مذاکرات هسته‌ای و جاسوسی برادر؛ چالش این روزهای رهبر کره شمالی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

مذاکرات هسته‌ای و جاسوسی برادر؛ چالش این روزهای رهبر کره شمالی

عکس/ مراسم هفته دوستی ایران و کره شمالی

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ مراسم هفته دوستی ایران و کره شمالی
کره شمالی در سی‌امین سالگرد دیدار میان رهبر متوفای این کشور با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراسمی را به مناسبت هفته دوستی ایران و کره شمالی برگزار کرد.

رهبر کره شمالی به دنبال پلن B در مذاکرات هسته‌ای است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
رهبر کره شمالی به دنبال پلن B در مذاکرات هسته‌ای است
مذاکره کننده هسته‌ای سابق کره جنوبی معتقد است رهبر کره شمالی در گفتگوهای هسته‌ای طرح‌های جایگزینی در سر دارد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کیم سوک نماینده سابق کره جنوبی در سازمان ملل در مصاحبه‌ای هشدار داد که این احتمال وجود دارد که رهبر کره شمالی به دنبال طرحی جایگزین در مذاکرات آتی هسته‌ای باشد.

وی در این باره گفت: به نظرم باید طرح جایگزین خود را آماده کنیم. تصور می‌کنم برای طرح جایگزین ما دو احتمال وجود خواهد داشت.

این دیپلمات سابق کره جنوبی که به عنوان فرستاده هسته‌ای ارشد کشور و همتای مذاکره کنندگان ارشد کره شمالی و آمریکا بوده گفت دلیل اصلی بن بست در مذاکرات هسته‌ای اخیر عدم تمایل رهبر کره شمالی برای کنار گذاشتن تسلیحات هسته‌ای است.

کیم سوک با اینحال معتقد است که جامعه بین الملل باید فشارهای کنونی را بر کره شمالی و رهبر این کشور حفظ کند. این دیپلمات سابق هشدار داد نباید کاهش تحریم‌ها را در برهه کنونی مورد بررسی قرار داد: ما در کوتاه مدت به نتایج رضایتبخشی نخواهیم رسید. ما باید راهبردی بوده و به آن در بلندمدت پایبند باشیم.

وی ادامه داد: زمانی که در سال ۲۰۰۸ مذاکره کننده کره شمالی در مذاکرات ۶ جانبه بودم به شیوه «از بالا به پایین» حسادت می‌کردم زیرا از شیوه مذاکره کره شمالی ناامید شده بودم.

دیپلمات سابق در پاسخ به اینکه رهبر کره شمالی در مذاکرات هسته‌ای به دنبال چه چیزی است گفت: او خواستار ادامه تقویت قابلیتهای هسته‌ای خود و شناسایی شدن از سوی جامعه بین الملل به عنوان یک قدرت هسته‌ای است و در عین حال خواستار دسترسی به کمک‌های اقتصادی از کشورهای دیگر است.

خواندن خبر در سایت منبع

کره شمالی: توافق سنگاپور با آمریکا ممکن است به کاغذ پاره تبدیل شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کره شمالی: توافق سنگاپور با آمریکا ممکن است به کاغذ پاره تبدیل شود
کره شمالی نسبت به عواقب عدم اجرای توافق سنگاپور به آمریکا هشدار داد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، رسانه رسمی کره شمالی امروز (سه‌شنبه) از آمریکا خواست تا دست از سیاستهای خصمانه خود علیه پیونگ یانگ برداشته در غیر اینصورت توافقات ایجاد شده در چارچوب نشست سنگاپور در سال گذشته ممکن است به یک پاره کاغذ تبدیل شوند.

این بیانیه که از خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر شد مشابه با هشدار هفته گذشته کره شمالی بود و بار دیگر بر توقف در روند مذاکرات بعد از نشست دوم بین ترامپ و رهبر کره شمالی در هانوی تاکید دارد.

نشست هانوی به دلیل درخواستهای آمریکا مبنی بر خلع سلاح کره شمالی و درخواستهای متقابل کره شمالی برای کاهش تحریم‌ها با شکست مواجه شد.

