اخبار روز بازار مسکن - شنبه 18 خردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه 18 خردادماه

قیمت‌های کنونی مسکن شرعی و اخلاقی نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
قیمت‌های کنونی مسکن شرعی و اخلاقی نیست
رئیس اتحادیه مشاورین املاک کرج گفت: واسطه‌ها و سازندگان مشارکتی ساختمان‌ها بر افزایش قیمت مسکن تأثیر دارند، این سازندگان مشارکتی بر اساس میل و سلیقه و نیاز خود، آپارتمان و ساختمان تمام شده را در همان لحظه اتمام یا چند سال پس از اتمام به فروش می‌رسانند و کانون یا ناظری برای بررسی و نظارت بر این وضع وجود ندارد.

‌محمد قمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در خصوص بازار مسکن گفت: اخیرا بازار مسکن ۳۰ درصد کاهش قیمت در خرید و فروش را تجربه کرد اما این امر باعث بهبود بازار مسکن نشده است و بلعکس، شاهد کاهش خرید ملک و آپارتمان جدید تا حدود ۴۰ درصد هستیم، اندک معامله‌های دیگر مربوط به معاوضه آپارتمان‌ها یا تغییر آپارتمان فعلی به متراژ کوچک‌تر یا بزرگ‌تر است و عملا فردی برای خرید جدید پیش قدم نمی‌شود.

قمی افزود: البته این برای جامعه امروزی تبدیل به عادت شده است که فقط در هنگام گرانی به خرید و فروش بپردازد و در هنگام کاهش قیمت دست نگه دارد و باعث رکود در بازار شود.

وی در ادامه علت تفاوت‌های فاحش قیمت مسکن را اینگونه اعلام کرد: همه دست نگه داشته‌اند تا وضعیت بازار متعادل شود، قیمت مسکن در حال حاضر مشخص و ثابت نیست و تنها به توافق طرفین بستگی دارد و هرچه طرفین توافق داشته باشند همان است و کسی نمی‌تواند مانع از عقد قرار داد شود.

وی در ادامه افزود: باید هرچه سریع‌تر وضعیت قیمت‌گذاری مشخص شود تا بازار مسکن هم به ثبات برسد، این وضعیت قیمت‌گذاری نه اسلامی و شرعی و نه اخلاقی است، اما در وضعیت کنونی بدون وجود قانون و نظارت هیچ ارگانی تعیین قیمت مشخص برای مسکن امکان پذیر نیست چون مالکیت‌ها شخصی است و هیچ کس اجازه دخالت در قیمت گذاری را ندارد.

قمی در ادامه وجود کانونی برای قیمت گذاری را ضروری دانست و اظهار داشت: با تشکیل این کانون که باید ابتدا به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد وضعیت قیمت گذاری بهبود پیدا می‌کند، این کانون باید متشکل از کارشناس مسکن، کارشناسان قیمت گذاری و دیگر کارشناسان خبره این بازار باشد تا قیمت‌گذاری منطقی صورت بگیرد.

وی افزود: با تشکیل این کانون، قیمت‌گذاری‌ها منطقه‌ای خواهد شد و به جز محله و منطقه عوامل دیگری چون، نوع ساختمان، طبقات، شیوه ساخت، نوع مصالح و سن ساختمان بر قیمت‌گذاری تأثیر خواهد گذاشت.

وی در پایان اظهار کرد: واسطه‌ها و سازندگان مشارکتی ساختمان‌ها بر افزایش قیمت مسکن تأثیر دارند اما تنها عامل افزایش نیستند، این سازندگان مشارکتی بر اساس میل و سلیقه و نیاز خود، آپارتمان و ساختمان تمام شده را در همان لحظه اتمام یا چند سال پس از اتمام به فروش می‌رسانند و کانون یا ناظری برای بررسی و نظارت بر این وضع وجود ندارد، البته این گروه تنها عامل وضعیت کنونی بازار مسکن نیستند، اما امیدواریم با تشکیل این کانون مشکلات بازار مسکن حل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در نارمک/ جدول

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
قیمت آپارتمان در نارمک/ جدول
خبرگزاری میزان نوشت: برای خرید واحد ۵۴ متری با عمر نوساز در میدان پنجم در دشت به سرمایه یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومانی نیاز است.

