دادگاهی مربوط به سال ۸۸ که قرار بود علنی باشد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

دادگاهی مربوط به سال ۸۸ که قرار بود علنی باشد

محمدرضا خاتمی؛ اسناد و مدارکم درباره انتخابات ۸۸ خدشه‌بردار نیست

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
محمدرضا خاتمی؛ اسناد و مدارکم درباره انتخابات ۸۸ خدشه‌بردار نیست
جماران نوشت: دومین جلسه رسیدگی به اتهامات محمدرضا خاتمی به پایان رسید.

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات محمدرضا خاتمی به پایان رسید.

محمدرضا خاتمی پس از اتمام جلسه دادگاه گفت: به نظرم اسناد و مدارکی که در دادگاه ارائه دادم، خدشه بردار نیست.

وی افزود: من در این دادگاه تلاش میکنم با عدد و رقم ادعای خود را اثبات کنم. مدارکم برگرفته از مصاحبه‌ها و آمارهایی است که مسئولین برگزارکننده و نهادهای ناظر بر انتخابات ۸۸ ارائه کردند.

محمدرضا خاتمی؛ اسناد و مدارکم درباره انتخابات ۸۸ خدشه‌بردار نیست - 5

خاتمی یادآور شد: این اولین بار است که دادگاهی مستقل و با این اهمیت برای موضوع تقلب تشکیل شده که به نظر می‌رسد وقت آن رسیده تا این استخوان لای زخم درمان شود.

جلسه بعدی این دادگاه ۸ صبح روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ برگزار می‌شود. در این جلسه نیز مانند جلسه قبل، خبرنگاران اجازه انتشار دفاعیات خاتمی را نیافتند.

۲۷۲۱۲

خواندن خبر در سایت منبع

عکسی از محمدرضا خاتمی پیش از آغاز جلسه دادگاه مربوط به انتخابات ۸۸

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
عکسی از محمدرضا خاتمی پیش از آغاز جلسه دادگاه مربوط به انتخابات ۸۸
سومین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی با عنوان اتهام نشر اکاذیب از طریق مصاحبه با یک سایت درباره انتخابات سال ۸۸ برگزار می‌شود.

آفتاب‌‌نیوز : جلسه سوم رسیدگی به اتهامات محمدرضا خاتمی با عنوان اتهام نشر اکاذیب از طریق مصاحبه با یک سایت درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، امروز شنبه یازدهم خردادماه در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت برگزار می‌شود. جلسه نخست رسیدگی روز هجدهم اسفندماه سال ۹۷ تعیین شده بود که تشکیل نشد و جلسه دوم رسیدگی هم در تاریخ دهم اردیبهشت ماه امسال به شکل علنی برگزار شد.

عکسی از محمدرضا خاتمی پیش از آغاز جلسه دادگاه مربوط به انتخابات ۸۸ - 1

آذر منصوری و جمعی از فعالان سیاسی خاتمی را در این جلسه همراهی می‌کنند.

عکسی از محمدرضا خاتمی پیش از آغاز جلسه دادگاه مربوط به انتخابات ۸۸ - 5

ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

۱۰ سوالی که محمدرضا خاتمی باید در دادگاه به آنها پاسخ دهد

الفخبرگزاری الف
۱۰ سوالی که محمدرضا خاتمی باید در دادگاه به آنها پاسخ دهد
افراد متعددی از جریان متبوع شما به اتهام‌های مشابهی چون وارد آوردن تهمت بزرگ به نظام اسلامی و تشویش اذهان عمومی در دادگاه‌های پس از حوادث سال ۸۸ محاکمه و مجازات شده‌اند. چرا در همه این سال‌ها مدارک و مستنداتی که می‌گویید موید تقلب ۸ میلیونی در انتخابات است را نزد خود نگه داشتید؟

به گزارش الف، عبدالمطهر محمدخانی‌ فعال رسانه، در آستانه دومین جلسه دادگاه «محمدرضا خاتمی» طی یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود به طرح چند سوال از وی پرداخته است:

امروز دومین جلسه رسیدگی به اتهام محمدرضا خاتمی از اعضای حزب منحل شده مشارکت، برای طرح مجدد اتهام تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ برگزار می‌شود.

خاتمی در یک گفت‌وگوی ویدیویی در برابر سوال مجری درباره تبعات و خسارات فتنه سال ۸۸ گفته بود، همچنان اصرار دارد در انتخابات سال ۸۸ تقلب شده و در وزارت کشور ۸ میلیون رای جابجا شده است.