خبرگزاری کره شمالی در ادامه گزارش داد: سیاست یکجانبه و مغرورانه آمریکا بر روی جمهوری خلق کره هرگز جواب نخواهد داد، که بر اقتدار ملی مبتنی است.

در این گزارش آمده است بیانیه چهار بخشی امضا شده توسط ترامپ و کیم در ۱۲ ژوئن سال گذشته که بر همکاری با هدف ایجاد یک رابطه جدید تاکید داشت «اکنون درخطر تبدیل شدن به یک مشت کاغذ خالی است زیرا آمریکا چشمهایش را به اجرای آن بسته است.»

در ادامه آمده است: اکنون زمان آن رسیده که آمریکا از سیاستهای خصمانه خود در ارتباط با کره شمالی دست بردارد.

مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی دوشنبه گفت که به اعتقاد او مذاکرات بین دو کره و کره شمالی و آمریکا به زودی از سر گرفته خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

شناسایی محل‌های اعدام کره شمالی از سوی یک گروه حقوق بشری

ایسناخبرگزاری ایسنا
شناسایی محل‌های اعدام کره شمالی از سوی یک گروه حقوق بشری
یک گروه فعال در زمینه حقوق بشر امروز، سه‌شنبه اظهار کرد که صدها محلی را که بنا به ادعای شاهدان، کره شمالی در آن‌ها به منظور ارعاب شهروندانش اعدام در ملاء عام و کشتار دولتی غیرقانونی انجام می‌دهد، شناسایی کرده است.

به گزارش ایسنا، این گروه حقوق بشری موسوم به «کارگروه عدالت انتقالی» (جبران سوء استفاده از حقوق بشر) که در سئول فعالیت دارد، اظهار کرده است که تحقیقاتش بر مبنای مصاحبه با ۶۱۰ تن از شهروندان کره شمالی که از این کشور فرار کرده‌اند و طی چهار سال صورت گرفته است و آنان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به تشخیص این محل‌ها کمک کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه اما به دلیل نگرانی از اینکه کره شمالی این مناطق را نابود کند، محل دقیق آن‌ها را افشا نکرد ولی خاطرنشان کرد که ۲۶۷ مورد از ۳۲۳ محل یاد شده در دو استان شمالی این کشور و در نزدیکی مرز چین قرار دارند؛ محلی که بیشتر فراری‌های کره شمالی که در این تحقیقات مشارکت کرده‌اند، از طریق آن از کشور خارج شده‌اند.

بر اساس این گزارش، اعدام‌های کره شمالی که در ملاء عام صورت می‌گیرند، در نزدیکی رودخانه‌ها، دشت‌ها و تپه‌ها و همچنین در محوطه فروشگاه‌ها و حیاط مدرسه‌ها انجام می‌گیرند؛ جایی که شهروندان و اعضای خانواده‌های محکومان معمولا وادار به حضور در آن برای مشاهده اعدام می‌شوند.

این گروه همچنین ۲۵ محلی را که گفته می‌شود دولت جسد اعدام شدگان را در آن‌جا رها می‌کند و مکان‌هایی را که ممکن است اسناد یا مدارکی در ارتباط با این کشتارها در آن نگهداری شوند، در گزارش خود ذکر کرده است.

هیسئوک شیم، یکی از نویسندگان این گزارش اظهار کرد، مصاحبه‌های صورت گرفته با فراری‌های کره شمالی نشان می‌دهند که اعدام در ملاء عام کاهش یافته، با این حال مشخص نیست که از شمار اعدام‌های کره شمالی واقعا کاسته شده باشد، زیرا ممکن است این اعدام‌ها به طور مخفیانه انجام شوند.

موارد مطرح شده در این گزارش با گزارشی که اخیرا از سوی «موسسه اتحاد ملی کره» وابسته به کره جنوبی ارائه شده، همسو است. در این گزارش نیز آمده است که کره شمالی برای ارعاب و کنترل رفتار شهروندانش دست به اعدام در ملاء عام می‌زند و این اعدام‌ها بیشتر در مناطق مرزی صورت می‌گیرند که ارتکاب جرم در آن‌ها شایع‌تر است.

