قبل از بریدن سر خاشقچی، انگشتان او را قطع کرده‌اند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

قبل از بریدن سر خاشقچی، انگشتان او را قطع کرده‌اند

قربانی که قرار است به جای بن‌سلمان در ترور خاشقچی متهم شود، کیست؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قربانی که قرار است به جای بن‌سلمان در ترور خاشقچی متهم شود، کیست؟
گمانه‌‌زنی‌هایی در خصوص هویت فردی که قرار است اتهام ترور جمال خاشقجی به گردن وی انداخته شود، وجود دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، چند روز بعد از همکاری ترکیه و عربستان در تحقیقات برای بررسی سرنوشته جمال خاشقچی روزنامه‌نگار معارض سعودی به نظر می‌رسد که اولین برنده این تحقیقات محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی باشد که متهم اصلی این پرونده است.

بر اساس روندی که در تحقیقات دنبال می‌شود، قرار است فرد دیگری قربانی این اتهام شود. این موضوع با استقبال آمریکا مواجه شده، اما ترکیه نیز باید با این اتفاق موافقت کرده و اسناد این پرونده را به صورت محرمانه نگهداری کند.

از زمان آغاز سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و فرستاده رئیس جمهور این کشور برای حل پرونده خاشقجی بر اساس حفظ منافع آمریکا، به نظر می‌رسد همکاری ترکیه و عربستان سعودی شکل گرفته است. همکاری که البته باعث شود محمد بن سلمان از اتهامات مطرح شده تبرئه گردد و صدور دستور ترور از سوی وی رد شود.

نمایشنامه دنبال شده در خصوص انجام تحقیقات و درز برخی اطلاعات از زمان موافقت آنکارا با همکاری تیم ریاض در روند تحقیقات، روال مشکوکی را به خود گرفته است. تاکنون هیچ نتیجه رسمی در غیر از منافع محمد‌ بن سلمان منتشر نشده و به نظر می‌رسد وی توانسته آثار این جنایت را در کنسولگری پاک کند و تیم ترور را به کشورش بازگرداند. علاوه بر اینکه کنسول عربستان سعودی نیز دو روز پیش ترکیه را ترک کرده و به ریاض سفر کرده ‌است.

روند تحقیقاتی که آنکارا از دو هفته پیش آغاز کرده، نشان می‌دهد که ترکیه به دنبال همکاری با ریاض برای خروج آبرومندانه از این بحران است، چرا که بازجوهای ترک بعد از 15 روز، دیروز برای دومین بار وارد ساختمان کنسولگری شدند، اما بعد از 9 ساعت تفتیش در روز اول و بازرسی های انجام شده دیروز هیچ نتیجه‌ای به دست نیاوردند. این در حالی بود که به مسئولان کنسولگری اجازه داده شده مقدار زیادی مواد شوینده وارد ساختمان کنسولگری کنند.

تیم تحقیقات همچنین وارد منزل محمد العتیبی سر کنسول عربستان در استانبول شدند که در نزدیکی کنسولگری قرار دارد. البته این اتفاق 24 ساعت بعد از ممانعت مقامات ریاض از بازرسی این منزل انجام شد و هنگامی صورت گرفت که العتیبی کشور را ترک کرده و به ریاض رفته بود.

این در حالی است که اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که عملیات ترور خاشقجی در برابر چشمان وی و در دفتر وی انجام شده است. این اطلاعات بر اساس اسنادی است که گفته می‌شود در اختیار مقامات ترکیه و حتی رسانه‌های این کشور قرار دارد.

مجموع این روند دو احتمال را نشان می دهد. اول اینکه ترکیه هیچ سند یا فیلم یا کلیپ صوتی را در اختیار ندارد و اطلاعاتی که به رسانه‌های خبری درز کرده، تنها پیش‌بینی هایی در این زمینه است که تلاش دارد فشار را بر حاکمیت ریاض افزایش دهد و افکار عمومی را ضد این کشور بشوراند. این سناریویی است که مقامات سعودی طی روزهای گذشته آن را دنبال کرده‌اند. اگر این سناریو درست باشد این موضوع نشان دهنده میزان تزلزل بالای نیروهای امنیتی ترکیه در شناسایی جزئیات جنایتی است که در زمان و مکان مشخص انجام شده است.

