ششمین جلسه دادگاه علیرضا زیبا حالت منفرد برگزار شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

ششمین جلسه دادگاه علیرضا زیبا حالت منفرد برگزار شد

زیباحالت: بانک FIIB را ۲۷۰ میلیون تومان خریدم، ‌ اما بانک ملت برای ۶۰ درصدش ۸۰ میلیون یورو پرداخت کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
زیباحالت: بانک FIIB را ۲۷۰ میلیون تومان خریدم، ‌ اما بانک ملت برای ۶۰ درصدش ۸۰ میلیون یورو پرداخت کرد
زیباحالت‌منفرد گفت:مدیران بانک ملت در بانک «اف آی آی بی» مستقر شدند و ۶۰ درصد سهام این بانک را به مبلغ ۸۰ میلیون یورو خریداری کردند در حالی من این بانک را به جز سرمایه آن که ۴ میلیون یورو بود، ۲۷۰ میلیون تومان برای زنجانی خریده بودم.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، علیرضا زیباحالت منفرد در ششمین جلسه محاکمه خود در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی در مقام ارائه آخرین دفاعیات خود اظهار کرد: در کیفرخواست صادره از سوی دادسرا، نام ۲۷ شخص حقیقی و ۱۶ شخص حقوقی برده شده و با استناد به اظهارات این افراد، نتیجه‌گیری ناصواب شده است.

این متهم درباره خرید بانک اف آی آی بی مالزی اضافه کرد: هیچ وقت فکر نمی‌کردم زنجانی با دولت ایران کار می‌کند یا می‌خواهد در آینده با وزارت نفت قرارداد نفتی ببندد. فکر می‌کردم بانک زنجانی می‌خواهد بانک بخرد تا بتواند حواله‌های ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی را از ایران به سراسر دنیا منتقل کند.

زیباحالت منفرد ادامه داد: بعد از بانک «اف آی آی بی» ارتباط من با زنجانی قطع شد و فقط بعد از مدت کوتاهی تعدادی حواله به صورت سوئیفت آفلاین ارسال شد که متوجه شدم این حواله‌ها مسدود می‌شود. بر این اساس پیشنهاد کردم تعدادی شرکت صوری معاف از مالیات در مالزی تاسیس شود و به جای نام خریدار در پیش فاکتور حواله‌ها، نام شرکت‌های صوری درج شود. از همین طریق چهار هزار حواله بالغ بر چندین میلیارد دلار ارسال شد که همه این حواله‌ها موفقیت‌آمیز بود و حق‌الزحمه من نیز از بابت هر حواله ۵۰ دلار یعنی جمعا ۲۰۰ هزار دلار آمریکا بود.

وی با اشاره به خریداری بانک «اف آی آی بی» توسط بانک ملت گفت: زمانی که زنجانی تصمیم می‌گیرد از شرکت نفت خرید کند، مدیران بانک ملت در بانک «اف آی آی بی» مستقر شدند و ۶۰ درصد سهام این بانک را به مبلغ ۸۰ میلیون یورو خریداری کردند در حالی من این بانک را به جز سرمایه آن که ۴ میلیون یورو بود، ۲۷۰ میلیون تومان برای زنجانی خریده بودم. بنابراین چگونه می‌توانستم به او اعتماد نداشته باشم.

متهم پرونده فساد نفتی درباره بارگیری محموله‌های نفتی در دو کشتی متعلق به شرکت گرین مالین گفت: زمانی که بحث بارگیری محموله‌های نفتی مطرح شد با آقای مالاژ مدیرعامل گرین مالین صحبت کردم و او به شرطی که همه چیز مخفی باشد، کار را قبول کرد و برای هر بشکه در ماه، یک دلار و ۱۰ سنت پیشنهاد داد. با توجه به اینکه تخصصی در این بحث نداشتم، زنجانی با شمس مشورت کرد و شمس نیز قیمت اجاره را تایید کرد.

زیباحالت منفرد بخشی از کیفرخواست صادره از سوی دادسرا را قرائت کرد و گفت: زمانی که موضوع جعلی بودن ال سی ۳۳۰ میلیون یورویی را به آقای جشن‌ساز گفتم، بابک زنجانی با من تماس گرفت و گفت چهار وزیر پشت من هستند بنابراین پایت را از گلیمت درازتر نکن.

وی اضافه کرد: غیر از این ال سی، وزارت نفت هیچ سند دیگری به من نشان نداد که به اصالت یا عدم اصالت آن اشاره نکنم. به خاطر همین موضوع یکسال با زنجانی قطع رابطه کردم و وقتی یکسال بعد برای رفتن به حج به ایران آمدم، به دفتر زنجانی رفتم و او گفت که تو به من خیانت کردی.

همدست بابک زنجانی ادامه داد: زنجانی مورد وثوق خیلی از شخصیت‌های نظام بود چرا من نباید به او اعتماد می‌کردم و چه دلیلی داشت به او اعتماد نکنم. وقتی زنجانی می‌تواند شرکت نفت، اچ کی، نیکو، بانک مرکزی، بانک مسکن و مدیرعامل پیشین سازمان تامین اجتماعی را فریب بدهد، قطعا من هم می‌تواند فریب بدهد.

خواندن خبر در سایت منبع

وکیل شرکت ملی نفت: در کلاهبرداری نفتی ۴ حلقه عمده وجود داشت

انتخابخبرگزاری انتخاب
وکیل شرکت ملی نفت: در کلاهبرداری نفتی ۴ حلقه عمده وجود داشت
صادقی قهاره وکیل مدافع شرکت نفتی HK با تشریح نقش متهم زیباحالت گفت: تأسیس شرکت ایزو که به اقرار متهم منفرد با سرمایه ۱۰۰ دلار و به نام خودش و حسابدارش انجام شده بود که در تهران بنا بر خواسته بابک زنجانی به نام وی انتقال می‌دهد و عملیات کلاهبرداری را به انجام می‌رساند. همچنین انبار کردن محموله‌های نفتی و اجاره کشتی توسط متهم زیباحالت منفرد انجام می‌گرفت.
وکیل شرکت ملی نفت: در کلاهبرداری نفتی ۴ حلقه عمده وجود داشت - 0

ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات «علیرضا زیبا حالت منفرد» معروف به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی صبح امروز (شنبه) - ۱۱ خردادماه - به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش «انتخاب»، در ابتدای این جلسه قاضی صلواتی ضمن اعلام رسمیت جلسه دادگاه، از وکلای شرکت نفتی HK خواست با حضور در جایگاه توضیحات خود را ارائه کنند.

