اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 13 خردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 13 خردادماه

قیمت مسکن از توان دهک‌های بالا نیز خارج شده است

همشهریخبرگزاری همشهری
قیمت مسکن از توان دهک‌های بالا نیز خارج شده است
همشهری آنلاین: یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که قیمت‌های فعلی مسکن، تناسبی با توان دهک‌های میانی و حتی بالای جامعه ندارد گفت: اگر قرار است تعادل در بازار مسکن ایجاد شود باید نرخ رشد قیمت‌ها پایین‌تر از تورم عمومی قرار گیرد.

سلمان خادم‌المله در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: زمانی که میانگین قیمت مسکن شهر تهران به بیش از ۱۱ میلیون تومان در اسفندماه سال گذشته رسید در واقع از چارچوب تعادل عرضه و تقاضا خارج شد. متری ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان فعلی نیز قطعا از توان دهک‌های میانی و حتی بعضی از دهک‌های بالای جامعه خارج شده است. لذا از این به بعد افزایش قیمت مسکن، صرفا منجر به کاهش حجم معاملات می‌شود.

وی افزود: تقاضا برای بازار مسکن از سه نوع مصرفی، سرمایه‌ای و سفته‌بازانه تشکیل می‌شود. با توجه به سطح درآمد دهک‌های هفت و هشت به عنوان متقاضیان مؤثر بازار مسکن، تقاضای سفته‌بازی هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از این‌جا به بعد تغییرات قیمت مسکن شاید متناسب با متغیرها و چشم‌انداز کلان اقتصادی باشد اما از چارچوب تعادل عرضه و تقاضا خارج شده، لذا افزایش قیمت مسکن بیش از نرخ تورم، معنی‌دار نیست.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که در شرایط فعلی، متقاضیان خرید و اجاره آپارتمان مجبور به انتخاب اولویت‌های بعدی هستند، گفت: سطح درآمدها نسبت به سال قبل تغییر چندانی نداشته اما قیمت مسکن جهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. در این شرایط افراد مجبورند خانه‌های کوچک‌تر، قدیمی‌تر یا مناطق پایین‌تر را برای زندگی انتخاب کنند.

خادم‌المله در پاسخ به این سوال که مشتریان فعلی بازار مسکن چه کسانی هستند گفت: اغلب متقاضیان واقعی که هم‌اکنون در بازار حضور دارند کسانی هستند که می‌خواهند ملک خود را تبدیل به احسن کنند. البته نمی‌گویم خریدار اولیه وجود ندارد ولی با توجه به شکاف ایجاد شده بین قدرت خرید و قیمت‌های پیشنهادی، در این بخش نیز خرید و فروش بیشتر از سوی سفته‌بازان انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: بعد از خردادماه اگر در چارچوب عرضه و تقاضا پیش برویم نباید ارزش واقعی قیمت مسکن افزایش پیدا کند. به بیان دیگر رشد قیمت مسکن باید پایین‌تر از تورم عمومی باشد. ولی با توجه به شرایط فعلی اقتصاد که از حالت نرمال خارج شده و احتمال رفتارهای پیش‌بینی نشده در بازار، ممکن است قیمت مسکن بالاتر از نرخ تورم قرار گیرد که به اعتقاد من بعید است.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران را در اردیبهشت ماه ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان اعلام کرد که نسبت به ماه قبل ۱۲٫۵ درصد و نسبت به اردیبهشت پارسال ۱۱۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نیز در اردیبهشت امسال به ۱۲٫۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶٫۵ درصد کاهش یافت. کد خبر ۴۴۲۶۸۰

خواندن خبر در سایت منبع

استارت‌آپ‌های معاملات مسکن در راه بازار اجاره

ایبناخبرگزاری ایبنا
استارت‌آپ‌های معاملات مسکن در راه بازار اجاره
وزیر راه و شهرسازی گفت: مذاکرات اولیه برای فعالیت استارت آپ معاملات مسکن با معاونت علمی و فرهنگی رئیس جمهور و وزارت ارتباطات در حال انجام است.

به گزارش ایبِنا به نقل از خانه ملت، محمد اسلامی در مورد ایجاد بنگاه‌های استارت آپ معاملات مسکن، گفت: این بنگاه‌های استارت آپ ارتباط میان مالک و مستاجر را به خوبی برقرار و نظام‌بخشی و نظام‌مندی مناسبی را در دسترسی آسان مالک و مستاجر به همدیگر ایجاد می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مذاکرات اولیه برای فعالیت استارت آپ معاملات مسکن با معاونت علمی و فرهنگی رئیس جمهور و وزارت ارتباطات در حال انجام است، افزود: معاملات مسکن سازمان یافته می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

بهادری: استفاده از ظرفیت شوراهای شهر برای تعیین سالانه قیمت اجاره مسکن

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
بهادری: استفاده از ظرفیت شوراهای شهر برای تعیین سالانه قیمت اجاره مسکن

سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از مخالفت وزارت راه و شهرسازی با تعیین سقف قیمت در بازار اجاره مسکن، گفت: اخباری اخیرا به گوش می‌رسد، مبنی بر اینکه وزیر راه و شهرسازی با تعیین سقف قیمت در بازار اجاره مسکن و اعمال سیاست‌های مالیاتی برای کنترل بازار اجاره مخالف است.

وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ای برای مدیریت بازار اجاره ندارد

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مخالفت وزیر راه و شهرسازی با تعیین سقف قیمت در بازار اجاره مسکن، نشان دهنده آن است که این وزارتخانه عملا برنامه‌ای برای مدیریت بازار اجاره ندارد.

استفاده از ظرفیت شوراهای شهر برای تعیین سالانه قیمت اجاره مسکن

برای مدیریت بازار اجاره مسکن می توان از ظرفیت هایی مانند شوراهای شهر استفاده کرد، در شرایط کنونی شوراها هر ساله نرخ افزایش قیمت تاکسی ها را اعلام می کنند، حال این نهاد می تواند قیمت اجاره مسکن را به صورت منطقه ای تعیین کند

وی گفت: به نظر من برای مدیریت بازار اجاره مسکن می‌توان از ظرفیت هایی مانند شوراهای شهر استفاده کرد، در شرایط کنونی شوراها هر ساله نرخ افزایش قیمت تاکسی‌ها را اعلام می‌کنند، حال این نهاد هر سال می‌تواند قیمت اجاره مسکن را به صورت منطقه‌ای تعیین کند.

مالکان نباید بتوانند نرخ اجاره مسکن را به میزان دلخواه بالا ببرند

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: قطعا مالکان نباید بتوانند نرخ اجاره مسکن را به میزان دلخواه بالا ببرند و باید سازکار و چارچوبی در این عرصه تعیین شود.

وی ادامه داد: البته ما هم قبول داریم که اقتصاد را نمی‌توان به صورت دستوری مدیریت کرد، اما در شرایط کنونی و با توجه به التهابات بازار مسکن، اقدام ضربتی و فوری ضروری است.

بهادری ادامه داد: متأسفانه در شرایط کنونی مسئولان وزارت راه و شهرسازی به جزء مصاحبه با رسانه‌ها، اقدام علمی دیگری را صورت نداده‌اند و مردم می‌گویند که دولت و وزارتخانه برنامه‌ای برای مدیریت بازار مسکن ندارد.

وزارت راه و شهرسازی باید در عرصه مدیریت مسکن به ویژه حوزه اجاره بها فعال‌تر رفتار کند

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وزارت راه و شهرسازی باید در عرصه مدیریت مسکن به ویژه حوزه اجاره بها فعال‌تر رفتار کند و در این عرصه مجلس آمادگی دارد که به صورت ویژه با وزارتخانه همکاری کند. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

مظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهران؟ + جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
مظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهران؟ + جدول
اقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در مناطق مختلف شهری تهران طی خرداد ماه ۹۸ است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه رسمی املاک می‌باشد:

آپارتمانهایی با اجاره ۲ میلیون تومان/ جدول

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آپارتمانهایی با اجاره ۲ میلیون تومان/ جدول
دنیای اقتصادنوشت : جست‌وجوی آپارتمان با اجاره‌بهای تا ۲میلیون تومان در بازار مسکن دشوارتر از سال گذشته شده و به نظر می‌رسد تمایل موجران به دریافت اجاره‌بهای بالاتر در ازای ودیعه کمتر افزایش یافته است.

