ناآرامی‌ها در سودان شدت گرفت؛ تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها افزایش یافت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ناآرامی‌ها در سودان شدت گرفت؛ تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها افزایش یافت

ابراز نگرانی شدید قاهره از تحولات سودان

مهرخبرگزاری مهر
ابراز نگرانی شدید قاهره از تحولات سودان
وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه ای از تحولات سودان به شدت ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه‌ای به حوادث سودان واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است: مصر با نگرانی اوضاع سودان را با توجه به تحولات میدان تحصن در خارطوم که به کشته و زخمی شدن دهها نفر منجر شده است دنبال می‌کند. ما از همه طرفها می‌خواهیم که خویشتندار باشند و به مذاکرات بازگردند.

وزارت خارجه مصر ضمن همدردی با خانواده کشته شدگان برای زخمی شدگان شفای عاجل آروز کرد.

شایان ذکر است که در یورش شورای نظامی مورد حمایت عربستان و امارات به تحصن کنندگان در خارطوم شماری کشته و زخمی شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

شورای نظامی مورد حمایت ریاض و ابوظبی در سودان دست به کشتار زد

مهرخبرگزاری مهر
شورای نظامی مورد حمایت ریاض و ابوظبی در سودان دست به کشتار زد
شورای نظامی حاکم بر سودان که از حمایت گسترده عربستان و امارات برخوردار است با چراغ سبز این دو به معترضان حمله ور شده و بسیاری از آنها را به خاک و خون کشیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، منابع سودانی از استقرار گسترده نظامیان در همه خیابان‌های منتهی به مقر فرماندهی ارتش این کشور در خارطوم خبر دادند.

این در حالی است که تظاهرات کنندگان با آتش زدن لاستیک راه‌ها را بسته‌اند. این اقدام معترضان در راستای اعتصاب مدنی فراگیر در این کشور است.

همزمان یکی از رهبران حزب کمونیست سودان از پراکنده کردن اعتراضات با زور از سوی شورای نظامی مورد حمایت عربستان و امارات خبر داد و اعلام کرد که تاکنون ۱۲ نفر بر اثر حملات شورای نظامی کشته شده‌اند.

کمال کرار یکی از رهبران حزب کمونیست سودان اعلام کرد که منطقه محل تحصن در خارطوم با زور خالی شده است.

وی افزود: آنچه هم اکنون رخ می‌دهد کشتار به تمام معنی است و شورای کودتاگر مسئول آن است. خون‌های ریخته شده در میدان محل تحصن صفحه جدیدی در انقلاب ملت سودان که با وجود تلاش‌های شورای نظامی و شبه نظامیانش به پیروزی خواهد رسید، می‌گشاید. عصیان مدنی هم اکنون شروع شده و انقلاب شعله ور می‌شود و ما به سوی پیروزی حرکت می‌کنیم.

همزمان نیروهای ائتلاف آزادی و تغییر مخالف شورای نظامی حاکم از توقف گفتگوها با شورای نظامی حاکم خبر داد و دعوت به اعتصابات سیاسی و عصیان مدنی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش آمار تلفات حملات نظامیان سودان به معترضان؛ ۱۲ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی تا کنون

تسنیمخبرگزاری تسنیم
افزایش آمار تلفات حملات نظامیان سودان به معترضان؛ ۱۲ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی تا کنون
منابع خبری از افزایش تلفات حملات نظامیان به اعتصاب کنندگان در پایتخت سودان در خارطوم به ۱۲ کشته خبر دادند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، منابع خبری از افزایش تلفات حملات نظامیان سودان به اعتصاب کنندگان در خارطوم به ۱۲ کشته خبر دادند. تعداد مجروحان هم به بیش از ۱۰۰ نفر رسید ه است.

نظامیان سودانی صبح امروز با حمله به محل برگزاری اعتصاب مردم در خارطوم دست کم سه نفر را کشتند و ۶۰ نفر دیگر را مجروح کردند و اعتصاب کنندگان را از میدان اعتصاب برون راندند. معارضان در واکنش به این اقدام نظامیان خواستار سرنگونی شورای نظامی شدند و مردم را دعوت کردند درخیابان‌های خارطوم و سایر شهرهای سودان تظاهرات کنند.

