ارسال پرونده محمدعلی نجفی به دادگاه کیفری
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

ارسال پرونده محمدعلی نجفی به دادگاه کیفری

پرونده نجفی به دادگاه کیفری ارسال شد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
پرونده نجفی به دادگاه کیفری ارسال شد
پرونده محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران که چندی پیش میترا استاد همسرش را به قتل رسانده بود، از دادسرای ناحیه ۲۷ به دادگاه کیفری ارسال شد.
پرونده نجفی به دادگاه کیفری ارسال شد - 0

پرونده محمدعلی نجفی از دادسرای ناحیه ۲۷ به دادگاه کیفری ارسال شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پرونده محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران که چندی پیش میترا استاد همسرش را به قتل رسانده بود، از دادسرای ناحیه ۲۷ به دادگاه کیفری ارسال شد.

خواندن خبر در سایت منبع

پرونده قتل همسر دوم نجفی؛ بهانه جدید اصلاح‌طلبان برای انتقاد از یکدیگر

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
پرونده قتل همسر دوم نجفی؛ بهانه جدید اصلاح‌طلبان برای انتقاد از یکدیگر
ایرنا نوشت: منتسبان به جناح اصلاح طلب انتقادات ساختاری بر کارنامه همفکران خود دارند. امری که می تواند در سال انتخابات جرقه اصلاح اصلاحات و افزایش اعتماد جامعه از رهگذر این اصلاحات باشد.

در جبهه اصلاحات انتقاد از عملکرد فراکسیون امید و شورای عالی سیاستگذاری، انتقاد از اصرارها برای شهرداری «محمدعلی نجفی» که سرنوشت تلخی برای او رقم زد و نیز انتقادات از عدم تعریف استراتژی مشخص از عمده محورهای مطرح شده در دعواهای درون جناحی است که انتقادات شخصیت‌های نزدیک به این جریان را در پی داشته است.

تازه‌ترین انتقادات به عملکرد فراکسیون امید؛ طی هفته‌های گذشته از سوی دبیرکل حزب ندای ایرانیان بیان شد؛ «صادق خرازی» در گفت وگویی با انتقاد از کارنامه فراکسیون امید و به ویژه رییس آن یعنی «محمدرضا عارف» گفته است: «آقای عارف و شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در مجلس و شورای شهر عملکرد قابل‌دفاعی نداشته‌اند و در خیلی موارد تصمیم‌های اشتباهی گرفته‌اند. من برای آقای عارف احترام زیادی قائلم اما هرکس در جایگاه خود شخصیتی دارد. من آن کاریزمای سیاسی که بخواهد تصمیم‌سازی کند و فراکسیونی را مدیریت کند و به هدف برساند، هیچ‌گاه در وجود آقای عارف ندیدم. نمونه آن را در انتخابات هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی مشاهده کردیم که چگونه فرآیند تصمیم‌سازی به حذف علی مطهری نماینده شجاع مجلس منتهی شد.»

پیش از این هم «مصطفی تاجزاده» معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات، در گفت وگویی تصریح کرده بود: «ما در اصلاح‌طلبان با ۲ دسته مواجهیم؛ یکی افرادی که منافع‌شان ایجاب می‌کند اینگونه حرکت کنند. آنها می‌خواهند به هر قیمتی در قدرت بمانند لذا همه چیز را از این زاویه می‌بینند. با چنین افرادی نمی‌توان بحث کرد. من به لیست امید رای دادم اما امروز رای نمی‌دهم.»

سابقه انتقاد از عملکرد شورای عالی سیاستگذاری و ثمره آن در مجلس که فراکسیون امید است، تنها محدود به اظهارات برخی چهره‌های اصلاح طلب نیست، پیش از این هم برخی دیگر از اصلاح طلبان برای کاستن از اختیارات این شورا در پی تاسیس نهاد تازه‌ای تحت عنوان پارلمان اصلاحات برآمدند.

استراتژی حلقه مفقوده در سیاست ورزی اصلاح طلبانه

انتقاد درون جریانی اصلاحات محدود به افراد و فهرست‌های انتخاباتی نیست. برخی از چهره‌های تاثیرگذار در این جریان از نبود استراتژی مشخص هم برای آینده اصلاحات به صورت عام و هم انتخابات پیش رو به صورت خاص، گلایه دارند. «صادق زیباکلام» استاد دانشگاه و از چهره‌های اصلاح طلب در گفت وگویی با اشاره به این موضوع خاطرنشان کرده است: «مشکل اصلی اصلاح‌طلبان پیش از مسائل انتخاباتی، فقدان رهبری و نداشتن هدف و استراتژی روشن در این جریان است.»

