ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و دیگر متهمان بانک سرمایه برگزار شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و دیگر متهمان بانک سرمایه برگزار شد

نماینده دادستان: ۱۵۰۰ میلیارد تومان گران‌نمایی ملک در پرونده بانک سرمایه وجود دارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نماینده دادستان: ۱۵۰۰ میلیارد تومان گران‌نمایی ملک در پرونده بانک سرمایه وجود دارد
نماینده دادستان تهران گفت: در پرونده بانک سرمایه، حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان گران‌نمایی ملک وجود دارد و ملک‌ها را به بانک انداخته‌اند.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، رسول قهرمانی در ادامه ششمین جلسه محاکمه هادی رضوی از متهمان پرونده بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی درباره اظهارات رضوی در خصوص قراردادهای بازرگانی گفت: بر اساس ارزیابی‌ها، شما بخشی از پول را به صرافی، ملک و خودرو اختصاص دادید و یا به حساب منشی خود واریز می‌کردید و کار بازرگانی نمی‌کردید. شما حتی اسنادی ارائه کردید که شرکت صادر کننده فاکتور وجود خارجی ندارد و ردیابی‌ها نشان می‌دهد یک مورد کار بازرگانی نداشتید و کارشناس اعتباری صلاحیت شما را برای دریافت ۲ میلیارد تومان تسهیلات هم رد کرده است.

وی درباره ضمانت‌نامه‌های رضوی نیز اظهار کرد: چرا شرکت پشتیبانی امور دام به آقای رضوی کالای سریع‌الفساد و اساسی کشور را در مقابل ارائه چک داده است؟ طبق آیین نامه‌ها وی باید پیش پرداخت می‌داد در حالیکه رضوی ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان گوشت وارد کشور کرده و آن را فروخته و در مقابل فقط چک داده که آن هم برگشت خورده است.

نماینده دادستان افزود: رضوی شبکه توزیع ندارد که کالای اساسی توزیع کند. دولت باید کالای اساسی را به دست کسانی بدهد که اجناس اساسی و سریع‌الفساد را بتوانند توزیع کنند ولی رضوی حتی تجربه یک روز فروش گوشت را نداشته است.

در این هنگام قاضی از متهم پرسید ستاد تنظیم بازار در آن زمان تحت نظارت چه شرکتی بوده است؟ که رضوی در پاسخ گفت: شرکت پشتیبانی امور دام با ضمانت‌نامه به هر کسی این تسهیلات را می‌داد.

قاضی اعتراض کرد و گفت: آیا اگر من هم بروم به من این تسهیلات را می‌دهند. من به بانک‌ می‌روم نمی‌توانم بیست میلیون تومان وام بگیرم.

متهم گفت: من مشتری خوش حساب بانک‌ها هستم.

در این هنگام نماینده دادستان گفت: دو شرکت کارتن خواب هم به سراغ شرکت پشتیبانی دام رفته‌اند و این خلاف است که در شرکت پشتیبانی دام وجود دارد. شرکت پشتیبانی دام باید ۱۵ درصد ضمانت‌نامه‌ را گوشت می‌داده اما به اندازه ۱۰۰ درصد قیمت پایه، گوشت تحویل رضوی داده است.

در ادامه جلسه قاضی مسعودی خطاب به متهم درباره بازپرداخت نکردن وجوه بانک سرمایه گفت: شما پول گرفته بودید و باید در موعد مقرر بازپرداخت می‌کردید.

متهم پاسخ داد: به بانک، ملک دادم.

رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی ادامه داد: در پرونده‌های بدهکاران بانکی، یک نفر وجود ندارد که بدهی خود را سر موعد به سیستم بانکی پرداخت کرده باشد و همه ملک داده‌اند. همه بدهکاران بانکی وجوه را صرف خرید و فروش ملک می‌کنند و با بخشی از آن بدهی دولت را می‌پرازند.

در ادامه نماینده دادستان تایید کرد: در پرونده بانک سرمایه، حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان گران‌نمایی ملک وجود دارد و اصطلاحا، ملک‌ها را به بانک انداخته‌اند.

قهرمانی درباره ادعای متهم مبنی بر پرداخت دو میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در سریال شهرزاد گفت: اولا چرا این وجه بابت حق‌المشاوره به آقای قادری پرداخت می‌شود؟ ثانیا اگر برای سرمایه‌گذاری بوده چرا چک‌ها در وجه امامی و بابت سریال شهرزاد پرداخت نشده است؟ این پول‌ها بابت سرمایه‌گذاری در شهرزاد نبوده زیرا وجوه مربوط به سریال شهرزاد مستقیم به حساب شرکت تصویرگستر پاسارگاد واریز شده است.

در این هنگام نماینده دادستان از آقای علی محمدی سرپرست وصول مطالبات بانک سرمایه خواست مطالب خود را ارائه بدهد.

علی محمدی در جایگاه حاضر شد و گفت: من مستندات را ارائه کردم آقای رضوی در زمانی که دفاع می‌کرد به من تهمت‌های ناحقی زد. شما به بانک مرکزی استناد می‌کنید از سویی می‌گویید نماینده بانک مرکزی خلط صحبت کرده است.

وی ادامه داد: درباره ماده ۱۸۶ شما بار‌ها صحبت کرده‌اید در حالی که ما همان ماده‌ای را تجزیه و تحلیل کردیم که شما به ما ارائه کردید. آقای رضوی و وکیل او بار‌ها گفته‌اند اهلیت ما را دادگاه تایید کرده شما چه اهلیتی داشتید. شما بار‌ها عنوان کرده‌اید من پرونده‌ها را بیرون می‌کشیدم چرا این را می‌گویید؟

علیمحمدی مسئول وصول مطالبات بانک مرکزی با اشاره به آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی گفت: این آیین نامه را هیئت وزیران نوشته‌اند و بنده ننوشته‌ام آیا شرکت پشتیبانی امور دام یک شرکت دولتی بوده است یا خیر؟! رضوی بار‌ها گفته است ضمانت نامه محل سودآوری برای بانک است این در حالی است که ضمانت‌نامه بالاترین ریسک را برای بانک دارد و برای همین در تأمین مناسب و محکم تاکید شده است. اگر این ضمانت‌نامه‌ها سودآور بود ما الان به خاک سیاه ننشسته بودیم.

مسئول وصول مطالبات بانک مرکزی ادامه داد: آقای رضوی در مورد ملکشان نیز مغلطه کرده‌اند، ۱۱ نفر کارشناس رسمی دادگستری ملک رضوی را زیر ۳۰ میلیارد ارزیابی کرده‌اند، آقای رضوی شما ملک را ۱۹ میلیارد خریدید و ۶ میلیارد برای جواز هزینه کردید.

رضوی گفت: مستندات موجود است، ۱۲ میلیارد به شهرداری پرداخت شده است.

علیمحمدی گفت: من نه کارشناس مسکن و نه صاحب نظرم فقط می‌گویم ببینید منطق چه می‌گوید، شما ۵ میلیون تومان تسهیلات هم بخواهید بگیرید باید از بانک مرکزی کد رهگیری بگیرید، آقای رضوی نجات شما در راستگویی است، اگر از بنده تخلفی دیدید حتما اعلام کنید، در دادگاه صالحه گردن بنده از مو باریک‌تر است، با این خزعبلات وقت ملت را نگیرید.