شورای نظامی سودان با رد پایان دادن به اعتصاب مردم از طریق به کارگیری زور مدعی شده است محیط میدان اعتصاب درخارطوم به مکانی خطرناک برای امنیت جانی شهروندان تبدیل شده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش شورای نظامی سودان به سرکوب و کشتار اعتصاب کنندگان

تسنیمخبرگزاری تسنیم
واکنش شورای نظامی سودان به سرکوب و کشتار اعتصاب کنندگان
شورای نظامی سودان با رد پایان دادن به اعتصاب مردم از طریق به کارگیری زور مدعی شد: محیط میدان اعتصاب درخارطوم به مکانی خطرناک برای امنیت جانی شهروندان تبدیل شده بود.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نظامیان سودانی صبح امروز با حمله به محل برگزاری اعتصاب مردم در خارطوم دست کم سه نفر را کشتند و ۶۰ نفر دیگر را مجروح کردند و اعتصاب کنندگان را از میدان اعتصاب برون راندند. معارضان در واکنش به این اقدام نظامیان خواستار سرنگونی شورای نظامی شدند و مردم را دعوت کردند درخیابان‌های خارطوم و سایر شهرهای سودان تظاهرات کنند.

واکنش شورای نظامی سودان به سرکوب و کشتار اعتصاب کنندگان - 3

شورای نظامی سودان در اولین واکنش رسمی خود به حمله نظامیان این کشور به محل برگزاری اعتصاب مردم در خارطوم اعلام کرد: این حمله با هدف پایان دادن به اعتصاب صورت نگرفته است بلکه منطقه «کلمبیا» که در محیط میدان اعتصاب است، به مکانی خطرناک برای امنیت جانی شهروندان تبدیل شده بود و نیروهای نظامی برای پایان دادن به این ناامنی وارد عمل شدند.

به نوشته روزنامه السودانیه، سخنگوی شورای نظامی سودان گفت: اکنون منطقه کلمبیا از افرادی که برخلاف قانون اقداماتی را انجام می‌دادند، پاکسازی شده است.

سرلشکر «شمس الدین کباشی» بدون اینکه اشاره‌ای به تعداد افراد دستگیر شده در این ارتباط داشته باشد، مدعی شد: شورای نظامی تا صبح امروز در حال مشورت با ائتلاف آزادی و تغییر بود.

وی در پایان گفت: با پاکسازی منطقه کولومبیا از افراد نامطلوب، انقلابیون می‌توانند به میدان اعتصاب بازگردند.

این روزنامه سودانی در خبر دیگری نوشت: با وجود حمله سودانی به محل برگزاری اعتصاب مردم در خارطوم، شورای نظامی پیش بینی کرده است که ظرف ۴۸ ساعت آینده گفت وگو‌های این شورای با ائتلاف آزادی و تغییر درباره شورای حاکمیتی از سرگرفته شود.

این خبر در حالی منتشر شده که ائتلاف آزادی و تغییر در واکنش به حمله نظامیان به محل برگزاری اعتصاب، خواستار سرگونی شورای نظامی شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

معارضان: شورای نظامی سودان باید سرنگون شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
معارضان: شورای نظامی سودان باید سرنگون شود
یک روزنامه سودانی با اشاره به حمله صبح امروز نظامیان به محل برگزاری اعتصاب مردم در خارطوم نوشت: میدان اعتصاب از انقلابیون تخلیه شد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، به دنبال توقف مذاکرات معارضان با شورای نظامی درباره تعداد اعضای شورای حاکمیتی سودان، ائتلاف آزادی و تغییر خواستار افزایش اقدامات مسالمت آمیز انقلابیون سودانی شد. درهمین حال، تیراندازی هایی در محل برگزاری اعتصاب مردم در خارطوم انجام شد که به دنبال آن، شورای نظامی میدان اعتصاب را محلی خطرناک خواند. نظامیان سودانی بامداد امروز وارد محل برگزاری اعتصاب شدند و با تیراندازی سه نفر را کشتند و ۶۰ نفر دیگر را زخمی کردند.

معارضان: شورای نظامی سودان باید سرنگون شود - 3

نظامیان سودانی با مسدود کردن خیابان‌های منتهی به محل برگزاری اعتصاب (مقر فرماندهی نیروهای مسلح) در خارطوم، به اعتصاب کنندگان حمله کردند و با تیراندازی و استفاده از گاز اشک آور به اعتصاب مردم پایان دادند و معترضان را از میدان اعتصاب بیرون راندند.

به نوشته روزنامه السودانیه، یکی از رهبران ائتلاف آزادی و تغییر در جریان حمله نظامیان به محل برگزاری اعتصاب مصدوم شد. در پی این حمله نظامیان، مردم خیابان شهر خارطوم را مسدود کردند.

در همین حال، اتحادیه صنفی مشاغل سودان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: نظامیان با حمله به اعتصاب کنندگان در برابر مقر فرماندهی نیروهای مسلح سودان حمام خون به راه انداختند.

این اتحادیه از مردم خواست که در تمام خیابان‌های خارطوم به سمت میدان اعتصاب راهپیمایی کنند و خواستار توقف خون ریزی‌ها و حمایت از اعتصاب کنندگان شوند و با این کار از دستاوردهای انقلاب خود دفاع کنند.

به نوشته این روزنامه سودانی، کاربران فضای مجازی در سودان فیلم هایی را در شبکه‌های اجتماعی این کشور منتشر کردند که نشان می‌داد، محل برگزاری اعتصاب از انقلابیون و معترضان تهی شده و چادرهایی که برای استراحت اعتصاب کنندگان بوده در آتش سوخته است.

پیشتر منابع رسانه‌ای اعلام کرده بودند، نیروهای امنیتی به طور چشم گیری در خیابان‌های مرکزی خارطوم حضور دارند و می‌کوشند به اعتصاب در برابر مقر فرماندهی نیروهای مسلح پایان دهند. به همین دلیل، شاهد تیراندازی هایی به طرف اعتصاب کنندگان هستیم.

معارضان: شورای نظامی سودان باید سرنگون شود - 11

روزنامه السودانیه نوشت: ائتلاف آزادی و تغییر در واکنش به حمله نظامیان به محل برگزاری اعتصاب، با صدور بیانیه‌ای خواستار سرنگونی شورای نظامی در سودان شد و از مردم این کشور دعوت کرد: در خیابان‌های خارطوم و سایر شهرهای تظاهرات مسالمت آمیز برپا کنند.

در این بیانیه آمده است: شورای انقلابی در انتظار وعده‌های دروغین نخواهد نشست چرا که طی چند روزگذشته پرده از روی شعارهای فریب دهنده برداشته شده و نظامیان با اقدامی که امروز صبح انجام دادند، چهره حقیقی خود به نمایش گذاشتند.

خواندن خبر در سایت منبع

روزهای ناآرام و خونین سودان؛ تکرار سناریوی «السیسی» مصر

فارسخبرگزاری فارس
روزهای ناآرام و خونین سودان؛ تکرار سناریوی «السیسی» مصر
یک وبگاه خبری تحلیلی با اشاره به نقش عربستان و امارات در تحولات مصر و کنار زدن محمد مرسی از قدرت، حملات خونین این روزها به مردم معترض در سودان را یادآور نحوه به قدرت رسیدن «عبدالفتاح السیسی » در مصر دانست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وبگاه خبری الخلیج اونلاین در گزارشی با عنوان «تکرار سناریوی السیسی در سودان» نوشت: سرنگونی «عمر البشیر»، رئیس جمهور پیشین سودان و آینده انتقال سیاسی در سودان، فقط حرکتی توده‌ای نبود که به سرنگونی یک دیکتاتور مستبد منجر شد، بلکه تبدیل به دور جدیدی بسیار شبیه آن چیزی شد که در مصر پس از برکناری محمد مرسی رئیس جمهور این کشور توسط نظامیان رخ داد با این فرق که دلایل برکناری متفاوت بود.