قیمت آپارتمان نوساز در مناطق مختلف تهران+ جدول

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت آپارتمان نوساز در مناطق مختلف تهران+ جدول
خبرگزاری میزان- برای خرید آپارتمان در مناطق مختلف تهران باید از متری 10 میلیون تا 19 میلیون تومان هزینه کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران به شرح زیر است:

قیمت آپارتمان نوساز در مناطق مختلف تهران+ جدول - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کمیسیون بلایای طبیعی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
گزارش اختصاصیکمیسیون بلایای طبیعیسالانه بین ۸ تا ۱۰ درصد درآمد ناخالص ملی صرف هزینه‌های ناشی از بلایای طبیعی می‌شود رقمی که شاید بشود با پرداخت تخصصی‌تر به موضوع مدیریت بحران و ایجاد ساز و کارهای جدید در سالهای پیش رو آن را کاهش داد.

کارگروه مشترک استانی و منطقه‌ای ایران و روسیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در تهران؛ کارگروه مشترک استانی و منطقه‌ای ایران و روسیهبرگزاری کمیسیون‌های مشترک ایران و روسیه می‌تواند علاوه بر ارتقاء همکاری‌های اقتصادی، دستیابی به حجم مبادلات تجاری تا سقف ۱۰ میلیارد دلار را که چند وقت پیش روسای جمهور ایران و روسیه سند آنرا امضا کردند محقق کند؛ میزان مبادلات تجاری دو کشور هم‌اکنون حدود ۲ میلیارد دلار است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رحمانی فضلی در حاشیه بیست و هفتمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران افزود: به طور طبیعی درباره مسائل مختلف کشور به ویژه موضوع روز همچون مسائل اقتصادی سوالات و ابهاماتی در جامعه به وجود می‌آید که بر این اساس در جلسه ستاد مقرر شد هر یک از دستگاه‌های مسئول در حوزه مربوط به خود نسبت به پاسخگویی به این سوالات و ابهامات اقدام کنند. وی همچنین با اشاره به وضعیت کاغذ در کشور نیز گفت: در جلسه امروز مقرر شد دستگاه‌های مسئول به گونه‌ای تدبیر کنند تا در ماه‌های آینده به ویژه آغاز فصل بازگشایی مدارس مشکلی در این زمینه به وجود نیاید. وزیر کشور همچنین به گزارش وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت خرید تضمینی گندم اشاره کرد و افزود: ​ خوشبختانه گزارش‌ها نشان می‌دهد که ما در خرید گندم از کشاورزان شاهد اقدامات خوبی هستیم به گونه‌ای که میزان خرید نسبت به سال گذشته افزایش هم یافته است. رحمانی فضلی همچنین با اشاره به شرایط خودرو سازی کشور و نیاز متقاضیان خاطر نشان کرد: باید در این زمینه علاوه بر مقابله با فضاسازی‌ها و بازار سازی‌های کاذب که قیمت‌ها را دچار نوسان می‌کند نیاز مردم را نیز مدیریت و تامین کرد که در این زمینه وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد گزارش مبسوطی ارائه کرد.