«ابراهیم اصغرزاده» دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب هم معتقد است: «مردم در مقطع فعلی از سیاست‌ورزی‌های بی‌نتیجه و اینکه مورد سوءاستفاده قدرت‌طلبان قرار بگیرند، خسته‌اند. آنها از بی‌تصمیمی و پیگیر نبودن اصلاح‌طلبان کلافه‌اند؛ به‌عبارتی مردم از اصلاح‌طلبی عبور نکرده‌اند بلکه از اصلاح‌طلبان بوروکرات و رفیق گرمابه و گلستان قدرت رانتی عبور کرده‌اند.»

پرونده نجفی عامل تازه انتقادات اصلاح طلبان از یکدیگر

از همان ساعات نخست انتشار خبرهای مربوط به قتل «میترا استاد» همسر دوم «محمدعلی نجفی» شهردار پیشین تهران و از تاثیرگذارترین چهره‌های اصلاح طلب؛ برخی از افراد این جریان سیاسی درباره تبعات و دلایل این اتفاق به اظهارنظر پرداختند. اظهاراتی که گاهی به گلایه شبیه بود و گاهی نیز به انتقادات تند و تیز از برخی تصمیمات.

«غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی که روزگاری نجفی هم در این حزب فعالیت می‌کرد، از نخستین چهره‌های سیاسی بود که درباره قتل استاد به دست نجفی اظهارنظر کرد. توییت شهردار اسبق درباره شهردار سابق اما از دید برخی تحلیلگران چندان منصفانه نیامد و واکنش برانگیز شد. کرباسچی در گفت وگوی دیگری از احزاب اصلاح طلبی که با وجود برخی شایعه‌ها به شهرداری کرباسچی اصرار کردند، انتقاد کرد. انتقادات او از سوی شماری از فعالان سیاسی پاسخ داده شد اما ابراز برائت کارگزاران از نجفی که با صفحه یک ارگان رسانه‌ای این حزب آغاز شده بود؛ با اظهارات دبیرکل شدت یافت. اما این برائت همراه با انتقادات پیدا و پنهان از دیگر اصلاح طلبان؛ نشان از وجود و یا حتی شدت یافتن اختلافات قدیمی میان دو جریان مهم در جبهه اصلاحات بود.

سال انتخابات و فال اصلاح طلبان

در فاصله ۹ ماه تا انتخابات مجلس یازدهم، نشانه‌های اختلاف در جریان اصلاح طلب دیده می‌شود. این جریان اما برای تاثیرگذاری در سال سخت انتخابات به فالی جز اختلاف نیازمند هستند. شاید این انتقادات درون گروهی آغاز راهی برای اصلاح از درون است. اما هر استراتژی در پشت این انتقادات بوده باشد، این جریان نباید تجربه‌های تلخ اندوخته شده در سال‌های پیش را فراموش کند. جریان اصلاحات طی چهار دوره انتخابات در یک دهه گذشته نشان داده است که قابلیت تاثیرگذاری بر افکار عمومی جامعه را داراست و از این دارایی خود باید حراست کند.

خواندن خبر در سایت منبع

پرونده نجفی به کجا رسید؟

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
پرونده نجفی به کجا رسید؟
پرونده محمدعلی نجفی از دادسرای ناحیه ۲۷ به دادگاه کیفری ارسال شد.

باشگاه خبرنگاران: پرونده محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران که چندی پیش میترا استاد همسرش را به قتل رسانده بود، از دادسرای ناحیه ۲۷ به دادگاه کیفری ارسال شد.

گفتنی است؛ هنوز برای این پرونده تعیین شعبه نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

تحریف ماجرای محمدعلی نجفی برای تضعیف دستگاه‌های امنیتی

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
تحریف ماجرای محمدعلی نجفی برای تضعیف دستگاه‌های امنیتی
«در زمانی که وی گزینه شهرداری تهران بود، دستگاه های مسئول صلاحیت ایشان را تایید نکردند اما آقای روحانی وساطت کردند و با فشاری که آوردند وزارت کشور را مجبور کردند که حکم آقای نجفی را برای شهرداری صادر کنند. همه اینها نشان می دهد که نوعی اشکال و نقاط ضعفی در روند شخصیتی ایشان وجود داشته که متاسفانه در نهایت منجر به چنین اتفاقاتی شد.»

