اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 21 خردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 21 خردادماه

قیمت گوشت گوسفندی ۱۰۴ هزارتومان است

مهرخبرگزاری مهر
قیمت گوشت گوسفندی ۱۰۴ هزارتومان است
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه را برای مصرف کنندگان بین ۱۰۳ تا ۱۰۴ هزارتومان اعلام کرد و گفت: هیچ افزایش یا کاهشی در قیمت ها نخواهیم داشت.

علی اصغر ملکی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه قیمت گوشت گوسفندی طی هفته‌های اخیر و بعد از ماه مبارک رمضان تغییری نداشته است، گفت: هیچ اتفاق خاصی در بازار رخ نداده و بازار بسیار آرام است.

وی با اشاره به اینکه بازار دچار رکود است، ادامه داد: واردات گوشت نیز برقرار و در حال توزیع در بازار است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه را بین ۱۰۳ تا ۱۰۴ هزارتومان برای مصرف کنندگان اعلام کرد و افزود: برای روزهای آینده پیش بینی خاصی در مورد قیمت‌ها نداریم چرا که هوا رو به گرم شدن است و عرضه دام نیز باید زیاد شود.

ملکی گفت: اگر خروج دام از کشور کنترل شود با ثبات قیمت‌ها در داخل مواجه خواهیم بود.

وی درباره اینکه آیا با این شرایط با کاهش قیمت مواجه نخواهیم بود، افزود: با توجه به وضعیت خوب بارش‌ها در سالجاری و مراتع مناسب، دامداران در عرضه دام‌های خود به بازار تعجیل نمی‌کنند و به مرور این کار را انجام می‌دهند. بنابراین پیش بینی نمی‌شود اتفاق خاصی در بازار رخ دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت ارز مسافرتی امروز ۹۸/۰۳/۲۱

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قیمت ارز مسافرتی امروز ۹۸/۰۳/۲۱
شعب منتخب بانکی امروز قیمت ارز مسافرتی را بدون کارمزد ۱۵ هزار و ۱۱۷ تومان اعلام کرده‌اند.

- اخبار بازار -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شعب منتخب بانک‌های ملی، تجارت، ملت، سامان و پارسیان که مسئولیت فروش ارز مسافرتی به مردم را به‌عهده دارند، روزانه بعد از دریافت قیمت ارز از سوی بانک مرکزی توزیع ارز به مسافران را آغاز می‌کنند.

قیمت فروش ارز مسافرتی روزانه بعد از ساعت ۱۱ صبح به شعب منتخب اعلام و بعد از آن فروش ارز مسافرتی در بانک‌های عامل آغاز می‌شود. گفتنی است، تجربه هفته‌های اخیر نشان داده که فروش ارز مسافرتی در شعب محدود است و روزانه این شعب به تعداد مشخصی از مسافران می‌توانند ارز بفروشند.

شعب منتخب فروشنده ارز مسافرتی در نظام بانکی فروش ارز مسافرتی را طبق روال روزهای قبل، بعد از ساعت ۱۱ آغاز کرده و به مسافران یورو را با قیمت ۱۵ هزار و ۱۱۷ تومان می‌فروشند که با احتساب کارمزد ۷ در هزار به رقمی حدود ۱۵ هزار تومان می‌رسد. قیمت ارز مسافرتی نسبت به روز کاری قبل افزایش یافته است.

به گزارش تسنیم، مسافران خارج از کشوری که اسناد و مدارک خواسته شده را به شعب بانک‌های عامل ارائه کنند می‌توانند برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع حداکثر ۵۰۰ یورو و برای سایر کشورها تا ۱۰۰۰ یورو خریداری کنند.