بررسی موضوع اصلاح ساختار بودجه تا اقدامات مجلس در مقابل مشکلات اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
او ادامه داد: البته­ نباید از سیاست‌های بانک مرکزی متاثر از تصمیمات دولت و همین طور اثر گذاری آگاهی مردم بر بازار بر حذر بود. تاجگردون تصریح کرد: با اینکه بانک مرکزی بسیار­ محتاطانه­ عمل می‌کند اما حرکت رو به جلو خوبی را پیش گرفته و در آینده شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود. اما اگر چنین طرحی مصوب شود می‌توانیم فشار بر بازار ارز را کاهش و تفاوت ریالی کالاها را­ در جیب مردم واریز کنیم. متاسفانه موضوعاتی که در برنامه اصلاح ساختاری بودجه طرح شده چندان هم سنگ نیست به این ترتیب نمی‌توان بخوبی مورد ارزیابی و اجرا قرار بگیرد. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پایان گفت: اصلاح بودجه سال ۹۸ طرحی برای افزایش هزینه آب و برق دیده نشده دولت هم باید به سمتی برود که افزایش قیمت را برای مصرف کنندگان حجم بالا در نظر بگیرد.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
استاندار گلستان افزود: به بخش کشاورزی تاکنون ۲۴ میلیارد تومان کمک بلاعوض پراخت شده است و تا هفته آینده ۳۲ میلیارد تومان بلاعوض دیگر هم پرداخت خواهد شد. حق شناس درباره پرداخت تسهیلات به کشاورزان خسارت دیده نیز گفت: بانک‌ها نیز تاکنون ۵۴ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند. استاندار گلستان همچنین وعده داد که تا هفته آینده مشکل صدور پروانه رفع خواهد شد. عزیز الله مهدیان معاون بنیاد مسکن نیز گفت: در استان گلستان ۹۶۰۰ خانوار به بانک‌ها معرفی شده‌اند که تعداد ۱۲۰۰ فقره عقد قرار داد برای پرداخت تسهیلات تشکیل شده است. معاون بنیاد مسکن نیز خواستار تسریع در روند پرداخت تسهیلات و تقویت ساختار و نیروی انسانی بانک‌ها شد و افزود: همه پرونده‌ها آماده ارسال به بانک‌ها هستند منتهی بانک‌ها ظرفیت پذیرش یکجای آنها را ندارند.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا عارف در مجمع وزیران ادوار که با حضور وزرای دولت‌های بعد انقلاب برگزار شد، سه محور اصلی را اهداف عمده این مجمع بیان کرد و افزود: شناسایی موانع توسعه کشور و ارائه راهکار برای رفع آن، استفاده از ظرفیت‌های انسانی و مدیریتی در راستای حل مشکلات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی و هم افزایی و هم اندیشی نخبگان مدیریتی و علمی در زمینه ارائه راهکارها برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت سه هدف اصلی است. وی با بیان اینکه ما اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری با دولت‌ها هستیم اضافه کرد: برای انتقال تجربیات به نسل‌های بعدی و دولت‌های بعد، بحث‌های زیادی صورت گرفته است. عارف با اشاره به شرایط خاص کشور در حال حاضر و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت: برای حل این مشکل باید جدی‌تر عمل کنیم. وی افزود: همچنین برای حل مسائلی از جمله بیکاری، محیط زیست، فساد اقتصادی و اداری، دستیابی به رشد اقتصادی، نظام بانکی، بحران صندوق‌های تأمین اجتماعی،، تعاملات بین‌المللی و سیاست خارجی باید هم افزایی بیشتری داشته باشیم. عارف گفت: ما برای همکاری با همه نهادها و قوای کشور اعلام آمادگی کرده‌ایم.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و روسیه و خروج این کشور از توافق تسلیحاتی

خبری14 ساعت قبل

آخرین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی با موضوع تقلب در انتخابات ۸۸ برگزار شد

خبری15 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 28 خردادماه

خبری16 ساعت قبل

طرح کاهش ۵۰ درصدی وابستگی کشور به واردات دانه‌های روغنی

مهر14 دقیقه قبل

یاشار میترا را در آغوش ۳ مرد دید / او ۳ دختر خردسالش را سلاخی کرد+ جزییات تکاندهنده

نامه‌نیور15 دقیقه قبل

ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

الف16 دقیقه قبل

راهکار مواجهه با تحریم اپلیکیشن‌های تلفن همراه/ بن بستی که برای متخصصان ایرانی معنا ندارد

فارس18 دقیقه قبل

اصلاح آیین‌نامه نمایشگاه کتاب تا ماه آینده/ احکام شورای سیاست‌گذاری به زودی امضا می‌شود

تسنیم22 دقیقه قبل

اردیبهشت نام دیگر توست؛ عاشقانه‌ای دیگر از مدافعان حرم

فارس22 دقیقه قبل

چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

الف23 دقیقه قبل