حمله اسرائیل به سوریه و روابطش با دیگر کشورهای عربی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

حمله اسرائیل به سوریه و روابطش با دیگر کشورهای عربی

اسرائیل آماده مذاکره با لبنان درباره ترسیم مرزهای دریایی

انتخابخبرگزاری انتخاب
اسرائیل آماده مذاکره با لبنان درباره ترسیم مرزهای دریایی
اسرائیل آمادگی خود برای مذاکره با لبنان با میانجیگری آمریکا جهت ترسیم مرزهای دریایی را اعلام کرد. یوآل اشتاینتز، وزیر انرژی اسرائیل بعد از دیدار با دیوید ساترفیلد، فرستاده و میانجیگر آمریکا اعلام کرد که چنین مذاکرات با طرف لبنانی می‌تواند به تحقق منافع دو کشور درباره ارتقای ذخایر گاز و نفت کمک کند. قرار است ساترفیلد امروز (سه‌شنبه) به بیروت سفر کند و مسؤولان لبنانی را در جریان مذاکراتش با اسرائیلی‌ها بگذارد.
اسرائیل آماده مذاکره با لبنان درباره ترسیم مرزهای دریایی - 0

رژیم صهیونیستی آمادگی خود برای مذاکره با لبنان با میانجیگری آمریکا جهت ترسیم مرزهای دریایی را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت ارم نیوز، رژیم صهیونیستی دوشنبه آمادگی خود را برای مذاکره با لبنان با میانجیگری آمریکا جهت حل نزاع بر سر مرزهای دریایی که بر روند اکتشاف نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه تأثیر می‌گذارد، اعلام کرد.

اعلام آمادگی اسرائیل فضای مثبت درباره پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان دو طرف را که در طول چندین دهه شاهد تنش بوده است، تقویت می‌کند.

یوآل اشتاینتز، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی بعد از دیدار با دیوید ساترفیلد، فرستاده و میانجیگر آمریکا اعلام کرد که چنین مذاکرات با طرف لبنانی می‌تواند به تحقق منافع دو کشور درباره ارتقای ذخایر گاز و نفت کمک کند.

به گفته مسؤولان لبنانی این مذاکرات با نظارت سازمان ملل و حضور دو هیئت لبنانی و اسرائیلی و پیگیری آمریکا در مقر نیروهای یونیفل در جنوب لبنان برگزار می‌شود. قرار است ساترفیلد امروز (سه‌شنبه) به بیروت سفر کند و مسؤولان لبنانی را در جریان مذاکراتش با اسرائیلی‌ها بگذارد.

براساس اطلاعات فاش شده اسرائیل این بار با مذاکرات برای ترسیم مرزهای دریایی و زمینی موافقت کرده است و ساترفیلد توانسته موافقت اسرائیل را برای استثنا قرار دادن مزارع شبعا و کفرشوبا و الغجر از برنامه مذاکرات کنونی به دست آورد.

براساس این اطلاعات این مذاکرات از مرزهای معروف به «خط آبی» که بعد از جنگ ۲۰۰۶ ترسیم شد، آغاز خواهد شد و اصل مرزهای آتش‌بس که سال ۱۹۴۹ ترسیم شده، به عنوان مرجع در نظر گرفته خواهد شد.

درباره مرزهای دریایی نیز که درخصوص برخی فازها اختلاف وجود دارد قرار است امروز مذاکرات از نقشه جدیدی شروع شود که منافع لبنانی را در نظر خواهد گرفت و می‌تواند در سرمایه‌گذاری این میادین گازی دریایی برای سال آینده مفید باشد.

برخی منابع می‌گویند که گشایش احتمالی در مذاکرات به خاطر فشارهای آمریکا بر اسرائیل برای نشان دادن کمی انعطاف‌پذیری است و ترسیم مرزهای دریایی لبنان و اسرائیل در چارچوب کلی بخشی از معامله قرن است. گفته می‌شود این معامله شامل حل و فصل‌های جغرافیایی و طرح‌های سیاسی و اقتصادی است که شامل تمامی کشورهای عربی است که از نظر جغرافیایی با فلسطین مرتبط هستند.

در همین راستا میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان با یان کوبیس، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور لبنان درباره نقش این سازمان در ترسیم مرزها بحث و گفت‌وگو کرد.

کوبیس از موافقت دولت لبنان با لایحه بودجه ۲۰۱۹ استقبال و ابراز امیدواری کرد که این لایحه در پارلمان هرچه‌سریع‌تر تصویب شود.

وی گفت که این اقدام می‌تواند فرصتی برای آغاز اصلاحات لازم در لبنان باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

هدف نشست بحرین فشار به مقاومت و حمایت مالی از اسرائیل است

مهرخبرگزاری مهر
هدف نشست بحرین فشار به مقاومت و حمایت مالی از اسرائیل است
نویسنده و تحلیل گر فلسطینی در خصوص نشست اقتصادی منامه که در راستای معامله قرن برگزار می شود تاکید کرد که این نشست موفقیت آمیز نخواهد بود.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- شیرین سمارة: «حسن لافی» نویسنده و تحلیل‌گر فلسطینی در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد: نشست اقتصادی منامه تنها با هدف حمایت مالی از اشغالگران برای حل بحران هایی برگزار می‌شود که آنها علیه فلسطینی‌ها ایجاد کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: برگزاری این نشست در راستای چشم پوشی از حقوق ملت فلسطین صورت می‌گیرد که کاملا مردود بوده و طرف فلسطینی از آن استقبال نمی‌کند. کشور بحرین بیشترین روابط با اشغالگران اسرائیلی دارد و بیشترین پایگاه‌های نظامی در خلیج فارس در این کشور قرار دارد. این کشور بیشترین هماهنگی را برای اجرای دستورات ترامپ و رؤیاهای نتانیاهو دارد و بنابراین منامه برای برگزاری نشست مذکور انتخاب شد.

لافی تاکید کرد: اساسا طرح معامله قرن با هدف خشکاندن منابع اقتصادی محور مقاومت و تحت فشار قرار دادن آن ارائه شده است و معتقدیم که این نشست در پیچیده‌تر کردن بحران‌های اقتصادی و تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورت ادامه یافتن سیاستهای کنونی ترامپ نقش ایفا کند.

وی تصریح کرد: ترامپ به دنبال موافقت طرفها با معامله قرن نیست به ویژه آنکه این طرح از ۲ سال قبل در حال انجام است و نشست منامه با هدف آماده سازی اقتصادی انجام می‌شود. بنابراین ترامپ فکر می‌کند با ایجاد یک سری واقعیت‌های جدید اقتصادی می‌تواند همگان را مجبور به تعامل با آن کند. معتقدم که این نشست موفقیت آمیز نخواهد بود چرا که مسائل اقتصادی با مسائل سیاسی درارتباط است به ویژه آنکه سرمایه گذاران عرب هم چنان به اسرائیل به عنوان یک دولت اشغالگر می‌نگرند.

این تحلیل‌گر فلسطینی تاکید کرد: اسرائیل به دنبال عادی سازی روابط با اعراب از حیث اقتصادی نیست بلکه هدف آن برخی کشورهای حوزه خلیج فارس است. در حال حاضر هدف نشست منامه این است که اعراب پول حل بحران هایی را که اسرائیل برای فلسطین ایجاد کرده بپردازند و به معنی دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از اسرائیل حمایت مالی به عمل بیاورند.

خواندن خبر در سایت منبع

اسرائیل میلیون‌ها دلار به حساب تشکیلات خودگردان واریز کرد

انتخابخبرگزاری انتخاب
اسرائیل میلیون‌ها دلار به حساب تشکیلات خودگردان واریز کرد
رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که تل آویو بدون اطلاع تشکیلات خودگردان فلسطین و به طور مخفیانه به حساب این تشکیلات ۶۶۰ میلیون شِکل واریز کرد و تشکیلات خوگردان فلسطین این مقدار پول را برگرداند.
اسرائیل میلیون‌ها دلار به حساب تشکیلات خودگردان واریز کرد - 0

رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که این رژیم بدون اطلاع تشکیلات خودگردان فلسطین و به طور مخفیانه به حساب این تشکیلات ۶۶۰ میلیون شکل واریز کرد و تشکیلات خوگردان فلسطین این مقدار پول را برگرداند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که اسرائیل برای ممانعت از فروپاشی اقتصادی تشکیلات خودگردان فلسطین ۶۶۰ میلیون شکل (معادل ۱۸۳ میلیون دلار) به حساب این تشکیلات بدون اطلاع آن و به طور مخفیانه واریز کرد و بدین طریق، تلاش کرد تا تشکیلات خودگردان فلسطین را دور بزند.

شبکه صهیونیستی «ریشت کان»، مدعی شد که اسرائیل امیدوار بود که تشکیلات خودگردان فلسطین این فریب را بپذیرد و مشکلات اقتصادی خود را حل کند. اما پس از چند روز تشکیلات خودگردان از بانک‌ها خواست که این پول را به دولت اسرائیل بازگردانند و تشکیلات حاضر به دریافت این مقدار پول نشد.

علت مخالفت تشکیلات خودگردان با دریافت این مبلغ، این است که اسرائیل مبلغی را با هدف ممانعت از تأمین بودجه اختصاصی اسیران، از آن کسر می‌کند.

این شبکه همچنین اعلام کرد که موشه کحلون، وزیر اقتصاد اسرائیل با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرد و دو طرف در خصوص خطرات فروپاشی اقتصادی تشکیلات خودگردان فلسطین رایزنی کردند.

طبق گزارش این شبکه عبری‌ زبان، به خاطر مخالفت تشکیلات خودگردان فلسطین با دریافت اموال کسر شده، اسرائیل از فروپاشی اقتصادی این تشکیلات هراس دارد. این شبکه تاکید کرد این بحران ادامه دارد و نگرانی رژیم صهیونیستی نسبت به فروپاشی اقتصادی تشکیلات خودگردان فلسطین بیشتر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

حماس: حمله اسرائیل به سوریه تجاوز به امت عربی است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
حماس: حمله اسرائیل به سوریه تجاوز به امت عربی است
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس، حمله رژیم صهیونیستی به سوریه را تجاوز به امت عربی توصیف کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از القدس العربی، «حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس در بیانیه‌ای، تداوم حملات اسرائیل به سوریه را تجاوزهای مستمر اشغالگر به سرزمین و امت عربی و خاک و مقدسات فلسطین برشمرد.

سخنگوی حماس افزود، این تجاوز بار دیگر تأکید می‌کند که اشغالگر همان دشمن اصلی امت عربی و منطقه است که تلاش می‌کند از اختلافات داخلی این امت برای ادامه تجاوزاتش و حذف قضیه فلسطین بهره‌برداری کند.

وی خاطرنشان کرد، در برابر این رفتار اسرائیل، از امت عربی انتظار می‌رود به اختلافات داخلی خود پایان دهد و ضمن اتحاد، راهبردی یکپارچه برای مقابله با گستاخی صهیونیسم تحت حمایت دولت آمریکا، اتخاذ کند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، شب گذشته از شهادت یک سرباز و زخمی شدن یک تن دیگر در جریان حمله هوایی رژیم صهیونیستی به «تل الشعار» در حومه القنیطره خبر داد.

ارتش رژیم صهیونیستی حمله موشکی به سوریه و هدف قرار گرفتن یکی از هواپیماهای خود از سوی پدافند هوایی سوریه را تأیید کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

حمله موشکی اسرائیل به جنوب سوریه

فراروخبرگزاری فرارو
حمله موشکی اسرائیل به جنوب سوریه
ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد که سامانه دفاع موشکی سوریه را پس از شلیک موشک به سمت جنگنده‌های اسرائیلی هدف قرار داد.
حمله موشکی اسرائیل به جنوب سوریه - 0

رژیم صهیونیستی دوشنبه‌شب منطقه «تل الشعار» در شمال شرق استان قنیطره واقع در جنوب سوریه را هدف حمله موشکی خود قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه «سانا»، در این حمله موشکی رژیم صهیونیستی، چند نفر زخمی و یک خودروی نظامی ارتش سوریه نیز هدف قرار گرفت.

خبرگزاری سانا در ادامه گزارش داد که در حمله موشکی دوشنبه‌شب رژیم صهیونیستی به ریف قنیطره، یک سرباز سوری کشته و یک نفر هم زخمی شد.

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد که سامانه دفاع موشکی سوریه را پس از شلیک موشک به سمت جنگنده‌های اسرائیلی هدف قرار داد.

خواندن خبر در سایت منبع

عادی سازی روابط با اسرائیل به قلب مدینه هم نفوذ کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
عادی سازی روابط با اسرائیل به قلب مدینه هم نفوذ کرد
در شهر مدینه منوره عربستان و در نزدیکی مسجد النبی بیلبوردهایی نصب شده که به زوار مدینه منوره از سراسر جهان خوش‌آمد می‌گوید و این گامی در جهت عادی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از طریق هتک حرمت مقدسات اسلامی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، روی یکی از این بیلبورها در نزدیکی مسجد النبی نوشته شده «السلام علیکم … اهلا و سهلا بکم» اما این عبارت به زبان‌های مختلف از جمله عبری نوشته شده است. روی این بیلبورد از واژه «شالوم» به معنای «سلام» در کنار عبارت‌های دیگر استفاده شده است.

رسانه‌ها گزارش دادند، ‌ زائران مدینه منوره زمانی که خوش‌آمدگویی به زبان عبری را روی بیلبورد مشاهده کردند، متعجب شدند.

به رغم اینکه یهودیان اجازه ندارند وارد مدینه منوره شوند اما گویا عربستان سعودی تحت رهبری محمد بن سلمان، ‌ ولیعهد عربستان معتقد است نیاز داشته پیام خوش‌آمدگویی به زبان عبری در نزدیکی مسجد النبی را ارسال کند. اسرائیلی‌ها فورا تصویری از «شالوم» در مدینه منوره را در سایت «اسرائیل بالعربیه» منتشر کردند. وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در توییتی در سایت رسمی خود تصویر واژه «شالوم» را در بیلبورد خوش‌آمدگویی به زوار در قلب مدینه منوره منتشر کرد.

در حالی که این موضوع موجب خشم گسترده در شبکه‌های اجتماعی شده است و فعالان این گونه واکنش نشان داده‌اند که هیچ دلیلی برای نوشتن واژه عبری برای خوش‌آمدگویی وجود ندارد و ورود یهودیان به شهر پیامبر (ص) حرام و ممنوع است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | روحانی: بروید پای صندوق رای ولو اینکه …

