اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 12 خردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 12 خردادماه

واحدهای مسکن مهر چقدر وام گرفتند؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
واحدهای مسکن مهر چقدر وام گرفتند؟
ساعت 24-بانک مسکن از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر تا پایان فروردین امسال بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای این طرح پرداخت کرده است.

طرح مسکن مهر در دولت نهم کلید خورد که در ابتدا با مشکلات بسیار زیادی روبرو بود، اما به رغم انتقادهای فراوان، این طرح ادامه یافت و با تغییر دولت نیز بر تکمیل آن تاکید شد.

در طول این مدت، بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی این بخش وظیفه تسهیلات دهی به این بخش را بر عهده داشته و نسبت به پرداخت تسهیلات به واحدهای طرح مسکن مهر اقدام کرده است.

آنطور که مسئولان این بانک مدعی شده‌اند، روند تسهیلات‌دهی به این طرح به دستور رئیس‌جمهور شتاب بیشتری پیدا کرده و تا پایان فروردین امسال جاری سه میلیون و ۱۰۲ هزار و ۷۷۷ فقره تسهیلات به واحدهای طرح مسکن مهر پرداخت شده است.

بر این اساس، از ابتدای اجرای این طرح تا پایان ماه نخست سال جاری مجموعا سه میلیون و ۱۱۶ هزار و ۱۸۴ واحد مسکن مهر برای اخذ تسهیلات به شعب بانک مسکن معرفی شده‌اند که از این تعداد به سه میلیون و ۱۰۲ هزار و ۷۷۷ واحد، تسهیلات به صورت کامل پرداخت شده است.

رقم تسهیلات پرداخت شده به این تعداد واحد مسکن مهر در این مدت معادل ۵۰ هزار و ۳۸۵ میلیارد و ۹۹۴ میلیون تومان است و مطابق برآوردهای انجام شده مجموع تسهیلاتی که باید برای واحدهای معرفی شده در قالب این طرح پرداخت شود به لحاظ ریالی معادل ۵۳ هزار و ۳۱۱ میلیارد و ۲۹۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ارزش دارد.

مسکن مهرهای استان تهران بیشترین تسهیلات را گرفتند

اما مسکن مهرهای استان تهران بیشترین میزان تسهیلات را از بانک مسکن دریافت کرده‌اند؛ به طوری که طی بازه زمانی مذکور، مجموعا ۵۳۳ هزار و ۵۴۸ واحد مسکن مهر در استان تهران به شعب مختلف بانک مسکن معرفی شده‌اند که از این تعداد تاکنون ۵۳۲ هزار و ۵۸۱ واحد، تسهیلات خود را مجموعا به مبلغ ۹,۵۷۶ میلیارد و ۴۹۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت کرده‌اند.

پس از استان تهران، سه استان آذربایجان شرقی، اصفهان و فارس از میان ۳۱ استان کشور بیشترین میزان اخذ تسهیلات به لحاظ تعداد واحد مسکونی در پروژه مسکن مهر را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی بانک مسکن، حجم تسهیلات پرداخت شده به واحدهای مسکن مهر سه استان آذربایجان شرقی، اصفهان و فارس تا پایان فروردین ماه سال جاری به ترتیب ۱۹۲ هزار و ۱۳۷ واحد، ۱۶۸ هزار و ۷۷۴ واحد و ۱۶۷ هزار و ۲۵۸ واحد بوده است.

بانک مسکن به عنوان تنها بانک عامل بخش مسکن، علاوه بر پرداخت تسهیلات به متقاضیان این طرح، عملیات فروش اقساطی این واحدها را نیز بر عهده دارد؛ به این ترتیب که واحدهای مسکونی که در قالب این طرح، کار ساخت و ساز آن‌ها تمام و تکمیل و به آن‌ها اجازه افتتاح و بهره‌برداری داده می‌شود، پیش از بهره‌برداری از واحد، عملیات فروش اقساطی آن‌ها توسط بانک مسکن انجام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ایجاد کنسرسیوم بین بانک‌ها برای حل مشکل مسکن