سناریوی دوم این است که آنکارا راه همکاری با ریاض را در پیش بگیرد و در برابر تمایلات و دیکته‌های آمریکا برای تبرئه محمد بن سلمان تسلیم شود.

در هر حال، اگر آنکارا اطلاعات واقعی در خصوص ترور خاشقجی در داخل ساختمان کنسولگری در اختیار داشته باشد یا نه، هیچ توجیهی برای کتمان واقعیت وجود ندارد. به ویژه در شرایطی که مطالبات بین‌المللی روز افزونی برای تعیین سرنوشت خاشقجی وجود دارد.

البته به نظر می‌رسد که معامله‌ای در دست انجام است تا بتواند انگشت اتهام را از روی محمد بن سلمان بردارد. معامله‌ای که بنا بر پیش‌بینی ترامپ به نظر می‌رسد در پایان هفته جاری [میلادی] به سرانجام خود برسد. چرا که ترامپ گفت که احتمالاً تا این زمان حقیقت آشکار خواهد شد.

ترامپ که این روزها در قامت وکیل مدافع حرم محمد بن سلمان وارد عرصه شده، در خصوص وجود فیلم و تصاویری از داخل کنسولگری ابراز تردید کرده و گفته است که من درخواست کرده‌ام اگر فیلم یا صوتی در این زمینه وجود دارد، به آن دسترسی پیدا کنم.

ترامپ حتی در اظهارات اخیر خود، میخ آخر را بر تابوت واقعیت ترور خاشقجی کوبید و گفت که عربستان سعودی را کنار نخواهد گذاشت. او مدعی شد که در روند جنگ ضد تروریسم و پروژه های دیگر به این کشور نیاز دارد.

جستجوی قربانی عملیات ترور، در داخل عربستان

به این ترتیب آمریکایی‌ها توپ را در زمین ریاض انداختند تا قربانی را جستجو کنند که بتوانند اتهامات مربوط به قتل خاشقجی را به او نسبت دهند و محمد بن سلمان را از این اتهام برهانند. این در حالی است که تمامی متهمان مستقیم انجام این عملیات در داخل عربستان هستند. محمد بن سلمان به دنبال کسی است که بتواند او را از دایره اتهامات خارج کند، اما در میان این متهمین کسی وجود ندارد که ارتباط مستقیم با محمد بن سلمان نداشته باشد. بیشتر اعضای تیم ترور اینگونه هستند.

اولین این افراد صلاح الطبیقی مدیر بخش پزشکی قانونی در نیروهای امنیت داخلی عربستان است که قربانی را در داخل اتاق سرکنسول تکه تکه کرده است. شخصیتی با این حجم و وزنه نمی‌تواند بدون دستور مافوق چنین اقدامی را انجام دهد. این موضوع را روزنامه نیویورک تایمز نیز مورد توجه قرار داده است.

فرد دوم ماهر عبدالعزیز مطلب دیپلمات سفارت عربستان سعودی در لندن است که از نزدیکان محمد بن سلمان است. او در تصاویر متعددی در جریان سفر ولیعهد عربستان به آمریکا و اسپانیا و فرانسه در کنار وی دیده شده است. بر اساس اطلاعات منابع دفتر دادستانی ترکیه او هماهنگی های انجام شده در این ترور را بر عهده داشته و دو هواپیمای خصوصی را به نام خودش اجاره کرده تا تیم ترور عامل این عملیات را به ترکیه منتقل کند. او در روز انجام ترور خاشقجی 19 تماس تلفنی داشته که چهار مورد از آنها به دفتر منشی محمد بن سلمان بوده است.

روزنامه واشنگتن پست چند روز پیش در همین رابطه به نقل از منابعی از سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا نوشت که رهگیری مکاتبات و تماس‌های موجود نشان می‌دهد که محمد بن سلمان دستور کشاندن جمال خاشقجی به داخل کشور را صادر کرده بود.