پس از پایان اظهارات علیمحمدی قاضی مسعودی مقام ختم جلسه دادگاه را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی ۹ صبح روز ۲۱ خرداد ماه برگزار و به ترتیب تا شنبه ادامه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

داماد وزیر کار چگونه به اسناد سری دسترسی پیدا کرده است؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
داماد وزیر کار چگونه به اسناد سری دسترسی پیدا کرده است؟
ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و دیگر متهمان بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام و به صورت علنی برگزار شد.

آفتاب‌‌نیوز :

ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و دیگر متهمان بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام و به صورت علنی برگزار شد.

در ابتدای جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام ماده ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری را قرائت و تفهیم کرد و گفت: آخرین دفاع از متهم رضوی و دلاویز اخذ خواهد شد، متهمان از حواشی پرهیز کنند و از تکرار مطالب خود داری نمایند.

داماد وزیر کار چگونه به اسناد سری دسترسی پیدا کرده است؟ - 4

قاضی مجددا اتهامات متهم سید محمد هادی رضوی را تفهیم کرد و گفت: آخرین دفاعیات خود را مطرح کنید.

متهم رضوی در بیان آخرین دفاعیات خود ضمن تشکر از محضر دادگاه، اهالی رسانه و وکلا گفت: آقای قاضی سعه صدر شما بی نظیر بود و با حوصله به حرف‌های بنده گوش دادید از شما تشکر می‌کنم، مستندات را آماده و فهرست بندی کردیم و به شما ارائه خواهیم داد.

متهم رضوی بیان کرد: آقای قاضی، نماینده دادستان ممکن است نسبت به مراحل بانکی اشراف کاملی نداشته باشند؛ اما شما به خوبی اشراف دارید در جلسات قبل نماینده بانک مرکزی حضور داشتند و این موضوع به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار گرفت، این باعث می‌شود مراحل دفاعیات من آشکارتر شود لذا به همین منظور از محضر دادگاه تشکر می‌کنم.

این متهم در ادامه گفت: آقای قهرمانی شما باعث شدید بنده مسائل جدید را متوجه شوم بی نهایت از شما سپاسگزارم، انتظار دارم مطالب من شنیده شود.

متهم رضوی بیان داشت: آقای علیمحمدی بعد از دفاعیات بنده در جلسات قبل مطالبی را مطرح کرده‌اند و ماده ۱۸۶ را تعریف کرد. وی گفته است مبلغ ۶۰ میلیارد تومان سه سال بعد اخذ شده است که در این ماده قید شده این موضوع برای بررسی سال ۹۰ و عملکرد آن سال بوده است. این در حالی است که در ابتدای کیفرخواست اشاره شده بود که آقای رضوی ماده ۱۸۶ نداشته است، به لطف امام حسین (ع) یک پله جلو آمدیم.

وی با طرح این سئوال که آیا ماده ۱۸۶ به واسطه استعلام بانک از سازمان دارایی اخذ می‌شود، گفت: بانک صورت‌های مالی را ضمیمه و به دارایی ارسال می‌کند، بنابراین ماده ۱۸۶ را مشتری به بانک نمی‌دهد که می‌گویند رضوی نامه زده که ماده ۱۸۶ را یک ماه دیگر بدهد.

متهم رضوی افزود: ماده ۱۸۶ ارائه شده برای مجموعه تک تک گرفته شده است و بانک بابت هر درخواست تسهیلات ماده ۱۸۶ صادر کرده است.

قاضی مسعودی مقام گفت: اگر برای هر درخواست گواهی دارید تاریخ‌ها را ارائه دهید و ما مستندات را قطعا بررسی می‌کنیم.

متهم رضوی پاسخ داد: از ۶۰ میلیارد تومان قرار بود ۱۵ میلیارد تسهیلات داده شود که نامه آن توسط بانک در تاریخ ۷٫۳.۹۲ صادر می‌شود، بانک صورت مالی را گرفته و به دارایی ارسال می‌کند و دارایی صورت مالی و اظهار نامه را تطبیق می‌دهد.

متهم بیان داشت: دوستان اشاره کردند رضوی ذی نفع واحد و حد اعتباری را رد کرده است این در حالی است که طبق قانون بانک مرکزی بیشتر از ۲۰ درصد سرمایه پایه بانک به ذی نفع واحد خطا بوده و چند بانک در صورت دادن باید کنسرسیوم شوند. آقای علی‌محمدی به نماینده بانک مرکزی اعلام کرد که آقای رضوی بیشتر از ۲۰ درصد اخذ کرده است در اینجا می‌گویم بله خلاف کردید اگر دادید باید کنسرسیوم می‌شد.

وی افزود: در سال ۹۱ بانک مرکزی قانونش را تغییر می‌دهد و سرمایه پایه را سرمایه اندوخته می‌کند و در اصلاحیه مورخ ۱۶٫۸.۹۲ دوباره تغییرات می‌دهد، در جلسه قبل نماینده بانک مرکزی آمد و فقط یک بیانیه خواند و رفت و به این موضوعات اشاره نکرد.

داماد وزیر کار چگونه به اسناد سری دسترسی پیدا کرده است؟ - 16

متهم رضوی گفت: سقف اعتبار بنده در سال ۹۲، ۸۰ میلیارد تومان برای دو شرکت بوده است که ده درصد آن را بانک نگه می‌داشت و پول را مسدود می‌کرد، صورت مالی بانک سرمایه در سال ۹۲، ۷ هزار و ۵۱۹ میلیارد ریال بوده است.

متهم رضوی در ادامه دفاعیات خود گفت: در کیفرخواست ذکر شده من بیش از بیست درصد تسهیلات گرفتم و مدیران با من همکاری کردند در حالی که بیش از ۲۰ درصد نگرفتم و بانک بیش از این میزان نمی‌تواند تسهیلات بدهد.

وی ادامه داد: ‌آقای علی محمدی آمد و توضیحاتی داد، اما می‌خواست ابرو را درست کند چشمش را کور کرد. من ملکم را خدمت شما ارائه کردم.

متهم رضوی افزود: آقای علی محمدی گفته سه کارشناس را به کانون وکلا معرفی کردم چطور می‌شود ملکی که نماینده خودتان ۵۰ میلیارد قیمت گذاری کرده می‌شود ۲۰ میلیارد.

این متهم گفت: من ماده ۱۸۶ را داشته‌ام و اظهارنامه‌هایم را که به نام شده است و اولین بار در این دادگاه اعلام کردم که اظهارنامه سال ۹۵ را آقایان خانی یا باقری یا هادی تایید نکرده است بلکه آقای پویان شاد و هیئت مدیره تایید کرده و امضا کرده است و این‌ها قابل توجه آقای علی محمدی نمره ۲۰ کلاس آقای خانی است.

وی افزود: من ماده ۱۸۶ را داشته‌ام که اول گفتند نیست در حالی که صراحتا قید می‌کنم صورتحساب‌های مالی را ارائه کرده‌ام و طبق این صورت‌های مالی اجازه تسهیلات داده شده است، در حالی که هیچ کدام در قرارداد‌ها نیست چرا من باید زودتر به دادگاه بیایم.