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
ایجاد کنسرسیوم بین بانک‌ها برای حل مشکل مسکن
­وزیر راه ایجاد کنسرسیوم بین بانک‌ها به منظور تامین منابع مالی طرح‌های مسکن را راهکاری مناسب برای حل مشکلات مردم عنوان کرد
ایجاد کنسرسیوم بین بانک‌ها برای حل مشکل مسکن - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، جلسه شورای‌عالی مسکن به ریاست محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و با حضور معاونان حوزه‌های مسکن و شهرسازی در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی با بررسی دو دستور بسته بانک‌مسکن برای رونق دادن به بازار مسکن و همچنین اقدام شرکت بازآفرینی شهری، برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی در این جلسه با یادآوری اینکه الزاما روش‌های سنتی که تا امروز انجام می‌شدند، پاسخگو نیست و باید روش‌های جدیدی به کار گرفته شود تا بتوان به اهداف تولید مسکن دست یافت، گفت: معتقدم باید راهکار‌های مبتنی بر بازار سرمایه را تقویت کنیم. اگر بتوانیم پروژه‌های بزرگ وزارت راه و شهرسازی را به سهام درآورده و سهام آن را در فرابورس عرضه کنیم. با این روش، نقدینگی خوبی فراهم می‌شود و می‌توان از محل سهام پروژه، پروژه را با مزیت‌هایی که برایش ایجاد می‌شود، پیش ببریم.

اسلامی تعامل با مجلس را در خصوص رونق دادن به مسکن، رویکردی مناسب خواند و گفت: قطعا هرگونه ساخت و سازی در چارچوب ضوابط طرح‌های جامع و هادی انجام می‌شود. در عین حال در مناطقی که امکان افزایش تراکم بر اساس ضوابط وجود دارد، اقدام می‌کنیم تا در این زمینه، گشایشی حاصل شود و بتوان مشکل مسکن خانوار‌های کم درآمد و متوسط را برطرف کرد.

وی راهکار مناسب دیگر را به منظور تامین منابع مالی پروژه‌های مسکن، ایجاد کنسرسیوم بین بانک‌ها عنوان کرد و گفت: بانک ملی بیش از ۴۰ درصد نقدینگی را در اختیار دارد. به همین دلیل ایجاد کنسرسیومی بین بانک‌ها می‌تواند مشکلات مردم را در حوزه مسکن حل و فصل کند.

وزیر راه و شهرسازی به بسته‌های بانک مسکن برای رونق دادن به بازار مسکن اشاره کرد و افزود: نیازمند آن هستیم که بانک مسکن به بانک توسعه‌ای تبدیل شود و باید برای وزارت اقتصاد و بانک مرکزی این مهم نهادینه شود که برای تحقق اهداف و اجرای پروژه‌های گوناگون در حوزه‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی، به‌ویژه مسکن نیازمند بانک توسعه‌ای هستیم.

اسلامی همچنین ایجاد روحیه امید بین مردم را برای رونق دادن به بازار مسکن، اتفاق مثبتی ارزیابی کرد و افزود: نباید اجازه بدهیم که خدشه‌ای به امیدواری مردم برای خانه دار شدن وارد شود. بدین معنا باید تلاش خود را به کار ببندیم تا این مهم به سرانجام برسد. باید برنامه‌ای که توسط دولت در خصوص مسکن اعلام شده ۱۰۰ درصد و بدون هیچ خدشه‌ای عملیاتی و اجرایی شود. برای تامین منابع آن باید همه تلاش کنیم.

در این جلسه، راهکار‌های ارایه شده توسط بانک مسکن در بازار سرمایه شامل استفاده از صندوق‌های زمین و ساختمان، استفاده از صندوق املاک و مستغلات، استفاده از صندوق‌های جسورانه، پذیرش مسکن در بورس کالا، انتشار اوراق سلف مسکن و انتشار اوراق رهنی بحث و بررسی شد. همچنین، راهکار‌های مبتنی بر بازار پول نیز شامل افتتاح حساب سپرده شاخص مسکن، تخصیص منابع صندوق توسعه ملی در طرح ملی بازآفرینی شهری، افزایش سرمایه بانک، تکمیل زنجیره ارزش مسکن، پیاده سازی بانکداری شرکتی و استفاده از ظرفیت شعب جهت توسعه ابزار‌های مالی مرتبط با صنعت مطرح شد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد جدید ساماندهی اجاره بهای مسکن به دولت ارائه شد

فارسخبرگزاری فارس
پیشنهاد جدید ساماندهی اجاره بهای مسکن به دولت ارائه شد
لایحه پیشنهاد جدید وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی اجاره بهای مسکن تقدیم هیات وزیران شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، براساس متن پیش نویس لایحه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی در صورتی که مدت قرارداد اجاره از دو سال کمتر نبوده و همچنین افزایش اجاره بها بیشتر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از سوی «کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها» نباشد، موجرین در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بردرآمد املاک معاف می‌شوند.

