو چرخ در جلو و مجموع چرخ‌هایی در عقب نیز از همان سیتروئن قدیمی الگوبرداری شده است. لیندا جکسن مدیر اجرایی سیتروئن در این خصوص گفت: در سالگرد صدسالگی برند سیتروئن، بازسازی گلدن اسکرب به مرحله جدیدی خواهد رسید. گلدن اسکرب در زمان خود خودروی پیشرفته‌ای محسوب می‌شد.
فارسفارس23 ساعت قبل
شرکت آلفابت، مادر شرکت گوگل، برخی همکاری‌های تجاری با شرکت هواوی چین را در قالب محدودیت‌های اعمال‌شده توسط کاخ سفید علیه شرکت چینی متوقف کرد. به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از رویترز، شرکت آلفابت که شرکت مادر گوگل محسوب می‌شود برخی همکاری‌های تجاری خود با شرکت هواوی چین را در راستای اجرای محدودیت‌های اعمال‌شده توسط کاخ سفید علیه این شرکت چینی، متوقف کرده است. آمریکا نام هواوی را در لیست سیاه خود قرار داده و این اقدام گوگل می‌تواند ضربه چشم‌گیری به هواوی محسوب شود. البته جزئیات ادامه همکاری گوگل با هواوی هنوز به صورت داخلی در گوگل در حال بررسی است. لغو همکاری‌های گوگل با هواوی به این معناست که هواوی دیگر به به‌روزسانی نرم‌افزار سیستم عامل اندروید دسترسی نداشته و نسخه بعدی گوشی‌های هوشمند این شرکت در خارج از چین هم به به‌روزرسانی اندروید دسترسی نخواهند داشت.
زومیتزومیت23 ساعت قبل
فرناندو آلونسو و تیم مک‌لارن عملکرد خوبی در دور تعیین خط مسابقات ایندی ۵۰۰ سال ۲۰۱۹ نداشتند و از راه یافتن به جمع ۳۳ راننده و تیم برتر بازماندند. روز گذشته، دور تعیین خط ایندیاناپلیس ۵۰۰ برگزار شد؛ اما آلونسو نتوانست در بین ۳۳ راننده‌ی رقابت‌ها جایگاهی کسب کند. آلونسو با این عملکرد، راننده‌ی خط ۳۴ ایندیاناپلیس ۵۰۰ سال ۲۰۱۹ عنوان می‌گیرد؛ بنابراین جایگاهی در خط شروع مسابقه نخواهد داشت. برای آخرین دور تعیین خط، تنظیماتی کاملا جدید روی خودرو آلونسو سوار شد؛ اما درنهایت، بازهم ترکیب بریتانیایی‌اسپانیایی جواب نداد. حتی اگر امروز هم به جایگاه تعیین خط می‎رسیدیم، شاید برای مسابقه‌ی هفته‌ی بعد رویکرد مناسبی نداشتیم.
دیجیاتودیجیاتو23 ساعت قبل
سرمایه گذاری در زمینه تبلیغات موبایلی به سرعت در حال افزایش است اما این رشد سریع به گسترش اپ‌های جعلی با اهداف تبلیغاتی منجر شده است. پیش بینی‌های کارشناسان حاکی از این است که تا پایان ۲۰۱۹ سرمایه گذاری در این زمینه به ۸۷ میلیارد دلار و تا دو سال دیگر به رقم سرسام آور ۲۰۱ میلیارد دلار می‌رسد. بر این اساس بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ تعداد اپ‌های جعلی با اهداف تبلیغاتی ۱۵۹ درصد بیشتر شده است. به گفته DoubleVerify از سال ۲۰۱۷ تا کنون بازخوردهای ترافیک نامعتبر در اپ‌های موبایل سالیانه دو برابر شده. اوایل سال ۲۰۱۹ «ترند میکرو» با انتشار گزارشی مدعی شد که بیش از ۹ میلیون کاربر اندروید اپلیکیشن‌ هایی را از پلی استور نصب کرده‌اند که چیزی جز تبلیغ افزار نبوده‌اند.

حقایقی جالب درباره سبک زندگی عجیب و غریب میلیاردرهای دنیای تکنولوژی

13+
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل

اخبار بیشتر