خواندن خبر در سایت منبع

وال استریت ژورنال: برادر ناتنی کشته شده رهبر کره شمالی مخبر سیا بوده است

ایسناخبرگزاری ایسنا
وال استریت ژورنال: برادر ناتنی کشته شده رهبر کره شمالی مخبر سیا بوده است
یک رسانه‌ آمریکایی گزارش داد، برادر رهبر کره شمالی که با توطئه ای در ماه فوریه ۲۰۱۷ در فرودگاه کوالالامپور در مالزی به قتل رسید مخبر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کیم جونگ نام برادر کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است که در فوریه ۲۰۱۷ با حمله دو زن از طریق یک عامل اعصاب به نام VX در فرودگاه بین المللی کوالالامپور پایتخت مالزی به قتل رسید. مقامهای مالزی ابتدا این دو زن را محاکمه کرده اما در ابتدای سال جاری میلادی آنها را آزاد کردند.

روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا روز دوشنبه گزارش کرد، «فردی آگاه» گفت، کیم جونگ نام به این هدف به مالزی سفر کرده بود تا با رابط خود از سازمان سیا دیدار کند هر چند که ممکن است این کار تنها هدف این سفر او نبوده باشد.

پلیس مالزی در جریان محاکمه این دو زن شهادت داد که کیم جونگ نام کمی قبل از آن که به قتل برسد با یک فرد آمریکایی-کره‌ای دیدار کرده است.

در ماه مه ۲۰۱۷ روزنامه آساهی شیمبون ژاپن در توکیو گزارش کرد که برادر ناتنی رهبر کره شمالی با شخصی دیدار کرده که به ظن بسیاری یک افسر اطلاعاتی آمریکایی بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

کره شمالی از آمریکا خواست سیاست خصمانه‌اش را تغییر دهد

ایسناخبرگزاری ایسنا
کره شمالی از آمریکا خواست سیاست خصمانه‌اش را تغییر دهد
رسانه دولتی کره شمالی امروز سه‌شنبه از آمریکا خواست تا دست از سیاست خصمانه‌اش نسبت به پیونگ یانگ بردارد، چرا که در غیر این صورت توافقات حاصل شده سال پیش در نشست مهم سنگاپور احتمالا به یک کاغذ سفید بی‌ارزش تبدیل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، این بیانیه منتشر شده در خبرگزاری رسمی کره شمالی موسوم به KCNA منعکس‌کننده هشدار مشابه هفته گذشته است که به بن‌بست به وجود آمده از زمان ناکامی دومین نشست میان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در هانوی اشاره داشت.

نشست هانوی که در فوریه سال جاری میلادی برگزار شد به خاطر خواسته‌های آمریکا در خصوص خلع تسلیحات اتمی کره شمالی و درخواست‌های پیونگ یانگ برای رفع کامل تحریم‌ها ناکام ماند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی در این گزارش گفت: سیاست یک جانبه و تبعیض‌آمیز آمریکا هرگز در خصوص کره شمالی که برای حق حاکمیت و استقلال ارزش قائل است، کارآمد نخواهد بود.

در این گزارش آمده است: بیانیه مشترک چهار بندی امضاء شده توسط ترامپ و کیم در ۱۲ ژوئن سال گذشته میلادی که خواستار تلاش برای برقراری یک روابط جدید میان این دو کشور است در حال حاضر با خطر تبدیل شدن به یک کاغذ سفید بی‌ارزش مواجه است، چرا که آمریکا چشمان خود را بر اجرای این توافق‌نامه بسته است.

در ادامه‌ این گزارش آمده است: اکنون زمان آن رسیده که آمریکا دست از سیاست خصمانه خود نسبت به کره شمالی بردارد.

مون جائه این، رییس جمهور کره جنوبی روز دوشنبه گفته بود که معتقد است مذاکرات میان دو کره و همچنین میان کره شمالی با آمریکا به زودی از سر گرفته می‌شود.

وی در جریان سفر رسمی به فنلاند گفت که مذاکرات درباره سومین نشست میان آمریکا و کره شمالی در جریان است در نتیجه فکر نمی‌کنم که الان شرایطی باشد که به مشارکت کشور ثالث نیازی باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها