اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 19 خردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 19 خردادماه

۵۰ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
۵۰ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود
ساعت 24-وزیر کشور با بیان اینکه ۵۰ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود، گفت: مشکلات مسکن مستقیماً روی دوش مردمی است که فاقد مسکن هستند.

ارائه گزارشی درباره طرح ملی مسکن در دستور کار امروز مجلس قرار داشت. در بخشی از مذاکراتی که در صحن علنی مجلس درباره این موضوع در جریان بود، عبدالرضا رحمانی فضلی به ارائه گزارش عملکرد این وزارتخانه در حوزه مسکن پرداخت و گفت: حوزه مسکن به عنوان پیش‌برنده امر اقتصاد و تولید است. ضمن اینکه نسبت به یکی از اولویت‌های جامعه رفع نیاز می‌کند، می‌تواند محرک سایر حوزه‌های اقتصادی نیز باشد.

وی افزود: متأسفانه در حال حاضر در حوزه مسکن با عدم تعادل روبه رو هستیم که موجب رکود مسکن شده است، افزایش قیمت مصالح، افزایش قیمت ارز، کاهش ارزش ریال و عدم رقابت و فعالیت در حوزه مسکن با سایر حوزه‌ها در زمینه سوددهی باعث رکود مسکن شده است که مشکلات آن مستقیما روی دوش مردمی است که فاقد مسکن هستند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود که میزان بالایی است، در سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ با افزایش قیمت مسکن و عدم تعادل در عرضه و تقاضا و همچنین افزایش قیمت مصالح روبه رو بودیم که اگر ادامه یابد این رکود بیشتر می‌شود.

رحمانی فضلی با اشاره به طرح رئیس جمهور برای مسکن‌دار شدن مردم، اظهار داشت: طبق این طرح بافت‌های فرسوده باید احیا شوند و در این زمینه، زمین‌های ارزان قیمت و تسهیلات بانکی تخصیص می‌یابد. همچنین رئیس مجلس به وزارت کشور توصیه کرد تا از همه ظرفیت‌های قانونی خود در حوزه انسجام دستگاه‌ها برای مسکن‌دار شدن مردم استفاده کند. وزارت کشور برخی اختیارات در این زمینه دارد. از جمله طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها علاوه بر صدور پروانه ساختمانی می‌توانیم در ساخت منازل ارزان قیمت نیز مشارکت کرده و تسهیلات ارزان قیمت بدهیم همچنین شهرداری‌ها موظف هستند برای متقاضیان مسکن تسهیلاتی جهت احداث خانه بدهند.

وزیر کشور گفت: شهرداری‌ها نیز موظف به تهیه فهرستی از اراضی بایر با قابلیت مسکن سازی هستند و باید اعلام کنند تا تسهیلات برای اعطای مجوز قانونی برای واحدهای فرسوده داده شود. در این زمینه تسهیلات تشویقی در نظر گرفته شده که براین اساس ۵۰ درصد بخشودگی عوارض و تراکم تشویقی در نظر گرفته شده است. بناهای بالای ۳۰ سال شامل این طرح هستند که ما برای تشویق مالکان و پیمانکاران در حوزه مالیات نیز مشوق‌هایی در نظر گرفته‌ایم که اگر به ما اختیار داده شود می‌توانیم در حوزه رونق مسکن مثمرثمر باشیم.

رحمانی فضلی بیان کرد: همچنین بیش از یک میلیون هکتار زمین دولتی در سراسر کشور وجود دارد که وزارت کشور می‌تواند آنها را در اختیار واحدهای مسکن ساز قرار دهد، همچنین با ارتباط با وزارت راه می‌توانیم فضاهای مناسب‌تری را به مناطقی که قابلیت ساخت مسکن دارند اضافه کنیم. ما با اختیاری که در حوزه توزیع منابع در استان‌ها و شهرستان‌ها داریم آمادگی همکاری با وزارت راه، بنیاد مسکن و پیمانکاران مسکن ساز را داریم.

علی لاریجانی پس از ارائه گزارش وزیر کشور به استانداران تاکید کرد با بنیاد مسکن و وزارت مسکن همکاری کنند تا مشکلات عمده مرتفع شود.