سایر اعضای تیم ترور نظیر عبد العزیز محمد الحساوی، ثائر غالب الحربی و محمد سعد الزهرانی وابسته به سرویس‌های امنیتی زیر نظر محمد بن سلمان هستند و تصاویر آنها در مناسبت های مختلف در کنار محمد بن سلمان دیده می‌شود.

سایت اینترنتی میدل ایست آی دیروز گزارش داد که هفت نفر از متهمان تیم ترور قاچاقچی افسران برجسته حفاظتی محمد بن سلمان هستند. روزنامه واشنگتن پست نیز در این رابطه به نقل از یک منبع مطلع به گزارش های سرویس های اطلاعاتی غربی می‌نویسد که قربانی محمد بن سلمان در این پرونده، احمد العسیری است که معاون رئیس سازمان اطلاعات این کشور است و حتی چند بار به بن سلمان پیشنهاد کرده که باید اقدامی ضد خاشقجی و افراد دیگر صورت گیرد.

البته به نظر می رسد محمد بن سلمان راه سختی در جستجوی گوشت قربانی به جای خود دارد و ‌نمی‌تواند سرنخ‌های مختلف را به این فرد متصل کند. در شرایط کنونی مطالبات بین المللی به عنوان تنها عامل فشار ضد ریاض مطرح است تا این کشور بتواند داستان نهایی خود برای این ترور را تهیه کند. داستانی که البته محمد بن سلمان می داند پایان راه نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

افشای جزئیات دیدار اخیر پامپئو و بن سلمان درباره خاشقچی

الفخبرگزاری الف
افشای جزئیات دیدار اخیر پامپئو و بن سلمان درباره خاشقچی
یک منبع آگاه فاش کرد که وزیر خارجه آمریکا به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در شهر ریاض گفته است که آینده اش به عنوان شاه در بوته آزمایش قرار دارد.

به گزارش تسنیم، شبکه تلویزیونی "سی ان ان" به نقل از یک منبع آگاه فاش کرد: مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در جریان ملاقات سه شنبه گذشته با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفت که آینده وی به عنوان شاه در بوته آزمایش قرار دارد.

این منبع افزود: پامپئو برای بن سلمان روشن کرده است که "سعودی‌ها باید تحقیقات خود (درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی) را با سرعت زیادی انجام دهند". پامپئو همچنین تاکید کرده است: زمان کوتاه است و سعودی‌ها باید با افراد ذیربط به شدت همکاری کنند.

این منبع آگاه تصریح کرد: وزیر خارجه آمریکا صراحتا به بن سلمان گفته اگر سعودی‌ها مسئولان ناپدید شدن خاشقجی را بازخواست نکنند، لازم خواهد بود که خود آمریکا آن را انجام دهد زیرا جهان این امر را می خواهد و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مجبور خواهد شد تا به علت فشار جهانی این کار را انجام دهد.

پامپئو به ولیعهد سعودی گفت که او مجبور است تا از جزئیات روی داده آگاهی یابد و حتی اگر خود شاهزاده بن سلمان از قبل از آن آگاهی نداشته است باید اطلاعات کافی درباره آنچه روی داده است، را بدست آورد. پامپئو در سفر به عربستان با سلمان بن عبدالعزیز شاه و ولیعهد این کشور درباره ناپدید شدن خاشقجی گفت وگو کرد. این حادثه باعث خشم جهانی از جمله در داخل خود آمریکا شده است و بار دیگر پرونده حقوق بشری عربستان را زیر ذره بین برده است.

بعد از این ملاقات‌ها در ریاض، آمریکا گفت که ولیعهد سعودی درخصوص لزوم اجرای تحقیقات همه جانبه درخصوص ناپدید شدن خاشقچی موافقت کرده است. این امر بعد از آن صورت گرفت که برخی گزارش های رسانه ای حکایت از آن داشت که ریاض به کشته شدن خاشقجی در جریان روند نامناسب بازجویی اذعان خواهد کرد.

خاشقجی که دارای گذرنامه آمریکایی است و از منتقدان بارز محمد بن سلمان به شمار می رود، درپی ورود خود در دوم اکتبر جاری به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد.

