تداوم بحران در ونزوئلا از حذف خدمات کنسولی تا هجوم قحطی‌زدگان به کشور همسایه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تداوم بحران در ونزوئلا از حذف خدمات کنسولی تا هجوم قحطی‌زدگان به کشور همسایه

ونزوئلا خدمات کنسولی در کانادا را موقتا تعلیق کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
ونزوئلا خدمات کنسولی در کانادا را موقتا تعلیق کرد
در واکنش به تعطیلی سفارت کانادا در کاراکاس، وزارت خارجه ونزوئلا از تعلیق خدمات کنسولی خود در کانادا خبر داد و از این کشور خواست تا از حرکت در مسیر سیاست خارجی آمریکا خودداری کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، خورخه آریزا، وزیر خارجه ونزوئلا از تعلیق موقت خدمات کنسولگری کل کشورش در ونکوور، تورنتو و مونترال خبر داد. براساس بیانیه وزارت خارجه ونزوئلا، تمام فعالیت‌های آن بر عهده سفارتخانه این کشور در اوتاوا است.

این اقدام ونزوئلا به تلافی تصمیم اخیر دولت کانادا برای تعلیق موقت فعالیت سفارتش در کاراکاس و واگذاری مسوولیت‌های آن به سفارتش در کلمبیا انجام شد. وزارت خارجه ونزوئلا با انتقاد از این «تصمیم سیاسی» آن را بازتاب «تداوم خصومت» اوتاوا و «هماهنگ‌شده با خصومت دولت ترامپ علیه مردم ونزوئلا و نهادهای داخلی آن» دانست.

این وزارتخانه همچنین اوتاوا را به حمایت از «محاصره مالی» واشنگتن که در «جنگ اقتصادی» علیه کارکاس اعمال شده است، متهم کرد. براساس برآوردها، این تحریم‌های اقتصادی تاکنون بیش از ۱۳۰ میلیارد دلار هزینه برای این کشور آمریکای لاتین در بر داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا: راهبرد آمریکا در ونزوئلا شکست خورده است

فارسخبرگزاری فارس
رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا: راهبرد آمریکا در ونزوئلا شکست خورده است
رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا در یک کنفرانس خبری در کاراکاس ضمن تأکید بر اینکه مخالفان این کشور دچار تفرقه شده‌اند، گفت که سیاست‌های آمریکا برای بی‌ثبات کردن ونزوئلا شکست خورده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دیوسدادو کابلو» رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا (ANC) در یک کنفرانس خبری در «کاراکاس» گفت که تلاش‌‌های دولت آمریکا برای بی‌ثبات کردن ونزوئلا ناکام بوده است.

بنا به گزارش خبرگزاری «شینهوا»، کابلو به تلاش‌های ناکام مخالفان ونزوئلا اشاره کرد و گفت که معترضان ونزوئلا در حال تجربه «بدترین لحظات» هستند.

وی ادامه داد که مخالفان ونزوئلا به رهبری «خوآن گوایدو» رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا دچار «تفرقه» شده‌اند و افزود: «آمریکا هم‌اکنون درک کرده است که در انتخاب رهبری خود در ونزوئلا دچار اشتباه شده است».

اظهارات رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا اشاره به اعترافات اخیر «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا داشت که طبق گزارش اوایل هفته «واشنگتن‌پست»، گفته بود که کنار هم نگه داشتن مخالفان ونزوئلا بسیار دشوار است زیرا بیش از ۴۰ نفر از رهبران مخالفان معتقدند که «جانشین قانونی»، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا هستند.

کابلو تصریح کرد که کاراکاس برای گفت‌وگو با گروه «لیما»، کانادا یا هرکشور دیگری آمادگی دارد اما این گفت‌وگو باید با احترام به حاکمیت ونزوئلا و مقامات قانونی این کشورها باشد.

وی اینگونه گفت: «ما معتقدیم که گروه لیما هیچ اقدامی برای کمک به حل بحران در ونزوئلا نکرد. آنها تمام تلاش خود را برای مشاهده کناره‌گیری مادورو به کار گرفتند. این تنها وظیفه‌ای است که آنها خواستار انجام آن هستند».

گروه لیما متشکل از ۱۳ کشور آمریکای لاتین و کانادا است که در سال ۲۰۱۷ در «لیما»، پرو با هدف باصطلاح حل بحران داخلی ونزوئلا تشکیل شد.

آمریکا و گروهی از متحدان این کشور سوم بهمن ماه سال گذشته در اقدامی غیرقانونی خوان گوایدو را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجددا به ریاست‌جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی اعلام کردند.

طبق گزارش شبکه راشاتودی، کانادا در میان اولین کشورهایی بود که گوایدو را بعنوان رئیس‌جمهور موقت به رسمیت شناخت.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، کاخ سفید هنگام اعلام به رسمیت شناختن گوایدو انتظار داشته وی ظرف تنها چند روز رسما مادورو را کنار بزند و نظامیان را نیز با خود همراه کند. با گذشت چند ماه، این سناریو عملا شکست خورده و تلاش‌های واشنگتن برای ترغیب نظامیان به حمایت از گوآیدو ناکام مانده است.

آمریکا مدت‌هاست به جهت تغییر نظام در این کشور فشارهایی را به ونزوئلا و مردم آن وارد کرده و حتی مقام‌های ارشد کاخ سفید تهدید به حمله نظامی کرده‌اند.

این اقدام‌های مداخله جویانه آمریکا و متحدان غربی‌اش با مخالفت ایران، روسیه، چین، کوبا، بولیوی، ترکیه و برخی کشورهای دیگر مواجه شده است.

پس از شکست توطئه گوایدو و همپیمانان آمریکایی وی برای کودتا علیه دولت مادورو، مخالفان ونزوئلا خواستار مذاکره با نمایندگان دولت مادورو در نروژ شدند.

با اینحال، دفتر گوایدو، ۹ خرداد ماه، اعلام کرد که مذاکرات با نمایندگان دولت که در شهر «اسلو» نروژ در جریان بود، بدون دستیابی به توافق به پایان رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی
بازیگر سرشناس آمریکایی در سفر دو روزه از یک اردوگاه مرزی که مهاجران ونزوئلایی در آن در چادر زندگی می‌کنند، بازدید کرد.

فرارو-آنجلینا جولی فرستاده ویژه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از اردوگاه‌های پناهجویان در مرز کلمبیا با ونزوئلا دیدار کرد.

به گزارش فرارو، بازیگر سرشناس آمریکایی در این سفر دو روزه از یک اردوگاه مرزی که مهاجران ونزوئلایی در آن در چادر زندگی می‌کنند، بازدید کرد.

جولی بار قبل در ماه تاکتبر از این منطقه دیدار کرد و در پرو نیز با مهاجران ونزوئلایی ملاقات کرد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان می‌گوید، هدف این عملیات فراهم آوردن پناهگاه و غذا برای آن دسته از مهاجران است که بیشترین آسیب‌پذیری را دارند و سازمان‌های شریک در این اقدام نیز به قانونی شدن وضعیت این پناهجویان و مهاجران، یافتن مسکن برای آنان یا انتقال آنها به مناطق دیگری در کلمبیا کمک می‌کنند. با خروج هر مهاجر از این اردوگاه‌ها، جای خالی برای مهاجران جدید باز می‌شود.

آنجلینا جولی در این بازدید خواستار حمایت از ۲۰ هزار کودک آواره ونزوئلایی شد. این هنرپیشه ۴۴ ساله همچنین با ایوان دوکو رئیس جمهور کلمبیا دیدار و گفتگو کرد.

سازمان ملل اعلام کرده شمار ونزوئلایی‌هایی که در سال‌های اخیر از کشور خود گریخته‌اند از مرز چهار میلیون نفر عبور کرده است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد، شمار مهاجران و پناهجویان ونزوئلایی پس از ماه نوامبر با یک میلیون افزایش روبه‌رو بوده که همزمان با تخریب وضعیت اقتصادی در این کشور و تشدید درگیری سیاسی دولت نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا با اپوزیسیون رشدی سریع را در این آمار نشان می‌دهد.

(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 9(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 10(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 11(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 12(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 13(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 14(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 15(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 16(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 17(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 18(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 19(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 20(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 21(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 22(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 23(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 24(تصاویر) دیدار آنجلینا جولی با پناهجویان ونزوئلایی - 25

خواندن خبر در سایت منبع

هجوم ونزوئلایی‌ها به مرز کلمبیا برای تهیه آذوقه

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
هجوم ونزوئلایی‌ها به مرز کلمبیا برای تهیه آذوقه
سازمان ملل متحد: ظرف 4 سال گذشته 4 میلیون نفر از مردم ونزوئلا به علت کمبود غذا و دارو و حتی خدمات عمومی به کشورهای همسایه پناه ببرند.

بسیاری از ونزوئلایی‌ها تنها برای تهیه آذوقه و دارو به سوی مرز کلمبیا هجوم برده بودند.به گزارش عصرایران به نقل از بی‌بی‌سی، پس از آن که مرز ونزوئلا و کلمبیا پس از چهار ماه بازگشایی شد هزاران نفر از مردم ونزوئلا برای تهیه آذوقه و دارو وارد کلمبیا شدند.این مرز در ماه فوریه با دستور نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری بسته شده بود چرا که او می‌خواست مانع ورود کمک‌های آمریکا شود.

در آن زمان خوآن گوآیدو که خود را رئیس‌جمهور قانونی و رئیس دولت موقت ونزوئلا خوانده، از آمریکا خواسته بود برای کمک به کمبود اقلام ضروری در ونزوئلا کمک‌های انسان‌دوستانه به مرز‌های این کشور با کلمبیا و برزیل و مجموعه جزایری که از سرزمین‌های پادشاهی هلند است و مرز آبی با ونزوئلا دارد گسیل کند.

ونزوئلا که با رکود بی‌سابقه و فروپاشی نظام اقتصادی روبروست طی چند سال گذشته مشکلات فراوانی برای تامین غذا و دارو و حتی خدمات عمومی، چون تامین برق و خدمات بهداشتی داشته است.

به گزارش سازمان ملل متحد، مصائب ناشی از این نابسامانی‌ها منجر شده ظرف چهار سال گذشته چهار میلیون نفر از مردم این کشور به ممالک همسایه پناه ببرند.

هجوم ونزوئلایی‌ها به مرز کلمبیا برای تهیه آذوقه - 5

در ماه فوریه خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان دولت تلاش فراوانی انجام داد تا این اقلام ضروری را وارد کشورش کند، اما نیکلاس مادورو با دستور بستن مرز‌های ونزوئلا با برزیل، کلمبیا و جزایر هلندی، مانع این کار شد.

اکنون مرز‌های ونزوئلا با برزیل و کلمبیا بروی هزاران نفر از مردم مناطق مرزی باز شده هر چند مقام‌های جزایر آروبا می‌گویند مرز این جزیره تحت سلطه هلند همچنان بسته است.

بسته ماندن این مرز‌ها طی چهار ماه گذشته دردسر‌های فراوانی برای ساکنان شهر‌های مرزی ونزوئلا با برزیل و کلمبیا ایجاد کرده بود و حتی در جریان درگیری ماموران با معترضان در این مناطق چند غیرنظامی کشته شدند.

امروز (شنبه هشتم ژوئن) نیکلاس مادورو در توییتر ضمن اعلام بازگشایی مرز علت بسته ماندن آن را به گردن آمریکا انداخت و اقدامات کاخ‌سفید را یک جنگ اقتصادی نامید و گفت: «ما مردم صلح‌طلبی هستیم که با اقتدار از استقلال و اراده خود دفاع می‌کنیم.»

بحران اخیر در ونزوئلا از آنجا آغاز شد که خوان گوآیدو، رئیس مجلس ملی این کشور نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر را مردود دانست و گفت سوگند یادکردن نیکلاس مادورو به عنوان رئیس‌جمهور برای بار دوم غیرقانونی است و بر همین اساس او بر طبق قانون اساسی ونزوئلا موظف است در مقام رئیس مجلس ملی زمام امور را تا هنگام برگزاری انتخابات مجدد در دست بگیرد.

او حتی در میان ده‌ها هزار معترض که به خیابان‌های کارکاس آمده بودند به عنوان رئیس جمهور موقت سوگند یاد کرد و واز نظامیان کشورش خواست برای سرنگونی دولت آقای مادورو با او همراه شوند.

هجوم ونزوئلایی‌ها به مرز کلمبیا برای تهیه آذوقه - 13

درخواستی که اجابت نشد هر چند آمریکا، اتحادیه اروپا و چندین کشور آمریکای لاتین از جمله برزیل، پرو، کلمبیا و شیلی خوان گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت شناختند.

اما در برابر، روسیه، چین، مکزیک، کوبا، ایران و ترکیه با حمایت از نیکلاس مادورو اقدامات خوآن گوآیدو را محکوم کردند.

تقاضای کمک رئیس‌جمهوری ونزوئلا از پاپ

در همین حال، آنجلینا جولی، هنرپیشه آمریکایی که سفیر حسن نیت کمیساریای پناهندگان سازمان ملل هم شده با اضطراری خواندن اوضاع پناهجویان ونزوئلایی از جامعه جهانی خواسته برای کمک به کلمبیا، اکوادور، پرو و کشور‌هایی که میزبان پناهندگان ونزوئلایی شده‌اند، همکاری کنند.

روز گذشته (جمعه هفتم ژوئن) دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی‌او‌ام) در گزارشی مشترک اعلام کردند که اکنون ونزوئلایی‌ها بزرگترین جمعیت پناهندگان جهان را که همگی از یک کشور متواری شده‌اند تشکیل می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

دلار از مبادلات روسیه و ونزوئلا حذف می‌شود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
دلار از مبادلات روسیه و ونزوئلا حذف می‌شود
دلار از مبادلات روسیه و ونزوئلا حذف می‌شود - 0

ونزوئلا و روسیه قرار است بعد از این در مبادلات تجاری دو جانبه دلار آمریکا را حذف و به جای آن از روبل استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «طارق العسیمی» معاون اقتصادی رئیس جمهوری ونزوئلا در جریان شرکت در «همایش اقتصادی سن پترزبورگ» اعلام کرد که کشورش و روسیه در مبادلات تجاری و بازرگانی دو جانبه دلار آمریکا را حذف و به جای آن از روبل استفاده خواهند کرد.

به گفته معاون اقتصادی رئیس جمهوری ونزوئلا، تحریم‌های یکجانبه آمریکا مانع تسویه حساب کاراکاس با مسکو با دلار شده است و بر همین اساس کاراکاس به دنبال سازوکاری برای انجام تعهدات مالی خود را در مقابل روسیه است و از این پس از روبل استفاده خواهد کرد.

در همایش اقتصادی مذکور نیز، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که ونزوئلا ۳٫۵ میلیارد دلار به مسکو بدهی دارد.

با این حال جزئیات زیادی از سازوکار مالی روسیه و ونزوئلا با حذف کامل دلار آمریکا اعلام نشده است.

ایجاد سازوکار مالی غیردلاری روسیه و ونزوئلا در شرایطی صورت گرفته که دولت ترامپ در حال حاضر شدیدترین تحریم‌ها را علیه دولت نیکولاس مادورو در ونزوئلا وضع کرده است.

اقدامات خصمانه آمریکا علیه ونزوئلا با هدف سرنگونی دولت مرکزی ونزوئلا و همزمان با هدف حمایت از شورشیان و مخالفان تحت سرکردگی خوان گوایدو صورت می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رونمایی از رقیب ترامپ

همشهریهمشهری1 روز قبل

اولین تصاویر از حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در سوریه

مهرمهر20 ساعت قبل

انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار

الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۵۳ ۳۹۸۰۳۲۷۲۵۷به گزارش فارس، ۱۷ خردادماه سال ۱۳۹۶ و در یک روز گرم بهاری حملات تروریستی تهران اتفاق افتاد. پس از اتمام عملیات تروریستی و در همان روز ۱۷ خردادماه، سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای وعده انتقام از این عملیات تروریستی را به ملت ایران داد و تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثابت کرده است ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذارد. در این عملیات تعداد ۶ فروند موشک بالستیک میان‌برد زمین به زمین که از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های کردستان و کرمانشاه شلیک شد، پس از عبور از آسمان عراق، به صورت دقیق به اهداف خود در دیرالزور اصابت کرد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین تاکید کرد: شناسایی و احاطه اطلاعاتی این تروریست‌ها به خودی خود یک دنیا مسئله است و شلیک این موشک‌ها از فاصله ۷۰۰ کیلومتری و نشاندن روی یک ساختمان کوچک، خودش یک پیام است و آنها می‌فهمند عیار ایرانی‌ها کجاست. اکنون و در دومین سالگرد این عملیات غرورآفرین، تصاویری از محل برخورد موشک‌های سپاه به مقر تروریست‌های تکفیری منتشر شده است که در آن به خوبی موقعیت قبل و بعد از برخورد مشخص شده است.

خودشیرینی نتانیاهو برای ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بنیامین نتانیاهو نخستین بار در بیست سال گذشته، کلنگ شهرکی را در منطقه اشغالی جولان سوریه بر زمین زد که نام ترامپ برای آن انتخاب شده است. نتانیاهو برای تشکر از اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر منطقه اشغالی جولان، نام ترامپ را برای این شهرک انتخاب کرد. قرار است ۱۲۰ خانواده در شهرک ترامپ اقامت کنند. هزاران سوری ساکن منطقه جولان که بیشتر آنها از طایفه دروزی‌ها هستند، خود را ملت در اشغال می‌دانند و حاضر نیستند تابعیت و گذرنامه اسرائیلی دریافت کنند. نکته جالب این که در این مراسم وزش شدید باد در جولان اشغالی سوریه مراسم رونمایی از شهرک ترامپ را به شدت تحت الشعاع قرار داد و همه برنامه را به هم ریخت..
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشصلاح خاشقجی، فرزند جمال خاشقجی در این پیام توییتری که مصادف با «روز جهانی پدر» منتشر کرده است، تنها به نوشتن این پیام اکتفا کرده است: «خاشقجی … روز پدر مبارک». صلاح آخرین پیام خود را ماه آوریل منتشر کرد که نوشته بود: هر کسی که مشارکتی یا ارتباطی با جنایت قتل پدرم دارد، دادگاهی شده و به جزای عملش می‌رسد. جمال خاشقجی دوم اکتبر ۲۰۱۸ به دست تیم تروری در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. اواسط ماه نوامبر دادستانی کل عربستان اعلام کرد، رئیس تیم مذاکره با خاشقجی دستور قتل او را صادر کرده است. این در حالی است که سازمان اطلاعات آمریکا در گزارشی که پس از ارتکاب این جنایت منتشر کرد، آورده است، ولیعهد عربستان دستور قتل این روزنامه‌نگار را صادر کرده است.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، مراسم تشییع و تدفین پیکر جوان‌ترین آزاده دفاع مقدس شهید قنبرعلی بهارستانی صبح امروز ابتدا بر روی دستان مردم شهیدپرور شهرستان داران تشیع و سپس برای خاکسپاری به گلستان شهدای اصفهان بدرقه و توسط مردم ولایت مردار اصفهان به خاک سپرده شد. مراسم بزرگداشت این جانباز و آزاده سرافراز روز پنجشنبه ۳۰ خردادماه در خیمه گلستان شهدای اصفهان از ساعت ۱۶:۳۰ الی ۱۹:۳۰ برگزار خواهد شد. این معنویت در شهرها هم بود و تقریبا همه مردم به هر نحوی در اوضاع سخت جنگ به رزمنده‌ها کمک می‌کردند. لحظه لحظه پایداری پرشکوه آزادگان در دوران اسارت، موجب اجر مضاعف الهی است. عزت، قدرت و صدرنشینی هر ملت در تاریخ به مجاهدت فرزندانش بستگی دارد و استقامت پیروز عزیزان آزاده، ملت ایران را در صدر نشانده است».

اخبار بیشتر