درباره بازار امروز نفت؛ از سعود قیمت تا معاملات در بورس انرژی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

درباره بازار امروز نفت؛ از سعود قیمت تا معاملات در بورس انرژی

افزایش واردات نفت کره جنوبی از روسیه

تسنیمخبرگزاری تسنیم
افزایش واردات نفت کره جنوبی از روسیه
بزرگترین شرکت انرژی و شیمیایی کره جنوبی واردات نفت از روسیه، قزاقستان و قطر را افزایش داد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، اس‌کی اینوویشن، بزرگترین شرکت انرژی و شیمیایی کره جنوبی واردات نفت از روسیه و سایر صادرکنندگان را افزایش داد.

مدیرعامل این شرکت گفت: «سهم میعانات گازی ایران بسیار بالا بود ولی آن را با نفت روسیه، قزاقستان و قطر جایگزین کردیم. ما همچنان در حال متنوع کردن منابع نفت خام خود هستیم».

پس از آخرین دور تحریم‌های آمریکا علیه ایران که به بخش نفت این کشور سخت ضربه زد، سئول مجبور شد عرضه‌کننندگان جدیدی پیدا کند. تحریم‌ها علیه ایران پس از خروج یک‌جانبه واشنگتن از قرارداد برجام دوباره وضع شدند. از آن زمان آمریکا تهدید می‌کند که صادرات نفت ایران را به صفر می‌رساند.

برخی واردکنندگان نفت خام مثل چین و تایوان، هند، ترکیه، یونان، ژاپن، ایتالیا و کره جنوبی اجازه داشتند نفت ایران را وارد کنند ولی آمریکا این معافیت‌ها را از دوم ماه می‌لغو کرد و کشورهایی که به واردات از ایران ادامه دهند در خطر تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند.

کره جنوبی یکی از بزرگترین خریداران میعانات گازی ایران بود. میعانات گازی نوعی نفت خام فوق‌سبک است که از آن بیشتر برای تولید سوخت خودرو مثل بنزین یا رقیق کردن نفت‌های سنگین استفاده می‌شود. کره جنوبی سال گذشته حدود ۹ میلیارد دلار برای خرید و آزمایش ۲۳ نوع میعانات گازی مختلف از ۱۵ کشور هزینه کرد تا جایگزین ایران شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

بهای نفت در بازارهای جهانی

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
بهای نفت در بازارهای جهانی
قیمت نفت برنت روز سه‌شنبه تحت تاثیر ادامه محدودیت عرضه اوپک و تحریم‌های آمریکا که نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه را تداوم بخشیده ...
بهای نفت در بازارهای جهانی - 0

قیمت نفت برنت روز سه‌شنبه تحت تاثیر ادامه محدودیت عرضه اوپک و تحریم‌های آمریکا که نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه را تداوم بخشیده است، بالای ۷۰ دلار در هر بشکه تحکیم شد.

بهای معاملات آتی نفت برنت با سه سنت افزایش نسبت به قیمت نهایی روز گذشته به ۷۰٫۱۴ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت روز دوشنبه ۲٫۱ درصد افزایش پیدا کرده بود.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۸ سنت یا یک درصد افزایش نسبت به روز جمعه به ۵۹٫۲۱ دلار در هر بشکه رسید. وست تگزاس اینترمدیت روز دوشنبه به دلیل تعطیلات عمومی در آمریکا معامله نشد.

قیمت‌های نفت از دور جدید کاهش تولید اوپک و متحدانش که از آغاز سال میلادی جاری اجرا شده حمایت یافته است. این تولیدکنندگان که به گروه اوپک‌پلاس معروف هستند دسامبر گذشته موافقت کردند از اول ژانویه به مدت شش ماه تولید خود را ۱٫۲ میلیون بشکه در روز محدود کنند تا از رشد بیش از حد ذخایر و افت قیمت‌ها جلوگیری کنند. با این حال اوپک و متحدانش از جمله روسیه قرار است روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن برای بازنگری سیاست تولید خود دیدار کنند.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در گزارشی اعلام کردند: مسائل بخش عرضه دوباره مورد توجه قرار گرفته و باعث شده قیمت نفت به شدت افزایش پیدا کند.

علاوه بر توافق محدودیت عرضه اوپک، تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران و ونزوئلا نیز بازارها را دچار محدودیت عرضه کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، با وجود تحولات مذکور بازارها با توجه به کندی رشد اقتصادی که نتیجه تداوم جنگ تجاری میان آمریکا و چین بوده است محتاط مانده‌اند. / ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

عرضه نفت در بورس انرژی به مرحله هفدهم رسید

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
عرضه نفت در بورس انرژی به مرحله هفدهم رسید
خبرگزاری میزان- عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی از جمله تکالیف وزارت نفت است که با محاسبه عرضه امروز تاکنون ۱۷ مرحله را پشت سر گذاشته و در این مسیر برای استقبال بیشتر خریداران تغییراتی در شیوه عرضه به وجود آمده است.
عرضه نفت در بورس انرژی به مرحله هفدهم رسید - 0

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، عرضه نفت در بورس انرژی یکی از سیاست‌های از پیش تعیین شده در راستای متنوع کردن راه‌های فروش نفت به حساب می‌آید که از آبان ماه سال گذشته در ۳ حوزه نفت خام سبک، نفت خام سنگین و میعانات گازی پارس جنوبی طراحی و به مرحله اجرا در آمد.

طبق بررسی‌های صورت گرفته از ۱۷ مرحله عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی ۱۰ مرحله به عرضه نفت خام سبک، ۲ مرحله عرضه نفت خام سنگین و ۵ مرحله میعانات گازی پارس جنوبی بوده که از این میزان تنها در ۴ مرحله معامله صورت گرفته است.

آمار‌ها گویای آن است که معاملات خرید و فروش نفت در مرحله نخست عرضه نفت خام سبک به میزان ۲۸۰ بشکه از عرضه ۱ میلیون بشکه‌ای و به قیمت ۷۴ دلار و ۸۵ سنت ثبت شده است.دور بعدی معاملات در دومین دوره در تاریخ بیستم آبان ماه و حجم کل عرضه به میزان ۷۰۰ هزار بشکه و به قیمت ۶۴ دلار و ۹۷ سنت به فروش رسید؛ گفتنی است رقم پایه فروش در این مرحله ۷۱ دلار و ۵۹ سنت اعلام شده بود.پس از آن در ششمین مرحله از مجموع عرضه‌ها در زمینه نفت خام سبک ایران ۳۵ هزار بشکه نفت از ۱ میلیون بشکه به قیمت ۵۲ دلار و ۲۵ سنت به فروش رسید که قیمت پایه تعیین شده به ازای هر بشکه ۵۶ میلیون و ۸۱ سنت بوده است؛ و آخرین مرحله از معاملات به تاریخ دهم اردیبهشت ماه و به حجم ۷۰ هزار بشکه به قیمت ۶۰ دلار و ۶۸ سنت به ازای هر بشکه باز می‌گردد که حجم عرضه در آن دوره ۱ میلیون بشکه و قیمت پایه تعیین شده برای آن ۶۳ دلار و ۵۱ سنت ثبت شده است.

گفتنی است هفدهمین مرحله از معاملات در روز جاری (۷ خرداد ماه) به میزان ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین به قیمت ۶۴ دلار و ۲۹ سنت در بازار بورس انرژی عرضه خواهد شد.

** تغییر در شیوه عرضه نفت در بورس انرژی

ساز و کار عرضه نفت در بورس انرژی نیز به مروز زمان تغییر کرده به گونه‌ای که شرایط در نخستین عرضه به این صورت بود که متقاضیان باید حداقل ۳۵ هزار بشکه خریداری می‌کردند که ۱۰ درصد از ارزش قرارداد را در زمان اجرای معاملات نقدی پرداخت کرده و در صورت برنده شدن در فرآینده ۱۰ درصد دیگر به صورت ریالی پرداخت و مابقی هزینه‌ها را به صورت ارزی تسویه می‌کردند.

این روش به مرور در مراحل بعدی تغییر کرد تا جایی که در سال جاری با توجه به آنکه عرضه نفت در بورس انرژی در قانون سال جاری ذکر شده شیوه نامه جدید عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی تدوین و ابلاغ شد.

این شیوه نامه که به گفته بیژن زنگنه وزیر نفت با هدف شفافیت پولی در عرضه تدوین شده تا تمام فعل و انفعالات فروش توسط وزارت نفت لحاظ شود و افرادی که می‌خواهند قیمت دهند به‌درستی بدانند پول را چگونه از آن‌ها دریافت کنند، همچنین بتوانند محاسبات خود را به دقت انجام دهند و همه آن‌ها به‌طور یکسان اطلاعات مربوط به خرید و فروش را داشته باشند.

در این زمینه امیرحسین تبیانیان نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان گفت: عرضه نفت در بورس انرژی از لحاظ شکلی و محتوایی نیز تغییر داشته به گونه‌ای که حداقل حجم بارگیری برای حمل زمینی ۱۰۰۰ بشکه تعیین شده، زیرا عموما در حمل زمینی محموله‌ها کوچک هستند و با کاهش حجم متقاضیانی که در آن حوزه ورود می‌کنند از بابت بارگیری کمترین مشکل را داشته باشند.

وی در خصوص نحوه قیمت گذاری بیان کرد: شکل فرمول قیمتی با قرارداد‌های خارج از بورس و قرارداد‌های جاری در وزارت نفت برای فروش نفت بیشترین شباهت ممکن را پیدا کرده و از این منظر خریداران با کمترین ریسک قیمتی و تخفیف‌هایی که لحاظ می‌شود خرید خود را انجام داده تا خریداران داخل بورس با شرایط خارج از بورس معاملاتشان را انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری میزان، مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ وزارت نفت را مکلف کرده تا ماهانه حداقل ۲ میلیون بشکه نفت خام سبک، ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین و ۲ میلیون بشکه میعانات گازی پارس‌جنوبی را با امکان تسویه ۱۰۰ درصد ریالی یا ارزی در بورس انرژی عرضه و گزارش عملکرد را هر سه ماه یک بار به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ارائه کند که تغییر در شیوه نامه عرضه نفت می‌تواند امکان استقبال متقاضیان از خرید نفت در این بازار را افزایش دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

ناکام ماندن حمله داعش به میدان‌های نفتی استان صلاح‌الدین

ایسناخبرگزاری ایسنا
ناکام ماندن حمله داعش به میدان‌های نفتی استان صلاح‌الدین
تیم رسانه‌ای امنیتی عراق از خنثی‌سازی حمله تروریستی داعش به میدان‌های نفتی در استان صلاح الدین خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، تیم رسانه‌ای امنیتی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای پلیس با حمایت نیروهای حشد شعبی تلاش عناصر تروریستی داعش برای حمله به میدان‌های نفتی «علاس» واقع در استان صلاح‌الدین را ناکام گذاشتند.

این اتفاق ساعاتی پس از آتش‌سوزی میدان نفتی «عجیل» در استان صلاح‌الدین رخ داد.

نیروهای امنیتی عراق اعلام کردند که این آتش‌سوزی در یکی از مخزن‌های گاز طبیعی در میدان نفتی «عجیل» در استان صلاح‌الدین در هنگام تعمیرات رخ داد.

نیروهای امنیتی عراق همچنین اعلام کردند: گروه‌های دفاع مدنی و گروه‌های تعمیرات و حفاظت وابسته به وزارت نفت اقدامات لازم را در خصوص این رخداد آغاز کرده‌اند.

به رغم توقف عملیات نظامی ضد داعش، اما این گروه تروریستی همچنان شهرهای عراق را تهدید می‌کند و گاها عناصر داعش عملیات تروریستی علیه غیرنظامیان و نیروهای عراقی مستقر در استان‌هایی که تحت سیطره‌شان بود، ترتیب می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

ضرورت راه‌اندازی بورس نفت

مهرخبرگزاری مهر
ضرورت راه‌اندازی بورس نفت
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: وزارت نفت باید زیرساخت‌های ایجاد بازار بورس نفت را فراهم کند و اگر این مسئله نیاز به قانون دارد، دولت لایحه آن را به مجلس ارائه دهد.

حسین امیری خامکانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تلاش‌های نافرجام غرب برای آنکه نفت عربستان و امارات را جایگزین نفت ایران کنند، گفت: ایران پیش از تحریم‌های جدید، روزانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کرد و در حال حاضر و علی رغم تحریم‌ها، فروش بسیار خوبی دارد و هدف دشمنان برای کاهش شدید صادرات نفت ایران محقق نخواهد شد.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای دنیا در تولید نفت مشکل دارند، افزود: میزان تولید و صادرات نفت ونزوئلا و نیجریه به دلیل تحولات سیاسی اخیر و فشارها و تحریم‌های آمریکا بسیار کاهش یافته و لیبی هم هنوز به بازار نفت بازنگشته است و تولید کمی دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: همچنین آمریکا و کانادا برنامه‌هایی برای جایگزینی نفت غیرمتعارف (نفت شیل) بر نفت خاورمیانه داشتند که برنامه آنان مطابق با آنچه به دنبالش بودند، پیش نرفت.

امیری خامکانی با اشاره به اینکه چندی پیش اعضای اوپک پلاس یعنی اعضای اوپک و همتایان غیر اوپکی در کاهش تولید نفت به مصالحه رسیدند که هنوز به توافقشان پایبند هستند، تصریح کرد: البته عربستان سعودی از جمله کشورهایی است که بدقولی کرد و همه توان خود را برای افزایش تولید نفت به کار گرفت اما این تولیدات هم پاسخگوی نیازهای موجود نیست و تقاضا برای خرید نفت بسیار بیشتر از این میزان تولید است.

وی با بیان اینکه دشمنان بر این مسئله واقفند که نفت ایران قابل جایگزینی نیست و فقط به دنبال جنگ روانی با ایران هستند، گفت: خریداران سنتی نفت ایران چون چین، هند، ژاپن و کره جنوبی خرید نفت از کشورمان را رها نکرده‌اند و در حال چانه‌زنی برای رفع تحریم‌ها نفتی ایران هستند چرا که پالایشگاه‌های آنان به گونه‌ای است که باید از نفت ایران استفاده کنند و اگر سراغ نفت کشور دیگری روند، باید یکسری هزینه‌ها چون به روز کردن پالایشگاه‌های خود را در دستور کار قرار دهند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه قطعا خریداران جدیدی برای نفت ایران پای کار می‌آیند، اظهار داشت: این مسئله مستلزم آن است که با مجوز شورای هماهنگی سران قوا مشوق‌هایی را برای فروش نفت ایجاد کنیم.

امیری خامکانی با اشاره به ضرورت راه‌اندازی بورس نفت برای جبران فشارهای آمریکا، تصریح کرد: وزارت نفت باید زیرساخت‌های ایجاد بازار بورس نفت را فراهم کند و اگر این مسئله نیاز به قانون دارد، دولت لایحه آن را به مجلس ارائه دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

امروز ۲ میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی ایران عرضه می‌شود

بازار سرمایه ایرانخبرگزاری بازار سرمایه ایران
امروز ۲ میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی ایران عرضه می‌شود
مدیر عامل بورس انرژی ایران گفت: بازار فیزیکی بورس انرژی ایران امروز سه شنبه میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین الملل خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از فارس، سید علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی ایران افزود: سه شنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۸ بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل خواهد بود. قیمت پایه هر بشکه نفت خام سنگین براساس اطلاعیه عرضه این محصول در بورس ۶۴٫۲۹ دلار است.

به گفته وی، فرآیند قیمت­‌گذاری این عرضه براساس شیوه­‌نامه جدید وزارت نفت مستند به تکلیف مندرج در بند (و) تبصره (۱) قانون لایحه بودجه سال ۱۳۹۸صورت پذیرفته است، به طوری که واحد پایه تخصیص و همچنین حداقل خرید جهت کشف نرخ برای عرشه روز سه­ شنبه ۳۵ هزار بشکه در یک محموله خواهد بود.