منابع ترکیه در گفت وگو با شبکه الجزیره فاش کردند که عملیات قتل خاشقجی در دفتر محمد العتیبی کنسول عربستان و در حضور او صورت گرفته است و تنها چند دقیقه بعد از ورود خاشقچی به ساختمان کنسولگری پایان یافته است.

منبع آگاه شبکه تلویزیونی "سی ان ان" به چگونگی پاسخ بن سلمان یا مقامات سعودی به سخنان پامپئو اشاره‌ای نکرد اما گفت که "پیام رسید".

خواندن خبر در سایت منبع

قبل از بریدن سر خاشقچی، انگشتان او را قطع کرده‌اند/ هنگام مثله کردن خاشقچی موسیقی پخش می‌شده است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قبل از بریدن سر خاشقچی، انگشتان او را قطع کرده‌اند/ هنگام مثله کردن خاشقچی موسیقی پخش می‌شده است
الطبیقی(پزشک حاضر در کنسولگری) قبل از تکه تکه کردن جسد خاشقچی از ماموران خواسته است برایش موسیقی پخش کنند تا تمرکز بیشتری در انجام عملیات داشته باشد.

به گزارش خبر فوری، الجزیره‌ی قطر در گزارش اخیرش درباره‌ی چگونگی به قتل رسیدن خاشقچی(روزنامه‌نگار عربستانی) نوشته است. الجزیره به نقل از ینی شفق ترکیه که معتقد است فایل صوتی داخل کنسولگری را به دست آورده‌ تاکید دارد که خاشقچی قبل از مرگ به شدت شکنجه شده است. این رسانه ترکیه ای معتقد است تیم شکنجه از عربستان آمده اند و حین عملیات به کنسول (العطیبی) هشدار می‌دهند که ساکت بماند تا زندگیش حفظ شود. نویسنده مقاله ینی شفق همچنین تاکید دارد که خاشقچی قبل از مرگ شکنجه شده و مرگ بسیار سختی هم داشته است. قبل از مرگ و در حالیکه هشیار بوده است، انگشتانش را بریده اند و در نهایت هم سر او را از بدن جدا کرده اند. ینی شفق بر اساس فایل صوتی نتیجه می‌گیرد که کنسول مخالف عملیات قتل و شکنجه است و از شکنجه گران می‌خواهد که بیرون بروند و در ساختمان کنسولگری این عملیات را انجام ندهند. کنسول تاکید دارد که مسئولیت این قتل با او است و به خاطر آن، مورد تهدید قرار خواهد گرفت. در پاسخ به کنسول، یکی از شکنجه‌گران پاسخ می‌دهد: " اگر می‌خواهی به عربستان برگردی و زندگی کنی فقط ساکت شو"الجزیره پس از نقل روایت ینی‌شفق به بررسی ابعاد این اتفاق می‌پردازد. الجزیره معتقد است منابع اطلاعاتی ترکیه نشان می‌دهد که ماهر (یکی از نزدیکان محمد بن سلمان) هماهنگ کننده قتل خاشقچی بوده است. او در روز عملیات، ماموران مخفی را از عربستان به ترکیه آورد و همچنین دو هواپیمای خصوصی برای حمل یک تیم امنیتی به استانبول استخدام کرد. الجزیره همچنین معتقد است صلاح الطبیقی (مسئول پزشکی قانونی وزارت امنیت و اطلاعات عربستان) در کنسولگری حاضر بوده و جنازه را تکه تکه کرده است تا انتقال آن آسان‌تر شود. الجزیره نقل می‌کند که الطبیقی قبل از تکه تکه کردن جسد از ماموران خواسته است برایش موسیقی پخش کنند تا تمرکز بیشتری در انجام عملیات داشته باشد.لازم به ذکر است که تیم بازرسی ترکیه تا کنون چند بار محل کنسولگری را بازرسی کرده و پس از جمع آوری مدارک لازم در محل اقامت کنسول، قتل و شکنجه خاشقچی را تایید کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

یکی از اعضای تیم ترور خاشقچی کشته شد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
یکی از اعضای تیم ترور خاشقچی کشته شد
روزنامه ینی شفق ترکیه اعلام کرد: 'مشعل سعد البستانی' یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره ترور که برای قتل خاشقچی به استانبول اعزام شده بود، در جریان یک تصادف ساختگی کشته شد.