از اواخر ماه مه گذشته، هجمه شورای نظامی انتقالی در سودان به تحصن کنندگانی که مخالف با ادامه حکومت نظامی هستند شدت گرفت به نحوی که آنها را «تهدیدی برای امنیت ملی کشور» خواند. این شورا تاکید کرد که هرگز اجازه هرج و مرج را نمی‌دهد.

از دو روز پیش که در جریان متفرق کردن تحصن مقابل مقر فرماندهی ارتش سودان در خارطوم دستکم چندین نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند، اوضاع در سودان وخیم‌تر است.

شهروندان سودانی با انتشار تصاویر گسترده در شبکه‌های اجتماعی نشان دادند که نیروهای امنیتی سودان با استفاده از گلوله‌های واقعی و باتوم شرکت کنندگان در تحصن صلح آمیز مقابل وزارت دفاع را که خواهان تشکیل دولت مدنی و مخالفت حکومت نظامی هستند، متفرق می‌کنند، همان سناریویی را که مصر در سال ۲۰۱۳ شاهد بود.

نگرانی سودانی‌ها از دخالت رئیس جمهور مصر در امور کشورشان برای به ثمر نشستن انقلابی که به سرنگونی حکومت سی ساله عمر البشیر منجر شد، افزایش یافته است. بخصوص پس از سفر عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی سودان به قاهره در ۲۵ ماه مه گذشته و دیداری که با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر داشت در حالی که آن زمان مذاکراتی بین معترضان با شورای نظامی برای تحویل قدرت به غیرنظامیان جریان داشت.

طبق این گزارش، بسیاری معتقدند شورای نظامی سودان با سوار شدن روی موج انقلاب توده‌ای مردم سودان و ارائه امتیازهای صوری به آنها درصدد تکرار سناریوی مصر است تا همان رژیم قبلی را بازگرداند به گونه‌ای که از چتر حمایتی جدیدی در منطقه برخوردار باشد که همان «ائتلاف ضد انقلاب» شامل مصر، امارات و عربستان است.

حمله به تحصن کنندگان

عثمان حامد، فرمانده عملیات نیروهای پشتیبانی سریع در سی ام ماه مه در کنفرانسی خبری میدان تحصن در خارطوم را به مخفیگاهی برای جنایت و ناامن برای خود انقلابیون توصیف کرد.

محمد حلوان دقلو حمیدتی، نائب رئیس شورای نظامی سودان هم در ادامه هجمه‌ها علیه معترضان سودانی در روز بیست و هشتم ماه مه اظهارات و سناریوهای محور ضد انقلاب در جهان عرب را تکرار کرد و گفت که اطلاعات موجود نشان می‌دهد بسیاری با طرف‌های بیگانه در ارتباط هستند. وی افزود: طرف هایی درصدد بهره برداری از انقلاب برای بهبود چهره خود هستند و ما آنها را مجازات می‌کنیم.

این اقدامات و سخنان مقامات شورای نظامی مشابه همان کارهایی است که السیسی بعد از سرنگونی دولت محمد مرسی انجام داد هنگامی که معترضان در میدان چهارم قاهره را قانون شکن و شورشی خواند.

نیروهای امنیتی و ارتش مصر که در آن زمان از السیسی دستور می‌گرفتند بارها به تحصن مخالفان حمله کردند تا حمله بزرگی که در چهاردهم آگوست ۲۰۱۳ بعد از عید فطر آن زمان رخ داد و به گفته نهادهای حقوقی دو هزار و ششصد کشته و زخمی و بازداشتی بر جای گذاشت تا همان جا پرده‌ها درباره تلاش السیسی برای به چنگ آوردن حکومت در مصر کنار برود.

السیسی از اندکی قبل و همچنین در جریان کودتای خود علیه حکومت مرسی در مصر از حمایت قوی برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس (عربستان، امارات و بحرین) برخوردار بود که اقدامات السیسی را تلاش برای حفظ ثبات مصر توصیف کردند.

همین حمایت برخی کشورهای عربی از السیسی و سکوت غربی‌ها، که اول در حد حرف اقدامات او را محکوم کردند اما بعدا روابطشان را با وی عادی و حتی نزدیک کردند، موجب شد از انقلابی که در سال ۲۰۱۱ علیه حکومت حسنی مبارک شده بود چیزی باقی نماند و چهره‌های حکومت مبارک بار دیگر به دستگاه حکومتی در مصر بازگردند.