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص حمله برخی افراد و رسانه‌ها به نهادهای امنیتی پس از ماجرای قتل همسر محمدعلی نجفی، در گفت و گو با خبرنگار جام نیوز اظهار داشت: اگر افرادی واقعا دوست دار آقای نجفی هستند بایستی واقعیت را بپذیرند اما متاسفانه برخی از افراد با سفسطه قصد دارند تا مسیر ماجرا را منحرف کنند اما در دراز مدت این اقدام به ضرر آنها تمام خواهد شد.

وی ادامه داد: در مصاحبه‌ای که پخش شد از آقای نجفی از ارتباط خود با آن خانم سخن گفته و مشخص شد که ایشان با اختیار خود همسر دوم اختیار کرده است. چرا حالا عده‌ای میخواهند خطا را به پای مسائل دیگر بنویسند؟!

ایشان در خصوص هدف برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی برای متهم کردن دستگاه‌های امنیتی اظهار داشت: این کار، مکارانه بوده و تحریفی است که به وسیله برخی افراد به همراه دست‌های پشت پرده برخی از رسانه‌های زنجیره‌ای طراحی شده تا اقتدار دستگاه‌های امنیتی کشور را از بین ببرند.

حاجی دلیگانی بیان داشت: در خود مجلس که ایشان آمد رای بگیرد حالت دوگانه‌ای وجود داشت. زمانی که آقای نجفی مسئولیت داشت به بهانه بیماری قلب استفا دادند اما ما می‌بینیم که آقای روحانی وی را به عنوان وزیر پیشنهاد داده بودند. در همان زمان نیز با بررسی هایی که صورت گرفت مشخص شد که ایشان صلاحیت لازم را برای جلب اعتماد نمایندگان را ندارد و مجلس محکم ایستاد و مخالفت کرد. مطالبی هم در سطح مجلس توزیع شد که حاکی از اشکالات در رزومه و رفتارهای آقای نجفی بود و اگر مذاکرات آن زمان مجلس رصد شود خودش می‌تواند جالب توجه باشد.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در زمانی که وی گزینه شهرداری تهران بود، دستگاه‌های مسئول صلاحیت ایشان را تایید نکردند اما آقای روحانی وساطت کردند و با فشاری که آوردند وزارت کشور را مجبور کردند که حکم آقای نجفی را برای شهرداری صادر کنند. همه اینها نشان می‌دهد که نوعی اشکال و نقاط ضعفی در روند شخصیتی ایشان وجود داشته که متاسفانه در نهایت منجر به چنین اتفاقاتی شد.

حاجی دلیگانی در خصوص اصرار حسن روحانی مبنی بر استفاده از محمدعلی نجفی در کابینه دولت اظهار داشت: آقای رئیس جمهور تعهداتی به جریان‌های سیاسی مختلف داده که در هنگام این نوع تصمیم گیری‌ها به جای اینکه منافع مردم و ارزش‌های افرادرا در نظر بگیرند به مسائل دیگری همچون سهم بندی‌های سیاسی و جناحی توجه می‌کنند که این موضوع به مردم و جامعه ظلم است.

وی پایان خاطر نشان کرد: اگر واقعیات در رسانه‌های حامی آقای نجفی مطرح شود کمک بیشتری به ایشان خواهد شد و مردم نیز آنها را بهتر خواهند پذیرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

مروری بر عملکرد نجفی در شهرداری تهران

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
مروری بر عملکرد نجفی در شهرداری تهران
آقای محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران که در ۱۱ روز گذشته صدر اخبار را از بابت قتل همسر دومش به‌خود اختصاص داده، با صدور کیفرخواست و انتقالش به زندان، وارد مرحله جدیدی شده است.

به گزارش مشرق، آقای محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران که در ۱۱ روز گذشته صدر اخبار را از بابت قتل همسر دومش به‌خود اختصاص داده، با صدور کیفرخواست و انتقالش به زندان، وارد مرحله جدیدی شده است. این در حالی است که در مدت ۶ماهه حضورش در طبقه هشتم ساختمان خیابان بهشت، هم با عملکرد پرسروصدایی همراه بود؛ به‌گونه‌ای که تهرانی‌ها هنوز روزهای پس از زلزله یا برف سنگین پایتخت را فراموش نکرده‌اند.

در ۵شهریور ۱۳۹۶، محمدعلی نجفی با انتخاب پنجمین شورای شهر تهران و دریافت حکم از وزارت کشور، رسما به‌عنوان شهردار کارش را آغاز کرد و جایگزین آقای محمدباقر قالیباف شد و در ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ نیز، از سمت خود استعفا داد. با آنکه مدت مدیریت نجفی به‌عنوان شهردار تهران بسیار کوتاه بود، در همین مدت نیز، حضور و غیاب او در مسند شهرداری حاشیه‌های فراوانی به‌همراه داشت.