خبرگزاری ایرنا: روزنامه ینی شفق ترکیه اعلام کرد: 'مشعل سعد البستانی' یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره ترور که برای قتل خاشقچی به استانبول اعزام شده بود، در جریان یک تصادف ساختگی کشته شد.

 این فرد طی تصادف رانندگی مشکوک در شهر ریاض پایتخت عربستان کشته شده است.

به گزارش این رسانه، البستانی ۳۱ ساله که با درجه ستوان در نیروی هوایی پادشاهی عربستان به عنوان خلبان مشغول خدمت بود، با مرگی مشکوک، بخشی از اسرار ناپدید شدن خاشقچی را با خود دفن کرد.

یکی از اعضای تیم ترور خاشقچی کشته شد - 4

ینی شفق تصادف منجر به مرگ البستانی را مشکوک و با هدف ساکت کردن و از میان برداشتن شاهدان قتل خاشقچی عنوان کرد.

به گزارش ینی شفق، البستانی یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره اعزامی از عربستان سعودی بود که در روز دوم اکتبر با یک فروند هواپیمای اختصاصی به استانبول آمدند و پس از حضور آن‌ها در کنسولگری، جمال خاشقچی ناپدید شد.

به نوشته ینی شفق، البستانی به ساختمان کنسولگری نرفته و تنها چند ساعات پس از حضور در 'ویندهام گراند هتل'، استانبول را ترک کرده بود.

خاشقچی در ۲ اکتبر (۱۰ مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و مقام‌های غیر رسمی ترکیه اعلام کردند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام‌های سعودی به قتل رسیده است.

روزنامه 'واشنگتن پست' نیز نوشته که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط شده‌ای موجود است که اثبات می‌کند خاشقچی پس از شکنجه، کشته شده است.

خاشقچی که پس از انتصاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت، در روز‌های اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شده بود.

دیروز رسانه‌های ترکیه ضمن معرفی پنج نفر از اتباع عربستانی به عنوان متهمان قتل خاشقچی، جزئیات بیشتری از مدارک صوتی ساعات اولیه بازداشت و قتل خاشقچی را منتشر کردند.

همه مدارک و شواهد ادعا شده در رسانه‌های ترکیه نشان می‌دهد که نزدیکان محمد بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود در قتل این روزنامه نگار کذب است.

طی سه روز اخیر پلیس ترکیه ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول و اقامتگاه محمد العتیبی سرکنسول این کشور را برای مشخص شدن سرنوشت خاشقچی به صورت تخصصی و فنی تفتیش و بازرسی کرد.

اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول نیز که در ۳۰۰ متری کنسولگری واقع شده، یکی از محل‌های مشکوک برای تعیین سرنوشت خاشقچی به شمار می‌رود.

پلیس ترکیه هنوز نتیجه بررسی‌های کارشناسی و تخصصی خود را اعلام نکرده است.

دولت ترکیه که بررسی وضعیت او را در اولویت کاری قرار داده، نتیجه آخرین بررسی‌های خود را به شکل رسمی اعلام نکرده است و مقامات این کشور روش محتاطانه‌ای را در اظهار نظر در باره وضعیت خاشقچی در پیش گرفته اند.

خواندن خبر در سایت منبع

ماجرای جمال خاشقچی، نقشه نئومحافظه کاران برای نجات بن سلمان و تشدید تحریم ها علیه ایران

الفخبرگزاری الف
ماجرای جمال خاشقچی، نقشه نئومحافظه کاران برای نجات بن سلمان و تشدید تحریم ها علیه ایران
ماجرای جمال خاشقچی به معضلی جدی برای ترامپ، ملک سلمان و پسرش تبدیل شده است. در این بین رئیس جمهور آمریکا به شدت در تلاش است تا هر چه سریعتر این جریان را فیصله دهد و ضمن نجات حکام عربستان دوباره ایران را به بحث اول رسانه ها تبدیل کند.