براساس سیاست بانک مرکزی که از روز ۱۸ شهریورماه سال ۹۷ آغاز شده، ارز پرداختی به مسافران یورو است و دلار به متقاضیان پرداخت نمی‌شود. طبق بخشنامه بانک مرکزی تأمین و پرداخت ارز مسافرتی (به‌صورت اسکناس) از طریق بانک‌های‌ ملی ایران، ملت، سامان، تجارت و پارسیان به نرخ بازار بلامانع است.

بر این اساس بانک‌ها مجازند از محل ارزهای خریداری‌ شده و با تأمین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته از قبیل گذرنامه‌ معتبر، بلیط‌ مسافرت هوایی، ویزای کشور مقصد - در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند - اقدام کنند.

همچنین لازم است مدارک مزبور به‌منظور نظارت بازرسان بانک در سوابق نگهداری شود و اخذ تعهد کتبی از متقاضی مبنی بر خرید ارز صرفا از یک منبع اعم از بانک و یا صرافی مجاز معتبر الزامی است.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش قیمت نفت به ۴۰ دلار درصورت عدم تمدید توافق کاهش تولید

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کاهش قیمت نفت به ۴۰ دلار درصورت عدم تمدید توافق کاهش تولید
مقامات عربستان و روسیه در مورد سناریوی نفت ۴۰ دلاری گفتگو کرده اند. اگر اوپک و متحدانش نتواند توافق کاهش تولید را تمدید کند ،احتمال سقوط قیمت نفت تا این رقم وجود دارد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، چند هفته پیش گروه اوپک و متحدانش در حال بررسی احتمال خروج از توافق کاهش تولید بودند چون خطر کمبود عرضه در بازار نفت وجود داشت. حالا عربستان تلاش می‌کند این توافق را تمدید کند و حتی به طور یک جانبه تولید خود را در تلاش برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت کاهش داده است.

روز دوشنبه مقامات عربستان و روسیه در مورد سناریوی نفت ۴۰ دلاری گفتگو کردند. اگر این گروه نتواند توافق را تمدید کند، احتمال سقوط قیمت نفت تا این رقم وجود دارد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت: «ما باید عمیق‌تر بررسی کنیم و ببینیم وقایع در ماه ژوئن چگونه پیش میرود».

به نظر می‌رسید ولادیمیر پوتین دارد به یک اختلاف نظر در اجلاس وین دامن می‌زند: «البته عربستان به قیمت بالای نفت نیاز دارد ولی ما چنین نیازی نداریم چون ماهیت اقتصاد روسیه متنوع‌تر است».

عربستان امید چندانی به جلوگیری از این سقوط قیمت ندارد. فالح در مسکو گفت: «ما در گروه اوپک و متحدانش برای جلوگیری از اتفاق افتادن این سناریو تلاش می‌کنیم». بدون شک فالح سعی دارد نواک را به تمدید توافق کاهش تولید متقاعد کند و برای این کار در فکر سرمایه گذاری در چندین پروژه در روسیه است مثل پروژه گاز آرکتیک ال ان جی۲، خرید سهام شرکت پتروشیمی سیبور و سایر پروژه‌ها با کمک گزپروم و رزنفت.

دورنمای بازار نفت به سرعت تیره و تار شده است. کمتر از یک ماه پیش آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی یک کمبود عرضه قابل توجه را در سه ماهه دوم سال کرده بود و اعلام کرد تقاضا هم آسیب می‌بیند، ولی از آن زمان همه چیز بدتر شده و قیمت نفت به کمترین حد از زمان بحران مالی رسیده است.

مارتین رتس، تحلیلگر نفتی در مورگان استنلی گفت شواهدی وجود دارد که تقاضا سریع‌تر از حد انتظار کاهش می‌یابد. جنگ تجاری بین آمریکا و چین به شدت نگرانی در مورد رکود اقتصادی را بالا برده است.

اقتصاد جهان در حال کند شدن است. تولید کارخانه‌ای در سراسر جهان پایین آمده که نشانه‌ای واقعی از ضربه خوردن اقتصاد است. کشورهای مختلف در سراسر جهان شاهد سقوط شاخص تولید کارخانه‌ای خود هستند و این برای تقاضا بد است.