به نوشته ایسنا، صادقی قهاره وکیل مدافع شرکت نفتی HK با حضور در جایگاه گفت: من به وکالت از شرکت موکلم که وابسته به شرکت ملی نفت ایران است تقاضای صدور حکم شایسته برای جبران خسارات وارده به شرکت ملی نفت که سرمایه‌اش به مردم تعلق دارد را خواهان هستم.

وی ادامه داد: از تاریخ ۳/۱۱/ ۱۳۹۰ تحریم‌ها علیه ایران به اوج خود رسید و شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه و بانک مرکزی در فهرست تحریم قرار گرفتند. در این گیر و دار به منظور ایفای تعهدات شرکت ملی نفت ایران که به مخاطره افتاده بود افرادی از این فرصت سو استفاده کردند و آب به آسیاب دشمن ریختند و دشمن را یاری کردند.

صادقی قهاره افزود: بابک زنجانی به کمک زیباحالت منفرد غافل از اینکه عدالت آنها را گرفتار خواهد کرد از این موقعیت سوءاستفاده کرده و به بهانه اینکه نفت را برای فروش می‌برند و حاصلش را به کشور بر می‌گردانند در واقع نفت کشور را به یغما بردند. در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ۴ حلقه عمده به چشم می‌خورد که عبارتند از شرکت ایزو، شرکت اس سی تی بنکرز، بانک پوشالی FIIB و انبار کردن و جابه‌جا کردن محموله‌های نفتی و فروش آنها که نقش زیباحالت منفرد در این بخش بیش از دیگران است.

وی گفت: این دادگاه در گذشته رأی قاطع خود را در حق باقی متهمان صادر کرده است که از آن زمان ۴ سال گذشته است.

صادقی قهاره به بزه‌های انتسابی به متهم زیباحالت منفرد اشاره کرد و گفت: در این پرونده متهم زیباحالت منفرد که هم سن آقای زنجانی و متولد سال ۵۲ است ابتدا به مالزی رفته و معلوم نیست چطور لقب «داتا» یا «سر» به او عطا می‌شود و از کشور دومینیکا پاسپورت سفیر کبیر را می‌گیرد.

وی افزود: قبل از وضع تحریم‌ها نیازی به بانک پوشالی مثل FIIB و شرکت ایزو نبود. اتهام متهمین مشارکت در کلاهبرداری و حیف و میل اموال است که البته این کار به صورت گروهی و سازمان یافته انجام شده است. این گروه منسجمی بودند که حداقل ۴ نفر شاخص آن را تشکیل می‌داد که به سرکردگی بابک زنجانی است که البته قاطعیت دادگاه برای صدور رأی او ستودنی است.

صادقی قهاره گفت: اگر متهم زیباحالت منفرد در فرایند مجرمانه بسترسازی نمی‌کرد آقای زنجانی نمی‌توانست شرکت موکل من را اغوا کند.

وی به نقش متهم در این گروه سازمان یافته اشاره کرد و گفت: ترتیب ملاقات آقای تانسری (مشاور عالی نخست وزیر مالزی) با آقای زنجانی، تأسیس شرکت سوییفت ال تی دی که موسسین این شرکت از تشابه اسمی با شرکت جهانی سوییفت سوءاستفاده کرده و بانک‌ها را فریب می‌دادند و بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد متهمین پیام‌هایی که از آن ارسال می‌کردند کاملا جعلی بوده است که البته شرح تفصیلی این پیامک‌ها در کیفرخواست و لوایح تقدیمی در گذشته به دادگاه آمده است. طبق گفته متهم این شرکت‌ها با سرمایه ۱۰۰ دلار تأسیس و از طریق آن پیامک‌های جعلی ارسال شده است و نقش زیباحالت منفرد در شرکت اس سی تی بنکرز کاملا مشهود است.

صادقی قهاره افزود: مهمترین بحث در عملیات بانکی ارتباط با سایر بانک‌هاست و نقش ارتباطی بانک پوشالی FIIB از طریق متهم زیباحالت منفرد صورت می‌گرفته است.

وی در ادامه با تشریح نقش متهم زیباحالت منفرد در این گروه سازمان یافته گفت: تأسیس شرکت ایزو که به اقرار متهم منفرد با سرمایه ۱۰۰ دلار و به نام خودش و حسابدارش انجام شده بود که در تهران بنا بر خواسته بابک زنجانی به نام وی انتقال می‌دهد و عملیات کلاهبرداری را به انجام می‌رساند. همچنین انبار کردن محموله‌های نفتی و اجاره کشتی توسط متهم زیباحالت منفرد انجام می‌گرفت.

صادقی قهاره گفت: درباره مطالبی که آقای کوهپایه زاده در جلسه قبل گفت باید بگویم که اساسا علت حضور وی در اینجا برای ما مجهول بود و موضوع وکالت او در این دادگاه خاتمه یافته بود.

وی درباره اظهارات کوهپایه زاده درباره بازرگان، گفت: باید بگویم که وی بازنشسته شده است. همچنین آقای کوهپایه زاده گفته شکایت موکل از وزارت نفت در شعبه کارکنان دولت وجود دارد که ما پیگیری کردیم گفتند تفاوت بر سر معاینات گازی بوده زیرا معاینات گازی به راحتی قابل فروش نیست.

صادقی قهاره وکیل شرکت نفتی HK ادامه داد: وظیفه ما دفاع از حقوق موکل است اما باید در حین انجام این وظیفه موضوع را برای دادگاه شفاف‌سازی کنیم. در تحویل گرفتن محموله‌های نفت و فروش آنها زیباحالت منفرد نقش مستقیم داشته است و به اقرار خودش پی به مکر و تقلب زنجانی برده بود و با توجه به نفوذش در کشور مالزی این اقدامات را انجام داده است لذا انتظار صدور حکم در محکومیت متهم و رد مال و جبران خسارت را از محضر دادگاه داریم.

پس از پایان دفاعیات صادقی قهاره، جعفری وکیل مدافع متهم زیباحالت منفرد با حضور در جایگاه در بیان دفاعیات خود گفت: در کیفرخواست ۳ جرم به موکل نسبت داده شده است و این در حالیست که بر اساس اصل کلی قلمرو قوانین جزایی در مکان و طبق ماده ۳ قانون مجازات اسلامی قانونگذار می‌گوید در هر محلی جرم واقع شد، مقامات قضائی محل باید متهم را تحت تعقیب قرار دهند، مسائلی که تحت عنوان جرم به آقای زیباحالت منفرد نسبت داده‌اند در خارج از کشور بوده است.