به گزارش الف، دونالد ترامپ بعد از گذشت دو هفته از ورود بی بازگشت جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد عربستانی به کنسولگری این کشور در استانبول به تکاپو افتاده تا به هر طریقی شده این پرونده را ببندد.  

به نظر می رسد واشنگتن به این باور و یقین رسیده که افتضاح سعودی ها در جریان جمال خاشقچی می تواند تبعات ناگواری به همراه داشته باشد و علاوه بر تغییراتی که در عربستان و ساختار سیاسی آن دارد بر کل منطقه نیز اثرات منفی داشته باشد.

ادامه ماجرای خاشقچی و بخصوص انتشار اخبار از آن چه که در کنسولگری رخ داده می تواند به ارتباطات تجاری و اقتصادی آمریکا و عربستان لطمه جدی وارد نماید. به خصوص این که علاوه بر افکار عمومی جهانی، دموکرات ها و هم حزبی های ترامپ نیز خواهان تحریم و در تنگنا قرار دادن آل سعود شده اند. واضح است که ایجاد فشار حداقلی به حکومت عربستان که خود با مشکلات فراوانی در عرصه داخلی و خارجی مواجه است چیزی به معنای فروپاشی آن نیست.

 ترامپ کمتر از یک ماه دیگر انتخابات کنگره را نیز پیش رو دارد و به نظر می رسد به شدت به این امر محتاج است که ضمن حفظ روابط اقتصادی با عربستان، بهانه های احتمالی برای زیر سوال بردن سیاست خارجی کاخ سفید در منطقه خاورمیانه را از مخالفان خود سلب نماید. به خصوص این که منتقدان آمریکا بر روی ارتباطات جرد کوشنر و محمدبن سلمان نیز حساس شده اند.

از همه مهم تر تداوم قضیه خاشقچی در رسانه های جهان موجبات از بین رفتن فضا برای تشدید جو ایران هراسی نئومحافظه کاران شده است.

دونالد ترامپ بر روی تاثیرگذاری تحریم های نفتی و بانکی نوامبر/آبان ماه در راستای عقب نشینی ایران، پذیرش شروط مذاکره و تشدید مشکلات داخلی حساب ویژه ای باز کرده است. به همین دلیل در طول این مدت از تمامی ابزارها برای تاثیرگذاری بیشتر تحریم ها( ارجاع به تلاش ها و موضع گیری های وزارت خزانه داری، وزارت خارجه، برایان هوک، جان بولتون و... ) استفاده کرده است.

یکی از دلایلی نیز که دو روز قبل وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد به همین خاطر بوده است. در واقع ترامپ در پی این است تا دوباره ایران به خبر اول رسانه های دنیا تبدیل شود و با جو ایران هراسی به تشدید اقدامات خود برای محدود کردن بیشتر ایران بپردازد.  از نگاه کاخ سفید تحریم های نفتی و بانکی پیش رو یک مرحله مهم در عقب راندن ایران است. این موضوع آن جا مهم تر می شود که برای قطع یا کاهش صادرات نفت ایران، به عربستان سعودی برای جبران کمبود بازارهای جهانی نیاز مبرم وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

به همین دلیل بود که رئیس جمهور آمریکا برای اولین بار صحبت از احتمال سازماندهی قتل خاشقچی توسط مامورانی خودسر را مطرح کرد. سناریویی که به عقید برخی تحلیل گران در نهایت ممکن است به عنوان روایت مشترک آمریکا، عربستان و ترکیه از داستان خاشقچی به رسانه ها و افکار عمومی جهان گفته شود.

همچنین دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز مدعی شد آمریکا به عربستان سعودی برای مبارزه با تروریسم احتیاج دارد. در این که عربستان با اشاعه وهابیت و ایدئولوژی های تکفیری موجب گسترش تروریسم در جهان شده نیاز به اشاره نیست. اما اگر بنا باشد ریاض از این مخمصه نجات یابد باید هم سران کاخ سفید به چنین حربه هایی متوسل شوند.

در این باره باید به سفر مائک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به عربستان و ترکیه اشاره کرد. گمانه زنی رسانه ها بر این اساس است که سفر وزیر خارجه آمریکا بدلیل فیصله دادن به بحث خاشقچی است.  پمپئو روز سه شنبه به عربستان رفت و با مقامات سعودی دیدار داشت و سپس نیز به ترکیه مسافرت کرد.

با تمامی این تلاش ها به نظر نمی رسد دونالد ترامپ موفق شود محمدبن سلمان را از مخمصه ای که گرفتار آن شده نجات دهد؛ چرا که دیپلماسی دلار نمی تواند سرپوشی همیشگی بر فجایع سعودی های باشد و در روزهای اخیر پرونده های دیگر شاهزاده که کم تر مورد توجه رسانه های غربی قرار می گرفت(مانند جنگ یمن) باز شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نیویورک‌تایمز: سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا معتقدند بن‌سلمان مسئول قتل خاشقچی است

الفخبرگزاری الف
نیویورک‌تایمز: سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا معتقدند بن‌سلمان مسئول قتل خاشقچی است
یک روزنامه آمریکایی نوشت که سازمان های اطلاعاتی این کشور به این اعتقاد رسیده اند که بن سلمان مسئول قتل روزنامه نگار منتقد سعودی است.

به گزارش تسنیم، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که سازمان های اطلاعاتی آمریکا به این اعتقاد رسیده اند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مسئول قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد سعودی بوده و در این باره دلایل فزاینده ای وجود دارد.

از سوی دیگر "رودی جولیانی" وکیل شخصی دونالد ترامپ به روزنامه واشنگتن پست گفت که مقامات ارشد دولت ترامپ به این نتیجه رسیدند که عربستان خاشقچی را کشته است.

همچنین روزنامه واشنگتن پست نوشت که کاخ سفید و عربستان در تلاش هستند کشته شدن خاشقچی را به گونه ای تفسیر کنند که طی آن بن سلمان از این مهلکه نجات یابد.

جمال خاشقچی دوم اکتبر برای کارهای مربوط به مدارکش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و به‌گفته نامزدش که منتظر او بوده، دیگر از ساختمان بیرون نیامد.

خواندن خبر در سایت منبع

توماس فریدمن در واکنش به قتل خاشقچی: نمی‌توان یک احمق را اصلاح کرد!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
توماس فریدمن در واکنش به قتل خاشقچی: نمی‌توان یک احمق را اصلاح کرد!
بین الملل > خاورمیانه - ایسنا گزارش داد: «ما در ماجرای جمال خاشقجی دارای منفعت ملی هستیم.» توماس ال فریدمن با این مقدمه در نیویورک‌تایمز نوشت:

«من سه فکر درباره ماجرای جمال خاشقجی دارم:

اول، نمی‌توانم تصویر مردی را درک کنم که تنها می‌خواست شاهد اصلاحات در دولتش به شکلی فراگیر و شفاف باشد اما در گوشه تاریک کنسولگری عربستان در استانبول به دست یک تیم ترور ۱۵ نفره که گزارش شده اره برقی داشتند، کشته شد. بزدلی و انحراف اخلاقی در این عمل انزجارآور است.

دوم، من حتی برای لحظه‌ای باور نمی‌کنم که یک عملیات خودسرانه بوده و محمد بن سلمان، حاکم پرنفوذ عربستان هیچ اطلاعی از قبل درباره آن نداشته است. من نه به عنوان یک خبرنگار بلکه به عنوان یک شهروند آمریکا منزجر می‌شوم که رییس‌جمهوری کشورم و وزیر خارجه او طرف مقام‌های عربستانی را برای سرهم کردن یک داستان برای سرپوش گذاشتن می‌گیرند. تبعات بلندمدت این اتفاق برای هر خبرنگار یا هر منتقد سیاسی تبعیدی در هر جایی ترسناک است.

این منجر به یک نکته سوم برای من می‌شود: چطور آمریکا درباره متوازن کردن ارزش‌هایش با پیشبرد منافعش فکر می‌کند؟ بهترین جواب به این پرسش برای من بازگشت به گذشته است. من همیشه می‌دانستم که دستور کار اصلاحات محمد بن سلمان یک لقمه بزرگ‌تر از دهان اوست اما از موفقیت آن حمایت می‌کردم و در عین حال از دولت ترامپ خواستم تا یک خط قرمز دور طرف تاریک او بکشد؛ تنها به یک دلیل: این موضوع هیچ ربطی به شخصیت محمد بن سلمان ندارد.