کامرز بانک نوشت: «اطلاعات ضعیف اقتصادی و گسترش جنگ تجاری دورنمای تقاضا را تاریک می‌کند. در پاسخ، ما پیش‌بینی سه ماهه سوم را برای قیمت نفت برنت تا ۶۶ دلار از ۷۳ دلار قبلی کاهش دادیم. ماه پیش بینی ۷۰ دلار را برای پایان سال تغییر ندادیم چون مطمئنیم اوپک و روسیه هر کاری برای جلوگیری از عرضه بیش از حد نفت و اطمینان از قیمت بالاتر آن انجام می‌دهند».

این بانک اشاره کرد پوتین نسبت به بالابردن قیمت نفت تردید دارد و عموما به همین قیمت فعلی نفت راضی است ولی قبول دارد که روسیه و اوپک باید به یک تصمیم مشترک برسند. این یعنی روسیه موافق تمدید توافق کاهش تولید است.

عربستان از این هم فراتر می‌رود. پس از لغو معافیت‌های خریداران نفت ایران، تصور می‌شد ریاض تولیدش را ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد ولی با ضعیف شدن بازار، این گزینه دیگر در دستور کار عربستان نیست. این کشور حتی میخواهد تولیدش را پایین بیاورد.

خواندن خبر در سایت منبع

ریزش قیمت طلای جهانی متوقف شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
ریزش قیمت طلای جهانی متوقف شد
قیمت طلا پس از این‌که بزرگترین کاهش قیمت یک روزه در دو ماه اخیر را متحمل شد، تحت تاثیر تهدیدهای تجاری جدید آمریکا علیه چین در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی ثابت ماند.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۱ درصد افزایش یافت و به ۱۳۲۸٫۷۸ دلار رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۲ درصد افزایش، به ۱۳۳۲٫۳۰ دلار رسید.

بازارها اواخر هفته گذشته از توافق میان آمریکا و مکزیک برای اجتناب از یک جنگ تجاری دیگر مطلع شدند و طلا در نتیجه واکنش بازارها به این خبر روز گذشته بیش از یک درصد سقوط کرد و در اواسط معاملات تا رکورد ۱۳۲۴٫۵۰ دلار عقب‌نشینی کرد.

دانیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی ANZ در این باره گفت: کاهش تنش‌های تجاری میان آمریکا و مکزیک روی بازار طلا تأثیر منفی گذاشت، اما نگرانی‌ها پیرامون مذاکرات آمریکا و چین برطرف نشده است. در نتیجه این نگرانی‌ها ریزش طلا در روز گذشته دوام چندانی پیدا نکرد و همچنان تا حدودی تقاضا برای خرید دارایی مطمئن از قیمت طلا پشتیبانی می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: آماده است در صورت عدم پیشرفت مذاکرات تجاری با رئیس جمهور چین در نشست ماه جاری سران گروه ۲۰ در ژاپن دور دیگری از تعرفه‌های تنبیهی را روی واردات کالاهای چینی وضع کنند.

ترامپ مکررا اعلام کرده انتظار دارد با رئیس جمهور چین در نشست اوزاکای ژاپن دیدار کند، اما چین هنوز چنین دیداری را تأیید نکرده است. از سوی دیگر رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است اگر بخشی از توافق آمریکا و مکزیک که مستلزم تأیید قانون‌گذاران مکزیکی است تصویب نشود تعرفه‌ها بر خواهند گشت.