محمدرضا خاتمی چند روز پیش در آستانه برگزاری جلسه دوم دادگاه خود به رسانه‌های اصلاح‌طلب گفته بود که اسناد خود را برای اثبات «فساد» در انتخابات سال ۸۸ به دادگاه ارائه خواهد داد.

فارغ از تغییر زیرکانه عنوان «تقلب ۸ میلیونی» در انتخابات به «فساد در انتخابات» در اظهارات اخیر خاتمی، باید دید آیا اسناد و مدارک مورد ادعای وی می‌تواند به همه سوالات و تبعات حقوقی اتهام تقلب در برگزاری انتخابات توسط نهادهای قانونی جمهوری اسلامی ایران پاسخ دهد.

با این مقدمه چند سوال روشن و صریح که محمدرضا خاتمی باید در محضر افکار عمومی به آن‌ها پاسخ بدهد را در زیر می‌خوانید:

۱. به گواه رسانه‌ها بیش از ۴۶۰ هزار نفر در سراسر کشور که بخش قابل توجهی از آن‌ها را نیروهای داوطلب تشکیل می‌دانند از پایین‌ترین سطوح یعنی معتمدان محلی، مسئولان شمارش آرا، ناظران صندوق‌ها و نمایندگان وزارت کشور و شورای نگهبان تا مجریان و ناظران ارشد به عنوان دست‌اندرکار برگزاری در انتخابات حضور داشتند. چطور جابجایی و تغییر آرای مردم در گستره میلیونی به چشم و گوش این نیم میلیون نفر نرسیده است؟ چرا بعد از گذشت ده سال از آن انتخابات، حتی یک نفر از این جمعیت چندصد هزارنفری پرده از این راز سرنوشت‌ساز برنداشته است؟ در مستندات خود به شهادت چند نفر از این‌ داوطلبان مردمی استناد کرده‌اید؟

۲. یکی دیگر از کاندیدهای همان انتخابات، یعنی آقای محسن رضایی نیز مانند دو کاندیدای اصلاح‌طلب در ابتدا به نحوه برگزاری انتخابات و نتایج اعتراض داشت. اعتراض خود را رسما به نهاد ناظر انتخابات یعنی شورای نگهبان ارایه کرد و پس از پیگیری اولیه، باز کردن تصادفی چند صندوق و بازشماری آرا اعتراض خود را پس گرفت. چرا در همان زمان و با توجه به ادعای شما در خصوص وجود اسناد زیاد در اثبات تقلب، مشابه همین رفتار قانونی آقای محسن رضایی از سوی کاندیداهای معترض شما صورت نگرفت؟ و مهمتر اینکه چرا اسناد و مدارک خود را در اختیار آقای رضایی قرار ندادید؟

۳. در اظهارات خود بر خلاف همه چهره‌های اصلاح‌طلب در تمام این سال‌ها که از اعلام عدد تخمینی ادعای تقلب هم طفره رفتند؛ صراحتا از عدد عجیب ۸ میلیون رای پرده‌برداری کردید. اولین سوال این است که به فرض صحت ادعا، با احتساب همین تغییر ۸ میلیونی هم تفاوتی در نتیجه انتخابات و کاندیدای پیروز پدید نخواهد آمد. کم کردن ۸ میلیون از رای ۲۴ میلیونی آقای احمدی‌نژاد (۱۶ میلیون)، یا به جای آن افزودن همین تعداد به آرای ۱۳ میلیونی آقای موسوی (۲۱ میلیون) و یا حتی تقسیم برابر این عدد به هر دو کاندیدا و کاهش و افزایش ۴ میلیونی آرا با نتیجه ۲۰ در برابر ۱۷ باز هم موجب پیروزی قطعی آقای احمدی‌نژاد در همان دور اول و شکست آقای موسوی خواهد شد. با این حال چرا کاندیدای مورد حمایت شما در همان شام انتخابات اصرار داشت که برنده قطعی و نهایی با فاصله بسیار زیاد شده است؟