این متهم گفت: در صورتحساب مالی سال ۹۷ صراحتا مطالبی آورده که نشان می‌دهد موسسات دیگری نیز همچون من صورتحساب داشتند.

وی ادامه داد: من در صورتجلسه سال ۹۴ بدهکارم، اما در سال ۹۵ بدهکار نیستم.

رضوی ادامه داد: گفتند پول معلم‌ها را خورده‌ای، قابل توجه آقایانی که می‌گویند اموال حیف و میل شده از ۸۰ میلیارد تومان ۲۲ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی گفت: درباره پول معلمان اگر صندوق غارت شده چطور پول فرهنگیان بازنشسته را پرداخته کرده‌اید این چه غارتی است که از سویی سرمایه‌گذاری بزرگ برای آینده می‌کنند.

داماد وزیر کار چگونه به اسناد سری دسترسی پیدا کرده است؟ - 27

این متهم با بیان اینکه سرمایه‌گذاری ما اصلا پول فرهنگیان نیست ادامه داد: من در مشارکت مدنی فعال بودم که مدارک را ارائه کردم و مبالغ مستقیما به حساب واریز می‌شد، چون کار من عام بازرگانی بود مدیران گردن همدیگر می‌اندازند مرد باشید پای کار خود بایستید.

متهم رضوی گفت: آقای قاضی من دو قرارداد سری نشانتان می‌دهم، معذورم که نمی‌توانم در مورد آن به رسانه‌ها بگویم و اینکه نمی‌توانم اعلام کنم دلیل خاصی دارد.

وی در مورد ضمانت‌نامه‌ها و موضوع اداره دام، ادامه داد: از مدیران بانک سوال دارم، آقای پویان مهر آیا در این رابطه قرارداد را بنده وسط کار عوض کردم؟! شرکت دام به بانک سرمایه صراحتا نامه زده است که ضمانت نامه انجام تعهد می‌خواهد، لذا بعد از تأیید شما به من ابلاغ شده است و با شرکت دام در تماس بوده‌اید، شما بودید که ضمانت نامه انجام تعهد صادر کردید، آقای پویان مهر اگر من نامه را جعل کردم بگویید.

وی حین ارائه دفاعیات در رابطه با ضمانت‌نامه‌ها و موضوع شرکت دام چندین مرتبه نزد قاضی رفت و قرارداد‌ها و مستندات موجود را ارائه داد.

این متهم افزود: ضمانت نامه محل سودآوری بانک‌ها است، بانک‌ها ۲۰ درصد از شما پول می‌گیرند و سود نمی‌دهند، وقتی بدهکار می‌شوند اقدام به صدور ضمانت نامه می‌کنند، آقای قهرمانی اعلام می‌کند رضوی می‌خواسته ضمانت نامه قیر بگیرد و راهش ندادند در حالی که در رابطه با ضمانت نامه کارتن خواب‌ها اولین بار بنده به آقای هادی توضیح دادم.

وی افزود: در مورد ضمانت نامه کارتن‌خواب‌ها در سال ۹۴ و ۹۵ پرونده تشکیل و دست مجموعه‌ای داده شده بود. بنده به بانک گفتم که کارتن خواب هستند و از ضمانت‌نامه‌ها ۵ درصد دیپازیت گرفته‌اند و از من ۲۰ درصد دیپازیت گرفته‌اند.

متهم رضوی گفت: آقای علیمحمدی در جلسه قبل با صدای بغض آلودی گفتند امان از تزویر و ریا، در اینجا باید بگویم بنده به آقای خانی نامه زدم و گفتم اتفاقاتی افتاده است که در نتیجه آن بلافاصله خانم شیخی مدیر حقوقی را تغییر می‌دهند و آقای هادی سرپرست حقوقی می‌شود که اسناد آن نیز موجود است.

در این هنگام هادی گفت: این قرارداد یک ساعت هم اجرایی نشد.

متهم رضوی خطاب به هادی بیان داشت: امضای شما موجود است و این مصوبه هیئت مدیره است.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم رضوی گفت: این اسناد را از کجا آورده‌اید؟ این اسناد مصوبات داخلی بانک سرمایه است.

متهم رضوی پاسخ داد: اگر این اسناد را نداشتم، نمی‌توانستم حرفم را بفهمانم، این اسناد را در پرونده می‌گذاشتند. بنده نامه رابه بازپرسی دادم و آن‌ها ادله به بازپرسی ارائه دادند.

متهم اضافه کرد: آقای زینی همکار شوهر خانم شیخی و آقای پاکزاد صراحتا اعلام می‌کنند که خانم شیخی و آقای زینالی در سال ۹۲، ۶۱۵ میلیون اضافه‌تر گرفتند و خرج دوا و درمان خواهرش کرده‌اند این مبلغ برگردانده شد و هر دو عزل شدند، خارج از ضوابط بانکی پول می‌گرفتند و طرح دعوی می‌کردند.

در ادامه متهم رضوی در ادامه آخرین دفاعیات خود گفت: من مدرکی دارم که گروهی در بانک سرمایه تشکیل شد که ادمین آن آقای علی محمدی است، من باید برای دفاعیاتم تلاش کنم و بدوم در این مدرک آقای علی محمدی در زمان مدیریت آقای خانی و پویان شاد پیام‌های متعددی را ارسال می‌کند.

متهم رضوی پرینت پیام‌های رد و بدل شده در این گروه را به دادگاه نشان داد.

قاضی مسعودی مقام تذکر داد: شما باید در مقام دریافت تسهیلات توضیح بدهید.

متهم گفت: بله مدیرانی بودند که که با آقای خانی بیعت می‌کنند مبنی بر اینکه ما جزو تیم شما هستیم و تجدید پیمان می‌کنند.

متهم رضوی گفت: آقای علی محمدی این تیم را با هشت عضو راه‌اندازی می‌کند که متن پیامک‌های آن را می‌خوانم.

قاضی مسعودی گفت: این‌ها را شما از کجا آوردید ظاهرا در تمام ارگان‌ها دخل و تصرف کرده‌اید.

متهم رضوی جواب داد: نه من آن را هک نکردم، چون جزو اطلاعاتی‌ها نیستم.

قاضی مسعودی مقام گفت: به دست آوردن این اطلاعات و اسناد جرم است.

متهم رضوی پاسخ داد: این اسناد را کسی برایم فرستاده است.

قاضی مسعودی مقام گفت: این شخص را معرفی کنید ظاهرا سوءجریان خاصی است که برخی به اسناد سری هم دسترسی دارند.

متهم گفت: بله معرفی می‌کنم.

قاضی مسعودی مقام گفت: این پیامک‌ها بعد از اخذ تسهیلات است و چه کاری می‌تواند در مشروعیت تسهیلات دریافتی شما داشته باشد.

متهم پاسخ داد: من ماده ۱۸۶ را بیان کردم همچنین موضوع قرارداد خالی بود، اختلاف در ارزیابی ملک وجود داشت و مصارف غیر دو بعد داشته است ما پروژه‌ای راه‌اندازی کردیم و گزارش واقعی دادیم.