رئیس مجلس در ابتدای جلسه علنی مجلس به مشکل مسکن پرداخته و تاکید داشت: توجه به اولویت نخست کشور که موضوع اقتصادی است و توجه به استقلال اقتصادی و تولید ملی مهم‌ترین مسئله دولت و مجلس است. یکی از موضوعات مهم مسئله مسکن در کشور است. در بررسی‌های مجلس این به دست آمده است که مسکن بین ۵۰ تا ۸۰ درصد درآمد افراد را در بر میگیرد که این رقم بسیار غیر متعادل است. بیرون کشیدن زمین از بورس بازی و طرح فراگیر در ساخت ساز مسکن از جمله مهمترین اقداماتی هستند که در این خصوص می‌توان انجام داد

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی: موضوع مسکن یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کشور است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
لاریجانی: موضوع مسکن یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کشور است
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مردم شاهین شهر در مجلس اظهار کرد: موضوع مسکن یکی از مسائل مهم کشور است که مقام معظم رهبری نیز بر روی آن تاکید داشتند. ان‌شاءالله با شکل گیری هماهنگی لازم بین دولت و مجلس این مشکل حل خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حسینعلی حاجی دلیگانی در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی بازار مسکن بیان کرد: براساس آئین‌نامه مجلس شورای اسلامی دستور هفتگی مجلس باید به ترتیب وصول طرح‌ها و لوایح باشد. کمیسیون‌ها باید پس از بررسی طرح‌ها و لوایح گزارش آنها را چاپ کرده و سپس در دستور جلسه علنی قرار گیرد. بنده قبول دارم که موضوع مسکن بعد از معیشت یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های روز کشور است، اما چرا قبل از اینکه این موضوع در کمیسیون مربوطه بررسی شود و گزارش چاپ شده در اختیار نمایندگان قرار گیرد این موضوع در دستور جلسه قرار گرفت؟

وی در ادامه اظهار کرد: اکنون هیچ گزارش مکتوبی در اختیار ما قرار ندارد و معلوم نیست تا خروجی این جلسه در کجا ثبت خواهد شد.

علی لاریجانی که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت در پاسخ به وی بیان کرد: از نظر آئین‌نامه دستور جلسه اشکالی ندارد چرا که در مسائل مهم هیئت رئیسه می‌تواند افرادی را دعوت کند تا مسئله در جلسه بررسی شود شما نیز تاکید کردید که بعد از معیشت مسکن یکی از دغدغه‌های مهم کشور است و مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشتند.

وی در ادامه تصریح کرد: کمیسیون عمران نیز جلسه‌ای با دولت داشته است و به دنبال جبران عقب افتادگی در ساخت مسکن هستیم. براساس قانون برنامه ششم توسعه دولت باید هر ساله یک میلیون مسکن در شهرها و روستاها بسازد و اکنون براساس طرح ارائه شده قرار است که حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکن در روستاها و ۸۰۰ هزار واحد در شهرها انجام شود. اکنون نحوه ساخت این مسکن در شهرهای کوچک، متوسط، بزرگ و روستاها مطرح است و از سوی دیگر مشکلی در خصوص تغییر حریم‌ها وجود دارد که از وزیر کشور دعوت شده تا این موضوع نیز بررسی شود.

وی در پایان گفت: اکنون نیز هماهنگی‌های لازم بین دولت و مجلس در حال انجام است و ما خلاء قانونی در این زمینه نداریم.

خواندن خبر در سایت منبع

ضرر دفاتر املاک از گرانی مسکن!

ایسناخبرگزاری ایسنا
ضرر دفاتر املاک از گرانی مسکن!
سه برابر شدن قیمت مسکن ناشی از جهش قیمت ارز که از سال ۱۳۹۶ آغاز شد، باعث افت معاملات و به تبع آن کاهش درآمد دفاتر املاک شده است؛ حال آن‌که بسیاری از این واحدها اجاره‌ای هستند و صاحبان پروانه کسب از پس مخارج دفاتر برنمی‌آیند. واسطه‌های ملکی، بنگاه‌ها را اولین قربانی پرش قیمت مسکن می‌دانند.

به گزارش ایسنا، چهار برابر شدن نقدینگی کشور اثر خود را بر روی قیمت کالاها از جمله مسکن و خودرو گذاشت. هم‌چنین طبق محاسبات، قیمت مسکن شهر تهران از فروردین ۱۳۹۶ تا اردیبهشت ۱۳۹۸ بالغ بر ۲٫۸ برابر شده است.