بر اساس گزارش رویترز، دلار در معاملات روز سه‌شنبه در برابر سایر ارزهای بزرگ تقریبا ثابت بود، اما پس از تجدید تهدید ترامپ برای وضع تعرفه‌ها علیه چین ریسک‌پذیری سرمایه گذاران محدود شد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰٫۳ درصد افزایش یافت و به ۱۴٫۷۰ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰٫۵ درصد افزایش، ۸۰۶٫۳۳ دلار معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰٫۱ درصد افزایش یافت و به ۱۳۸۲٫۷۰ دلار رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش نرخ رسمی یورو

مهرخبرگزاری مهر
افزایش نرخ رسمی یورو
بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۷ ارز مانند پوند نسبت به دوشنبه کاهش و قیمت ۱۶ واحد پولی دیگر مانند یورو افزایش یافت. نرخ دلار و ۱۳ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز سه شنبه، بیست و یکم خرداد ماه ۹۸ بدون تغییر نسبت به روز دوشنبه ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین در روز جاری هر پوند انگلیس با ۱۶۱ ریال کاهش ۵۳ هزار و ۲۶۵ ریال و هر یورو نیز با ۴ ریال افزایش ۴۷ هزار و ۵۲۱ ریال ارزش‌گذاری شد.

افزون بر این، هر فرانک سوئیس ۴۲ هزار و ۴۲۵ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۴۶۱ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۸۵۵ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۳۶۳ ریال، روپیه هند ۶۰۵ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۸ هزار و ۲۱۱ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۷ هزار و ۸۱۰ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۸ هزار و ۶۷۲ ریال، دلار هنگ کنگ ۵ هزار و ۳۵۹ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۴ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار و ۶۶۲ ریال قیمت خورد.

از سوی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۷ هزار و ۷۰۰ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲ هزار و ۸۳۹ ریال، لیر ترکیه ۷ هزار و ۲۵۶ ریال، روبل روسیه ۶۵۰ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۳۶ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۲۹ هزار و ۲۲۴ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۱ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۴ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۷۶۷ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۷۷۲ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۳۸۲ ریال، کیات میانمار ۲۸ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۷ هزار و ۶۰۴ ریال تعیین شد.

افزون بر این، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۶۶ ریال، دینار لیبی ۳۰ هزار ۳۶ ریال، یوان چین ۶ هزار و ۷۳ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۴ هزار و ۹۹ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۸۶ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۵ هزار و ۵۷۴ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۴۰ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۰ هزار و ۹۶۲ ریال، لاری گرجستان ۱۵ هزار و ۴۰۱ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۴۶ ریال، افغانی افغانستان ۵۲۹ ریال، روبل جدید بلاروس ۲۰ هزار و ۲۲۰ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۵۶ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۰ هزار و ۸۰۳ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار و ۴۵۰ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۲ هزار و یک ریال ارزش‌گذاری شد.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش قیمت ۱۴ قلم میوه در میادین میوه و تره‌بار

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
کاهش قیمت ۱۴ قلم میوه در میادین میوه و تره‌بار
همزمان با کاهش قیمت ۱۴ قلم میوه در میادین میوه و تره بار، از صبح امروز نوبرانه‌ از جمله آلبالو، گیلاس و سیب گلاب وارد میادین شد.

به گزارش مشرق، هر کیلوگرم آلبالو با قیمت ۱۲ هزار تومان، گیلاس قرمز و سیاه با قیمت ۱۲۵۰۰، گیلاس صورتی و عسلی با قیمت ۸,۹۰۰ تومان و سیب گلاب با قیمت ۱۰,۵۰۰ تومان نرخگذاری شده و در میادین میوه و تره بار عرضه می‌شود.

براساس این گزارش، در نرخگذاری جدید سازمان مدیریت میادین، قیمت ۱۴ قلم میوه در میادین میوه و تره بار کاهش پیدا کرده است که میزان کاهش قیمت و نرخ جدید آنها به شرح زیر است:

۱- انواع پرتقال با ۹۰۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۵,۹۰۰ تومان

۲- پرتقال آبگیری با ۵۰۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۱,۹۰۰ تومان