۴. از انتخابات سال ۸۸ و طرح تهمت تقلب در شام برگزاری انتخابات، یعنی ۲۲ خرداد، ده سال می‌گذرد. در روزها و ماه‌های پس از طرح این تهمت علیه نهادهای قانونی نظام، پایتخت کشور روزهای تلخ و ناآرام زیادی به خود دید، تعداد قابل توجهی از شهروندان آسیب‌های جسمی و روحی دیدند و چند ده نفر نیز در این حوادث جان خود را از دست دادند، خسارت چندهزار میلیاردی به اقتصاد کشور وارد شد، از سوی رسانه‌های بزرگ غربی تصویر بسیار زشت و بدی از جمهوری اسلامی به عنوان دولتی که به رای مردم خود خیانت می‌کند به دنیا مخابره شد و فشارهای دیپلماتیک فراوانی از سوی دشمنان به همین بهانه به ایران وارد گردید که در نهایت منجر به وضع سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی علیه ملت ایران شد. در همه این سال‌ها سران اصلاحات و به خصوص دو کاندیدای معترض به نتایج انتخابات از ارائه هرگونه ادله و مستندات به مراجع قانونی و صاحب صلاحیت سر باز زدند و تقریبا «هیچ» مستنداتی ارایه نکردند. با این حال در همه این ده سال ظاهرا شما اسناد و مدارک دال بر تقلب در انتخابات را نزد خود مخفی نگه داشته بودید. چرا این اسناد ادعایی را زودتر منتشر نکردید تا با مشخص شدن حقیقت ماجرا جلوی همه عواقب و حوادث پس از انتخابات گرفته شود؟

۵. یکی از خبرگزاری‌ها چند سال قبل یک فایل صوتی از اظهارات سیدمحمد خاتمی منتشر کرد که در آن وی صراحتا احتمال تقلب در انتخابات ۸۸ را تکذیب می‌کند. بعدها افراد حاضر در آن جلسه نیز با انتشار نامه‌ای تکذیب آقای خاتمی را تایید کردند. آیا این اسناد و مدارک را در همه این سال‌ها به برادر خود هم ارایه نکرده‌اید؟ یا این مدارک و مستندات نتوانسته وی را برای اتهام تقلب قانع کند؟

۶. کاندیدای مورد حمایت شما در سال ۸۸ در برابر اصرار مشفقانه بسیاری از صاحب‌کسوتان و دلسوزان نظام با این دلیل که نهادهای نظارتی و قضائی را بی‌طرف نمی‌داند از طرح هرگونه اعتراض و شکایتی استنکاف کرد. آیا در این ده سال تغییر معناداری در ماهیت این نهادها ایجاد شده است که شما از طرح مستندات ادعایی خود در دادگاه استقبال کرده‌اید؟

۷. یکی از پرتکرارترین انتقادات به آقایان موسوی و کروبی در انتخابات سال ۸۸ این بود که، چرا وقتی نهادهای قانونی مجری و ناظر انتخابات را قبول نداشتید و آن‌ها را بی‌طرف نمی‌دانستید اساسا در چنین انتخاباتی شرکت کردید و اگر با پذیرش مرجعیت این نهادها در انتخابات حضور یافتید چرا شکایت خود را از طریق همین مراجع پیگیری نمی‌کنید. حال همین سوال در مورد جنابعالی نیز مطرح است؛ در صورتی که دادگاه مستندات شما را برای طرح چنین تهمت بزرگی به نهادهای قانونی جمهوری اسلامی ایران کافی و معتبر ارزیابی نکند و رای بر علیه شما بدهد آیا ممکن است رفتار کاندیدای مورد حمایتتان را تکرار کنید؟ اساسا از نظر شما اینگونه نیست که نهادهای اجرایی، تقنینی و قضایی کشور تنها وقتی قانونی عمل می‌کنند که به نفع شما عمل کنند؟

۸. برادر بزرگتر شما آقای خاتمی به عنوان لیدر و قاطبه جریان اصلاح‌طلب به عنوان حامی در انتخابات سال ۹۲ شرکت کردند. انتخاباتی که توسط همان مجری، یعنی وزارت کشور دولت آقای احمدی‌نژاد و با نظارت همان ترکیب شورای نگهبان، به دبیری آیت‌الله جنتی برگزار شد. از قضا کاندیدای مورد حمایت جریان شما با اختلاف کمتر از ۲۵۰ هزار رای از حد نصاب آرا، یعنی ۷ دهم درصد بیش از نصف کل شرکت‌کنندگان برنده انتخابات شدند.