بنابراین گزارش، وزارت راه و شهرسازی با توجه به تحولات اخیر در بازار اجاره و نیاز ضروری به مداخله دولت برای حمایت از مستاجرین و نیز تعریف مشوق‌های لازم برای عرضه بیشتر واحدهای استیجاری به بازار اجاره مسکن، پیش‌نویس لایحه «اصلاح تبصره ۱۱ ماده ۵۲ قانون مالیات‌های مستقیم» را برای بررسی و طی تشریفات قانونی به هیئت وزیران ارائه کرده است.

موثر نبودن معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده در متن فعلی قانون برای کمک به بازار اجاره مسکن، عرف یکساله بودن قراردادهای اجاره مسکن در کشور ایران و عدم تمایل به انعقاد قراردادهای بلندمدت، هزینه‌های گزاف مالی از جمله هزینه جا به جایی و انعقاد قرارداد جدید برای مستاجرین و موجرین (مستاجرین هزینه‌های بیشتری را تقبل می‌نمایند)، هزینه‌های غیرمستقیم و هزینه‌های روانی ناشی از جا به جایی محل سکونت برای مستاجرین، اثرات نامطلوب ناشی از نااطمینانی از میزان افزایش اجاره بها بر زندگی مستاجران، تلاش برای فرهنگ سازی و پایه گذاری انعقاد قرارداد بلند مدت اجاره، تشویق به اجاره دادن واحدهای ساخته شده توسط انبوه سازان از دلایل توجیهی ارائه این لایحه است.

براساس این متن پیش نویس، مالکان مجتمع‌های مسکونی دارای سه واحد استیجاری و یا بیشتر که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخته شده یا می‌شوند و یا درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحدهای مسکونی در تهران تا مجموع ۱۵۰ مترمربع و در سایر شهرها تا مجموع ۲۰۰ مترمربع زیربنای مفید، در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بردرآمد املاک اجاری معاف هستند، مشروط بر آنکه اولا میزان افزایش اجاره بها بیشتر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از سوی «کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره ‌بها» متشکل از نماینده کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، نماینده کمیسون اقتصاد مجلس شورای اسلامی، نماینده وزارت راه و شهرسازی (رئیس کمیته)، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی (دبیر کمیته)، نماینده شورای عالی استان‌ها، نماینده اتحادیه مشاورین املاک، نماینده دادستانی کل کشور، نماینده بانک مرکزی و نماینده سازمان حمایت از مصرف کندگان و تولیدکنندگان، نباشد.

ثانیا حداقل مدت اجاره در قرارداد اجاره واحد مشمول معافیت در هر بار کمتر از دوسال نباشد مگر اینکه مستاجر متقاضی عدم تمدید مدت قرارداد اجاره بوده باشد. و سوما یک نسخه قرارداد اجاره (اعم از رسمی یا تنظیم شده در بنگاه معاملات املاک) در زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره امور مالیاتی مربوطه ارائه شود.

این لایحه در حال بررسی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است.

خواندن خبر در سایت منبع

بازار مسکن وارد دوره رکود معاملات و کاهش قیمت شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
بازار مسکن وارد دوره رکود معاملات و کاهش قیمت شد
عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به این‌که افزتیش شدید قیمتها و سوق سرمایه ها به بخش کشاورزی باعث کاهش معاملات مسکن شده است، گفت: با توجه به کاهش معاملات پیش بینی می شود قیمت مسکن نزولی شود.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیدحسین افضلی با اشاره به کاهش ۳۶ درصدی آمار معاملات مسکن در تهران، اظهار کرد: این آمار نشان دهنده کاهش گرایش و رغبت خریداران برای خرید مسکن است، از سوی دیگر در یک سال اخیر قیمت مسکن حدود ۱۱۰ درصد افزایش داشته و این مسئله عملا موجب کاهش قدرت خرید مردم شده است.

وی بیان کرد: کاهش آمار معاملات بازار مسکن در سال جاری نشان دهنده این است که این بازار در وضعیت رکود قرار دارد، حال پیش بینی می‌شود در این وضعیت، قیمت مسکن روند نزولی پیدا خواهد کرد.

وی افزود: یکی دیگر از عوامل و دلایل کاهش معاملات و خرید و فروش مسکن، هدایت بخشی از نقدینگی جامعه به سمت سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی است، با توجه به افزایش میزان بارندگی در کشور، اراضی کشاورزی از ظرفیت بالایی برای کشت و تولید محصولات برخوردار شده‌اند.

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: در یک سال اخیر با کاهش ارزش پول ملی، مردم برای حفظ سرمایه خود اقدام به سرمایه گذاری در بخش مسکن کردند و این مسئله در افزایش قیمت‌ها و بروز تلاطم در بازار مسکن تأثیرگذار بود، حال همان سرمایه‌ها برای کسب سود بیشتر به بخش هایی مانند حوزه کشاورزی هدایت شده‌اند.

افضلی با بیان این‌که رکود تورمی بازار مسکن کوتاه مدت نبوده و در سال‌های آتی شاهد تداوم این وضعیت خواهیم بود، اظهار کرد: با افزایش قیمت مسکن و کاهش ارزش پولی سرمایه خریداران، تقاضا برای خرید مسکن کاهش خواهد یافت، از این رو زمانی که تقاضا نباشد، عملا قیمت‌ها نیز کاهشی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

پیش‎بینی کاهش قیمت‌ مسکن با ساخت ۴۰۰هزار واحد مسکونی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
پیش‎بینی کاهش قیمت‌ مسکن با ساخت ۴۰۰هزار واحد مسکونی
ساخت ۴۰۰هزار واحد در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت ساخت، کارت اعتباری مصالح ساختمانی و... از جمله برنامه‌هایی است که می‌تواند به تعادل‌بخشی در بازار مسکن و کاهش قیمت‌ها منجر شود.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دیروز عملیات اجرایی اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در شهرهای جدید ایران آغاز شد. در قالب این طرح ۴۰۰هزارواحدی قرار است ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای قشر متوسط و پایین جامعه ساخته شود، برنامه‌ای که می‌تواند با افزایش عرضه مسکن، تقاضای این بخش را ساماندهی کند. افزایش قیمت‌های سرسام‌آور طی یک سال منتهی به اردیبهشت ماه امسال باعث شده تا بسیاری از متقاضیان ورود به بازار مسکن عملا توان مالی خود را برای این کار از دست بدهند. افزایش ۱۱۲درصدی قیمت مسکن در تهران که تأثیر خود را بر سایر کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ گذاشته شرایطی را به‌وجود آورده تا بسیاری از مستأجران به‌ناچار به مناطق حاشیه‌ای شهرها و شهرهای جدید مهاجرت کنند.

این وضعیت برای پایتخت که سه شهر جدید اندیشه، پرند و پردیس را در اطراف خود دارد، بیش از سایر کلان‌شهرهای کشور بوده است. بعدازظهر دیروز با حضور وزیر راه و شهرسازی ساخت ۲۰۹۰ واحد مسکونی در شهر اندیشه آغاز شد. در یکی از این پروژه‌ها بانک مسکن حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از منابع مالی آن را تأمین می‌کند و به‌گفته معاون وزیر راه و شهرسازی در ساخت‌وسازهای جدید مدل کارفرما، پیمانکار حاکم نیست و قواعد کار به «سرمایه‌گذار»، «سرمایه‌پذیر» تغییر یافته است.

در مجموع ساخت ۴۰۰ هزار مسکن طی امسال و سال آینده با توجه به این‌که با قیمت‌های مناسب در اختیار مردم قرار می‌گیرد این نوید را می‌دهد تا با تعادل‌بخشی به بازار مسکن، قیمت‌ها در این بخش مهم اقتصادی تعدیل شود.

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی معتقد است: اگر هماهنگی دستگاه‌های مختلف با پشتیبانی مجلس از برنامه ارائه‌شده توسط وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن، صورت بگیرد یقینا آینده روشنی را در بحث تعادل‌بخشی بین عرضه و تقاضای مسکن با احتمال کاهش قیمت‌ها، خواهیم داشت.

قلی‌‌الله‌‌ قلی‌زاده با تأکید بر این‌که «تلاش می‌کنیم از افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن جلوگیری کنیم»، گفت: برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های جدید وزارتخانه در حوزه تولید مسکن مبتنی بر تعادل‌بخشی بین عرضه و تقاضا، امیدبخش است.

وی افزود: اگر این سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به‌صورت کاملا واقعی و عملیاتی با همکاری و هماهنگی دولت و مجلس و سایر دستگاه‌های مرتبط با حوزه مسکن انجام شود، می‌تواند در این حوزه پرچالش، مؤثر و کارآ باشد.

وی با بیان این‌که مسکن موضوعی فرابخشی است و تنها با تلاش وزارت راه و شهرسازی امکان عملیاتی و اجرایی شدن آن فراهم نیست، تصریح کرد: از این رو باید سایر دستگاه‌ها در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

عضو کمیسیون عمران مجلس ابراز کرد: ‌ با توجه به برنامه‌هایی که هماهنگ شده و از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام شده، از جمله بسته‌های حمایتی مصالح ساختمانی، احتمال این‌که قیمت تمام‌شده مسکن کاهش یابد وجود دارد.

به گزارش تسنیم، وزارت راه و شهرسازی علاوه بر برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، ایجاد مؤسسات اجاره‌داری برای حمایت از مستأجران، پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت ساخت و کارت اعتباری مصالح ساختمانی جهت حمایت از سازندگان را در دستور کار خود دارد. اجرای این برنامه‌ها و حمایت سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در این ماجرا به‌طور قطع می‌تواند تأثیرات بسیار مثبتی بر بازار مسکن ایجاد کند که مهم‌ترین آنها از بین رفتن حباب قیمتی در این بخش خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مسکن طی ۶‌ سال چند برابر شد؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
قیمت مسکن طی ۶‌ سال چند برابر شد؟
براساس گزارش اخیر بانک مرکزی، قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در شهر تهران به میانه کانال ۱۲ میلیون تومان رسیده است که حاکی از رشد سه‌برابری (۲۰۰درصدی) در مقایسه با بهار سال ۹۲ است. دلیل مبنا گرفتن بهار ۹۲ این است که آخرین قله قیمت مسکن است و پس از بهار ۹۲، بازار مسکن وارد دوره رکود ۴ساله شد.

به گزارش افکارنیوز،

برخی از تحلیلگران، رسیدن قیمت مسکن به این سطوح قیمتی را تند و نامتعارف ارزیابی می‌کنند. آیا واقعا این‌طور است؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان نگاهی به وضعیت شاخص‌های پولی کشور انداخت: نقدینگی در بهار ۹۲ حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان بود که اطلاعات بخشی از موسسات اعتباری را که در نقدینگی کنونی وجود دارد، شامل نبود. بااحتساب این موسسات، تخمین زده می‌شود حجم نقدینگی در بهار ۹۲ به حدود ۵۵۰ هزار میلیارد رسیده باشد.

اخبار اقتصادی- بنابراین با لحاظ نقدینگی ۱۹۵۰ هزار میلیارد تومانی کنونی، نقدینگی طی ۶ سال اخیر تقریبا ۵/ ۳ برابر شده است (۲۵۰درصد رشد کرده است). با توجه به اینکه مجموع رشد اقتصادی در ۶ سال اخیر حدود ۸ درصد بوده و از سوی دیگر سرعت پول روند نزولی داشته است، ملاک قرار دادن رشد نقدینگی برای محاسبه میزان رشد بایسته قیمت مسکن از دقت کافی برخوردار نخواهد بود.

حال اگر رشد شاخص بهای سبدی منتخب از کالاها و خدمات مصرفی خانوار (تورم عمومی) را نمادی از میزان کاهش قدرت خرید پول ملی بدانیم، می‌توانیم انتظار داشته باشیم قیمت بایسته مسکن هم تقریبا متناسب با آن افزایش یابد. این شاخص طی ۶ سال اخیر تقریبا ۳ برابر شده است که به معنای رشد ۲۰۰ درصدی میانگین قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار طی این مدت است. بدیهی است که برخی از کالاها و خدمات می‌توانند بیشتر و برخی کمتر از این مقدار رشد کرده باشند.

بنابراین همان‌طور که ملاحظه می‌شود رشد قیمت مسکن طی ۶ سال اخیر نیز حول و حوش میانگین سایر کالاها و خدمات مصرفی خانوار بوده است و نمی‌توان قیمت کنونی مسکن را نامتعارف دانست. البته در کوتاه مدت، قیمت مسکن متناسب با تورم عمومی حرکت نمی‌کند و روند حرکتی قیمت مسکن پلکانی است. برهمین مبنا، از بهار ۹۲ تا بهار ۹۶ به مدت ۴ سال شاهد ثبات نسبی در این بازار بودیم که منجر به عقب ماندن شدید قیمت مسکن از تورم عمومی شد و در عوض، رشد شدید قیمت مسکن از بهار ۹۶ تاکنون، همه عقب‌ماندگی آن ۴ سال را جبران کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها