حال محیط زیست کشور مساعد نیست!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

حال محیط زیست کشور مساعد نیست!

فعالیت صنایع مغایر با استانداردهای محیط زیست ‌متوقف شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
فعالیت صنایع مغایر با استانداردهای محیط زیست ‌متوقف شود
‌مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی محیطی سازمان جهاددانشگاهی استان یزد با تاکید بر این که نیازمند اقتصاد سبز هستیم نه اقتصاد خاکستری، می‌گوید: باید فعالیت صنایع مغایر با استانداردهای محیط زیست و دفن غیر اصولی پسماندها متوقف شود.

«مائده دهقانی تفتی» به مناسبت روز جهانی محیط زیست در گفت‌وگو با ایسنا – یادآور می‌شود: هر سال روز پانزدهم خردادماه مصادف با پنجم ژوئن در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود.

وی با بیان این که تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ یعنی ۴۷ سال پیش بر می‌گردد، تصریح می‌کند: سازمان ملل متحد در این سال، کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد و همزمان با برپایی این کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) شد.

وی ادامه می‌دهد: هم‌اکنون ۴۷ سال است که UNEP در سراسر جهان مراسم ویژه‌ای را به مناسبت این روز برگزار می‌کند و هر سال نیز یکی از مسائلی که شدیدا محیط زیست را تهدید می‌کند به عنوان موضوع این روز انتخاب می‌شود.

این پژوهشگر محیط زیست با اشاره به این که در ایران شعار ملی امسال «کاهش آلاینده‌ها و پسماندها؛ آسمان آبی، زمین سبز» تعیین شده است، تاکید می‌کند: چه خوب که این جمله فقط شعار نباشد چرا که وقت آن است که قاطعانه عمل کنیم.

وی در همین رابطه می‌افزاید: به عنوان یک پژوهشگر محیط زیست تاکید دارم که فعالیت صنایع مغایر با استانداردهای محیط زیست، دفن غیر اصولی پسماندها اعم از صنعتی، کشاورزی، بیمارستانی و شهری باید متوقف و جرایم یا تشویق‌هایی در راستای حفاظت محیط زیست‌مان در نظر بگیریم چرا که در مجموع ما احتیاج به اقتصاد سبز داریم نه اقتصاد خاکستری.

دهقانی تفتی خاطرنشان می‌کند: وقتی نگاه جامع و عمیقی به محیط زیست داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که محیط پیرامون ما چه کلمه بزرگ، پرمفهوم و سنگینی است و از طرفی مهمترین و تاثیرگذارترین بخش در زندگی ما نیز محسوب می‌شود؛ محیطی که در آن متولد شده، رشد کرده، به تحصیل پرداخته، شاغل شده و نقشی را در جامعه ایفا می‌کنیم.

وی با طرح این سئول که چرا با علم به همه اینها و اینکه نتیجه عدم توجه به محیط زیست باعث نابودی و به خطر افتادن زندگی ما، فرزندان و نسل‌های بعد از ما می‌گردد، اضافه می‌کند: متأسفانه آن گونه که باید در حفاظت محیط زیست نمی‌کوشیم یا حداقل وظایف بدیهی خودمان را انجام نمی‌دهیم و هیچگاه با نگاه عمیق و اندیشه دقیق به این موضوع نیاندیشیده‌ایم که فرزندان ما چه گناهی کرده‌اند که باید جبران کم کاری، سهل انگاری و بی‌توجهی‌های نسل‌های گذشته خود را بدهند.

وی عنوان می‌کند: متأسفانه این نگاه و اندیشه هنوز آنگونه که باید در هیچ یک از سطوح جامعه، نه شهروندان و نه مسئولان به صورت جامع و کامل شکل نگرفته است.

این مسئول معتقد است که به فرض مثال من شهروند اگر حتی با یک نگاه عامیانه به این موضوع می‌اندیشیدم، شاید نمی‌گفتم مسئولان باید اینچنین کنند بلکه می‌گفتم باید از خودم و خانواده‌ام شروع کنم.

وی ادامه می‌دهد: ما که ساعت‌های زیادی از روز را در فضای مجازی می‌گذرانیم با روزی یک ربع مطالعه راجع به محیط زیست و موضوعات عموم و ساده آن می‌توانیم سطح نگرانی و مصمم شدن بر نقش‌مان به عنوان شهروند دوستدار محیط زیست را افزایش دهیم و به فرزندانمان از همان سنین کودکی الفبای صحیح زندگی توأم با حفاظت محیط زیست را آموزش دهیم.

دهقانی تفتی در این مورد تاکید می‌کند: اگر این نقش مثل یک اپیدمی واگیردار در تمام جامعه به مرور شکل می‌گرفت، الان دغدغه‌های مهم و نگران کننده در خصوص محیط زیست‌مان وجود نداشت.

وی خطاب به مسئولان نیز می‌گوید: تا چه زمان صحبت‌های رسانه‌ای یا جلسه‌ای راجع به محیط زیست و اهمیت آن یا انتشار عکس‌ها، فیلم و اخبار آلودگی‌ها و یا اعلام آمار تخریب باید صورت پذیرد، آیا واقعا زمان آن نرسیده است که بخواهیم در کنار تبلیغات و اطلاع‌رسانی‌ها، نگاه عملیاتی و اجرایی داشته باشیم.

وی تنها لازمه‌ی این فرآیند را تصمیم جدی مسئولان می‌داند و تصریح می‌کند: شروع این فرآیند در وهله اول فراخوان و جذب پژوهشگران و نوابغ در تمام رشته‌های مورد نیاز و مرتبط با محیط زیست و تشکیل کمیته‌هایی تخصصی همچون کمیته‌های آب، خاک، هوا و پسماند و در ادامه بسط این کمیته‌ها در قالب گروه‌های پژوهش، آموزش، ارزیابی و پایش است.

مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست جهاددانشگاهی استان می‌گوید: در رأس این کمیته‌ها باید کمیته‌ای تحت عنوان محیط زیست و توسعه پایدار باشد که اعضای آن رؤسا یا نمایندگانی از تمام ارگان‌ها و سازمان‌ها باشند چرا که تمام ارگان‌ها به نوعی با محیط زیست در ارتباط هستند.

وی متذکر می‌شود: البته در حال حاضر کمیته‌ها و کارگروه‌هایی با موضوعات محیط زیستی وجود دارند اما باور داشته باشید که اگر با این ترکیب اعضا و جذب نخبگان، با شرح وظایف مشخص و برنامه زمانی و عملیاتی سختگیرانه و دقیق شکل بگیرند، در بازه‌های زمانی کوتاه و بلندمدت آثار مثبتش را در محیط زیست‌مان لمس خواهیم کرد.

دهقانی تفتی در پایان تاکید می‌کند: چرا باید زمان را از دست بدهیم تا روزی که به تنگنا برسیم، مطمئنا آن زمان برای برداشتن گام‌های مؤثر در راستای حفاظت محیط زیست خیلی دیر است لذا بزرگداشت این روز فرصتی را فراهم می‌کند تا مبنای تفکر روشنگرانه و رفتار مسئولانه افراد، شرکت‌ها و جوامع را در حفظ و تقویت محیط زیست گسترش دهیم و چه بهتر که به بهانه روز جهانی محیط زیست با خود این عهد را ببندیم که مصمم و جدی وظایفمان نسبت به محیط زیست را شروع کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

‌شرایط فعلی ذوب‌آهن اصفهان مورد تأیید محیط‌زیست نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
‌شرایط فعلی ذوب‌آهن اصفهان مورد تأیید محیط‌زیست نیست
رئیس اداره محیط زیست شهرستان لنجان گفت: ذوب آهن همچنان جزء صنایع آلاینده است و فعالیت‌های انجام گرفته برای کاهش مشکلات تأثیر داشته، اما شرایط فعلی آنها مورد تأیید سازمان محیط زیست نیست.

‌روزهای گذشته فیلمی در شبکه‌های مجازی منتشر شده است که در آن بخاراتی از یک دودکش در شب را نشان می‌دهد؛ کپشن‌ها و گفت و گوها می‌گویند که این دودکش‌ها متعلق به ذوب آهن اصفهان بوده است، در همین زمینه فاطمه محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- در خصوص آخرین وضعیت آلایندگی ذوب آهن اصفهان، اظهار کرد: ذوب آهن یکسری اقدامات در خصوص مشکلات زیست محیطی خود انجام داده است، اما این اقدامات از نظر سازمان محیط زیست کافی نیست و باید یکسری پروژه تعریف و اجرا شود تا آلودگی این صنعت کاهش پیدا کند.

وی افزود: در قسمت فولادسازی بر روی کونوکتورها غبارگیر نصب کرده‌اند، بر روی کک سازی خود عملیات‌هایی انجام دادند، اما شرایط فعلی آنها مورد تأیید محیط‌زیست نیست و نیازمند کار و فعالیت بیشتر است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان لنجان ادامه داد: آلایندگی ذوب آهن شاید نسبت به شش سال پیش بهبود پیدا کرده باشد، اما مورد تأیید محیط زیست نیست و جز صنایع آلاینده محسوب می‌شود.

محمدی تصریح کرد: اقداماتی که طبق قانون محیط زیست باید برای مقابله با صنایع آلاینده انجام دهیم برای ذوب آهن انجام داده شده اما طبق تبصره یک ماده ۱۲ تصمیم‌گیری برای صنایعی مثل ذوب آهن که یک صنعت ملی است، باید در سطح کلان گرفته شود. وزیر صنایع، رئیس سازمان محیط زیست و استاندار اصفهان باید در جلسه‌ای برای این صنعت آلاینده تصمیم گیری کنند چراکه ذوب آهن جز صنایع مادر و مهم کشور محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: روند خط تولید ذوب آهن ثابت است و پایش شبانه روزی نشان می‌دهد شرایط زیست محیطی آنها هیچ فرقی نسبت به گذشته نداشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

ویژه برنامه‌های هفته محیط زیست در خراسان رضوی برگزار می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
ویژه برنامه‌های هفته محیط زیست در خراسان رضوی برگزار می‌شود
مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی از برگزاری ویژه برنامه‌های محیط زیست در خراسان رضوی خبر داد.

- اخبار استانها -

تورج همتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: در طول هفته محیط زیست (۱۶ تا ۲۲ خرداد) که با شعار ملی «کاهش آلاینده‌ها و پسماند، آسمان آبی، زمین سبز» مشخص شده، ویژه برنامه‌های از سوی ستاد برنامه‌ریزی هفته محیط زیست در خراسان رضوی پیش‌بینی شده است.

وی با یادآوری این موضوع که همه افراد جامعه مسئول حفاظت از محیط زیست هستند و اقدامات زیست محیطی همه روزه در طول سال در حال انجام است گفت: روز جهانی محیط زیست یک رویداد سالانه است که در پنجم ژوئن هر سال به منظور بالابردن آگاهی جهانی در مورد اهمیت محیط زیست سالم در زندگی انسان، با اجرای برخی اقدامات عملی، سعی درجلب کانون توجهات عمومی دارد.

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به اهداف سازمان ملل متحد از نام‌گذاری و گرامی داشت این هفته گفت: توانمندسازی مردم به منظور افزایش مشارکت آنها در نیل به توسعه‌ای پایدار و متوازن با هدف اطمینان از برخورداری همه ملت‌ها از آینده‌ای امن‌تر و سعادتمندانه‌تر و ارتقاء بینش جوامع در تغییر دیدگاه‌ها به موضوع محیط زیست، اساسی‌ترین آرمان و چشم‌انداز برای متولیان حفظ محیط زیست است.

همتی به ضرورت مشارکت همگان و هم‌افزایی توان اجرایی سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف استان در حفظ محیط زیست به عنوان یک موضوع ملی و مورد تأکید مقام معظم رهبری اشاره و افزود: در شورای اداری استان و در حضور استاندار و تمامی مسئولان ارشد دستگاه‌های اجرایی استان به مناسبت هفته محیط زیست، به تشریح وضعیت زیست محیطی استان و بیان راهکارهای عمومی و تخصصی برای برون رفت از چالش‌های زیست محیطی استان و تاکید بر همراهی و هم‌اندیشی مقامات ارشد استان برای ارتقاء وضعیت محیط زیست پرداخته شد.

وی به تفاهم اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با فرماندهی بسیج ادارات استان در موضوع بهره‌مندی از ظرفیت بزرگ حلقه‌های صالحین در همیاری متولیان محیط زیست خبر داد و گفت: در هفته محیط زیست نشستی را با فرماندهان بسیج ادارات کل استان نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم که به نظر می‌رسد در حوزه جلب مشارکت مردمی بسیار موثر واقع می‌شود.

همتی ادامه داد: در طول هفته محیط زیست، در محور آموزش و توانمندسازی، برای تحقق اصل آموزش عمومی، بازدید رایگان از موزه‌های تاریخ طبیعی و تنوع زیستی را در کنار آموزش‌های محیط زیستی چهره به چهره در سراسر استان خواهیم داشت و در بعد آموزش تخصصی و مهارت آموزی نیز دو دوره با عناوین «اطفاء حریق در مناطق تحت مدیریت» و «احیاء و بازسازی زیستگاه‌ها و حفاظت از تنوع زیستی» ویژه کارشناسان و محیط بانان را در دستور کار داریم.

وی همچنین ضمن اشاره به بهره‌مندی از حضور اعضای گروه‌های مختلف ورزشی استان در فرهنگ‌سازی زیست محیطی گفت: یک تیم حرفه‌ای کوهنوردی در مشهد به دعوت این اداره کل، همزمان با روز جهانی محیط زیست صعود به قله بیش از ۴۸۰۰ متری سبلان را برنامه‌ریزی کرده‌اند.

همتی در محور جلب همراهی صنایع در رفع آلایندگی‌های محیط، ضمن اشاره به ویژه برنامه بازدید مسئولان از شهرک صنعتی طوس گفت: بهره‌برداری از سامانه کنترل آلودگی یکی از واحدهای صنعتی در شهرستان فریمان را دستور کار داریم و نشستی را با مدیران واحدهای صنعتی و معدنی در منطقه سنگان خواف و بازدید از طرح‌های این منطقه با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان متبوع داریم.

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی همچنین گفت: تفاهم‌نامه تحویل و تحول مناطق چهارگانه با اداره کل منابع طبیعی استان همزمان با هفته محیط زیست تبادل خواهد شد و براساس قوانین جاری و آئین‌نامه‌های اجرایی مدیریت زیست محیطی این گونه مناطق به محیط زیست استان واگذار می‌شود.

همتی افزود: برای نخستین بار قرار است در راستای اصول مدیریت، توسعه و پشتیبانی از منابع انسانی، در هفته محیط زیست از اقدامات شاخص مسئولان حفاظت محیط زیست استان نیز در یک گردهمایی زیست محیطی تجلیل شود.

وی ادامه داد: در شهرستان‌های خراسان رضوی نیز به طور موازی اقدامات ویژه‌ای تدارک دیده شده که در این زمینه می‌توان به برگزاری نمایشگاه‌های عکس طبیعت و حیات وحش، کارگاه‌های آموزشی تعاملی در مدارس، پاکسازی‌های محیط زیستی، برگزاری مسابقات ورزشی، فرهنگی و آموزشی در موضوعات مرتبط و نیز جشنواره‌های محلی و غیره اشاره کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

«ماده شیر ایرانی» وارد کشور شد/ سازمان محیط زیست برنامه‌ای برای تکثیر شیر ایرانی ندارد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
«ماده شیر ایرانی» وارد کشور شد/ سازمان محیط زیست برنامه‌ای برای تکثیر شیر ایرانی ندارد
مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ماده شیر ایرانی وارد کشور شد، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست هیچ برنامه‌ای در حال حاضر برای احیای شیر ایرانی ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مجید خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست، اعلام کرد که دیروز یک شیر ماده ایرانی وارد کشور شده است و قرار است در باغ وحش ارم از این شیر مراقبت کنند. این در حالی است که پیش‌تر کامران، یک شیر نر ایرانی از باغ وحش بریستول انگلیس وارد کشور شده.

خرازیان در این رابطه در گفتگو با ایسنا گفته بود: انتقال این دو قلاده شیر به کشور براساس یک سری بده و بستان‌هایی است که باغ‌وحش‌ها در سراسر دنیا با هم دارند. برای ورود هر گونه حیوان یک سری مجوز از سازمان محیط‌زیست اخذ می‌شود این دو قلاده نیز مجوزهای لازم از سازمان حفاظت محیط‌زیست را دارند و تا جایی که می‌دانم شیرها رایگان به ایران منتقل شده‌اند. مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: انتقال این دو قلاده شیر برعهده باغ وحش بوده و هیچ ربطی به تکثیر و احیای این گونه در حیات وحش ندارد و سازمان حفاظت محیط‌زیست چنانچه روزی تصمیم بگیرد که گونه‌های منقرض شده را احیا کند، خود راسا اقدام خواهد کرد. همانطور که چند سال پیش سازمان حفاظت محیط‌زیست تصمیم گرفت ببر ایرانی را که منقرض شده است احیا کند که متاسفانه در این امر ناموفق بود.

او افزود: در حال حاضر برنامه‌ای برای احیای شیر در سال جاری نداریم و طرح احیا و حفاظت از گربه‌سانان کشور در سال ۹۷ تقدیم سازمان برنامه و بودجه شده است و چنانچه اعتبارات تامین شود، مطالعات امکان‌سنجی احیای دو گونه شیر و ببر منقرض شده‌ انجام می‌شود، اما از آنجا که هنوز خبری از این طرح و اعتبارات آن نیست، ما هم برنامه‌ای برای احیای این دو گونه در زیستگاه طبیعی نداریم.

حدود یک ماه پیش در یازدهم اردیبهشت ماه کامران، یک شیر نر ایرانی یا آسیایی در پوشش «طرح احیای نسل شیر ایرانی» از باغ وحش بریستول بریتانیا به تهران منتقل شد و در باغ وحش ارم تهران به نمایش گذاشته شد.

این اولین بار بود که پس از ۸۰ سال، این گونه شیر وارد ایران شد و همین باعث شد تا در آن زمان گمانه‌زنی‌های در رابطه برنامه تکثیر دوباره شیر ایرانی در کشور انجام شود. اما حالا مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست این موضوع را به کلی رد کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

راه نجات محیط زیست کشور چیست؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
راه نجات محیط زیست کشور چیست؟

سلامت نیوز-*عباس محمدی: محیط زیست کشور ما در بدترین شرایط تاریخ خود است. یکی از بالاترین نرخ‌های فرسایش خاک در جهان را داریم، در وضعیت ورشکستگی منابع آبی به سر می‌بریم، مراتع کشور تا سرحد مرگ چرا شده‌اند و هیچ چشم‌اندازی برای کم‌تر شدن تعداد دام‌هایی که در کوه و دشت‌های فقیرشده‌مان می‌چرند به چشم نمی‌خورد، آلودگی هوا و پهنه‌های آبی بسیار بالاتر از استانداردها است، و …. اما، راه نجات محیط زیست کشور چیست؟

به گزارش سلامت نیوز، خبرآنلاین نوشت: آیا به قول بعضی‌ها «دیگر فایده ندارد، و باید «کاری اساسی» کرد» یا باید گذاشت و از این مملکت رفت؟! یا برعکس، باید با تلاش برای بهتر ساختن محیط در هر مقیاس ولو جزئی، گفتگو با تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران، فضاسازی اجتماعی، و مطالبه‌گری … در حفظ این تکه‌ زیبا و تاریخی از زمین بکوشیم؟