۳- توت سیاه با هزار تومان کاهش هر کیلوگرم ۶ هزار تومان

۴- خربزه با ۲۵۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۲,۹۵۰ تومان

۵- دستنبو با ۲۵۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۲,۹۵۰ تومان

۶- ملون با ۲۵۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۲,۹۵۰ تومان

۷- خربزه مشهدی با ۴۰۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۴,۵۰۰ تومان

۸- خیار کوتاه با ۴۰۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۲,۹۰۰ تومان

۹- زردآلو با ۱,۷۰۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۹,۸۰۰ تومان

۱۰- طالبی با ۵۰۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۴,۸۰۰ تومان

۱۱- گرمک با ۵۰۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۴,۸۰۰ تومان

۱۲- موز با ۷۰۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۱۱,۵۰۰ تومان

۱۳- هلو با ۳۰۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۸,۴۰۰ تومان

۱۴- هندوانه با ۹۰۰ تومان کاهش هر کیلوگرم ۲,۳۰۰ تومانمنبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایمناایمنا22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز دوشنبه _ ۲۷ خرداد ماه _ سکه طرح جدید و سکه طرح قدیم به ترتیب چهار میلیون و ۷۴۱ هزار تومان و چهار میلیون و ۵۴۹ هزار تومان و دلار ۱۳ هزار و ۴۹۳ تومان در بازار معامله شد. اطلاعات بیشتر در مورد آخرین قیمت‌های اعلام شده برای سکه، طلا و ارز در جدول زیر آمده است:
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
در حالی‌که با رشدهای متوالی از پنجشنبه گذشته نرخ دلار تا حدود ۱۳۷۰۰ تومان نیز رشد کرده بود با این حال طی معاملات امروز تا ساعت ۱۵، نرخ دلار بار دیگر به کمتر از ۱۳۵۰۰ تومان نزول یافت. ناکام ماندن دلالان برای داغ کردن نرخ دلار با موج‌ اخبار سیاسی، فشار سنگینی را بر انتظارات آتی از دلار وارد کرده است. در حالی‌که طی ماه‌های گذشته معامله‌گران جهش دوباره نرخ دلار تا سقف‌های تاریخی خود را محتمل می‌دانستند اما به نظر می‌رسد توجه بیشتری از سوی معامله‌گران به واقعیت‌های اقتصادی جلب شده است. به نوشته اقتصاد نیوز، گرچه همچنان ریسک‌های سنگینی متوجه اقتصاد کشور است اما از شدت اظهارنظرهای غیرکارشناسی که بدون پشتوانه نرخ‌های بالای دلار را برخلاف واقعیت‌های اقتصادی کشور پیشبینی می‌کردند کاسته شده است. با این حال در موج احتمالی اخبار سیاسی و تلاش‌های آمریکا برای کارشکنی‌های حداکثری در اقتصاد ایران، در کنار کسری محتمل بودجه دولت در سال ۹۸ و عدم حرکت حاکمیت در مسیر اصلاح اقتصادی از نگرانی‌هایی است که مانع از پایان تلاطم ارزی می‌شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- معاون والی هرات گفت: کشورهای ایران و هند در کنار افغانستان شاهرگ‌های اساسی و حمایت کننده‌های بزرگ اقتصادی در افغانستان هستند و اقتصاد این کشور با چابهار شاهد دگرگونی عظیم اقتصادی است. وی همچنین گفت: ایجاد پروژه‌های مختلف اقتصادی با کمک کشورهای همسایه و دیگر کشورهای خارجی سبب کاهش فقر، اشتغال‌زایی، ثبات اقتصادی و امنیتی در افغانستان خواهد شد. وی افزود: بندر چابهار نه‌تنها یک پروژه عظیم در چرخه اقتصادی افغانستان است بلکه در ثبات و تامین امنیت در افغانستان گامی مهم و اساسی است. وی با اشاره به کشور پاکستان که در برخی از پیشرفت‌های اقتصادی افغانستان سنگ اندازی می‌کند گفت: نتیجه این پروژه‌ها به مرور زمان دخالت‌های کشورها را برای بازگشت افغانستان به گذشته تلخ از بین خواهد برد. نبود سردخانه‌های استاندارد در افغانستان، به‌خصوص در بندر چابهار برای نگهداری محصولات و کالاهای آنها و نبود امنیت در مسیر انتقال کالاهای آنها تا به بندر چابهار از جمله نگرانی‌های عمده این بازرگانان خوانده می‌شود.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
صریح‌ترین و موکدترین موضع گیری‌ها برای توسعه صرفه جویی و جلوگیری از اسراف توسط رهبر معظم انقلاب صورت گرفته شده است؛ ایشان می‌فرمایند: «ما مردم مسرفی هستیم، ما اسراف می‌کنیم، اسراف در آب، اسراف در نان، اسراف در وسایل گوناگون و تنقلات، اسراف در بنزین، کشوری که تولید کننده نفت است، وارد کننده فرآورده نفت (بنزین) است! این درست است؟» ما مردم مصرفی هستیم؛ ما اسراف می‌کنیم؛ اسراف در آب، اسراف در نان، اسراف در وسایل گوناگون و تنقلات، اسراف در بنزین، شاخصی به نام شاخص شدت انرژی وجود دارد؛ یعنی نسبت بین انرژی که مصرف می‌شود، با کالایی که تولید می‌شود؛ که هرچه انرژی که مصرف می‌شود، کمتر باشد، برای کشور سودمندتر است. اسراف فقط در زمینه فردی نیست؛ در سطح ملی هم اسراف می‌شود. همین برق و انرژی که گفتیم اسراف می‌شود. رهبر انقلاب در بحث تحریم‌ها و اسراف می‌فرمایند: «ببینید اسراف چه کار می‌کند؟ اسراف در نان، اسراف در آب، اسراف در برق، اسراف در مصالح ساختمانی، اسراف در انواع و اقسام کالاهای گوناگون، اسراف در اسباب بازی بچه و در وسایل تجملاتی!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
محمدرضا میر در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در خصوص آخرین سطح مبارزه با ملخ‌های صحرایی اظهار کرد: از هفتم بهمن سال گذشته تا روز گذشته، طی ۱۵۸ ریزش، بالغ بر ۶۲۳ هزار و ۳۹۲ هکتار مبارزه بر علیه ملخ‌های صحرایی در هشت استان به روش‌های زمینی و هوایی صورت گرفته است. وی در ادامه افزود: بیشترین مبارزه در استان سیستان و بلوچستان با سطحی معادل ۱۷۳ هزارو ۷۸۰ هکتار انجام شده و استان‌های کرمان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، کهکلویه و بویر احمد و خراستان جنوبی به ترتیب دارای بیشترین سطح مبارزه با ملخ صحرایی اند. سخنگوی سازمان حفظ نباتات در رابطه با هجوم جدید ملخ‌ها تصریح کرد: طبق پیش بینی که هفته گذشته سازمان فائو انجام داد، از اواخر هفته گذشته تا ۱۰ الی ۱۲ تیرماه شاهد هجوم جدید ملخ صحرایی به کشور خواهیم بود که استان‌های سیستان، هرمزگان و بوشهر مقصد این ملخ‌ها خواهند بود. وی خاطر نشان کرد: این شرایط تا پایان فصل گرما یعنی اواسط تابستان در ایران ادامه خواهد داشت و اواخر پاییز که شرایط آب وهوایی در کشور مطلوب شود شاهد مهاجرت و هجوم ملخ‌ها نخواهیم بود. سخنگوی سازمان حفظ نباتات گفت: حدود یک هفته گذشته طی یک مرحله اعتبار به سازمان حفظ نباتات تخصیص داده شد و تا چند روز آینده نیز با موافقت وزارت کشور اعتبارات جدیدی به این سازمان تعلق خواهد گرفت.

اخبار بیشتر