1. خبری
  2. ورزشی
پوشش خبری

گلاره ناظمی: به مردان نشان دادم که می‌توانم داور خوبی باشم

گلاره ناظمی: من پیشگام داوری زنان در ایران هستم؛ مردان همیشه می‌ گفتند زنان داوران خوبی نیستند

طرفداریخبرگزاری طرفداری
گلاره ناظمی: من پیشگام داوری زنان در ایران هستم؛ مردان همیشه می‌ گفتند زنان داوران خوبی نیستند

طرفداری- گلاره ناظمی داور بین‌المللی کشورمان از سوی فدراسیون جهانی برای قضاوت در سومین دوره بازی‌های المپیک جوانان به بوینس‌آیرس دعوت شد. این بانوی داور کشورمان فینال المپیک جوانان را بین پرتغال و ژاپن قضاوت می کند.

به گزارش فارس، وی مصاحبه‌ای با سایت فیفا انجام داده که در زیر می‌خوانید:

 تجربه‌تان در المپیک بوینس‌آیرس چطور بود؟

ماموریت و وظیفه بسیار مهمی بود. بهترین داوران از کشورهای مختلف اینجا هستند و سطح مسابقات نیز بسیار بالاست. من بسیار خوشحالم.

چرا داور شدید؟

حدود 15 سال پیش من در ایران فوتبال بازی می‌کردم در آن زمان برادرم در سوپرلیگ داور بود و به من اصرار کرد که سعی خودم را کنم. برادرم به من گفت تو می‌توانی کار را انجام دهی و می‌توانی اولین باشی. در ایران گروه داوری زنان از 15 سال پیش کارش را شروع کرد.

چرا شما فوتسال را به جای فوتبال انتخاب کردید؟

چون فوتسال در ایران در بالاترین استاندارد برگزار می‌شود و بالاتر از فوتبال است. در زمان آغاز کار داور فوتبال هم بودم اما آن برای من کافی نبود. در فوتسال ما در آسیا تیم شماره برتر هستیم. سطح فوتسال ما خیلی خوب است. راه برای پیشرفت وجود داشت. فوتسال به من کمک کرد تا داوری‌ام را بهبود ببخشم.

طی کردن این مسیر چقدر سخت بود؟

در ابتدا بسیار سخت بود اما اگر شما هدف روشن داشته باشید می‌توانید کار را انجام دهید. مردم به ویژه مردان همیشه می‌گفتند زنان داوران خوبی نیستند این حرف‌ها در تصمیم‌گیری من مهم بود تا به آنها بگویم و نشان دهم می‌توانم کارم را به خوبی انجام دهم. من از این حرف به عنوان یک انگیزه برای ادامه کار استفاده کردم. برادر و خانواده‌‌ام خیلی مرا حمایت کردند و این بسیار مهم بود.

آیا هیچ وقت در این مدت تسلیم شدید؟

بله از ذهنم این موضوع عبور کرد چون حمایت نمی‌شدم اما این موضوع مرا قوی‌تر کرد. شما می‌توانید و باید کاری را که می‌خواهید انجام دهید. من می‌خواستم این را به ویژه به مردان اثبات کنم. من قادر بودم این کار را انجام دهم و به تنهایی هم انجام دادم. تلاش کردم و موفق بودم.

زنانی که در همان زمان این شغل را انجام دادند، شرایط‌شان چطور بود؟

7 یا 8 زن داور هم بودند اما همه آنها کنار رفتند چون شرایط سخت بود. خانواده‌ها یا همسرانشان این شغل را قبول نمی‌کردند. آنها متوجه نمی‌شدند زنان فقط برای داوری به کشورهای مختلف سفر کنند. در ایران اگر شما بخواهید به عنوان یک زن داور شوید به اجازه همسرتان نیاز دارید. امروزه خیلی چیزها تغییر کرده و 3 سطح فوتسال برای بانوان وجود دارد. 50 داور زن در سطح بالا و 100 داور در سطوح دیگر در کل کشور فعالیت دارند.

آیا فکر می‌کنید شما پیشگام هستید؟

اینکه الان خودم را می‌بینم و اینکه دیگر زنان به خانه‌هایشان برگشتند، بله من پیشقدم هستم. زنان زیادی بودند که دوست داشتند پیشرفت کنند. وقتی به این تورنمنت دعوت شدم شاید در ابتدا به عنوان یک نکته مثبت به ویژه توسط مردان دیده نشد اما بعد از دعوت شدن به این مسابقات و دیگر رقابت‌ها در آسیا، مردان کشور من پروسه‌ای را که طی کردم را دیدند. حالا مردان به من اعتقاد و اعتماد دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

گلاره ناظمی: به مردان نشان دادم که می‌توانم داور خوبی باشم

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
گلاره ناظمی: به مردان نشان دادم که می‌توانم داور خوبی باشم

به‌ گزارش ‌اصلاحات پرس ‌و ‌به نقل از فیفا، دو تیم فوتسال ژاپن و پرتغال امروز (چهارشنبه) در فینال المپیک جوانان برابر هم به میدان خواهند رفت که قضاوت این دیدار را گلاره ناظمی داور زن ایرانی بر عهده خواهد داشت.

داوری در المپیک جوانان بوینس آیرس اقدام مهمی برای من بود. بهترین داوران هر کشور این جا حضور دارند و سطح این مسابقات هم بسیار بالاست و من از این بابت نیز خوشحال هستم.

حدود 15 سال پیش من در ایران فوتبال بازی می‌کردم. برادر من که در سوپر لیگ داوری می‌کرد از من خواست تا داوری را یک بار امتحان کنم. او به من اعتماد به نفس داد و می‌گفت می‌توانم یکی از بهترین داوران باشم. در واقع در ایران اولین گروه های زن کارشان را از 15 سال پیش شروع کردند.

به این خاطر که فوتسال در ایران با استاندارد بالایی بازی می‌شود که از فوتبال بهتر است. من البته بازی‌های فوتبال را هم قضاوت کرده‌ام که در شروع کارم بود. در فوتسال ما بهترین تیم قاره هستیم و از سطح خوبی هم برخورداریم. فوتسال باعث شد تا من قابلیت‌هایم را در داوری افزیش دهم.

در ابتدا برای من داوری سخت بود. درست مثل هر کشور دیگری شما در ابتدا با کمی سختی روبرو می شوید. مردم خصوصا مردان اغلب می‌گفتند که زنان داوران خوبی نیستند  ولی به این خاطر که روی تصمیمم پا فشاری کنم. مهم این بود که به آنها بگویم و آن را نشان دهم که می‌توانم از پس آن بر بیایم. من این صحبت‌ها را به عنوان یک ابزار انگیزشی برای خودم استفاده کردم. خانواده‌ و خصوصا برادر از من حمایت های زیادی کردند که مهم بودند.

بله. به این خاطر که در برخی از اوقات واقعا خسته می شدم. من هیچ حمایتی نداشتم که البته این عدم حمایت من را قوی‌تر کرد. شما باید بتوانید قابلیتی که دارید را نشان دهید و من هم می‌خواستم همین را نشان دهم خصوصا به مردان که من هم قابلیت انجام کار داوری را دارم. من به تنهایی از پس کارم بر آمدم. تلاش کردم و در نتیجه‌ موفق شدم.

هفت، هشت داور زن دیگر بودند که همگی به خاطر سختی‌هایی که این حرفه‌ داشت ادامه‌ ندادند. خانواده‌ یا همسرشان این مساله را قبول نمی‌کردند. آنها نمی‌توانند بفهمند که  چرا یک داور باید این همه سفر کند. در ایران اگر شما بخواهید داور شوید، باید اجازه همسر را داشته باشید و خیلی از آنها اکنون این حرفه‌ را رها کرده‌اند. اوضاع کمی تغییر یافته است و در حال‌ حاضر سه سطح فوتسال فقط برای زنان وجود دارد. حدود 50 داور در سطح بالا و 100 داور نیز در کل کشور از زنان حضور دارند.