در بحث حفاظت از محیط زیست (مانند دیگر موضوع‌های اجتماعی) بسیار مواقع می‌بینیم که فردی می‌گوید نباید با فلانی یا فلان دستگاه بحث کرد، آنان با ما سر عناد دارند و با محیط زیست دشمن‌اند! مثلا می‌گویند که با سدسازان (شرکت‌های پیمانکار، مدیران ارشد وزارت نیرو، …) نمی‌توان تعامل کرد؛ دیدار با آنان فقط تلف کردن وقت است؛ آنان می‌خواهند ما را در چنبره‌ بحث‌های فنی اسیر کنند و دهان‌مان را ببندند؛ گاهی نیز شاید با دادن امتیازی کوچکی در حد نواله، ما را جیره‌خوار خود کنند؛ ما باید فقط ایشان را افشا یا طعن و لعن کنیم! واقعیت اما، این است که خیلی‌ها راه ساده‌تر انتقاد صرف را برگزیده و حوصله یا حجت کافی برای مجهز کردن خویش به دانش و مهارت لازم برای رویارویی با «دیگری» و نشان دادن راه‌های بدیل یا منصرف کردن طرف مقابل از دست زدن به اقدام‌های خلاف منافع عمومی و محیط زیست‌مان را ندارند.

تجربه‌ دیدن شیوه‌های «قاطعانه» و ایستادن بر سر مواضع (ولو حق) که عده‌ای از دوستان در سال‌های گذشته پیش گرفته‌اند، نشان می‌دهد که بیشتر این افراد یا پس از چند سال، از فعالیت در راه حفظ سرمایه‌های طبیعی و ملی خسته می‌شوند و با ناله آن را کنار می‌گذارند، یا تبدیل به آدم‌هایی ایرادگیر می‌شوند که سرمایه‌های اجتماعی و مادی زیادی از خود و دیگران (جامعه) را بیهوده صرف تکرار آن‌چه که ملکه‌ ذهن‌شان شده می‌کنند. اینان، دیگر به حصول نتیجه نمی‌اندیشند، چرا که دستیابی به موفقیت را (که نپذیرفته‌اند نسبی است) برا ی خود ناممکن ساخته و در عمل فقط برای آرمان خود سوگواری می‌کنند.

فضای اجتماعی البته دلسردکننده است، حرف حساب به گوش خیلی‌ها نمی‌رود، و از این بدتر: بعضی‌ها که ما می‌خواهیم حرف حساب‌مان را به ایشان بقبولانیم، از خود ما بهتر راه درست (نفع همگانی) را می‌شناسند، اما عامدا کار خود را می‌کنند و ما را نادیده می‌گیرند، چون نفع‌شان در این است. با این حال، راه دیگری نداریم؛ «کار اساسی» ای در کار نیست! باید ضمن تلاش فرهنگی و روشنگری و یادگیری و یاد دادن، با آن کسی که سبب‌ساز تخریب داشته‌های طبیعی‌مان است، گفتگو کنیم و اطمینان داشته باشیم که دیگرانی هم هستند که ما را همراهی کنند و با اثر هم‌افزایی آنان، نیروی بازدارنده‌ای در برابر مخربان فراهم سازیم و به پیروزی‌های کوچک و گام‌به‌گام، اما پیوسته دست یابیم.

* کارشناس محیط زیست

خواندن خبر در سایت منبع

جان باختن محیط‌بان هرمزگانی در هنگام ماموریت

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
جان باختن محیط‌بان هرمزگانی در هنگام ماموریت
جان باختن محیط‌بان هرمزگانی در هنگام ماموریت - 1

محیط‌بان هرمزگانی در هنگام مأموریت جان خود را از دست داد.

به گزارش ایسنا، «بهروز رخش بهار» از محیط بانان برجسته استان هرمزگان بود که شب گذشته (۱۲ خرداد) در هنگام مأموریت جان خود را از دست داد.

محیط بان «بهروز رخش بهار» یکی از محیط بانان برجسته استان هرمزگان بود که در هنگام مأموریت در اثر سانحه رانندگی در ارتفاعات منطقه حفاظت شده گنو دار فانی را وداع گفت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عجایب معماری ایران در ۱۸۰۰ سال قبل؛ نخستین آپارتمان نشینان ایران چه کسانی بودند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری _ زینب کریمی _ به آن ایزدخواست می‌گویند؛ به معنای اراده و خواست خداوند. نقل می‌کنند که یزدگرد و چند سردارش تنها بازماندگان ارتش بزرگی بودند که از سرما کشته شدند و خواست خداوند، زنده ماندن یزدگرد بوده‌است. دژ ایزدخواست روی صخره‌ای عظیم بنا شده که از سه سمت به دره‌ای با ارتفاع بین ۶ تا ۱۵ متر منتهی می‌شود. این گزارش شما را با یکی از عجیب‌ترین معماری‌های ایران آشنا می‌کند. نخستین شهر ایران که آپارتمان‌های چندطبقه‌ای دارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
یکی از راهکارهای مهم برای خروج از این وضعیت تعاملات دو جانبه و چند جانبه میان کشورهاست. ایران می‌تواند در تعاملات دو جانبه و چند جانبه خود دیوار تحریم علیه اقتصاد را فروبریزد از این رو موقعیت تازه‌ای را برای خود فراهم آورد. این در حالی است که روابط دو جانبه و چند جانبه نیز ذیل پیمان‌های بین المللی و قواعدی که بر روابط میان کشورها حاکم است، معنا می‌یابد. در حقیقت برای روشن‌تر شدن بحث باید تاکید کنیم که می‌تواند با دیگر کشورها قرارداد دو جانبه یا چند جانبه منعقد کرد اما اگر این ارتباطات در مناسبات جهانی معنا و مفهوم نداشته باشند، سودی برای کشور به همراه نخواهد داشت. به عبارت دیگر حتی عملی شدن اینستکس و راه اندازی این کانال مالی نیز مستلزم پیوستن ایران به اف ای تی اف است.
تسنیمتسنیم18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، بختیار پاکمزد صبح امروز در سیزدهمین جلسه بدوی مشاغل سخت و زیان‌آور در اردبیل اظهار داشت: با بررسی‌های لازم تعداد ۶۰ فقره پرونده شامل ۲۲۵ کارگاه مورد رسیدگی قرار گرفت که تعداد ۲۱۴ عنوان شغلی سخت و زیان‌آور تشخیص داده شد و تعداد ۳۶ مورد مردود شد. مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل افزود: به استناد آئین نامه و دستورالعمل‌های اجرایی مشاغل سخت و زیان‌آور، کمیته تجدید نظر تشخیص و تطبیق مشاغل سخت و زیان آور در این اداره کل اقدام به احصای مشاغل سخت و زیان‌آور می‌کند. پاکمزد با تاکید بر تلاش نهادهای مربوطه در ایجاد وحدت رویه در زمینه اجرای آئین نامه مشاغل سخت و زیان‌آور در استان بیان کرد: وحدت رویه در روند اجرای این آئین نامه سبب ایجاد رضایتمندی کارگران، تسریع و تسهیل در امور رسیدگی به پرونده‌ها و از همه مهم‌تر جلوگیری از اتلاف منابع و زمان بررسی پرونده‌های ارجاعی به کمیته‌های بدوی و تجدید نظر تشخیص و تطبیق مشاغل سخت و زیان‌آور استان می‌شود. مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل تصریح کرد: در بحث اجرای قوانین و آئین‌نامه‌های مشاغل سخت و زیان‌آور باید همه بخش‌ها وظایف قانونی خود را به نحو احسن انجام دهند. انتهای پیام/ ز
تسنیمتسنیم18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، این روزها قصه تلخ آلودگی هوا تنها مختص کلانشهرها و شهرهای صنعتی نیست چراکه با تردد خودروهای فرسوده و سوخت نامرغوب شاهد آلودگی هوا در دیگر شهرهای کشور نیز هستیم. وی افزود: کارگروه کنترل تردد خودروهای اسقاطی در استان تشکیل شده اما بنا به دلایلی از جمله ممنوعیت ورود خودروهای خارجی این مهم تاکنون اجرا نشده است. وی با اشاره به‌دلیل تردد خودروهای فرسوده در ناوگان عمومی و عدم اسقاط آنها افزود: در حال حاضر علی‌رغم عدم واردات خودروی خارجی اکثر مراکز اسقاط استان تعطیل شده و خودروهای فرسوده وارد چرخه حمل نقل استان می‌شود. وی به مشکلات ناشی از تردد خودروهای فرسوده در سطح شهر اشاره کرد و گفت: تعویض و تعمیر مکرر موتور و دیگر قطعات خودروهای فرسوده باعث جذب و از بین رفتن سرمایه ملی شده و علاوه بر آن شاهد افزایش آلودگی ناشی از تردد این خودروها در سطح شهر هستیم. یا شاید هم براساس اظهارات عجیب رئیس پلیس راهور استان کردستان، صمت متولی کنترل خودروهای فرسوده و اسقاطی هستند و مردم بی‌اطلاعند!
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| پخش تصاویری از پرچم ایران در حدفاصل بزرگراه حکیم تا تقاطع یادگار امام (ره) بدون نام الله در صدر اخبار امروز فضای مجازی قرار گرفت، به طوری که موجب واکنش بسیاری از افراد شد. علی طهماسبی، روابط عمومی شهرداری منطقه ۲ تهران در این باره گفت: این تصاویر مربوط به روز گذشته است که وزش باد موجب ایجاد پارگی در قسمت مرکزی پرچم نصب شده ایران در بزرگراه حکیم تقاطع یادگار امام شده بود. روابط عمومی شهرداری منطقه ۲ تهران افزود: شکل پارگی پرچم، جهت وزش باد و زاویه عکس به طوری به مخاطب القا می‌کند که انگار آرم الله پرچم نصب شده بریده شده است، در حالی که اینگونه نیست و پرچم دچار پارگی شده و زاویه عکس این حس را به مخاطب القاء کرده است. طهماسبی ادامه داد: این اتفاق مربوط به غروب دیروز است که همکاران ما همان دیشب پس از اطلاع از این اتفاق نسبت به تعویض پرچم اقدام کرد. منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
فارسفارس12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، محمد پژمان عصر امروز در دیدار با استاندار مرکزی اظهار کرد: طرح بازآفرینی شهری از جمله اقدامات ارزشمند دولت است که در راستای حذف بافت‌های فرسوده شهری به مرحله اجرا در آمده است. وی تصریح کرد: با بررسی‌های صورت گرفته در این مدت مشخص شد در اجرای طرح یک کندی وجود دارد که قرار شد با تفویض اختیارات مربوط به تصمیم‌گیری به استان‌ها از کندی کار کاسته و شاهد تسریع در اجرای طرح باشیم. پژمان گفت: باید برای سرعت‌بخشی به کار اعتمادسازی کنیم، امید است با تفویض اختیار صورت گرفته مسوولان استانی بتوانند با دقت و تشخیص درست نسبت به اولویت‌ها رضایتمندی مردم را جلب کنند. استاندار مرکزی نیز گفت: طرح بازآفرینی شهری از ۱۸ ماه گذشته در کشور و استان در دست بررسی بود که خوشبختانه از امروز در استان مرکزی کلید زده شد. سیدعلی آقازاده افزود: متاسفانه برخی ایرادات موجب کندی کار شده بود که امید است با تفویض اختیار صورت گرفته از امروز شاهد تسریع در روند اجرای طرح باشیم.

اخبار بیشتر