1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. ورزشی
پوشش خبری

گلاره ناظمی: به مردان نشان دادم که می‌توانم داور خوبی باشم

گلاره ناظمی: من پیشگام داوری زنان در ایران هستم؛ مردان همیشه می‌ گفتند زنان داوران خوبی نیستند

طرفداریخبرگزاری طرفداری
گلاره ناظمی: من پیشگام داوری زنان در ایران هستم؛ مردان همیشه می‌ گفتند زنان داوران خوبی نیستند
گلاره ناظمی از سختی هایش برای رسیدن به بالاترین سطح داوری می گوید.

طرفداری- گلاره ناظمی داور بین‌المللی کشورمان از سوی فدراسیون جهانی برای قضاوت در سومین دوره بازی‌های المپیک جوانان به بوینس‌آیرس دعوت شد. این بانوی داور کشورمان فینال المپیک جوانان را بین پرتغال و ژاپن قضاوت می کند.

به گزارش فارس، وی مصاحبه‌ای با سایت فیفا انجام داده که در زیر می‌خوانید:

 تجربه‌تان در المپیک بوینس‌آیرس چطور بود؟

ماموریت و وظیفه بسیار مهمی بود. بهترین داوران از کشورهای مختلف اینجا هستند و سطح مسابقات نیز بسیار بالاست. من بسیار خوشحالم.

چرا داور شدید؟

حدود 15 سال پیش من در ایران فوتبال بازی می‌کردم در آن زمان برادرم در سوپرلیگ داور بود و به من اصرار کرد که سعی خودم را کنم. برادرم به من گفت تو می‌توانی کار را انجام دهی و می‌توانی اولین باشی. در ایران گروه داوری زنان از 15 سال پیش کارش را شروع کرد.

چرا شما فوتسال را به جای فوتبال انتخاب کردید؟

چون فوتسال در ایران در بالاترین استاندارد برگزار می‌شود و بالاتر از فوتبال است. در زمان آغاز کار داور فوتبال هم بودم اما آن برای من کافی نبود. در فوتسال ما در آسیا تیم شماره برتر هستیم. سطح فوتسال ما خیلی خوب است. راه برای پیشرفت وجود داشت. فوتسال به من کمک کرد تا داوری‌ام را بهبود ببخشم.

طی کردن این مسیر چقدر سخت بود؟

در ابتدا بسیار سخت بود اما اگر شما هدف روشن داشته باشید می‌توانید کار را انجام دهید. مردم به ویژه مردان همیشه می‌گفتند زنان داوران خوبی نیستند این حرف‌ها در تصمیم‌گیری من مهم بود تا به آنها بگویم و نشان دهم می‌توانم کارم را به خوبی انجام دهم. من از این حرف به عنوان یک انگیزه برای ادامه کار استفاده کردم. برادر و خانواده‌‌ام خیلی مرا حمایت کردند و این بسیار مهم بود.

آیا هیچ وقت در این مدت تسلیم شدید؟

بله از ذهنم این موضوع عبور کرد چون حمایت نمی‌شدم اما این موضوع مرا قوی‌تر کرد. شما می‌توانید و باید کاری را که می‌خواهید انجام دهید. من می‌خواستم این را به ویژه به مردان اثبات کنم. من قادر بودم این کار را انجام دهم و به تنهایی هم انجام دادم. تلاش کردم و موفق بودم.

زنانی که در همان زمان این شغل را انجام دادند، شرایط‌شان چطور بود؟

7 یا 8 زن داور هم بودند اما همه آنها کنار رفتند چون شرایط سخت بود. خانواده‌ها یا همسرانشان این شغل را قبول نمی‌کردند. آنها متوجه نمی‌شدند زنان فقط برای داوری به کشورهای مختلف سفر کنند. در ایران اگر شما بخواهید به عنوان یک زن داور شوید به اجازه همسرتان نیاز دارید. امروزه خیلی چیزها تغییر کرده و 3 سطح فوتسال برای بانوان وجود دارد. 50 داور زن در سطح بالا و 100 داور در سطوح دیگر در کل کشور فعالیت دارند.

آیا فکر می‌کنید شما پیشگام هستید؟

اینکه الان خودم را می‌بینم و اینکه دیگر زنان به خانه‌هایشان برگشتند، بله من پیشقدم هستم. زنان زیادی بودند که دوست داشتند پیشرفت کنند. وقتی به این تورنمنت دعوت شدم شاید در ابتدا به عنوان یک نکته مثبت به ویژه توسط مردان دیده نشد اما بعد از دعوت شدن به این مسابقات و دیگر رقابت‌ها در آسیا، مردان کشور من پروسه‌ای را که طی کردم را دیدند. حالا مردان به من اعتقاد و اعتماد دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

گلاره ناظمی: به مردان نشان دادم که می‌توانم داور خوبی باشم

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
گلاره ناظمی: به مردان نشان دادم که می‌توانم داور خوبی باشم
داور بین المللی فوتسال بانوان ایران در آستانه فینال المپیک جوانان در اظهاراتی با سایت فیفا از مشکلات داوری و سختی‌هایش در این راه گفت.

به‌ گزارش ‌اصلاحات پرس ‌و ‌به نقل از فیفا، دو تیم فوتسال ژاپن و پرتغال امروز (چهارشنبه) در فینال المپیک جوانان برابر هم به میدان خواهند رفت که قضاوت این دیدار را گلاره ناظمی داور زن ایرانی بر عهده خواهد داشت.

تجربه حضور در رقابت‌های بوینس آیرس را چطور ارزیابی می‌کنید؟

داوری در المپیک جوانان بوینس آیرس اقدام مهمی برای من بود. بهترین داوران هر کشور این جا حضور دارند و سطح این مسابقات هم بسیار بالاست و من از این بابت نیز خوشحال هستم.

چطور که تصمیم گرفتید حرفه‌ داوری را دنبال کنید؟

حدود 15 سال پیش من در ایران فوتبال بازی می‌کردم. برادر من که در سوپر لیگ داوری می‌کرد از من خواست تا داوری را یک بار امتحان کنم. او به من اعتماد به نفس داد و می‌گفت می‌توانم یکی از بهترین داوران باشم. در واقع در ایران اولین گروه های زن کارشان را از 15 سال پیش شروع کردند.

 چرا فوتسال را به جای فوتبال انتخاب کردید؟

به این خاطر که فوتسال در ایران با استاندارد بالایی بازی می‌شود که از فوتبال بهتر است. من البته بازی‌های فوتبال را هم قضاوت کرده‌ام که در شروع کارم بود. در فوتسال ما بهترین تیم قاره هستیم و از سطح خوبی هم برخورداریم. فوتسال باعث شد تا من قابلیت‌هایم را در داوری افزیش دهم.

چه سختی‌هایی در طول این مسیر طی کرده‌اید؟

در ابتدا برای من داوری سخت بود. درست مثل هر کشور دیگری شما در ابتدا با کمی سختی روبرو می شوید. مردم خصوصا مردان اغلب می‌گفتند که زنان داوران خوبی نیستند  ولی به این خاطر که روی تصمیمم پا فشاری کنم. مهم این بود که به آنها بگویم و آن را نشان دهم که می‌توانم از پس آن بر بیایم. من این صحبت‌ها را به عنوان یک ابزار انگیزشی برای خودم استفاده کردم. خانواده‌ و خصوصا برادر از من حمایت های زیادی کردند که مهم بودند.

 آیا تا به حال به ترک داوری فکر کرده‌اید؟

بله. به این خاطر که در برخی از اوقات واقعا خسته می شدم. من هیچ حمایتی نداشتم که البته این عدم حمایت من را قوی‌تر کرد. شما باید بتوانید قابلیتی که دارید را نشان دهید و من هم می‌خواستم همین را نشان دهم خصوصا به مردان که من هم قابلیت انجام کار داوری را دارم. من به تنهایی از پس کارم بر آمدم. تلاش کردم و در نتیجه‌ موفق شدم.

 نظرتان درباره زنانی که با شما آغاز کردند و نتوانستند به موفقیت برسند،چیست؟

هفت، هشت داور زن دیگر بودند که همگی به خاطر سختی‌هایی که این حرفه‌ داشت ادامه‌ ندادند. خانواده‌ یا همسرشان این مساله را قبول نمی‌کردند. آنها نمی‌توانند بفهمند که  چرا یک داور باید این همه سفر کند. در ایران اگر شما بخواهید داور شوید، باید اجازه همسر را داشته باشید و خیلی از آنها اکنون این حرفه‌ را رها کرده‌اند. اوضاع کمی تغییر یافته است و در حال‌ حاضر سه سطح فوتسال فقط برای زنان وجود دارد. حدود 50 داور در سطح بالا و 100 داور نیز در کل کشور از زنان حضور دارند.