چاشنی اثرات سیاسی باعث حمله غول نقدینگی ابتدا به بازارهای ارز و طلا و در ادامه به مسکن و خودرو شد. بنابراین اتفاقاتی در سطح اقتصاد کلان رخ داد که به گرانی کالاها انجامید. با این‌که همواره نقش افراد سودجو به عنوان عامل اولیه و نه عامل ثانویه در آشفتگی این بازارها پررنگ‌تر دیده می‌شود اما شرایط چندان مطلوب پیش نمی‌رفت، هرچند کارشناسان معتقدند اثر تحریم‌های آمریکا نیز در حال فروکش است و روند کاهشی قیمت ارز در هفته‌های اخیر این موضوع را تأیید می‌کند.

دلار با بازار مسکن چه کرد؟

دلار نسبت به فروردین ماه ۱۳۹۶ بالغ بر ۲۳۸ درصد، سکه ۲۸۳ درصد و مسکن ۱۸۹ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. جهش سنگین قیمت مسکن ناشی از رشد بازارهای موازی به افت شدید خرید و فروش خانه منجر شده است. طبق آمار بانک مرکزی، معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۶ درصد کاهش یافته و طبیعتا درآمد دفاتر املاک ۳۶ درصد پایین آمده است.

یکی از مشاوران املاک واقع در شمال تهران می‌گوید که از ابتدای سال جاری تا کنون تنها یک قرارداد نوشته است. او با بیان این‌که دفتر ما استیجاری است و از پس اجاره‌بها برنمی‌آییم می‌گوید: در این دفتر، هفت مشاور فعالیت می‌کنند که سه نفر از این تعداد هیچ قراردادی بعد از عید نبسته‌اند. اشکان که حدود ۳۰ سال سن دارد بیان می‌کند: وقتی درآمد پایین می‌آید طبیعتا بستر برای ایجاد کارهای خلاف فراهم می‌شود. در این صنف افراد اخلاق‌مدار، کم نیستند. اگر درآمد به اندازه کافی باشد هیچ‌کس به کمیسیون بالاتر یا روش‌هایی غیر اخلاقی فکر نمی‌کند. درآمد ما وابستگی زیادی به رونق مسکن دارد. اگر قیمت‌ها پایین باشد معاملات بیشتر انجام می‌شود و پول بیشتری هم به ما می‌رسد. برعکس، وقتی قیمت‌ها بالا می‌رود خرید و فروش کم می‌شود و درآمد ما هم پایین می‌آید. پس اصولا دفاتر املاک نه تنها مقصر گرانی مسکن نیستند بلکه دوست دارند خانه ارزان شود.

با این وجود بررسی‌ها حاکی از آن است که برخی بنگاه‌داران متخلف با شش ترفند تلاش می‌کنند بیشترین سود را از آشفتگی بازار ببرند؛ بنگاه‌دارانی که رئیس اتحادیه مشاوران املاک، آنها را فاقد مجوز و صلاحیت حرفه‌ای می‌داند. مصطفی‌قلی خسروی می‌گوید ۱۲ فرآیند در مرحله صدور پروانه کسب طی می‌شود که آموزش‌های دو ماهه، تنها یکی از این فرآیندها است.

املاک و مستغلات در کشورهای توسعه یافته به سمت صنعتی شدن پیش رفته اما در ایران به دلایلی این حرفه پیشرفت چندانی نداشته است. البته صنف مشاوران املاک تهران از سال ۱۳۹۰ گام‌هایی را برای خروج از حالت سنتی به حالت مدرن کلید زده و تا کنون ۴۴۰۰ نفر در رشته مشاور املاک از دانشگاه علمی کاربردی صنف اتحادیه مشاوران املاک، مدرک دانشگاهی گرفته‌اند. آشنایی با حقوق ثبت، اخلاق حرفه‌ای و کسب و کارهای نوین در زمینه املاک و مستغلات از جمله مباحثی است که در این دانشگاه تدریس می‌شود. بنا به گفته محمدعلی عباس‌زاده دیباور، رئیس دانشگاه علمی کاربردی مشاوران املاک ۹۵ درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه، جذب بازار کار می‌شوند. او خاطرنشان می‌کند: سابقا مشاوران املاک در بحث عقود و قراردادها هرکدام به سلیقه خودشان قراردادها را تنظیم می‌کردند. متن قرارداد هم بعضا غیرحرفه‌ای و غیرحقوقی تنظیم می‌شد. حتی بسیاری از مفاد با ذات اصلی عقد در تناقض بود. مثلا حق پشیمانی در عقد بیع در نظر گرفته می‌شد. اما در اولین اقدامات در دوره مدیریت جدید بر اتحادیه املاک در دهه ۱۳۷۰ بلافاصله قراردادها یکدست شد و سیستم یکپارچه برای کل کشور در نظر گرفته شد. گام بعدی در بحث تحول، مقوله اتحادیه املاک کشوری و سامانه املاک و مستغلات بود.

