اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 20 خردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 20 خردادماه

جزئیات افزایش تسهیلات ساخت مسکن اعلام شد

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
جزئیات افزایش تسهیلات ساخت مسکن اعلام شد
ساعت24 -معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: بانک‌ها هیچ مانعی برای پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن ندارند اما در سال 96 تقاضا برای دریافت این تسهیلات کاهش یافت و به 8 درصد کل تسهیلات بانکی رسید که این رقم در سال گذشته به 13.4 درصد افزایش یافت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اعلام جزییات افزایش تسهیلات ساخت مسکن گفت: بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات مسکن مانعی ندارند.

پیمان قربانی درباره افزایش میزان تسهیلات مسکن، اظهار کرد: شورای پول و اعتبار در اسفندماه سال گذشته براساس گزارش بانک مرکزی، سقف تسهیلات ساخت مسکن با قابلیت فروش اقساطی بلندمدت برای بانک‌های تجاری و بانک مسکن را حدود ۶۰ درصد افزایش داده است.

وی افزود: به‌عنوان مثال در تهران سقف قبلی تسهیلات انفرادی ساخت مسکن ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۰۰ میلیون تومان بود که هریک به‌ترتیب به ۱۰۰ و ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی ادامه داد: در مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر نیز این سقف ۵۰ و ۸۰ میلیون تومان به‌ترتیب برای تسهیلات انفرادی و زوجین بود که به ۸۰ و ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافت.

به‌گفته قربانی، در سایر مناطق شهری نیز این ارقام ۴۰ و ۶۰ میلیون تومان بود که به ۶۰ و ۱۰۰ میلیون تومان برای تسهیلات انفرادی و زوجین افزایش پیدا کرد.

وی با ابراز اینکه این اقدام به‌دنبال تحلیل‌های صورت‌گرفته در بانک مرکزی و بانک مسکن بود، گفت: به‌دنبال مطالعات و بررسی‌های انجام‌شده، بیشترین مشکلاتی که اکنون در حوزه مسکن کشور وجود دارد، در بخش عرضه است، زیرا با نگاهی به آمار معاملات در تهران از خرداد سال گذشته حجم معاملات نسبت به گذشته کاهشی و قیمت‌ها افزایشی بود که نشان از مشکلاتی در طرف عرضه این بخش دارد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تأکید کرد: به همین دلیل اولویت با ساخت مسکن قرار داده شد تا هم به بخش عرضه و هم تقاضا اثر داشته باشد و وام‌ها نیز قابل استطاعت باشد.

وی ادامه داد: سال گذشته از ۷۷۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک‌ها، حدود ۱۰۳ هزار میلیارد ریال به بخش مسکن اختصاص یافت.

بانک‌ها مانعی برای پرداخت تسهیلات ندارند

به‌گفته قربانی، در سال‌های اخیر به‌دلیل افزایش قیمت مسکن، تسهیلات بانکی به‌طور میانگین ۳۵ درصد قیمت خرید مسکن را در کل کشور پوشش می‌دهد و سرمایه‌ای بودن مسکن از جمله علل گرانی مسکن است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: بانک‌ها هیچ مانعی برای پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن ندارند اما در سال ۹۶ تقاضا برای دریافت این تسهیلات کاهش یافت و به ۸ درصد کل تسهیلات بانکی رسید که این رقم در سال گذشته به ۱۳٫۴ درصد افزایش یافت.

وی همچنین گفت: البته ۲۵٫۲ درصد مانده تسهیلات بانک‌ها در سال ۹۷ مربوط به بخش مسکن است. در سال ۹۴ تسهیلات مسکن‌اولی‌ها ۸۰ درصد قیمت مسکن بود اما اکنون این تسهیلات ۵۳٫۶ درصد آن را پوشش می‌دهد.

قربانی اضافه کرد: پرداخت تسهیلات به بخش مسکن مشروط به تعادل منابع است و مصارف محدودیت ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

مالیات بر عایدی مسکن؛ آری یا خیر؟

ایبناخبرگزاری ایبنا
مالیات بر عایدی مسکن؛ آری یا خیر؟
کلیات طرحی توسط مجلس درباره وصول مالیات از عایدی سرمایه‌گذاری مسکن به تصویب رسیده که نهایی شدن آن زمینه‌ای برای افزایش درآمد مالیاتی دولت فراهم می‌کند، اما برخی معتقدند این طرح دارایی کاستی‌هایی است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، دو روز پیش در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان مالیاتی کشور، وزیر اقتصاد اعلام کرد که میزان درآمد مالیاتی سال قبل کشور ۱۰۹ هزار میلیارد تومان بوده است. وی در توضیح بیشتر عنوان کرد که این رقم در طی مراحل و اقداماتی که صورت گرفت افزایش یافت و در نهایت به ۱۰۹ هزار میلیارد تومان رسید. دژپسند نتیجه گرفت که می‌توان به درآمدهای مالیاتی سالم و عادلانه تکیه کرد و کشور از طریق درآمدهای پاک مالیاتی قابل اداره خواهد بود.

در عین حال، امروز کشور با فرار مالیاتی قابل توجهی نیز مواجه است که ارقام مختلفی برای آن از ۱۳ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان بیان می‌شود. وزیر اقتصاد معتقد است هرچند برای کاهش میزان فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید تلاش می‌شود، اما کسب درآمد بیشتر برای دولت به معنای پول زور گرفتن از مردم نیست و اصل بر وصول مالیات حقه است.

در طول سال‌های اخیر، ‌یکی از تلاش‌های دولت در بخش مالیات ستانی علاوه بر شناسایی مودیان جدید و بستن راه‌های فرار مالیاتی، ایجاد پایه‌های جید مالیاتی نیز بوده است. دولت در صدد است از این طریق میزان درآمدهای مالیاتی کشور را برای کاهش سهم نفت از بودجه افزایش دهد. این اقدام علاوه بر فراهم کردن زمینه برقراری عدالت مالیاتی، در راستای مقابله با تحریم‌های آمریکا و فشار به ایران برای کاهش و یا صفر کردن فروش نفت نیز موثر است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در روزهای اخیر عنوان کرده که در حال حاضر بخش مهمی از نشست‌ها و پیگیری‌های این کمیسیون را مباحث مالیاتی تشکیل می‌دهد و در واقع میزان قابل توجهی از پیگیری‌های کمیسیون اقتصادی با دولت مربوط به سازمان مالیاتی و مبحث مالیات ستانی است.

پورابراهیمی علاوه بر این عنوان کرده که به تازگی مجلس وصول مالیات از عایدی مسکن را به تصویب رسانده و در نظر است تا این طرح برای پیگیری‌های نهایی و تبدیل شدن به قانون به صحن علنی مجلس برود. در عین حال، موضوع وصول مالیات از مجموع درآمد خانوار، وصول مالیات از سکه‌های پیش فروشی، مالیات ستانی از عایدی سرمایه و اقداماتی در حوزه ارز و خودرو نیز از جمله برنامه‌های مالیاتی مطرح کشور است.

برخی نمایندگان مجلس پیرامون لزوم اجرای قانون مالیات بر عایدی مسکن عنوان می‌کنند که دولت در سال‌های اخیر باید علاوه بر تلاش در زمینه رونق ساخت و ساز، موضوع مالیات بر عایدی مسکن را نیز به منظور مهار رشد ناگهانی قیمت‌ها پیگیری و عملیاتی می‌کرد. در عین حال، این هشدار وجود دارد که درصورت اجرای قانون جدید مالیاتی در بخش مسکن بدون در نظر گرفتن سایر شرایط، ممکن است سرمایه‌ها از بخش مسکن خارج و در بازارهای دیگر وارد شود.

سیدحسین افضلی؛ عضو کمیسیون عمران مجلس در این زمینه معتقد است: قطعا اگر دولت در سال‌های گذشته تمهیدات لازم را برای تصویب و اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن صورت می‌داد، امروز ما شاهد انجام معاملات صوری و تلاش دلالان برای افزایش قیمت‌ها از طریق معاملات ملکی نبودیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: با اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه، بازار مسکن سامان پیدا می‌کرد و دستگاه‌های نظارتی می‌توانستند نظارت جامعی را بر روند انجام معاملات داشته باشند.

با این وجود، پیش از این سرپرست سابق سازمان مالیاتی عنوان کرده بود که برخی دستگاه‌ها با طرح مالیات بر عایدی مسکن که توسط نمایندگان ارائه و کلیات آن نیز به تصویب رسیده بود مخالف هستند چون معتقدند مجلس به موضوع مالیات مسکن به صورت یک بعدی نگاه کرده و تمامی جوانب امر در آن سنجیده نشده است.

همچنین سیدکمال‌الدین شهریاری؛ عضو کمیسیون عمران مجلس در توضیح جزییات طرح مالیات و عواید سرمایه در حوزه مسکن بیان داشت: این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی مطرح است و در کمیسیون عمران نیز به عنوان کمیسیون فرعی در حال بررسی است. اصولا این طرح که نامش مالیات و عایدی سرمایه در بخش مسکن است، دارای محاسن و معایبی است.

وی افزود: کشوری مثل ایران که هزینه‌های جاری زیادی دارد، باید این هزینه‌ها را از طریق مالیات و توسط مردم تامین کند. بنابراین تعریف و کشف پایه‌های مالیاتی جدید برای اخذ مالیات و تامین درآمدهای کشور یک امر ضروری است.

حال باید دید با وجود تصویب کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن، این طرح چه مسیری را در صحن علنی طی خواهدکرد؛ همچنین دولت چه برنامه‌ای برای همکاری و یا رد آن دارد و اساسا اینکه آیا به سرانجام رسیدن این طرح جدید مالیاتی می‌تواند زمینه‌ای برای افزایش درآمد مالیاتی دولت باشد و یا خیر؟

خواندن خبر در سایت منبع

تشدید افت قیمت اوراق تسهیلات مسکن

ایبناخبرگزاری ایبنا
تشدید افت قیمت اوراق تسهیلات مسکن
ارزیابی وضعیت معاملات اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد که کاهش قیمت در این بازار تحت تاثیر افت معامله مسکن همچنان ادامه دارد به گونه‌ای که قیمت این اوراق به طور میانگین به ۵۰ هزار تومان رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، این روزها تب و تاب خرید و فروش مسکن فروکش کرده و برخلاف سال گذشته که معاملاتی هر چند اندک در بازار مسکن صورت می‌گرفت در سال جدید آمارها نشان می‌دهد که خریداران و فروشندگان مسکن در یک حالت سکون قرار دارد. به تبع این تحولات، معاملات بازار اوراق تسهیلات مسکن نیز در یک آرامش پایداری قرار دارد و روند قیمت‌های «تسه» در ماه‌های متفاوت نیز حاکی از افت قیمت‌ها است.

تثبیت قیمت «تسه» بهار ۹۸

بر اساس این گزارش، آخرین آمار معاملات اوراق تسهیلات مسکن در پایان روز یکشنبه ۱۹ خرداد ماه ۹۸ نشان می‌دهد که قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن اردیبهشت ماه ۹۸ «تسه ۹۸۰۲» با ۱٫۷۴۷ ریال افزایش معادل ۰٫۳۵ درصد به ۴۹۹٫۹۸۷ ریال، قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن فروردین ماه ۹۸ «تسه ۹۸۰۱» با ۱٫۰۵۵ ریال افزایش معادل ۰٫۲۱ درصد به ۴۹۸٫۶۱۸ ریال وقیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن اسفند ماه ۹۷ «تسه ۹۷۱۲» با ۱٫۳۷۶ ریال افزایش معادل ۰٫۲۸ درصد به ۴۹۷٫۶۸۸ ریال رسیده است.

