حمله اسرائیل به سوریه و روابطش با دیگر کشورهای عربی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

حمله اسرائیل به سوریه و روابطش با دیگر کشورهای عربی

اسرائیل آماده مذاکره با لبنان درباره ترسیم مرزهای دریایی

انتخابخبرگزاری انتخاب
اسرائیل آماده مذاکره با لبنان درباره ترسیم مرزهای دریایی
اسرائیل آمادگی خود برای مذاکره با لبنان با میانجیگری آمریکا جهت ترسیم مرزهای دریایی را اعلام کرد. یوآل اشتاینتز، وزیر انرژی اسرائیل بعد از دیدار با دیوید ساترفیلد، فرستاده و میانجیگر آمریکا اعلام کرد که چنین مذاکرات با طرف لبنانی می‌تواند به تحقق منافع دو کشور درباره ارتقای ذخایر گاز و نفت کمک کند. قرار است ساترفیلد امروز (سه‌شنبه) به بیروت سفر کند و مسؤولان لبنانی را در جریان مذاکراتش با اسرائیلی‌ها بگذارد.
اسرائیل آماده مذاکره با لبنان درباره ترسیم مرزهای دریایی - 0

رژیم صهیونیستی آمادگی خود برای مذاکره با لبنان با میانجیگری آمریکا جهت ترسیم مرزهای دریایی را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت ارم نیوز، رژیم صهیونیستی دوشنبه آمادگی خود را برای مذاکره با لبنان با میانجیگری آمریکا جهت حل نزاع بر سر مرزهای دریایی که بر روند اکتشاف نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه تأثیر می‌گذارد، اعلام کرد.

اعلام آمادگی اسرائیل فضای مثبت درباره پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان دو طرف را که در طول چندین دهه شاهد تنش بوده است، تقویت می‌کند.

یوآل اشتاینتز، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی بعد از دیدار با دیوید ساترفیلد، فرستاده و میانجیگر آمریکا اعلام کرد که چنین مذاکرات با طرف لبنانی می‌تواند به تحقق منافع دو کشور درباره ارتقای ذخایر گاز و نفت کمک کند.

به گفته مسؤولان لبنانی این مذاکرات با نظارت سازمان ملل و حضور دو هیئت لبنانی و اسرائیلی و پیگیری آمریکا در مقر نیروهای یونیفل در جنوب لبنان برگزار می‌شود. قرار است ساترفیلد امروز (سه‌شنبه) به بیروت سفر کند و مسؤولان لبنانی را در جریان مذاکراتش با اسرائیلی‌ها بگذارد.

براساس اطلاعات فاش شده اسرائیل این بار با مذاکرات برای ترسیم مرزهای دریایی و زمینی موافقت کرده است و ساترفیلد توانسته موافقت اسرائیل را برای استثنا قرار دادن مزارع شبعا و کفرشوبا و الغجر از برنامه مذاکرات کنونی به دست آورد.

براساس این اطلاعات این مذاکرات از مرزهای معروف به «خط آبی» که بعد از جنگ ۲۰۰۶ ترسیم شد، آغاز خواهد شد و اصل مرزهای آتش‌بس که سال ۱۹۴۹ ترسیم شده، به عنوان مرجع در نظر گرفته خواهد شد.

درباره مرزهای دریایی نیز که درخصوص برخی فازها اختلاف وجود دارد قرار است امروز مذاکرات از نقشه جدیدی شروع شود که منافع لبنانی را در نظر خواهد گرفت و می‌تواند در سرمایه‌گذاری این میادین گازی دریایی برای سال آینده مفید باشد.

برخی منابع می‌گویند که گشایش احتمالی در مذاکرات به خاطر فشارهای آمریکا بر اسرائیل برای نشان دادن کمی انعطاف‌پذیری است و ترسیم مرزهای دریایی لبنان و اسرائیل در چارچوب کلی بخشی از معامله قرن است. گفته می‌شود این معامله شامل حل و فصل‌های جغرافیایی و طرح‌های سیاسی و اقتصادی است که شامل تمامی کشورهای عربی است که از نظر جغرافیایی با فلسطین مرتبط هستند.

در همین راستا میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان با یان کوبیس، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور لبنان درباره نقش این سازمان در ترسیم مرزها بحث و گفت‌وگو کرد.

کوبیس از موافقت دولت لبنان با لایحه بودجه ۲۰۱۹ استقبال و ابراز امیدواری کرد که این لایحه در پارلمان هرچه‌سریع‌تر تصویب شود.

وی گفت که این اقدام می‌تواند فرصتی برای آغاز اصلاحات لازم در لبنان باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

هدف نشست بحرین فشار به مقاومت و حمایت مالی از اسرائیل است

مهرخبرگزاری مهر
هدف نشست بحرین فشار به مقاومت و حمایت مالی از اسرائیل است
نویسنده و تحلیل گر فلسطینی در خصوص نشست اقتصادی منامه که در راستای معامله قرن برگزار می شود تاکید کرد که این نشست موفقیت آمیز نخواهد بود.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- شیرین سمارة: «حسن لافی» نویسنده و تحلیل‌گر فلسطینی در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد: نشست اقتصادی منامه تنها با هدف حمایت مالی از اشغالگران برای حل بحران هایی برگزار می‌شود که آنها علیه فلسطینی‌ها ایجاد کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: برگزاری این نشست در راستای چشم پوشی از حقوق ملت فلسطین صورت می‌گیرد که کاملا مردود بوده و طرف فلسطینی از آن استقبال نمی‌کند. کشور بحرین بیشترین روابط با اشغالگران اسرائیلی دارد و بیشترین پایگاه‌های نظامی در خلیج فارس در این کشور قرار دارد. این کشور بیشترین هماهنگی را برای اجرای دستورات ترامپ و رؤیاهای نتانیاهو دارد و بنابراین منامه برای برگزاری نشست مذکور انتخاب شد.

لافی تاکید کرد: اساسا طرح معامله قرن با هدف خشکاندن منابع اقتصادی محور مقاومت و تحت فشار قرار دادن آن ارائه شده است و معتقدیم که این نشست در پیچیده‌تر کردن بحران‌های اقتصادی و تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورت ادامه یافتن سیاستهای کنونی ترامپ نقش ایفا کند.

وی تصریح کرد: ترامپ به دنبال موافقت طرفها با معامله قرن نیست به ویژه آنکه این طرح از ۲ سال قبل در حال انجام است و نشست منامه با هدف آماده سازی اقتصادی انجام می‌شود. بنابراین ترامپ فکر می‌کند با ایجاد یک سری واقعیت‌های جدید اقتصادی می‌تواند همگان را مجبور به تعامل با آن کند. معتقدم که این نشست موفقیت آمیز نخواهد بود چرا که مسائل اقتصادی با مسائل سیاسی درارتباط است به ویژه آنکه سرمایه گذاران عرب هم چنان به اسرائیل به عنوان یک دولت اشغالگر می‌نگرند.

این تحلیل‌گر فلسطینی تاکید کرد: اسرائیل به دنبال عادی سازی روابط با اعراب از حیث اقتصادی نیست بلکه هدف آن برخی کشورهای حوزه خلیج فارس است. در حال حاضر هدف نشست منامه این است که اعراب پول حل بحران هایی را که اسرائیل برای فلسطین ایجاد کرده بپردازند و به معنی دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از اسرائیل حمایت مالی به عمل بیاورند.

خواندن خبر در سایت منبع

اسرائیل میلیون‌ها دلار به حساب تشکیلات خودگردان واریز کرد

انتخابخبرگزاری انتخاب
اسرائیل میلیون‌ها دلار به حساب تشکیلات خودگردان واریز کرد
رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که تل آویو بدون اطلاع تشکیلات خودگردان فلسطین و به طور مخفیانه به حساب این تشکیلات ۶۶۰ میلیون شِکل واریز کرد و تشکیلات خوگردان فلسطین این مقدار پول را برگرداند.
اسرائیل میلیون‌ها دلار به حساب تشکیلات خودگردان واریز کرد - 0

رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که این رژیم بدون اطلاع تشکیلات خودگردان فلسطین و به طور مخفیانه به حساب این تشکیلات ۶۶۰ میلیون شکل واریز کرد و تشکیلات خوگردان فلسطین این مقدار پول را برگرداند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که اسرائیل برای ممانعت از فروپاشی اقتصادی تشکیلات خودگردان فلسطین ۶۶۰ میلیون شکل (معادل ۱۸۳ میلیون دلار) به حساب این تشکیلات بدون اطلاع آن و به طور مخفیانه واریز کرد و بدین طریق، تلاش کرد تا تشکیلات خودگردان فلسطین را دور بزند.

شبکه صهیونیستی «ریشت کان»، مدعی شد که اسرائیل امیدوار بود که تشکیلات خودگردان فلسطین این فریب را بپذیرد و مشکلات اقتصادی خود را حل کند. اما پس از چند روز تشکیلات خودگردان از بانک‌ها خواست که این پول را به دولت اسرائیل بازگردانند و تشکیلات حاضر به دریافت این مقدار پول نشد.

علت مخالفت تشکیلات خودگردان با دریافت این مبلغ، این است که اسرائیل مبلغی را با هدف ممانعت از تأمین بودجه اختصاصی اسیران، از آن کسر می‌کند.