نخستین حاشیه‌ها بعد از انتصاب رسمی او به‌عنوان شهردار تهران، اواخر آذر ۱۳۹۶ و همزمان با زلزله شدید تهران بود. دقایق پایانی چهارشنبه ۲۹ آذر، زلزله‌ای به بزرگی ۲/۵ در نزدیکی ملارد رخ داد و استان‌های تهران و البرز را لرزاند. این زلزله خسارت چندانی به ساختمان‌ها وارد نکرد؛ اما دو نفر در جریان آن کشته و ۱۱۷ نفر هم زخمی شدند.

هرکه می‌توانست، بار سفر بست و سوار بر خودرو راهی خروجی‌های پایتخت شد. ترافیک شدید در خروجی‌ها، حضور شبانه مردم در پارک‌ها و فضاهای باز شهر و اضطراب فراگیر از احتمال پس‌لرزه‌ها و زلزله‌ای شدیدتر باعث شد ستاد بحران تشکیل شود.

به قاعده باید رییس ستاد بحران شهردار شهر باشد؛ اما در این هیاهو، نجفی، شهردار وقت تهران، حاضر نشد. همه پرسیدند: در این بحران پایتخت، شهردار کجاست؟ بازار شایعه داغ شد؛ یکی می‌گفت شهردار تهران در سفر کیش است و دیگری می‌گفت دماوند. برخی گمانه‌ها هم از سفر خارج از کشور شهردار خبر می‌داد؛ اما تا روز بعد از آن بحران، از شهردار خبری نبود.

زلزله مدیریتی در تهران

روز بعد زلزله، درحالی‌که همه نگران پیامدهای زلزله و پس‌لرزه‌های آن بودند، شهردار وقت تهران فقط به نوشتن متن کوتاهی در اینستاگرامش بسنده کرد و نوشت در طول دیشب و امروز، با بخش‌های مختلف شهرداری در تماس بوده است: «به‌طورمرتب از زمان وقوع حادثه، پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ام و حجم انبوه کارها مانع از آن شد که در تلگرام یا اینستاگرام اعلام حضور کنم؛ چرا که رسیدگی به وضعیت پیش‌آمده را مهم‌تر و حیاتی‌تر می‌دانستم». او همچنین اعلام کرد: «از صبح امروز با وجود اینکه دوسه برنامه ازپیش‌تعیین‌شده داشتم، در دفتر کاری خودم به‌صورت دائم با بخش‌های مختلف درارتباط بودم و بعد از بازدیدهای میدانی نیز خیالم راحت شد که موضوع کنترل شده است و فکر نمی‌کنم خطری شهروندان را در تهران تهدید کند». باوجوداین، بازهم کسی عکس و خبری از حضور فیزیکی خود در مناطق آسیب‌دیده منتشر نکرد.

نجفی در نخستین آزمونش رد شد

دو روز بعد، یعنی در ۲دی ۱۳۹۶، آقای پرویز سروری، عضو سابق شورای شهر تهران، زلزله تهران را نخستین آزمون شهردار جدید تهران دانست و اعلام کرد: متأسفانه گویا نجفی در نخستین آزمون خود رد شده است. وی گفت: «وقتی همه مردم تهران در تکاپو و استرس زلزله بودند، شهردار جدید تهران (آقای نجفی) کجا بوده و چه اقداماتی برای مدیریت بحران شهری انجام داده است؟ آیا شهردار تهران به‌عنوان متولی امور شهری نباید در رأس همه اقدامات صورت‌گرفته پس از زلزله حضور داشته باشد؟ در هیچ‌یک از تصاویر رسانه‌ای یا حتی گفت‌وگوهای تلویزیونی که به‌منظور آرامش حال شهروندان انجام شده، ما تصویر یا مصاحبه‌ای از ایشان نمی‌بینیم. برخی‌ها می‌گویند به ایشان به‌دلیل ناراحتی قلبی زلزله را خبر نداده‌اند؟ اگر چنین صحبتی صحت داشته باشد، وای به حال مردم تهران که شهردارشان حتی از حوادث شهری خبری ندارد؟ حتی پس از گذشت چند روز از وقوع حادثه، هنوز با واکنش صریح یا شفاف‌سازی شهرداری تهران دراین‌زمینه مواجه نیستیم؛ گویی وی هیچ‌گونه مسوولیتی درقبال بحران شهری نداشته است.