نوسان قیمت «تسه» زمستان ۹۷

نگاهی به آمارهای داد و ستدهای این بازار توسط ایبِنا، نشان می‌دهد که قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن بهمن ماه ۹۷ «تسه ۹۷۱۱» با ۷۸۵ ریال کاهش معادل (۰٫۱۶) درصد به ۴۹۴٫۸۲۹ ریال، قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن دی ماه ۹۷ «تسه ۹۷۱۰» با ۱٫۴۲۴ ریال افزایش معادل ۰٫۲۹ درصد به ۴۹۶٫۱۳۲ ریال و قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن آذر ماه ۹۷ «تسه ۹۷۰۹» با ۲٫۶۱۵ ریال افزایش معادل ۰٫۵۳ درصد به ۴۹۸٫۰۰۷ ریال در تابلوهای آماری ثبت شده است.

افت قیمت «تسه» پاییز ۹۷

همچنین قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن آبان ماه ۹۷ «تسه ۹۷۰۸» با (۳٫۰۱۰) ریال کاهش معادل (۰٫۶۱) درصد به ۴۹۱٫۵۴۱ ریال و قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن مهر ماه ۹۷ «تسه ۹۷۰۷» با (۴٫۳۹۵) ریال افت معادل (۰٫۸۹) درصد به ۴۸۸٫۲۰۲ ریال رسیده که نشان می‌دهد این اوراق در دو ماه ابتدایی پاییز سال گذشته با افت همراه شده است.

هزینه وام مسکن برای زوج‌‌ها در تهران و سایر شهرها

به هر حال، با در نظر گرفتن میانگین قیمت ۵۰ هزار تومانی برای هر برگه اوراق تسهیلات مسکن در شرایط فعلی، هزینه وام مسکن به این صورت است که یک زوج‌ ساکن پایتخت برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند به طوری که باید ۱۰ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ‌ها کنند.

افزون بر این، به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، دو میلیون تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۲ میلیون تومان هزینه شود.

هزینه وام مسکن برای زوج‌های غیر تهرانی

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیش‌تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق اوراق تسهیلات مسکن خریداری کنند و با این حساب باید ۸ میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب ۲ میلیون تومان برای خرید اوراق وام جعاله در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون تومان هزینه کنند.

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید ۶ میلیون تومان بابت خرید اوراق تسهیلات مسکن بپردازند. همچنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی ۸ میلیون تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

به گزارش ایبِنا، پس از پذیرش اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکل رسمی و ضابطه‌مند به خود گرفت و در حال حاضر این اوراق مانند سایر سهم‌های موجود در فرابورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می‌شود.

گفتنی است، نماد اوراق «تسه» (مخفف تسهیلات) در بازار فرابورس شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است، که به کلمه «تسه» اضافه می‌شوند. به عنوان مثال نماد «امتیاز تسهیلات مسکن خرداد ۹۸» که مربوط به اوراقی است که در خرداد ۹۸ منتشر شده با عنوان «تسه۹۸۰۳» در بازار خرید و فروش می‌شود و مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت ۲٫۵ سال است که این مدت در شرایط خاص حداکثر تا ۲ دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است.

روند معاملات

برای شروع فرآیند خرید این اوراق مانند سایر نمادهای موجود در بازار فرابورس، متقاضیان باید ابتدا نسبت به دریافت کد بورسی خود از طریق کارگزاری‌ها اقدام کنند و پس از دریافت کد بورسی به خرید و فروش اوراق «تسه» به صورت حضوری یا «آفلاین» بپردازد.

دامنه نوسان

لازم به ذکر است، دامنه نوسان اوارق تسهیلات مسکن، همانند سهم‌های موجود در بازار بورس و فرابورس، می‌تواند روزانه ۵+ درصد یا ۵- درصد قیمت پایانی روز قبل خود باشد، یعنی می‌تواند تا ۵ درصد بیشتر یا کمتر از قیمت روز قبل معامله شود. همچنین سرمایه‌گذاران باید هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت کنند.

کارمزد خرید و فروش

از سویی دیگر، هزینه کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن (۰٫۴۹ درصد) و هزینه کارمزد فروش (۰٫۲۴ درصد) است و پس از خرید این اوراق توسط مشتریان از طرف شرکت سپرده ‌گذاری مرکزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می‌شود که نشان می‌دهد سرمایه گذاران چه تعداد از اوراق مسکن را در چه نمادی خریداری کرده‌اند. از سویی دیگر کارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا با ارائه این گواهی به بانک، ادامه روند دریافت وام از جانب بانک صورت گیرد.

مقابله با دستکاری و نوسان گیری

گفتنی است، برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی و دستکاری‌های قیمتی و جلوگیری از نوسان گیری‌‌های احتمالی اوراق «تسه»، اوراق تسهیلات مسکن از ۲ تا ۴ ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیستند و ناظر آنها تا پایان محدودیت فروش، فرابورس باقی می‌ماند و در این مدت ناظر غیرقابل تغییر است و پس از گذشت این مدت می‌توان، با تغییر ناظر این اوراق را در هر کارگزاری به فروش رساند. البته این محدودیت برای نمادهایی که کمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نمی‌شود.

مدت اعتبار

همانطور که ذکر شد مدت اعتبار اوراق صادر شده از تاریخ صدور به مدت دو سال است و در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به پایان برسد و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می‌شود و وجوه پرداختی برای خرید اوراق به سرمایه گذار مسترد نمی‌شود و به همین دلیل سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند، باید تا قبل از پایان مهلت اعتبار این اوراق را در بازار به فروش رسانند. ‌

شیوه قیمت‌گذاری

فرآیند کلی انجام معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس، مشابه معاملات سایر انواع اوراق بهادار است. بدین معنا که قیمت این اوراق در سامانه معاملاتی فرابورس بر اساس روش حراج و در نتیجه عرضه و تقاضای موجود در سامانه تعیین می‌شود و ملاک تعیین قیمت در هر روز، برآیند حجم معاملات و قیمت عرضه و تقاضا است.

لازم به ذکر است این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات مسکن آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می‌شود و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

روند معاملات اوراق تسهیلات مسکن

تشدید افت قیمت اوراق تسهیلات مسکن - 32

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در منطقه تهرانسر + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
قیمت آپارتمان در منطقه تهرانسر + جدول
اقتصاد نیوز: برای خرید یک آپارتمان ۶۵ متری در منطقه تهرانسر باید ۶۰۰ میلیون تومان پرداخت کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان برای خرید آپارتمان در منطقه تهرانسر بسته به متراژ آن باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کرد.

قیمت آپارتمان در منطقه تهرانسر + جدول - 2

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش اجاره بها در بازار مسکن +جدول

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
افزایش اجاره بها در بازار مسکن +جدول
ساعت24 -کسادی خرید و فروش مسکن، منجر به اثر تورمی در بازار اجاره شده و به گفته‌ دفاتر املاک نرخ‌های اجاره در دو هفته اخیر روند صعودی داشته است.

با نزدیک شدن به فصل جابه‌جایی، بازار اجاره در مسیر صعود قیمت قرار گرفته و بر اساس مشاهدات میدانی، نرخ‌های اجاره در دو هفته اخیر ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

معاملات قطعی هم نشان می‌دهد نرخ اجاره آپارتمان‌های کمتر از ۵ سال ساخت در شمال تهران متری ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان، مناطق میانی ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان در هر متر مربع و مناطق جنوبی ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان در هر متر مربع است. هرچند در بعضی موارد بر اساس موقعیت خانه، قراردادهای اجاره با نرخ‌های بالاتر منعقد می‌شود.

قراردادهای خرید و فروش مسکن در شهر تهران ۳۶ درصد نسبت به سال قبل کمتر شده است. با این‌که تصور می‌شد با کساد شدن بازار خرید و فروش مسکن، آپارتمان‌ها وارد فاز اجاره شوند و نرخ‌ها بشکند، دفاتر املاک می‌گویند که هرچه به سمت تیرماه و نزدیک شدن به فصل جابه‌جایی پیش می‌رویم تب بازار اجاره بالا می‌رود و موجران قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.

به گفته واسطه‌های ملکی، افرادی که در ماه‌های اخیر به دلیل جهش قیمت‌ها موفق به خرید آپارتمان نشده‌اند به بازار اجاره روی آورده و تقاضا در این بخش طی روزهای اخیر بالا رفته است.

طبق آمار بانک مرکزی از بازار مسکن در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ اجاره بها در شهر تهران ۲۳ درصد و در کل کشور ۲۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته است.

با این وجود دفاتر مشاور املاک از افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال قبل خبر می‌دهند که البته این رقم نیز کمتر از نصف رشد قیمت خرید و فروش است اما به دلیل پایین بودن توان اقتصادی اقشار اجاره‌نشین، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در سال جاری با کوچ طبقاتی مواجه شویم.

سلمان خادم‌المله کارشناس اقتصاد مسکن می‌گوید: با توجه به اینکه مسکن کالای ناهمگن محسوب می‌شود شاید در سال جاری افزایش بیش از ۳۰ درصد اجاره بها را نیز شاهد باشیم. خروجی این روند به کوچ طبقاتی منجر می‌شود. یعنی کسانی که در مناطق شمال شهر اجاره نشین هستند به مناطق میانی می‌روند. اجاره‌نشین‌های وسط شهر به نقاط پایین مهاجرت می‌کنند و پایین شهری‌ها به بیرون از شهر پرتاب می‌شوند.

پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره

اما بر اساس متن پیش‌نویس لایحه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی در صورتی که مدت قرارداد اجاره از دو سال کمتر نبوده و همچنین افزایش اجاره‌بها بیش‌تر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از سوی «کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها» نباشد، موجرین در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد املاک، معاف می‌شوند.

با این حال وزیر راه و شهرسازی گفته است: نمی‌توان برای قراردادهای اجاره سقف مشخصی تعیین کرد. عمده کارشناسان نیز چنین نظری دارند.

طبق متن پیش‌نویس وزارت راه و شهرسازی، مالکان مجتمع‌های مسکونی دارای سه واحد استیجاری و یا بیش‌تر که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخته شده یا می‌شوند و یا درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحدهای مسکونی در تهران تا مجموع ۱۵۰ مترمربع و در سایر شهرها تا مجموع ۲۰۰ مترمربع زیربنای مفید، در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد املاک اجاری معاف می‌باشند، مشروط بر آنکه اولا میزان افزایش اجاره بها بیشتر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از سوی «کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها» متشکل از نماینده کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، نماینده کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی، نماینده وزارت راه و شهرسازی (رئیس کمیته)، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی (دبیر کمیته)، نماینده شورای عالی استان‌ها، نماینده اتحادیه مشاورین املاک، نماینده دادستانی کل کشور، نماینده بانک مرکزی و نماینده سازمان حمایت از مصرف کندگان و تولیدکنندگان، نباشد.

دوما حداقل مدت اجاره در قرارداد اجاره واحد مشمول معافیت در هر بار کمتر از دو سال نباشد مگر این‌که مستأجر متقاضی عدم تمدید مدت قرارداد اجاره باشد و سوم یک نسخه قرارداد اجاره (اعم از رسمی یا تنظیم شده در بنگاه معاملات املاک) در زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره امور مالیاتی مربوطه ارائه شود. این لایحه در حال بررسی در کمیسیون اقتصاد هیأت دولت است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان‌های ۶ تا ۱۰ سال ساخت در مناطق مختلف تهران + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
قیمت آپارتمان‌های ۶ تا ۱۰ سال ساخت در مناطق مختلف تهران + جدول
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از دنیای اقتصاد؛ خانه‌های ۶ تا ۱۰ سال ساخت اکنون درصدر تقاضای خریداران مسکن پس از آپارتمان‌های نوساز قرار دارند و رتبه دوم بیشترین معاملات به این آپارتمان‌ها تعلق دارد.خاصیت آپارتمان‌های ۶ تا ۱۰ سال ساخت این است که اصطلاحا تندی قیمت املاک نوساز و تازه‌ساز را ندارند اما در عین حال اغلب حتی بدون نیاز به بازسازی اساسی قابل سکونت هستند.
قیمت آپارتمان‌های ۶ تا ۱۰ سال ساخت در مناطق مختلف تهران + جدول - 1

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها