اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 8 خردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 8 خردادماه

ابلاغ طرح جدید در حوزه مسکن

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
ابلاغ طرح جدید در حوزه مسکن
وزیر راه و شهرسازی: حداکثر توان خود را برای احداث پروژه‌های آماده سازی زمین، انبوه سازی و خدماتی به کار گیرید
ابلاغ طرح جدید در حوزه مسکن - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد اسلامی در ابلاغ خود به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها تأکید کرد: در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری در جلسه با کارگزاران نظام و تحقق شعار تولید و در راستای تحقق اهداف دولت و دستورات ریاست جمهوری در بخش تولید مسکن، یکی از سیاست‌های اصلی این وزارتخانه احداث پروژه‌های آماده سازی زمین، انبوه سازی و خدماتی از طریق مشارکت با بخش خصوصی تعیین شده است.

در ادامه این ابلاغ خطاب به مدیران کل راه و شهرسازی تصریح شده است: انتظار دارد با اهتمام ویژه اداره کل و با محوریت سازمان ملی زمین و مسکن حداکثر توان و تلاش خویش را برای اجرای صحیح و به موقع آن به کار گرفته تا در حداقل زمان ممکن این وظیفه ملی به نتیجه مطلوب و مورد انتظار رسیده و با عنایت باری تعالی شاهد نتایج مثبت آن در آینده نزدیک باشیم.

بنابر این گزارش وزیر راه و شهرسازی پیش از این در نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس از اطلاع رسانی فراخوان مشارکت بخش خصوصی برای احداث پروژه‌های انبوه سازی مسکن خبر داده بود.

بر اساس این طرح و ابلاغ صورت گرفته برای شکل گیری جریان پایدار تولید مسکن، لازم است از توان بخش خصوصی استفاده و ادارت کل راه و شهرسازی با همکاری سازمان ملی زمین ومسکن برای اجرای طرح اقدام ملی در زمینه انبوه سازی مسکن با مشارکت بخش خصوصی اقدام کنند.

جزئیاتی از طرح اقدام ملی؛ بسته‌های مالی و راه اندازی بازار تعهدی مصالح

اقدام ملی طرح جدید سیاستگذاران در حوزه مسکن است که به منظور رونق این بخش و بر اساس تقویت هر دو طرف عرضه و تقاضا تدوین شده است.

بنابر این گزارش در برنامه اقدام ملی ساخت ۴۰۰ هزار مسکن در مدت ۲ سال و تا سال ۹۹ در دستور کار قرار دارد. در این برنامه مهمترین موضوع کاهش هزینه مسکن در قیمت تمام شده است. با توجه به این‌که زمین بیش از ۶۰ درصد هزینه مسکن را به خود اختصاص می‌دهد در برنامه اقدام ملی سیاستگذار تلاش کرده تا با واگذاری زمین‌های دولتی به سازندگان، هزینه ساخت را در این طرح کاهش دهد.

همچنین علاوه بر زمین‌های وزارت راه و شهرسازی بر اساس دستورالعمل رئیس جمهوری تمام دستگاه‌های دولتی موظف شده‌اند تا زمین‌های دولتی را برای ساخت و ساز در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

واگذاری زمین دولتی، کاهش ۵۰ درصدی هزینه صدور پروانه و مجوزها، ۲۵ میلیون وام ساخت با نرخ سود صفر درصد و خرید مصالح از بازار تعهدی با تخفیف ۳۰ درصدی، بخشی از برنامه بسته جدید رونق مسکن است.

۶ بسته تأمین مالی و ۶ بسته تأمین سرمایه که بانک مسکن تدوین کرده است از جمله پیشنهاد‌های مطرح شده در طرح اقدام ملی است.

راه اندازی بازار تعهدی مصالح بخش دیگری از طرح اقدام ملی است که براساس آن، قراردادی ما بین بانک مسکن، بنیاد مسکن و شرکت تأمین مصالح ساختمانی امضا می‌شود.

ساز وکار بازار به این صورت خواهد بود که سازندگان نیاز مصالح سالانه خود را اعلام می‌کنند و شرکت تأمین مصالح را به صورت عمده خریداری می‌کند که قیمت آن تقریبا ۲۸ تا ۳۰ درصد کمتر از قیمت بازار است.

خواندن خبر در سایت منبع

اجاره مسکن کشش گرانی ۵۰ درصدی را ندارد

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
اجاره مسکن کشش گرانی ۵۰ درصدی را ندارد
رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: اجاره‌بهای مسکن کشش 50 تا 60 درصدی افزایش قیمت‌ها را ندارد و مردم هم به این شایعات توجه نکنند.

رئیس اتحادیه املاک تهران در پاسخ به این پرسش که اجاره مسکن بعد از ماه مبارک رمضان چه وضعیتی خواهد داشت؟ به تجارت‌نیوز گفت: مشاوران املاک در بالابردن قیمت مسکن و اجاره‌بها نقشی ندارند. با توجه به اقدامات وزارت راه و شهرسازی و شهرداری در راستای ارائه تسهیلات و کاهش نرخ ارز رونق ساخت و ساز شکل خواهد گرفت.

مصطفی قلی خسروی درباره پیامدهای برنامه دولت مبنی بر اعمال سقف قیمت در بازار اجاره‌بها افزود: مسئولان در دولت گذشته در بخش مسکن رفتارهای پوپولیستی و پادگانی داشتند. معتقدیم برنامه‌های دستوری و دولتی در بازار اجاره‌بها تاثیر ندارد. بهترین راه حل برای قانون‌مند کردن بازار اجاره اعطای کد رهگیری است. سامانه کد رهگیری خانه راه‌اندازی شده اما برای قانون‌مند شدن این برنامه باید نظر نهایی نمایندگان مجلس را جلب کنیم. با اجرای این طرح شاهد شفاف‌سازی در بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی خواهیم شد.

مردم به شایعات توجه نکنند

او در پاسخ به این پرسش که آیا اینکه گفته می‌شود نرخ اجاره‌بها در فصل تابستان ۵۰ تا ۶۰ درصد گران می‌شود، صحت دارد یا خیر؟ پاسخ داد: گران شدن ۵۰ تا ۶۰ درصدی نرخ اجاره‌بها در فصل تابستان ادبیات کوچه و بازاری است. هرگز چنین آمار و ارقامی را قبول ندارم. از کسانی که قصد دارند بازار مسکن را ملتهب کنند باید پرسید این آمار و ارقام را براساس چه استدلالی مطرح می‌کنند؟

قلی خسروی در ادامه گفت: اجاره‌بهای مسکن کشش ۵۰ تا ۶۰ درصدی افزایش قیمت‌ها را ندارد. در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد. چنانچه قرار باشد که قیمت اجاره هم افزایش یابد به تعداد خانه‌های خالی افزوده می‌شود. مالک که به خانه دید سرمایه‌گذاری دارد هرگز خانه را به مدت یک سال خالی نخواهد گذاشت و مردم هم به این شایعات توجه نکنند.

خواندن خبر در سایت منبع

چراغ سبز دولت به مالیات مسکن

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
چراغ سبز دولت به مالیات مسکن
چراغ سبز دولت به مالیات مسکن - 0

وزیر راه و شهرسازی از حمایت وزارتخانه متبوعش با طرح مالیات بر عایدی سرمایه خبر داده و سازمان امور مالیاتی هم در حال بررسی این قانون است. برخی کارشناسان نیز که معتقدند باید معاملات سوداگرانه از بازار مسکن حذف شود با این طرح موافقند اما بعضی دیگر آن را برای شرایط رکودی، مناسب نمی‌دانند.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در جلسه‌ای که در روزهای اخیر با اعضای کمیسیون عمران مجلس برگزار شده از حمایت وزارتخانه راه و شهرسازی نسبت به لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داده است. هرچند جزئیات بیشتری از این موضوع اعلام نشده اما به هر حال این موافقت تلویحی، نوعی همسویی دولت و مجلس در طرح مالیات مسکن محسوب می‌شود. پیش از این عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی با طرح‌های مالیاتی در حوزه مسکن موافق نبود.