این شبکه همچنین اعلام کرد که موشه کحلون، وزیر اقتصاد اسرائیل با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرد و دو طرف در خصوص خطرات فروپاشی اقتصادی تشکیلات خودگردان فلسطین رایزنی کردند.

طبق گزارش این شبکه عبری‌ زبان، به خاطر مخالفت تشکیلات خودگردان فلسطین با دریافت اموال کسر شده، اسرائیل از فروپاشی اقتصادی این تشکیلات هراس دارد. این شبکه تاکید کرد این بحران ادامه دارد و نگرانی رژیم صهیونیستی نسبت به فروپاشی اقتصادی تشکیلات خودگردان فلسطین بیشتر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

حماس: حمله اسرائیل به سوریه تجاوز به امت عربی است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
حماس: حمله اسرائیل به سوریه تجاوز به امت عربی است
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس، حمله رژیم صهیونیستی به سوریه را تجاوز به امت عربی توصیف کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از القدس العربی، «حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس در بیانیه‌ای، تداوم حملات اسرائیل به سوریه را تجاوزهای مستمر اشغالگر به سرزمین و امت عربی و خاک و مقدسات فلسطین برشمرد.

سخنگوی حماس افزود، این تجاوز بار دیگر تأکید می‌کند که اشغالگر همان دشمن اصلی امت عربی و منطقه است که تلاش می‌کند از اختلافات داخلی این امت برای ادامه تجاوزاتش و حذف قضیه فلسطین بهره‌برداری کند.

وی خاطرنشان کرد، در برابر این رفتار اسرائیل، از امت عربی انتظار می‌رود به اختلافات داخلی خود پایان دهد و ضمن اتحاد، راهبردی یکپارچه برای مقابله با گستاخی صهیونیسم تحت حمایت دولت آمریکا، اتخاذ کند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، شب گذشته از شهادت یک سرباز و زخمی شدن یک تن دیگر در جریان حمله هوایی رژیم صهیونیستی به «تل الشعار» در حومه القنیطره خبر داد.

ارتش رژیم صهیونیستی حمله موشکی به سوریه و هدف قرار گرفتن یکی از هواپیماهای خود از سوی پدافند هوایی سوریه را تأیید کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

حمله موشکی اسرائیل به جنوب سوریه

فراروخبرگزاری فرارو
حمله موشکی اسرائیل به جنوب سوریه
ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد که سامانه دفاع موشکی سوریه را پس از شلیک موشک به سمت جنگنده‌های اسرائیلی هدف قرار داد.
حمله موشکی اسرائیل به جنوب سوریه - 0

رژیم صهیونیستی دوشنبه‌شب منطقه «تل الشعار» در شمال شرق استان قنیطره واقع در جنوب سوریه را هدف حمله موشکی خود قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه «سانا»، در این حمله موشکی رژیم صهیونیستی، چند نفر زخمی و یک خودروی نظامی ارتش سوریه نیز هدف قرار گرفت.

خبرگزاری سانا در ادامه گزارش داد که در حمله موشکی دوشنبه‌شب رژیم صهیونیستی به ریف قنیطره، یک سرباز سوری کشته و یک نفر هم زخمی شد.

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد که سامانه دفاع موشکی سوریه را پس از شلیک موشک به سمت جنگنده‌های اسرائیلی هدف قرار داد.

خواندن خبر در سایت منبع

عادی سازی روابط با اسرائیل به قلب مدینه هم نفوذ کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
عادی سازی روابط با اسرائیل به قلب مدینه هم نفوذ کرد
در شهر مدینه منوره عربستان و در نزدیکی مسجد النبی بیلبوردهایی نصب شده که به زوار مدینه منوره از سراسر جهان خوش‌آمد می‌گوید و این گامی در جهت عادی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از طریق هتک حرمت مقدسات اسلامی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، روی یکی از این بیلبورها در نزدیکی مسجد النبی نوشته شده «السلام علیکم … اهلا و سهلا بکم» اما این عبارت به زبان‌های مختلف از جمله عبری نوشته شده است. روی این بیلبورد از واژه «شالوم» به معنای «سلام» در کنار عبارت‌های دیگر استفاده شده است.

رسانه‌ها گزارش دادند، ‌ زائران مدینه منوره زمانی که خوش‌آمدگویی به زبان عبری را روی بیلبورد مشاهده کردند، متعجب شدند.

به رغم اینکه یهودیان اجازه ندارند وارد مدینه منوره شوند اما گویا عربستان سعودی تحت رهبری محمد بن سلمان، ‌ ولیعهد عربستان معتقد است نیاز داشته پیام خوش‌آمدگویی به زبان عبری در نزدیکی مسجد النبی را ارسال کند. اسرائیلی‌ها فورا تصویری از «شالوم» در مدینه منوره را در سایت «اسرائیل بالعربیه» منتشر کردند. وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در توییتی در سایت رسمی خود تصویر واژه «شالوم» را در بیلبورد خوش‌آمدگویی به زوار در قلب مدینه منوره منتشر کرد.

در حالی که این موضوع موجب خشم گسترده در شبکه‌های اجتماعی شده است و فعالان این گونه واکنش نشان داده‌اند که هیچ دلیلی برای نوشتن واژه عبری برای خوش‌آمدگویی وجود ندارد و ورود یهودیان به شهر پیامبر (ص) حرام و ممنوع است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این تحرکات نگرانی‌های محافل منطقه‌ای در خصوص ارتباط استان غربی عراق با معامله قرن را افزایش می‌دهد. وی تاکید کرد که این تحولات می‌تواند در آینده خاستگاه تشکیل کانون گروه‌های مسلح باشد که در ادامه از الرقه و ادلب و حسکة ودیرالزور به این مناطق کشانده می‌شوند و این اتفاقات می‌تواند دلیلی برای ارتباط عراق با طرح آمریکایی معامله قرن باشد. وی در توضیح بیشتر این طرح آمریکایی گفت که احتمالا غرب عراق به عنوان میهن جایگزین فلسطینیان، سرنوشتی مشابه اردن و کرانه باختری خواهد داشت. نکته عجیب‌تر همزمانی این اتفاقات با زمزمه‌ها و تلاش‌های پشت پرده مطرح شده برای احیای پروژه نیروهای الصحوة و جریان‌های مسلح خودمختار در استان الانبار است که متحد واشنگتن خواهند بود. در سایه این تحولات، نگرانی‌های عمده‌ای در رابطه با ارتباط پروژه آمریکایی در عراق با معامله قرن وجود دارد، چرا که ممکن است استان الانبار بر اساس این پروژه بستر مناسبی برای جایگزین‌های مطرح شده در چارچوب معامله قرن لحاظ شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
گزارش کیمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه) پارلمان توسط میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرائت شد. طبق جمع‌بندی این گزارش، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان کارفرما و متولی امور حمل و نقل دانشجویان در واحد علوم و تحقیقات و شرکت مهران گشت در این حادثه و در مواردی که ذکر شد مقصر هستند. همچنین با بررسی صورت گرفته مشخص شد که استفاده از تله‌کابین برای جابه‌جایی حدود ۴۰ هزار دانشجوی این واحد و با توجه به قرارگیری ساختمان‌های دانشگاه در محل‌های مختلف این مجموعه امکان منطقی ندارد. همچنین براساس این گزارش موارد متعددی از سهل‌انگاری مدیران دانشگاه آزاد و رؤسا و معاونان واحد علوم تحقیقات در خصوص بی‌تدبیری در این حادثه وجود دارد که این موارد شامل قبل از حادثه (نظیر عدم رعایت موارد ایمنی راه و عدم نظارت بر پیمانکار) و بعد از حادثه (نظیر باقی ماندن موارد عدم ایمنی) است که از سوی کمیسیون در حال پیگیری از مقامات قضائی و نتیجه آن متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.

رونمایی از رقیب ترامپ

همشهریهمشهری1 روز قبل

مصوبات مجلس شورای اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
نمایندگان مجلس تردد حمل بار و مسافر توسط وسائط نقلیه موتوری پس از رسیدن به سن فرسودگی در کلانشهر‌ها را ممنوع کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما نمایندگان مجلس تردد حمل بار و مسافر توسط وسائط نقلیه موتوری پس از رسیدن به سن فرسودگی در کلانشهر‌ها را ممنوع کردند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین19 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- معاون دبیر کل دولت ژاپن در واکنش به تصمیم آمریکا مبنی بر اعزام هزار نیروی نظامی بیشتر به منطقه غرب آسیا درباره تشدید تنش‌ها در منطقه ابراز نگرانی کرده است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ دولت ژاپن در پی تصمیم آمریکا برای اعزام نیروی نظامی بیشتر به غرب آسیا، درباره احتمال افزایش تنش‌ها در منطقه ابراز نگرانی کرده است. «یاسوتوشی نیشیمورا» در جمع خبرنگاران گفت: این موضوع که تنش‌ها در منطقه افزایش خواهند یافت مایه نگرانی عمیق است. وی می‎گوید: این بسیار آزار دهنده است که تنش‌ها در منطقه تشدید می‌شود. دوشنبه شب «پاتریک شاناهان»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پنتاگون مجوز اعزام ۱۰۰۰ نیروی نظامی دیگر به منطقه را صادر کرده است.

یک سوال از مردم …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

اخبار بیشتر