بررسی سریال چرنوبیل بحث داغ بینندگان و منتقدین
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

بررسی سریال چرنوبیل بحث داغ بینندگان و منتقدین

مخالفت فراستی با نظر مشاور رییس‌جمهور: «چرنوبیل» سریال بدی است!

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مخالفت فراستی با نظر مشاور رییس‌جمهور: «چرنوبیل» سریال بدی است!
این‌بار مسعود فراستی در میز نقد برنامه هفت به حسام‌الدین آشنا تاخت.

مسعود فراستی در ابتدای میز نقد جمعه شب برنامه «هفت» این‌بار سوژه جدیدی برای نقد داشت. او که با نظرها و نقدهای تند و تیزش معروف است، در واکنش به تمجید حسام‌الدین آشنا از سریال «چرنوبیل» گفت: «جناب آشنا معاون ریاست جمهوری راجع به سریالی که امریکایی است نظر دادن. چون این حیطه ماست نه حیطه ایشان پس لطفا در حوزه ما دخالت نکنند همانطور که ما وارد سیاست نمی‌شویم، چون این سریال بسیار بد است و موضوع بسیار التهاب دارد که بسیار تیپیکال است و قادر نیست مسئله به این مهمی را منتقل کند.»

لازم به ذکر است «چرنوبیل» در روزهای گذشته با بالاترین امتیاز در سایت IMDB به عنوان بهترین سریال انتخاب شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نقاط قوت و ضعف سریال چرنوبیل از نگاه الکسیویچ

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
نقاط قوت و ضعف سریال چرنوبیل از نگاه الکسیویچ
واضح ترین گزارش‌های وی، کتابش درمورد چرنوبیل با عنوان «صداهایی از چرنوبیل» یا «نیایش چرنوبیل« است. زیرا به گفته وی هیچ یک از مخاطبان _ افراد ساکن منطقه مصیب زده – نمی دانستند چگونه درباره آن صحبت کنند.الکسیویچ کتاب‌هایش را براساس مصاحبه با افراد درمورد تجربیاتشان از جنگ جهانی دوم،جنگ شوروی درافغانستان،فروپاشی اتحادیه شوروی نوشت.

همدلی نوشت: سوتلانا الکسیویچ نویسنده و روزنامه‌نگار اهل بلاروس است. وی در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. وی نخستین نویسنده بلاروس است که موفق به دریافت این جایزه شده‌است. وی همچنین در سال ۲۰۱۳ برنده جوایزی همچون جایزه صلح کتاب‌فروشان آلمان و جایزه مدیسی شده‌است.

کتاب صداهایی از چرنوبیل توسط سوتلانا الکسیویچ نگاشته شده است. سوتلانا در سن سی سالگی، با ۵۰۰ نفر از کسانی که شاهد این فاجعه بودند، از جمله ماموران آتش‌نشانی، سیاستمداران، فیزیکدانان، پزشکان و مردم عادی مصاحبه کرد. این کار ده سال به طول انجامید. چند روز قبل، الکسیویچ مطلبی در مورد سریال چرنوبیل در نشریه نیویورکر نوشت. در ادامه ترجمه این مطلب را می‌خوانید.

الکساندرونا الکسیویچ نویسنده روسی زبان اهل بلاروس، برنده جایزه نوبل ادبیات در ۲۰۱۵ به خاطر اثرش درمورد تاریخ شفاهی، می‌گوید: واضح‌ترین گزارش‌های وی، کتابش درمورد چرنوبیل با عنوان «صداهایی از چرنوبیل» یا «نیایش چرنوبیل «است. زیرا به گفته وی هیچ یک از مخاطبان _ افراد ساکن منطقه مصیب زده – نمی‌دانستند چگونه درباره آن صحبت کنند. الکسیویچ کتاب‌هایش را براساس مصاحبه با افراد درمورد تجربیاتشان از جنگ جهانی دوم، جنگ شوروی درافغانستان، فروپاشی اتحادیه شوروی نوشت.

او دریافت برای همه این رویدادها در تاریخ روسیه، یک چهارچوب روایی وجود داشت که تجربه واقعی شخص و خاطره شخصی را تحت الشعاع قرار می‌داد. اما زمانی‌که وی از بازماندگان درباره چرنوبیل پرسید، آنها به راحتی به داستان‌های خودشان رجوع کردند. زیرا داستانی نقل نشده بود. رسانه‌های شوروی اطلاع رسانی اندکی درباره این فاجعه انجام دادند. فیلم یا آهنگی نبود. خلا وجود داشت. کتاب الکسیویچ سال ۱۹۹۷ در روسیه بیش از ده سال بعد از انفجار اولین راکتور در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل منتشر شد. فاجعه‌ای که احتمالا اشتباه‌ترین حادثه هسته‌ای تاریخ بود.

یکی از چشمگیرترین حقایق درباره چرنوبیل، خلا داستانی است که مدت‌ها ادامه داشت و در حقیقت تا کنون ادامه داشته است. البته از قبل یک مستند بی بی سی و یک مستند عجیب امریکایی اوکراینی تولید شده بود.. سال گذشته هم دو کتاب، یکی توسط یک تاریخ دان و دیگری توسط یک روزنامه نگار که درصدد بیان داستان مستند و دقیق فاجعه بوده‌اند نیز منتشر شد. کتاب الکسیویچ البته تنها پس از دریافت جایزه نوبل در روسیه و غرب به شهرت رسید.

و سرانجام سریال چرنوبیل که پنجمین و آخرین اپیزود آن منتشر شد، روایت داستانی این فاجعه را شرح می‌دهد. مطرح شدن چرنوبیل به عنوان سریال در تلویزیون و با توجه به بازخورد بسیار خوب تلویزیونی، احتمالا در نهایت خلا داستان چرنوبیل را پر خواهد کرد و این البته خوب نیست. پیش از اینکه به اشتباهات موجود در سریال بپردازم باید به حقایق آن اعتراف کنم.

در چرنوبیل به نویسندگی کریگ مازن و کارگردانی یوهان رنک – فرهنگ اصلی اتحادیه شوروی با چنان صحتی بازافرینی می‌شود که هرگز پیش از این درتلویزیون یا سینمای غرب – یا درهمین خصوص – در تلویزیون یا سینمای روسی دیده نشده است. پوشش‌ها، اشیا و نور، گویی همان اوکراین، بلاروس و مسکوی ۱۹۸۰ است. (خطاها کوچکی چون یونیفرم تعطیلات بچه مدرسه ای‌ها در غیر تعطیلات یا حمل کیف‌های مدرسه‌ای کودکانه توسط نوجوانان وجود دارد، اما این گیردادن به جزئیات است).

آمریکایی‌های متولد شووروی درحال زمزمه کردن و وب نویسی هستند با ترس از دقت خارق العاده‌ای که با آن، محیط فیزیکی مردم شوروی باز آفرینی شده است.

یک اشتباه مشهود در این خصوص مربوط به بی اطلاعی اشکار سازنده از اختلاف گسترده بین طبقات اجتماعی اقتصادی مختلف دراتحادیه شوروی است: درسریال، والری لگاسف (جرد هریس)، عضور اکادمی علمی، درهمان سطحی که یک آتش نشان در اوکراین قرار دارد، زندگی می‌کند. درحقیقت لگاسف در سطحی کاملا متفاوت یا یک مرد آتش نشان زندگی کرده است.

دراینجا یکی از بزرگترین نقص‌های سریال را می‌بینیم:

عدم توانایی به تصویر کشیدن درست روابط قدرت در شوروی. استثناهایی وجود دارد، جرقه نوری در نحوه عملکرد عجیب مقامات شوروی.

برای مثال دراپیزود اول، طی جلسه فوری دفتر مرکزی کمیته اجرایی پریپیات، شورای شهر، یک سیاستمدار ارشد- ژارکوف (دونالد سامپتر) - سخنرانی وحشتناکی ایراد می‌کند تا هموطنانش را به داشتن ایمان و وفاداری وادار کند.

ژارکوف می‌گوید: «شهر را به کلی محاصره می‌کنیم، هیچ کس خارج نمی‌شود. اینگونه مانع هدر رفتن نتایج زحمت مردم می‌شویم.»

این سخن هرچیزی را دربردارد: مصونیت نتایج کار مردم، والبته نادیده گرفتن مطلق زندگی بشر. اپیزود آخر چرنوبیل همچنین شامل صحنه‌ای است که نظام شوروی را به طور کامل دربرمی گیرد. درطول محاکمه سه مردی که مسئول این مصیبت انگاشته شدند، یک عضو کمیته مرکزی که منتظر دستورالعمل دادستان است و دادستان این دستور العمل را با اشاره سر نشان می‌دهد. این دقیقا چگونگی عملکرد دادگاه شوروی است: آنها از امر کمیته مرکزی پیروی می‌کنند و دادستان نسبت به قاضی از اختیارات بیشتری برخوردار است. متاسفانه جدا از لحظات چشمگیر، سریال اغلب بین کاریکاتو و حماقت تغییر مسیر می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

به رسم ایثار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

با جراح حاذق مغز و اعصاب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ دکتر رضا جباری جراحی حاذق است که هم در تعداد جراحی‌ها و هم در اخلاق و مرام پزشکی رکورد دارد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
اغلب ما می‌دانیم که حرکت و راه رفتن برای سلامتی ما خوب است اما شاید ندانیم که عدم تحرک بدنی تا چه حد خطرناک است و می‌تواند بدن را دچار مشکلاتی جدی کند. اما یک مطالعه جدید دانشگاه هاروارد که توسط انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است نشان می‌دهد که مزایای حرکت حتی در سطوح بسیار پایین نیز وجود دارد. محققان میزان مرگ و میر زنان را در دهه ۷۰ سالگی خود بررسی کردند که در مقایسه با افرادی که کم تحرک‌تر بودند، روزانه بیشتر قدم برداشته بودند. رهنمودهای مربوط به فعالیتهای بدنی کانادا که توسط انجمن فیزیولوژی ورزش کانادا منتشر شده است، بیان می‌کند که هر فرد ۱۸ ساله و بالاتر از ۱۸ ساله باید ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی هوازی متوسط ​​تا شدید را در هفته انجام دهند. این فعالیت‌ها باعث می‌شود بزرگسالان کمی عرق کنند و وضعیت تنفسشان نیز بهبود یابد.

ویدئو / جشنواره ملی اقوام ایرانی

ایسناایسنا1 روز قبل
ششمین جشنواره ملی فرهنگی، ورزشی و آیینی اقوام مختلف ایرانی با حضور اقوامی از استان‌های مازندران، قم، البرز، خراسان شمالی، گیلان، گلستان، آذربایجان غربی، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، لرستان، خراسان شمالی، و سمنان در محل باغ موزه علم و صنعت گرمسار استان سمنان برگزار شد. تصویربردار: مسعود محقق / تدوینگر: نوید مرسلی

دیالوگ‌‌های ماندگار؛ خدا فقط نگاه می‌کنه!

7+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد نماز جمعه تهران، این ستاد در این اطلاعیه با اعلام تغییر مکان برگزاری نماز جمعه تهران افزود: نماز جمعه تهران از ۹۸/۰۹/۰۱ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری2 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری3 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بیانیه مهم وزارت اطلاعات: عوامل اصلی اغتشاشات دو روز گذشته شناسایی شده‌اند /برخورد با اشرار را وظیفه خود می‌دانیم

خبرآنلاین1 ساعت قبل

بدشانسی، استرس و اشتباهات داوری امتیازات زیادی از ذوب آهن گرفته است/ هواداران تحمل کنند تیم را درست می‌کنیم

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

حنیف عمران زاده در حرم امام رضا (ع)

پارس نیوز1 ساعت قبل

بهترین سریال‌های ۲۰۱۹؛ تماشای این سریال‌های تلویزیونی جذاب را از دست ندهید!

تکراتو1 ساعت قبل

وزارت اطلاعات: عوامل اصلی اغتشاشات دو روز گذشته شناسایی شدند

میزان‌آنلاین1 ساعت قبل

نخست وزیر تونس: رایزنی‌ها برای تشکیل دولت تا ۲ روز آینده آغاز می‌شود

ایسنا1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

11 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

22 ساعت قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

2 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1