قیمت آپارتمان‌های ۱۸تا۳۵ساله در تهران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
قیمت آپارتمان‌های ۱۸تا۳۵ساله در تهران
دنیای اقتصاد نوشت : آپارتمان‌های پیر و سن‌دار- بازه سنی ۱۸ سال به بالا- در شهر تهران در حالی‌که به‌خصوص طی یک سال گذشته و به دنبال جهش قیمت واحدهای مسکونی مورد توجه بخشی از متقاضیان مصرفی بازار ملک قرار گرفته است که همچنان جزو پرطرفدارترین واحدها برای خرید در بازار مسکن محسوب می‌شود.

بازارهای مسکن، طلا و خودرو چه میزان حباب دارند؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
بازارهای مسکن، طلا و خودرو چه میزان حباب دارند؟
طی یک سال گذشته بازارهای مختلفی شاهد صعود قیمت‌ها بودند، افزایش قیمتی که برخی آن را حباب دانسته و بسیاری از افراد چشم‌به‌راه ترکیدن این حباب توسط اقدام عملی مسئولان بوده و هستند؛ افزایش قیمت طلا، خودرو و مسکن ازجمله این بازارهاست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بررسی قیمت‌ها نشان می‌دهد که در ابتدای شهریورماه سال ۹۶ قیمت طلای ۱۸ عیار ۱۱۸ هزار تومان، سکه بهار آزادی یک میلیون و ۱۱۷ هزار تومان و دلار نیز به قیمت ۳,۸۰۰ تومان دادوستد می‌شد، در ماه‌های مختلف سال این قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفتند به طوری که در روز پایانی سال ۹۶ قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۱۵۰ هزار تومان و قیمت هر یک سکه بهار آزادی نیز به یک میلیون و ۶۲۱ هزار تومان و دلار نیز به ۴, ۷۰۰ تومان رسید اما این پایان ماجرای افزایش قیمت‌ها نبود.

بعد از تعطیلات نوروز ۹۷ قصه از سر گرفته شد و قیمت‌ها روی شیب صعود قرار گرفتند؛ در شش ماه نخست این سال قیمت‌ها هر دقیقه به میزان ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان جابه‌جا می‌شدند، شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که در مهرماه ۹۷ قیمت طلا از مرز ۵۰۰ هزار تومان، سکه از مرز پنج میلیون تومان و دلار نیز از کانال ۱۸ هزار تومان عبور کردند و همین امر موجب شد تا بسیاری به دلایل مختلف از جمله از بین نرفتن ارزش پول ملی و یا بعضا سودجویی به این بازار روی‌آورند.

بعد از افزایش قیمت سکه، دلار و طلا بازارهای دیگر از جمله مسکن و خودرو نیز از این بازارها تأثیر گرفتند به‌گونه‌ای که رشد بیش از ۱۰۰ درصدی را در این بازارها شاهد بودیم، رشدی که بسیاری از افراد این قیمت‌ها را حباب دانستند.

فرشاد فصاحت عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام نور استان قزوین به علل افزایش قیمت‌ها در بازار اشاره و تشریح می‌کند: افزایش قیمتی که امروزه با آن مواجه هستیم ناشی از افزایش قیمت دلار و اعمال تحریم‌ها در کشور است. البته در برخی بازارها مثل بازار خودرو چون افزایش قیمت و تورم حاکم ناشی از هیجانات بازار بوده است حباب ۱۰ تا ۱۵ درصدی به وجود آمده که با تثبیت نرخ ارز شاهد از بین رفتن این حباب‌ها خواهیم بود.

آیا امسال بازهم شاهد بیشتر شدن حباب قیمت‌ها خواهیم بود؟

فصاحت ادامه می‌دهد: در شرایط رکود تورمی که همزمان رکود و تورم را در اقتصاد شاهد هستیم، مسئولان از طریق ابزارهای سیاست پولی و مالی به دنبال رفع این پدیده برمی‌آیند. از بین بردن رکود و تورم به‌صورت هم‌زمان کار دشواری است چرا که برای از بین بردن تورم باید پول موجود در دست مردم را خارج کرد که باعث تشدید رکود در بازار می‌شود، از طرفی اگر سیاست مسئولان، حمایت از تولید و ایجاد رونق در صنایع و بازار باشد، راهکار آن افزایش حجم نقدینگی در بازار است که موجب ایجاد تورم می‌شود.

این استاد دانشگاه تأکید می‌کند: بسته به انتخاب مسئولان، که کدام وضعیت را مطلوب‌تر بداند با نتایج متفاوتی روبرو می‌شویم؛ پیش‌بینی این است که سیاست بر پایه ایجاد رونق در بازار و حمایت از تولید داخلی باشد که در این صورت افزایش اندکی را در قیمت‌ها شاهد خواهیم بود، اما در بازارهایی که در تعادل سطح بالا هستیم افزایش قیمت‌ها به‌دلیل کاهش کشش تقاضا کمتر عرصه ظهور خواهند یافت.

فصاحت در ادامه در خصوص بازار مسکن می‌گوید: در بازار مسکن به‌دلیل شکاف عمیق به وجود آمده بین قدرت خرید مصرف‌کننده و قیمت مسکن، تقاضا برای خرید مسکن به‌عنوان کالای سرمایه‌ای به‌شدت کاهش‌یافته از طرف دیگر افزایش سه برابری قیمت زمین و هزینه‌های ساخت و اجرای ساختمان باعث می‌شود که قیمت مسکن تمایلی به کاهش نداشته باشد.

این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: در این شرایط بازار دچار رکود تورمی شده که بر اساس محاسبات اقتصادی حداقل پنج سال زمان برای خروج از این رکود لازم است؛ امروزه برای واحدهایی با متراژ کمتر نیاز به مسکن بیشتر بوده و با توجه به افزایش خانوارهای تک‌نفره و دو نفره تقاضای مؤثر برای مسکن وجود دارد.

فصاحت در این خصوص می‌گوید: در کشور ما قیمت طلا متأثر از قیمت دلار و انس جهانی طلا است. افزایش اخیر در قیمت دلار هنوز به‌طور کامل تأثیر خود را بر روی قیمت طلا نگذاشته است. اگر تناسب میان قیمت طلا و دلار را در نظر بگیریم مشاهده می‌شود که قیمت طلا هنوز به اندازه کافی رشد نداشته و از قیمت تعادلی دور است. پس می‌بایست منتظر یک جهش قیمتی در بازار طلا بوده و پیش‌بینی افزایش قیمت آن را داریم.

وی با اشاره به بازار خودرو بیان می‌کند: با توجه به اینکه تولید خودرو در داخل کشور حدود ۲۵ درصد ارزبری دارد، افزایش قیمت دلار تأثیر مستقیم بر روی قیمت آن می‌گذارد؛ طی ۱۸ ماه گذشته با افزایش حدود چهار برابری قیمت دلار در کشور شاهد افزایش قیمت مواد اولیه داخلی و کالاهای واسطه‌ای در تولید خودرو بوده‌ایم. این‌ها نشان می‌دهد که افزایش ۱۵۰ درصدی در قیمت خودروهای داخلی حباب نبوده و تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از قیمت‌های بازاری خودرو به دلیل واسطه‌گری و سفته‌بازی برخی سوداگران به‌صورت حباب درآمده است.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که مردم تا چه زمانی باید منتظر کاهش قیمت‌ها و از بین رفتن حباب باشند، تشریح می‌کند: شرایط امروز بازارها در کشور متأثر از تصمیمات سیاسی دولتمردان در مراودات بین‌المللی است درصورتی‌که اگر سیاست‌های اعمالی پاسخگو باشد به‌زودی شاهد کاهش ۱۰ درصدی قیمت در بازار دلار و طلا و ایجاد تعادل در این بازارها خواهیم بود.

وی ادامه می‌دهد: بازارهای دیگر ازجمله بازار مسکن و صنایع تولید کالاهای مصرفی نیز متعاقبا به تعادل می‌رسند، اما کاهش قیمتی را در آن‌ها متصور نخواهیم بود. ولی اگر سیاست‌های دولت در روابط بین‌المللی با شکست مواجه شود و تحریم‌ها دنباله‌دار و سخت‌تر شود با کاهش مجدد عرضه ارز در داخل کشور روبه‌رو شده و افزایش مجدد قیمت دلار و طلا را خواهیم داشت. هم‌چنین با توجه به رکود تورمی حاکم بر اقتصاد با بحران بازار مسکن و صنایع تولیدی مواجه می‌شویم.

در بازار سکه حباب وجود دارد، ولی در بازار طلا نه

محمد فرج زاده‌ها رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان قزوین نیز اظهار می‌کند: در طلا حباب قیمت وجود ندارد اما در سکه حباب مشاهده می‌شود چراکه تأمین سکه بر عهده بانک مرکزی است و در حال حاضر در بازار کمبود وجود دارد.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر به علت افزایش قیمت طلا شاهد رکود در بازار هستیم و کسی طلا خریداری نمی‌کند چون کالای تزئینی محسوب می‌شود، هر گرم طلا به همراه اجرت حدود ۶۰۰ هزار تومان هزینه برای مصرف‌کننده آب می‌خورد به همین دلیل افراد بسیاری از خرید آن صرف‌نظر می‌کنند.

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن

یوسف عبدی شیخلری رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک قزوین نیز می‌گوید: طی یک سال اخیر قیمت مسکن به‌طور متوسط بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته که با توجه به فعالیت چندین ساله‌ام در این بازار این افزایش قیمت بی‌سابقه است.

وی ادامه می‌دهد: معامله‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیداکرده است؛ مردم تقاضای خرید مسکن را دارند اما برخی از آن‌ها وقتی توانایی خرید پیدا نمی‌کنند به‌اجبار اجاره‌نشینی را ترجیح می‌دهند.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک قزوین اعلام می‌کند: قیمت اجاره‌بها بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در شمال شهر و ۲۰ تا ۳۰ درصد در جنوب شهر افزایش پیداکرده است.

عبدی تشریح می‌کند: اوایل سال ۹۷ قیمت هر مترمربع ملک در شمال شهر بیش از دو میلیون بود و در حال حاضر شاهد افزایش دو برابری یا همان ۱۰۰ درصدی قیمت‌ها در این مناطق هستیم؛ در جنوب شهر قزوین نیز قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که در حال حاضر هر مترمربع سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خریدوفروش می‌شود.

حباب بازار خودرو ناشی از حضور سوداگران است

مهدی اسلامی رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران اتومبیل نیز می‌گوید: قیمت پراید از ۲۰ میلیون به ۵۷ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و در حقیقت این افزایش قیمت توسط دست‌های پشت پرده صورت گرفته و شاهد حباب در قیمت‌ها هستیم.

وی در خصوص پیش‌بینی قیمت خودرو اعلام می‌کند: اگر اوضاع با همین روند پیش رود شاهد افزایش خواهیم بود اما اگر مدیریت شود و حباب از بین رود قیمت واقعی هر دستگاه پراید ۳۰ میلیون تومان است و در حقیقت بیش از ۲۰ میلیون تومان حباب وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا12 ساعت قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
زلزله‌ای به بزرگی ۴٫۲ ریشتر ساعتی پیش شهرستان بافق در استان یزد را لرزاند. شدت این زلزله بالا بوده و در تمام مناطق شهرستان بافق احساس شده است. زلزله‌ای به بزرگی ۴٫۲ ریشتر ساعتی پیش شهرستان بافق در استان یزد را لرزاند. محمود شاکری شمسی اظهار داشت: زلزله ۴٫۲ ریشتری که ساعتی پیش در بافق رخ داد، خوشبختانه تاکنون خسارتی در بر نداشته است. وی با اشاره به اینکه وضعیت روستاهای نزدیک به کانون زلزله در دست بررسی است، افزود: شدت این زلزله بالا بوده و در تمام مناطق شهرستان بافق احساس شده است اما خوشبختانه خسارت جانی در پی نداشته است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آندرا شاخص‌ترین چهره سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود. وی مسئول عملیات‌های سیا علیه عراق، ‌ ایران و افغانستان بوده است. گروه طالبان روز دوشنبه در بیانیه‌ای به‌طور رسمی اعلام کرد که یک فروند هواپیمای آمریکایی را در ولایت غزنی افغانستان سرنگون کرده است، ویدیویی را از لاشه این هواپیما پس از سرنگونی منتشر کرد. نیویورک تایمز در مقاله‌ای به تاریخ ژوئن سال ۲۰۱۷، (۱۲ خرداد ۱۳۹۶) از «مایکل دی آندریا» اسم به میان آورد. بعدازظهر دوشنبه در پی سقوط یک فروند هواپیما در ولایت غزنی افغانستان، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بعدازظهر امروز در منطقه «سدوخیل» شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی یک فروند هواپیمای آمریکایی که مأموریت اطلاعاتی داشت ساقط شده است.

ویدیویی تاثیرگذار از قرنطینه شدن مردم چین

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
مردم شهر ووهان چین، که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، به بالکن خانه‌ها آمده و یکدیگر را به مقاومت و پایداری تشویق کردند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران11 ساعت قبل
شاخص داوجونز صنعتی ۱٫۶ درصد منفی شد و S&P۵۰۰ نیز ۱٫۶ درصد دیگر از ارزش خود را از دست داد، شاخص نزدک بورس نیویورک هم ۲٫۱ درصد منفی شد. الک یانگ، مدیر اجرایی موسسه راسل، می‌گوید: چین بزرگترین پیشران رشد اقتصاد جهانی است و بنابراین این شیوع در بدترین جا اتفاق افتاده است. همچنین به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی، برخی از شرکت‌هایی که بیشترین افت ارزش را در معاملات شب گذشته بورس آمریکا تجربه کردند، شرکت‌های مسافرتی نظیری کارنیوال، ماریوت و اکسپدیا بودند. در بخش صنعتی نیز شرکت‌های ساختمانی و معدنی به دلیل چشم انداز کاهش تقاضا از سوی چین منفی شدند. به جز چین، رسیدن این ویروس به حدود ۱۰ کشور دیگر از جمله آمریکا، فرانسه و ژاپن نیز تایید شده و تاکنون ابتلای دو نفر به این ویروس در آمریکا از سوی مقامات این کشور تایید شده است.
ایمناایمنا10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، صفحه رسمی سازمان بنادر و دریانوردی ایران در اینستاگرام به نقل از حسین صادقی نژاد، نوشت: «مدیرکل مناطق ویژه بندری و سرمایه گذاری سازمان بنادر اعلام کرد؛ رشد ۵۴ درصدی جذب سرمایه گذاری بخش غیر دولتی در بنادر کشور/ اعطای تسهیلات در نظام بانکی بر مبنای مشارکت و بهره برداری در پروژه‌های دریایی/ به روزرسانی بسته‌های جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بخش زیرساخت‌ها و حوزه‌ دریایی»

اخبار بیشتر