بررسی سریال چرنوبیل بحث داغ بینندگان و منتقدین
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

بررسی سریال چرنوبیل بحث داغ بینندگان و منتقدین

مخالفت فراستی با نظر مشاور رییس‌جمهور: «چرنوبیل» سریال بدی است!

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مخالفت فراستی با نظر مشاور رییس‌جمهور: «چرنوبیل» سریال بدی است!
این‌بار مسعود فراستی در میز نقد برنامه هفت به حسام‌الدین آشنا تاخت.

مسعود فراستی در ابتدای میز نقد جمعه شب برنامه «هفت» این‌بار سوژه جدیدی برای نقد داشت. او که با نظرها و نقدهای تند و تیزش معروف است، در واکنش به تمجید حسام‌الدین آشنا از سریال «چرنوبیل» گفت: «جناب آشنا معاون ریاست جمهوری راجع به سریالی که امریکایی است نظر دادن. چون این حیطه ماست نه حیطه ایشان پس لطفا در حوزه ما دخالت نکنند همانطور که ما وارد سیاست نمی‌شویم، چون این سریال بسیار بد است و موضوع بسیار التهاب دارد که بسیار تیپیکال است و قادر نیست مسئله به این مهمی را منتقل کند.»

لازم به ذکر است «چرنوبیل» در روزهای گذشته با بالاترین امتیاز در سایت IMDB به عنوان بهترین سریال انتخاب شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نقاط قوت و ضعف سریال چرنوبیل از نگاه الکسیویچ

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
نقاط قوت و ضعف سریال چرنوبیل از نگاه الکسیویچ
واضح ترین گزارش‌های وی، کتابش درمورد چرنوبیل با عنوان «صداهایی از چرنوبیل» یا «نیایش چرنوبیل« است. زیرا به گفته وی هیچ یک از مخاطبان _ افراد ساکن منطقه مصیب زده – نمی دانستند چگونه درباره آن صحبت کنند.الکسیویچ کتاب‌هایش را براساس مصاحبه با افراد درمورد تجربیاتشان از جنگ جهانی دوم،جنگ شوروی درافغانستان،فروپاشی اتحادیه شوروی نوشت.

همدلی نوشت: سوتلانا الکسیویچ نویسنده و روزنامه‌نگار اهل بلاروس است. وی در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. وی نخستین نویسنده بلاروس است که موفق به دریافت این جایزه شده‌است. وی همچنین در سال ۲۰۱۳ برنده جوایزی همچون جایزه صلح کتاب‌فروشان آلمان و جایزه مدیسی شده‌است.

کتاب صداهایی از چرنوبیل توسط سوتلانا الکسیویچ نگاشته شده است. سوتلانا در سن سی سالگی، با ۵۰۰ نفر از کسانی که شاهد این فاجعه بودند، از جمله ماموران آتش‌نشانی، سیاستمداران، فیزیکدانان، پزشکان و مردم عادی مصاحبه کرد. این کار ده سال به طول انجامید. چند روز قبل، الکسیویچ مطلبی در مورد سریال چرنوبیل در نشریه نیویورکر نوشت. در ادامه ترجمه این مطلب را می‌خوانید.

الکساندرونا الکسیویچ نویسنده روسی زبان اهل بلاروس، برنده جایزه نوبل ادبیات در ۲۰۱۵ به خاطر اثرش درمورد تاریخ شفاهی، می‌گوید: واضح‌ترین گزارش‌های وی، کتابش درمورد چرنوبیل با عنوان «صداهایی از چرنوبیل» یا «نیایش چرنوبیل «است. زیرا به گفته وی هیچ یک از مخاطبان _ افراد ساکن منطقه مصیب زده – نمی‌دانستند چگونه درباره آن صحبت کنند. الکسیویچ کتاب‌هایش را براساس مصاحبه با افراد درمورد تجربیاتشان از جنگ جهانی دوم، جنگ شوروی درافغانستان، فروپاشی اتحادیه شوروی نوشت.