در جلسات حاضر بودم

البته عصر روز شنبه دوم دی، جلسه اضطراری ستاد مدیریت بحران شهر تهران به ریاست محمدعلی نجفی، شهردار تهران، در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد. او در این جلسه به سوالاتی درباره غیبتش در زمان زلزله و تشکیل جلسه مدیریت بحران این‌گونه پاسخ داد: «در صبح روز چهارشنبه، بنده و رییس شورای شهر با رییس مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای برگزار کردیم که اصلی‌ترین موضوعاتش پایداری تهران و زلزله بوده است. قرار شد مجلس در بودجه سال ۹۷، کمک‌هایی دراین‌باره به شهرداری کند». او همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در فضای مجازی اعلام شده که هنگام حادثه در سفر کیش بوده است، گفت: «۶ ماه است که کیش نرفته‌ام و در روز پنجشنبه جلسات مختلفی برگزار کردم که یکی از آن‌ها، جلسه با قرارگاه خاتم بود. از ساعت ۶ صبح پنجشنبه تابه‌امروز نیز، موضوعات زلزله تهران را پیگیری می‌کردم و در جلسات مختلف نیز یا بنده یا معاونانم حضور داشتند. البته سه ماه است مشهد نرفته‌ام و چندماهی نیز به خارج سفر نکرده‌ام». بااین‌حال سه روز بعد، یعنی در پنجم دی، آقای محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، اعلام کرد قرار بوده نجفی، شهردار تهران امروز برای ارائه گزارش درباره وضعیت زلزله تهران و مدیریت بحران به شورا بیاید؛ اما کار اضطراری برایش پیش آمده و روز یکشنبه و در جلسه آتی شهردار تهران، برای تشریح مدیریت بحران در تهران به شورا می‌آید.

با یک برف، تهران زمینگیر می‌شود

یک ماه بعد از زلزله و در هفته اول بهمن ۱۳۹۶، تهران باردیگر دچار بحران و این‌بار مجموعه شهرداری با برف شدید غافلگیر می‌شود. مردم تهران هرسال پیش از شروع فصل بارندگی‌ها، جعبه‌های شن را در مجاری اصلی خیابان‌ها مشاهده می‌کردند؛ اما در آن زمان و در مدیریت جدید شهری، دیگر از این شن‌ها و وسایل اضطراری برای جلوگیری از انسداد خیابان‌ها و جاده‌های ناشی از برف و آب‌گرفتگی خبری نبود. شهروندان در تهران و جاده‌های منتهی به تهران با سختی و مشکلات روبه‌رو می‌شوند و اعتراض‌ها تا جایی بالا می‌گیرد که حتی هم‌حزبی‌های نجفی از عملکرد او انتقاد می‌کنند.

آقای محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید مجلس، اعلام می‌کند: «از شب گذشته تاکنون، تعداد زیادی درخت براثر سنگینی بارش برف شکسته که نشان می‌دهد عوامل شهرداری درخت‌ها را برف‌روبی نکرده‌اند. درضمن، شن‌پاشی در کوچه‌ها و خیابان‌های فرعی نیز آن‌طورکه بایدوشاید، انجام نشده است. به‌طورجدی موضوع را ازطریق استانداری و شهرداری پیگیری می‌کنیم تا ببینیم چرا با وجود پیش‌بینی‌های هواشناسی، شهر بعد از بارش برف فلج شد».

بیشتر انتقادها مربوط به نبود نمک‌پاشی جاده‌ها و ضعف در پاکسازی و برف‌روبی است. درحالی‌که مردم منتظرند شهردار تهران توضیحی درباره شرایط پیش‌آمده بدهد، او به نوشتن توییتی اکتفا می‌کند؛ توییتی که واکنش‌های فراوانی به‌همراه داشت. او به‌جای عذرخواهی یا ارائه راهکار عملی در حیطه مسوولیت خود نوشت: «از شهروندان خوب تهرانی، به‌خصوص جوانان و دانش‌آموزان دبیرستانی، دعوت می‌کنم از چند ساعت دیگر و با گرم‌ترشدن هوا، درکنار مأموران شهرداری به سبک‌ترشدن بار شاخه‌های درختان از برف به‌آرامی و به‌دقت کمک کنند». برخی اعتراض کردند که نجفی خیابان‌ها را رها کرده و نگران درختان است و عده‌ای دیگر به کنایه «تکاندن برف از روی درخت‌ها» به‌وسیله جوانان را مظهر مدیریت اصلاحاتی دانستند. در همین زمان، بازهم شایعه‌ای مبنی بر حضور شهردار در کیش مطرح شد که نه تکذیب شد و نه تأیید.