به همین سبک و سیاق حکومت نظامی در سودان مورد استقبال و حمایت بزرگ عربستان، امارات و مصر قرار گرفت و کمک‌های مالی این کشورها به خارطوم فقط طی همین مدت کوتاه به میلیاردها دلار رسیده است.

به نوشته الخلیج اونلاین فرق میان تحولات مصر پس از کودتای مصر با حوادث این روزهای سودان این است که شورای انتقالی سودان خیلی زود یعنی چند هفته پس از رسیدن به قدرت سفرهایی را به امارات، عربستان و مصر ترتیب داد بر خلاف السیسی که منتظر نشست و دو ماه پس از اینکه به عنوان رئیس جمهور مصر انتخاب شد به عربستان رفت.

سفر رئیس شورای نظامی سودان به مصر و امارات و قبل از آن سفر حمیدتی معاون وی به عربستان جنجال زیادی به پا کرد، بخصوص که این سفرها اولین تماس مستقیم مقامات شورای نظامی سودان با خارج از کشور بود.

سفر البرهان و حمیدتی در یک زمان دشوار پس از شکست مذاکرات بین شورای نظامی و احزاب إعلان الحریة والتغییر انجام شد که در آن، این احزاب معارض در واکنش به اصرار شورای نظامی برای گرفتن ریاست و اکثریت شورای حاکمیتی به سلاح «اعتصاب سیاسی» متوسل شدند.

با وجود اینکه البرهان با لباس نظامی به این سه کشور سفر کرده بود، اما در اجلاس سران کشورهای عربی در سی و یکم ماه مه در مکه مکرمه و همچنین اجلاس سران کشورهای اسلامی که در همان روز برگزار شد با لباس غیرنظامی حضور داشت.

فعالان شبکه‌های اجتماعی هم درباره وقوع ضد انقلاب در سودان و دچار شدن سودانی‌ها به سرنوشت مصری‌ها هشدار دادند.

از همین رو شعارهای تحصن کنندگان مقابل مقر فرماندهی ارتش سودان و تظاهراتشان مقابل سفارت قاهره در خارطوم حاکی از نگرانی آنها از تکرار سناریو السیسی در سودان بود.

نگرانی‌ها زمانی افزایش یافت که السیسی که کشورش از فوریه گذشته رئیس اتحادیه آفریقاست در بیست و سوم آوریل گذشته درخواست داد اجلاسی از سران کشورهای آفریقایی برای بررسی موضوع سودان برگزار شود که در آن به شورای نظامی سودان فرصت بیشتری داده شد تا آنچه را «انتقال دموکراتیک با کمک اتحادیه آفریقا» خواند، عملی کند.

با وجود اینکه اظهارات السیسی در چارچوب بیانیه اتحادیه آفریقا بود، اما احتمال‌ها درباره قصد وی برای کارشکنی در مسیر تلاش‌ها برای انتقال دموکراتیک در سودان قوت گرفته است بخصوص با سفری که البرهان اخیرا به قاهره داشت.

به عقیده «احمد ابراهیم النشادر»، یک نویسنده مجله الحداثة سودان «چیزی که السیسی از آن ترس دارد الهام‌بخشی قابل انتظار انقلاب سودان است».

وی افزود: انقلاب سودان در حال حاضر برای حذف ارتش که همپیمان رژیم سابق است تلاش می‌کند چیزی که انقلاب ژانویه مصر کم داشت. از همین رو به نفع السیسی است که تلاش‌های انقلاب در سودان به نتیجه نرسد.