طبق اعلام سرپرست سازمان امور مالیاتی، این سازمان هم اکنون در حال بررسی وضع مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه املاک، طلا، ارز و خودرو است. محمدقاسم پناهی البته گفته که با توجه به ساختار اجرایی کشور، فرهنگ اجتماعی و زیرساخت‌های اطلاعاتی می‌توان تصمیم گرفت که این مالیات قابلیت اجرایی پیدا کند. پناهی ابراز امیدواری کرد که به زودی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه تدوین شود.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه که کمیسیون اقتصادی مجلس آن را تأیید و به کمیته مالیاتی فرستاده موافقان و مخالفانی دارد که نظر هرکدام در نوع خود منطقی به نظر می‌رسد. نمایندگان پیشنهاد دهنده در گام نخست قصد دارند مالیات بر عایدی سرمایه را برای بخش مسکن و سپس خودرو و سکه وضع کنند. هدف ورود ۲٫۵ میلیون خانه خالی به بازار مصرف و کوتاه کردن دست سوداگران از بازار مسکن عنوان می‌شود. با این حال کارشناسان می‌گویند نباید همانند سال ۱۳۶۶ بی‌گدار به آب زد.

تولید مسکن یک سوم تقاضای مطلق

اوضاع ساخت و ساز اصلا خوب نیست. طرح جامع مسکن می‌گوید سالیانه باید یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود، اما سال ۱۳۹۶ فقط ۳۳۰ هزار پروانه ساختمانی صادر شد. امسال هم برآورد معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی آن است که تولید به کمتر از ۳۰۰ هزار واحد رسیده است. مهم‌ترین علت مشکل به هزینه‌های هنگفت تولید مربوط می‌شود که با توجه به کاهش توان خریداران مصرفی، ساخت و ساز را ریسک‌پذیر کرده است. بنابراین در شرایط رکودی فعلی، امکان فشار مالیاتی به سازندگان وجود ندارد.

عزم جزم کمیسیون اقصادی مجلس برای اجرای مالیات مسکن

مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن پس از حدود یک سال بحث و بررسی بین موافقان و مخالفان، ظاهرا با اراده کمیسیون اقتصادی مجلس به سمت اجرا نزدیک می‌شود. موافقان این پیشنهاد که غالب آنها را نمایندگان تشکیل می‌دهند می‌گویند که مالیات به کاهش سوداگری و کاهش قیمت مسکن منجر می‌شود. بر اساس آمار ارائه شده توسط یکی از نمایندگان مجلس بین سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ بالغ بر ۶۶ درصد معاملات مسکن از نوع سوداگری بوده؛ در حالی که این رقم در سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ حدود ۲۰ درصد بوده است. بهارستان‌نشینان معتقدند یکی از دلایل رشد پی در پی قیمت مسکن به معاملات غیر مصرفی مربوط می‌شود.

مخالفان چه می‌گویند؟

در سوی مقابل اما مخالفان مالیات مسکن که معدود نمایندگان مجلس هم در بین آنها دیده می‌شوند، معتقدند حدود ۸۰ درصد مسکن کشور توسط بخش خصوصی تولید می‌شود، حال اگر سیاست‌های مالیاتی سخت‌گیرانه در این حوزه اعمال شود، به طور حتم سازندگان انگیزه‌ای برای فعالیت نخواهند داشت.

گروه سوم از کارشناسان هم با کلیت طرح مالیات بر عایدی مسکن موافقند اما می‌گویند که در شرایط رکود کارایی نخواهد داشت؛ مثل دوره‌ای که هم‌اکنون در آن قرار داریم.

بخش خصوصی البته چندان تمایلی به این نوع مالیات ندارد. دبیر کانون انبوه‌سازان می‌گوید که همین حالا هم مالیات بر گرده تولیدکنندگان قرار دارد. فرشید پور حاجت معتقد است که هر نوع فشار مالیاتی منجر به فرار بیش از پیش سرمایه‌ها خواهد شد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز دوبی را مثال می‌زند که با ارائه مشوق‌های مالیاتی، آباد شد. مصطفی‌قلی خسروی می‌گوید: زمانی که در شهر دوبی، ساختمان‌سازی آغاز شد، دولت مالیات این حوزه را پایین آورد تا سرمایه‌گذاران ترغیب شوند. ولی ما طی سال‌های اخیر برای بخش مسکن که مولد و پیشران اقتصاد محسوب می‌شود مالیات‌های سنگین وضع کرده‌ایم که نتیجه‌ی آن به فرار سرمایه از این حوزه منجر شده است.

مهدی روانشاد نیا، کارشناس اقتصاد مسکن نیز می‌گوید: به دلیل تورم غیرقابل پیش‌بینی در کشور، محاسبات مربوط به عایدی سرمایه‌گذاران از مسکن دشوار شده و به جای مالیات، بهتر است فضای کسب و کار در بخش ساختمان را فراهم کنیم.

حتی یک کارشناس اقتصادی که موافق مالیات مسکن است عنوان می‌کند که نباید سرمایه‌گذاری در این بخش را دچار اختلال کنیم. بهنام ملکی با بیان این‌که مالیات بر عایدی سرمایه به نفع ۹۸ درصد مردم خواهد بود گفت: با توجه به حساسیت‌های بخش مسکن نباید سرمایه‌گذاری در این بخش را دچار اختلال کنیم اما حتما از خانه‌های خالی مالیات گرفته شود؛ در غیر این صورت میلیاردها تن نهاده‌های ساختمانی هدر می‌رود.

شاید نگرانی عمده از وضع مالیات به تجربه سال ۱۳۶۶ مربوط شود که بنا به گفته‌ی غلامرضا سلامی، مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی، سال ۱۳۶۶ مالیات بر عایدی سرمایه داشتیم اما به قدری در آن فساد ایجاد شد که ناچارا قیمت منطقه‌ای گذاشتند. در آن سال‌ها عدم اتصال دستگاه‌های مرتبط با اداره مالیات، مشکل اصلی عنوان می‌شد.

عدم اتصال دستگاه‌های دولتی با سازمان امور مالیاتی

حالا هم ظاهرا پس از ۳۱ سال همان مشکل به قوت خود باقی است و بعضی وزارتخانه‌ها ظاهرا دلشان نمی‌خواهد به سامانه‌های مالیاتی متصل شوند. سید کامل تقوی‌نژاد، رئیس کل سازمان امور مالیاتی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت نیرو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی، سازمان تأمین اجتماعی، مرکز آمار ایران، سازمان ثبت اسناد، سازمان نظام پزشکی، اتاق بازرگانی ایران، سازمان بیمه سلامت و برخی بانک‌ها را از جمله دستگاه‌های برشمرده که هنوز با سامانه جامع مالیاتی همکاری نمی‌کنند. به گفته او همکاری نکردن این دستگاه‌ها در حالیست که طبق ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، این دستگاه‌ها مکلف به ارائه اطلاعات به سازمان امور مالیاتی هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

سخنگوی کمیسیون عمران: بازار مسکن به حال خود رها شده است؛ قیمت مسکن به صورت منطقه‌ای تعیین شود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
سخنگوی کمیسیون عمران: بازار مسکن به حال خود رها شده است؛ قیمت مسکن به صورت منطقه‌ای تعیین شود
سخنگوی کمیسیون عمران: بازار مسکن به حال خود رها شده است؛ قیمت مسکن به صورت منطقه‌ای تعیین شود - 0

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در حال حاضر بازار مسکن به حال خود رها شده است و هر روز شاهد افزایش قیمت مسکن هستیم.

صدیف بدری در گفتگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر بازار مسکن به حال خود رها شده است و هر روز شاهد افزایش قیمت مسکن هستیم که در این زمینه از تعزیرات انتظار داریم با تخلفات بازار مسکن مقابله جدی داشته باشد چرا که دست و پنجه نرم کردن با بسیاری از مشکلات روز به روز مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به این که بازار مسکن به حال خود رها شده است بیان کرد: رقابت آزاد بهانه‌ای برای رهاسازی بازار مسکن شده است این در حالی است که باید برای جلوگیری از بروز تلاطم، نظارت شدید و دقیقی مبنای کار قرار گیرد و راه‌حل این مسئله تعیین قیمت منطقه‌ای برای ورود تعزیرات برای مقابله با تخلفات بازار مسکن است.سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: تعیین یک محدوده قیمت توسط تعزیرات برای برخورد با گرانفروشی اولویت اساسی است و با توجه به روند افزایش قیمت مسکن و رشد نرخ اجاره بها، تعیین سقف و محدودسازی رشد قیمت‌ها ضروری است چرا که متاسفانه خانواده‌ها در این زمینه با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند.

بدری تصریح کرد: رسیدن بازار مسکن به ثبات و آرامش با اعمال سیاست‌های تشویقی و سلبی یک اولویت اساسی و مهم است و در این زمینه اهمیت به این موارد ما را در تحقق اهداف مورد نظر رهنمون خواهد شد که اقدامات لازم در این زمینه باید هر چه سریع‌تر انجام شود.

وی بیان کرد: برخورد با سوداگران و دلالان برای رساندن وضعیت مساکن به ثبات نسبی در بخش‌های مختلف اقتصادی حائز اهمیت است و در این زمینه هیچ کوتاهی و اغماضی نباید در کار باشد چرا که این شرایط وضعیت را برای کسانی که خانه ندارند سخت‌تر می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: طرحی که مشکل مسکن جامعه را برطرف کند توسط دولت اجرا نشد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: طرحی که مشکل مسکن جامعه را برطرف کند توسط دولت اجرا نشد
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح مسکن اجتماعی برای خانه‌دار شدن مردم توسط دولت یازدهم و دوازدهم مطرح شده اما هیچ خبری از آن نیست.

- اخبار استانها -

سمیه محمودی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرضابا انتقاد از افزایش اجاره بهای مسکن در شهرهای بزرگ و کوچک اظهار داشت: در شرایط کنونی قیمت اجاره بها در کلان شهرها به ویژه پایتخت افزایش چشمگیر داشته و امروز اجاره‌نشینان برای اجاره به مسکن کوچک دچار مشکلات مالی بسیاری هستند.

وی با بیان اینکه مالکان و صاحبان املاک، به میزان افزایش قیمت ملک خود، نرخ اجاره بها را نیز بالا می‌برند و در این روند به تاب‌آوری اقتصادی مستأجران توجه نمی‌کنند، افزود: در سال گذشته قیمت مسکن افزایش بی‌رویه داشت و بخش زیادی از جامعه توان خرید منزل مسکونی نداشتند و نمی‌‌توانند در ساخت و ساز واحدهای مسکونی مشارکت کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با توجه به شرایط اقتصادی و وضعیت معیشتی مردم و میزان درآمد، مردم نمی‌توانند اجاره بهای بالای مورد درخواست صاحبخانه را پرداخت کنند، خاطرنشان کرد: متولیان بخش مسکن باید به مجلس درباره قیمت بالای اجاره بها پاسخ دهند.

وی با اشاره به افزایش قیمت خرید و اجاره بهای مسکن در کشور به ویژه شهرهای بزرگ، گفت: معضل مسکن به صورت اپیدمی به شهرهای دیگر به ویژه کلان شهرها سرایت کرده و قیمت زمین نیز افزایش چشمگیری داشته است.

محمودی با بیان اینکه قیمت منزل مسکونی در تهران الگویی برای سایر شهرهای بزرگ و حتی شهرستان‌های کوچک شده و زوج‌های جوان با این قیمت‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند، بیان کرد: اقتصاددانان یکی از فاکتورهای افزایش قیمت مسکن را کاهش ارزش پول ملی کشور عنوان کرده‌اند که باید تدبیری اساسی برای این بخش اندیشید.

وی با تأکید بر اینکه تأمین منزل مسکونی نیاز اولیه جوانان برای تشکیل یک زندگی است، تصریح کرد: طرح مسکن اجتماعی برای خانه دار شدن مردم توسط دولت یازدهم و دوازدهم مطرح شده اما هیچ خبری از آن نیست.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرحی که بتواند مشکلات خانه‌دار شدن جامعه را حل کند توسط دولت اجرا نشده است، خاطرنشان کرد: تنها طرح موجود فقط وام مسکن است که این وام هم پاسخگوی قیمت‌های سرسام آور و تورم صددرصدی در این حوزه نیست و بی‌توجهی به شرایط موجود، تبعات جبران‌ناپذیری برای اقشار پایین جامعه به همراه دارد.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی متولیان حوزه مسکن و سازمان‌های نظارتی باید برای میزان اجاره مسکن سقف تعیین کنند، تا مالکان سودجو قادر به سوء استفاده از مستأجران نباشند.

خواندن خبر در سایت منبع

مظنه رهن‌کامل در بازار مسکن پایتخت+جدول قیمت

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
مظنه رهن‌کامل در بازار مسکن پایتخت+جدول قیمت
اقتصادنیوز: بخش قابل توجهی از آپارتمان‌های عرضه شده به بازاراجاره مسکن در مناطق شمالی شهر تهران که با متراژی بالاتر از ۱۵۰ مترمربع به متقاضیان معرفی شده‌اند با شرایط رهن کامل فایل شده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز شواهد وتحقیقات میدانی صورت گرفته از وضعیت بازار اجاره واحدهای بزرگ‌متراژ (آپارتمان‌های با مساحت بیش از ۱۵۰مترمربع) نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از فایل‌های اجاره این گروه از واحدها طی روزهای اخیر با شرایط رهن کامل و بدون در نظر گرفتن مبلغی به‌عنوان اجاره ماهانه به متقاضیان معرفی شده است؛ فعالان و واسطه‌های بازار معاملات اجاره مسکن با تایید این موضوع دست‌کم دو دلیل عمده را برای افزایش تعداد فایل‌های رهن کامل در بازار اجاره این گروه از واحدهای مسکونی عنوان می‌کنند.

اولین دلیل به عرضه بخش قابل توجهی از واحدهای مسکونی بزرگ‌متراژ به بازار اجاره مربوط می‌شود که سازندگان به دلیل جهش قیمتی موفق به فروش آنها طی ماه‌های اخیر نشدند؛ مالکان این گروه از واحدهای مسکونی به دلیل نیاز به تامین مالی برای شروع پروژه‌های جدید یا تکمیل سایر پروژه‌ها و به دلیل عدم موفقیت برای فروش واحدهای آماده طی ماه‌های اخیر به ناچار برخی از این واحدها را به بازاراجاره عرضه کرده‌اند تا با دریافت مبلغ رهن بتوانند بخشی از نیاز مالی خود را جبران کنند.

از سوی دیگر، بخش دیگری از این واحدها در مالکیت افرادی قرار دارد که با دریافت مبالغ رهن این واحدها که ارقام قابل ملاحظه‌ای است و در برخی موارد از یک میلیارد تومان نیز فراتر می‌رود، سرمایه‌های خود را در سایر بازارها وکسب و کارها به کار گرفته و سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ این افراد نیز مانند گروه اول که سازندگان آپارتمان‌های لوکس هستند تمایلی به دریافت اجاره ماهانه ندارند و ترجیح می‌دهند مبلغ رهن را برای مدت زمان یک سال از مستاجر دریافت کنند. متقاضیان اجاره این آپارتمان‌ها نیز در برخی موارد افرادی هستند که درآمد ماهانه بسیار زیادی دارند اما اصل سرمایه آنها در سایر بازارها وکسب و کارهای دیگر در گردش است.

مظنه رهن‌کامل در بازار مسکن پایتخت+جدول قیمت - 5

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
به گزارش دیلی‌میل، شرکت تجهیزات مخابراتی «اریکسون» (Ericsson) یک اختراع به ثبت رسانده که قادر است حضور جیب‌برها را شناسایی کند. اگر فردی به جز صاحب گوشی توسط این فناوری شناسایی شود، حالت اصطکاک گوشی فعال می‌شود و آن را لغزنده می‌کند تا به این ترتیب برداشتن آن از جیب سخت شود. شرکت اریکسون همچنین یک فناوری مشابه به نام «اصطکاک انطباقی» هم ابداع کرده که باعث می‌شود گوشی کاربران به زمین نیفتد و صفحه آن شکسته نشود. در این وضعیت حالت اصطکاک زیاد گوشی سبب می‌شود که صاحب گوشی به راحتی بیشتری گوشی خود را در دست بگیرد. این در حالی است که میزان گوشی‌های دزدیده شده در آمریکا در سال ۲۰۱۳ میلادی به ۳٫۱ میلیون دستگاه رسید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
لحظاتی که گذشت راننده تغییر مسیر داد و در برابر اعتراضم ترافیک را بهانه کرد. شکایت‌های سریالیبا شکایت زن جوان تحقیقات آغاز شد و کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت با شماره‌هایی که زن جوان در اختیارشان قرار داده بود، به بررسی برای شناسایی خودروی مورد نظر پرداختند. در تمامی شکایت‌ها راننده خودروی پراید دختران و زنان جوان را تحت عنوان مسافر سوار کرده و با کشاندن به محلی خلوت آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده بود. با توجه به مشخصاتی که قربانیان در اختیار پلیس قرار دادند مشخص شد که نقشه آزار و اذیت‌ها از سوی یک نفر اجرا شده است. همین مسأله باعث شد از زنان و دختران کینه به دل بگیرم و به فکر انتقام از آنها بیفتم.
افکارنیوزافکارنیوز22 ساعت قبل
برخی از مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب کاندید جراحی لاغری عبارت است از: شاخص توده بدنی (BMI) اولین و مهم‌ترین فاکتور برای تشخیص بیمار مناسب برای جراحی لاغری، شاخص توده بدنی (BMI) است. از آنجایی که بیشترین متقاضیان جراحی لاغری، در گذشته تمام روش‌های طبیعی لاغری مانند رژیم لاغری و ورزش را امتحان کرده و نتیجه‌ای نگرفته‌اند، به سراغ جراحی لاغری می‌آیند. توقعات معقول از جراحی لاغریکاندید خوب کسی است که انتظارات واقع گرایانه‌ای از جراحی لاغری داشته باشد. خطرات و عوارض جراحی لاغریکاندید جراحی لاغری باید از عوارض و خطرات جراحی لاغری اطلاعات کافی داشته باشد. البته باید گفت امروزه با وجود انواع جراحی لاغری (لاپاراسکوپی)، این جراحی بسیار کم خطر و کم تهاجمی شده است.

کارگروه مشترک استانی و منطقه‌ای ایران و روسیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در تهران؛ کارگروه مشترک استانی و منطقه‌ای ایران و روسیهبرگزاری کمیسیون‌های مشترک ایران و روسیه می‌تواند علاوه بر ارتقاء همکاری‌های اقتصادی، دستیابی به حجم مبادلات تجاری تا سقف ۱۰ میلیارد دلار را که چند وقت پیش روسای جمهور ایران و روسیه سند آنرا امضا کردند محقق کند؛ میزان مبادلات تجاری دو کشور هم‌اکنون حدود ۲ میلیارد دلار است.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
وزیر اقتصاد که رئیس شورای عالی بورس نیز محسوب می‌شود درباره دستور جلسه امروز این شورا و اینکه آیا موضوع قانون جدید بازار پایه در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت یا خیر، گفت: موضوع بررسی قانون جدید بازار پایه فرابورس به جلسه بعدی شورای عالی بورس موکول شد. روز گذشته شاپور محمدی -رییس سازمان بورس- در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد که امکان دارد بررسی قانون بازار پایه امکان دارد از دستور جلسه این هفته خارج شود. امروز ایسنا با فرهاد دژپسند -وزیر اقتصاد و رئیس شورای عالی بورس- گفت وگو کرد و از او پرسید که آیا قانون جدید بازار پایه در این جلسه بررسی شد، وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال گفت: قرار شد این موضوع در جلسه بعدی شورای عالی بورس بحث و بررسی شود. وی توضیح داد: در این جلسه شورای عالی به دستور جلسه موضوع بازار پایه و صورت‌های مالی سازمان بورس بررسی و تأیید شد. با این حساب فعالان بازار پایه برای اطلاع از وضعیت اجرایی شدن یا نشدن قانون جدید این بازار، باید تا جلسه بعدی شورای عالی که احتمالا دو هفته دیگر است منتظر باشند.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
ارزش پوند در پی افزایش احتمال نخست وزیری وزیر خارجه سابق این کشور با افت چشمگیری رو به‌رو بود. به گزارش ایلنا به نقل از یاهونیوز, ارزش پوند به کمترین میزان شش ماهه اخیر خود در مقابل دلار رسید. این افزایش به دنبال نگرانی از به نخست‌وزیری رسیدن «بوریس جانسون» یکی از پایه‌گذاران برگزیت است. در پی این گزارش‌‌ها، ارزش پوند به میزان سه دهم درصد کاهش یافت و به یک دلار و ۲۵ سنت رسید. اگر همه نامزدها بیشتر از ۳۲ رای داشته باشند، فردی که کمترین رای را آورده باشد حذف خواهد شد.

اخبار بیشتر