استعفایی پرحاشیه

نجفی نه‌تنها آمدنش به شهرداری و شیوه مدیریتش در این دوره پرحاشیه بود، بلکه رفتنش نیز بسیار پرقصه بود. او با وجود استعفاهای مکررش در منصب‌های گذشته، گفته بود حال جسمی‌اش خوب است و به کارش ادامه می‌دهد؛ اما شب ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، استعفای خود را از شهرداری به شورا داد و فردای آن روز علنی شد. او ابتلا به بیماری جدید را دلیل استعفای خود اعلام کرد و گفت: «قرار است از ابتدای اردیبهشت ‌۱۳۹۷، به‌علت بیماری در بیمارستان بستری شوم. حدود یک‌ونیم ماه قبل براساس اعلام پزشکان معالج، به بیماری‌ای مبتلا شدم که هم مرحله درمان سخت و هم مرحله بعد از درمان طولانی‌مدت است؛ ازاین‌رو، به‌ناچار استعفا را مطرح کردم و از شورا خواهش می‌کنم عذر من را بپذیرد».

پس از موافقت شورای شهر تهران با استعفای نجفی، باردیگر بازار شایعه گرم شد. آقای مرتضی الویری، عضو شورای شهر پایتخت، دلیل استعفای نجفی را احضار غیرمؤدبانه بر سر ماجرای رقص دختربچه‌ها در مراسم روز زن اعلام کرد. برخی از اعضای شورای شهر تهران نیز عملکرد فسادستیز نجفی و فشارهای بیرونی را در استعفای شهردار تهران مؤثر دانستند و عده‌ای هم خزانه خالی شهرداری را دلیل استعفای نجفی اعلام کردند. گمانه‌ها ادامه داشت تا زمانی‌که تصاویر نجفی درکنار زنی جوان به‌نام «میترا استاد» منتشر شد و پس از مدت کوتاهی، خبر رسید با این زن ازدواج کرده است. باردیگر موضوع استعفای شهردار پیشین بر سر زبان‌ها افتاد و این‌بار عامل اصلی استعفا را نه بیماری، بلکه ازدواج دوم وی عنوان کردند؛ ازدواجی که در انتهای داستان پرحاشیه نجفی در مدت کوتاه شهردارشدنش، به‌اتهام قتل زن دوم وی منجر شد.

منبع: صبح نو

خواندن خبر در سایت منبع

اعتماد: چه بسا اصلاح‌طلبان دیگری با مشکل نجفی دست به گریبانند

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
اعتماد: چه بسا اصلاح‌طلبان دیگری با مشکل نجفی دست به گریبانند
یک روزنامه اصلاح‌طلب نوشت چه بسا همین حالا کسان دیگری که در میان اصلاح‌طلبان درگیر ماجراهای مشابه یا مشکلات عمیقند اما کاری برای آنها نمی‌کنیم.

به گزارش مشرق، ماجرای غم‌انگیز آقای نجفی صرف‌نظر از ماهیت و ابعاد درونی و زمینه‌های آسیب‌زایش اگرچه مورد توجه کم‌سابقه جامعه قرار گرفت و توفانی از خبرها و تحلیل‌ها را برانگیخت ولی مشخص است که پس از چندی از دایره نگاه عمومی خارج می‌شود.

در این رهگذر بهتر و خردمندانه آن است که در اطراف موضوع بحث‌های جدی و مسئولانه صورت گیرد تا تجربیات و آگاهی عمومی بالاتر رود و اگر خسارت جانکاهی حاصل می‌شود حداقل عبرتی هم فراهم شود. در ورای همه مسائل مطرح از درون تا برون ماجرا آنگونه که از سخنان آقای نجفی و بستگانش برمی‌آید و توییت آقای کرباسچی بر آن اشاره دارد، مشکل مذکور بیش از ۲ سال سابقه داشته و اطرافیان هم از آن آگاهی داشته‌اند. اکنون این سوال بسیار مهم خودنمایی می‌کند چرا کسی کاری نکرده و کمکی صورت نداده است؟