آیا هرگز این سوال برایتان پیش نیامد که نهاد ناظر و مجری که به ادعای شما ۸ میلیون رای کاندیدای یک جریان قوی و فعال در صحنه را در سال ۸۸ به سادگی جابجا می‌کند، چطور به یکباره در انتخابات بعدی از جابجایی ۲۰۰-۳۰۰ هزار رای عاجز می‌شود؟

آن هم در انتخاباتی که بر خلاف چهار سال قبل، اتفاقا جریان اصلاحات به دلیل تبعات حقوقی و کیفری عملکرد خود در سال ۸۸ در محاق است و توان کمتری برای فضاسازی و عملیات گسترده بر آمار عمومی دارد.

۹. افراد متعددی از جریان متبوع شما به اتهام‌های مشابهی چون وارد آوردن تهمت بزرگ به نظام اسلامی و تشویش اذهان عمومی در دادگاه‌های پس از حوادث سال ۸۸ محاکمه و مجازات شده‌اند. چرا در همه این سال‌ها مدارک و مستنداتی که می‌گویید موید تقلب ۸ میلیونی در انتخابات است را نزد خود نگه داشتید؟ چرا آن‌ها را برای دفاع در اختیار هم‌فکران خود قرار نداده‌اید تا از مجازات آن‌‌ها جلوگیری کنید؟

۱۰. در پایان یک سوال روشن و بی‌پرده: حداقل یک احتمال این است که قاضی پس از بررسی ادعاها، مستندات و مدارک تقدیمی شما به دادگاه، آن‌ها را برای اثبات تهمت بزرگ خیانت جمهوری اسلامی در امانت اعتماد و باور ملت ایران یعنی اثبات تقلب در انتخابات کافی نداند و حکم به محکومیت شما بدهد. آیا از وکلا و دوستان حقوقدانتان پرسیده‌اید که مجازات عادلانه برای ایراد اتهامی به این بزرگی با آن تبعات جانی، مالی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و دیپلماتیک برای ایران و ایرانی چه خواهد بود؟ به نظر شما چه مجازاتی با چنین جرم بزرگی برابری خواهد کرد؟

خواندن خبر در سایت منبع

محمدرضا خاتمی در راه دادگاه انقلاب

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
محمدرضا خاتمی در راه دادگاه انقلاب
محمدرضا خاتمی، چهره سیاسی اصلاح‌طلبان، برای شرکت در دومین جلسه دادگاه‌اش روانه دادگاه انقلاب شد

جماران: محمدرضا خاتمی، چهره سیاسی اصلاح‌طلبان، برای شرکت در دومین‌ جلسه دادگاه‌اش روانه دادگاه انقلاب شد.

محمدرضا خاتمی در راه دادگاه انقلاب - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کهن جامه‌ خویشتن آراستن، به از جامه‌ عاریت خواستن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در داخل، ظرفیتها خیلی بالا است، خیلی بالا است. شما بهتر از من میدانید، من هم البته بی‌اطلاع نیستم اما شماها خودتان که در بخشهای مختلف تولیدی دارید کار میکنید، خوب میدانید که ظرفیتهای کشور چقدر بالا است. همین آقایان و این خانمی که اینجا صحبت کردند، در واقع تبیین کردند بخشی از ظرفیتهای کشور را در آن رشته‌ای که خودشان در آن رشته دارند کار میکنند. گله‌ها و دغدغه‌ها که گفته شد، معنایش این است که در این بخش، ظرفیتهای استفاده‌نشده‌ای وجود دارد که با این موانع نمیتوانیم از آنها استفاده کنیم، موانع را برداریم تا بشود استفاده کرد. پس ببینید، همه‌ی حرف در این جلسه‌ی امشب ما این است که ظرفیتهای کشور بی‌نهایت است، فراوان است، از بخشی‌ از آنها استفاده شده و بحمدالله اثربخشی داشته، از بسیاری هم استفاده نشده» ۱۳۹۸/۰۸/۲۸پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENE. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «کهن جامه‌ خویشتن آراستن به از جامه‌ عاریت خواستن» را منتشر کرد.

عوض کردن جای اشرار و مردم

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
در این هسته‌ها عمدتا برخی زنان و دختران نقش محوری را دارند برای تحریک افکار عمومی نیز از واژه «غیرت» استفاده می‌شود. در آشوب‌های شنبه و یکشنبه خشونت رمز عملیات بود؛ خشونت‌های بسیار بالا و تخریب اموال عمومی. اکنون رسانه‌های بیگانه که در ماجرای آشوب‌ها و اغتشاشات به آخر خط رسیده‌اند و شکست طراحی دو ساله را جلوی چشمان خود می‌بینند همچنان تلاش دارند آموزش آشوب و خشونت بدهند. در طراحی آشوب‌های شنبه و یکشنبه استفاده از سلاح گرم و کشتن مردم در دستور کار جدی طراحان بوده است. اکنون آمریکایی‌ها و رسانه‌های آن‌ها بعد از شکست در این طراحی وارد مرحله جدیدی شده‌اند تا جای اشرار و مردم را عوض کنند و جلاد را به جای مظلوم بنشانند، اما این بار نیز به جایی نخواهند رسید.