من شخصا برایم مهم نیست که عربستان تحت رهبری محمد بن سلمان باشد یا هر کس دیگری. چیزی که بیشتر از همه درباره محمد بن سلمان نظر من را جلب کرد و بیشتر از هر چیز به من امید داد، وارد شدن او به جنگ ایدئولوژیک با تندروهای مذهبی کشورش بود. او علنا استدلال کرد که اسلام در ریشه‌هایش نسبت به مذاهب دیگر مدارا می‌کند و زنان را قدرتمند می‌سازد و از ایده‌های جدید استقبال می‌کند.

به نظر می‌رسید که او می‌خواهد اسلام بنیادگرای عربستان را با یک ملی‌گرایی عربستانی سکولارتر جانشین سازد؛ رویکردی که مطمئنا در عین حال ضدیت قدرتمندی با ایران و قطر داشت.

شاید همه این‌ها یک داستان جعلی برای سرپوش گذاشتن بر تصاحب قدرت و به دست آوردن حمایت غربی‌ها باشد اما بسیاری از عربستانی‌ها که من با آن‌ها صحبت کردم، فکر می‌کردند که این واقعی است و بیشتر از آن را می‌خواستند. در عین حال، درباره مسأله سمی‌ترین صادرات عربستان که بر آمریکا و کل جهان تأثیر گذاشته -افراط‌گرایی-، محمد بن سلمان کارهایی انجام داده و چیزهایی گفته که امید زیادی را به وجود آورده است اما اکنون دستان دولت محمد بن سلمان به خون جمال خاشقجی آلوده است. آیا ما همان‌طور که دونالد ترامپ کلیت آن را نادیده می‌گیرد، باید نسبت به آن بی‌اعتنا باشیم؟

بار دیگر باید پرسید که باید چه کنیم؟ من پاسخ ساده‌ای ندارم؛ کل قضیه پیچیده است. همه چیزی که من می‌دانم این است که ما باید راهی برای انتقاد کردن از محمد بن سلمان از بابت این اتفاق پیدا کنیم؛ بدون آن که به نظر برسد به کلیت مردم عربستان حمله کرده و قصد بی‌ثباتی این کشور را داریم. ما باید اطمینان حاصل کنیم که فرآیند اصلاحات مذهبی و اجتماعی در عربستان صرف نظر از این که چه کسی در رأس کار باشد، ادامه یابد زیرا این امر یکی از منافع حیاتی آمریکا را رقم می‌زند.

توماس فریدمن در واکنش به قتل خاشقچی: نمی‌توان یک احمق را اصلاح کرد! - 9

اما شما نمی‌توانید یک احمق را اصلاح کنید. زمانی که هم‌پیمان شما یک چنین کار احمقانه و انزجارآوری مثل اتفاقی که در استانبول افتاد، انجام می‌دهد، نمی‌توان به آسانی مساله را اصلاح کرد اما ترامپ باید این روند را با انتصاب سفیری در عربستان شروع کند. او هرگز چنین سفیری را نداشته است و این وضعیت خیلی چیزها را نشان می‌دهد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سومین روز روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور آغاز شد. جرولد ندلر، مدیر روند استیضاح دونالد ترامپ طی اظهاراتی در سنا گفت: استیضاح رئیس جمهور به خاطر استفاده از قدرت برای انگیزه‌های فاسد نباید تعجب برانگیز باشد. ندلر گفت: رئیس جمهور ترامپ با حرفهایش ثابت کرده است اگر او از قدرت برکنار نشود، بر چنین رفتار‌هایی اصرار خواهد ورزید. فریبکاری جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپفریبکاری و دورویی جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپ با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماندیک کاربر به نام لیدنسی نواک اذعان به گناهکاری ترامپ را برای هر انسان سالمی واضح دانسته و نوشته است، "آن‌ها گناه ترامپ را می‌دانند.

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.

اخبار بیشتر