او دریافت برای همه این رویدادها در تاریخ روسیه، یک چهارچوب روایی وجود داشت که تجربه واقعی شخص و خاطره شخصی را تحت الشعاع قرار می‌داد. اما زمانی‌که وی از بازماندگان درباره چرنوبیل پرسید، آنها به راحتی به داستان‌های خودشان رجوع کردند. زیرا داستانی نقل نشده بود. رسانه‌های شوروی اطلاع رسانی اندکی درباره این فاجعه انجام دادند. فیلم یا آهنگی نبود. خلا وجود داشت. کتاب الکسیویچ سال ۱۹۹۷ در روسیه بیش از ده سال بعد از انفجار اولین راکتور در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل منتشر شد. فاجعه‌ای که احتمالا اشتباه‌ترین حادثه هسته‌ای تاریخ بود.

یکی از چشمگیرترین حقایق درباره چرنوبیل، خلا داستانی است که مدت‌ها ادامه داشت و در حقیقت تا کنون ادامه داشته است. البته از قبل یک مستند بی بی سی و یک مستند عجیب امریکایی اوکراینی تولید شده بود.. سال گذشته هم دو کتاب، یکی توسط یک تاریخ دان و دیگری توسط یک روزنامه نگار که درصدد بیان داستان مستند و دقیق فاجعه بوده‌اند نیز منتشر شد. کتاب الکسیویچ البته تنها پس از دریافت جایزه نوبل در روسیه و غرب به شهرت رسید.

و سرانجام سریال چرنوبیل که پنجمین و آخرین اپیزود آن منتشر شد، روایت داستانی این فاجعه را شرح می‌دهد. مطرح شدن چرنوبیل به عنوان سریال در تلویزیون و با توجه به بازخورد بسیار خوب تلویزیونی، احتمالا در نهایت خلا داستان چرنوبیل را پر خواهد کرد و این البته خوب نیست. پیش از اینکه به اشتباهات موجود در سریال بپردازم باید به حقایق آن اعتراف کنم.

در چرنوبیل به نویسندگی کریگ مازن و کارگردانی یوهان رنک – فرهنگ اصلی اتحادیه شوروی با چنان صحتی بازافرینی می‌شود که هرگز پیش از این درتلویزیون یا سینمای غرب – یا درهمین خصوص – در تلویزیون یا سینمای روسی دیده نشده است. پوشش‌ها، اشیا و نور، گویی همان اوکراین، بلاروس و مسکوی ۱۹۸۰ است. (خطاها کوچکی چون یونیفرم تعطیلات بچه مدرسه ای‌ها در غیر تعطیلات یا حمل کیف‌های مدرسه‌ای کودکانه توسط نوجوانان وجود دارد، اما این گیردادن به جزئیات است).

آمریکایی‌های متولد شووروی درحال زمزمه کردن و وب نویسی هستند با ترس از دقت خارق العاده‌ای که با آن، محیط فیزیکی مردم شوروی باز آفرینی شده است.

یک اشتباه مشهود در این خصوص مربوط به بی اطلاعی اشکار سازنده از اختلاف گسترده بین طبقات اجتماعی اقتصادی مختلف دراتحادیه شوروی است: درسریال، والری لگاسف (جرد هریس)، عضور اکادمی علمی، درهمان سطحی که یک آتش نشان در اوکراین قرار دارد، زندگی می‌کند. درحقیقت لگاسف در سطحی کاملا متفاوت یا یک مرد آتش نشان زندگی کرده است.

دراینجا یکی از بزرگترین نقص‌های سریال را می‌بینیم:

عدم توانایی به تصویر کشیدن درست روابط قدرت در شوروی. استثناهایی وجود دارد، جرقه نوری در نحوه عملکرد عجیب مقامات شوروی.

برای مثال دراپیزود اول، طی جلسه فوری دفتر مرکزی کمیته اجرایی پریپیات، شورای شهر، یک سیاستمدار ارشد- ژارکوف (دونالد سامپتر) - سخنرانی وحشتناکی ایراد می‌کند تا هموطنانش را به داشتن ایمان و وفاداری وادار کند.

ژارکوف می‌گوید: «شهر را به کلی محاصره می‌کنیم، هیچ کس خارج نمی‌شود. اینگونه مانع هدر رفتن نتایج زحمت مردم می‌شویم.»

این سخن هرچیزی را دربردارد: مصونیت نتایج کار مردم، والبته نادیده گرفتن مطلق زندگی بشر. اپیزود آخر چرنوبیل همچنین شامل صحنه‌ای است که نظام شوروی را به طور کامل دربرمی گیرد. درطول محاکمه سه مردی که مسئول این مصیبت انگاشته شدند، یک عضو کمیته مرکزی که منتظر دستورالعمل دادستان است و دادستان این دستور العمل را با اشاره سر نشان می‌دهد. این دقیقا چگونگی عملکرد دادگاه شوروی است: آنها از امر کمیته مرکزی پیروی می‌کنند و دادستان نسبت به قاضی از اختیارات بیشتری برخوردار است. متاسفانه جدا از لحظات چشمگیر، سریال اغلب بین کاریکاتو و حماقت تغییر مسیر می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیوم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر در حال بروزرسانی است …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری به تشریح آخرین اقدامات فنی این سازمان در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت. شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیومسازمان انرژی اتمی ایران براساس تصمیات مسئولان نظام اقدام خواهد کرد

این ستاره‌های هالیوود پیر نمی‌شوند + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل

کارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با حضور منصور غلامی وزیر علوم و ۲۰ اندیشمند خارجی برگزار شدکارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوریکارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوریبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با حضور منصور غلامی وزیر علوم و ۲۰ اندیشمند خارجی برگزار شد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا درباره عملکرد نیروی انتظامی در مسئله حجاب و برخورد با بی‌حجابی اظهار کرد: هر دستگاهی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، مأموریت برخورد با ولنگاری فرهنگی و بی‌بند و باری را برعهده دارد. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: تا جایی که ما کنترل کردیم و اطلاع داریم، نیروی انتظامی در حد توان، وسع و منابع مالی در زمینه عفاف و حجاب خوب برخورد کرده و باید تقویت شود. وی با بیان اینکه فقط یک دستگاه نمی‌تواند در برخورد با ولنگاری فرهنگی پاسخگو باشد، متذکر شد: برخورد با این ولنگاری فرهنگی نیاز به عزم ملی دارد و تمام دستگاه‌ها اعم از حاکمیتی، قضایی، مقننه، مجریه و نهادهای مربوطه باید دست به دست هم دهند و نیاز به فرهنگ‌سازی قوی در زمینه عفاف و حجاب داریم. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی درباره اختصاص سامانه‌هایی برای معرفی متخلفان در زمینه حجاب به دادستانی و پلیس، یادآور شد: این اقدام خوب و یک نوع نظارت ملی است، با انجام این کار، امور در این رابطه به مردم واگذار می‌شود که تخلفات نیز از این طریق به دستگاه‌های مربوطه منعکس می‌شود. انتهای پیام/
طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- فیلیپه کوتینیو پس از سپری کردن یک فصل ناامیدکننده در بارسلونا و زیر نظر ارنستو والورده، شروع فوق العاده‌ای همراه با تیم ملی برزیل در کوپا آمریکا داشت و در پیروزی ۳-۰ سلسائو مقابل بولیوی، دو گل تیمش را به ثمر رساند. زیزو الیزیدی با کاریکاتور زیر به شرایط متفاوت کوتینیو در تیم ملی برزیل و بارسلونا اشاره کرده است:

نمایشگاه اسباب بازی با هویت ایرانی اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حضور ۷۰ تولیدکننده داخلی با ۹۰۰ طرح اسباب بازی و سرگرمی کاملا ایرانی رنگ و لعاب ویژه‌ای به این نمایشگاه داده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دومین نمایشگاه دنیای اسباب بازی و سرگرمی از امروز تا ۳۱ خرداد، هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۱ (۹ شب) در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، واقع در خیابان حجاب تهران آماده بازدید علاقه‌مندان است.

اخبار بیشتر