وی ادامه داد: من در سال ۹۶ زمین جاجرود که الان وثیقه من است را به آقای پسندیده اعلام کردم ما ملک را برای تسویه معرفی کردیم.

متهم رضوی ادامه داد: درباره اندرزگو به ما گفتند این ملک باغ است و سازمان بازرسی کل کشور گفته بود باغ بوده است و قبل از من اجاره پایان کار مسکونی داشت، ما پیشنهاد دادیم این ملک را وثیقه می‌کردند و یک سال به ما هم فرصت می‌دادند ما می‌ساختیم بدهی را می‌دادیم چرا نگه داشتند؟

وی گفت: من خلاف نکردم و طبق اصول و قانون جلو رفتم.

متهم رضوی گفت: آقای قهرمانی در جلسات قبل عنوان کردند که بنده با پول معلمان پورشه و مازراتی خریده‌ام، این درحالی است که از سال ۸۴، ماشینم BMW سری هفت بوده است و در سال ۹۰ پورشه داشتم که اسناد آن موجود است آپارتمان‌های الهیه در رهن خود بانک سرمایه بوده است و از ۷۸ هزار متر زمین ۷۸۰ متر مشاع آن برای بنده است.

وی افزود: من ملک را در وثیقه بانک گذاشتم و فرار نکردم، سایر متهمان نداده‌اند و بعضا رفته‌اند، ملک من ۷۱ میلیارد تومان در زمان تهاتر ارزش داشته است، ایا دادسرای جرایم پولی و بانکی را من خریده‌ام که دخل و تصرفی در کارشناسی‌ها شده باشد؟

متهم رضوی بیان داشت: می‌گویید در سریال شهرزاد پولشویی شده است بنده از آقای امامی ۸٫۵ میلیارد تومان طلب دارم آقای امامی از این موضوع سر باز زده است و این پول را نداده است.

وی افزود: نماینده دادستان بیان کرد که می‌خواستند سس بهروز بدهند و نشده است، در این رابطه باید بگویم آقای فرزان از آقای فروتن کارخانه‌ای به مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان خریدند و می‌خواستند به من بفروشند لذا اصلا تهاتر نبوده است و من رشوه و پولی ندادم که بخواهم در موردش مؤاخذه شوم.

متهم رضوی با تاکید براینکه مفهوم پول کثیف که می‌گویند به سینما آمده است در این رابطه صحیح نیست، گفت: قرارداد شهرزاد برای سال ۹۱ بوده است آقای قادری یک پادو برای امامی بوده است بنده ۸۰ میلیارد تومان منهای ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات گرفته‌ام که ۸ میلیارد آن را بابت شهرزاد داده‌ام.

این متهم در ادامه گفت: آقای قاضی علی رغم سوالاتی که از من می‌کنید و بنده را به چالش می‌کشید از سعه صدر شما سپاسگزارم، چون باعث می‌شود که در حین این سئوالات توضیحات لازم را ارائه دهم.

متهم رضوی اضافه کرد: آقای قهرمانی به درستی گفته‌اند که قرارداد‌ها به نام خودم بوده است بله درست است، چون من کلاهبردار نبودم. فقط ملک اندرزگو در رهن بانک سرمایه بود و آن ملک دیگر اصلا برای ما نبوده است.

وی تصریح کرد: در مورد خودروی BMW ایکس ۴ که نماینده دادستان گفتند که آن را به کسی داده‌ام باید بگویم که بنده عاشق چشم وآبروی کسی نبوده‌ام در مورد یک قرارداد شرکت یادمان سازه برجی دو میلیون تومان باید می‌دادم که نزدیک ۳۰۰ میلیون تومان در موعد مقرر می‌شد در که در ازای این مبلغ ماشین داده‌ام.

متهم رضوی گفت: در مورد سفر‌های اروپایی خارج از کشور که نماینده دادستان به آن اشاره کردند باید بگویم من از بچگی سفر می‌رفتم این که می‌گویید با یک شخص بوده است من در اینجا خواهش می‌کنم آن فرد متأهل است و بچه دارد و زن و بچه من در آن سفر بودند.

متهم رضوی گفت: آقای علیمحمدی در دادگاه می‌گوید بنده به سیاسی کاری اشاره کرده‌ام آقای قاضی تنها کسی که مصاحبه می‌کند و هیچ اسمی از انتصابات به من نمی‌گوید شخص شما هستید، صدا و سیما ورسانه‌ها می‌گویند داماد فلانی لذا در دفاع آخر از شما تشکر می‌کنم و از نماینده دادستان بابت جر و بحث‌های مطرح شده حلالیت می‌طلبم، اما در مورد آقای علیمحمدی اعتقاد دارم اتفاقاتی افتاده است از محضر دادگاه تقاضا دارم مدارک من را خارج از فضای رسانه‌ای و فشار سیاسی بررسی کنند و اگر مدارک نقشی دارد ارائه خواهیم داد.

قاضی مسعودی مقام گفت: فشار رسانه‌ای و سیاسی برای ما وجود ندارد ۲۰ سال است که به این پرونده‌ها رسیدگی می‌کنیم مستندات را ارائه دهید، اگر حکم شما محکومیت یا برائت باشد با قدرت آرا را تماما ذکر و منتشر می‌کنیم و مردم و خود شما می‌توانید ارزیابی کنید.

متهم رضوی گفت: برای من فشار رسانه‌ای وجود دارد اینکه در صدا و سیما می‌گویند ابر بدهکار بانکی من چه باید بگویم.

در ادامه جلسه دادگاه قهرمانی نماینده دادستان خطاب به متهم رضوی گفت: شما با مصاحبه حرفهایتان را ارائه می‌دهید و چیزی پوشیده نمی‌ماند با یک سایتی مصاحبه کرده‌اید و گفته‌اید که با نماینده دادستان دو، سه سال است که خصومت شخصی دارید. حال سوال اینجاست که من سه سال پیش شما را کجا می‌شناسم؟!

قهرمانی گفت: در اواخر سال ۹۶ یا اوایل سال ۹۷، جلسه محرمانه‌ای با حضور ضابطان پرونده، سرپرست دادسرا و بازپرس پرونده در خصوص متهمان بانک سرمایه داشتیم، مصوب شد بازپرس وقت استعلامات را انجام و دستوراتی را صادر کنند در این جلسه نظریه مشورتی ارائه می‌کردیم بنا شد ضابطان پرونده جلسه آینده بیایند و انجام دستور کنند ناگهان دیدم ضابط پرونده اعلام کرد دستور بازپرسی پرونده در موبایل متهمان رد و بدل می‌شود.

قهرمانی افزود: از موبایل آقای ضیایی دستور وقت بازپرسی پرونده را پیدا کردیم که آقای رضوی به آن دست پیدا کرده بود و به آقای ضیایی ارسال کرده بود لذا فناوری قوه را وارد کار کردیم و بر اساس پرینت و شماره عکس متوجه شدیم رضوی با یکی از کارکنان دادسرا ارتباط نزدیک برقرار کرده و آن کارمند که CMS بازپرس پرونده را داشته در اواخر ساعت اداری و حدود ساعت ۴ بعداز ظهر پرینتی از دستور بازپرسی گرفته و در اختیار رضوی قرار داده است. آقای رضوی از ارتباطات سیراب هستند.

متهم رضوی گفت: ماده ۱۸۶ فقط خرید و فروش نیست این ماده دارایی به بانک ارائه کرده است به من ارائه نکرده بود.

نماینده دادستان پرسید: گواهی مالیاتی که روز اول ارائه کردید چیست؟

متهم پاسخ داد: سازمان دارایی بررسی می‌کند و آن گواهی مالیاتی که ارائه شد بررسی شده است.

نماینده دادستان ادامه داد: در گزارش خانم رام آمده که آقای رضوی گواهی ماده ۱۸۶ ندارد و قرارداد اجرایی نشده است خانم رام این را ملاحظه کرده و اعلام کرده‌اند قرارداد غیرواقعی است.

متهم رضوی پاسخ داد: مگر من می‌توانم قرارداد را جعل کنم؟

نماینده دادستان گفت: هادی رضوی می‌گوید من در صورت مالی بدهکار نیستم نه تنها وی بلکه آقای امامی، آقای مدلل و هر کسی که غیر قانونی تهاتر کرده به عنوان تسویه‌کننده صادر شده است، چون تسویه آن‌ها متقلبانه بوده است.

نماینده دادستان ادامه داد: به خاطر عملیات ضعیف مدیران بانک سرمایه تسهیلات تمدید شده است.

وی گفت: متهم رضوی می‌گوید قرارداد نجومی را در پرونده من گذاشت شما به من بگویید پرونده‌های دیگر چه کسی و کجا گذاشته است آیا شما همه جا دشمن دارید؟

نماینده دادستان ادامه داد: آقای رضوی به مصاحبه مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره می‌کند اولا باید بگویم ۴۸ درصد سرمایه‌گذاران معلمان هستند در واقع بسیاری از سرمایه‌گذاران بانک سرمایه معلمان هستند.

وی خطاب به متهم رضوی گفت: شما ادعا کرده‌اید کار بازرگانی می‌کنید ما بر اساس ردیابی و فاکتور‌ها می‌گوییم بخشی را به صرافی، بخشی را در ملک و بخشی را به حساب منشی خود واریز کردیم و فاکتور‌های ارائه شده توسط شما وجود خارجی ندارند.

نماینده دادستان گفت: شما یک مورد کار بازرگانی نکرده‌اید و کارشناس اعتباری اهلیت شما را زیر سوال برده است.

نماینده دادستان درباره ضمانت‌نامه از متهم رضوی پرسید: چرا شرکت پشتیبانی امور دام کالای اساسی کشور را به شما با چک داده است؟ عمدتا پیش‌پرداخت است، اما بدون هیچ پرداختی آقای رضوی ۲۷ و نیم میلیارد تومان گوشت می‌گیرد و در بازار می‌فروشد.

وی ادامه داد: گوشت کالای اساسی است و کالای مهم را نباید به دست هر کسی بدهند این کالای سریع الفساد به یک جوان بی‌تجربه و بی‌پول داده شده است.

متهم پاسخ داد: شرکت پشتیبانی دام به هر کسی با ضمانت نامه می‌دهد.

قاضی مسعودی مقام گفت: قطعا ما برویم به ما نمی‌دهند.

متهم گفت: با وثیقه ملکی و ضمانت‌نامه بانکی می‌دهند.

نماینده دادستانی گفت: شرکت پشتیبانی دام خلا‌هایی دارد چرا که تیم آقای فرزان امامی هم از آنجا گوشت گرفته‌اند.

وی گفت: از سویی شرکت پشتیبانی دام این میزان گوشت با ضمانت‌نامه انجام تعهد داده است که با ضمانت‌نامه تعهد پرداخت فرق دارد چرا شرکت پشتیبانی امور دام به اندازه ۱۰۰ درصد قرارداد گوشت داده در حالی که باید به اندازه ۱۵ درصد قرارداد این کار را انجام می‌داد چطور شرکت پشتیبانی دام این گونه عمل کرده است.

نماینده دادستان گفت: متهم رضوی گوشت را می‌گیرد و می‌فروشد، اما پول آن را نمی‌دهد چک را پاس نمی‌کند که ما توقیف کردیم تا ابهامات برطرف شود.

وی ادامه داد: درباره اظهارات او در خصوص آقای خانی باید بگویم آقای خانی با دادسرا همکاری می‌کرد تا اینکه ما متوجه شدیم در پشت پرده کار‌هایی می‌کند ما آقای خانی را در کسوت مبارزه با فساد می‌شناختیم.

نماینده دادستان گفت: آقای هادی رضوی خیانت شما فقط به سپرده‌گذاران بانک سرمایه نیست اقدام مجرمانه شما به تک تک مردم آسیب زده است.

در این هنگام نماینده دادستان از آقای علی محمدی سرپرست وصول مطالبات بانک سرمایه خواست مطالب خود را ارائه بدهد.

علی محمدی در جایگاه حاضر شد و گفت: من مستندات را ارائه کردم آقای رضوی در زمانی که دفاع می‌کرد به من تهمت‌های ناحقی زد.

علی محمدی گفت: شما به بانک مرکزی استناد می‌کنید از سویی می‌گویید نماینده بانک مرکزی خلط صحبت کرده است.

وی ادامه داد: درباره ماده ۱۸۶ شما بار‌ها صحبت کرده‌اید در حالی که ما همان ماده‌ای را تجزیه و تحلیل کردیم که شما به ما ارائه کردید. آقای رضوی و وکیل او بار‌ها گفته‌اند اهلیت ما را دادگاه تایید کرده شما چه اهلیتی داشتید. شما بار‌ها عنوان کرده‌اید من پرونده‌ها را بیرون می‌کشیدم چرا این را می‌گویید؟

علیمحمدی مسئول وصول مطالبات بانک مرکزی با اشاره به آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی گفت: این آیین نامه را هیئت وزیران نوشته‌اند و بنده ننوشته‌ام آیا شرکت پشتیبانی امور دام یک شرکت دولتی بوده است یا خیر؟!

علیمحمدی افزود: رضوی بار‌ها گفته است ضمانت نامه محل سودآوری برای بانک است این در حالی است که ضمانت‌نامه بالاترین ریسک را برای بانک دارد و برای همین در تأمین مناسب و محکم تاکید شده است. اگر این ضمانت‌نامه‌ها سودآور بود ما الان به خاک سیاه ننشسته بودیم.

مسئول وصول مطالبات بانک مرکزی ادامه داد: آقای رضوی در مورد ملکشان نیز مغلطه کرده‌اند، ۱۱ نفر کارشناس رسمی دادگستری ملک رضوی را زیر ۳۰ میلیارد ارزیابی کرده‌اند، آقای رضوی شما ملک را ۱۹ میلیارد خریدید و ۶ میلیارد برای جواز هزینه کردید.

متهم رضوی گفت: مستندات موجود است ۱۲ میلیارد به شهرداری پرداخت شده است.

علیمحمدی گفت: من نه کارشناس مسکن و نه صاحب نظرم فقط می‌گویم ببینید منطق چه می‌گوید، شما ۵ میلیون تومان تسهیلات هم بخواهید بگیرید باید از بانک مرکزی کد رهگیری بگیرید، آقای رضوی نجات شما در راستگویی است، اگر از بنده تخلفی دیدید حتما اعلام کنید، در دادگاه صالحه گردن بنده از مو باریک‌تر است، با این خزعبلات وقت ملت را نگیرید.

پس از پایان اظهارات علیمحمدی قاضی مسعودی مقام ختم جلسه دادگاه را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی ۹ صبح روز ۲۱ خرداد ماه برگزار و به ترتیب تا شنبه ادامه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

متهم بانک سرمایه: سرمایه‌گذاری ما با پول فرهنگیان نبود

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
متهم بانک سرمایه: سرمایه‌گذاری ما با پول فرهنگیان نبود
ساعت24 - سرمایه‌گذاری ما اصلا پول فرهنگیان نیست. من در مشارکت مدنی فعال بوده‌ام که مدارک آن را ارائه کرده‌ام.

ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات سیدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر بانک سرمایه امروز برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، قاضی مسعودی‌مقام از متهم رضوی خواست که در جایگاه قرار بگیرد. رئیس دادگاه بار دیگر اتهامات این متهم را قرائت کرد و از او خواست که آخرین دفاعیات خود را در دادگاه مطرح کند و از ارائه مطالب تکراری نیز خودداری کند.

از اهالی رسانه تمنا دارم امروز برای رضای خدا تیتر نزنند

متهم رضوی پس از قرار گرفتن در جایگاه گفت: در ابتدای جلسه از قاضی مسعودی‌مقام به خاطر سعه صدرشان تشکر می‌کنم که در جلسات گذشته صحبت‌ها را به خوبی گوش کردند. امروز نیز تمنا دارم به واسطه اینکه نماینده دادستان در جلسات گذشته مطالبی را گفته بود، اجازه فرمایید صحبت‌های خود را ارائه دهم. همچنین از اهالی رسانه تمنا دارم امروز برای رضای خدا تیتر نزنند و حرف‌های من را عینا منتقل کنند.

وی خطاب به قاضی مسعودی‌مقام گفت: باید در این جلسه مستندات را ارائه می‌کردیم در نتیجه چند روز فهرست‌بندی را از مستندات خود انجام دادیم.

قاضی مسعودی‌مقام در پاسخ گفت: شما مستندات را به دادگاه ارائه دهید و ما تک به تک آن را بررسی می‌کنیم.

رضوی ادامه داد: بنده از آقایان علی‌محمدی و قهرمانی تشکر می‌کنم چرا که باعث شدند من سیستم بانکی کشور را بیشتر تشریح کنم در نتیجه خوشحالم که شما باعث شدید مراحلی از دفاعیات بنده آشکارتر شود.

اگر مطالبم به خوبی شنیده شود در روند دادگاه تغییرات جدیدی رخ می‌دهد

متهم ردیف اول خطاب به قاضی گفت: آقای علی‌محمدی جلسات گذشت بعد از عرایض بنده مطالبی را مطرح کردند که بنده جزء به جزء درباره آن صحبت می‌کنم و دوست دارم این مطالب به خوبی شنیده شوند چون اگر شنیده شود در روند دادگاه تغییرات جدیدی رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اظهارات علی‌محمدی راجع به ماده ۱۸۶ گفت: شما ماده ۱۸۶ را تعریف کردید و گفتید که میزان آن ۶۰ میلیارد تومان است که سه سال بعد اخذ شده است اما پایین این ماده قید شده که ماده ۱۸۶ برای بررسی عملکرد سال ۹۰ است. آقای قهرمانی هم به این موضوع اشاره کرد.

رضوی تصریح کرد: باید توجه شود شعبه بانک این موارد را تک به تک اخذ می‌کرده است. آیا ماده ۱۸۶ به واسطه استعلام بانک است یا سازمان دارایی یا مشتری از سازمان دارایی؟ جواب این است؛ بانک از سازمان دارایی.

وی افزود: بانک صورت‌های مالی را ضمیمه می‌کند و برای دارایی می‌فرستد و دارایی هم صورت‌های مالی و اظهارنامه‌ها را بررسی می‌کند اما وقتی شما این مطلب را ارائه می‌کردید ما می‌دانستیم شما چه چیزی را بگویید.

اعطای تسهیلات به ذی‌نفع واحد خطا است

رضوی یادآور شد: ماده ۱۸۶ ارائه شده برای ما به صورت تک به تک گرفته شده و بانک برای هر درخواست تسهیلات ماده ۱۸۶ را صادر کرده است. به عنوان مثال در تاریخ ۷ خرداد ماه سال ۹۲ از این ۶۰ میلیارد تومان قرار بود ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات داده شود و در تاریخ ۱۹ خرداد ماه همان سال تاریخ تسهیلات ارائه می‌شود.

در این لحظه متهم رضوی کنار میز قاضی رفت و مستندات خود را مربوط به تک به تک ارائه شدن ماده ۱۸۶ برای هر درخواست برای قاضی توضیح داد.

متهم رضوی ادامه داد: من از این همه عالمان بانکی که در دادگاه حضور دارند می‌پرسم که آیا ماده ۱۸۶ راه مشتری به بانک می‌دهد یا دارایی به بانک؟ من اصلا نباید ماده ۱۸۶ را بدهم بلکه دارایی باید آن را ارائه بدهد. دارایی است که جواب بانک را می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: دوستان اشاره کردند که رضوی ذی‌نفع واحد را رد کرده است. اعطای تسهیلات به ذی‌نفع واحد خطا است و در صورتی که بخواهند این کار را انجام دهند باید چند بانک را کنسرسیوم کنند.

ثبت اعتبار بنده در سال ۹۲، ۸۰ میلیارد تومان برای دو شرکت بود

رضوی گفت: در جلسه قبل نماینده بانک مرکزی یک نامه خواند و رفت و به این موارد اشاره نکرد. ثبت اعتبار بنده در سال ۹۲، ۸۰ میلیارد تومان برای دو شرکت بود که ده درصد آن را بانک نگه می‌داشت و مسدود می‌کرد.

وی افزود: صورت بانکی مالی بانک سرمایه در سال ۹۲، هفت هزار و ۵۱۹ میلیارد ریال بوده است.

متهم رضوی گفت: بانک بابت هر درخواست تسهیلات ماده ۱۸۶ صادر کرده است.

آقای علی محمدی می‌خواست ابرو را درست کند، چشم را کور کرد

رضوی در ادامه دفاعیات خود بیان کرد: در کیفرخواست آمده است که من از ۲۰ درصد بیشتر تسهیلات گرفته‌ام و مدیران با من همکاری کرده‌اند در حالی که من بیش از ۲۰ درصد نگرفته‌ام و بانک بیش از این میزان نمی‌تواند تسهیلات بدهد. آقای علی محمدی توضیحاتی داد اما می‌خواست ابرو را درست کند، چشم را کور کرد. من ملک خود را به دادگاه ارائه کرده‌ام. آقای علی محمدی گفته سه کارشناس را به کانون وکلا معرفی کرده‌ام. چطور می‌شود ملکی که نماینده خود آن را ۵۰ میلیارد قیمت‌گذاری کرده ۲۰ میلیارد شود؟

وی افزود: من ماده ۱۸۶ را داشته‌ام و اظهارنامه‌هایم به نام شده است و اولین بار در جلسه دادگاه اعلام کردم اظهارنامه سال ۹۵ را آقایان خانی یا باقری تایید نکرده است بلکه آقای پویان شاد امضا کرده است و این‌ها قابل توجه آقای علی‌محمدی نمره ۲۰ کلاس آقای‌خانی است. من ماده ۱۸۶ را داشتم که اول گفتند نیست در حالیکه صراحتا می‌گویم صورت‌های مالی را ارائه کرده‌ام و طبق این صورت‌های مالی اجازه اخذ تسهیلات داده شده در حالیکه هیچ کدام در قراردادها نیست. چرا من باید زودتر به دادگاه بیایم؟

مرد باشید و پای کار خود بایستید

این متهم بیان کرد: در صورت‌های مالی سال ۹۷ صراحتا مطالبی آوردم که نشان می‌دهد موسسات دیگری هم مانند من صورت حساب مالی داشتند. من در صورتجلسه سال ۹۴ بدهکار هستم اما در سال ۹۵ بدهی ندارم. آقایان گفتند پول معلم‌ها را خورده‌ای. قابل توجه معتقدان به حیف و میل شدن اموال، از ۸۰ میلیارد تومان ۲۲ میلیارد پرداخت شده است. در مورد پول معلمان اگر صندوق غارت شده است چطور پول فرهنگیان بازنسشته را پرداخت کرده‌اید؟ این چه غارتی است که از سویی سرمایه‌گذاری بزرگ برای آینده می‌کنند؟

رضوی ادامه داد: سرمایه‌گذاری ما اصلا پول فرهنگیان نیست. من در مشارکت مدنی فعال بوده‌ام که مدارک آن را ارائه کرده‌ام. مبالغ مستقیما به حساب من وارد می‌شد زیرا کار من به صورت عام بازرگانی بود و مدیران گردن هم می‌اندازند. مرد باشید و پای کار خود بایستید.

مرغ پخته هم از این حرف‌ها خنده‌اش می‌گیرد

متهم رضوی گفت: آقای قاضی من دو قرارداد سری نشان‌تان می‌دهم و معذورم که نمی‌توانم در مورد آن به رسانه‌ها بگویم و اینکه نمی‌توانم اعلام کنم دلیل خاصی دارد.

وی در مورد ضمانت‌نامه‌ها و موضوع اداره دام گفت: از مدیران بانک سوال دارم، آقای پویان‌مهر آیا در این رابطه قرارداد را بنده وسط کار عوض کردم؟ شرکت دام به بانک سرمایه صراحتا نامه زده که ضمانت‌نامه انجام تعهد می‌خواهد لذا بعد از تایید شما به من ابلاغ شده است و شما با شرکت دام در تماس بوده‌اید. شما بودید که ضمانت نامه انجام تعهد صادر کردید. اگر من نامه را جعل کرده‌ام بگویید.

متهم رضوی گفت: اگر قراردادی وجود نداشت، باید به شرکت دام اعلام می‌کردید. مرغ پخته هم از این حرف‌ها خنده‌اش می‌گیرد.

متهم حین ارائه دفاعیات دررابطه با ضمانت‌نامه‌ها و شرکت دام چندین مرتبه نزد قاضی رفت و مستندات موجود را ارائه داد.

امان از تزویر و ریا

وی تصریح کرد: ضمانت‌نامه محل سودآوری بانک‌ها است. ۲۰ درصد از شما پول می‌گیرند و سود نمی‌دهند و وقتی بدهکار می‌شوند اقدام به صدور ضمانت‌نامه می‌کنند. آقای قهرمانی اعلام می‌کند رضوی می‌خواسته ضمانت‌نامه قیر بگیرد و راهش ندادند در حالی که در مورد ضمانت‌نامه کارتن خواب‌ها اولین بار بنده به آقای هادی توضیح دادم.

متهم رضوی افزود: در مورد ضمانت نامه کارتن خواب‌ها در سال ۹۴ و ۹۵ پرونده تشکیل و دست مجموعه‌ای داده شده بود. بنده به بانک گفتم که کارتن‌خواب هستند و برای ضمانت نامه‌ها ۵ درصد دیپوزیت گرفتند و از من ۲۰ درصد گرفتند.

متهم رضوی گفت: آقای علی محمدی در جلسه قبل با صدای بغض آلودی گفتند امان از تزویر و ریا. من به آقای خانی نامه زدم و گفتم اتفاقاتی افتاده که بلافاصله خانم شیخی مدیر حقوقی را تغییر می‌دهند و آقای هادی سرپرست حقوقی می‌شود که اسناد آن نیز موجود است.

اگر این، اسناد را نداشتم نمی‌توانستم حرف‌هایم را بفهمانم

هادی در این هنگام گفت: این قرارداد یک ساعت هم اجرایی نشد.

متهم گفت: امضای شما موجود و این مصوبه هیات مدیره است.

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به رضوی گفت: این اسناد مصوبات داخلی بانک سرمایه است این‌ها را از کجا آوردید؟

متهم گفت: اگر این، اسناد را نداشتم نمی‌توانستم حرف‌هایم را بفهمانم. بنده نامه را به بازپرسی دادم و آنها ادله به بازپرسی ارائه دادند.

متهم اضافه کرد: آقای زینی همکار شوهر خانم شیخی و آقای پاکزاد صراحتا اعلام می‌کنند که خانم شیخی و آقای زینالی در سال ۹۲، ۶۱۵ میلیون اضافه‌تر گرفته و خرج دوا و درمان خواهرش کردند. این مبلغ برگردانده شد و هردو عزل شدند. خارج از ضوابط بانکی پول می‌گرفتند و طرح دعوا می‌کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

قاضی مسعودی مقام: برخی متهمان پرونده بانک سرمایه به اسناد سری دسترسی دارند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قاضی مسعودی مقام: برخی متهمان پرونده بانک سرمایه به اسناد سری دسترسی دارند
رئیس شعبه سوم دادگاه مفاسد اقتصادی گفت: متأسفانه شاهد سوء جریان خاصی در پرونده بانک سرمایه هستیم و برخی متهمان به اسناد سری دسترسی دارند.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، قاضی مسعودی‌مقام در ادامه ششمین جلسه محاکمه محمدهادی رضوی متهم پرونده بانک سرمایه که در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد، پس از قرائت گفت‌وگوی رد و بدل شده در یک گروه تلگرامی از سوی رضوی اظهار کرد: به نظر می‌رسد سوءجریان خاصی در این پرونده وجود دارد و برخی متهمین حتی به اسناد سری نیز دسترسی دارند.

در ادامه قاضی از متهم پرسید که اسناد مربوط به گفت‌وگوهای رد و بدل شده در این گروه تلگرامی را از کجا به دست آورده‌اید که متهم پاسخ داد: این اسناد را یک نفر در داخل پاکت به دفتر فرستاد و من تلگرام آنها را هک نکردم و وزارت اطلاعات هم نیستم.

قاضی خطاب به متهم گفت: همانطور که می‌دانید به دست آوردن این اسناد در خیلی از جاها جرم است.

متهم پاسخ داد: این اسناد را برای من فرستاده‌اند.

مسعودی مقام خطاب به رضوی گفت: این اسناد را به دادستانی تهران ارائه می‌کنیم تا بررسی کنند که چگونه به دست شما رسیده است.

قاضی همچنان خطاب مهم گفت: دعوای اصلی در این پرونده نحوه دریافت تسهیلات است، شما هدفتان از قرائت این گفت‌وگوهای تلگرامی چیست و چه استفاده‌ای می‌خواهید بکنید.

متهم پاسخ داد: در این پرونده بخشی مربوط به روش اخذ تسهیلات و بخشی نیز نحوه بازپرداخت آن است.

رضوی در ادامه دفاعیات خود افزود: می‌گویند چرا با بانک تسویه نمی‌کنی در حالی که من زمین را معرفی کردم تا بانک بردارد و این زمین که در جاجرود قرار دارد در بهمن سال ۹۷، ۱۰۴ میلیارد تومان و در ارزیابی جدید ۱۴۰ میلیارد تومان نیز ارزش‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: این ملک را حتی در زمان آقای پسندیده اعلام کردم و آقای پسندیده گفت ملک را به هیئت مدیره بانک سرمایه اعلام کنم و هیئت مدیره مصوب کرد یا پلاک ثبتی را بردارم و دوباره اقساط کنند یا یک زمین از من بگیرند. حتی این ملک در زمان آقای پسندیده ۱۶۰ میلیارد تومان ارزیابی شده است.

در این هنگام قاضی از متهم پرسید گوشت‌هایی که از شرکت دام گرفته بودید را چه کردید؟

متهم پاسخ داد: فروختم.

قاضی مجددا از رضوی پرسید چرا پول بانک را پرداخت نکردی که وی پاسخ داد: دیون دیگری داشتم که با این پول پرداخت کردم اما فرار نکردم بلکه یک وثیقه به بانک دادم که ۱۶۰ میلیارد تومان ارزیابی شد و چند ماه فرصت خواستم تا مطالبات بانک را پرداخت کنم.

وی افزود: حتی آقای تورک پیشنهاد داد ۳۰ میلیارد از سند ملک جاجرود را به نام شرکت دام بزنم تا وثیقه آزاد شود، بنابراین من مانند سایر متهمان نبودم که پول ندادند و رفتند بلکه ملک ارائه کردم، اما شرکت دام می‌گفت زمین جاجرود بزرگ است و نمی‌تواند مابه‌التفاوت آن را پرداخت کند و ما گفتیم یک مقدار از زمین را به اندازه طلب خود بردارد.

رضوی همچنین درباره ملک اندرزگو که وثیقه بانک سرمایه شده است گفت: گفته‌اند این ملک ۳۰ میلیارد تومان ارزیابی شده و باغ است در حالی که ملک مزبور هزار و ۳۰ متر باغ بود که در سال ۸۵ با اصلاحیه ۵۷۸ متر شده است و قبل از من پایان کار مسکونی داشت و بعد از اینکه به من واگذار شد جواز ساختمان تجاری گرفتم و گودبرداری کردم. بدهی من به بانک سرمایه با سود و جرایم ۶۷ میلیارد تومان است و ملک اندرزگو طبق بررسی کارشناسان ۹۱ میلیارد تومان ارزش دارد و حتی پیشنهاد دادم یکسال به من وقت بدهند تا این ملک را بسازم و پول بانک را برگردانم.

در این هنگام نماینده دادستان خطاب به رضوی گفت: مجوز شما برای احداث ساختمان تجاری در این ملک غیرقانونی بوده است.

متهم پاسخ داد: مجوز من غیرقانونی نیست و اسناد آن را به دادگاه نشان دادم و مانند دیگران در جهرم تا تورقوزآباد ملک ندارم بلکه ملکی را در خیابان اندرزگو وثیقه گذاشتم و اگر هم مجوزم غیرقانونی باشد باز هم به نفع بانک اقدام کردم.

وی همچنین در پاسخ به اظهارات نماینده دادستان در جلسات قبل مبنی بر اینکه با پول معلمان خودرو پورشه و مازراتی خریده است گفت: از سال ۸۴ ماشین من BMW سری هفت بوده و سال ۹۰ نیز پورشه داشتم حالا پول معلمان دقیقا کجاست نمی‌دانم.

رضوی هچنین درباره اظهارات نماینده دادستان درباره اینکه با پول معلمان به عیش و نوش پرداخته است گفت: عیش و نوش مصداق دارد و سرمایه‌گذاری در سریال شهرزاد پولشویی نیست من از بابت سرمایه‌گذاری در سریال شهرزاد از آقای امامی ۸٫۵ میلیارد تومان طلب دارم و حتی حکم قرار دادیم تا طلب خود را پرداخت کند اما این کار را نکرد. آقای امامی از پرداخت بدهی خود به من سرباز می‌زند و آن را نمی‌دهد اما من با بانک سرمایه تسویه کردم.

متهم پرونده بانک سرمایه درباره اظهارات قبلی نماینده دادستان مبنی بر اینکه آقای فرزان راد می‌خواسته کارخانه سس بهروز را به او بفروشد گفت: فرزان راد از آقای فروتن کارخانه‌ای به مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان خریده و می‌خواست به من بفروشد و اصلا تهاتر نبوده است و من رشوه و پولی ندادم که بخواهم در موردش مواخذه شوم. من اصلا بدهکار نیستم و ملک من طبق ارزیابی‌ها ۷۱ میلیارد تومان ارزش دارد در حالی که بدهی‌ام ۶۷ میلیارد تومان است.

این متهم درباره پرداخت ۲ میلیارد تومان به احسان دلاویز نیز گفت: من را به آگاهی بردند و در آنجا از من خواست بنویسم که طلبی از امامی ندارم و حتی در دادسرای انتظامی قضات از آقای شاه‌بختی شکایت کردم و می‌توانید آن پرونده را ببینید که چه اتفاقاتی افتاده است. امامی اصرار داشت بنویسد که ۸ میلیارد به من بدهکار نیست و من هم چون تحت فشار بودم گفتم که ۲ میلیارد تومان حق المشاوره دادم در حالی که این دو میلیارد تومان جهت سرمایه‌گذاری در شاهرود بوده است و آن را به امامی دادم.

وی ادامه داد: ۸ میلیارد تومان در سریال شهرزاد سرمایه‌گذاری کردم و باید ۱۵ میلیارد تومان به من برگردانده می‌شد که امامی سرباز زد اما من عقب نرفتم و تعهدات خود را به بانک سرمایه پرداخت کردم و اینکه امامی این پولها را به افراد دیگری داده به من ربطی ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ ششمین دادگاه هادی رضوی و متهمان بانک سرمایه

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ ششمین دادگاه هادی رضوی و متهمان بانک سرمایه
ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و تعدادی دیگر از متهمان بانک سرمایه، صبح امروز شنبه (۱۸ خرداد) در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد و جرایم اقتصادی به صورت علنی برگزار شد.

نظرها

در ادامه بخوانید

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

حمله معترضان به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

اخبار بیشتر