بله. همین طور است. ازاین لحاظ که شما حساب کنید بله. زنان داور بیشتری هستند که می‌خواهند پیشرفت کنند. وقتی من به این مسابقات دعوت شدم در ابتدا خصوصا برای مردان چیز مثبتی نبود  ولی بعد از این انتخاب مردان کشورم دیدند که من چه پیشرفتی کرده‌ام و آن را قبول کرده‌اند. در حال‌ حاضر آنها به من باور و اعتقاد دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر ورزشیخبر ورزشی4 ساعت قبل
به گزارش خبرورزشی، حمایت‌ها از وریا غفوری که بعد از بازی با تراکتورسازی تبریز حرف‌هایی به زبان آورده بود و از سوی دیگر، از طریق استوری اینستاگرامش، نسبت به اظهارات برخی چهره‌های سیاسی اعتراض کرده بود، به کمپ پرسپولیس نیز کشید. شجاع خلیل زاده و حسین ماهینی با انتشار تصاویری از وریا غفوری به حمایت از این چهره استقلالی پرداختند.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل1 نظر
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ پرسپولیس با پیروزی در ضربات پنالتی به نیمه نهایی جام حذفی راه پیدا کرد. اما جنجال بزرگ این بازی به جز مصدومیت شدید سید جلال حسینی، خوشحالی بعد از گل بهنام برزای بود. او مثل فرهاد مجیدی خوشحالی کرد و هواداران پرسپولیس هم از رفتار‌های او خشمگین شدند. پس از آن که مهرداد میناوند هم به خوشحالی بعد از گل او واکنش نشان داد، مهاجم پدیده تصمیم گرفت به حرف‌های او هم واکنش نشان دهد. او با انتشار یک استوری که البته خیلی هم سریع حذف شد، واکنش تندی به حرف‌های میناوند داشت.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
تصویر تلویزیونی نشان می‌داد او روی نیمکت درد زیادی را تحمل می‌کند و احتمالا مصدومیت او جدی است. طبق اخبار دریافتی حسینی از ناحیه همسترینگ آسیب دیده و دچار کشیدگی عضله شده است. او دوشنبه شب MRI داد و نتیجه آن روز بعد مشخص می‌شود. به این ترتیب او بازی بعدی پرسپولیس که شنبه مقابل نفت مسجد سلیمان خواهد بود را به احتمال خیلی زیاد از دست می‌دهد و تلاش خواهد شد تا به بازی با صنعت نفت آبادان که پنج شنبه نهم اسفند در تهران برگزار می‌شود برسد. با این وجود باید منتظر ماند تا نتیجه MRI مشخص شده و پس از مشخص شدن میزان دقیق مصدومیت دوران نقاهت او اعلام شود.
ایلناایلنا3 ساعت قبل
سرمربی فرانسوی در رادار باشگاه چلسی برای تصدی نیمکت این تیم قرار دارد. به گزارش ایلنا، رومن آبراموویچ از عملکرد مائوریتسیو ساری در تیم چلسی رضایت ندارد و احتمالا در پایان فصل او را از سمت سرمربیگری چلسی برکنار کند. مالک متمول و روس چلسی مذاکراتی را با زیدان سرمربی سابق رئال مادرید داشته و گویا به توافقات اولیه نیز رسیده است. زیدان در مذاکره با آبراموویچ خواستار تمدید قرارداد ادن هازارد و بودجه ۲۰۰ میلیون پوندی برای خرید بازیکن شده است که باید ببینیم آیا مالک روس می‌تواند از پس این دو شرط بر بیاید یا خیر. نشریه سان انگلیس ترکیب احتمالی چلسی پس از پیوستن زیدان به این تیم را منتشر کرده است که در ادامه مشاهده می‌کنید:
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ هافبک دفاعی ایران به خاطر مصدومیت مدتی است که دور از میادین است و نمی‌تواند بازی کند. عزت اللهی البته این روزها بهتر از گذشته به نظر می‌آید و حتی در سالن وزنه می‌زند. این بازیکن با گرفتن چند روز مرخصی از باشگاه ردینگ به ایران بازگشته و پس از چند روز هم کشور را ترک می‌کند.

اخبار بیشتر