حرف مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پشت پرده اغتشاشات

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
الفالف17 ساعت قبل
هفته پیش که مقابل عراق بازی می‌کردیم دیگر نه از آن مربی خوب خبری بود و نه از آن تیم خوب. با این وضعیت، حتی برای گرفتن یک مساوی هم خیلی باید شاکر می‌بودیم ولی باز هم سرمربی و باز یک تصمیم اشتباه. استفاده از یک بازیکن فرتوت، تکرار خاطره اخراج و تکرار خاطره شکست …به نظر، این روزها چقدر شبیه تیم ملی مان شده‌ایم. در ادامه سلسله فتنه‌های ده سال یکبار ۷۸ و ۸۸، فتنه ۹۸ چیزی نبود که برایمان خیلی دور از ذهن باشد. پس اجازه دهید ببینیم از اغتشاشات اخیر چه چیزهایی می‌توان فهمید؟ پیش از همه، از آنچه گذشت فهمیدیم دلسوزانی که هشدار می‌دادند دشمن می‌خواهد ایران را به سوریه و عراق دیگری تبدیل کند، سخن به گزاف نمی‌گفتند.
الفالف10 ساعت قبل
گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل مطالب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید. اونوقت دیگه آزاد کردن قیمت بنزین اعتراض نمیکنیم. اونوقت عین دولت آقای روحانی، ضمن افزایش ندادن مبلغ مربوطه، یک عده رو هم به بهانه‌های مختلف حذف می‌کنه. دولت می‌توانست بنزین سهمیه‌ای را لیتری ۱۰۰۰ تومان نگه دارد و فقط بنزین آزاد را گران کند. *** «حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر؟» عنوان یادداشتی بود که به بررسی اختلال در اینترنت در پی اغتشاشات و ناامنی‌ها پرداخت.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پارک‌های ملی چین

روح‌الله حسینیان: عدم اطلاع‌رسانی دولت درباره افزیش قیمت بنزین بی‌اعتنایی به مردم بود/ بچه‌مذهبی‌ها نارحتند که چرا شب تولد پیامبر (ص) و امام صادق (ع) این طرح اجرا شد/ مردم در انتخابات افراد بی‌مسئولیت و طلبکار را انتخاب نکنند

نامه‌نیور18 ساعت قبل

مجتمع فرهنگی تفریحی خدماتی گردشگری سرخه احداث می‌شود

مهر1 روز قبل

قتل ۱۲۲ نفر با ضربات چاقو در لندن

صدا و سیما1 روز قبل

حواشی دیدار پرسپولیس - نفت مسجدسلیمان / استقبال کم هواداران و حضور کالدرون در رختکن+ تصاویر

رکنا9 ساعت قبل

گواردیولا همچنان شماره یک؛ مربی اخراجی تاتنهام در امتیازگیری دهم شد

فارس1 روز قبل

ساری خبر داد؛ رونالدو غایب بزرگ بازی با آتالانتا

خبر فوری6 ساعت قبل

کارخانه مجهز به ۵G ماهانه یک میلیون موبایل می‌سازد

امام جمعه خرمشهر: رفع مشکلات معیشتی مردم در اولویت قرار گیرد

خوزستان آنلاین14 ساعت قبل

دخالت سخنگوی موگرینی در امور داخلی ایران

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

آتش سوزی در درمانگاه و آموزشگاهی در خاک سفید+عکس

مشرق‌نیوز25 دقیقه قبل

سروش: مکانی برای تجمعات مردم تعیین شود

ایسنا27 دقیقه قبل

بازداشت زوج قاتل که قلب قربانیان را به خورد سگ می‌دادند

مشرق‌نیوز27 دقیقه قبل

اعلام علل مسمومیت‌ دانشجویان علم و صنعت در هفته جاری/آغاز فعالیت پیمانکار جدید از دو هفته آینده

ایسنا34 دقیقه قبل

کوربین: نخست وزیر انگلیس شوم درباره برگزیت بی‌طرف خواهم بود

فارس35 دقیقه قبل