همشهریهمشهری17 ساعت قبل
مهرمهر12 ساعت قبل
محمد عباسی عضو شورای ائتلاف در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه در کشور بحرانی وجود ندارد، گفت: مردم از بی‌تدبیری و نابسامانی‌های مدیریتی رنج می‌برند. بی‌تدبیرها برای توجیه ناکارآمدی‌ و بی‌عرضگی‌های خود می‌خواهند کشور و اقتصاد را بحرانی جلوه بدهند. وزیر اسبق ورزش و جوانان بیان کرد: برخی با بی‌منطقی همچنان منتظر اروپا و آمریکا هستند تا مشکلات کشور را رفع کنند. عباسی افزود: امروز بیشتر جبهه‌های مقدم این مقاومت را در لبه تیز مقابله قرار داده است که بنا بر آنچه پیش رفته جبهه مقاومت جهانی به سرداری انقلاب اسلامی با مرکزیت ایران است. ما هیچ راهی جز اقتصاد مقاومتی نداریم و این مهم بارها برای ما ثابت شده است اما برخی نمی‌خواهند حقیقت را قبول کنند.
جام نیوزجام نیوز17 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام نیوز، حسن روحانی در بخشی از سخنان روز گذشته خود گفته است: «شماها که در جلسات خصوصی خود می‌گویید مجلس بعدی صددرصد مال ما هست …اگر مال شماست چرا غصه می‌خورید؟ شما که اینجوری در اتاق فکر گفتید مجلس بعدی صددرصد مال ماست؛ الحمدالله مال شماست؛ اگر مال شماست بگذارید یک رقابت شکل بگیرد» صرف نظر از بازی زودهنگام انتخاباتی رییس جمهور و مجری انتخابات و بدون درنظر گرفت صحت و سقم این ادعا، سؤال اساسی اینجاست که حسن روحانی که بارها از مذمت شنود سخن گفته و نهادهای کشور را متهم کرده است، چگونه به مکالمات و محتوای جلسات خصوصی مورو اشاره‌اش دسترسی دارد؟ رییس جمهور امنیتی با همراهی امنیتی‌ترین کابینه تاریخ، غیر از شنود با چه ابزار دیگری می‌تواند از محتوای جلسات خصوصی منتقدان باخبر شود؟ آیا رد صلاحیت بستگان رییس جمهور او را اینگونه بی‌محابا به میدان جناح‌بازی‌های انتخابات آورده است؟ آیا روحانی با علم به تک رقمی شدن محبوبیت خود و دولتش و البته جناح حامی او، بار دیگر تلاش می‌کند از تجربه انتخابات ۹۲ و ۹۶ برای دوقطبی‌سازی برای انتخابات مجلس هم استفاده کند؟ پیش‌تر منتقدان دولت و برخی نمایندگان مجلس نسبت به‌احتمال شنود از سوی دولت امنیتی حسن روحانی هشدار داده بودند.
الفالف1 روز قبل
من فکر می‌کنم اینها دیگر چانه‌زنی است و دیگر در شورا به این جمع‌بندی رسیده‌اند که اگر دو لیست یا سه لیست شوند، شکست‌شان قطعی است. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: بنابر این بحث پذیرش شروط FATF فعلا متوقف به این است که خود نهاد FATF کاری را انجام دهد، چون مجمع بی اعتماد شده است. روحانی گفت: «مجری انتخابات و مجری قانون، وزارت کشور، استانداران و فرمانداران هستند اینها مجری قانون و مجری انتخابات هستند، انتخابات را اینها اجرا می‌کنند. این کار روحانی نه‌تنها هیچ تاثیری در عملکرد اصلاح عملکرد شورای نگهبان ندارد بلکه به‌عکس باعث دلخوری این نهاد می‌شود و ممکن است اثرات فعالیت‌های خیرخواهانه بقیه افراد را هم خنثی کند. به‌علاوه اختلاف بین وزارت کشور و شورای نگهبان را بیشتر می‌کند و این به ضرر کشور و انتخابات است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، این استعفا روز یک شنبه ششم بهمن ماه ۹۸ توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد و قرار است امروز سه شنبه هشتم بهمن ماه به عنوان اولین دستور در صحن علنی بررسی و مجلس نظر خود را نسبت به این استعفا اعلام نماید. دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت چهار ماه قبل خواستار حضور دکتر اسماعیلی در وزارت صمت برای قبول مسئولیت معاونت امور معادن و صنایع معدنی شده بود ولی اسماعیلی نپذیرفت و موکول به اتمام دوره دهم مجلس نمود. اخیرا دکتر سرقینی معاون امور معادن فعلی به سمت مدیر عامل شرکت آسکوتک منصوب و انتصاب فرد جایگزین ضرورت یافت. به همین دلیل با درخواست وزیر صمت و موافقت هیات رئیسه مجلس، در واپسین روزهای عمر مجلس یازدهم اسماعیلی از نمایندگی مجلس استعفا داد تا سکاندار بخش مهم معدن و صنایع معدنی کشور گردد. در صورت موافقت مجلس با استعفا، استمرار خدمات دکتر اسماعیلی در سمت معاونت وزیر صمت ادامه خواهد یافت و در غیر این صورت اسماعیلی در مجلس ادامه خدمت خواهد داد.

انتقاد تند مداح معروف از مسئولان/واقعا شماها دنبال اصول واصلاحید؟

مهرمهر15 ساعت قبل
حاج محمود کریمی مداح اهل بیت در یکی از مراسم‌های خود به مسائل سیاسی و احزاب واکنش نشان داد و گفت: مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم.

اخبار بیشتر