تیراندازی در میدانی که مردم خارطوم در آن تحصن کرده بودند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تیراندازی در میدانی که مردم خارطوم در آن تحصن کرده بودند

نگرانی از احتمال وقوع قتل عام در میدان تحصن خارطوم

فارسخبرگزاری فارس
نگرانی از احتمال وقوع قتل عام در میدان تحصن خارطوم
سران معارض سودانی با توجه به حمله امروز صبح نیروهای امنیتی به معترضان در پایتخت، نگران کشتار بیشتر مردم هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه خبری شبکه الجزیره در گزارشی با عنوان «آیا شورای نظامی سودان در صدد دور کردن شاهدان از میدان تحصن هستند»، تشدید محدودیت‌های رسانه‌ای در سودان را در راستای تلاش ناکام حکومت نظامی برای برچیدن خشونت بار تحصن معترضان دور از چشم جهانیان دانست.

این گزارش پس از آن منتشر شد که رسانه‌ها، صبح امروز دوشنبه از حمله نیروهای امنیتی سودان به مردم معترض در خارطوم خبر دادند و حداقل چهارده نفر جان باخته‌اند.

در این گزارش آمده است: در آستانه پایان مهلت اتحادیه آفریقا به شورای نظامی سودان برای انتقال قدرت به غیرنظامیان، شورای نظامی سودان تلاش می‌کند با به راه انداختن کمپین‌ها و جنبش‌هایی تکیه‌گاه مردمی برای خود پیدا کند و همچنین شیوه‌های رژیم سابق را در اعمال محدودیت‌های شدید برای رسانه‌ها در پیش می‌گیرد که این امر موجب تشدید نگرانی‌ها از شیوه متفرق شدن تحصن مقابل فرماندهی ارتش سودان شده است.

«عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان ۲۲ فروردین در پی گسترش اعتراضات مردمی به نابسامانی اوضاع اقتصادی، با دخالت ارتش برکنار شد و پس از آن شورای نظامی سودان قدرت را به دست گرفت. این شورا مورد حمایت عربستان سعودی، امارات و مصر قرار گرفت. معترضان خواستار آن هستند که این شورای نظامی قدرت به به دولتی مدنی تحویل دهد؛ به همین دلیل به تحصن خود در مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم ادامه داده‌اند.

ترس از قتل عام

«محمد یوسف المصطفی»، سخنگوی «جمعیت پیشه وران سودانی» از احزاب مخالف سودان حمله شدید شورای نظامی به تحصن کنندگان در میدان خارطوم را بعید ندانست و شورای نظامی را «شورای فرماندهی و هماهنگی ضد انقلاب» معرفی کرد.

وی افزود: شورای نظامی اینچنینی از تسلیم شدن در برابر سفارش بیگانگان امتناع نخواهد کرد حتی اگر به استقلال کشور ضربه بزند، زیرا این شورا هر کاری می‌کند تا انقلاب و مقاصد آن را نابود کند.

فیصل الباقر، هماهنگ کننده کل نهاد «روزنامه نگاران برای دفاع از حقوق بشر»، انتظار دارد که شورای نظامی محدودیت‌های بیشتری را برای آزادی رسانه‌ها اعمال کند تا هدف نهایی خود را برای «تاریک کردن فضای رسانه‌ای» و ارتکاب «قتل عام خونین» علیه معترضین در برابر فرماندهی ارتش را اعمال کند.

الباقر در گفت‌وگو با الجزیره می‌گوید: اقدام شورای نظامی در تعطیل کردن رسانه‌های محلی و تعطیل کردن دفتر شبکه الجزیره در خارطوم بخشی از طرح برنامه ریزی شده برای دور کردن سودان از چشم جهانیان و ضربه به انقلاب است؛ اما این طرح در فضای باز رسانه‌های اجتماعی قابل اجرا نیست.

«مهدی اسماعیل»، محقق دانشگاهی، تصمیم‌های شورای نظامی علیه آزادی مطبوعات را تلاش برای حذف شاهدان از میدان در حین متفرق کردن تحصن می‌داند و می‌گوید: نظامیان می‌خواهند بعدا توجیه و مغالطه کنند که میدان تحصن، چراگاه جاسوسان و قانون شکنان بوده است.

العسکر با اشاره به ترس نظامیان از انتقال قدرت به غیرنظامیان گفت: زیرا حکومت مدنی تصمیم‌های بزرگی خواهد گرفت که منافع شورای نظامی و متحدانش در داخل و خارج را تهدید می‌کند. این شورا تمایلی به تغییر ساختار ارتش و دستگاه امنیتی ندارد یا اینکه تصمیم‌هایی برای برکناری سفرا یا مجازات قاتلان و غیره گرفته شود چیزهایی که تحصن‌کنندگان بر آن اصرار دارند.

«کمال بولاد»، یکی از رهبران احزاب «إعلان الحریة والتغییر» هم گفت: تصمیم‌های شورای نظامی و عملکرد آن مقاصد رهبرانش برای تسلط بر حکومت در سودان را فاش می‌کند. وی افزود: احزاب انقلابی، منکر نقش ارتش در سقوط نظام عمر البشیر و قرار گرفتنش در کنار انقلاب مردم نمی‌شود اما هم اینک شک و تردیدها درباره شورای نظامی بالا گرفته است بخصوص که همان سیاست‌های رژیم سابق در مصادره آزادی‌ها تا کاهش شان و جایگاه انقلاب را پیش گرفته است.

به اعتقاد این رهبر معارضان سودانی تا زمانی که شورای نظامی از تصمیم‌های خود عقب نشینی نکرده و به صراحت حمله به حامیان انقلاب در ساختمان تلویزیون را محکوم نکند و محرومیت فعالیت شبکه الجزیره را لغو نکند این شورا جز ادامه نظام البشیر یا صرفا یک کودتای نظامی نیست.

عربستان و امارات

اما جلال زیاده استاد رسانه در دانشگاه‌های سودان می‌گوید: شورای نظامی به وضوح برای تخلیه میدان تحصن برنامه ریزی کرده است و چه بسا برای عملی کردن خواسته ضد انقلاب برای متفرق کردن تحصن به زور متوسل شود.

وی افزود: اما شورای نظامی سودان در این کار موفق نخواهد بود چون با «انقلاب قدرت‌هایی مدرن با ابزارهای سنتی» روبروست و توسعه وسایل ارتباطی و تعدد آن هم مخفی کردن تحولات میدان تحصن از چشم دنیا را محال می‌کند.

زیاده در گفت‌وگو با الجزیره تاکید کرد: رهبران شورای نظامی با مواضع ضد آزادی رسانه، ترسی را که از سرنوشت‌های شخصی خود دارند رو کردند آن هم در حالی که از حمایت قدرت‌های منطقه‌ای نظیر عربستان و امارات برخوردارند. کشورهایی که نسبت به واقعیت تحولات سودان نادان‌ترینند؛ چون مقاماتشان از جایگاه و با ذهنیت یک حامی مالی و نه متحد با صحنه پیچیده سودان تعامل می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش سفارت آمریکا و انگلیس در خارطوم به تحولات سودان

مهرخبرگزاری مهر
واکنش سفارت آمریکا و انگلیس در خارطوم به تحولات سودان
سفارتخانه های آمریکا و انگلیس در سودان نسبت به تحولات امنیتی خارطوم ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، سفارت آمریکا در خارطوم در واکنش به تحولات امنیتی امروز سودان اعلام کرد که مسئولیت حملات اخیر به تظاهرات کنندگان این کشور و توقف آن بر عهده شورای نظامی سودان است.

از سوی دیگر سفیر انگلیس در خارطوم نیز نسبت به تشدید اوضاع امنیتی در سودان و حملات نیروهای شورای نظامی به تحصن کنندگان در خارطوم ابراز نگرانی کرد.

وی اظهار داشت که هیچ عذری بابت چنین حملاتی علیه تظاهرات کنندگان پذیرفتنی نیست.

نظامیان سودانی به تحصن کنندگان در شهر «خارطوم» پایتخت این کشور یورش برده‌اند. «محمد الأسباط» عضو اتحادیه شغلی سودان اعلام کرده است که شمار کشته‌های حملات شورای نظامی به معترضین به ۷ نفر افزایش یافته است. تظاهرات کنندگان خیابان‌های اصلی شهر خارطوم را بسته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

تحولات سودان| نظامیان وارد میدان اعتصاب در خارطوم شدند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تحولات سودان| نظامیان وارد میدان اعتصاب در خارطوم شدند
نظامیان سودانی وارد میدان محل تحصن معترضان در مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم شدند که در پی تیراندازی این نظامیان، شماری از معترضان کشته و یا زخمی شدند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیا الیوم، کمیته پزشکان سودان اعلام کرد، نیروهای امنیتی، صبح امروز- دوشنبه- وارد میدان محل تحصن معترضان در خارطوم، پایتخت شده‌اند.

کمیته پزشکان سودان تصریح کرد، به دنبال تیراندازی نیروهای وابسته به شورای نظامی حاکم بر کشور در نزدیکی محل برگزاری تحصن شهروندان سودانی در خارطوم، ۲ معترض کشته و شمار دیگری نیز مجروح شدند.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

تیراندازی به تحصن کنندگان سودانی در خارطوم

موجخبرگزاری موج
تیراندازی به تحصن کنندگان سودانی در خارطوم
دو شهروند معترض سودانی در جریان تیراندازی نیروهای نظامی به تحصن کنندگان در خارطوم کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپوتنیک، کمیته پزشکان سودان اعلام کرد: به دنبال تیراندازی نیروهای وابسته به شورای نظامی انتقالی نزدیک محل برگزاری تحصن شهروندان سودانی در خارطوم، دو نفر کشته و شمار دیگری نیز مجروح شدند.

در همین راستا، شاهدان نیز اعلام کردند که نیروهای امنیتی صبح امروز با شلیک گلوله به محل برگزاری تحصن شهروندان سودانی یورش بردند.

از سوی دیگر، جمعیت شاغلین سودان با انتشار پیامی در صفحه خود در توئیتر اعلام کرد که شورای نظامی انتقالی در تلاشی برای پایان دادن به تحصن، نیروهای خود را بسیج کرده است.

این جمعیت با درخواست از شهروندان سودانی برای آنکه در محل برگزاری تحصن در مقابل فرماندهی ارتش حضور یابند، شورای نظامی انتقالی سودان را مسئول قتل شهروندان این کشور توسط شبه‌نظامیان دانست.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از شاهدان عینی اعلام کرد که نیروهای امنیتی سودان خیابان‌ها در مرکز خارطوم را بستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فراروفرارو1 روز قبل
مادر بهناز را یکی دو بار در مدرسه دیده بودم و زن موجهی به نظر می‌رسید. پدر و مادرم از این که دوست خوبی پیدا کرده بودم خوشحال بودند تا این که آن حادثه شوم رخ داد. آن روز خیلی خوشحال بودم و با پیشنهاد و اصرار مادر بهناز با لباس راحتی روی مبل نشستم تا به قول خودشان راحت باشم! مادر بهناز در برابر نگاه‌های نگران و سوال برانگیزم گفت: نگران نباش دوست بهناز است. بهناز در حالی که فریاد می‌زد «سورپرایز!» به طرف یکی از آن دو رفت و به او دست داد.

انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار

الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۵۳ ۳۹۸۰۳۲۷۲۵۷به گزارش فارس، ۱۷ خردادماه سال ۱۳۹۶ و در یک روز گرم بهاری حملات تروریستی تهران اتفاق افتاد. پس از اتمام عملیات تروریستی و در همان روز ۱۷ خردادماه، سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای وعده انتقام از این عملیات تروریستی را به ملت ایران داد و تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثابت کرده است ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذارد. در این عملیات تعداد ۶ فروند موشک بالستیک میان‌برد زمین به زمین که از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های کردستان و کرمانشاه شلیک شد، پس از عبور از آسمان عراق، به صورت دقیق به اهداف خود در دیرالزور اصابت کرد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین تاکید کرد: شناسایی و احاطه اطلاعاتی این تروریست‌ها به خودی خود یک دنیا مسئله است و شلیک این موشک‌ها از فاصله ۷۰۰ کیلومتری و نشاندن روی یک ساختمان کوچک، خودش یک پیام است و آنها می‌فهمند عیار ایرانی‌ها کجاست. اکنون و در دومین سالگرد این عملیات غرورآفرین، تصاویری از محل برخورد موشک‌های سپاه به مقر تروریست‌های تکفیری منتشر شده است که در آن به خوبی موقعیت قبل و بعد از برخورد مشخص شده است.

رونمایی از رقیب ترامپ

همشهریهمشهری1 روز قبل

خودشیرینی نتانیاهو برای ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بنیامین نتانیاهو نخستین بار در بیست سال گذشته، کلنگ شهرکی را در منطقه اشغالی جولان سوریه بر زمین زد که نام ترامپ برای آن انتخاب شده است. نتانیاهو برای تشکر از اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر منطقه اشغالی جولان، نام ترامپ را برای این شهرک انتخاب کرد. قرار است ۱۲۰ خانواده در شهرک ترامپ اقامت کنند. هزاران سوری ساکن منطقه جولان که بیشتر آنها از طایفه دروزی‌ها هستند، خود را ملت در اشغال می‌دانند و حاضر نیستند تابعیت و گذرنامه اسرائیلی دریافت کنند. نکته جالب این که در این مراسم وزش شدید باد در جولان اشغالی سوریه مراسم رونمایی از شهرک ترامپ را به شدت تحت الشعاع قرار داد و همه برنامه را به هم ریخت..
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشصلاح خاشقجی، فرزند جمال خاشقجی در این پیام توییتری که مصادف با «روز جهانی پدر» منتشر کرده است، تنها به نوشتن این پیام اکتفا کرده است: «خاشقجی … روز پدر مبارک». صلاح آخرین پیام خود را ماه آوریل منتشر کرد که نوشته بود: هر کسی که مشارکتی یا ارتباطی با جنایت قتل پدرم دارد، دادگاهی شده و به جزای عملش می‌رسد. جمال خاشقجی دوم اکتبر ۲۰۱۸ به دست تیم تروری در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. اواسط ماه نوامبر دادستانی کل عربستان اعلام کرد، رئیس تیم مذاکره با خاشقجی دستور قتل او را صادر کرده است. این در حالی است که سازمان اطلاعات آمریکا در گزارشی که پس از ارتکاب این جنایت منتشر کرد، آورده است، ولیعهد عربستان دستور قتل این روزنامه‌نگار را صادر کرده است.

اولین تصاویر از حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در سوریه

مهرمهر20 ساعت قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و روسیه و خروج این کشور از توافق تسلیحاتی

خبری14 ساعت قبل

آخرین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی با موضوع تقلب در انتخابات ۸۸ برگزار شد

خبری15 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 28 خردادماه

خبری16 ساعت قبل

طرح کاهش ۵۰ درصدی وابستگی کشور به واردات دانه‌های روغنی

مهر8 دقیقه قبل

یاشار میترا را در آغوش ۳ مرد دید / او ۳ دختر خردسالش را سلاخی کرد+ جزییات تکاندهنده

نامه‌نیور9 دقیقه قبل

ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

الف10 دقیقه قبل

راهکار مواجهه با تحریم اپلیکیشن‌های تلفن همراه/ بن بستی که برای متخصصان ایرانی معنا ندارد

فارس12 دقیقه قبل

اصلاح آیین‌نامه نمایشگاه کتاب تا ماه آینده/ احکام شورای سیاست‌گذاری به زودی امضا می‌شود

تسنیم16 دقیقه قبل

اردیبهشت نام دیگر توست؛ عاشقانه‌ای دیگر از مدافعان حرم

فارس16 دقیقه قبل

چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

الف17 دقیقه قبل