جعفری افزود: اعمال زیباحالت منفرد نه در ایران و نه در خارج از کشور نباید جرم تلقی شود، شخصی به نام زنجانی مقداری نفت خریده و در کشور چین با همکاری زیباحالت منفرد آن را انبار کردند. اگر آقای زنجانی جرمی مرتکب شده است این موضوع ارتباطی به منفرد ندارد و وی دخالتی در این مسائل نداشته و هیچ سند و مدرکی دال بر اینکه منفرد در خرید و تحصیل نفت دخالتی داشته باشد در پرونده وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اقدامات منفرد بعد از اقدامات زنجانی بوده است لذا کلمه مشارکت در اینجا نباید استفاده شود، تعریف کلاهبرداری نیز در قانون مشخص است، موکل بنده زنجانی را فریب نداده بلکه زنجانی عالما، عامدا و با اطلاع کافی از منفرد استفاده کرده است.

جعفری در ارتباط با خرید بانک FIIB گفت: مگر آقای زنجانی صغیر و سفیه بوده است که بانک FIIB را از منفرد خریداری کند؟ اگر به نفعش نبود اقدام به خریداری نمی‌کرد، مسلما قبل از خرید بانک با مشاورین و متخصصین صحبت کرده است. قطعا زنجانی از این اقدام خوشحال بوده که یک ایرانی در خارج از کشور پیدا شده که می‌تواند مخازینی را جهت انبار کردن نفت فراهم کند.

وکیل مدافع متهم زیبا حالت مفرد افزود: باید در رسیدگی شرایط زمانی را در نظر بگیریم. آنچه مسلم است ذخیره نفت در آن شرایط به نفع زنجانی بوده و منفرد نقش واسطه داشته است، در کیفرخواست مشخص نشده که کلمه مشارکت چه معنی دارد و چرا به موکل بنده که دخالتی در حمل نفت نداشته اتهام مشارکت را عنوان کردند. طبق اصل ۱۶۶ قانون اساسی، دادگاه مکلف است طبق قانون رأی دهد؛ دادسرا با نوشتن ۳ عنوان اتهامی خواسته موکل را مجرم معرفی کند.

وی اضافه کرد: اخلال در نظام اقتصادی در قانون تعریف شده است، ما نمی‌توانیم خارج از چارچوب قانون به یک نفر بگوییم اخلالگر نظام اقتصادی است، دادسرا باید مشخص کند که موکل چه اقدام مجرمانه‌ای در این راستا انجام داده است، در پرونده آثاری از ضرب سکه، جعل اسکناس و قاچاق ارز وجود ندارد.

وکیل مدافع متهم منفرد گفت: تقاضا دارم قضات ماده یک قانون اخلالگران نظام اقتصادی را مد نظر داشته باشند، ما نمی‌توانیم بگوییم حتما هدف آقای منفرد چنین بوده و وی با توجه به فلان بند اخلالگر است لذا عنصر قانونی در مورد موکل وجود ندارد.

جعفری ادامه داد: قانون تشدید مجازات کلاهبرداری این جرم را تعریف کرده است، اگر منصفانه و بدون حب و بغض بررسی کنیم این جرم شامل موکل من نمی‌شود، موکلم برای خدمت به هموطنش وارد قضیه شده و طبعا برای این کار پولی هم گرفته اما در جرم کلاهبرداری باید قصد خاص (بردن مال دیگران) وجود داشته باشد در حالیکه موکل هیچگونه مانور متقلبانه انجام نداده است.

وی اضافه کرد: وکیل بابک زنجانی در جلسه دادگاه گفت که بر اساس اسناد و مدارک موجود نقش منفرد در امور زنجانی روشن است اما سوال اینجاست که بر اساس کدام اسناد این مطلب را می‌گویند؟ آن اسناد را ارائه دهند. به استناد کدام سند گفته می‌شود منفرد دخالتی در خرید محموله‌های نفتی از وزارت نفت داشته است.

در ادامه وکیل متهم منفرد گفت: درباره موضوع آب در نفت باید بگویم وقتی که متوجه شدید آب در نفت وجود دارد چرا شکایت نکردید. ما باید با سند ثابت کنیم و دلیل آن آنقدر باید محکم باشد که بگوییم به این دلیل قاطع این مقدار آب در نفت ریخته‌اید. بر اساس شایدها نباید جرم را به متهم نسبت دهیم زیرا اساس محکمه بر برائت است.

جعفری افزود: آخرین جرمی که به موکلم نسبت داده‌اند پولشویی است و باید توضیح بدهم که عمل موکلم با کدام سه بند از مواد قانونی که دال بر پولشویی است تطبیق دارد. طبق تعریف قانونگذار در موارد پولشویی باید به طور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از عمل مجرمانه این مال تحصیل شده باشد و شخص انجام دهنده باید به آن علم داشته باشد.

وی ادامه داد: اعمال موکل من با هیچکدام از این مواد تطبیق ندارد. او اطلاع نداشته پول‌های بابک زنجانی از کجا به دست آمده است بلکه بابک زنجانی از او خواسته بانک به او معرفی کند یا انبار برای او فراهم آورد. البته اگر موکلم از قبل همدست باشد قابل قبول است اما این طور نیست و اعمال او مشمول قانون پولشویی نیست. اصل بر صحت قراردادهاست که وی قرارداد بسته و پول خود را دریافت کرده است.

وکیل زیباحالت منفرد گفت: بابک زنجانی امروز مجرم است اما آیا آن زمانی که به موکل من مراجعه کرد مجرم بود که به او شک کند. آن زمان اعمال بابک زنجانی نه تنها جرم نبود بلکه امتیاز محسوب می‌شد و موکل من یکی مثل بقیه مردم است.

جعفری تصریح کرد: موکلم به خاطر ایرانی بودن و علاقه به کشورش حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به اقتصاد ایران کمک کرده است چرا اینها نادیده گرفته می‌شود؟ وی می‌گوید هیچ پولی از بابک زنجانی و شرکت ملی نفت نگرفته است حال آیا این کلاهبرداری محسوب می‌شود؟ از عناصر سه گانه جرم عنصر قانونی درباره موکلم وجود ندارد و عنصر معنوی اصلا وجود ندارد و عنصر مادی که موکلم انجام داده است طبق روال و در کار معمول و عادی انجام شده است. همچنین موکلم قصد ضربه زدن به نظام را نداشته است و صرف انجام برخی اقدامات نباید آن را دال بر قصد ضربه زدن به نظام قلمداد کنیم.

وی افزود: این موارد در کیفرخواست چند بار تکرار شده است که‌ای کاش نماینده دادستان به جای این ۴۰۰ صفحه ۱۰ صفحه کیفرخواست متقن تهیه و سعی می‌کرد دلایل در کیفرخواست بیشتر باشد. از دادگاه با توجه به ماده ۴ قانون آئین دادرسی کیفری و اصل فعلی اصالة البرائة و اینکه موکل جرمی انجام نداده تقاضای صدور حکم برائت دارم. او حدود ۳۰ ماه در زندان است و یک فرد مفید برای نظام نفتی و اجتماعی و سیاسی است.

در ادامه قاضی صلواتی خطاب به جعفری وکیل مدافع متهم زیباحالت منفرد گفت: در اینکه او ایرانی است آیا شکی ندارید؟

وکیل منفرد گفت: خیر

قاضی صلواتی گفت: پس نظر شما را به ماده ۴ و ۷ قانون مجازات اسلامی جلب می‌کنم که اگر جرمی در حوزه حاکمیت ایران وقوع یابد، مجرم طبق قانون جمهوری اسلامی ایران مجازات خواهد شد و اگر اتباع ایرانی هم در خارج از کشور باشند، در ایران طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران مجازات می‌شود.

تمام عملیات مجرمانه در این پرونده توسط بابک زنجانی انجام شده است

محبتی وکیل دیگر متهم منفرد با حضور در جایگاه گفت: تمام عملیات مجرمانه در این پرونده توسط بابک زنجانی انجام شده است. وی به عنوان امین دو بانک و تنها تصمیم ساز و مجری این بانک‌ها ایفای نقش می‌کرده به طوری که همه تراکنش‌های بانکی با دستور او نزد بانک fiib اعمال می‌شده است. موارد پولشویی پرونده موضوع اتهام بابک زنجانی بوده که از سوی دادگاه محترم رأی صادر و به تأیید دیوان عالی رسیده و در حال اجرای حکم است.

وی ادامه داد: طبق اظهارات و اقاریر برخی متهمان در پرونده از جمله مهدی شمس برابر قوانین جزایی علیه خود آنان معتبر و قابل استناد است و علیه موکل نافذ نیست و مورد توجه قرار نمی‌گیرد. نقش موکلم به عنوان واسطه در کلاهبرداری بوده و عنصر مادی مشارکت در کلاهبرداری محقق نشده است.

وکیل دیگر متهم زیباحالت منفرد گفت: موکلم به عنوان تاجر قصد درآمدزایی داشته است و کلاهبرداری صورت نگرفته است. وی گفته هیچ گونه شراکتی با بابک زنجانی نداشته‌ام و هیچ محموله‌ای توسط شرکت نیکو به موکلم ارائه نشده است. بازپرسی در صدور قرار نهایی در صفحه ۱۷۴ جلد هشتم نتیجه‌گیری می‌کند که عنوان اتهام مشارکت در اخلال اقتصادی کشور از طریق کلاهبرداری شبکه‌ای محرز شده است و آن را مجددا تکرار می‌کند و بر همین اساس کیفرخواست صادر می‌شود که در دفاع از موکلم می‌گویم نمی‌توان برای اتهام یا جرم ارتکابی عناوین متعدد تعیین و آن را محکوم کنیم. از دادگاه استدعای عنایت را در این باره دارم.

محبتی وکیل دیگر متهم زیبا حالت منفرد افزود: کلاهبرداری، جعل، استفاده از سند مجعول و خیانت در امانت به موکل نسبت داده شده است و با توجه به اینکه در این موارد قرار منع تعقیب قطعی صادر شده است لذا مطابق قانون نمی‌توان فرد را مجازات کرد و در مورد متهم منشأ احراز جرم پولشویی و کلاهبرداری ملاحظه نمی‌شود و اخلال در نظام اقتصادی معنا پیدا نمی‌کند.

وی افزود: بر حسب کیفرخواست و اظهارات منفرد اعلام می‌کنم موکل هیچ ارتباطی با شرکت HK و نیکو و شاکی پرونده نداشته است لذا عناصر تحقق جرم کلاهبرداری وجود ندارد و موکل نقشی در دریافت و پرداخت پول‌های مربوط محموله‌های نفتی نداشته است.

پس از دفاعیات وکلای متهم زیبا حالت منفرد، قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: آخرین دفاعیات خود را بیان کنید.

متهم زیبا حالت منفرد در آخرین دفاع از خود گفت: در کیفرخواست نام ۲۷ شخصیت حقیقی و ۱۶ شخصیت حقوقی (خانم زینب مددی، خانم زهره رضایی، حمید فلاح هروی، خانم مریم مهربانی، سیف‌الله جشن‌ساز، دیوان‌دره‌ای، سرمدی، نقش‌بندی، مشیری، غفاری، سعیدی، خانم آقایی، آقای سعیدی، ایشان‌الدین‌منصور، محمدرضا ساروخانی، خانم متین فریدی، بازرگان، حمیدرضا اکبری، سعید منصوری، صدیقیان، خانم عتیقه‌چی، بهرام آقازاده، اکبر قطبی، خانم یو و …) نام برده شده است و از آنان نتیجه‌گیری ناصوابی شده است.

وی ادامه داد: زمانی که به ایران مراجعه کردم با مشاور عالی نخست وزیر مالزی به قصد بازدید از کشور آمدم و پایم به جزیره کیش باز شد و با زنجانی آشنا شدم، قبل از خرید FIIB حساب‌هایی در این بانک باز شده بود و بنده فکر نمی‌کردم زنجانی می‌خواهد از وزارت نفت، نفت خریداری کند. بعد از بانک FIIB ارتباطم با زنجانی قطع شد و فقط خانم مهربانی حواله‌هایی را ارسال کرد و پیشنهاد دادم شرکت‌هایی در مالزی ثبت شود که معاف از مالیات باشد تا حواله پس از ارسال مسدود نشود.

زیبا حالت منفرد افزود: ۴ هزار حواله در مدت یک ماه فرستادند و بالغ بر چندین میلیارد دلار ارسال و هیچکدام مسدود و بلاک نشد و به ازای هر حواله ۵۰ دلار به بنده پرداخت شد اما خیلی زود مدیران بانک ملت دفتر FIIB را تصاحب کردند و در مقام تصدی‌گری قرار گرفتند. آقای قاضی فرزندان و همسر من فارسی بلد نیستند و من ۳۰ ماه است که در ایران هستم، می‌خواستم دفاعیات خود را در این دادگاه ارائه دهم.

قاضی صلواتی گفت: فرصت کافی برای دفاع به شما داده خواهد شد.

زیبا حالت منفرد گفت: در کیفرخواست آمده که زنجانی به من گفت ۴ وزیر و نمایندگان مجلس پشت من هستند، پایت را از گلیمت دراز‌تر نکن.

زیباحالت منفرد در ادامه دفاعیات خود گفت: آیا شرکت HK یا بانک مرکزی سند دیگری به من نشان دادند که من با عقلم بفهمم نباید این کار را انجام می‌دادم. زنجانی سال بعد به من گفت تو به من خیانت کردی، آیا شرکتHk خوشحال می‌شد که من می‌گفتم ال سی درست است. زنجانی مورد وثوق شخصیت‌های نظام بود چرا من نباید به وی اطمینان می‌کردم‌. ایشان آقای شمس و وزرا را هم فریب داده و اقدام به خرید شرکت شستا کرده بود. چه انتظاری از من بی سواد می‌رفت که در کشور غریب به ایشان اطمینان نکنم. من اول منافع مالی خودم را در نظر می‌گرفتم و حکم من حکم چاقوسازی است که چاقو را برای استفاده صحیح ساخته اما بعد از آن استفاده نادرست شده است. کاش بانک را برای زنجانی تهیه نمی‌کردم. به من می‌گویند بستر جرم را فراهم کردی، آیا اگر با چاقو آدم بکشم چاقو ساز را می‌گیرند.

این متهم افزود: وقتی آقای رستم قاسمی وزیر نفت شد از بابک زنجانی خواست با وی همکاری کند و زنجانی به خودش بسیجی اقتصادی می‌گفت.

وی در خصوص اتهام آب ریختن در نفت‌ها نیز گفت: من تا حالا یک نفت کش را از نزدیک ندیدم چطور امکان دارد در نفت آب ریخته باشم. همچنین من هیچ وقت بانک تأسیس نکردم که بستر جرم محیا شود. آیا اگر بانک من کار درست انجام می‌داد از من تقدیر می‌کردید. من از هیچ یک از اقدامات مجرمانه زنجانی اطلاع نداشتم. حتی یکسال قبل از بازداشت او نیز رابطه‌ام را با ایشان قطع کردم. من مثل شرکت hk قربانی هستم و دیگر دفاعی از خود ندارم.

با پایان آخرین دفاعیات علیرضا زیباحالت منفرد قاضی صلواتی ختم دادرسی را اعلام کرد و گفت: حکم این پرونده در مهلت قانونی صادر خواهد شد.

وکیل شرکت ملی نفت: در کلاهبرداری نفتی ۴ حلقه عمده وجود داشت - 50

خواندن خبر در سایت منبع

ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات زیبا حالت منفرد آغاز شد

موجخبرگزاری موج
ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات زیبا حالت منفرد آغاز شد
ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج، ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد معروف به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی امروز (شنبه ۱۱ خرداد) به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب آغاز شد.

در پنجمین جلسه دادگاه در روز یکشنبه ۵ خردادماه، رسول کوهپایه‌ زاده وکیل‌مدافع بابک زنجانی توضیحاتی را در خصوص اظهارات جلسات قبل متهم ارایه داد.

همچنین مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده «بابک زنجانی» نیز با حضور در دادگاه به عنوان مطلع به ارایه توضیحاتی پرداخت.

خواندن خبر در سایت منبع

زیبا حالت کلاهبرداری نکرده است

مهرخبرگزاری مهر
زیبا حالت کلاهبرداری نکرده است
ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد به صورت علنی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد صبح امروز به صورت علنی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. علیرضا زیبا حالت فردی است که از او به عنوان جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی یاد می‌شود.

در ابتدای این جلسه، وکیل شرکت نفت HK با حضور در جایگاه گفت: تقاضای صدور حکم شایسته برای جبران خسارات وارده به شرکت ملی نفت را دارم. این شرکت سرمایه‌اش به مردم تعلق دارد و باید خسارت‌ها جبران شود.

صادقی افزود: از تاریخ ۰۳/‏۱۱/‏۹۰‬ تحریم‌ها علیه ایران به اوج خود رسید و شرکت نفت ایران و تابعه و بانک مرکزی در فهرست تحریم قرار گرفتند در این هنگام به منظور ایفای تعهدات شرکت نفت ایران، افرادی از این فرصت سو استفاده کردند و آب در آسیاب دشمن ریختند.

وکیل مدافع شرکت نفت اچ کی با اشاره به اقدامات بابک زنجانی گفت: زنجانی به کمک زیبا حالت منفرد از این وضعیت سوءاستفاده کردند.

قهاره وکیل شرکت نفتی HK گفت: تا زمانی که دست افراد مانند زیبا حالت منفرد قطع نشود دست آنها از بیت‌المال کوتاه نمی‌شود. چهار سال از تشکیل پرونده می‌گذرد و متهمان جدید وارد پرونده شدند. اتهام زیبا حالت منفرد مشارکت در کلاهبرداری در مقیاس کلان به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو است. فراهم بودن زمینه جرم باعث شده است که متهمان شخصیت واقعی خودشان را نشان دهند به ویژه اینکه اگر افراد دارای شخصیت خود بزرگ بینی داشته باشد که خود بزرگ بینی خصوصیات بابک زنجانی است.

صادقی قهاره ادامه داد: زیبا حالت منفرد مانند بابک زنجانی متولد سال ۵۲ است و خصوصیات او را دارد و معلوم نیست که از چه طریق توانسته است از کشور مالزی لقب سر را دریافت کند و یا چگونه از کشور دومنیکا پاسپورت سیاسی و سفیر کبیری دریافت کند.

وی بیان کرد: قبل از تحریم‌ها نیازی به مراجعه به بانک‌های پوشالی مانند FIIB نبود. متهمان دارای اتهام کلاهبرداری به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته نیز هستند و کلاهبرداری شبکه‌ای نیازمند حضور سه نفر است که در این پرونده ۴ نفر حضور دارند و بابک زنجانی سردسته آنها است.

وی افزود: زیبا حالت منفرد بعد از تحریم‌ها از آقای تانسر مشاور عالی نخست مالزی به ایران دعوت می‌کند و با بابک زنجانی دیدار می‌کند. آقای تانسر برای تأسیس بانک FIIBقول مساعد می‌دهد.

بعد از تأسیس این بانک FIIB، بانک مرکزی ایران مبلغی بیش از یک میلیارد را به حساب این بانک واریز می‌کند اما بابک زنجانی فقط مبلغ ۶۰۰ میلیون یورو را به پیمانکاران آن هم با مشقت زیاد پرداخت کرده است.

در ادامه جعفری، وکیل مدافع منفرد با اشاره به اینکه اگر برای زنجانی سودی نداشت دنبال اقدامات نفتی و بانکی نمی‌رفت، گفت: از او به عنوان کار متفکر اقتصادی شناخته می‌شود و قطعا قبل از خرید بانک با مشاوران خود صحبت کرده است.

وی افزود: در مورد نفت‌ها هم ایشان به دنبال جایی برای انبار کردن نفت بوده است. زنجانی کلی خوشحال شده بود که یک ایرانی در خارج از کشور این شرایط را برای او فراهم کرده‌ است.