 آیا خودت را به عنوان پیشگام در عرصه داوری زنان می بینید؟

بله. همین طور است. ازاین لحاظ که شما حساب کنید بله. زنان داور بیشتری هستند که می‌خواهند پیشرفت کنند. وقتی من به این مسابقات دعوت شدم در ابتدا خصوصا برای مردان چیز مثبتی نبود  ولی بعد از این انتخاب مردان کشورم دیدند که من چه پیشرفتی کرده‌ام و آن را قبول کرده‌اند. در حال‌ حاضر آنها به من باور و اعتقاد دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
ورزش ۱۱ورزش ۱۱18 ساعت قبل
اختصاصی | برانکو ایوانکوویچ در نقل‌وانتقالات تابستانی به شدت به دنبال ستارۀ لژیونر فوتبال ایران است. سرمربی کروات سرخ‌پوشان در نظر دارد تا با جذب چند بازیکن در پست مدافع علاوه بر از بین بردن ضعف تیمش دیگر با کمبود بازیکن در این پست مواجه نشود. با توجه به بالا رفتن سن جلال حسینی و مصدومیت‌های پر تعداد این بازیکن و شجاع خلیل‌زاده حضور پورعلی گنجی در جمع سرخ‌پوشان کاملا ضروری می‌باشد. البته پرسپولیس در این راه با مشکل بزرگی مواجه است و آن‌هم باقی‌ماندن ۲سال از قرارداد ۳سالۀ پورعلی گنجی با العربی قطر است. پرسپولیس در فصل گذشته تا آستانۀ ثبت قرارداد با این بازیکن پیش رفت اما مصدومیت و سردرگمی این مدافع مانع از نهایی شدن قرارداد بین دو طرف شد.

هدف گیری برای کسب سهمیه

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، برانکو ایوانکوویچ برای سومین فصل متوالی موفق شد پرسپولیس را به رتبه نخست فوتبال باشگاهی کشور برساند. موفقیت‌های متوالی سرمربی پرسپولیس باعث شد تا وی با وجود اینکه یکسال دیگر از قراردادش با پرسپولیس باقی مانده است پیشنهادات مختلفی را از تیم‌های باشگاهی کرواسی، چین، ازبکستان و مصر دریافت کند. برانکو ایوانکوویچ به دلیل طلب حدود ۵۰۰ هزار یورویی خود از پرسپولیس می‌تواند قراردادش را به طور یکطرفه فسخ کند و به باشگاه‌هایی که خواهان او هستند نقل مکان کنند. با این حال سرمربی پرسپولیس در آخرین جلسه خود با دستیارانش به این نتیجه رسیده است فصل آینده را به طور قطعی در پرسپولیس بماند و این تیم را برای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا آماده کند. موضوعی که خیال هواداران پرسپولیس را برای ماندن برانکو راحت می‌کند تا این مربی روی نیمکت پرسپولیس بنشیند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، بیست و چهارمین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی جهان که از ۲۵ اردیبهشت‌ با حضور ۹۷۵ تکواندوکار از ۱۵۰ کشور به میزبانی «منچستر» انگلیس آغاز شده بود امشب به پایان رسید. با این نشان نقره تیم ملی تکواندو همچون دوره گذشته رقابت‌های جهانی نتوانست صاحب مدال طلا شود. گوی در نیمه‌نهایی «جواد آچاب» تکواندوکار باسابقه بلژیکی را با نتیجه ۶ بر سه شکست داد و راهی مسابقه پایانی شد. تیم ملی تکواندو با هدایت فریبرز عسکری به عنوان سرمربی و علی محمد بسحاق و وحید عبداللهی به عنوان مربیان در این رویداد حضور پیدا کرد. به نفرات اول تا سوم رقابت‌های جهانی به ترتیب ۱۲۰، ۷۲ و ۴۳٫۲۰ امتیاز در رنکینگ المپیکی تعلق می‌گیرد.
وانانیوزوانانیوز11 ساعت قبل
محمد رشید مظاهری، امیر ارسلان مطهری و کریستین اوساگونا ستاره‌های این فصل تیم اصفهانی بودند که قرارداد شان به پایان رسیده، اما مسئولان ذوب درصدد تمدید قرارداد با آن‌ها هستند. مظاهری در چند سال گذشته یکی از مهره‌های تاثیرگذار ذوب آهن بوده و از این تیم به تیم ملی هم راه پیدا کرد و شنیده می‌شود مایل به تمدید قرارداد نیست تا به پرسپولیس بیاید. پس از پایان لیگ، قرارداد این بازیکن هم به پایان رسید و گفته می‌شود بازهم از استقلال پیشنهاد دارد، اما ذوبی‌ها درصدد تمدید قرارداد او هستند تا همچنان شاگرد منصوریان در نصف جهان باشد. مهاجم نیجریه‌ای جدید ذوب آهن با قراردادی ۶ ماهه در نیم فصل به این تیم پیوست، اما عملکرد فوق العاده‌ای داشت تا ستاره تیمش لقب بگیرد. گفتنی است، قرارداد علیرضا منصوریان نیز با ذوب آهن در پایان فصل به اتمام می‌رسد و قرار است قرارداد ۲ ساله این مربی به زودی امضا شود.

اخبار بیشتر