مدیرعامل بورس انرژی خطاب به متقاضیان خرید نفت خام گفت: به منظور شرکت در جلسه معاملاتی ­باید ۶ درصد ارزش سفارش خود را به عنوان پیش‌­پرداخت تا دوساعت قبل از زمان عرضه واریز نمایند. قیمت پایه هر بشکه نفت‌خام توسط شرکت ملی نفت ایران با ارز دلار اعلام می‌شود و برابر با متوسط قیمت برنت (BWave) روزانه در ۱۰ روز کاری بین‌المللی پیاپی منتهی به ۲ روز تقویمی قبل از انتشار اطلاعیه عرضه با لحاظ نمودن اختلاف (دلتا) مندرج در OSP برای بازار مدیترانه در ماه متناظر با تاریخ انتشار اطلاعیه عرضه خواهد بود. در نتیجه متقاضیان خرید در روز عرضه باید بر روی قیمت پایه که در این عرضه ۶۴٫۲۹ دلار به ازای هر بشکه نفت خام سنگین است، با یکدیگر رقابت کنند.

به گفته حسینی، دوره تحویل کالا در این عرضه در بازه زمانی ۲۴ خرداد ماه سال ۱۳۹۸ تا ۴ شهریور ماه سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است. خریداران پس از انجام معامله باید متناظر با دوره تحویلی فوق‌الذکر و براساس مواعد زمانی مقرر در اطلاعیه عرضه و با هماهنگی شرکت ملی نفت ایران اقدام به دریافت و حمل محموله نمایند.

وی خاطرنشان کرد، یکی از نکات مهم در عرضه روز سه­ شنبه در بورس انرژی، تغییر روش محاسبه قیمت نهایی نفت خام عرضه شده نسبت به عرضه­‌های پیشین این محصول در بورس انرژی ایران است. فرمول محاسبه قیمت نهایی محموله با توجه به فاصله زمانی بین تاریخ عرضه و تاریخ برداشت محموله، اختلاف (D) برای صدور صورت حساب موقت و نهایی به شرح ذیل محاسبه خواهد شد:

D= Poil-ref - Pc

Poil-ref: متوسط قیمت نفت خام برنت (BWave) روزانه در ۱۰ روز کاری بین‌المللی پیاپی منتهی به ۲ روز قبل از انتشار اطلاعیه عرضه که برابر با ۸۴/۷۰ دلار است.

Pc: قیمت معامله شده در بورس بر حسب دلار

به گفته حسینی، برای محاسبه ارزش محموله جهت صدور صورت حساب موقت، ‌ اختلاف (D) محاسبه شده از میانگین ۱۰ قیمت برنت (BWave) روزانه پیاپی منتهی به ۱ روز قبل از صدور صورت حساب موقت کسر می‌شود. مهلت تسویه حساب اعتباری حداکثر ۹۰ روز بعد از تاریخ بارنامه خواهد بود و خریدار موظف است طی این دوره بر اساس شیوه توافق شده نسبت به تسویه حساب اقدام نماید. سایر موارد و جزئیات مترتب بر فروش و تحویل محمولات بر اساس شرایط و ضوابط کلی (GTC) فروش فوب (تحویل در کشتی) نفت خام شرکت ملی نفت ایران مندرج در تارنمای امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران موجود است.

مدیر عامل بورس انرژی همچنین گفت: عرضه روز سه­ شنبه ۷ خردادماه سال جاری، دوازدهمین عرضه نفت خام و دومین عرضه نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران در رینگ صادراتی بورس انرژی ایران به شمار می‌­آید.

معامله ۱٫۰۸۵ میلیون بشکه نفت در بورس انرژی

وی گفت: تاکنون یک میلیون و ۸۵ هزار بشکه از یازده عرضه انجام شده منجر به معامله شده است. نخستین محموله نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران به میزان یک میلیون بشکه در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۷ و باقیمت پایه ۱۵/۷۹ دلار به ازای هر بشکه در رینگ بین‌­الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه شد که ۲۸۰ هزار بشکه با قیمت ۸۵/۷۴ دلار مورد معامله قرار گرفت.

وی افزود: در دومین عرضه به میزان یک میلیون بشکه در تاریخ ۲۰ آبان ۹۷ با قیمت پایه ۵۹/۷۱ عرضه شد و در نهایت ۷۰۰ هزار بشکه با قیمت ۶۴٫۹۷ دلار به ازای هر بشکه مورد داد و ستد قرار گرفت. این درحالی است که پس از هر عرضه و متناسب با نیازها و درخواست­های خریداران، شرایط عرضه با هماهنگی شرکت ملی نفت ایران به عنوان عرضه کننده تسهیل می­‌شد و با شرایط موجود تناسب بیشتری می­‌یافت.

حسینی افزود: پس از آن در پنجمین عرضه نفت خام سبک در تاریخ ۲۹ بهمن ۹۷ مقدار ۳۵ هزار بشکه با قیمت ۵۲٫۲۵ دلار مورد معامله قرار گرفت. پس از این عرضه امکان تحویل محموله­‌های نفت خام خریداری شده به صورت زمینی و از طریق تاسیسات پالایشگاه تبریز نیز در اطلاعیه عرضه دیده شد. این موضوع توجه بسیاری از فعالان و خریداران بالقوه را به خود جلب نمود.

مدیر عامل بورس انرژی همچنین گفت: در عرضه‌­های سال جاری نیز در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه و در دهمین عرضه نفت خام و نخستین عرضه نفت خام سنگین که به موجب بند (و) قانون لایحه بودجه سال ۹۸ در بورس انرژی ایران صورت گرفت، ۷۰ هزار بشکه با قیمت ۶۰٫۶۸ دلار به ازای هر بشکه مورد معامله قرار گرفت. به عبارت دیگر تاکنون ارزش نفت خام معامله شده در بورس انرژی ایران قریب به ۱۰ هزار و ۱۷۵ میلیارد ریال بوده است که امید است با تداوم عرضه‌­­ها و تسهیل شرایط عرضه­‌ها همچون گذشته، خریداران بالقوه جهت انجام معامله در بورس جذب شوند.

کشف قیمت منصفانه کارکرد عرضه نفت در بورس انرژی

وی گفت: شفافیت معاملاتی و کشف نرخ منصفانه که یکی از کارکردهای بورس انرژی در انجام معاملات محسوب می‌شود، می‌تواند در عرضه ­های نفت خام نیز تاثیرگذار باشد. اگرچه همانطور که اشاره شد، قیمت­‌گذاری نفت خام عرضه شده در بورس بر اساس قیمت­های جهانی تعیین می‌شود، اما به دلیل وجود فاصله زمانی از روز انتشار اطلاعیه عرضه تا روز عرضه از یک سو و همچنین شرایط منطقه‌­ای و معاملاتی از سوی دیگر، در برخی از عرضه­‌ها قیمت انجام معامله با قیمت پایه موجود در اطلاعیه عرضه تفاوت دارد که این موضوع به دلیل نوسانات روزانه نرخ جهانی نفت خام بوده و امری طبیعی است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور در سال ۹۹ گفت که مبلغ یارانه در سال آینده به ۷۲ هزار تومان افزایش خواهد یافتمبلغ یارانه سال ۹۹هادی قوامی در نشست خبری ظهر امروز (دوشنبه) خود با تشریخ آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون در سال آینده ۲۸ هزار تومان به مبلغ یارانه در سال ۹۹ اضافه خواهد شد و از ابتدای فروردین سال آینده رقم یارانه نقدی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۷۲ هزار تومان افزایش می‌یابد. سال آینده یک یارانه ترکیبی هم به حساب مردم واریز می‌شودسخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه: در سال آینده یک یارانه ترکیبی از یارانه معیشتی بنزین و نقدی به یارانه‌بگیران پرداخت می‌شود. بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق از ابتدای فروردین ماه سال ۹۹ رقم یارانه نقدی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۷۲ هزار تومان اضافه خواهد شد و بر این اساس بساط سرکشی به حساب‌ها و دارایی مردم و در نتیجه اعتراضات برچیده خواهد شد. طبق مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق به ۱۸ میلیون نفر که به آنها یارانه معیشتی پرداخت نمی‌شد، یارانه تعلق خواهد گرفت و این متناسب با تعداد اعضای خانواده افزایش می‌یابد. یارانه ۷ میلیون نفر از مددجویان کمیته امداد که به آنها یارانه معیشتی تعلق می‌گیرد ۲۰ درصد علاوه بر آن افزایش می‌یابد و بر این اساس یارانه آنها علاوه بر ۵۰ هزار تومان یارانه معمول ۱۲۲ هزار تومان خواهد بود.

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا12 ساعت قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.

ویدیویی تاثیرگذار از قرنطینه شدن مردم چین

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
مردم شهر ووهان چین، که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، به بالکن خانه‌ها آمده و یکدیگر را به مقاومت و پایداری تشویق کردند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آندرا شاخص‌ترین چهره سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود. وی مسئول عملیات‌های سیا علیه عراق، ‌ ایران و افغانستان بوده است. گروه طالبان روز دوشنبه در بیانیه‌ای به‌طور رسمی اعلام کرد که یک فروند هواپیمای آمریکایی را در ولایت غزنی افغانستان سرنگون کرده است، ویدیویی را از لاشه این هواپیما پس از سرنگونی منتشر کرد. نیویورک تایمز در مقاله‌ای به تاریخ ژوئن سال ۲۰۱۷، (۱۲ خرداد ۱۳۹۶) از «مایکل دی آندریا» اسم به میان آورد. بعدازظهر دوشنبه در پی سقوط یک فروند هواپیما در ولایت غزنی افغانستان، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بعدازظهر امروز در منطقه «سدوخیل» شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی یک فروند هواپیمای آمریکایی که مأموریت اطلاعاتی داشت ساقط شده است.
ایرناایرنا11 ساعت قبل
به گزارش ایرنا دوم اسفند ماه سالجاری موعد برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است. هاشمی با تاکید بر اینکه ۶۰ درصد اخبار خبرگزاری ایرنا از سوی دفاتر مراکز این خبرگزاری در استان‌ها منتشر می‌شود افزود: باید ضریب نفوذ و تاثیرگذاری این اخبار در بین مخاطبان بیشتر کنیم. وی اضافه کرد: همچنین باید آموزش‌ها از طریق فضای مجازی مورد توجه قرار گیرد و ارتقا پیدا کند. مدیرکل اخبار استانهای ایرنا موضوع پوشش مناسب و حرفه‌ای برگزاری انتخابات مجلس در دوم اسفندماه را مورد تاکید مراکز استانها قرار داد. مدیرکل اخبار استانهای ایرنا با اشاره به تشکیل گروه آنالیز اخبار بیان داشت: هدف از تشکیل این گروه ارتقای کمی و کیفی تولیدات است.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
ما در حال تغییر و تحول چشمگیر در رابطه با چگونگی تولید محصولات به لطف دیجیتالی شدن تولید هستیم، این انتقال به حدی مهم و فراگیر است که آن را به نام انقلاب صنعتی چهارم معرفی می‌کنند تا نمایانگر انقلاب چهارم در تولید باشد. انقلاب چهارم صنعتی حوزه‌هایی مانند خدمات و مدل‌های کسب‌وکار، زنجیره ارزش صنایع، مفهوم بهره‌وری، مهارت و تحصیلات کارکنان و امنیت فناوری اطلاعات را تحت تاثیر قرار داده است. با تغییرات انقلاب چهارم صنعتی، بسیاری از مشاغل در سال‌های آینده متحول خواهند شد یا وجود نخواهد داشت، بر این اساس مشاغلی که امروز داریم و فعالیت‌هایی که امروز انجام می‌دهیم دیگر توسط فرزندان ما انجام نخواهد شد و حرفه‌های آینده ارتباط چندانی با حرفه‌های امروزی نخواهند داشت. ایران همانند سایر کشورها باید برای این تغییرات بزرگ آمادگی کسب کرده و با استفاده از فناوری‌های نوینی مانند اینترنت اشیا، بلاک‌چین و غیره که پایه و اساس انقلاب صنعتی چهارم هستند به ایجاد اشتغال، تسهیل تجارت و افزایش بهره‌وری در صنایع و کسب‌وکارهای مختلف بپردازد. اس ۱ (GS۱) می‌توان صحه‌گذاری، مدیریت پایگاه اطلاعات، تجزیه‌وتحلیل اطلاعات را انجام داد.

اخبار بیشتر