فرآیند ۱۲ گانه دریافت جواز کسب

هم‌چنین خسروی درباره روند دریافت جواز کسب می‌گوید: طبق ماده ۸۰ قانون نظام صنفی صدور پروانه کسب برای اماکن با کاربری، تجاری، اداری یا کارگاهی بلامانع است. بعد از آن‌که متقاضی دریافت جواز کسب دفتر املاک، محل مورد نظر را معرفی کرد، اتحادیه یک بازرس می‌فرستد تا موجودیت مغازه را تأیید کند. سپس وارد سیستم می‌شود. بعد وزارت صنعت، معدن تجارت این ثبت نام را می‌بیند و یک کد به فرد می‌دهد. سپس اتحادیه افراد را برای دریافت عدم سوءپیشینه و عدم اعتیاد معرفی می‌کند. بعد به اداره اماکن می‌فرستیم. اداره اماکن صلاحیت شخصی، فردی و اجتماعی فرد را بررسی می‌کند و مجوز به ما می‌دهد. در ادامه افراد در یک دوره کلاس دو ماهه اتحادیه شرکت می‌کنند و با مباحث حقوق ملکی آشنا می‌شوند. بعد از قبولی در این دوره و ارائه صلاحیت اماکن، پروانه کسب صادر می‌شود. سپس پروانه در هیأت مدیره امضا و به افراد ارائه می‌شود. زمانی هم که پروانه داده می‌شود سوگندنامه می‌خورند و مجوز فعالیت را دریافت می‌کنند.

چگونگی شکایت از دفاتر املاک متخلف

از جمله تخلفاتی که در بعضی دفاتر املاک توسط شهروندان گزارش می‌شود دریافت کمیسیون بالاتر از نرخ رسمی اتحادیه است. بر اساس تعرفه مشخص اتحادیه مشاوران املاک، مبلغ کمیسیون خرید و فروش املاک در شهر تهران تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و از ۵۰۰ میلیون تومان به بالا ۲۵ صدم درصد از هر طرف معامله به اضافه ۹ درصد ارزش افزوده است. در خصوص اجاره هم باید یک چهارم اجاره ماهیانه از هر طرف معامله به اضافه ۹ درصد ارزش افزوده مبلغ کمیسیون اخذ شود.

خسروی با قبول موارد دریافت کمیسیون بالاتر در بعضی دفاتر صنف متبوعش می‌گوید: ۲۷۰ بازرس در مناطق مختلف تهران به طور دائم در حال رصد دفاتر املاک هستند و به تخلفات رسیدگی می‌کنند. هم‌چنین شماره تلفن ۷۳۳۴ در شهر تهران برای بررسی شکایات در اختیار شهروندان قرار دارد. هموطنان در شهرستان‌ها هم اگر شکایاتی در رابطه با این موضوعات دارند به کمیسیون تخصصی املاک کشور واقع در تهران، خیابان شریعتی پایین‌تر از خیابان طالقانی، خیابان شهید طاهریان، نبش کوچه فرزانگان مراجعه کنند یا تماس بگیرند تا موضوع را از طریق اتحادیه املاک شهرستان مورد نظر پیگیری کنیم.