افزون بر وجوه اخلاقی و انسانی حتی از نقطه نظر سیاسی درگیرشدن یک فرد شاخص که آبرویش آبروی یک جمع و حتی یک جناح است با موضوعی که او را تا خودکشی پیش می‌برد چیزی نیست که سیاستمداران نسبت به آن بی‌تفاوت باشند و از آسیبش در امان بمانند. بگذارید از تعارف‌ها کم کنیم و کمی به صراحت نزدیک شویم، اینجا نکات بسیار مهم و اساسی مطرح است، حتما ما هم به افول اخلاق و رنگ باختن دوستی‌ها و دستگیری از یکدیگر و فقدان فداکاری‌ها دچار شده‌ایم، اما در این میان از سال‌های دور یک عیب بزرگ در اردوگاه اصلاح‌طلبان بوده و حالا این عیب بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کند. صاحب این قلم کوچک علاوه بر نوشتن، بارها این نکته را خدمت بزرگان و چهره‌ها و موثران اصلاح‌طلب عرض کرده‌ام که در این جناح هیچ‌کس دستگیر هیچ‌کس نیست، انبوه موارد و مصادیق سراغ دارم که از دوستان و همفکران دچار انواع مشکلات شخصی، اداری، مالی، خانوادگی و حتی روحی و روانی شده‌اند ولی هرگز کسی احساس مسئولیت نکرده است که دستی بالا زند و کاری بکند، جالب اینکه وقتی این بی‌اعتنایی‌ها و بی‌تفاوتی‌ها به دوست صاحب‌منصبی گفته می‌شود مشخص می‌شود که خود او هم دچار شده و از بی‌توجهی دوستان رنج برده است!

برخی افراد توجه به مسائل غیرسیاسی را به سخره می‌گرفتند. چه‌بسا همین حالا کسانی باشند که درگیر ماجراهای مشابه یا مشکلات عمیقند و هیچ‌کدام از ما یا نمی‌دانیم یا اگر می‌دانیم کاری نمی‌کنیم! آری ما به غایت از یکدیگر دور شده‌ایم، تنها شده‌ایم و مسائل بغرنج دیگران برایمان کوچک‌ترین حس معاضدت را ایجاد نمی‌کند. قصه پرغصه آقای نجفی نشان داد که وی تا چه حد تنها و ناامید شده و چگونه می‌توانسته به هدفی برای یک پروژه رسوایی تبدیل شود. بزرگوار اصلاح‌طلبی به درستی نوشت: «آقای نجفی قربانی اعتماد به نفس کاذبی که داشت و شجاعت و قاطعیتی که نداشت» شد! ولی ننوشت سهم او در این ماجرا چه می‌تواند باشد؟ از آقای نجفی عذرخواهی نکرد که برادر ببخشید که بیش از ۲سال در چنگال مشکلی عظیم بوده‌ای و من نمی‌دانسته‌ام یا می‌دانستم و کاری نکرده‌ام! ما همراه نجفی شلیک کردیم و خود نیز تیر خوردیم اگر انصاف پیشه کنیم.منبع: کیهان

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فراروفرارو1 روز قبل
زنی با شکایت به دادگاه مدعی شد ۲۰ سال پیش از سوی جوانی که در آن زمان خواستگارش بود مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. شاکی در توضیح ادعایش گفت: من ۲۰ سال قبل خواستگاری داشتم که از اقوام ما بود. حالا بعد از ۲۰ سال این زن چنین ادعایی کرده است در حالی که من به او تجاوز نکردم. سپس شاکی گفت: همین که می‌بینم این مرد در دادگاه دست‌هایش می‌لرزد و حالش بد است، برایم کافی است. گفته‌های زن در حالی است که پزشکی قانونی درخصوص تعرض به او اظهار نظر نکرده و گفته است بعد از ۲۰ سال امکان تشخیص آن وجود ندارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ساعت قبل
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، ساعت ۲:۲۰ بامداد روز گذشته در پی تماس نگهبانان فروشگاه‌های بازار تهران با سامانه ۱۲۵، ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران نیرو‌های عملیات ایستگاه‌های ۷، ۱۰۷، ۴ و خودروی حامل دستگاه‌های تنفسی را به بازار تهران، بازار حضرتی، بازار ارامنه کوچه یزدان پرست رهسپار کرد. حسین اسماعیلی افسر آماده منطقه ۵ عملیات سازمان آتش نشانی تهران، که به همراه آتش نشانان در محل حادثه حضور داشت، در این باره گفت: با رسیدن نیرو‌های عملیات به محل حادثه مشاهده شد، یک مجتمع تجاری دو طبقه دارای ۷ باب مغازه طعمه شعله‌های آتش شده و دو باب مغازه آن در میان شعله‌های سرکش آتش در حال سوختن بود. وی افزود: شدت آتش سوزی بسیار بالا بود و شعله‌های سرکش آتش در حال سرایت به انبار‌ها و مغازه‌های همجوار بود. اسماعیلی خاطرنشان کرد: در پی جستجوی نیرو‌های عملیاتی، سه تن از نگهبانان و سرایداران پاساژ که محبوس و دچار دودگرفتگی شده بودند توسط آتش نشانان به خارج از ساختمان منتقل و تحویل عوامل اورژانس شدند. وی افزود: نیرو‌های عملیات با اقدام به موقع خود مانع از سرایت شعله‌ها به مغازه‌های زیر گذر شده و پس از مهار و خاموش کردن کامل آتش سوزی و ایمن سازی کامل و تحویل محل به عوامل نیروی انتظامی به ماموریت خود پایان دادند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
به گزارش مشرق، شهریورماه سال ۹۶ بقایای جسد یک مرد جوان در حاشیه جاده هراز پیدا شد. مادر دختر جوان قتل کامران را گردن گرفت. من به خواسته مادرم کامران را به خانه مان بردم و دست وپای او را بستم. افشای راز جنایتی دیگرپرونده برای رسیدگی دوباره به شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد تا دختر جوان بار دیگر از خود دفاع کند. دختر جوان در تشریح قتل پدرش گفت: مادرم از سال‌ها قبل با پدرم اختلاف داشت.