این روزنامه نگار تصریح کرد: تحصن‌کنندگان سودانی همچنین به متحدان السیسی یعنی عربستان و امارات هم کارت قرمز نشان داده‌اند چون معتقدند سران این کشورها تغییرهایی را که به نفع خواسته‌های انقلابیون است، نمی‌خواهند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رونمایی از رقیب ترامپ

همشهریهمشهری1 روز قبل
جام نیوزجام نیوز16 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، «مقتدی صدر» رئیس جریان صدر عراق برای تکمیل فرآیند تشکیل کابینه عبدالمهدی مهلت ۱۰ روز تعیین کرد. به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، رئیس جریان صدر عراق به عادل عبدالمهدی ۱۰ روز فرصت داد تا تشکیل کابینه خود را تکمیل کند. از سوی دیگر، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق به گروه‌های سیاسی و فراکسیون‌های پارلمانی تا بیستم ماه جاری میلادی مهلت داده است تا اسامی نامزدهای خود برای تصدی چهار پست وزارتی باقی‌مانده را ارائه کنند. هنوز هم درباره نامزدهایی که نخست‌وزیر عراق برای تکمیل کابینه خود به پارلمان پیشنهاد کرده اختلاف‌هایی وجود دارد. جریان‌های سیاسی درباره فالح الفیاض نامزد وزارت کشور و نامزدهای وزارت دفاع و دادگستری اختلاف دارند.
افکارنیوزافکارنیوز7 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «برنی سندرز»، نماینده مجلس سنای آمریکا و یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا ادعای دولت کشورش درباره دست داشتن ایران در ماجرای مربوط به دو نفتکش در دریای عمان را رد کرد. اخبار سیاسی- سندرز در مصاحبه با شبکه خبری «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» خواستار تحقیقات کامل در خصوص انفجار در دو نفتکش در دریای عمان شد و در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا سخنان «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا درباره دست داشتن ایران در این حادثه را می‌پذیرد یا خیر گفت: «خیر، نمی‌پذیرم. دولت آمریکا از پنجشنبه هفته گذشته (۲۳ خرداد/۱۳ ژوئن) با ارائه شواهد مبهم ایران را به دست داشتن در ماجرای انفجار دو نفت‌کش در دریای عمان متهم کرد. ادله دولت آمریکا در دنیا با تردیدهای جدی مواجه شده و غیر از انگلیس از سوی سایر کشورها حمایت نشده است. او با توجه به اینکه منطقه آسیب‌دیده نفتکش از سطح آب بالاتر بوده، ادعاها درباره هدف قرار گرفتن کشتی توسط اژدر را هم رد کرد.
روزنامه سازندگیروزنامه سازندگی12 ساعت قبل
نام پست الکترونیک کد امنیتیقوانین ارسال نظرسازندگی نظراتی که حاوی تهمت یا افتراست منتشر نمیکند. لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت لاتین (فینگیلیش) خودداری کنید. اگرچه تلاش میشود نظرات ظرف ۲ ساعت تعیین تکلیف شوند، اما نظراتی که پس از ساعت ۱۹ نوشته شود، حداکثر تا ساعت ۹ صبح روزبعد منتشر میشوند.

انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار

الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۵۳ ۳۹۸۰۳۲۷۲۵۷به گزارش فارس، ۱۷ خردادماه سال ۱۳۹۶ و در یک روز گرم بهاری حملات تروریستی تهران اتفاق افتاد. پس از اتمام عملیات تروریستی و در همان روز ۱۷ خردادماه، سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای وعده انتقام از این عملیات تروریستی را به ملت ایران داد و تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثابت کرده است ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذارد. در این عملیات تعداد ۶ فروند موشک بالستیک میان‌برد زمین به زمین که از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های کردستان و کرمانشاه شلیک شد، پس از عبور از آسمان عراق، به صورت دقیق به اهداف خود در دیرالزور اصابت کرد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین تاکید کرد: شناسایی و احاطه اطلاعاتی این تروریست‌ها به خودی خود یک دنیا مسئله است و شلیک این موشک‌ها از فاصله ۷۰۰ کیلومتری و نشاندن روی یک ساختمان کوچک، خودش یک پیام است و آنها می‌فهمند عیار ایرانی‌ها کجاست. اکنون و در دومین سالگرد این عملیات غرورآفرین، تصاویری از محل برخورد موشک‌های سپاه به مقر تروریست‌های تکفیری منتشر شده است که در آن به خوبی موقعیت قبل و بعد از برخورد مشخص شده است.

اولین تصاویر از حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در سوریه

مهرمهر19 ساعت قبل

اخبار بیشتر