چگونه می‌توان از تخلفات ملکی جلوگیری کرد؟

خسروی، اتصال دستگاه‌های مرتبط با کد رهگیری که توسط وزارتخانه‌های صمت و راه و شهرسازی ایجاد شده را در کاهش تخلفات، بسیار مؤثر دانست و گفت: اگر عزیزان در دولت و مجلس به کد رهگیری بهای بیشتری بدهند جلوی خیلی از تخلفات از جمله فعالیت افراد بدون جواز، بساز و بفروش‌ها یا شرکت‌هایی که به ثبت رسیده و یک خانه را به چند نفر می‌فروشند گرفته می‌شود. در واقع کد رهگیری به شفافیت بازار مسکن کمک می‌کند و امنیت اجتماعی و امنیت اقتصادی را در بر خواهد داشت. لذا از دستگاه‌هایی مثل سازمان ثبت، بانک‌ها، وزارت اقتصاد و شهرداری درخواست می‌کنیم به این سامانه متصل شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

«طرح‌ ملی مسکن» مشکلی را حل نمی‌کند

فارسخبرگزاری فارس
«طرح‌ ملی مسکن» مشکلی را حل نمی‌کند
کارشناس مرکز پژوهش های مجلس گفت: کاهش ۵۰ درصدی تولید مسکن از سال ۹۲ تا ۹۷ یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، یک کارشناسان مرکز پژوهش‌ها در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی طرح ملی مسکن، گزارشی از وضعیت مسکن ارائه داد.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی مسکن کمبود عرضه است، گفت: از سال ۹۲ تا ۹۷ تولید مسکن به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: دومین مشکل افزایش بی رویه قیمت مسکن در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۲ است. قیمت مسکن در تهران نسبت به سال ۹۲ سه برابر و در شهرها و روستاها بیش از دو برابر افزایش یافته است.

کارشناس مسکن مرکز پژوهش‌ها افزود: از سال ۸۵ تا ۹۵ میزان ۱۰٫۵ میلیون واحد مسکونی تولید شده است اما ۲٫۵ میلیون خانوار صاحب مسکن شده‌اند. این آمار بدان معنا است که ۷۷ درصد مسکن تولیدی غیرمصرفی بوده و جنبه سوداگری داشته است.

وی اظهارداشت: حال این سوال مطرح است که با اجرای طرح ملی مسکن چه تضمینی وجود دارد که مسکن به صاحبان اصلی خود برسد.

وی با انتقاد از عدم برنامه ریزی دولت برای جلوگیری از افزایش اجاره بها گفت: در حال حاضر بین ۵۰ تا ۸۱ درصد درآمد خانوار صرف مسکن می‌شود. در سال ۹۱ تصمیماتی برای قیمت‌گذاری منطقه‌ای مسکن گرفته شد که موفقیت آمیز نبود بنابراین نباید تصمیماتی از این دست را افزایش داد.

این کارشناس مسکن مرکز پژوهش‌ها با تاکید بر اینکه باید به سرعت قوانین مربوط به مالیات بر عایدی سرمایه به تصویب رسیده و اجرایی شود، گفت: طبق این قوانین که در جهان نیز اجرا می‌شود، اگر کسی بخواهد خانه بخرد و تا ۲ سال مبادله نکند، بعد از دو سال معاف از مالیات است اما اگر کمتر از دو سال مسکن را معامله کند، باید ۲۵ درصد سود خود را به دولت به صورت مالیات پرداخت کند.

وی ادامه داد: همچنین اگر کسی خانه‌ای اضافه داشته باشد و آن را تا ۱۰ سال اجاره بدهد، بعد از ۱۰ سال از پرداخت مالیات معاف است. اما اگر اجاره ندهد باید معادل ۲۰ درصد قیمت مسکن را مالیات بپردازد.

وی تصریح کرد: تا زمانی که مسکن از حالت سرمایه خارج نشود، مشکلات بخش مسکن حل نخواهد شد و با طرح هایی مانند مسکن مهر و مسکن ملی نمی‌توان مشکل مسکن را حل کرد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

۲۶۰۰ مسکن احتکارشده داریم

مهرخبرگزاری مهر
۲۶۰۰ مسکن احتکارشده داریم
نماینده مردم سبزوار در مجلس گفت: در حال حاضر حدود ۲۶۰۰ مسکن احتکارشده وجود دارد که لازم است با این مسئله برخورد شود.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مازنی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت مسکن، گفت: روند رو به رشد جمعیت کشور مشکلاتی را در بخش مسکن پدید آورده است که از آن به عنوان بحران مسکن یاد می‌شود.

وی با طرح این سوال که آیا دولت و وزارت راه و شهرسازی در مورد این بحران به روش‌های علمی عمل کرده اند؟، افزود: اگر در این زمینه به روش‌های علمی عمل شده است، لازم است گزارشی از آسیب شناسی و بررسی این مسئله ارائه شود تا مردم مطلع شوند که می‌خواهید چگونه این حوزه را مدیریت کنید.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: طی یک سال اخیر قیمت مسکن چند برابر شده است که این مسئله هم در بخش اجاره و هم خرید و فروش نمود پیدا کرده است، در حالی که این مسئله قابل پیشگیری بود.

مازنی تاکید کرد: ما در این شرایط چه پاسخی داریم به جوانان بدهیم، چرا که همواره به آنها توصیه شده تشکیل خانواده دهند اما شرایط سختی برای تأمین مسکن دارند.

وی با تأکید بر اینکه بافت‌های فرسوده نیاز به مدیریت ویژه دارد، خاطرنشان کرد: بسیاری از خانه‌های تخریب شده در سیل خشت و گلی بودند که باید بازسازی شوند.

در ادامه جلسه، حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار در این باره گفت: در برنامه ششم توسعه قرار بر این شد که هر سال ۹۰۰ هزار واحد مسکن تولید شود که متأسفانه این مصوبه در حد شعار باقی ماند.

وی تأکید کرد: اگر به دنبال آن هستیم مشکل مسکن حل شود، باید کنسرسیومی متشکل از قوه قضائیه، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و بانک مرکزی تشکیل شود و در وهله اول میزان مسکن‌های احتکارشده که در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۶۰۰ خانه است، برآورد دقیق و ساماندهی شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس تصریح کرد: متأسفانه بافت فرسوده شهری کاملا رها شده است، در حالی‌که باید زیرساخت‌های آن فراهم شده و فضای سبز در این مناطق ایجاد شود.

وی با انتقاد از عملکرد تأمین اجتماعی در بحث پروانه مسکن گفت: متأسفانه تأمین اجتماعی پول‌های مفت و مجانی از مردم می‌گیرد اما اقدامی را در این راستا انجام نمی‌دهد و باید سایه تأمین اجتماعی از ساخت و سازها برداشته شود.

مقصودی بیان کرد: خانه‌های گران و اراضی داخل شهر قابل خرید و فروش نیست و معمولا توسط دلالان و مطابق با یک نقشه از قبل تعیین شده خرید و فروش می‌شود.