ستاره‌ای که نباید خاموش شود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
میثم زارع از کشتی گیران مستعد کشورمان به علت تصادف دچار ضایعه نخاعی شده است و چند وقتی است دور از تشک است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ میثم زارع از کشتی گیران مستعد کشورمان به علت تصادف دچار ضایعه نخاعی شده است و چند وقتی است دور از تشک است.
فراروفرارو13 ساعت قبل
به گزارش شرق، این دختر در شرایطی پای میز محاکمه رفت که مادرش قبل از جلسه دادگاه به‌علت ایست قلبی در زندان فوت شد. دختر جوان در دادگاه به اتهام معاونت در آدم‌ربایی و قتل به ۲۰ سال حبس محکوم شد، اما دیوان عالی کشور حکم را نقض کرد و میزان مجازات را کم تشخیص داد. با شناسایی کیانا و بازداشت او مشخص شد این دختر و مادرش در قتل آرش دست داشتند. مادر دختر جوان نیز در بازجویی‌ها گفت: قتل کار من بود و نقشه چنین کاری را من ریختم. در ادامه دختر جوان که در زندان به‌سر می‌برد راز جنایت دیگری را فاش کرد.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی درحالی با بررسی‌های شبانه روزی، زوایای پنهان دو ماجرای اسیدپاشی روی خودروها را در مشهد برملا کردند که اختلافات مالی ریشه این جرایم هولناک بود! این گزارش حاکی است با دستور مقام قضایی، کارآگاهان مالک سراتو را با احضار به پلیس آگاهی دستگیر کردند و به بازجویی از وی پرداختند. ماجرای زنی که اسیدپاش اجیر کردماجرای تلخ دیگر اسیدپاشی روی خودروی رانا نیز حدود ۲۰ روز قبل هنگامی رخ داد که سه مرد سوار بر یک دستگاه خودرو مقابل منزل زن جوانی در بولوار دانشجوی مشهد توقف کردند. در این هنگام دو جوان حدود ۲۵ ساله از خودرو پیاده شدند و با ریختن اسید روی خودروی پارک شده رانا از محل گریختند. دقایقی بعد با شکایت زن جوان (مالک خودرو) تحقیقات کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی در این باره آغاز شد.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری3 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری3 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

سازمان صمت: در هیچ کالایی افزایش قیمت نداشته‌ایم/ اجازه گرانی نمی‌دهیم

عصر ایران1 ساعت قبل

اتمام حجت با متخلفان انتخاباتی/برخورد جدی قوه قضاییه با جرائم

مهر1 ساعت قبل

شمخانی: منافقین و ضد انقلاب در اغتشاشات دیروز نقش داشتند

فردا نیوز1 ساعت قبل

دولت فرصت بازارسازی سوخت را از دست داد/اشتباه ۱۰ سال قبل تکرار شد

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

ارائه گزارش پایش قیمت‌ها هر روز به ستاد تنظیم بازار/ مصوبات قبلی افزایش قیمت کالاها لغو شد

تسنیم1 ساعت قبل

حضور فعال بانک مرکزی در بازار ارز

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

12 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

23 ساعت قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

2 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1