وی با بیان اینکه الان می‌توان در مورد همه چیز اظهار نظر کرد اما باید شرایط آن زمان را سنجید، گفت: آنچه مسلم است این است که ذخیره نفت در آن شرایط به نفع زنجانی بوده است و اگر نبود مبلغی جهت انبارداری نمی‌داد.

وی با اشاره به اینکه منفرد یک واسطه بوده، گفت: اگر منفرد به اتفاق زنجانی به وزارت نفت می‌رفت و کاری انجام دادند، می‌گفتیم مشارکت.

جعفری تصریح کرد: اینکه در کیفرخواست مشارکت ذکر شده قابل تامل است. دادستان باید معلوم بکند که چه نوع مشارکتی داشته است.

وکیل متهم منفرد افزود: قانونگذار در قانون از تعریف کلمه مشارکت حتما یک اهدافی را دنبال می‌کرده است. ما باید در چارچوب قانون پیش رفته و این اهداف را در نظر بگیریم.

وی در رابطه با تشکیل پرونده توضیح داد: یکی از مسائل بسیار مهمی که باعث شده پرونده سنگین به نظر برسد، موضوع اخلال در نظام اقتصادی است. قانونگذار موارد این را هم در قانون مشخص کرده است. اخلالگر کسی است که اعمالش با قانون تطبیق یابد.

وکیل دیگر متهم زیبا حالت منفرد در ادامه دفاع از موکلش گفت: موکل بنده هیچ نوع گران فروشی و یا سایر مصادیق ذکر شده در رابطه با اخلال در قانون را ندارد.

وی با اشاره به بی اثر بودن اظهارات سایر متهمان علیه موکلش گفت: اظهارات برخی متهمان که در کیفرخواست آمده است برابر قوانین جزایی علیه خود آنها معتبر است و علیه دیگر اشخاص اعتبار ندارد. بنابراین عنصر کلاهبرداری در رابطه با موکل بنده محرض نیست.

این وکلی دادگستری ادامه داد: در رابطه با موضوع همکاری جهت پیدا کردن ذخایر نفتی، شرکت واسطه‌ای را معرفی کرده است که در تحریم‌ها بتواند خدمات نفتی ارائه دهد.

وکیل زیباحالت منفرد در ادامه دفاعیات خود یادآور شد: موکل بنده در مورخ ۹۷٫۰۷٫۱۹‬ در بازپرسی و پس از تفهیم اتهام به عنوان آخرین دفاع در صفحات ۱۷ و ۱۸ به گفته‌های قبلی خود تاکید کرده و اعلام می‌کند اینجانب مشارکتی با بابک زنجانی ندارم. موکل ادامه می‌دهد که در رابطه با ذخیره نفت، انبارهایی معرفی می‌کند و بابت این موضوع حتی یک یورو هم نمی‌گیرد. بنابراین موضوع کلاهبرداری شرکت نفت نیکو در رابطه با موکل بنده صدق نمی‌کند چرا که زیباحالت منفرد هیچ قراردادی با زنجانی و یا شرکت نفت نیکو جهت محموله‌های نفتی نداشته است.

وکیل متهم منفرد در رابطه با انتصاب اتهام پولشویی به موکلش گفت: بازپرس پرونده پیشتر اعلام کرده بود که عنوان اخلال در نظام اقتصادی از طریق مشارکت و پولشویی و کلاهبرداری محرض است. در این رابطه باید بگویم که به فرض صحت در عناوین اتهامی، نمی‌توان برای یک اتهام انتصابی عناوین متعددی تعریف کرد.

وی افزود: در مورد پولشویی زمانی این جرم مشخص است که منشأ پول فاسد و غیرقانونی باشد. اما از آنجا که موکل با زنجانی بوده، باید لحاظ شود که هیچ پولی بین آنها رد و بدل نشده چرا که تمام مجموعه‌های نفتی هم تحویل شرکت نفت داده شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

وکیل شرکت نفت HK: اگر متهم زیبا حالت منفرد در فرآیند مجرمانه بسترسازی نمی‌کرد آقای زنجانی نمی‌توانست شرکت موکل من را اغوا کند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
وکیل شرکت نفت HK: اگر متهم زیبا حالت منفرد در فرآیند مجرمانه بسترسازی نمی‌کرد آقای زنجانی نمی‌توانست شرکت موکل من را اغوا کند
خبرگزاری میزان- ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد به ریاست قاضی صلواتی در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد.
وکیل شرکت نفت HK: اگر متهم زیبا حالت منفرد در فرآیند مجرمانه بسترسازی نمی‌کرد آقای زنجانی نمی‌توانست شرکت موکل من را اغوا کند - 0

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم علیرضا زیبا حالت منفرد امروز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به صورت علنی برگزار شد.

در ابتدا قاضی صلواتی گفت: ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد با حضور مستشاران، وکلای تعیینی مدافع، وکلای شرکت نفت HK و نماینده دادستان برگزار می‌شود.

قاضی صلواتی مفاد قانونی ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری را قرائت کرد و از وکلای شرکت نفت HK خواست در جایگاه حاضر شوند.

صادقی قهاره، وکیل شرکت نفت HK گفت: من به وکالت از شرکت موکلم که وابسته به شرکت ملی نفت ایران است تقاضای صدور حکم شایسته برای جبران خسارات وارده به شرکت ملی نفت که سرمایه‌اش به مردم تعلق دارد را خواهان هستم.

صادقی قهاره ادامه داد: از تاریخ ۳٫۱۱٫۱۳۹۰ تحریم‌ها علیه ایران به اوج خود رسید و شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه و بانک مرکزی در فهرست تحریم قرار گرفتند. در این گیر و دار به منظور ایفای تعهدات شرکت ملی نفت ایران که به مخاطره افتاده بود افرادی از این فرصت سوءاستفاده کردند و آب به آسیاب دشمن ریختند و دشمن را یاری کردند.

وی افزود: بابک زنجانی به کمک زیبا حالت منفرد غافل از اینکه عدالت آن‌ها را گرفتار خواهد کرد از این موقعیت سوءاستفاده کرده و به بهانه اینکه نفت را برای فروش می‌برند و حاصلش را به کشور بر می‌گردانند، در واقع نفت کشور را به یغما بردند.

وکیل شرکت نفت HK گفت: در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ۴ حلقه عمده به چشم می‌خورد.

۱. شرکت ایزو

۲. شرکت اس سی تی بنکرز

۳. بانک پوشالی FIIB

۴. جا به جا کردن و انبار کردن محموله‌های نفتی و فروش آن‌ها که نقش زیبا حالت منفرد در این بخش بیش از دیگران است

صادقی قهاره گفت: این داگاه در گذشته رای قاطع خود را در حق باقی متهمان صادر کرده است.

وی به بزه‌های انتسابی به متهم زیبا حالت منفرد اشاره کرد و گفت: در این پرونده متهم زیبا حالت منفرد که همسن آقای زنجانی و متولد سال ۵۲ است ابتدا به مالزی رفته و معلوم نیست چطور لقب سریا داتا به او اعطا می‌شود و از کشور دومنیکا پاسپورت سفیر کبیر را می‌گیرد.

وی ادامه داد: قبل از وضع تحریم‌ها نیازی به بانک پوشالی مثل FIIB و شرکت ایزو نبود، اتهام متهمین مشارکت در کلاهبرداری و حیف و میل اموال است که البته این کار به صورت گروهی و سازمان یافته انجام شده است.

صادقی قهاره گفت: این گروه منسجمی بودند که حداقل ۴ نفر شاخص آن را تشکیل می‌داد که به سرکردگی بابک زنجانی است که البته قاطعیت دادگاه برای صدور رأی او ستودنی است.

وکیل شرکت نفت HK گفت: اگر متهم زیبا حالت منفرد در فرآیند مجرمانه بسترسازی نمی‌کرد آقای زنجانی نمی‌توانست شرکت موکل من را اغوا کند.

وی به نقش متهم در این گروه سازمان یافته اشاره کرد و گفت: ترتیب ملاقات آقای تانسری (مشاور عالی نخست وزیر مالزی) با آقای زنجانی، تاسیس شرکت سوئیفت ال تی دی که موسسین این شرکت از تشابه اسمی آن با شرکت جهانی سوئیفت سوءاستفاده کرده و بانک‌ها را فریب می‌دادند و بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد متهمین پیام‌هایی که از آن ارسال می‌کردند کاملا جعلی بوده است که البته شرح تفصیلی این پیامک‌ها در کیفرخواست و لوایح تقدیمی در گذشته آمده است.

صادقی قهاره افزود: طبق گفته متهم این شرکت‌ها با سرمایه ۱۰۰ دلار تاسیس و از طریق آن پیامک‌های جعلی ارسال شده است و نقش زیبا حالت منفرد در شرکت اس سی تی بنکرز کاملا مشهود است.

وی در ادامه افزود: مهمترین بحث در عملیات بانکی ارتباط با سایر بانک‌ها است و نقش ارتباطی بانک پوشالی FIIB از طریق متهم زیبا حالت منفرد صورت می‌گرفته است.

وکیل شرکت نفت HK در ادامه تشریح نقش متهم زیبا حالت منفرد در این گروه سازمان یافته گفت: تاسیس شرکت ایزو که به اقرار متهم منفرد با سرمایه ۱۰۰ دلار و به نام خودش و حسابدارش انجام شده بود که در تهران بنا بر خواسته بابک زنجانی به نام وی انتقال می‌دهد و عملیات کلاهبرداری را از طریق آن به انجام می‌رسانند. همچنین انبار کردن محموله‌های نفتی و اجاره کشتی توسط متهم زیبا حالت منفرد انجام می‌گرفت.

وی ادامه داد: درباره مطالبی که آقای کوهپایه زاده در جلسه قبل عنوان کردند باید بگویم اساسا علت حضور وی در این جا برای ما مجهول بود موضوع وکالت او در این دادگاه خاتمه یافته بود.

صادقی قهاره افزود: درباره اظهارات آقای کوهپایه زاده درمورد آقای بازرگان ضمن اینکه قصد دفاع از آقای بازرگان را ندارم باید بگویم وی بازنشسته شده است. همچنین آقای کوهپایه زاده گفته شکایت موکل از وزارت نفت در شعبه کارکنان دولت وجود دارد که ما پیگیری کردیم گفتند تفاوت بر سر میعانات گازی بوده چرا که میعانات گازی به راحتی قابل فروش نیست.در ادامه جلسه دادگاه، صادقی قهاره وکیل شرکت HK بیان کرد: وظیفه ما دفاع از حقوق موکل است، اما باید در حین انجام این وظیفه موضوع را برای دادگاه شفاف‌سازی کنیم.

وی ادامه داد: در تحویل گرفتن محموله‌های نفت و فروش آن‌ها زیبا‌حالت منفرد نقش مستقیم داشته است و به اقرار خودش پی به مکر و تقلب زنجانی برده بود و با توجه به نفوذش در کشور مالزی این اقدامات را انجام داده است.

صادقی قهاره افزود: انتظار صدور حکم در محکومیت متهم و رد مال و جبران خسارت را از محضر دادگاه داریم.

پس از پایان دفاعیات صادقی قهاره وکیل مدافع متهم زیبا حالت منفرد در جایگاه حاضر شد و در بیان دفاعیات خود گفت: در کیفرخواست ۳ جرم به موکل نسبت داده شده است این در حالیست که براساس اصل کلی قلمرو قوانین جزایی در مکان و طبق ماده ۳ قانون مجازات اسلامی قانونگذار می‌گوید در هر محلی جرم واقع شد مقامات قضایی محل باید متهم را تحت تعقیب قرار دهند، مسائلی که تحت عنوان جرم به آقای زیباحالت نسبت داده‌اند در خارج از کشور بوده اسست.

جعفری افزود: اعمال زیبا حالت منفرد نه در ایران و نه در خارج از کشور نباید جرم تلقی شود، شخصی به نام زنجانی مقداری نفت خریده و در کشور چین با همکاری زیباحالت منفرد آن را انبار کردند. اگر آقای زنجانی جرمی مرتکب شده است این موضوع ارتباطی به منفرد ندارد و وی دخالتی در این مسائل نداشته و هیچ سند و مدرکی دال بر اینکه منفرد در خرید و تحصیل نفت دخالتی داشته باشد در پرونده وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اقدامات منفرد بعد از اقدامات زنجانی بوده لذا کلمه مشارکت در اینجا نباید استفاده شود، تعریف کلاهبرداری نیز در قانون مشخص است، موکل بنده زنجانی را فریب نداده بلکه زنجانی عالما، عامدا و با اطلاع کافی از منفرد استفاده کرده است.

جعفری در ارتباط با خرید بانک FIIB گفت: مگر آقای زنجانی صغیر و سفیه بوده است که بانک FIIB را از منفرد خریداری کند؟ اگر به نفعش نبود اقدام به خریداری نمی‌کرد، مسلما قبل از خرید بانک با مشاورین و متخصصین صحبت کرده است. قطعا زنجانی از این اقدام خوشحال بوده که یک ایرانی در خارج از کشور پیدا شده که می‌تواند مخازینی را جهت انبار کردن نفت فراهم کند.

وکیل مدافع متهم زیبا حالت مفرد افزود: باید در رسیدگی شرایط زمانی را در نظر بگیریم. آنچه مسلم است ذخیره نفت در آن شرایط به نفع زنجانی بوده و منفرد نقش واسطه داشته است، در کیفرخواست مشخص نشده که کلمه مشارکت چه معنی دارد و چرا به موکل بنده که دخالتی در حمل نفت نداشته اتهام مشارکت را عنوان کردند.

جعفری گفت: طبق اصل ۱۶۶ قانون اساسی، دادگاه مکلف است طبق قانون رأی دهد؛ دادسرا با نوشتن ۳ عنوان اتهامی خواسته موکل را مجرم معرفی کند.

وی اضافه کرد: اخلال در نظام اقتصادی در قانون تعریف شده است، ما نمی‌توانیم خارج از چارچوب قانون به یک نفر بگوییم اخلالگر نظام اقتصادی است، دادسرا باید مشخص کند که موکل چه اقدام مجرمانه‌ای در این راستا انجام داده است، در پرونده آثاری از ضرب سکه، جعل اسکناس و قاچاق ارز وجود ندارد.

وکیل مدافع متهم منفرد گفت: تقاضا دارم قضات ماده یک قانون اخلالگران نظام اقتصادی را مد نظر داشته باشند، ما نمی‌توانیم بگوییم حتما هدف آقای منفرد چنین بوده و وی با توجه به فلان بند اخلالگر است لذا عنصر قانونی در مورد موکل وجود ندارد.

جعفری ادامه داد: قانون تشدید مجازات کلاهبرداری این جرم را تعریف کرده است، اگر منصفانه و بدون حب و بغض بررسی کنیم این جرم شامل موکل من نمی‌شود، موکلم برای خدمت به هموطنش وارد قضیه شده و طبعا برای این کار پولی هم گرفته، اما در جرم کلاهبرداری باید قصد خاص (بردن مال دیگران) وجود داشته باشد در حالیکه موکل هیچگونه مانور متقلبانه انجام نداده است.

وی اضافه کرد: وکیل بابک زنجانی در جلسه دادگاه گفت که براساس اسناد و مدارک موجود نقش منفرد در امور زنجانی روشن است، اما سوال اینجاست که براساس کدام اسناد این مطلب را می‌گویند؟ آن اسناد را ارائه دهند. به استناد کدام سند گفته می‌شود منفرد دخالتی در خرید محموله‌های نفتی از وزارت نفت داشته است.در حال تکمیل …

مشروح پنجمین جلسه دادگاه

مشروح چهارمین جلسه دادگاه

مشروح سومین جلسه دادگاه

خبر در حال تکمیل است

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عوض کردن جای اشرار و مردم

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
در این هسته‌ها عمدتا برخی زنان و دختران نقش محوری را دارند برای تحریک افکار عمومی نیز از واژه «غیرت» استفاده می‌شود. در آشوب‌های شنبه و یکشنبه خشونت رمز عملیات بود؛ خشونت‌های بسیار بالا و تخریب اموال عمومی. اکنون رسانه‌های بیگانه که در ماجرای آشوب‌ها و اغتشاشات به آخر خط رسیده‌اند و شکست طراحی دو ساله را جلوی چشمان خود می‌بینند همچنان تلاش دارند آموزش آشوب و خشونت بدهند. در طراحی آشوب‌های شنبه و یکشنبه استفاده از سلاح گرم و کشتن مردم در دستور کار جدی طراحان بوده است. اکنون آمریکایی‌ها و رسانه‌های آن‌ها بعد از شکست در این طراحی وارد مرحله جدیدی شده‌اند تا جای اشرار و مردم را عوض کنند و جلاد را به جای مظلوم بنشانند، اما این بار نیز به جایی نخواهند رسید.

کهن جامه‌ خویشتن آراستن، به از جامه‌ عاریت خواستن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در داخل، ظرفیتها خیلی بالا است، خیلی بالا است. شما بهتر از من میدانید، من هم البته بی‌اطلاع نیستم اما شماها خودتان که در بخشهای مختلف تولیدی دارید کار میکنید، خوب میدانید که ظرفیتهای کشور چقدر بالا است. همین آقایان و این خانمی که اینجا صحبت کردند، در واقع تبیین کردند بخشی از ظرفیتهای کشور را در آن رشته‌ای که خودشان در آن رشته دارند کار میکنند. گله‌ها و دغدغه‌ها که گفته شد، معنایش این است که در این بخش، ظرفیتهای استفاده‌نشده‌ای وجود دارد که با این موانع نمیتوانیم از آنها استفاده کنیم، موانع را برداریم تا بشود استفاده کرد. پس ببینید، همه‌ی حرف در این جلسه‌ی امشب ما این است که ظرفیتهای کشور بی‌نهایت است، فراوان است، از بخشی‌ از آنها استفاده شده و بحمدالله اثربخشی داشته، از بسیاری هم استفاده نشده» ۱۳۹۸/۰۸/۲۸پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENE. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «کهن جامه‌ خویشتن آراستن به از جامه‌ عاریت خواستن» را منتشر کرد.

حرف مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، درپی تخریب تعداد زیادی از شعب و خودپرداز‌های بانک‌ها توسط اغتشاشگران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در بخشنامه‌ای از تمام بانک‌ها درخواست کرد برای تداوم خدمت رسانی به مردم شریف، هرچه سریعتر به راه اندازی شعب و خودپرداز‌های بانک‌ها در مناطق مختلف کشور اقدام کنند.

پشت پرده اغتشاشات

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل

بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
رئیس کل بانک مرکزی: اثرات تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین، ناچیز است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کل بانک مرکزی گفت: براساس آخرین برآوردی که همکاران در حساب‌های اقتصادی داشتند اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین به طور مستقیم حدود ۲ و نیم درصد و با غیر مستقیم در کل حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

جزئیات استخدام ۴ گروه در آموزش و پرورش

ایسنا12 دقیقه قبل

نیویورک‌تایمز: آینده سیاسی نتانیاهو در ابهام است

الف14 دقیقه قبل

کاهش تورم آبان ۹۸ نسبت به ماه گذشته +اینفوگرافی

میزان‌آنلاین20 دقیقه قبل

واردات ۱۲ میلیون دلاری آسیاب و مخلوط کن به کشور

میزان‌آنلاین22 دقیقه قبل

راه‌حل اپل برای جلوگیری از بروز مشکل در iOS ۱۴

مشرق‌نیوز22 دقیقه قبل