وی با اشاره به افزایش حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ گفت: لازم است شهرک‌های اقماری ساخته شود و همچنین بسیاری از جوانان به دنبال آن هستند که در روستاهای خود بمانند که لازم است طرح هادی روستایی مورد بازنگری دقیق قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کمیسیون بلایای طبیعی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
گزارش اختصاصیکمیسیون بلایای طبیعیسالانه بین ۸ تا ۱۰ درصد درآمد ناخالص ملی صرف هزینه‌های ناشی از بلایای طبیعی می‌شود رقمی که شاید بشود با پرداخت تخصصی‌تر به موضوع مدیریت بحران و ایجاد ساز و کارهای جدید در سالهای پیش رو آن را کاهش داد.
الفالف11 ساعت قبل
سه هفته قبل مدیر عامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران اعلام کرد که پایانه جاسک به زودی به ظرفیت صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز می‌رسد. دسترسی مناسب این پایانه به دریای عمان می‌تواند تداوم صادرات و ارتقای توان ذخیره‌سازی نفت خام به خصوص در شرایط خاص را تضمین کند. لذا دور از ذهن نیست که این پایانه را هدف ناامن سازی از سوی آمریکا و نیز عربستان سعودی و دیگر متحدان آمریکا در منطقه بدانیم. واقعیت این است که آمریکایی‌ها در «راهبرد فشار» به ایران شکست خورده‌اند و حتی «نمایش مذاکره» و سفر «آبه» نیز نتوانست برای آن‌ها آبی گرم کند و با پاسخ صریح و قاطع ایران مواجه شدند. مقابل این نقشه‌ها، هم مسئولان و هم مردم باید هوشیار باشند و هوشمندانه و عزتمندانه رفتار کنند.
ایسناایسنا1 روز قبل
جزئیات این یادداشت به این شرح است: زمانی که پای صحبت سازندگان داخلی صنعت ماشین‬‌سازی می‌نشینیم، مهمترین دغدغه‬ آنها عدم نظارت صحیح بر واردات است. بررسی آمار گویا است که همواره واردات ماشین‌آلات بیش از صادرات بوده و تراز تجاری آن منفی است. ۴۰ برابر شدن واردات ماشین‌آلات صنعتی نسبت به صادرات آن در بهترین سال‌ها نیز مؤید این مطلب است که عدم مدیریت صحیح، موجب ورود بی‌رویه ماشین‌آلات به کشور شده و عواقب منفی زیادی به دنبال خواهد داشت. آیا واردات همان انتقال فناوری است؟ یکی از دیدگاه‌های سنتی در سطح مدیریت کلان صنعت کشور این است که واردات، موجب انتقال فناوری می‌شود و به توسعه صنعت کمک می‌کند، اما واردات لزوما به معنی انتقال فناوری نیست! چه باید کرد؟ آیا منع واردات چاره مشکلات صنعت کشور است؟ نکته مهم این است که مدیریت واردات، صرفا به معنای منع آن نیست!
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
لحظاتی که گذشت راننده تغییر مسیر داد و در برابر اعتراضم ترافیک را بهانه کرد. شکایت‌های سریالیبا شکایت زن جوان تحقیقات آغاز شد و کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت با شماره‌هایی که زن جوان در اختیارشان قرار داده بود، به بررسی برای شناسایی خودروی مورد نظر پرداختند. در تمامی شکایت‌ها راننده خودروی پراید دختران و زنان جوان را تحت عنوان مسافر سوار کرده و با کشاندن به محلی خلوت آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده بود. با توجه به مشخصاتی که قربانیان در اختیار پلیس قرار دادند مشخص شد که نقشه آزار و اذیت‌ها از سوی یک نفر اجرا شده است. همین مسأله باعث شد از زنان و دختران کینه به دل بگیرم و به فکر انتقام از آنها بیفتم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین12 ساعت قبل
بهمن حسین زاده، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: نخستین گام برای توسعه صادرات برگزاری موفق نمایشگاه‌های خارجی است اما این مهم در سال‌های گذشته به دلیل نبود خلاقیت لازم کمتر مورد توجه قرار گرفته است. حسین زاده تاکید کرد: در گذشته همواره کارشناسان دلسوز این مجموعه درحاشیه بوده‌اند و در عمل هیچ کار تحقیقاتی در حوزه نمایشگاهی انجام نشده اما امروز با تغییر در رویکردها توسعه فناوری‌های نو و توسعه استارت آپ‌های نمایشگاهی را در برنامه خواهیم داشت و در موضوع صادرات با برنامه ریزی عمل خواهیم کرد. این مقام مسئول در پاسخ به ایرنا در خصوص حضور پررنگ استارت آپ‌ها در نمایشگاه‌ها خاطرنشان کرد: استارت آپ‌ها فکرها و ایده‌های جالبی دارندو باید توانمندی جوانان باور شود. با حضور استارت آپ‌ها در نمایشگاه‌ها می‌توان به حل مسائل و مشکلات مبتلابه بخش‌های تولید همت گماشت. وی در خاتمه از آماده سازی ۱۰۰ درصدی گمرک نمایشگاه در آینده نزدیک خبرداد که به این ترتیب ترخیص کالاهایی که وارد نمایشگاه می‌شوند در همین محل انجام شده که خود عاملی برای ترغیب خارجی برای حضور در نمایشگاه‌های بین المللی ایران است.
فارسفارس1 روز قبل
واردات دام زنده به‌جای گوشت منجمد علاوه بر اشتغالرایی در کشتارگاه‌ها، موجب کنترل نرخ‌ گوشت و تعادل در بازار عرضه و تقاضا می‌شود. واردات گوشت قرمز جای خود را به دام زنده دادمدیر کشتارگاه صنعتی بهین گوشت حلال اروند می‌گوید: توف واردات گوشت قرمز یک نکته مثبت دیگر هم می‌تواند به همراه داشته باشد. واردات دام زنده به جای گوشت علاوه بر اینکه همان تاثیر را در کنترل قیمت گوشت خواهد گذاشت تعادل را بین عرضه و تقاضا در بازار آزاد فراهم خواهد کرد و می‌تواند در اشتغال‌زایی کشتارگاه‌ها هم تاثیر داشته باشد. علاوه بر این، گوشت تولیدی از دام‌های وارداتی به صورت گرم به بازار عرضه می‌شوند. عرضه گوشت منجمد در بازار مصرف هیچ‌موقع نمی‌تواند آنطور که باید روی قیمت گوشت گرم موثر باشد.

اخبار بیشتر